Het Pausdom „grasseerde" als nergens anders! WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GESCHIEDENIS DER PAROCHIE STOMPWIJK Een inval in de pastorie Een priester onder het bed gevonden De „paepen" reisden ineen schuitje AARLANDERVEEN Volksbond. Gisterenavond heeft in dit seizoen de R.K. Volksbond zijn eerste le denvergadering gehouden in de zaal van den heer W. v. d. Berg. Punt 3 der agenda was: ingekomen stuk ken en mededeelingen. Bij dit punt wor den door den voorzitter woorden van dank gebracht aan den Geestelijk Adviseur, voor het welslagen van het triduum, en aan den secr. voor de door hem gedane moeite, om de R.K. Volksbond te doen uit komen in den optocht, gehouden bij het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin. Leden, die niet meer in het bezit zijn van een legitimatie-kaart, kunnen bij het be stuur een ander bekomen. Van het Hoofdbestuur is een woord van dank ontvangen voor de wijze, waarop in deze afdeeling het 50-jarig bestaan van den R.K. Volksbond is herdacht. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat in Alphen een drie-jarigen cursus zal worden gegeven ter ontwikkeling en vor ming der leden der R.K. Arbeidersbewe ging, waaraan ook leden dezer afdeeling kunnen deelnemen." De Geestelijk Adviseur, die onderwijl ter vergadering is gekomen, wordt door den voorzitter welkom geheeten. Degezamenlijke inkoop van brandstoffen is gekomen tot een bedrag van 630.De gelegenheid om winter-aardappelen te be stellen bestaat uiterlijk tot Zondag a.s. bij den penningmeester A. Honout. Punt 4, de bespreking om de tombola in het a.s.'voorjaar wat uit te kunnen brei den werd aangehouden tot een volgende vergadering. Punt 5: Voorloopig programma voor a.s. winter. Begin November ledenverg. met spreker. Half November: Uitvoering. 7 Dec.: St. Nicolaasfeest. 13 Dec.: Film-avond. Half Januari verg. met tombola. Febr.: Jaar-vergadering met spreker. Maart: Leden-verg. Als afgevaardigde naar de Centrale Raadsvergadering wordt benoemd Th. Ver hagen. Hierna sluiting. „Hulp in Nood" bracht op f 1.07 1/2. BOSKOOP Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Op Maandag 10 Oct. is de maandelijksche bijeenkomst gehouden der leden van bovengenoemde Mij. Onder de ingekomen stukken was een schrijven dat binnenkort de vaste keurings commissie der Maatschappij haar 50-jarig jubileum hoopt te vieren, waarvoor een bijdrage gevraagd wordt. Hoewel de afd. Boskoop, overtuigd is van de groote verdiensten van deze com missie en haar volle sympathie heeft, laat de kas niet toe een bijdrage te geven, maar de voorzitter adviseert die leden, welke reeds meerdere malen planten ter keuring aangeboden hebben, een bijdrage te zen den. Voor de algemeen e vergadering welke op 26 Oct. te Doorn plaats zal vinden wordt de heer G. J. van Noordt tot afgevaardig de benoemde en als plaatsvervanger de heer van 't Hof. Daar de voorzitter wegens 'werkzaam heden elders, niet kon blijven, wordt eerst overgegaan tot de rondvraag, welke niets opleverde, waarna door den heer van Noordt de'leiding werd overgegeven aan den 2de voorzitter den heer D. Veerman. Onder diens ielding werd overgegaan met de bespreking van het aanwezige plan ten materiaal, en werden achtereenvol gens de volgende planten besproken; Ligustrum vulgaris, met trossen zwarte bessen. Coreopteris tangutica, licht blauw en Coreopteris mastacanthus iets donker der. Malus John Downi, een sierappel met mooi geklemde appeltjes. Rhus Javanica, een mooie bladheester met vleugeltjes aan de bladstengel. Amygdalis (Prunus) com munis, een takje met vruchten waarvan de bolster gesprongen was, zoodat de amandelpit zichtbaar was. Nerine crispa, een bolgewas, met