3)e £eklóclic(Ek>ti/ta/nt De afbakening der nieuwe Tsjeclto-Slowaaksche grenzen DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Praag moest Berlijn z'n zin geven De Slowaken krijgen autonomie Tragisch iamilie- drama te Middelrode Hunze - vrachtschip vermist. VRIJDAG 7 OCTOBER 193p 30ste Jaargang No. 9152 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 1L Sympathie-betuigingen voor Benesj Vanzelfsprekend gaat in deze da gen sympathie uit naar den afgetreden president van Tsjecho-Slowakije schre ven we gisteren. Vanzelfsprekend omdat men mee voelt met het zware lot, dat dezen man heeft getroffen, èn dat zeker niet zóó zwaar had heb-:ven te zijn, als allen, die aan de zen gang van zaken, direct of indirect, hebben medegewerkt, er naar hadden ge streefd, edelmoedigheid te beoefenen; omdat men waardeert de kalmte, de be zadigdheid en tegelijkertijd de waardigheid en fierheid, waarmede deze man vóór en na de beslissing te München genomen heeft gehandeld. En, als men van deze sympathie, van dit mee-voelen blijk wil geven, is het in ieder geval goed bedoeld. De S.D.A.P. heeft dat reeds gedaan in een telegram. En wij merkten gisteren op, dat de bedoeling van dit optreden der S.D.A.P. ieder Nederlander sympathiek is, maar dat het zenden van zulk een sym pathie-betuiging niet ligt op den weg eener politieke partij, als zoodanig. Nu hebben ook een groep particulieren, w.o. drie Leidsche hoogleeraren en een Nijmeegsche, het initiatief genomen voor een nationale sympathie-betuiging aan dr. Edward Benesj. Wij hebben hiervan in ons vorig num mer melding gemaakt, zónder ons oordeel over deze actie te geven. Maar wij mee- nen toch te moeten zeggen, hoe wij er over denken, om redenen, die uit het on derstaande duidelijk zullen worden. Wij meenen ook van deze op touw ge zette nationale sympathie-betuiging te moeten verklaren, dat de bedoeling daarvan aan ieder onzer sympathiek kan zijn, maar dat met het optreden zélf, met het feit zélf, ons inziens, niet kan worden gesympathiseerd. En wel om twee redenen niet. Eerstens, omdat zulk een optreden het begin kan zijn van een splitsing van het Nederlandsche volk in allerlei stroo mingen van sympathie-betuigingen! De een wil aan Benesj een nationale sympathie betuiging zenden, de ander aan Cham berlain, een derde misschien aan Daladier, en een vierde aan Mussolini of aan Hitier. Wat ieder wil doen, persoonlijk of in com binatie met enkele anderen, moet hij voor zichzelf weten. Maar de hier bedoel de groep langenooten wil een nationale sympathie-betuiging organiseeren; en daarin kan, ons inziens, liggen het begin van een onnoodige en ongewenschte ver deeldheid in het Nederlandsche volk. De tweede reden, waarom wij met be doelde nationale sympathie-betuiging niet kunnen instemmen, is gelegen in de overweging, of Benesj nu wel de persoon is, die door heel Europa een Nederland sche nationale sympathie-betuiging moet toch niet alléén blijven staan! moet wor den gehuldigd gehuldigd, wai^t natio nale sympathie-betuigingen gaan den vorm van een grootsche huldiging aannemen. Laten we eerlijk zijn! Wij allen óók de pers hebben in deze dagen, waarin het zedelijk-groote optreden van Benesj vanzelfsprekend sympathie voor dezen staatsman opwekt en trekt, wel 'n beetje vergeten, hoe deze zelfde staatsman is op getreden tijdens en na den wereldoorlog, welk optreden, om 't zacht te zeggen, niet de algemeene sympathie heeft verwekt, maar daarentegen scherpe en gefundeerde verwijten en afkeuringen op zich heeft ge trokken. Hebben ook de initiatief-nemers voor een nationale sympathie-betuiging dat niet vergeten, willen vergeten, te veel willen