De nationaliteitenregeling in Tsjecho-Slowakije 1ACHT' MOO* De Roefhenen willen geen afscheiding DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Dc aftocht der Italianen De strijd in het verre Oosten BUITENLAND Koude douche op Engeland MAANDAG, 10 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Onderhandelingen met de Italanen DE BESPREKINGEN MET DE ROETHENEN. Slowaaksche regeling als model. Het Tsjecho-Slowaaksche persbureau Ce- teka meldt: De besprekingen te Uzhorod (Subkarpatisch Rusland) tusschen de par lementaire vertegenwoordigers van Sub karpatisch Rusland en delegaties van den minister-president en den voorzitter van den nationalen raad voor de Oekraine zijn Zaterdagavond geëindigd met de opstelling van een conventie, volgens het model van de Slowaaksche overeenkomst. De lijst van ministers der regeering van Subkarpatisch Rusland zal aan de centrale regeering te Praag worden voorgelegd. De Roethenen geven derhalve het denkbeeld van een volksstemming prijs. DE AUTONOME REGEERING VAN SLOWAKIJE. Officieel wordt medegedeeld, dat de mi nisterraad te Praag een overeenkomst heeft gesloten met de Slowaaksche ministers, waarbij de regeering van Slowakije onmid dellijk aan hen wordt overgedragen. Ook de begrenzing van de bevoegdheid der Slo waaksche ministers is vastgesteld. DE REGELING MET DE POLEN. Het denkbeeld eener Poolsch-Hongaarsche grens. De Poolsche bladen blijven aandringen op de toekenning van Sub-Karpatisch Roe- thenië aan Hongarije en op de vestiging van een gemeenschappelijke Poolsch-Hor,-k gaarsche grens, welke, naar zij zeggen, om staatsredenen door Polen en Hongarije ge- wenscht wordt, en van in het oog sprin gende beteekenis is voor het behoud van vrede en evenwicht in Europa. DE REGELING MET DE HONGAREN. Onderhandelingen te Komarom. In het stadhuis van Komarom zijn gis teravond de Hongaarsch-Tsjecho-Slowaak- sche onderhandelingen begonnen. Koma rom, aan de Donau, op de grens, vormt een der smartelijkste punten van Hongarije se dert het verdrag van Trianon: de belang rijkste helft der stad, aan den linkeroever, werd bij dit verdrag van Tsjecho-Slowa kije toegewezen, slechts één kwart der be volking bleef bij Hongarije. Twee uur nadat de onderhandelingen begonnen waren tusschen de Tsjecho-Slo waaksche en de Hongaarsche delegatie, werd bekend gemaakt, dat een overeen komst reeds tot stand was gekomen op drie punten, aldus meldt de speciale correspon dent van Reuter. Deze punten zijn: 1. De beide steden Polysas en Satoral- jaughely zullen doqr Hongaarsche .troepen bezet worden binnen de eerstvolgende 36 2. De Hongaarsche politieke gevangenen in Tsjecho-Slowakije zullen geleidelijk in vrijheid worden gesteld. 3. De Hongaren in het Tsjechische leger zullen geleidelijk uit den dienst ontslagen worden. De besprekingen werden in een vriend schappelijke atmosfeer gehouden en zul len verscheidene dagen voortduren, waar na de omtrekken van het af te stane ge bied in hoofdzaak, naar verwacht wordt, bekend zullen worden gemaakt. Een officieel communiqué. Tiso, de leider der Slowaaksche delega tie, heeft een officieel communiqué van den volgenden inhoud voorgelezen: De Tsjecho-Slowaaksche en Hongaarsche delegaties hebben op 9 October 1938 te 19 uur onderhandelingen geopend over de nieuwe grens van Slowakije. Zij begonnen met te spreken over eenige preliminaire kwestie. Aan beide kanten toonde men den wil de onderhandelingen in vriend- schappelijken geest voort te zetten. De Slowaaksche delegatie stemde er in toe, dat, te beginnen op 9 October te midder nacht, de Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten aan de Hongaren, binnen een termijn van 24 uur, het spoorwegstation Nove Mesto afstaan, dat thans in Tsjecho-Slowaaksche handen is, en binnen een termijn van 36 uur, te rekenen vanaf 9 October te mid dernacht, de stad Cahy. Op verzoek van de Slowaaksche delegatie stemde de Hon gaarsche delegatie er in toe, dat met be trekking tot den afstand van het station Nove Mesto het treinverkeer door de Tsje cho-Slowaaksche autoriteiten wordt gere geld tot het verstrijken van den vastge- stelden termijn. Na deze overeenkomst diende de Hongaarsche