mooie rose bloemen, welke op water zeer lang houdbaar zijn. Leicesteria formosa, een halfheester, een staartje met etages bloe men, waarvan de eerste etage reeds vrucht draagt, terwijl de laatste etage nog uit moet komen, elke etage draagt ten slotte zes donkere vruchtjes, de bloempjes zijn wit. Crataegus coccinea, met lange scherpe doornen en flinke orange roode bessen. Een Aspergetak vol met roode besjes. Ci- micifuga foetida, een soort Spirea met dun ne zuiver witte staartjes. Artisjokken, met groote stekelige paarsche bloemen, deze worden in Frankrijk veel als groenten ge geten. Takjes met zaad van Convalaria majalis (Lelietjes van dalen). Cyclame europeum, een kleinbloemige winterharde Cyclaan, de stammoeder van veel soorten welke mo menteel in den handel zijn. Malus Elise Ratke (Pumila pendula) een treur-sierappel met flinke vruchten. Een tros druiven van de soort White Pearl, een witte druif welke buitenrijp wordt, de bessen zijn niet groot maar zoet van smaak. Elsholtzia Stauntonii, een heester welke nog volop staat te boeien met licht paar sche katjes. Photoma vilosa, een heester met mopie licht roode bessen. Vaccineum corymbosum, met rood hout en roode bla deren, mooie herfstkleur. Evonymus vageta, met witte zaadbolletjes, waar de orange zaadjes uitpuilen. Vervolgens een flinke collectie, groen- blijvende en bladhoudende sierheesters, als: Suaeda fructicosa, Pittosporum tobina, Cas- sinia fulorida, Phlomus fructicosa, Rosma rinus officinalis, Pittosporum heterophyl- lum, Ilex glabra, Sarcococca ruscifolia, Evonymus radicans Kewensis, Dystilum rasemosum, Hymenanthera crassifolia, Se- necio Grayi, Citrus trifoliata, Evonymus japonica, Olearia Haastii, Raphitamnus cyanocarpus, Osmanthus aquifolia, Stanvae- sia Davidina, Phyllyrea angustifolia, Evo nymus jap. macrophylla, Phyllyrea latifolia, Raphiolepis japonica, Evonymus radicans minima, Photima serrulata, R use us aculea- tris, Arbutus Unedo, Osmanthus Delavayi, en Ephedra Gerardiana sikkenensis. Met een woord van dank aan de mede brengers van het materiaal, sloot de voor zitter deze leerrijke en geanimeerde bij eenkomst. HAZERSWOUDE „St. Deus Dedit". Gisterenavond ver gaderde in café Vreeburg de R. K. Land- arbeidersvereeniging „St. Deus Dedit". De vergadering was tamelijk goed be zocht. Het hoofdpunt der agenda was de bespreking der uitkeerings-periode. Ter vergadering was aanwezig een hoofdbe stuurslid, dat de ontvangen circulaire van het hoofdbestuur aan de vergadering uit eenzette. Breedvoerig werden de verschillende vragen voor de leden beantwoord; vooral werd erop gewezen om bij eventueele werkloosheid zich in te laten schrijven bij de Arbeidsbeurs. Als nieuwe bepaling werd medegedeeld, dat het niet meer ge oorloofd is b.v. drie dagen te werken en drie dagen in loondienst te zijn, tenzij men officieel ontslag gekregen heeft van zijn werkgever, welk ontslag schriftelijk moet worden overgelegd. Het is jammer, dat niet alle leden van St. Deus Dedit tegenwoordig waren, daar deze vergadering voor de betrokken ar beiders nogal enkele nieuwe gezichtspun ten opende. NOORDEN Moedercursus. Gisteren is in de St. Franciscuszaal een moedercursus geopend met een getal van 30 deelneemsters. De cur sus gaat uit van den R.