Weensch gepeupel bestormt Innitzers paleis Een persoonlijk woord van H- M. de Koningin Woeste tooneelen in de straten Dc Rijkswegen en de polderlasten MAANDAG 10 OCTOBER 1938 30ste Jaargang No. 9154 Telefoon: Redactie 15. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. r Oproep om den vrede te bewaren. Met instemming nam ik kennis ook van het vervolg van den op roep vooi moreele en geestelijke herbewapening. Nu de beklemmende dagen achter ons liggen, waarin het drei gend gevaar ons zoo duidelijk voor oogen stond, nu voor het oogenblik de mogelijkheid van de algeheele vernietiging onzer be schaving is afgewend, is het een verheffende gedachte ons allen vervuld te weten van denzelfden wensch: den zegen van den vrede te bewaren. Die begeerte naar vrede vormt een band tusschen alle volken. Toch is deze, gepaard aan de versteviging onzer weermacht, nog niet genoeg wil die vrede duurzaam zijn zoo moet hij gedragen worden door de gedachte, gegrondvest in den oproep. Allen, zonder onderscheid, kunnen wij persoonlijk bijdragen tot den groei en de ontplooiing van die gedachte, door van heeler harte mede te werken tot de moreele en geestelijke herbewapening, dien innerlijken drang, welke ook uitwendige ommekeer te weeg brengt en tot gevolg heeft, dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen personen en volken. Behoef Ik u te verzekeren, dat, hoe dieper onze overtuiging is en hoemeer ons eigen leven zelf die uitdraagt en verder geeft in eigen kring en daarbuiten, des te grooter de kans wordt op het verwe zenlijken van een betere toekomst? Wie de teekenen des tijds begrijpt, weet, dat thans van ons ge vraagd wordt eene daad van vertrouwen, van zelfopoffering en zedelijken moed, en van geloof. WILHELMINA. Vw De spanning tusschen Kerk en Nazi's erger dan ooit Wat te Weenen Is gebeurd Droefheid dat is het overheerschende gevoel, als wij vernemen van de bar- baarschheden, welke men heeft begaan te genover Kardinaal Innitzer te Weenen. In een storm van razernij heeft men alle ruiten van de woning van den Kardinaal ingegooid, is men de woning binnengedron gen, heeft men meubilair en kostbare boe ken uit de vertrekken naar buiten gegooid en er daar brandstapels van gemaakt, heeft men zelfs een bejaard priester uit een raam geworpen en aldus ernstig gewond. Totdat ten slotte de politie zich sterk ge noeg meende, om handelend op te treden en verdere verwoesting en misdaigheid te voorkomen. Op deze afschuwelijke uitingen van haat reageert de katholieke wereld, de be schaafde wereld met gevoelens van droef heid. Tegenover d i e haat stellen wij niet een zelfde haat. 't Zou verklaarbaar zijn, maar tegelijkertijd slecht: onbeschaafd en on christelijk. Niet met haat moet haat worden bestre den. De eene duivel drijft men niet uit door een anderen duivel. Gevoelehs van droefheid overheer- schen ons natuurlijk niet van een senti- menteele, maar van een sterke droef heid, die zint op middelen en wil grijpen naar daden, om, zoo mogelijk, de oorzaak van de droefheid weg te nemen of in te perken en in ieder geval uitbreiding ervan te voorkomen.... Uitbarstingen van razernij, zooals te Weenen hebben plaats gegrepen, moeten onvermijdelijk worden geacht, als men hoort of leest redevoeringen, vol-geladen van haat redevoeringen, die ons doen huiveren, als wij denken aan de g e- volgen, welken deze moeten hebben op menschen, die tegen die redenaars hoog opzien, hen vereeren en hen als t' ware aan bidden! De haat, die tegen Kardinaal Innitzer nu is losgebroken, wordt vooral zoo weerzin wekkend, als men bedenkt, hoe deze Kar dinaal is opgetreden met een zoo groot mogelijke tegemoetkomendheid, niet, na tuurlijk, tegenover het nationaal-socialis- tisch stelsel, dat voor den katholiek ten- eenenmale onaanvaardbaar is, maar wèl te genover de nationaal-socialistische regeer ders. Een tegemoetkomendheid, welke vol gens sommigen die oi. te vlug veroor deelden zelfs vérder ging, dan redelijk mogelijk was. En nu die losgebroken razernij tegen over Kardinaal Innitzer, omdat hij naar eer en geweten opkomt voor de rechten van God, voor de rechten van de Kerk; voor de vrijheid, waarop de Katholieken recht hebben en welke zij niet mógen prijsge