OMGEVING DE LAAT STE LES VAN LANGELOT Autobotsing te Oestgeest LUCHTVAART MAANDAG 10 OCTOBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ZOLDERVERDIEPING UITGEBRAND. Zondagavond legen vijf uur brak brand uit op de zolderverdieping van het perceel Admiraal de Ruyterweg 65 te Amsterdam. Op den zolder, welke tevens gebruikt wordt als opslagplaats door den heer S. N. Sluyter, handelaar in electrische apparaten, ston den ook meubels en beddegoed opgeslagen, 's Middags was er iemand op den zolder geweest om er iets te zoeken. Het is niet onmogelijk, dat toen een weggeworpen lu cifer een begin heeft doen ontstaan van den tamelijk feilen brand. Tegen vijf uur be merkten de bewoners van de derde verdie ping, dat er boven brand was uitgebroken. Ook voorbijgangers zagen rookwolken uit het dak opstijgen. De orandweer was en kele minuten later ter plaatse. Drie stralen werden op het vuur gericht. Binnen een kwartier was men het vuur volkomen meester. De zolder is vrijwel geheel uitgebrand. De tweede en derde verdieping liepen waterschade op. Persoon lijke ongeulkken zijn niet voorgekomen. Verzekering dekt de schade. OUDE DAIVIE 180.000 GULDEN AFHANDIG GEMAAKT. Vader en zoon gearresteerd. Een oplichtersaffaire, zooals men in ons land zelden heeft beleefd, is dezer dagen aan het. licht gekomen. Een oude, schatrijke dame te Ginneken is op uiterst geraffineerde wijze in den tijd van nog geen jaar voor bijna tweehonderdduizend gulden bestolen. De twee daders, vader en zoon, zijn beiden gearresteerd. De va der is een bij de justitie welbekend op lichter, doch de 21-jarige zoon heeft in deze fantastische oplichtingszaak de be langrijkste rol gespeeld, meldt „de Cou rant". Het slachtoffer is de 81-jarige mej. J. P. C. Kessler, die sinds jaren te Ginneken en ver daarbuiten bekend staat om haar liefdadigheid en haar medelijdend hart. Vooral het lot der ongehuwde moeders ging haar zeer ter harte en met volle energie heeft zij daarvoor eenige tiental len jaren gestreden. Niet alleen de stich ting „Moederheil", doch ook tal van an dere charitatieve vereenigingen vonden in mej. Kessler een steeds tot geven be reide weldoenster, terwijl ook particu lieren die in nood verkeerden, vrijwel nimmer vergeefs een beroep op haar me delijden deden. Blijkbaar is deze goedgeefschheid ter oore gekomen van den jongste dér beide oplichters. In November 1937 vervoegde hij zich met eenige schilderijen bij de wo ning van mej. Kessler in de Wilhelmina- straat te Ginneken, waar hij zich voor deed als noodlijdend intellectueel. Het was juist in den tijd, dat de actie voor de „Kunst in Nood" werd gevoerd en daar van maakte hij handig gebruik, door de oude dame een hartroerend verhaal op te disschen over de zorg en ellende der kun- tenaars en intellectueelen. Zoo hartroe rend wist hij alles voor te dragen, dat mej. Kessler, die geen kunstkenster is, aan stonds bereid bleek een paar der doeken, welke de oplichter als werken van nood lijdende kunstenaars bij zich had," te koo- pen. En zoo vertrok hij reeds na zijn eerste bezoek eenige honderden guldens rijker dan hij gekomen was, terwijl mej. Kessler twee absoluut waardelooze doe ken in haar bezit had gekregen. Uit zichzelf gaf zij den jongen „intel lectueel" ook de belofte, dat wanneer zij hem in de toekomst op een andere wijze kon helpen, hij gerust een beroep op haar mocht doen. Vanzelfsprekend was dit aan geen doo- vemansooren gezegd en het zal dan ook niemand verwonderen, dat de jongeman reeds enkele weken later opnieuw bij de oude dame aanklopte, ditmaal