-K. Vrouwenbond en het Wit-Gele Kruis en wordt gegeven door mej. Hosman uit Den Haag. NIEUWERBRUG Moter geslipt. Gistermorgen in alle vroegte is onder Rietveld een moterrijder geslipt. De man is door dr. Kerpel verbon den, waarna hij per ziekenauto naar zijn woonstede te Haarlem is vervoerd. Hij had n.l. behalve schaafwonden een been gebroken en een hersenschudding he komen. JUBILARISSEN DER N. Z. H. T. M. Tienjarig bestaan van het Jubileumfonds. Het personeel der Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Maatschappij heeft dit jaar de taak 43 menschen uit zijn midden te huldigen in verband met het ambtsjubi leum, dat zij vieren. Men zal daartoe bij eenkomen op 14 October te Leiden in de Staedsgehoorzaal en op 21 October te Haarlem in de Gem. Concertzaal. Het personeelmonds, dat de viering der ambtsjubileums verzorgt, is zelf ook, zij het in bescheiden mate, aan een jubileum toe. Het bestaat op 28 December 1938 tien jaar en uit den aard der zaak zal ook hieraan li Evenals zijn voorganger woonde pastoor Vermeulen te Stompwijk, in hetzelfde huis waar pastoor Van der Velden had gewoond, en wel in een woning „al verre in den wegh, scheuns tegenover de woninghe van van Campen" 7) Van tijd tot tijd hadden de Stomp wijk- sche katholieken in die dagen nog al eens vervolgingen te verduren van den kant der Staten. Vooreerst was dat begrijpelijk, om dat de Statie betrekkelijk dicht bij Den Haag was gelegen, zoodat iedere voor hen ergerlijke gebturtenis en iedere zooge naamde paapsche stoutigheid, gemakkelijk ter oore der Hoogmogende Heeren kwam. Daarbij was pastoor Vermeulen een zeer strijdlustig en strijdvaardig man, vol tem perament, die om zijn onvermoeiden ijver, waarmee hij werkte en de Statie rondtrok, niet weinig-de afgunst opwekte van de pre dikanten, die met leede oogen moesten toe zien, hoe in Stompwijk het katholieke ge loof opbloeide. 8). Zoo waren er in twee achtereenvolgende jaren in zijn Statie niet minder dan twee duizend personen door den Apostoliscben Vicaris gevormd. 9). Een dergelijke vooruitgang van het katholieke leven moest vanzelfsprekend wrijving geven bij de niet-katholieken van die dagen. Wij kunnen de uitingen van wrevel en af gunst tegen pastoor Vermeulen beluiste- ien in den hier volgenden brief aan het Hof van Holland, waarin twee niet-katho- Leken er over klagen, dat de pastoor en zijn kapelaan voortdurend door de Statie „reysen ende rctsen" hetzij met een over dekt schuitje hetzij met paard en wagen. Een der klagers is de eenige niet-katho- liek in die dagen van Stompwijk 10). „Wij ondergeschreven Pieter Jansz. van fieecom outschepen van den banne van Stompwijck ende Adriaen Willemsz. van Beecken schoolmeester in de Soetermeer- sche meer attesteren ende getuygen mits desen waerachtich te zijn. hoe dattet paus dom in Stompwijck meer grasseert als in eenige plaetse daeromtrent, dat in geheel op 14 en 21 October eenige aandacht wor den geschonken. In deze tien jaar heeft het, Jubleumfonds vruchtbaar gewerkt. Zijn voornamste werkzaamheden bestaan hierin, dat het een geschenk aanbiedt aan de jubilarissen en bovendien een bloemstuk aan hun echtge- nooten. Voorts wordt een afscheidsgeschenk uitgereikt aan hen, die gepensionneerd wor den met meer dan 20, doch minder dan 25 dienstjaren. Niet mbinder dan 237 jubilarissen zijn van 1929 tot en met 1938 „verzorgd", waar van 221 25-jarige, 15 40-jarige en 1 50-jari- ge. Dit heeft beteekend even zooveel ge schenken, waarbij nog gevoegd moeten worden een ongeveer gelijk aantal bloem stukken, alsmede 17 afscheidsgeschenken. Hiervoor is noodig geweest de eerbiedwaar dige som van meer dan 14.000, welk be- Stompwijck niemand meer gevonden wert van de christehjcke gereformeerde religie (soo veel mij bewust is) dan ick onderge- schrevene Pieter Jansz. alleen, dat midden int voorschreven district van Stompwijck sich onthouden in een bequame wooning, daertoe geapproprieert twee papen waer- van d'eene genaemt wort heer Christiaan Vermeulen ende de andere heer van Rhe- nen, 11) die door t' voorschreven district ende andere plaetsen daeromtrent geduy- richlijck reysen ende