delegatie haar eischen in. De Tsjecho-Slowaaksche dele gatie vroeg een zekeren tijd om ze te be- studeeren. Om deze reden werden de on derhandelingen onderbroken. Zij zullen waarschijnlijk op 10 October in het begin van den middag hervat wor den. het sudeten-duitsche vrijcorps ontbonden. De rijkscommissaris, als leider van het Sudeten-Duitsche corps, heeft het volgende bevel uitgevaardigd: „Met ingang van heden (Zondag 9 Octo ber) ontbind ik het Sudeten-Duitsche vrij corps. Met de uitvoering van dit bevel en het ontslag van de vrijcorps-mannen in hun vaderland belast ik mijn plaatsvervan ger Karl Hermann Frank". herstelbetalingen en gestapo. De economische gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor het Sudeten-Duit sche gebied heeft een oproep gepubliceerd tot de bewoners van dit gebied om onmid dellijk bij de gemeentelijke autoriteiten op te geven, welke schade de Tsjechen na 20 September van dit jaar hebben aangericht. Deze schade moet door getuigen of anders zins worden bevestigd. Verder zijn uit alle deelen van het rijk afdeelingen der politie en S.S. Doodskop- afdeelingen samengetrokken voor politie dienst in het Sudeten-Duitsche gebied. De ze politiekracht zal worden aangevuld door manschappen van het Sudeten-Duitsche vrijkorps. De mannen van de Gestapo zijn reeds in samenwerking met het leger begonnen met de zuivering van het bezette gebied van „Marxistische volksverraders" aldus het D.N.B. de man, die heenging. De universiteit van Chicago heeft Be- nesj uitgenoodigd een reeks voordrachten over de democratie te komen houden. De Tsjechische bladen melden, dat dr. Benesj binnenkort met vacantie naar Zwit serland gaat. Het is opmerkelijk, bericht Reuter, dat het publiek en de pers in Tsjecho-Slowa kije weinig sympathiebetuigingen jegens den uit het openbare leven verdwenen pre sident aan den dag leggen, hetgeen wordt toegeschreven aan de meer en meer veld winnende meening, dat de buitenlandsche politiek van Benesj grootendeels verant woordelijk is voor de ramp, welke het land thans ondervindt. maandag vertrekken de Legionairs. Vernomen wordt, dat leden van het vrij- willigerspolitiecorps van het Britsche le gioen heden naar Tsjecho-Slowakije zul len vertrekken. COMMISSIE VAM TOEZICHT. SAMENGESTELD. Dinsdag vertrekken de eerste contingenten. ,De Commissie van Drie, welke op 30 Sep tember door den Volkenbondsraad is be last met het zenden van een internationale commissie naar Spanje om t.oezicht te hou den op het vertrek der vrijwilligers, heeft deze commissie samengesteld. De secretaris generaal heeft de Spaansche regeering hiervan in kennis gesteld. De commissie bestaat uit den Finschen generaal Jalander, alsmede uit Britsche, Deensche, Fransche, Iraneesche, Letsche, Noorsche en Zweedsche officieren. Volgens berichten uit het door Franco beheersche Spanje zullen zich Dinsdag of V/oensdag twee Italiaansche divisies, „23 Maart" en „Littorio", te Sevilla naar Ita lië inschepen. Het aantal repatrieerenden zou 17.000 tot 18.000 man bedragen. De Italianen zouden een deel van het mate riaal van infanterie, artillerie en lucht macht in Spanje laten. Ook de technici zou den nog eenigen tijd blijven. Zij zullen het materiaal, in het bijzonder het geschut, aan de Spanjaarden moeten overdragen. Ook eenige vliegers blijven in Spanje. Men her innert er aan, dat tijdens den strijd om Bilbao het Italiaansche hulpleger uit 4 di visies en 70.000 man bestond: de „Zwarte Pijlen", de „Blauwe Pijlen", „23 Maart" en „Littorio". In Juni zouden nog slechts 30.000 man zijn overgebleven, na belangrijke re- patrieeringen en samenvoeging van Zwarte en Blauwe Pijlen. Sedert het begin van den oorlog zijn 4.000 Italianen gesneuveld en 9.000 gewond geworden of gevangen ge nomen. TREIN GEBOMBARDEERD. 