K VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE OUD - P."7. 8 het bijzonder aan Hoogmade gedacht wor- den.Als redelijke pachtprijs heeft de ver pachter enke! en alleen rekening te houden met het verpachte goed. Bijomstandigheden kunnen geen beoordeeling zijn voor den pachtprijs. Als pachter een redelijke prijs betaalt voor zijn land, doch daarnaast groote las ten te dragen heeft, voortvloeiende uit andere verplichtingen dan het gepachte land, dan mag dit niet verhaald worden op den verpachter. Men moet redelijk blijven. Deze extra onkosten hebben feitelijk met het bedrijf niets uitstaande. Vroeger ge maakte fouten, want spr. noemt de wijze waarop vroegere boeren zich woningen verschaften foutief, kunnen nu geen aan leiding zijn om den verpachter te dwingen hiermede rekening te houden. Als er dus boeren zijn, die zware lasten te dragen hebben als gevolg van het be zit van met groote hypotheek belaste hui zen, dan moeten zij'trachten deze onkosten op andere wijze te betalen dan uit het be drijf. Met andere woorden, bij het beoor- deelen van het rendeeren van een bedrijf moet uitsluitend met den pachtprijs reke ning gehouden worden. Heeft men bij het bepalen van den pachtprijs moeilijkheden, laat men flan tot den verpachter gaan met zijn klach- ALPHEN AAN DEN RIJN STAATSPARTIJ. Stichting van een politieke school? De leerlingenschaal onhoudbaar genoemd. De afd. Alphen aan den Rijn van de R. K. Staatspartij hield gisteravond in de groote zaal van de Sint Josephsgezellen- vereeniging haar maar matig bezochte ledenvergadering, onder presidium van den heer H. S. v. <L Putte. De voorzitter deelde mede, dat er in Alphen aan den Rijn gepoogd zal worden om te komen tot de stichting van een politieke school, waar gelegen heid zal worden geboden aan personen boven de 18 jaar zich te ontwikkelen op politiek gebied. Indien er zich ongeveer 50 personen voor deelname zullen aanmelden zal de cursus doorgang vinden. De kosten zijn voorloopig Iberaamd op plm. 0.15 per week. Het ligt in de bedoeling te geven 9 of 10 lessen om de veertien dagen, elk van ongeveer 2 X 50 minuten, uitsluitend in het winter halfjaar. Deelname is opengesteld voor leden van de Staatspartij, óók uit de om geving. Deze school wordt dan bedoeld te zijn voor de geheele Rijnstreek. De op richting geschiedt op aanwijzing van den Statenkieskring Gouda. Het afdelingsbe stuur blijft diligent om aanmeldingen te noteeren. Teneinde mogelijk te maken, dat de stichting zoo spoedig mogelijk plaats zal kunnen vinden is het raadzaam zich zoo mogelijk deze week nog op te geven by de heeren H. S. v. d. Putte, Paradijslaan en S. van Leeuwen, Julianastraat 19, Tele foon 246. Hierna bracht de heer S. van Leeuwen, als afgevaardigde, verslag uit van de bij eenkomst van de Kamer-Centrale in den Burcht te Leiden en den Staten kieskring op 1 October te Gouda gehouden. Voor deze uitvoerige, keurig verzorgde verslagen, waarin hier en daar zelfs de opgewekte nooit niet ontbrak, bracht de vergadering, die ze met alle aandacht volgde, een har telijk en langdurig applaus. Ingekomen was een schrijven van den heer C. J. Winninghoff waarin deze, wegens drukke werkzaamheden als bestuurslid be dankt. In de ontstane vacature werd voor zien door de benoeming van den heer W. J. van Leeuwen Jr., die, gebruik makende van art. 24 sub 5 door een tiental leden schriftelijk candidaat werd gesteld. De 'heer H. S. v. d. Putte, Hoofd van de R.K. U.L.O. school hield vervolgens een korte causerie over een by uitstek voor iedereen zoo belangrijke kwestie de leer lingenschaal. Met enkele losse grepen uit de praktijk