rotsen, hebbende tot dien eynde een overdect schuytgen oock altemets daertoe gebruyekende den dienst van een paert of te wagen, doende hare diensten in verscheyder. huysen daertoe fcequaem zijnde, doch meest in hare voor schreven wooninge. Getuygen wijders dat de voorschreven paepen bij haer in huys hebben twee cJoppen, datter oock verschey- den clopbroers' ende clopzusters in den voorschreven banne van Stompwijck haer onthouden, die de papisten in haer devotie houden, ende met namen datter twee clop broers onder haer zijn met namen Wernaer ende Jacob Leendertsz. zijnde kleermakers, die nevens de voors. paepen de jonge jeucht alle Sondagen na den middagh catechi- zeren ende in hare superstitiën ende af godendienst stijven ende onderwijsen, heb- op huyden desen 28 Junij 1654 tot WiLsveen. Pieter Jansz. van Beckem, Adriaan Willemsz. van Beecken. Behalve de afgunst over den opbloei van de Statie, die uit dit stuk duidelijk spreekt, blijkt er ook uit, hoe in 1654 reeds te Stompwijk bestond een godsdienstige ver- eeniging, een bewijs evenzeer voor den bloei van het katholiek leven, en hoe de beide parochiegeestelijken in hun werk werden geholpen door mannen zoowel als vrouwen, die de jeugd catechismus-onder richt gaven, en verschillende andere dien sten verrichten. Was de bloei der Statie een doorn in het oog der niet-katholieken, bij dat alles kwam nog de kwestie van de bedevaarten naar het verwoeste Maiia-heiligdom te Wilsveen, drag nog vermeerderd kan worden met de kosten van 18 huldigingssamenkomsten, waarvan het deel van het Jubileumfonds kan vastgesteld worden op ruim 5.000. Deze 20.000 zijn geheel opgebracht door de leden van het Jubileumfonds met een wekelijksche contributie van 5 cent. Dit schitterende resultaat van saamhoo- righeidszin zal ongetwijfeld aanleiding ge ven tot een dankbaar en enthousiast sa menzijn, waarin de jubilarissen het mid delpunt zullen vormen, doch evenzeer be drijfsleiding en personeel hun jarenlange uitnemende verstandhouding zullen beves tigen. Het Jubileumfonds is er in geslaagd, zoo wel voor Leiden als Haarlem beslag te leg gen op „De vier van Tholen en van Lier". Hieronder volgen de foto's van de Leid- sche jubilarissen. Pastoor Vermeulen (Schilderij in de pastorie te Stompwijk). bende oock onder haer opgericht seeokere broederschap van oude ende jonge luyden. 't Oirconde desen bij ons onderteyekent hetgeen tot de Statie van pastoor Vermeu len behoorde. Deze op last van de Sta ten verwoeste kapel, bleef ondanks alle maatregelen genomen om de katholieken te weren, tocu voortdurend pelgrims trek ken; en deze bedevaarten werden door den pastoor aangemoedigd. 12) Wij verhaalden reeds hierover bij de geschiedenis van Zoe- termeer's 13) en Nootdorp's 14) parochie kerken. Ten gevolge van dat alles kwam in het jaar 1643 Sebastiaan Francken een bezoek brengen aan de pastorie van Stompwijk, om zich te overtuigen, dat daar geen „stoute ende exorbiteerende actiën" tegen de plakkaten werden gedaan". Uit het ver slag van zijn bezoek en het door hem inge stelde onderzoek krijgen wij een alleraar- digsten kijk op de inrichting van Vermeu- len's pastorie, en de omgeving waarin hij leefde. Genoemde Francken, ordinaris-raad van het Hof, handelde in opdracht van de Staten van Holland en Westvriesland. Samen met zijn secretaris Joost van Hogen- houck, maakten zij een inspectie door Rijn land op zoek naar paapsche stoutigheden. Zoo kwamen ?ij te Stompwijk en .vonden aan den S.tompwijkschen weg de woning van pastoor Vermeulen. Het verslag vervolgt 15): „De woon- plaaetse van voorn, priester Vermeulen een weynich van den wech innewaerts staen- de, hebbe bevonden wedersijts van den voorgevel met een