t"N t STADS |XJ NIEUWS MAANDAG 10 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaaL Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v. HOE WORDT HET WEER? KOELEK. De Bilt seint: Verwachting: Matige tot Zwakke Zuid- Westelijke tot Zuidelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aan vankelijk weinig verandering in tempera tuur, later koeler. Hoogste barometers!: 764.1 te Marseille. Laagste barometers!: 734.3 te Ona. Een depressie, die Zaterdag nog ver in het Westen lag, trok Oost-Noord-Oost- waarts en passeerde Zaterdagnacht over Schotland. Daarna werd de beweging lang zamer en boog de baan naar het Noord- Oosten om. Thans wordt het minimum van den luchtdruk voor de Noorsche kust ge vonden. Het toenemende luchtdrukverval deed gisteren in den nanacht op de Noord zee den wind weer tijdelijk tot stormach tig toenemen, terwijl de temperatuur hoog opliep. Vanochtend was het nog zeer warm in Centraal Europa en in Midden-Frankrijk doch in Engeland, om de Noordzee en om het Kanaal was het weer wat koeler ge worden. De wind nam gisteren in den loop van den dag op de Britsche Eilanden af en later op den dag ook in ons land. Het stationaire gebied van lagen luchtdruk bij IJsland vult op en ten Westen van Schot land nadert een rug van hoogen luchtdruk. Scheepsberichten uit het Westelijke deel van den Oceaan maken melding van een diepe depressie ten Zuiden van New Found- land, die vermoedelijk den Oceaan zal oversteken. Voorloopig kan voor onze om geving op rustig weer gerekend worden, met aanvankelijk wellicht nog eenige regenbuien, doch later zonder regen van beteekenis. De temperatuur zal lager zijn dan gisteren en een koude nacht is waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 5.49 uur tot Dinsdagmorgen 5.46 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 11 Oct. voorm. 3.25 en nam. 3.50 uur. Maan op 17.36 uur Maandagavond. Maan onder 8.30 uur Dinsdagmorgen. schen Kerk en partij thans in Oostenrijk veel erger is dan in het oude Duitschland en men verwacht, dat de gebeurtenissen in Weenen gevolgd zullen worden door een nieuwen en vinnigeren strijd tusschen de Katholieke Kerk en de nationaal-socialis- tische partij in geheel Duitschland. In Oostenrijk zou een zoodanige ontwikke ling bijzonder ernstig zijn, aangezien 95 pet. der Oostenrijksche bevolking uit trou we Katholieken bestaat. Van nationaal-socialistische zijde wordl; verklaard: Het „plotseling van koers veranderen van kardinaal Innitzer" zooals de nazi's het believen te noemen heeft in Berlijnsche partijkringen groote verwondering gewekt. Dat de Kerk „zich afzijdig zou houden van allen politieken invloed" en dat de Ka tholieke jeugd onvoorwaardelijk onderge schikt zou worden aan de nazi-organisaties, beschouwde men als het kernpunt van het accoord tusschen party en Kerk. In welingelichte partij kringen verklaart men met nadruk en overtuiging, dat de pro testen van zekere Katholieke kringen in de Ostmark even weinig invloed op de cultu- recle politiek der partij zullen hebben als in Duitschland het geval geweest is. Temeer, daar deze „min of meer openlijke oppositie" slechts steunt op de sympathie van een gering gedeelte van de Katholieken in het vroegere Oostenrijk, zoo beweren de nazi's. HOE DE KERK IN OOSTENRIJK BESTREDEN WORDT. Een onthulling van de „Universe". Naar aanleiding van het feit, dat de Oostenrijksche „Arbeidsgemeenschap voor den Godsdienstvrede" door Kardinaal In nitzer voor priesters verboden is, meldt het katholieke Engelsche weekblad „The Universe" uit Londen de volgende bijzon derheden: „De Arbeidsgemeenschap be stond grootendeels uit leeken en ook een vijftigtal priesters waren er lid van. De Oostenrijksche priesters waren ten zeerste verwonderd op een goeden dag een vragenlijst van de „Arbeitsgemein- schaft für den religiösen Frieden" te vin den, waarin zy hun houding tegenover de Nazi's moesten