overtuigde spr. de belangstel lenden dat het met de leerlingenschaal niet in orde is. Allereerst verklaarde spr. de geldelijke regeling tusschen het Rijk en de schoolbesturen en de schaal van 50- leerlingen per onderwijzer. Het is begrijpelijk, aldus spr., dat het aantal leerlingen dat 1 onderwijzer voor zijn rekening krijgt veel te groot is en men behoeft heusch geen insider te zijn om te begrijpen, dat door dezen maatregel het onderwijs in het gedrang komt. Het is on mogelijk op die wijze de aandacht van-alle leerlingen voortdurend gespannen te hou den. Het zijn allemaal tenslotte kinderen, die hun aandacht niet voortdurend kunnen centraliseeren op het onderwijs. En wat blijft er dan nog tijd over voor het tucht- probleem??? Voorts zijn niet alle 50 kin deren van denzelfden aanleg. Er schuilen ook zwakkeren onder hen. Heeft het onder wijzend personeel wat meer tijd over, dan kan er vanzelfsprekend aan dezen, die veel al met een beetje extra hulp mee kunnen, 'wat meer moeite worden besteed. Nu is dat ten eenenmale uitgesloten, want richt de onderwijzer zich naar de zwakkeren in zijn klas, dan wordt het eindresultaat van het onderwijs zeer ongunstig beïnvloed. Vooral de zwakkeren worden gedupeerd. Gevolg: verhooging van het aantal der genen die -blijven zitten. De lagere school met de *7 klassen is voor 85% hét onder wijs van de kinderen van het Nederland- sche Volk en die is beslist onvoldoende. Zulks is voor een groot deel te wijten aan te hooge leerlingenschaal! ten. Beter is het de zaak open en bloot met zijn eigen heer te bespreken, dan achter de rug alles uit te broeden. Men is nu eenmaal pachter en alszoo- danig is er een betrekking tusschen den boer en den verpachter. Het onder ling bespreken van kwesties geeft geen oplossing en leidt gewoonlijk tot strub belingen. Heeft men inderdaad klachten over pacht prijzen en men wil gebruik maken van het organisatieleven, laat men dan den L.T.B. de zaak opknappen. De verpachter zal geen bezwaren heben tegen de organisatie van zijn pachters, als maar blijkt dat deze or ganisatie het belang van zijn pachters ob jectief wil voorstaan. En de L.T.B. wil geluk brengen in de gezinnen van de leden Moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Spr. eindigt met een opwekkend woord tot de aanwezigen om zich door de orga nisatie een beter levensbestaan te verze keren. De voorzitter dankte den spreker voor zijn duidelijk betoog en was hem dankbaar dat hij in Hoogmade had willen komen om den leden een geestelijk lesje te geven. Hij hoopte een volgende maal, indien dit noodig mocht blijken, niet tevergeefs een beroep op hem te doen. Op de middel- en groote scholen met bijna 50 of meer dan 50 leerlingen per onderwij zer gaan in ons land 1.050.000 kinderen. Hier zijn er 9 a 10000 klassen met 40 50 leerlingen. Meer dan 1400 klassen waarin het leerlingen-aantal zich tusschen de 50 en de 60 in beweegt en honderden klassen van 60 tot 70 leerlingen op 1 onderwijzer. En deze toestand bestaat, terwijl er meer dan 4200 kweekelingen met akte werkzaam zijn. Zij maken werkelijk, aldus vervolgde spr. zijn betoog, den diep ongunstigen toe stand nog eenigszins gunstig, want waren zij er niet, dan was het aantal leerlingen per onderwijzer nog grooter. Spr. verklaar de verder in het kort wat kweelingen met akte zijn en hoe die toestand feitelijk is ontstaan en stelde zich de vraag of het wel billijk is, dat het Rijk parasiteert op de nooden van den kweekeling. Ook Alphen aan den Rijn heeft de ge volgen van de te hooge leerlingenschaal te dragen. Ware ook hier niet een kweekelinge met akte, dan waren