ven! Terwijl het ergerlijke gebeuren te Wee nen gistermorgen ('t is Zaterdagavond ge schied) in de Duitsche pers werd doodge zwegen en een bericht van het officieele Duitsche persbureau verklaarde, dat de berichten in de buitenlandsche pers over dreven waren, is er nadien een bericht uit Berlijn gekomen, dat de daders van de gepleegde wandaden streng gestraft zullen worden. Zooals zoo vaak geschiedt, zullen ook hier de hoof ddaders niet worden ge straft! Het zijn de stokers van de haat. Het zijn de ophitsers tegen de Kerk, te gen de priesters. Die zaaien en zaaien vrijelijk voort het onkruid in het geschreven en het gespro ken woord. Het gebeurde in Weenen is erg en erger lijk op zich beschouwd. Het is nog erger en ergerlijker als wij 't zien en zoo moeten wij 't, helaas, zien als symptoom van de vergiftiging in honderd-duizenden geesten 1^50% BESPARING! Indien U koopt beter genre DAMES of HEEREN REGENJAS - COSTUUM, WINTERJAS, JEKKER, enz. enz., bij: JAN J. SLOOS, Stille Rijn 11 LEIDEN - TELEF. 868 (gesloten huis) Onbillijk polderreglement in Zuid-Holland. (Ingezonden). Met belangstelling werd kennis geno men van uw artikel in het 2e blad L. Courant van 7 Oct. 1.1. betreffende „split sing van Rijkswegen in Zoeterwoude's Polderland". Onder meer werd daarin aangehaald art. 142 Algemeen Polderreglement in Z.- Holland, hetwelk bepaalt, dat vrijdom ^an polderlasten bestaat voor openbare wegen en voetpaden, als.zoodanig op den legger der wegen geplaatst. De onbillijkheid van het besluit van Provinciale Staten van 1935, toen met een kleine meerderheid het verzoek van de Polder Reeuwijk en anderen, om art. 142 te wijzigen, werd verworpen, springt met den dag meer in het oog en wordt steeds dringender, nu door den aanleg van zoo vele en groote Rijkswegen in ons polder land vele polders in het gedrang komen. Zoo werd de toenmalige uitdrukking van een invloedrijk lid van Ged. Staten: „dat de nieuwe rijkswegen zoo hoog lig gen, dat deze van het water geen last on dervonden" nog niet vergeten, daar deze uitdrukking wel illustreert, dat de pol- derbelangen in Zuid-Holland dringend behoefte hebben aan verdediging door deskundige plattelanders. Intusschen is door een 4-tal polders, liggende in het gebied van Rijksweg no. 4, AmsterdamSassenheim een verzoek tot Provinciale Staten van Zuid-Holland gericht, tot wijziging van art. 142 of wel te verklaren, dat deze in eene uitzonder lijke positie komen. Terwijl door de besturen der L.T.B., H. M. v. Landbouw en C. B. T. V. een gezamenlijk verzoek is gericht even eens tot wijziging van art. 142. Voor polderbesturen, welke met nieu we rijks- of provinciale wegen in hun gebied nu of in de toekomst te ma ken krijgen, is het meer dan hoog- noodig paraat te zijn. De kardinaal licht gewond Opgesloten in eigen paleis HET VOORSPEL De preek in de kathedraal Vrijdagavond heeft kardinaal Innitzer in den St. Stephanusdom te Weenen een predi- catie gehouden, waarin hij zich voorname lijk tot de jongeren richtte, tegen wie hij zei, dat zij heden voor veel moeilijkheden stonden en verplicht waren „zich op plaat sen te bevinden, waar priesters geen toe gang hadden". „Gij hebt bijna alles in de afgeloopen maand verloren. Gij hebt uw katholieke clubs verloren en uw christelijke vereeni- gingen, maar, ondanks het feit, dat gij van dit alles beroofd zijt, zult gij voortgaan in nieuw katholiek eenheidsverband met uw priesters". Aan het einde van zijn preek zeide hij: „Aan het begin van dit schooljaar onder vinden wij allerlei moeilijkheden. Het is gebleken, dat vele ouders en kinderen trouw willen blijven aan den godsdienst. Wij danken hen en wij willen hopen, dat anderen, die van ons weggerukt zijn, in den schoot van de Kerk zullen terugkeeren". Een demonstratie. Na de predicatie verzamelden zich op den Stefansplatz voor de kathedraal een groote menigte, welke riep: „Onze gods dienst, onze God, heil Jezus Christus en heil Innitzer, onzen bisschop". Spoedig daagde een troep nazi's in uniform op, die de Katholieken uiteen- joeg, onder het uiten van strijdkreten als: „Sieg Heil, Sieg Hitier", en „Onze godsdienst is Duitschland". Velen van de Katholieken, die tegenstand boden, werden gearresteerd en