uiteenzetten. Men ont dekte, dat deze vragenlijst gezonden was zonder toestemming en zelfs zonder me deweten van Kardinaal Innitzer of de bisschoppen. Het was duidelijk, dat de Bond in de gunst van de nazi's wilde ko men. De meeste priesters gaven geen ant woord op de vragenlijst. Toen zij later in een nieuw schrijven met dreigende ter men hieraan herinnerd werden, schreven enkele priesters vooral van het platte land en uit de bergstreken, die meenden dat dit schrijven van de Hiërarchie af komstig was dat zij voorstanders wa ren van de Nationaalsocialistische regee ring. Een dergelijk antwoord werd door on geveer 350 geestelijken gegeven, en, zon der dat zij er verder iets vanaf wisten, werden zij ingeschreven als „aanhangers van de arbeidersgemeenschap voor den godsdienstvrede". Toen zij dit vernamen, Ook de vereeniging „Oud-Leiden" heeft haar part en deel bijgedragen aan de Boer- haave-herdenking. Een karavaan van drie autobussen en een zestal auto's slingerde zich Zaterdagmiddag in de meest onwaar schijnlijke bochten, om de geboorteplaats van den grooten Hermannus, Voorhout, te bereiken. Hemelsbreed is Voorhout op een goed uur wandelen van de Sleutelstad gelegen; tusschen stad en dorp bestaat een lijnrechte verbinding, de Leidsche Vaart. Doch nieuw- Leiden, niet veel ervoor gevoelend de ver plichtingen van oud-Leiden na te komen, heeft deze verbindingsweg zoo schromelijk verwaarloosd, dat „Ouu-Leiden" het niet op haar verantwoording durfde te nemen de nieuwe Leidenaren te laten hossen op de bulten en te laten plassen in de kuilen van deze door oud-Leiden aangelegde boeren karren-strada. De excursisten hadden nu het buiten kansje het grondgebied van de gemeente Voorhout vrijwel van Noord tot Zuid te tnogen doorklieven te beginnen met de Ruïne van Teylingen, een van Nederlands meest eerbiedwaardige bouwvallen, welke eerbiedwaardigheid vermoedelijk een sti mulans is geweest om de „Stomp" op wan smakelijke wijze te omringen met Ameri- kaanscherige bollenschuren. Gelukkig heeft men meer piëteit be toond voor de woning, waar Boerhaave op Oudejaarsavond 1668 geboren werd. De Ned. Herv. pastorie is een half in steen, half in hout opgetrokken heerenhuis een huis als in een sprookje van Andersen omringd door hooge geboomte, door moes tuinen, boomgaarden, donkere berceaux en vergeten tuinkoepeltjes. Vanuit de pastorie heeft men een wijdsch uitzicht over de lan derijen met aan den einder het silhouet van Leiden, waar het levenslustige domi nees-zoontje zijn wereldvermaardheid ver wierf. Het getuigt van groote piëteit voor het jongetje, dat hier eens ravotte en in den boomgaard op de peren jacht maakte, dat de tegenwoordige dominee en zijn echt- genoote hun huis openstelden, om door de bijna 150 oud-Leidenaars te worden be keken. Bezoek op een eenzame, afgelegen pasto rie is welkom maar anderhalf honderd man tegelijk toe te laten is een welwillend gebaar, welke de grenzen der gastvrijheid verre overschrijdt. Deze welwillendheid is door de leden van „Oud-Leiden" ten zeer ste geapprecieerd. In het oude kerkje bijna een minia tuur werd verzamelen geblazen, nadat allen in het doopboek zich ervan overtuigd hadden, dat Hermannus Boerhaave werke lijk in de pastorie geboren was en den vol genden morgen door zijn eigen vader was gedoopt. Dr. J. E. Kroon heeft met enkele data en eenige interessante bizonderheden het leven van Boerhaave gereleveerd en „puzzles rond Boerhaave" opgegeven, welke nog door niemand zijn opgelost. Een van deze puzzles is, dat Boerhaave, volgens de stu denteninschrijving aan de Leidsche Hooge- school, tusschen 1648 en 1651 geen stap voorwaarts is gegaan o? de levensbaan en al die jaren even oud is gebleven. Een an der twistpunt maar wy denken niet, dat iemand zich daarvoor het hoofd zal breken is de vraag op welke heup de jonge Boer- waren de meesten zeer verontwaardigd. Toen zulks in Mei