de klassen ook hier nog hooger dan 60 leerlingen! De onderwijzersbonden doen al het mo gelijke. Zeker zij zien dat beter en het is ook hun belang, maar eigenlijk is het in nog veel grootere mate een zaak van de ouders. Zij zijn in de eerste plaats belang hebbenden, want de vooruitgang van hun kinderen zijn ermee gemoeid. Het geheele Nederlandsche Volk moet eendrachtig be toogen, dat het niet wenscht geschaad te worden in zijn onderwijs. Zal dit algemeen belang de kosten van extra 8 millioen niet waard zijn??? Moge een vreedzame actie aldus besloot spreker, voor verlaging van de leerlingenschaal tot gevolg hebben, dat de Volksvertegenwoordiging wordt door drongen van de noodzakelijkheid ervan. Nadat de spreker nog eenige vragenstel lers naar genoegen had beantwoord, werd hem door den tweeden voorzitter, den heer A. W. van Hemert mede namens de leden, hartelijk dank gebracht voor zijn leerzame uiteenzetting. Tijdens de rondvraag liet de penning meester, de heer A. Breuk-el, een optimis tisch woordje hooren over de finantieele toestand van de afdeeling, hetgeen nog niet wilde beteekenen, dat „het lek boven water is" en deed een beroep op allen om hun kwitanties, indien nog niet voldaan, te -betalen. De voorzitter alsook de heer Breukel brachten hulde aan de Propagandaclu-b „Sint Paulus" voor den grooten ijver waar- mede zij voor de incasso van de contribu tie-kwitanties heeft zorg gedragen. Met een extra gebed voor het herstel van de gezondheid van d-en Deken werd deze bijeenkomst gesloten. INBREKER GEARRESTEERD. Zijn buit was gering. Tydens afwezigheid der bewoners heeft men zich gistermorgen door het opschuiven van een raam toegang verschaft in de wo ning van den heer K. aan den Gnephoek. De muntgasmeter werd geledigd, terwijl ook andere voorwerpen worden vermist. Later kreeg de politie oericht, dat, terwijl de bewoners niet thuis waren, een onbe kend persoon had getracht, door middel van een valsche sleutel binnen te komen in het woonhuis van v. 't W. in den Hoorn. De motor-politie stelde dadelijk een onder zoek in en dank zij haar activiteit werd het heerschap aan de grens der gemeente ge arresteerd. De man, zekere A. T. te L e i- den, heeft bekend en wordt morgen op transport gesteld naar den Haag en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. KOKENDE THEE GEDRONKEN. Jongetje ernstig gewond. In een onbewaakt oogenblik heeft een drie-jarig jongentje van de familie K. kokende thee gedronken. Het kind, dat ernstige inwendige brandwonden opliep, werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Aanrijding. Gistermorgen omstreeks 12 uur heeft in den Hoorn in den bocht by „Klein Raadwijk" een aanrijding plaats ge had. Een zeswielig motor-rijtuig, bestuurd door H. R., kwam uit de richting Leiden. Ter plaatse aldaar stond een groentenwagen en even verder een auto. Hoewel voldoende ruimte aanwezig was te passeeren, reed de auto tegen het huis op. bewoond door de familie de G., waarvan de gevel en een raam zwaar werden beschadigd. Opening Landbouwwintercursus L.T.B. Dezer dagen is in een der lokalen van de R.