echter niet om schilderijen te verkoopen, doch wel opnieuw met een hartroerend verhaal. Zijn vader, zoo vertelde hij, had geen in komen, zoodat zijn ouders noodgedwon gen gescheiden leefden en hijzelf ook bij vreemden onderdak moest vinden. Het ging hem zeer ter harte, dat op zulk een wijze een gelukkig gezinsleven verbro ken was. En dus had hij naar middelen gezocht het gezin weer tot elkander te brengen. Hij meende nu een oplossing ge- vondén te hebben. Hij kon n.l. op een goeden stand te Amsterdam een winkel huis huren, om daar een zaak in schil derijen en lijsten te beginnen. Het is bijna onbegrijpelijk; dat mej. Kessler, die in geldzaken immer voor zeer precies doorging, zonder eenige in formatie op het voorstel van den jongen inging. Het tweede bezoek van den oplichter kostte mej. Kessler dan ook niet eenige honderden, maar eenige duizenden gul dens. Ieder volgend bez oek zou echter nog meer kosten. Toen werden het eenige tienduizenden guldens en nog eens eenige tienduizenden om uiteindelijk op te loo- pen tot bijna twee ton, zooals uit het vol gende zal blijken. Tevens blijkt daarbij, met welk een ongelooflijke raffinement de oplichters te werk zijn gegaan. Nog andere verhalen wist de bedrieger op te disschen en in goed vertrouwen leende de oude dame maar steeds op nieuw geld, o.m. voor den „aankoop van een mijn in Australië". En waarschijnlijk zou de oude dame nog steeds betaald hebben en zouden de beide oplichters niet gerust hadden alvo- vens zij als een kip geplukt was, ware het niet, dat ongeveer vijf maanden geleden een nieuwe dame van gezelschap fci den huize Kessler haar intrede deed. Zij begon de herhaalde bezoeken van den zoon te wantrouwen en geloofde niet, dat de buitenlandsche telefoontjes inder daad uit het buitenland afkomstig waren. Zij sprak er met de dienstbode over, die hoewel onontwikkeld toch ook de zaak niet vertrouwde. Nog argwanender werd de dame van gezelschap toen zij bemerkte, dat, wan neer de zoon er was, van het agentschap der Nederlandsche Handelsmaatschappij steeds groote sommen aan huis werden bezorgd. Bovendien trok het haar aan dacht, dat de jongeman steeds met een andere auto en met een ander nummer reed, terwijl het haar eenige malen op viel, dat wanneer hij bij mej. Kessler op bezoek was, in den auto nog twee of drie en eenmaal zelfs vier personen zaten te wachten op zijn terugkomst. Daar mej. Kessler zoowel tegen de juffrouw van gezelschap als tegen de dienstbode, die reeds jaren in haar dienst was, nimmer over den aard van haar relaties met de beide mannen had gesproken, achtte de dame van gezelschap deze relatie ten slotte van dien aard, dat zij er een neef van de oude dame, mr. H. M. C. Kessler te 's-Gravenhage, van in kennis stelde. Deze aarzelde geen oogenblik een on derzoek in te stellen, waarbij hem reeds aanstonds bleek, dat zijn tante het slacht offer was geworden van een paar geraf fineerde oplichters, die in nog geen elf maanden tijd een bedrag van 180.000, dat in de toekomst voor liefdadige doel einden zou zijn bestemd, hadden weten te bemachtigen. Mr. Kessler stelde daarop de rijksre cherche van een en ander in kennis, met het gevolg, dat binnen enkele dagen in samenwerking met de hoofdstedelijke politie tot arrestatie der beide oplichters kon worden overgegaan. De gezondheid van mej. Kessler heeft door deze geschiedenis een zoo ernstigen knak gekregen, dat men in haar naaste omgeving voor de toekomst het ergste vreest. Omtrent de arrestaties vernemen wij nog, dat de vader de vorige week gear