gevankelijk weggevoerd. Nadat de menigte uiteen was gegaan, bleven de nazi's op het plein staan en rie pen: „Wij wenschen den bisschop te zien", en: „Zendt Innitzer naar Dachau". Onder de Katholieken, die aangevallen werden, bevonden zich priesters en vrou wen. HET GEPEUPEL STORMT AAN Als gevolg van de betooging van Vrijdag avond is het Zaterdagavond tot woeste too neelen gekomen en tot een openlijke aanval op het paleis van kardinaal Innitzer. In de „Maasbode" lezen wij het volgen de relaas van „United Press": Uit verschillende richtingen kwamen omstreeks negen uur dichte drommen, tezamen ten getale van ruim duizend personen aangestormd en verzamelden zich vooi en om het paleis van den kardinaal. Gedurende tien minuten werd toen een onafgebroken aanval op het aarts bisschoppelijk paleis gedaan, waarbij achtereenvolgens alle ruiten werden in geworpen. Tenslotte werd de huisdeur ingerameid. De aanvallers stieten dreigende kre ten uit, zooals: „Levert ons den zwar ten hond Innitzer uit". De politie en militairen bevonden zich wel in de omgeving, doch deden geen poging om het oproer te bedwingen. Blijkbaar voel den zij zich numeriek te zwak. Kort daarop werd het optreden der me nigte nog driester. Het aantal demonstran ten was intusschen al gestegen tot om streeks vijfduizend. Jeugdige heethoofden brachten ladders aan en klommen daarlangs tot aan de bo venste verdieping. Hier verschaften zij zich toegang door de ingeworpen vensters, waarop zij een ware verwoesting aanricht ten. De overige ruiten werden eveneens in geslagen. het meubilair werd naar buiten geworpen. Buiten joelde de opgewonden menigte. Kreten werden gehoord als: „Er uit met In nitzer, dood aan alle priesters". De tijd verliep en tegen negen uur begon men uit de vensters ook electrische lam pen, schilderijen enz. naar buiten te wer pen. De menigte buiten stapelde dit alles op tot een grooten brandstapel tusschen het paleis en den Stefansdom. Doch op dit oogenblik trad de politie met kracht tus- schenbeiden. Zij drong door de oproerige menigte heen en wist de hoofd- en zij-in gangen te bezetten. De weg werd afgezet en langzaam werd de menigte verdreven. Ook de plunderaars, die in het paleis doorgedrongen waren, werden verjaagd. De politie herstelt de orde Om half tien was de politie er in ge slaagd, de situatie weer volkomen meester te worden. Geleidelijk trok de menigte te rug en de brandweer bluschte de brand stapels, die geruimen tijd hadden gebrand. Groot was uiteraard de verwarring op straat. De buitenlandsche correspondenten, die in grooten getale waren toegesneld, ondervonden hiervan nogal overlast. De correspondent van de Londensche „Times", Bryan, werd plotseling gearres teerd door een man in burgerkleeding, die zich later bekend maakte als de plaatselijke groepsleider Erwin Mueller. Bryan werd spoedig weer losgelaten: Hem werd ver weten, dat hij gedurende de onlusten in een publieke telefooncel had getefeloneerd. Wonderlijk genoe6 is de kathedraal zelf ongeschonden. Slechts van de kleine kapel naast het paleis zijn ruiten ingeslagen. Te middernacht scheen de betooging haar einde genomen te hebben. De meeste de monstranten hadden het plein verlaten, waar het aartsbisschoppelijk paleis gele gen is. Toen de demonstratie begon, had kardi naal Innitzer met een groep priesters zich in de kapel van zijn paleis teruggetrokken. Op de muren van het paleis hadden be toogers den eisch neergekrabbeld: „Innitzer naar het concentratiekamp te Dachau!" Het kardinaalspaleis is nog bezet door po litiemannen, die een onderzoek instellen. DE KARDINAAL GEWOND Huisarrest. Kardinaal Innizer, die Zaterdagavond tij dens de betooging der nationaal-socialisten gewond was, heeft naar gemeld werd, huis arrest in zijn paleis. Een officieele woordvoerder verklaarde gisteravond tegenover een vertegenwoordi ger van Reuter, dat kardinaal Innitzer vol ledige vrijheid heeft in zijn eigen huis en dat zijn arrest slechts voor zijn eigen be scherming tegen dv: massa dient. Het paleis is bezet door ambtenaren der Gestapo. De Gestapo stelt een onderzoek in naar de relletjes en kardinaal Innitzer zelf is gisteren tweemaal ondervraagd. Gister morgen heeft hij de H. Mis mogen