Laatste berictiten DONDERDAG 6 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COBRANT EERSTE BLAD - PAG. 3 K.K. CURSUS TOT OPLEIDING VOOR HET MANUFACTURENBREVET Opgericht door den R.K. Bond van H.K.W. In de bovenzalen van café restaurant „De Harmonie" werd gisteravond een bij eenkomst gehouden van den R.K. Bond van Handels. Kantoor en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië, afdeeling Leiden, ter officieele opening van den cur sus tot opleiding voor het manufacturen- brevet. De belangstelling voor deze bijeenkomst was groot de drang der tijden zal hier aan zeker niet vreemd zijn maar het bewijst toch eveneens, dat de betrokken winkelbedienden hun tijd verstaan en de noodzaak inzien van een dergelijken cur sus. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter den heer F. H. M. Kok geopend met een woord van welkom, in het bijzon der tot den geestelijk adviseur, pater Tesser, den heer H. M. Simonis als vertegenwoor diger der Kamer van Koophandel, den heer Kriek, voorzitter van „Katholiek Leiden" den heer Ruigrok, directeur van den cursus en den heer Goddijn, leeraar in de Ned. taal. De directie der fa. Vroom Dreesmann had bericht van verhinde ring gezonden. Evenals de heer H. D. Vriend, gemeentelijk inspecteur bij het L.O. De voorz. zette vervolgens in korte trek ken het doel van den op te richten cursus uiteen. Spr. voegde hieraan toe, dat men niet moet denken, dat deze cursus door een of andere firma is opgedragen. Wel is het natuurlijk zeker, dat straks de gedi plomeerden meer kans op een betrekking hebben dan de niet-gediplomeerden. Spr. kon niet nalaten hierbij waardee ring uit te spreken voor de firma V, D.. die het bestuur zooveel mogelijk is tege moet gekomen om dezen cursus te ver wezenlijken. Ook de fa. C. A. betoonde groote instemming met het plan. Spr. weerlegde hiermede tevens de bewering, dat genoemde firma's tegen vakorganisatie zcuden zijn. Vervolgens gaf de heer de Wit. lid van het hoofdbestuur van den bond, een nadere uiteenzetting. Spr. memoreerde, dat vroeger noch voor werknemer noch voor werkgever in het winkelbedrijf iets wettelijk geregeld was, zoodat velen zonder meer een emplooi in deze branche zochten en vonden. De beunhazerij welke hierdoor ontstond bracht teweeg, dat de middenstand in het alge meen op lager niveau kwam te staan. Thans zal dit anders worden. Spr. wijst voorts op de verbeteringen, door de be drijf sraden wet in uitzicht gesteld. Een tweede belangrijke stap ter verbete ring was de vestigingswet, waardoor niet bona-fide zakenlieden voortaan uit het be drijf geweerd zullen worden. De vestigingseischen zijn drieledig. Men moet n.l. beschikken over financieele soli diteit, algemeene handelskennis en vakbe kwaamheid. Na hierover nader uitgeweid te hebben memoreert spr., dat door de Federatie tot uitreiking van het bediendenbrevet voor den manufacturenhandel reeds in den hier boven bedoelde zin gewerkt is, want reeds twee jaar zijn examens afgenomen voor het bediendenbrevet. De belangstelling hiervoor is den laat- sten tijd belangrijk toegenomen en van werkgeverszijde wordt sterk aangedrongen tot het organiseeren van cursussen. En zoo zullen er per 15 October niet minder dan 22 cursussen in den lande aanvangen met rond 1000 cursisten. Ook Leiden behoort daartoe en het verheugt spr., dat er ook hier zoo groote belangstelling voor be staat. Spr. wijst er voorts op, dat de cursus Leiden het voordeel heeft een corps docenten te verkrijgen, dat reeds enkele jaren op dit g.ebied in Den Haag werk zaam is. Dat is een groot voordeel, omdat zij meer ingesteld zijn op de behoefte van het vak en op de behoefte der deelnemers. Spr. besloot met de verwachting uit te spreken, dat allen zich met animo aan deze nieuwe taak zullen geven", omdat zulks is in het belang niet alleen van den werkgever maar ook in dat van den werknemer en de werkneemster. De leider van den cursus, de heer J. H. Ruigrok uit Den Haag, gaf hierna een uit eenzetting van het werkplan. De cursus zal gegeven worden in een lokaal van de R.K. H.B.S. aan de Mariënpoelstraat. een bij uit stek geschikte plaats voor dit onderwijs. De geestelijk adviseur, pater G. Tesser het woord verkrijgend, complimenteerde