resteerd is in een huis aan het Hekelveld te Amsterdam. Nog een derde persoon, een chauffeur, die de oplichters vaak naar het huis van de oude dame heeft gere den, werd aangehouden, doch korten tijd later weer op vrije voeten gesteld. Van daag worden de beide verdachten door den rechter-ocmmissaris te Breda verhoord. Als hun verdediger treedt op mr. Fran- gois Pauwels. De vader is een berucht type die jaren geleden reeds de hoofddader was van een zeer geruchtmakende oplichterszaak, waar bij toen een schatrijk inwoner van Oos terbeek het slachtoffer is geworden. INVAL IN EEN NACHTHUIS. De politie van het bureau Leidscheplein te Amsterdam heeft in den nacht van Za terdag op Zondag een inval gedaan in een huis in de Leidsche Kruisstraat. Reeds ge- ruimen tijd vermoedde men, dat er in dit perceel een nachtclub was gevestigd, waar gelegenheid zou worden gegeven tot ha zardspel en waar vermoedelijk de drank wet werd overtreden. Zes agenten onder leiding van inspec teur Oosterveld gingen in den voornacht naar de woning waar naar men had waargenomen in den loop van den avond veel bezoekers waren binnengegaan. De inspecteur en zijn mannen wisten zich toegang te verschaffen, zonder op eenig verzet te stuiten. In een der kamers waren 21 personen bijeen. Sterke dranken werden echter gedurende het nauwkeurig onder zoek niet in de kamer aangetroffen. Wel vond men speelkaarten. Bezoekers, de ex ploitant van het nachthuis, een koopman, en zijn helpers werden per uitru'kauto naar het bureau Leidscheplein gebracht, waar zij tot diep in den nacht werden verhoord. Zij ontkenden zich aan hazardspel te heb ben schuldig gemaakt noch sterke dranken te hebben gedronken. Na verhoor zijn allen weer in vrijheid gesteld. KERKDIEF GEARRESTEERD. De gemeentepolitie van Geleen heeft Zondag zekeren J. W. uit Brunssum in ar rest gesteld, die blijkbaar van kerkdief stallen een beroep maakte. De man werd op heeterdaad betrapt, toen hij zich tijdens een octaaffeest in de kerk der paters Car- melieten geld toeeigende van een offer schaal. Daar hij meermalen tijdens kerk feesten in verschillende kerken was ge signaleerd, vermoedt men, dat hij ook van deze gelegenheden gebruik maakte om op een handige manier offergelden te stelen. HILLEGOM Goed besteed. Het feestcomité der ju bileumviering heeft haar laatste vergade ring gehouden. Dat er goed geboerd is blijkt wel, daar er 265 over is. Dit bedrag is als volgt besteed: aan de Kindervoeding (warm middagmaal) 100; E. H. B. O. ƒ25; Hillegomsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose 140. KATWIJK AAN DEN RIJN Oudste inwoonster overleden. Met het overlijden van mej. de Wed. Verhartv. d. Velden in de ouderdom van 94 jaar is de oudste inwoonster van onze plaats heen gegaan. De brand. Naar we vernemen zal de brugwachterswoning bij Rooversbrug, die dezer dagen is afgebrand, niet meer wor den opgebouwd, aangezien binnen 2 jaar, ongeveer 400 Meter westelijk van de be staande, voor den nieuwen verkeersweg Den HaagWassenaarKatwijkNoord- wijk een nieuwe brug zal worden ge bouwd. LISSE K. J. M. V. De Kath. Jonge Midden- standsvereeniging heeft gisterenavond, Zondagavond, in het Hotel „de Witte Zwaan" haar winterprogramma aangevan gen, waarbij de Verbonds-moderator, Rec tor L. Beune, een rede uitsprak. Op dezen openingsavond waren o.m. te genwoordig enkele oud-voorzitters der ver- eeniging, vele ouders en enkele leden van Hanze, L.T.B., en St. Josephsgezellenver- eeniging en het K.J.C.