-K. school voor U. L. O. aan de Pa radijslaan alhier geopend de eerste Land bouwwintercursus uitgaande van de plaat selijke afdeeling van den L. T. B. Deze cursus wordt gegeven in perioden van tweemaal een half jaar, verdeeld over de wintermaanden voor het eerst eindigende in Maart van het volgend jaar. De deel name aan dezen eersten cursus heeft al- lei verwachtingen overtroffen met een aantal van pl.m. 18 leerlingen. Bij deze gebeurtenis waren aanwezig het dagelijksch bestuur van den L. T.. B., alle leerlingen, de heeren H. S. v. d. Putte hoofd der Ulo-school, en de leeraar van den cursus, de heer W. v. d. Brink uit Zwammerdam en kapelaan C. M. Klaver. Nadat de voorzitter van den L. T. B., de heer S. van Leeuwen in zijn openingswoord de leerlingen had aangespoord de cursus avonden serieus te volgen, teneinde er door de noodige kennis voor hun tegen woordige en latere leven er uit te kunnen putten, sprak ook kapelaan Klaver enkele woorden van opwekking en wees hen er op hoe zij zich voor, tijdens en na de les sen als Katholieken hebben te gedragen. Nadat de heer v. d. Putte had verzocht van het beschikbaar gestelde lokaal een ordelijk gebruik te maken en de Roomsche eer vooral ook na de cursussen op straat hoog te houden, verklaarde men de cur sus voor geopend. Straatnamen. B. en W. handhaven hun voorstel de straten in de Heulkamp te be noemen met de namen van beroemde schil ders. De suggesties, in de vorige raadsver gadering aan de hand gedaan, kunnen h.i. beter bij andere straatplannen worden ge volgd. Geboren: Maria Adriana, d. van A. Huijgens en J. de Wys Jozef Michael, z. van L. G. Kempers en W. J. Vermeulen Alida Petronella, d. van W. Versteeg en T. Vergeer Rudolf Paul, z. van W. de Jong en G. de Jeu Leentje, d. van C. van Velde en L. de Kooter Marus Adriaan, z. van P. C. Flikweert en W. M. Verblaauw Derk Jan, z. van D. J. Boon en J. den Hoed Jacob Hendrik, z. van F. Schmal en A. G. Mol. Overleden: Martijntje Bergman 11 j. (overleden te Leiden). Gevestigd: Wiert Jan Wieringa, lee raar, Pr. Hendrikstr. 57, van Groningen, H. A. Mesdagstr. 82 Adriana de Wilde, zon der beroep, Hugo de Grootstr. 28, van Zoe- termeer, Stationsstr. 16 Arend J. Eilan der, ass. bedrijfsleider, v. Velzenstraat 6, van Deventer, Mensstr. 30 Willem C. Schouten, kruideniersbediende, v. Velzen straat 6, van Ridderkerk, D. 47 Johanna M. Vernes, zonder beroep, Visserstraat 25b, van Woerden, Havenstraat 20 Willemijn- tje Bruijnis, dienstbode, Hoorn 132, van Nieuwkoop A 194 Jelle Koopman en ge zin, scheepmaker, Gouwsluischeweg 30, van Woubrugge, A 142. Vertrokken: Gerard Visser, onder wijzer, Hooftstraat 123, naar Polsbroek, no. 138 Maartje van Niedek, zonder beroep, Bloemstraat 17, naar Hilversum, Lijster- weg 81 Adrianus P. Hoogerbrug en ge zin, vischhandelaar, Raadwijkstraat 1, naar Leiden, 3e Groenesteeg 41 Anneke Swart, huishoudster, Julianastraat 67, naar Utrecht, Oudwijkerdwarsstr. 67 Gerritje van Rijn, leerling-verpleegster, Bloem straat 43, naar 's Gravenhage, Nieuwe Parklaan 70. AARLANDERVEEN Landbouw-cursus. Gisterenavond is in de Chr. school een twee-jarige Landbouw- cursus geopend, uitgaande van den T.T.B. De leeraar voor dezen cursus, de heer G. v. d. Loo, opende dezen eersten cursus avond met een woord van dank aan het bestuur van den L.T.B., aan wiens be moeiingen het was te danken, dat deze cur sus tot stand was gekomen, en zette in het kort de werkwijze van dezen cursus uiteen. Door den voorzitter van het bestuur van den L.T.B., dat bij dezen openings-avond tegenwoordig was, werd een woord van te vredenheid geuit voor de deelname aan den cursus. Het aantal leerlingen is twin tig, waarvan ook enkele uit Ter Aar en Nieuwkoop. De eerste les wordt gegeven volgende week Maandag. BODEGRAVEN De sloot met aantrekkingskracht? Donderdagmiddag om kwart voor één kwam, als zoo velen anderen, de zuivel handelaar B. met zijn fiets met zuivelpro ducten als kazen, boerenboter en gerookt vleesch, in de sloot terecht over de R.K. kerk. De oorzaak was, dat B. schrok van een auto. Daar de weg met dit natte weer tamelijk glad was, kwam hij al spoedig in water. De