van dit jaar geschied was, ontbood Kardinaal Innitzer de lei ders van de beweging bij zich. Hij wees hen op het onrechtmatige van hun daad en zij beloofden hem, voortaan geen do cumenten meer uit te geven zonder zijn goedkeuring. Deze belofte hebben zij verbroken. On langs publiceerden zij een manifest, waar in allerlei ketterijen verkondigd werden. Een ondubbelzinnig verbod van den Kar dinaal was dus een natuurlijk gevolg. Dit wil niet* zeggen, dat er een splitsing, een schisma is gevolgd, zooals door een neutraal Londensch blad gemeld werd. Ongeveer 50 priesters mogen hun pries terlijke bediening niet meer uitoefenen, en verschillende leeken hebben de veror dening van den Kardinaal niet willen er kennen. Het is inderdaad waar, dat velen uit de Kerk zijn getreden, maar in Oos tenrijk waren er nog al veel „zoogenaam de" Katholieken, die wel gedoopt waren, misschien ook nog godsdienstig waren op gevoed, maar in het geheel niet practi- seerden. Deze personen, die meenden dat hun positie gevaar zou loopen, door nog langer bij de Kerk te blijven, hebben on middellijk hun uittreden verklaard". Voorts verklaart de correspondent van de Universe, dat de ware katholieken in Oostenrijk nooit zoo sterk hebben ge staan in hun geloof als thans. Duizenden hebben him toekomstplannen vaarwel nloeten zeggen, hun middelen van bestaan moeten afstaan, velen zijn gevangen ge nomen, omdat zij hun Geloof niet wilden vaarwel zeggen. haave eva gezwel k^eeg; twee geschied schrijvers beweren links, twee andere zeg gen: rechts! Behalve aan de Leidsche Universiteit heeft Boerhaave ook gestudeerd aan de toenmalige hoogeschool te Harderwijk. Op 12 Juli 1693 werd hij als student in geschreven, den volgenden dag promoveer de hij, en den 14en Juli heeft hij het stadje weer verlaten Het is waarschijnlijk de verste reis, die Boerhaave ooit heeft ondernomen, en waar om hij deze heeft ondernomen is weer een van de vele raadselen. Na deze korte uiteenzetting met vraag- teekens heeft de heer N J. Swierstra eenige wetenswaardigheden verteld van het oude kerkje. Foreholte wordt het eerste vermeld op de, rond het jaar 800 gedateerde, Blaf- faert van goederen der Utrechtsche St. Maartenskerk. Hoewel waarschijnlijk reeds voor dien tijd een kerkje hier heeft ge staan, wordt daarvan eerst in 1064 gewag gemaakt. Na eenige vernieuwingen is het kerkje in Romaanscner. stijd opgetrokken van tufsteen, een „zaalkerk" met een recht- gesloten koor. Het werd nadien vroeg- Gothisch vergroot en rond 1500 werden er, om meer plaatsruimte te krijgen, eenige kapelletjes aangebouwd. Tijdens de Her vorming bleef het gebouw onverlet; de pastoor wist zijn schaapjes bij elkaar te houden; het aantal protestanten bleef ge ring en dé onderlinge verstandhouding was goed. Onder Lodewijk Napoleon heeft men het gebouw door een muur in tweeën ge deeld; het koor werd gebruikt voor den Protestantschen, 't schip voor den Katholie ken eeredienst, tot in 1875 de Katholieken het schip afbraken en een eigen kerk stich ten. Het protestantsche gedeelte werd met goeden smaak vergroot; het interieur is bepaald gezellig. De eenige curiositeiten zijn een knus, oud orgeltype en een ge weldige zerk voor Gijsbrecht van den Boeckhorst, die in de nabijheid een kasteel bezat. Het kerkbezoek ten einde zijnde, werd in een café, dat met de naam „Boerhaave" was gesierd, thee gedronken en vervolgens langs den kortsten omweg, d.w.z. via ,,'t Soldaatje" en Sassenheim, naar een an dere Boerhaviaansche nederzetting gereden, Oud-Poelgeest te Oegstgeest. Boerhaave was een groot geneesheer met een uitgebreide practijk, die hem een reus achtig vermogen opleverde, en welke hem o.a. in staat stelde „Oud-Poelgeest" aan te koopen. De groote geleerde heeft hier ge durende 14 jaren den zomer rustig en te vreden doorgebracht. De terughoudende plechtstatigheid van het oude buiten werd ernstig verstoord, toen de „Oud-Leiden"-karavaan door de groene loover-kathedraaJ van de oprijlaan naar het kasteel ronkte. Een korte wande ling werd gemaakt door het prachtige park met zijn zwaar geboomte, naar „dit prdnk- stuk der natuur, dees wijdvermaarde Tulp", die door professor zelf zou zijn geplant. Doch al staat dat op een houten bord ge boekstaafd, daarom is het nog lang niet zeker. In het bosch vrescholen bewonderden wij nog een oude put met forsch-gebeeldhouw- de renaissance-opbouw. Het trotsche gebouw met zijn twee ui ige torentjes biedt inwendig niets beziens waardigs, met uitzondering van een fraai- besneden eiken-houten plafond, dat in de meest bizarre kleuren is beschilderd. In een der bovenzalen heeft de heer W. J. J. C. Bijleveld verteld uit de historie van dit gebouw, dat sinds de 13e eeuw in handen was van de edele heeren van Al kemade. In 1573 werd het grondig ver woest; tot 1667 bleef het een bouwval, toen het werd opgebouwd „naar de Italiaansche stijl", ofschoon de heer Bijleveld in het geheele gebouw geen Italiaansche stijl ver mocht te ontdekken. Het had achtereenvol gens verschillende eigenaren, o.a. Boerhaa ve en diens dochter, die gehuwd was met Baron de Thoms. Deze heel legde in het gebouw een collectie beelden aan, en toon de daarin zoo'n toomeloozen ijver, dat wel dra het geheele huis van onder tot boven volgepropt was met goden en godinnen. In het midden der vorige eeuw werd het buiten aangekocht door de familie Willink, in wier eigendom het zich nog steeds be vindt, dooh die het niet bewoont. Aan het slot zijner toespraak dankte de heer Bijleveld de excursisten voor hun be langstelling, in 't bizonder den volijverigen secretaris, den heer Bicker Caarten, die dit uitstapje had voorbereid. De voorzitter der vereeniging, prof. dr. Idema, dankte wederkeerig den heer Bijle veld voor zijn, van grondige studie getui gende, lezing en de eigenaresse voor de be toonde gastvrijheid. Tijdens den rondgang door het gebouw had zich reeds een gezonde nieuwsgierig heid geopenbaard naar de kelders en sous- terrain van Poelgeest. Het heeft niet veel gescheeld, of de deuren van het holle ge bouw waren dichtgeslagen en de autobus sen weggereden, terwijl het meer inquisi- taire gedeelte van het gezelschap zich nog te goed deed aan keldergriezels en geheime nissen.... Doch aangezien de kelders hoe genaamd niet beantwoordden aan de ge spannen verwachtingen, konden ook deze laatkomers nog „te elfder ure" in bussen worden gepakt, om samen uit, samen thuis voldaan over deze welgeslaagde trip, naar de veste terug te toeren. Kaderdag in den Statenkring Leiden. Mr. Dr. P. J. Witteman over troonrede en millioenennota, politiek katholicisme en democratie. Gistermorgen werd in den foyer van den Burcht een kaderdag gehouden der R. K. Staatspartij in den Statenkieskring „Lei den" in verband met de a.s. Statenverkie zingen. Er was een goede belangstelling toen even na elf uur de voorzitter, de heer H- Bader, de bijeenkomst opende met den chr. groet een woord van welkom, bij zonder tot den spreker op dezen kaderdag, Mr. Dr. Witteman, lid van Ged. Staten van Noord-Holland en tot den heer M. P. van der Weijden, lid van de Tweede Kamer. De voorz. memoreerde het behoud van den vrede en de mogelijke perspectieven, die dit voor een goede economische ont wikkeling misschien zou kunnen hebben. •Hierna was het woord aan Mr. Dr. P. J. Witteman, lid van Ged. Staten van Noord- Holland, die zou spreken over „Rondom de a.s. Statenverkiezingen". Spr. zegt te willen spreken over enkele actueele problemen van den dag, welke bij de a.s. Statenverkiezingen weer een rol zullen spelen. Eerst wil spr. behandelen de troonrede en de millioenennota om daarna te spre ken over het z.g. politiek katholicisme èn de democratie. Over de troonrede, welke het regeerings- beleid inhoud! heerscht nogal verschil van meening. Spr. zou liever het midden houden. Niet