vergeten? Hebben zij het gevoel, het zuivere, echt- menschelijke gevoel niet te veel los ge laten van het redeneerende vestand? Zóó ontstaan desympathieke fouten en misslagen, ook door de besten onder ons! Het program September 1938Juli 1939 getuigt er van, dat de St. Josephsgezellen- ver. inderdaad werkt aan de godsdien stige, de zedelijke, de sociale, de cultureele vorming van den jonge man. En dat zij dit doet op een moderne ma nier; op een wijze, die beantwoordt aan de eischen van dezen tijd. Katholieke jongemannen van den werk- nemenden stand in Leiden, üw stands-or ganisatie is: de St. Josephsgezellenver.! Men vindt in de St. Josephsgezellenver. ontwikkelings-mogelijkheden, die men ontbeert, als men er buiten blijft staan. Men vindt er ook een gezelligheids-sfeer, een veelsoortige ontspannings-gelegenheid, welke degenen, die ze heeft leeren kennen, slechts noode zal missen. 't Is bijna onmogelijk voor een jonge man, zich te vormen tot een katholiek man, die later in het volle leven welbe wust zijn eigen plaats zal innemen, als hij op zichzelf blijft staan. In ieder geval is 't veel gemakkelijker, heeft 't veel méér kans op resultaat, als men zijn vorming zoekt in organisatie- verband onder bekwame en toegewijde leiding. Die bekwame en toegewijde leiding is er in de St. Josephsgezellenver. Is er zeker ook speciaal in de afdee- ling Leiden! Wij kunnen hier niet het geheele werk programma van het pas begonnen ver- eenigingsjaar afdrukken; dat is ook niet noodig. Maar wij raden belanghebbenden aan, het aan te vragen en er kennis van te ne men ernstig. En wij raden belanghebbenden ook aan, Zondagavond om 8 1/2 uur te bezoeken de propaganda-bijeenkomst in de zaal van de St. Josephsgezellenver. Spreker is op deze bijeenkomst de bekende redenaar rector H. J. Drost. Belanghebbenden zijn: Alle katholieke jongemannen van 1725 jaar uit den werknemenden stand. Dat zij nu 'ns niet onverschillig mogen zijn! 't Gaat hier om hun belangen, hun gees telijke belangen in den ruimsten en diepsten zin en óók hun stoffelijke be langen! Den jongeman moét ook al is 't hem vaak heel moeielijk, in dezen tijd een ideaal voor oogen staan. Om dat ideaal te scheppen en te vormen èn om dat ideaal te verwezenlijken daarvoor is de St. Josephsgezellenver. voor zeer velen een uitnemend middel, dat zij niet ongebruikt en onbenut mogen laten! V De St. Josephsgezellen „Wij willen werken aan de godsdiensti ge, zedelijke, sociale en cultureele vorming van den jongeman". Dit ontleenen wij aan het slotwoord in het werk-programma van de St. Josephs gezellenver. te Leiden. En wie dat programma eerst heeft gele zen is er van overtuigd, da't die w i 1 is neergelegd in daden. Zoon begaat een moord op zijn dronken Vader. Gisteravond heeft zich te Middelrode, bij Berlicum een familiedrama afge speeld, waarbij een zoon zijn vader van het leven heeft beroofd. De petroleumventer van B. kwam, zoo als meermalen gebeurde, in beschonken toestand thuis. De kinderen moesten het ontgelden en de man heeft in zijn woede de overleden moeder der kinderen, die het van den vader steeds hard te verduren hadden, beschimpt. Deze beleedigingen brachten den 22-jarigen zoon buiten be zinning en in zijn drift sloeg hij met een scherp voorwerp naar zijn vader, waarbij hij den halsslagader trof. Van B. viel en was vrijwel onmiddellijk dood. Men heeft direct geestelijke en geneeskundige hulp ontboden. De dader was een kalme jongen en van onbesproken gedrag. Na zijn daad heeft hij zich bij de politie gemeld, waar hij in be waring is gesteld. Nadat de officier van justitie te 's Her togenbosch van het gebeurde in kennis was gesteld, is