150 dooden. Zaterdagavond om acht uur is een per sonentrein gebombardeerd door een rechtsch vliegtuig. Op het oogenblik, waar op de trein van acht wagons bij San Vi cente Calders aankwam, wierp een water vliegtuig zes bommen van 100 K.G. bij den spoorweg neer. De locomotief en verschei dene rijtuigen, die vol reizigers zaten, wer den omvergeworpen en vlogen in brand, waardoor een paniek ontstond. De overle venden verdrongen elkander om aan den dood te ontkomen In het donker moest de eerste hulp worden georganiseerd. Tot drie uur verzorgden de toegesnelde artsen ter plaatse de gewonden, terwijl de dooden langs den spoorweg werden gelegd. Naar gemeld wordt, zijn 150 personen ge dood en meer dan 300 gewond. Barcelona gebombardeerd. Tegen middernacht hebben Zondag tien rechtsche vliegtuigen de stad Barcelona he vig gebombardeerd. Er zijn tien dooden en vier gewonden. Het bombardement was echter zoo hevig, dat men gelooft, dat het aantal slachtoffers veel grooter moet zijn. De broodjes terug bezorgd! Het grootste deel van de broodjes, wel ke vier dagen geleden door de rechtsche luchtmacht boven Madrid waren neerge worpen, is verzameld en naar het front ge voerd. In den afgeloopen nacht hebben de soldaten van de regeering deze broodjes door middel van mortieren of met de hand naar de rechtsche linies teruggeworpen, ter wijl zij riepen: „Hier hebben jullie je brood terug, wij hebben het niet noodig". CHINEESCHE HEROVERINGSPOGINGEN GEBROKEN Een hitte-golf ten Zuiden van de Jangtse De sedert begin September herhaaldelijk ondernomen pogingen der Chineezen om Hwangwei en Kwangtsi aan den Noorde lijken oever van de Jangtse te heroveren, zijn thans definitief door de japansche gar- nizoens gebroken. De Chineezen zouden 6.000 dooden, 700 geweren en 30.u00 patro nen op het slagveld hebben achtergelaten. Een ander deel van de spoorlijn Peking- Hankau is op twee plaatsen gebombardeerd en opgebroken door de Japansche lucht macht. Aan het Zuidelijke front, ten Zui den van de Jangtse, heerscht thans een hittegolf. De grond is uitgedroogd en de thermometer wijst 33 graden aan. BEMIDDELING VAN DUITSCHLAND IN JAPAANSCH-CHINEESCH CONFLICT? Een driehoeksaccoord in de maak In Japansche politieke kringen wordt- vernomen, dat onlangs tusschen Berlijn en Tokio, maar buiten het ministerie van bui tenlandsche zaken, van gedachten is ge wisseld over een bemiddeling van Duitsch- land in het Japansche conflict met China, teneinde te weten, of het Japansche leger een dergelijke bemiddeling, welke zou moe ten geschieden na den val van Hankau, gunstig zou opnemen. Het antwoord op dit denkbeeld zou gereserveerd maar niet in beginstel afwijzend geweest zijn. Door be ëindiging van den strijd in China, zou Japan de handen vrijer krijgen, hetgeen men in verband brengt met geruchten, dat von Ribbentrop en Osjima, de nieuwe Ja pansche ambassadeur te Berlijn, het per soonlijk eens zouden zijn geworden over het beginsel van een driehoeks-accoord van militair karater, dat een versterking van 't ar.ti-Kominternpact zou moeten beteeke- nen. De versterking van dit pact zou, vol gens de waarnemers in Tokio, het centrale punt vormen van een nieuwe buitenland sche politiek van Japan, welke is ingeluid met het vertrek van generaal Oegaki, en de vervanging der ambassadeurs te Londen, Washington, Rome, Berlijn en Moskou. DE VERLIEZEN DER JAPANNEEZEN „De tijd werkt voor China" Naar het Chineesche persbureau meldt, heeft generaal Tsjen Tsjeng, de opperbe velhebber der Chineesche troepen aan het front van de Jangtse, er in een verklaring op gewezen, dat China met succes tracht Japan op het gebied van menschenmateri- aal uit te putten. In de afgeloopen vier maanden, sedert den aanvang van het offen sief tegen Hankau, zijn reeds meer dan 350.000 Japanneezen gedood of gewond. Alleen aan het Jangtse-front zijn de Japan sche troepen volgens Tsjeng meer dan 22 divisies of ongeveer 600.000 man sterk. De garnizoenen in Noord- en Oost-China, als mede Mandsjoekwo meegerekend, heeft Japan voor den inval in China meer dan één millioen man in het veld moeten bren gen. De eerste tien maanden van den oorlog bedroegen de verliezen der Japanneezen 400.000 man, en volgens Tsjeng zal, te oor- deelen naar het percentage der verliezen in den strijd, die zich op het oogenblik aan den Jangtse afspeelt, de kwestie van het menschenmateriaal Japan binnen zes maan den groote moeilijkheden opleveren, om dat het ten hoogste drie millioen man kan mobiliseeren, waarvan slechts de helft voor den dienst aan het front