al te tevreden het werk loosheidsprobleem is nog niet opgelost niet tevreden, zoolang ons niet is bewe zen, dat het niet mogelijk is dit probleem op te lossen. Spr. maakt een vergelijking met de landsverdediging, een even urgent probleem. Tegenover deze ziet de regeering terecht tegen geen offers op. Maar het werkloosheidsprobleem is even urgent. En spr. meent, dat de regeering wel diligent is, maar niet zoo, dat zij het probleem zoo urgent acht, dat al het mogelijke moet wor den gedaan. Het is wel zeer verstandig om de finan ciën te willen saneeren, maar spr. ziet niet in, dat men het toekomstige geslacht niet zou moeten belasten, ter bestrijding dus vooral van de jeugdwerkloosheid, en op het financieele standpunt moet blijven staan. Van den anderen kant mag men ook niet al te ontevreden zijn. Er valt ook zeer veel goeds in deze stukken te lezen. Klanken, het kabinet te laten vallen, mogen wij, al dus spr., niet laten hooren, zoolang dit christelijk kabinet niet zijn kans geheel heeft gehad. Bovendien wat dan? Het goe de in troonrede en millioenennota is b.v. aldus spreker, het plan-Westhoff, de „ver edelde werkverschaffing", zooals Mr. Ver schuur het noemde. Als dit lukt en 100.000 menschen op vrijwel normale wijze aan werk worden geholpen, is dit een goede stap vooruit. Voorts worden de waterstaatswerken op grooter schaal en in vlugger tempo uitge voerd en is er een plan ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid, door den schooltijd met 1 of 2 jaar uit te breiden ter voorbe reiding der latere taak in handel en nij verheid. Ook dit is, aldus spr., 'n belang rijke stap vooruit. Vooral voor intellec- tueele werkloozen ligt hier een taak op onderwijsgebied in 't verschiet. Een schaduwzijde is echter dat over de leerlingenschaal in alle talen wordt ge zwegen. Er is dus licht en schaduw en er 1°. dus reden tegenover dit kabinet met vertrouwen te staan. Hierna behandelt spr. het z. g. politiek katholicisme, een term uitgevonden over onze grenzen, om de Kerk te bestrijden en dat bij de a.s. verkiezingen wel weer opgeld zal doen. De bestrijding van deze leuze eischt de vraag; welke is de verhouding tusschen Kerk en Staat? En de moeilijkheid is, dat er taken zijn, waarin beider bevoegdheid over elkaar heenvallen. Hiervoor verwijst spr. naar ons pro gram, dat binnenkort ook in een Fransche vertaling zal verschijnen. Uit dit program leest spr. de passages over de verhouding van Kerk en Staat. Men zal dus moeten aantoonen by het verwijt van politiek katholicisme, dat de Kerk zich heeft begeven op het terrein van den Staat. Spr. antwoordt hierop, dat deze nacht het paleis van kardinaal Innitzer is bestormd, gedeeltelijk vernield en zelfs de persoon van den kardinaal is aange vallen. Als men op het standpunt staat, dat het heele menschelijk leven valt onder den Staat, dan blijft er voor de Kerk niets over dan het spreken ovèr het hiernamaals. Het zit 'm dus in een verkeerde levensbe schouwing, welke voor ons onaanvaard baar is. Men is geen goed katholiek als men al leen zijn godsdienstplichten vervult, men moet deze omzetten in de daad, in het heele leven. Wij willen een katholicisme van de daad. Daarvan is nu Kard. Innitzer het slachtoffer geworden. Na de pauze sprak Mr. Dr. Witteman ever het laatste punt: de democratie. Spr. stelt de vraag hoe wij, tegenover de demo cratie staan. In zekeren zin zijn wij demo craten. Maar men heeft het woord demo craten tweeledig opgevat: lo. dat men voelt voor den minderen man en in dit op zicht zijn wij zeker democraten. Maar de eigenlijke beteekenis van het woord de mocratie ligt toch meer, 2o. op staatkundig terrein, de invloed van het volk op de regeering. Met deze democratie laat de Kerk zich niet in, in staatkundig opzicht is de Staatsvorm een vrije kwestie. Men kan dus niet zon der meer zeggen: de katholiek is democraat. Spr. citeert hier uit Studiën