-bestuur. Des morgens had een Alg. H. Commu nie der leden plaats gehad. De voo:rzitter, de heer J. Schoorl, sprak een welkomstwoord. Het winterprogram ma, hetwelk spreker in het kort uiteenzet te, bevat een uitgelezen rij van sprekers o.a. Fred Thomas, Emile Francken, Pastoor Houtman, prof. dr. 'Steger, drs. Jansen, drs. P. Kasteel en nog vele anderen, die de ver schillende punten van het gezag zullen be lichten en bespreken. Spreker besloot met den slagzin, welke de K.J.M.V. zich voor dezen winter heeft gesteld, n.l. „K.J.M.V. mikt hooger". De zangclub zong hierna „Voor God on zen Koning, vooruit". De Bondsmoderator, rector L. Beune, be steeg onder applaus de catheder, om te spreken over de doelstelling van de K.J. M.V. Hoe meer wij ons in deze doelstelling verdiepen, hoe meer wij zullen gaan be grijpen van dit werk. „Schoon is het le ven, dat wij mogeh leven", zeide spreker, de woorden aanhalend van Pater Schreurs, den priester-dichter. Vanaf zijn prille jeugd heeft de mensch zijn opvoeding noo- dig om dit schoone leven te leven, zoowel de natuurlijke als bovennatuurlijke opvoe ding is aan de ouders opgedragen. Wan neer evenwel de kinderen grooter worden, moeten de ouders hulpmiddelen aanwen den en een gedeelte van deze opvoeding overlaten aan anderen en aan de jongeren zelf. Men krijgt dan opvoeding en zelf- vorming gezamenlijk. De zelfvorming der jongeren is een eisch geworden van de zen tijd. Van den 'jongen man van dezen tijd wordt meer gevraagd dan ooit van u, ouders, gevraagd zal zijn. Zij krijgen door den snellen vooruitgang van de techniek enz. problemen op te lossen en worden ge plaatst in levensraadselen, welke door hen zelf mede moeten worden opgelost. Daar om is het noodig, dat de jongeren zich vereenigen en bovenal de jonge midden standers. De jonge man maakt op zijn jong-man- nelijken leeftijd een crisis mede van on evenwichtigheid. Deze moeilijkheden moe ten den jongen man helpen om tot een wa ren krachtigen man op te groeien. In de zen tijd moet de jonge man, behalve de hulp van de opvoeding in het gezin, ook de opvoeding in de jongerenbeweging on dergaan. De K.J.M.V. helpt ons hierin. En juist voor de jonge middenstanders is dit zoo noodzakelijk. Juist bij de middenstanders dreigt de stoffelijke welvaart in de toe komst de geestelijke welvaart op zij te zetten. De K.J.M.V. is er voor om deze geestelijke welvaart bij de jonge midden standers te brengen. De eerw. spreker be sloot zijn gloedvolle rede met een krachtig beroep te doen op de middenstanders, om hun kinderen lid te doen worden van de K.J.M.V. De voorzitter dankte men enkele korte woorden den Bondsmoderator voor zijn be geesterende rede. De moderator, Kap. Nicolaas, dankte eveneens den Bondsmoderator, die ons uit den brand heeft geholpen, omdat de andere spreker verhinderd was. Spreker wees de jonge vrouwen erop, dat zij geroepen zijn om de jonge mannen naar de K.J.M.V. te sturen. Spreker dankte de talrijk aanwe zige ouders voor hun tegenwoordigheid. Na nog een kort woord over het winterpro gramma te hebben gesproken, besloot spre ker met den wensch, dat het winterpro gramma volledig moge slagen. Eenige leden gaven hierna een uitste kende trilogie, waarin de doelstelling der K.J.M.V. werd belicht. Deze declamatie werd met een krachtig applaus beloond. De verdere avond werd gevuld met en kele declamaties, zang en dans. De ope ningsavond van de K.J.M.V. is een uitste kend geslaagde avond geweest. Personalia.Door Burg. en Weth. de zer gemeente is tot typist ter secretarie be noemd de heer G. H. van der Wel te Lisse. LEIDSCHENDAM Filmdag. Woensdag 19 October