van B. ter plaatse een verhoor afgenomen, waarna hij naar Den Bosch is overgebracht. Het lijk is in beslag geno men. Men is ter plaatse diep onder den indruk van het gebeurde. DE VIJFDE ZONE VASTGELEGD. Van Duitsche officieuze zijde wordt mede gedeeld, dat de op grond van de overeen komst van München ingestelde Internatio nale Commissie gisteren de door de sub commissie voor militaire aangelegenheden uitgewerkte definitieve lijnen van het vóór 10 October door de Duitsche troepen te be zetten gebied in Tsjecho-Slowakije heeft bevestigd. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Ber lijn, Masny, heeft in de vergadering gezegd: „De Tsjecho-Slowaaksche regeering neemt met droefheid kennis van de beslissing, welke de vier groote mogendheden 5 Octo ber hebben genomen. Zij aanvaardt de grens van het gebied, dat van 7 tot 10 Octo ber door de Duitsche troepen zal worden bezet en zal de maatregelen nemen, welke noodig zijn". De Duitsche eischen gaan te ver, zegt Praag. De persdienst van het permanente Tsjecho-Slowaaksche bureau bij den Vol kenbond publiceert een communiqué, waar in gezegd wordt, dat de Duitsche gedele geerden en deskundigen op de conferentie te Berlijn territoriale eischen tegenover Tsjecho-Slowakije hebben geformuleerd, die buiten het zuiver ethnische kader gaan en uitsluitend gebaseerd zijn op het ver langen voor Duitschland een zoo groot mo gelijk gebied met welvarende steden, cen tra van nijverheid en belangrijke verkeers middelen te annexeeren. Wat Duitsche kringen ervan zeggen. Na de gisteren gevallen beslissing over de grensafbakening van de vijfde zóne, welke door Duitsche troepen tusschen 7 en 10 October wordt bezet, is men in welinge lichte Duitsche kringen van meening, dat ongeveer 300.000 Duitschers in Tsjecho- Slowakije zullen blijven. Overigens zullen naar schatting ongeveer 300.000 Tsjechen door de bezetting van deze zóne van Tsjecho-Slowakije vóór 10 October onder Duitsche souvereiniteit komen. Daarbij wordt dan geen rekening gehouden met de vele Tsjechische ambte naren of bedienden in deze streken en met al degenen, die de Duitschers „immigran ten" noemen, de door de „politiek van Tsjechisatie" in Sudetengebied aange komen personen. Het aantal Tsjecho-Slowaaksche immi granten wordt op eenige duizenden geschat en over hun lot, evenals over dat der Su- deten-Duitsche ambtenaren, die voor dienst naar Tsjechische of Slowaaksche streken zijn gezonden, zal door de beide regeeringen moeten worden onderhandeld. Fransche pers is ontstemd. Bourgues schrijft in de „Petit Parisien", dat „von Ribbentrop en de Duitsche des kundigen in de internationale commissie een program hebben laten aannemen, dat klaarblijkelijk de algeheele economische en industrieele ontwrichting van Tsjecho-Slo wakije beoogt. Deze Duitsche procedé's, welke voortgaan te steunen op een ten toon spreiding van kracht, gaan werkelijk alle grenzen te buiten". De „Populaire" spreekt over een onge looflijke beslissing. De internationale com missie, in het leven geroepen door de over eenkomsten van München, heeft bij de af bakening van de vijfde bezettingszone, be sloten tot de onmiddellijk annexatie door het Rijk, zonder volksstemming, van bijna geheel Tsjechische gebieden. Meer dan 800.000 Tsjechen komen op die manier on der het Duitsche juk, terwijl de commissie een volksstemming heeft opgelegd in de districten, waar 1.116.000 Tsjechen wonen tegenover 144.000 Duitschers. Door het nieuwe Tsjecho-Slowakije te verzwakken door het iedere oeconomische autonomie te ontnemen, verzekert Duitschland zich uit economisch, militair en politiek oogpunt een controle". „L'Ordre" schrijft, dat „de internatio nale commissie een monsterachtige bedrie gerij" is. Ook Hongaren maken bezwaar. In Hongaarsche kringen te Berlijn wordt ten aanzien van de bezetting van Engerau door de Duitsche troepen erop gewezen, dat deze ligt aan den linkeroever van de Donau tegenover Bratislava en het brugge- hoofd beheerscht. De strategische waarde is dus niet te onderschatten. De bevolking is gemengd Duitsch-Slowaaksch-Hongaarsch. De plaats ligt in de vijfde zóne, welke tus schen 7 en 10 October zal worden bezet. SLOWAKEN KRIJGEN AUTONOMIE. Na beëindiging der conferentie te Zilina is gisteravond een wetsontwerp gepubli ceerd, dat de positie der Slowaken in den federatieven staat Tsjecho-Slowakije vast legt. Het bepaalt o.a., dat de uitvoe rende en regeeringsmacht in Slo wakije berust bij de Slowaaksche regeering, bestaande uit vijf mi nisters, die allen tegelijkertijd lid zijn van de centrale regeering te Praag. Buitenlandsche zaken, de landsverdedi ging en het bestuur van openbare zaken enz. behooren tot de bevoegdheid van de regeering der republiek. Eén der vijf. mi nisters zal president zijn van de Slowaak sche regeering. De begrootingsuitgaven zul len naar evenredigheid verdeeld worden tusschen de centrale en de Slowaaksche regeering door een gemeenschappelijk te benoemen commissie. In een proclamatie, die aan het wetsont werp voorafgaat, wordt gezegd: Wij aan vaarden de constitutioneele wet inzake de Slowaaksche autonomie, die de Slowaak- sphe autonomisten in Juni hebben opge steld, en nemen op ons, deze vóór 28 Octo ber te doen aannemen. Wij vragen, dat de uitvoerende en de regeeringsmacht in Slo wakije onmiddellijk in handen worden ge steld van de Slowaaksche regeering. Wij wenschen, dat Joseph Tisso de eerste Slo waaksche regeering vormt. EEN PLEISTER OP DE WOND. Een geschenk van 10 millioen pond? De politieke correspondent van de „Daily Herald" meldt, dat het „voorschot" van Groot Brittannië aan Tsjecho-Solwakije, ten bedrage van 10 millioen Pond, waarvan de minister-president Maandag in het La gerhuis melding heeft gemaakt, waarschijn lijk een gift zal zijn, waarvoor geen voor waarden zijn gesteld. De Tsjechische regeering had om een lee ning van 30 millioen Pond verzocht om bij te dragen tot het economisch herstel. Er wordennu onderhandelingen gevoerd met de regeeringen van Frankrijk en andere landen om het verschil te verstrekken. De Britsche regeering aldus het blad hoopt, dat ook de overige 20 millioen Pond als een gift zullen worden overhan digd. NIEUWE ORIENTEERING DER TSJECHISCHE POLITIEK. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: In de Praagsche pers merkt men de eer ste symptomen op van een nieuwe interna tionale orienteering der Tsjechische poli tiek. Het Fransch-Tsjechische bondgenoot schap, het Tsjechisch-Russische bondge nootschap en zelfs het Fransch-Russische bondgenootschap schijnen thans omverge worpen. De algemeene politieke gezichtseinder in de Donauwereld heeft een anderen vorm aangenomen. Het is dus volkomen begrijpelijk, dat Praag nieuwe orienteerin- gen zoekt op de grondslagen van vriend schap zelfs met de mogendheden, waarme de het in tegenstelling gestaan heeft in het verleden. Deze nieuwe houding zal vergemakke lijkt kunnen worden door de wijziging, die plaats gevonden heeft in de leiding van het Tsjechische ministerie van buitenland sche zaken. Aan den anderen kant is be kend, dat Italië een politiek van vriend schap zal kunnen volgen jegens het Bohe- men van morgen, wanneer de binnenland- sche nationaliteitenkwesties in Tsjecho- Slowakije zullen zijn opgelost, niet alleen ten aanzien van de Sudeten en Polen, maar