houte heyninch van de voorste werff affgesondert te sijn ende in huys twee diversche studeerplaet- sen ende bibliothequen, op yeder van de- selve een nachttabbert hangende. De wei- cke die van den huyse seyden, beyde toe te behoren Heeren Vermeulen ende d'eene te wesen syn ordinaris slaepplaets ende de andere syn plaetse van studie". Pastoor Vermeulen was bij den komst van Fran cken niet thuis; hij was naar Zoetermeer, en zoo werd de afgevaardigde van de Sta ten te woord gestaan door „die van den huyse" twee „jonghe dochters" met huis werk bezig zijnde. Op den zolder vonden zij een gesloten deur, welke de vrouwen weigerden te openen, waarop de deurwaar der, vooral omdat men een schim van een manspersoon had gezien met een beitel de deur openwrong. Zij kwamen op de plaats waar het altaar stond, met daarom heen een ruimte groot genoeg voor honderd' menschen. In een hoek van dit zoldervertrek von den zij „een bedstedeken ende bij den deurwaerder het opgelicht sijnde is onder het bet te voorschijn gekomen, geheel be sturven ende perplex Johan van Gessel, wereltlyok priester." Deze priester werd ondervraagd. Hij verklaarde 27 jaar oud te zijn, en te Amsterdam te wonen; hij was te Stompwk „in passant voor een dach of twee tot sijn vermaeck" met het plan om deze avond te vertrekken, en had zich onder het bed verborgen uit vrees, omdat hij zich „op dye plaats nyet hadde aange geven". Op den zolder waren verder nog twee dienstbodenkamertjes. Achter het huis lag een veel betreden voetpad, dat toegang verleende tot twee huizen er tegenover staande met „ophaelende valbruggen, al- waer geseijt wierden mede eenige cloppen te wonen." Maar deze hadden intijds de bruggen opgehaald, zoodat de heeren geen toegang konden krijgen. De twee vrouwen, die zij in de pastorie vonden, werden eveneens ondervraagd. Zij heetten Maertgen Leenderts, „wesende een clopsuster", dochter van Leendert Jacobs- sen, die vertelde 24 jaar oud te zijn en ge boortig in de Weypoort te Zoeterwoude en Maertgen Claes, 46 jaar oud, van Rh'ijn- saterwoude. Zij verklaardai bij pastoor Vermeulen het huiswerk te doen; de eerste verdiende een huur van 25 gulden per jaar, de tweede, die al bij pastoor Van der Vel den was, zeide „gecomen te sijn om devotie te plegen" en bij Vermeulen in te wonen zonder „eenige huyxe te verdienen". Het huis waarin de pastoor woonde, ver klaarde zij eigendom te zijn van Pieter Claesz. van Campen te Leiden. 10) L.c. 11) Bedoeld wordt Ludovicus van Rhijn, de kapelaan van pastoor Vermeulen. 12) Kronenburg, J. A. F.: Maria's Heer lijkheid, dl. VI, bl. 444. 13) Leidsohe Courant van 27 Oct. en 9 Nov. 1937. 14) Leidsche Courant van 4 Febr. 1938. 15) Bijdr. Bisd. Haarl. dl. VII, bl. 341 e.v. 16) Bijdr. Haarl. dl. IX, bl. 1. 17) Haarl. Bijdr. dl. LV, bl. 81. 18) Bijdr. Bisd. Haarl., dl. x~Tr~" 1 C. van Leeuwen, weg- /erker, Voorschoten, 40 „aar. En verder de 25-jarigen in volgorde van de datums hunner jubileumviering. 2. N. Cigaar, brugwachter, Rijnsburg. 3. C. G. Keyzer, conduc teur, Leiden. 4. J. C. Koppier, conduc teur, Leiden. 5. I. Wagenmaker, am bachtsman I, Leiden. 6. F. J. P. Baars, mon teur bovenl. I, Leiden. 7. A. J. Hoek, monteur bovenl. I, Leiden. 8. J. van Duivenboden, wagenvoerder, Leiden. 9. A. Flippo, voorman onderh, monteur, Leiden. 10. J. H. de Bruin, weg werker, Rijnsburg. 11. H. Ba velaar, voorwer ker, Rijnsburg. 12. J. H. G. E. Wouters, wegwerker, Rijnsburg. 13. P. Bekooy, wagen voer der, Leiden. 14. A. G. J. Beuse, contro leur, Voorburg. 15. L. P. J. Smits, afreke- naar, Leiden. 16. A. B. Meuldyk, am bachtsman I, Rijnsburg. 17. P. Philippo, commies- tit., Leiden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10