a.s. zal in het dienstgebouw der Ned. Herv. Kerk een propaganda filmdag gehouden worden voor kinderuitzending naar va- cantiekolonies. Vertoond wordt de film van het Centraal Genootschap voor uit zending naar vacantiekolonies. Des middags zal de film worden ver toond voor de kinderen en des avonds te 7.30 uur voor de ouderen. Geboren: Wilhelmus Leonardus Ma ria, z. v. P. A. v. d. Ham en J. M. Koot Wililbrordus, z. v. W. P. Berk en M. v. d. Werf Johannes Gijsbertus Hubertus, z. v. P. G. Dobber en C. C. Lans Cornelia Al- legonda, d. v. C. J. Baak en A. C. Groene- weg Petrus Gërardus, z. v. H. van Dorp en A. A. v. Meurs. Ondertrouwd: Q. van Leeuwen en F. van Dfjk. Gehuwd: Th. C. Demeijer en C. J. P. Boonekamp. Overleden: Wilheknina v. d. Togf, 45 j. P. J. M. Boonekamp, 81 j. NOORDWIJKERHOUT H. Vormsel. 24 Oct. a.s. zal in de bei de parochies van ons dorp het H. Vormsel aan de kinderen worden toegediend. Klokwijding door den Bisschop. Zon dag 23 Oct. a.s. zal Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem naar de St. Victor- parochie komen om de nieuw gegoten klok in de kerk te wijden. Deze wijding zal ge schieden onder een Pontificaal Lof, te half vier. R.K. E.H.B.O. In hotel Gouwenberg zal Donderdagavod a.s. om 8 uur een ver gadering gehouden worden waarin bespre kingen gevoerd zullen worden over de op richting van een R.K. Vereeniging voor „Eerste Hulp bij ongelukken", onderafdee- ling van het W.-G, Kruis. SASSENHEIM K. J. M. V. Donderdagavond zal de K. J.M.V. de openingsvergadering van het winterseizoen houden. Plet programma is verschenen en het blijkt, dat het bestuur al het mogelijke heeft gedaan om de leden leerzame avond den te geven. Zondag 16 October spreekt de zeereerw. heer Henri de Greeve over: „De diepste grond". De zeereerw. heer Pastoor, moderator, zal achtereenvolgens behadelen: Geen gezag dan uit God, Principe en politiek, Persoonlijke vrijheid, gewaarborgd door 299. Nog dienzelfden middag kwam er een brief van de vader en moeder van Langelot en Duimelot, waarin stond, dat ze onmiddellijk naar huis moesten komen. Daar had den ze ook al gehoord van de vele vlegelachtigheden, die Langelot tijdens zijn logeerpartijtje bij grootmoeder had uitgehaald. 300. Het was erg jammer voor Langelot: want na de laatste ervaringen in Afrika was hij juist een heel erg zoete jongen geworden. Dat was blijkbaar de laatste les geweest, die Langelot eindelijk tot inkeer had gebracht! Maar de vader en moeder van Langelot wilden dat niet eerder gelooven, vóór hij dat bewezen had. En het duurde zeker wel drie heele maanden voordat ze het eindelijk geloofden! EINDE. Twee zwaar gewonden Zaterdagavond omstreeks half zes heeft zich op dén Rijksweg in de gemeente Oegstgeest, tusschen De Slaag en De Drie Witte Palen een ernstige autobotsing voor- Uit de richting Haarlem naderde een personenauto, bestuurd door dert heer J. G. P. de Groot uit Den Haag. Deze wagen reed midden op den weg. Uit de richting Den Haag kwam een personenauto, be stuurd door den heer Chr. F. van der Kwast, wonende te Den Haag. Deze wilde een voor hem rijdenden auto passeeren. Doordat de van den tegenovergestelden kant komende auto het midden van den weg hield, was een botsing onvermijdelijk. Met een hevigen slag vlogen de beide wa gens op elkaar in. De heer De Groot en zijn echtgenoote, mevrouw W. de GrootToppers bekwamen ernstige verwondingen en werden in zeer zorgwekkenden toestand naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Mevrouw de Groot verkeerde in onmid dellijk levensgevaar. De