zuivelproducten waren her en der op den bodem der sloot verspreid, toen aanraking met het min of meer modderige na een kwartier „opbaggeren" de produc ten nog niet op het drooge waren, gaf B. de strijd al spoedig op. Verkooping. Ten overstaan van nota ris F. A. Minkema te Woerden had d.d. in hotel van Haaften alhier de verkooping plaats van een renteniershuis met voor- en achtertuin, gelegen aan de Noordzij. Het huis werd in bod gebracht door J. Jon- geneel, alhier op f 3750.Bij afslag werd het gemijnd op 100.en gegund. Geboren: Maria Petronella, d. van G. G. Pijnacker en A. B. de Koning Willem Jan, z. van C. Jongkind en G. Deelen. Overleden: J. de Heer, echtgenoote van W. van de Wind, 65 jaar (overl. te Utrecht). Vertrokken: H. M. Mak naar Hil versum K. Lambregtse naar Nijmegen L. Veerman naar Utrecht A. Veer man naar Utrecht F. P. van Oorschot en gezin naar Vreeswijk P. Verlooij naar Alphen aan den Rijn H. Th. Kooij naar Hilligersberg G. C. de Vlieg naar Wilnis P. M. Kwakkenbos en gezin naar Alphen aan den RijnP. Moerenhout en gezin naar Utrecht. HOOGMADE Slachto2fer blikseminslag overleden. De 25-jarige Q. Kroesmeijer, die gis terenmorgen door den bliksem werd getroffen, is hedenmorgen te kwart over 4 uur, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in het Academisch Zieken huis te Leiden overleden. Hanze. Woensdagavond hield de afd. Hoogmade-Rijpwetering en Oud-Ade van bovengenoemde vereeniging een ledenver gadering in Café Witteman te Hoogmade, welke vergadering echter zoowel letterlijk als figuurlijk in 't water is gevallen. Om ongeveer 8 uur besloot de voorz., de heer v. d. Geest, die zich met enkele trou we leden uit Oud-Ade nog door dit weer had gewaagd, de vergadering te openen. In zijn openingswoord betreurde spr. het, dat het met deze eerste verg. zoo was gegaan, doch hij hoopte, dat de verdere bijeen komsten in het komende vergaderseizoen des te drukker bezocht zullen worden, en verwachtte, dat de besprekingen nu prettig en vlot zouden verloopen. Het woord was hierna aan den secretaris, die de keurig verzorgde notulen van de vo rige, te Rijp wetering gehouden, vergade ring voorlas, welke zonder op- of aanmer kingen met een woord van dank werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken en mededee- lingen kwam nog een stuk ter tafel, waarin werd aangespoord om zoo mogelijk in elke afdeeling 2 nieuwe leden aan te brengen om zoodoende het ledental van den bond nog voor de Centrale Raadsvergadering op 10.000 te brengen. Naar de voorz. mede deelde werd hieraan reeds gewerkt en met een redelijke kans van slagen. Hierna volgde bespreking van de Bonds- agenda. Over de verschillende voorstellen werden nog al op- of aanmerkingen ge maakt n.l. over de event, wettelijke bepa lingen tot het inhouden van de huur op het steunbedrag, en over een nieuwe wijziging in de wet op de uitverkoopen. Men was het hiermede om verschillende redenen niet eens, in tegenstelling met het voorstel van he hoofdbestuur, behelzende het houden van een triduum in elke afdeeling, waar mede alle hun volle instemming betuigden. Tevens stond op de agenda: bestuursver kiezing, wegens periodiek aftreden van 3 leden. De voorzitter deelde mede dat, zoo er een candidaat uit de buitengemeenten wordt gesteld, wij deze beslist moeten steu nen, daar deze meer nog dan een persoon uit de stad onze belangen kent en dus ver dedigen kan. Hiermede was de verg. het vólkernen eens. Als volgend punt stond op de agenda: Verkiezing afgev. voor de Centrale Raads vergadering. Na herstemming, wegens niet aannemen van de benoeming, bleek, dat de heer Vrijburg