kan worden ge bruikt. Het doel van China, aldus Tsjeng, blijft een uitputtingsoorlog, die Japan op hooge kosten komt te staan, waardoor zijn reserves op economisch en financieel gebied en op het gebied van menschenmateriaal, uitgeput zullen r^ken. De tijd is China's bondgenoot. In de afgeloopen vier maan den was de verhouding tusschen de Chi neesche en Japansche verliezen één tegen één daarentegen in de eerste tien maanden van den oorlog drie tegen een. DUITSCHLAND hitler spreekt te SAARBRUECKEN Versterkingswerken rond Saarbrücken Op het „Veld der bevrijding" is giste ren te Saarbrücken een groote volksbetoo- ging gehouden, bij welke gelegenheid Hit- Ier een rede heeft gehouden. Na herinnerd te hebben aan de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije, zeide Hit- Ier, dat de ervaringen der laatste acht maanden Duitschland moeten sterken in den wil, voorzichtig te zijn en nooit iets na te laten, wat tot bescherming van het Rijk moet worden gedaan. Duitschland staat tegenover staatslieden, die eveneens den vrede willen. Alleen regeeren zij in landen, welker innerlijke opbouw het mo gelijk maakt, dat deze staatslieden ten allen tijde afgelost kunnen worden door anderen, die den vrede niet zoo zeer op het oog hebben. In Engeland zou na een Cham berlain slechts Duff Cooper, Eden of Churchill behoeven te komen, om vast te staan, dat het doel dezer mannen zou zijn, direct een wereldoorlog te beginnen Ik heb derhalve, aldus Hitier, besloten, de uitbreiding van onze versterkingswer ken in het Westen, zooals ik in mijn rede te Neurenberg heb aangekondigd, met ver hoogde energie voort te zetten, en ik zal thans de beide groote gebieden, die tot dus ver voor onze versterkingswerken lagen, namelijk het groote gebied van Aken en het gebied van Saarbrücken, in deze ver sterkingen betrekken. Duitschland, zoo ging Hitier voort, is als sterke staat te allen tijde bereid, met zijn omgeving een politiek van verstand houding te voeren. Iets is er echter, dat Duitschland wenscht, en dat geldt in het bijzonder voor zijn be trekkingen met Engeland: het zou goed zijn, wanneer me nin Engeland geleidelijk bepaalde allures uit den tijd van Versailles zou laten varen. De gouvernante-achtige voogdij over Duitschland verdraagt Duitsch land niet. Informaties van Britsche staats lieden of parlementsleden over het lot van Duitschers en van rijksonderdanen bin nen de grenzen van het Rijk zijn misplaatst. De reactie in Engeland Naar aanleiding van Hitiers opmerking over „de vermaningen van een gouvernan te" zegt de „Times": „Er bestaat natuurlijk niet het minst verlangen tot inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland, maar commentaar op de Duit- sche aangelegenheden moet er zijn, zooals ook de Britsche binnenlandsche politiek voorwerp is van vrijen commentaar in de Duitsche bladen". De andere bladen leggen er den nadruk op, dat Engeland gereed moet zijn voor de verdediging. De „Daily Telegraph schrijft: „Wat het land verwacht, als het parlement de vol gende maand bijeenkomst, is de onvoor waardelijke verzekering, dat de noodige stappen zullen worden gedaan om onze te kortkomingen aan te vullen en ons in staat te stellen ons tegen een luchtaanval te ver dedigen, niet in de verwachting, dat wij dan immuun zullen zijn want dat is vrijwel onmogelijk maar dat wij niet in de eer ste week der vijandelijkheden knockout worden geslagen". De „News Chronicle" zegt, dat de rede van Hitier te Saarbrücken weinig vau vtr- zoening had. De Londensche correspondent van de „Figaro" schrijft, dat Htilers rede te Saar brücken de officieele personen in White hall, die in vertrouwen een toenadering tot Duitschland voorbereidden, pijnlijk ver rast heeft. De laatste twijfel is weggenomen voor hen, die nog niet begrepen hadden, dat het nieuwe Duitscjie Rijk zich thans tegen het Britsche Rijk alleen zou keeren. Volgens de „Oeuvre" beschouwt men te Londen de rede als een intimidatiemaatre gel en een krachtsvertoon voor den aan vang der koloniale campagne. OPROEP VAN KARDINAAL BERTRAM „Voor Duitschland is de tijd der beslissing aangebroken" Bij het begin van de Octobermaand heeft Z. H. Em. Kardinaal