celebree- ren in de kapel van het bisschoppelijk pa leis. De verwondingen van den kardinaal aartsbisschop zijn niet ernstig. In de giste ren uitgekomen dagbladen staan geen be richten over de relletjes. ZONDAGAVOND WEER BETOOGINGEN TEGEN DE KATHOLIEKEN. „Schiet de priesters neer". Zondagavond hebben zich verdere inci denten voorgedaan buiten de kathedraal. Toen de kerkgangers de avondkerkdienst verlieten, werden zij begroet met gejoel en luid getrommel van honderden leden der Hitier jeugd. De politie dreef de menigte van toeschouwers en betoogers uiteen en zette de naburige straten af. Tot laat in den avond bleven de be toogers door de stad mareheeren, waar bij zij uitdagend zongen: „Marcheert verder, kameraden, hangt de Joden op, schiet de priesters neer". DE LEIDERS ZULLEN GESTRAFT WORDEN Naar uit Berlijn gemeld wordt, zullen de leiders van de betoogingen tegen kardinaal Innitzer op last van gouwleider Buerckel Dit nummer beslaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Weensch gepeupel heeft Zaterdagavond het paleis van kardinaal Innitzer bestormd. De kardinaal licht gewond. De Gestapo heeft het paleis bezet. (1ste blad). De regeling der nationaliteitenkwesties in Tsjecho-Slowakije. (2de blad). Hitier heeft te Saarbrücken een rede ge houden, welke gewerkt heeft als een koude douche op Engeland. (2de blad). De aftocht der Italianen uit Spanje. (2de blad). Duitsche bemiddeling in het Chineesche conflict? (2de blad). Binnenland Gistermiddag is de logger Sch. 102 voor de haven van Scheveningen gestrand; twee van de veertien opvarenden verdronken, een slachtoffer overleed in het ziekenhuis. (3de en 1ste blad). Onder Zuidbroek reed een auto in het Winschoter Diep, waarbij de drie inzitten den verdronken. (3de blad). Landbouwer te Nuland onder geheim zinnige omstandigheden overleden. (3de blad). Dame te Ginneken voor 180.000 opge licht. (3de blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (2de blad). Internationaal Katholiek Radio-Congres te Hilversum. (2de blad). Sport en Wedstrifden Voetbal: Voor de I.V.C.B.-competitie verloor S.J.C. gisteren van Santpoort, ook Teylingen verloor, doch Lisse en Blauw Zwart wonnen. Docos, A.V.V., V.V.S.B. en Foreholte boekten fraaie succesen. In den K.N.V.B. versloeg U.V.S. Gouda, ook de andere Leidsche clubs boekten suc cessen. (4de blad). Dammen: De zesde partij Raichen- bachKeiler wederom remise. (4de blad). streng gestraft en voor een jaar naar een concentratie-kamp gezonden worden. In officieele kringen te Berlijn veroordeelt men het incident, vooral, zoo zegt men, in verband met de goede betrekkingen, die tusschen den kardinaal en de Duitsche autoriteiten bestonden. OOGGETUIGE OVER DE RELLETJES Een bejaarde geestelijke uit de eerste verdieping geworpen Ooggetuigen, onder wie in het bisschop pelijk paleis wonende priesters, hebben nadere bijzonderheden omtrent de betoo gingen bekend gemaakt. Terwijl een groep betoogers het paleis bestormde, drong een andere groep door in de pastorie. Daar werden verscheidene priesters aangevallen en een zestigjarig geestelijke, Johann Krawarik genaamd, werd uit het venster op de eerste verdie ping op de binnenplaats geworpen, met het gevolg, dat hij een hersenschudding be kwam en beide beenen brak. De kostbare bibliotheek der Weensche bisschoppen werd volkomen vernield. Ondanks het stilzwijgen der Weensche bladen, verspreidde het nieuws omtrent het gebeurde zich snel door de stad. Tijdens den preek van Zondagmorgen in de kathe draal werd niet gezinspeeld op de relletjes, maar, toen de geloovigen de kerk om 12 uur verlieten, ontstonden nieuwe moeilijkheden, waarbij Katholieken, en nationaal socialis tische jongelieden betrokken waren. Ver scheidene personen werden gewond, doch de politie kwam tusschenbeide en maakte een einde aan de wanordelijkheden. DE SPANNING TUSSCHEN KERK EN PARTIJ In Oostenrijk grooter dan in het oude Duitschland Men acht het niet waarschijnlijk, dat thans nog een nieuwe poging kan worden ondernomen om tot een overeenkomst tus schen Kerk en nationaal socialistische partij te komen. In welingelichte clericale krin gen wordt verklaard, dat de spanning tus-

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1