met 5 van de uitgebrachte stemmen tot afgev. was gekozen, terwijl de heer C. v. d. Klauw zich als plaatsvervan ger beschikbaar stelde. Het volgend punt, op de agenda met een vraagteeken aangeduid, vervalt, daar de Geest. Adviseur, die hier een woordje zou spreken, zeer tot zijn spijt verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Aan den oproep tot de jonge middenstan ders om de vergadering bij te wonen, was door het buitengewoon slechte weer slechts door één persoon gevolg gegeven. Een vol gende keer beter. Hierna was de rondvraag aan de orde. Hoewel, volgens de voorzitter, het hoofd bestuur er op aandringt om nu reeds een definitief winterprogramma op te stellen, had dit in onze afdeeling, door afwezigheid van.den Geest. Adviseur nog niet plaats ge had. Er bestond nu nog gelegenheid met bijzondere wenschen betr. event, sprekers en te behandelen onderwerpen naar vo ren te brengen. Daar echter niets naar vo ren wordt gebracht vroeg het bestuur in deze vrij mandaat, hetwelk natuurlijk wordt gegeven. De voorzitter spoort nog eens aan om ook al is men geen afgevaardigde, toch de zeer leerzame en zeer aangename Centr. Raadsverg. op 27 Oct. a.s. te Den Haag bij te wonen. Als men er eens is geweest, gaat men er het volgend jaar weer graag heen. Tot slot van de rondvraag werd een zware boom opgezet over het hamsteren, dat gedurende een paar weken zoo „in de mode" is geweest. Het ingrijpen van de Re geering in deze, alsmede de houding van de middenstanders werd uitvoerig besproken. Laten we hopen, dat tot dit hamsteren, door een rustige politieke toestand, geen aanleiding meer zal zijn. Aangezien ook niets voor de rondvraag op de Centr. Raadsverg. te berde werd ge bracht, sloot de voorzitter deze aangenaam en vlot verloopen vergadering met een woord van dank tot de trouw opgekomenen met den christ. groet. KOUDEKERK In den Rijn. Gistermorgen had het 10-jarig dochtertje van den gemeenteveld wachter V. van den Hoogen Rijndijk, nabij de Koudekerksche brug het ongeluk met haar fiets vanaf het jaagpad in den Rijn te rijden. Op haar hulpgeroep snelde de brug wachter v. O. onmiddellijk toe, die met behulp van een toegestoken stok het meis je naar den kant wist te trekken en be houden op het droge te brengen. Geboren: Bastiaan z. van K. Schel lingerhout en A. de Wit. DE KWAKEL „St. Amandus". Afd. de Kwakel van den L.T.B. Vergadering van 5 Ort. 1938. Aanwezig ook de edelachtb. heer C. A. M. Koot, burgemeester der gemeente. Mede gedeeld wordt, dat een tuinbouwcursus is opgericht op Dinsdag 4 October met 16 deelnemers. Er wordt getracht een bijzon dere tuinbouwtoeslag te verkrijgen via de Kring Roelofarendsveen over de jaren 1935, '36 en '37, dit, omdat de oogst van snijboonen en augurken dit jaar zoo gering is geweest. Een verzoek is gericht aan de Sierteeltcentrale om vrijstelling van inleveren en reserveeren van tulpenbollen te bekomen, omdat deze bij velen niet ge groeid zijn, wijl zij op 3 April j.l. door den hagelslag zwaar geleden hebben. Hierop is afwijzend beschikt. Velen verklaarden niet in te kunnen leveren. Via de Kring naar de Districtsvergade ring werd het volgend voorstel ingediend, dat n.l. wegens achteruitgang van de vee stapel door het mond- en klauwzeer om meerdere toewijzing van kalveren. In de rondvraag zegt de secretaris, dat dezen winter herhalingsonderwijs zal wor den gegeven door den heer P. J. Graven tegen betaling van 15 ct. per week. Men geve zich op vóór 16 October a.s. Spreker wijst op het groote nut van deelname. Daar zal ook onderricht worden ggeeven in boekhouden. Verder zegt spreker in de pers gelezen te