Bertram een herder lijk schrijven gericht tot de geloovigen van het aartsbisdom Breslau, waarin hij het bidden van den Rozenkrans aanbeveelt aan al degenen „die zich in dezen tijd van godsdienststrijd willen verdiepen in de ge heimen van het H. Geloof, en die inzien, hoe noodzakelijk de bovennatuurlijke ge nadekrachten zijn in deze béslissende ure". „Gij allen weet,, zoo vervolgde kardinaal Bertram, „hoe het innerlijke leven van de jeugd en van het geheele volk dag en nacht beheerscht wordt door de indrukken van de dagbladpers, de scholing in leekenorganisa- ties, door lichaamscultuur, door zorgen voor een aardsch bestaan en niet in het minst door de indrukken van groote politieke kwesties". Er blijft weinig plaats over voor geeste lijke waarden. De Kerk tracht zooveel mo gelijk zich te weren, maar haar activiteit is beperkt tot het Godshuis. Het gebed in het huisgezin moet nu de taak der Kerk helpen. Voor de christenen in Duitschland is een tijd van beslissing aangebroken, waarin de christenen hun toevlucht tot alle heiligen moeten nemen. PALESTINA DE DADEN VAN GEWELD Het verkeer wordt erdoor lam gelegd De spoorlijn LyddaJeruzalem is door de verwijdering van rails zwaar beschadigd. De petroleumleiding is ten Zuiden van Na zareth vernield. Bij Samaria ontstond een schietpartij tusschen een militaire patrouil le en activisten, waarbij twee Arabieren ge dood en acht gevangen genomen werden. Gisteren zijn op verschillende plaatsen in Palestina drie Arabieren en twee Joden ge dood. Nabij de kolonie Zirkhon Yakov zijn acht Joden min of meer ernstig gewond door de ontploffing van een mijn juist op het oogenblik, dat de vrachtauto, waarin zij hadden plaatsgenomen, passeerde. Rebel len hebben te Djenin een veertig huizen in brand gestoken en nabij Lydda een goe derentrein tot ontsporing gebracht. Voorts wordt melding gemaakt van tal rijke overvallen, o.a. op het politiebureau te Djenin en op verscheidene Joodsche ko lonies, alsmede van bomontploffingen in de onmiddellijke omgeving van Jeruzalem. Het gevolg van onveiligheid neemt der mate toe, dat het verkeer tusschen de voor naamste steden vrijwel geheel stilgelegd is. Britsche pers vraagt forsch ingrijpen De gebeurtenissen in Palestina wekken en de bladen meenen, dat het noodzakelijk in Engeland een toenemende bezorgdheid, en de bladen meenen, dat het noodzakelijk zal zijn, dat de Britsche regeering snel tot krachtige maatregelen besluit. De „Daily Express" meent te weten, dat de strekking van die maatregelen reeds vaststaat. Er zullen militaire versterkingen naar het mandaatgebied worden gezonden. De regeering schijnt overtuigd te zijn, dat men vóór alles een einde moet maken aan het terreurregime, dat dé Arabieren pogen in te voeren. De ministers zullen ook nieu we plannen opstellen met betrekking tot de toekomst van Palestina, maar zij meenen, dat het geen zin heeft met die plannen te komen, zoolang de orde niet volkomen her steld is. Het verdeelingsplan zal volgens de „Daily Express" vermoedelijk als on uitvoerbaar worden opgegeven. De „Daily Telegraph" dringt op snel han delen aan, daar de langdurige onzekerheid een van de sterkste factoren der wanorde is. Als de Britsche regeering een besluit heeft genomen, en te kennen heeft gege ven, dat zij voornemens is, het uit te voe ren, zal het onherroepelijk des te geree- der worden aanvaard. Buitenlandsche berichten ONDERGRONDSCHE BRAND IN EEN MIJN. Uit Johannesburg wordt gemeld: Reeds verscheidene dagen woedt een felle brand in een mijn 600 meter onder de stad. Alle blusschingpogingen zijn tot dusverre mis lukt. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons De U den Heiligen Franciscus Moest het ooit in den hemel beslist zijn dat een heilige zou terugkomen en men sloeg raad over de keuze, dan kon, dunkt ons, geen geschikter worden aangewezen dan de heilige Poverello. Deze moderne wereld kan geen apostolaat beter gebruiken dan het zijne, omdat zij geen woord beter vergeten en smadelijker in de wind heeft geslagen dan zijn „broe der en „zuster", zijn zonnelied en zijn les van armoe. Gerard Walschap.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5