heer van der Kwast bleef ongedeerd. Beide auto's werden totaal vernield. De toestand van mevrouw De Groot was ook heden zéér zorgwekkend; de toestand van den heer De Groot, die een armbreuk en een lichte hersenschudding heeft opge- loopen, was bevredigend. Godsdienst en Cultuur, Kerstliturgie, Het vrije beroep en de ordeningsgedachte, Be roepsmoraal, Kerk en Cultuur en Cultuur bolsjewisme. Dr. Zijer veld zal het tuberculose-vraag- stug behandelen, de heer P. v. d. Kamp zal spereken over Boerhaave, en de redac teur der L. C., de heer Frans Schneiders zal begin Februari spreken over Hongarije. Een nog onbekende zal spreken over re- geeringsmaatregelen in het bollenbedrijf, de heer Joh. Slingerland over: Finland, het land der 1000 meren. Bovendien nog gewone vergaderingen, ontspanningsavonden en patroonsfeestvie ring. Een programma om van te watertanden voor diegenen die zich wenschen te ont wikkelen. Moge het actieve bestuur waardeering voor zijn werk vinden door een steeds al- geheele opkomst en aanmelding van allen, die lid dezer vereeniging kunnen zijn. VOORSCHOTEN Een pluimpje voor de burgerij. Van het detachement van het 8e Reg. Veld-Art. te Ede, alhier ingekwartierd van 28 tot en met 30 September 1938, is een dankbetui ging ingekomen voor de buitengewoon har telijke wijze, waarop zij zijn ontvangen in de gemeente, en voor de gastvrijheid, hun door de burgerij van Voorschoten ver leend. Geknipt. Te Alphen aan den Rijn is aangehouden een zekere R., die men ver dacht van de inbraak met diefstal, ten hui ze van H. v. M. aan den Rijndijk alhier ge pleegd op 7 September j.l.. Het is geble ken, dat men den dader werkelijk te pak ken heeft. DE „MERCURY" LANDT TE KAAPSTAD Kapitein Bennett verhaalt van een moeilijke reis. De „Mercury" is thans te Kaapstad aan gekomen. Bij aankomst deelde de comman dant, kapitein Bennett, mede, dat het slech te weer hem onmogelijk heeft gemaakt het lange-afstand-record te verbeteren. Van het begin af was het niet mogelijk op groote hoogte te vliegen, ten gevolge van de ijsvorming, terwijl bij Afrika het vlieg tuig sterken tegenwind en onweer ont moette. Hierdoor ontstond een gebrek aan brandstof en moest op de Oranjerivier ge daald worden. Bennett voegde hieraan toe, dat de „Mercury" zich prachtig had gehou den. OCEAANVLIEGER KöHL OVERLEDEN. Beroemd door zijn tocht met de „Bremen H". De bekende Duitsche oceaanvlieger, ka pitein Hermann Köhl, is Zaterdag op 50- jarigen leeftijd overleden. Köhl's naam kreeg wereldvermaardheid door zijn vlucht met de „Bremen II" te za- men met van Hünefeld. Na een tusschen- lading te Baldonnel in Ierland, waar kolo nel Fitzmaurice, die als tweede piloot zou fungeeren, zich bij de twee mannen voeg de, startten zij 12 April 1928 voor een vlucht naar Amerika. Twee dagen later landde de „Bremen II" op Greenly Island ten Noorden van New Foundland. Het tra ject was een aanhoudende worsteling met de elementen geweest, zoodat het toestel na de landing niet meer op eigen kracht naar New York kon vliegen. De drie man nen werden door een Canadeesch vlieg tuig afgehaald en vlogen met tusschenlan- dingen naar New York, waar zij op groot- sche wijze ontvangen werden. Deze triomf tocht werd later in Europa voortgezet, waar de vliegers, die het eerst den Oceaan in Oost-Westelijke richting hadden overge stoken, o.a. Engeland, Ierland en Weenen bezochten. Ex-keizer Wilhelm II, die groo te bewondering had voor de moedige prestatie, ontving hen op „Huize Doorn".

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10