Sept. 1938 een artikel hierover van Pater Dr. Borret S.J., die hierin het democratisch en het aristo cratisch element bespreekt. Uitsluitsel over democratie of monarchie voor alle tij den is niet te geven, aldus Pater Borret. Hij spreekt dus van een democratisch ele ment in den Staatsvorm. Men moet, aldus spr., de democratie re latief opvatten, afhangend van de tijden en de volkeren en ook omdat men zich niet kan indenken een democratische Staats vorm, die voor 100 pet. democratisch is. Overgaand tot de practijk onderscheidde spr. een valsche en eer. ware democratie. Een valsche democratie is deze, welke het volgen politiek geheel wil doen dicteeren. Dat is valsche democratie. Hier is de de mocratie doel, terwijl zij middel moet zijn tot het algemeén welzijn. Daarom ook is de medewerking aan Eenheid door Demo cratie door de Katholieken ook uiterst ge ring. Wij spreken liever van volks-invloed en strijden daarom voor het goed recht der katholieke partijen, daar de invloed moet gaan langs de lijnen der beginselen. En daarom kan er bij zulk een volksinvloed nooit sprake zijn van een aaneengesloten eenheid. Dat zou een dwangpositie zijn en deze eenheid moet weer vroeg of laat uit eenvallen. Er is echter verscheidenheid in eenheid, er moet zijn een gemeenschappelijke grondslag en als deze basis voelt men den laatsten tijd steeds meer de christel. be ginselen. Sprekend over de komende ver kiezingen dringt spr. tenslotte nog eens aan op eenheid. Als wij invloed willen op basis van onze beginselen, dan ligt het voor de hand, dat de menschen, die dezelfde beginselen huldigen, één zijn. Het volgend jaar zijn er gemeen teraads- en Statenverkiezingen. Bij beiden kunnen verschillende factoren meespreken, maar bij beiden moet de eenheid bewaard blij ven. De beginselen komen op de eerste plaats en daarom de eenheid. Vervolgens drong spr. erop aan persoon lijke kwesties achter te stellen en in de te kiezen colleges allereerst te zorgen voor bekwame mannen. Ook, aldus spr., da jongeren moeten hun kans hebben om naar voren te komen. La ten wij hun een kans geven later de plaats der ouderen te kunnen innemen. Met een opwekkend woord besloot spr. zijn voordracht. Bij de hieropvolgende rondvraag werd gesproken over uitvoering der crisismaat regelen door de organisatie der boeren zelf. Mr. Witteman meende, dat het veel beter ware, indien dit door de boeren zelf zou geschieden onder toezicht der overheid. Wat de uitvoering van besluiten betreft, waarover een vraag werd gesteld, zeide spr., dat het vanzelfsprekend is dat beslui ten door één man genomen, sneller kun nen worden genomen. Wil men a tout prix snelle besluiten met uitschakeling van eigen invloed, kies dan de dictatuur. Wil men echter als hoogstaand ontwikkeld volk in besluiten mee preken, dan moet men ook dén langeren duur goedkeuren. Hierna ging de heer Van der Weijden, op verzoek, nader op de eerste vraag in. In zijn antwoord ging spr. het ontstaan der landbouwcrisismaatregelen na, welke zeer snel genomen moesten worden, we gens den catastrophalen toestand in 1932. Een stukje dictatuur dus. Men had gedacht, dat dit van korten duur zou zijn. Nu dit niet het geval is, wil men de organisaties gaan inschakelen. Spr. juicht dit toe. Er moet echter dan tevens worden omge schakeld in het wezen en de bedoeling de zer maatregelen en dat levert nog moei lijkheden op. De bedoeling der crisismaat regelen was negatief het voorkomen van den ondergang van den boerenstand als deze overgaan in de handen der boe ren zal er positief moeten worden gewerkt. Tenslotte wekte de voorzitter op tot arbeid voor de komende verkiezingen en sloot na een dankwoord aan Mr. Dr. Wit teman de vergadering met den Chr. groet. WAAR BOB C-K LEED IIV G alléén bij KïtEYMBOMG Boerhaave-excursie van „Oud-Leiden" Bezoeken aan Voorhout en Poelgeest.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2