ook ten opzichte van de Hongaren. BENESJ VERLAAT PRAAG. Vergezeld van zijn echtgenoote heeft dr. Benesj gisteren een bezoek gebracht aan het graf van wijlen president Masa- ryk te Lany. Hij legde een krans op het graf en vertoefde hier langen tijd. Benesj heeft daarop afscheid genomen van de leden van de presidentieele huis houding en is naar zijn landgoed te Seizi- movausti, ongeveer 80 km. ten Zuiden var Praag, vertrokken. De Brown-Universiteit te Provider (Rhode Island), heeft president Be- Dit nummer bestaal uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buiten-and De grenzen van de vijfde zone van het doOh de Duitschers te bezetten gebied on der pressie vastgesteld. (1ste blad). De Slowaken krijgen de door hen ge- eischte autonomie. (1ste blad). Besluiten van den Grooten Fascistischen Raad tegen de Joden. (3de blad). Een nieuw plan tot pacificatie van Pa lestina. (3de blad). Chamberlain's beleid ii goedgekeurd. (3de blad). het Lagerhuis Binnenland Bij een familiedrama te Middelrode heeft een jongen zijn vader, die beschonken was, doodelijk verwond. (1ste blad). De Hunze 13 van de GroningerRotter dammer Stoomboot Mij. op het IJsselmeer vergaan,, waarbij de drie opvarenden zijn omgekomen, (lste blad). De aangehoudenen inzake den moord aanslag op den rijksveldwachter te Wad- dinxveen hebben een bekentenis afgelegd. (4de en 1ste blad). Sport en Wedstrijden Ook de vierder partij tusschen Raichen- bach en Keiler eindigde in remise. (4de blad). aangeboden lezingen te houden over de internationale betrekkingen. Henry Wriston de president van de uni versiteit, heeft verklaard, dat hij Benesj een telegram had gezonden om hem uit te noodigen. Hij had hem voorgesteld alle reiskosten te zullen vergoeden. De universiteit heeft nog geen antwoord ontvangen. het Vluchtelingenprobleem. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat Roosevelt een boodschap heeft gezonden aan Chamberlain met voorstel len betreffende een oplossing voor het vluchtelingenprobleem, dat zich thans in Tsjecho-Slowakije voordoet. De lord mayor van Londen heeft door de radio een oproep uitgesproken ten be hoeve van geldinzameling voor de Tsje cho-Slowaaksche vluchtelingen. Hij ver klaarde o.a. dat lord Runciman hem ver teld had, dat 40.000 personen in tenten le ven rond Praag. Hun aantal ne^mt enorm toe. Zij leven in schrikwekkend moeilijke omstandigheden. Drie opvarenden aan boord Sedert enkele dagen wordt de „Hunze 13", een vrachtboot van de Groninger- Rotterdam Stoomboot Maatschappij „Hunze" te Groningen vermist. Het schip is Maandagavond van Am sterdam naar Groningen vertrokken, en had, gezien het feit, dat de reis naar het Noorden in den regel in één etmaal wordt volbracht, daar Dinsdagavond of Woensdagmorgen moeten aankomen. Echter heeft de maatschappij sedert het vertrek uit Amsterdam niets meer van het schip vernomen. Aan boord bevinden zich drie opvarenden, n.l. de kapitein, J. Sneltekop, de stuurman J. Timmer en de matroos H. Groenewold. Bij de reederij is bericht ontvangen, dat de bemanning van een passeerend schip de „Hunze 13" Woensdagmorgen nabij Mar ken gezien zou hebben. Dit bleek bij in formatie evenwel niet juist. Echter bereik te de directie van de „Hunze" later de me- dedeeling, dat een wrak was gesignaleerd in de buurt van Edam, ongeveer acht kilo meter uit de kust. Aangezien geen enkel bericht is binnengekomen van het vermis sen van eenig ander schip, bestaan er ge gronde vermoedens, dat dit de vermiste ..Hunze 13" zou kunnen zijn. Een marine zot is dan ook hedenmorgen van Enkhui- •n naar het wrak vertrokken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1