hebben, dat enkele tuinders van de Kwakel het gemeentebestuur hebben laten aanschrijven door de z.g. Koudegrond-actie inzake steun aan kleine tuinders. Spr. zou het betreuren, als genoemde tuinders le den zouden zijn van onzen L.T.B., daar spr. ervan overtuigd is, dat het gemeente bestuur van Uithoorn inzake steun aan kiene tuinders zeer actief is en tracht te bereiken, wat in deze te bereiken is. De heer Matths. Kleijn raadt de L.T.B. aan paraat te blijven, omdat een andere actie steeds overbodig is. Spr. zou verder willen, dat het Hoofdbestuur van den L.T. B. publiceerde, de kosten van boekhouden voor de leden door het secretariaat. Dit wordt verzocht. De heer Zaal zou wederom de onderlin ge inkoop willen ter hand nemen. De voorzitter raadt de nog bestaande inkoop commissie aan, waar de heer Zaal ook lid van is, deze zaak onder de loupe te nemen. De heer A. Vlasman vraagt of de Bloe- menvereeniging „St. Chrysanthus" een on- derafdeeling is van de afdeeling de Kwa kel. Hij weet hier niets van. Genoemde Bloemenvereeniging aldus het bestuur is ons als onderafdeeling niet bekend. Zij is opgericht buiten het be stuur. In haar bestuur, zoowel als onder haar leden zitten volgens geruchten niet-L.T.B.'ers. Ook het Hoofdbestuur is haar bestaan onbekend en is dus deze ver eeniging geen onderafdeeling van den L. T.B. Wij zijn echter deze vereeniging wel terwille. Dezer dagen heeft de Bloemen vereeniging voor haar volwassen leden een cursus aangevraagd. Wij zijn bereid ge weest haar te helpen. De heer C. Th. Zaal zou graag willen, dat onze afdeeling een vaandel had. Het be stuur zal deze zaak bekijken. Hierna slui ting met den christ. groet. NIEUWVEEN Opening T.B.C.-bazar. Gisterenavond is te 7.30 de bazar door Burgemeester J. A. Bakhuyzen geopend. Spr. vond het jammer, dat de vereeniging tot het houden van een bazar moest overgaan. Alle ingezetenen moesten bereid zijn een offer met liefde te brengen. Deze middelen moeten nu echter aangewend worden om nieuwe gelden te verzamelen. De vereeniging bestaat 15 jaar. In dit tijdvak zijn 12 patiënten uitgezonden. Om zoo noodig nieuwe patiënten in de toe komst uit te zenden is, om de kas op peil te houden, tot het houden van deze bazar besloten. Mej. Gersie en Mej. Vogelaar, die bij dit 3e lustrum 15 jaar hun krachten aan de vereeniging gegeven hebben, werden door spr. geluk gewenscht. Spr. sprak den wensch uit, dat deze -bazar een groot succes zal zijn en een batig saldo zal opbrengen. Hiermede verklaarde spr. de bazar voor geopend. Voor de bezoekers is er een overvloedige keuze van fraaie en nuttige handwerken. Het zal er gezellig zijn deze dagen in café v. Eijk. De leiding is in uitstekende handen. Wij hopen, dat velen aan de uitnoodiging gevolg zullen geven en naar vermogen dit mooie doel zullen steunen. Vertrokken: Clara Vink naar Leiden. Geboren: Joh.a, d. v. J. Spring in 't Veld en A. v. Gulick. Gehuwd: A. J. v. Dam en M. Kuipers. Ondertrouwd: Th. C. Kemper en P. N. Akerboom. NIEUWKOOP Koeien door de bliksem gedood. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn in het weiland van den veehouder A. Ver- duijn in de Achttienkavels drie koeien door den bliksem getroffen en gedood. De cada vers, die naar de noodslachtplaats zijn ver voerd, werden voor de consumptie afge keurd. Voor den betrokken veehouder een flinke schadepost. NOORDEN Telefoon. De rijkstelefoon zal ge automatiseerd worden. Hiervoor zal aa~ den Noordschen weg tusschen het dorp r het kruis van rijkswege een gebou worden opgericht op een terrein var van den Helder.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6