het bestuur met de oprichting van dezen cursus. Spr. vond het aanmoedigend, dat enkele der gehouden vergaderingen tot dit mooie succes hadden geleid. Spr. hoopt, dat dit aanleiding is voor de leden nog trou wer de maand-vergaderingen te bezoeken, want alleen daardoor zijn resultaten te be halen zooals nu is geschied. Een felicitatie richt spr. ook tot de leden, die door het volgen van dezen cursus en het daarna te behalen diploma, ten volle aanspraak zullen kunnen maken op een menschwaardig bestaan. Het verheugde spr. adviseur te zijn van een vereeniging, welke een dergelijk resultaat heeft mogen bereiken en spr. gaf daarbij de verzekering gaarne nog meer dan tot nu toe zijn steun aan de vereeni ging te zullen geven. De heer Muller dankte hierna voor de vele vriendelijke woorden hier gesproken, in het bijzonder ook aan het adres der fa. V.& D. en spr. zegt, dat zijn directie hem de verzekering heeft meegegeven, dat men op de volle sympathie der directie zal kun nen rekenen. De voorz. deelde vervolgens mede, dat zich voor dezen cursus omstreeks 65 per sonen hebben opgegeven. Aangezien een cursus slechts 28 personen kan omvatten was het bestuur genoodzaakt een A en B cursus te organiseeren, terwijl er enkelen moesten worden afgewezen. De cursussen zullen aanvangen op 11 October. Nadat enkele vragenstellers waren beantwoord sprak de voorz. nog een hartelijk woord van dank tot pater de Goede, directeur der R.K. H.B.S.. voor de medewerking, welke zijn eerw. had verleend om dezen cursus in de H.B.S. te doen houden. Hierna volgde sluiting der bijeenkomst. VOOR K.J.C. LEIDERS. L Cursus Kruistvaartleiders. Het is goed er aan te herinneren, dat in ons Bisdom de bepaling geldt, dat leiders van de mannelijke Jeugdbeweging onder zeventien jaar, de K.J.C., pas leider mogen zijn, wanneer zij den daarvoor bestemden opleidingcursus hebben gevolgd. Het zou ook te gek zijn, wanneer wij in ons opvoedingswerk niet zouden trachten te zorgen voor een goede ontwikkeling van de „opvoeders". Dat spreekt! Op de Zondagen 16 en 23 October en 6 November wordt hier in de stad weer een opleidingscursus voor Kruisvaartleiders gegeven. Deze cursus van drie Zondagen vangt eiken keer aan met de H. Mis te 9 uur in de kapel van het St. Liduinahuis, Zoeterwoudsche singel 33 te Leiden. Na het gezamenlijk ontbijt wordt de cursus verder gegeven in de Burcht van het St. Antoniusclubhuis, Mare 43. De minimum leeftijd der deelnemers is 20 jaar; ook basseleers kunnen niet deel nemen aan den cursus, wanneer zij nog geen twintig jaren tellen. De kosten bedragen 3 gulden per deel nemer voor geheel den cursus. Deelnemers worden verzocht zelf voor twee keeren brood mede te brengen. Opgave geschiedt op daarvoor bestemde kaarten aan het Centraal Bureau van de Kruisvaart, Laan Copes van Cattenburch 127 Den Haag. Bedoelde kaarten kunnen aangevraagd worden bij den Parochiedi recteur of aan het Districtadres Zoeter woudsche singel 33 Leiden. II. Cursus lichamelijke opvoeding. De cursus, die onzen K.J.C.-Leiders wordt aangeboden om meer begrip en vaardigheid te verkrijgen inzake de licha melijke gezondheid van hun jongens, zal aanvangen Zaterdag 8 October a.s. Nadere bijzonderheden omtrent plaats en uur zullen nog worden medegedeeld; we rekenen hierbij weer op de groote welwil lendheid van de Redactie van onze eigen katholieke Leidsche Courant! Indien er nog meer liefhebbers zijn dan zich reeds opgaven, kunnen zij dit nog doen tot en met a.s. Zondag aan het Dis- tricts-adres. Zooals men weet: zullen de kosten niet meer bedragen dan 25 cents per avond en zal het aantal avonden waarschijnlijk 5 k 8) worden afgesproken op de eerste bij eenkomst. Men denke er aan: spoedige opgave is gewenscht, want wij kunnen ook een te groot aantal krijgen!' L. BEUNE, pr. Dr. SCHAEPMAN. De vergadering van Dr. Schaepman die aanvankelijk was vastgesteld op 28 Sept. j.l. doch die toen niet is doorgegaan, is nu bepaald op DINSDAG 11 OCTOBER a.s. des avonds te 8.15 uur, in de Jacobazaal van „Den Burcht". Het bestuur vertrouwt, dat de leden van deze mededeeling goede nota zullen nemen en verwacht, dat allen zullen opkomen. Wij hebben een periode van vrij lang durige rust achter ons, maar nu is het hoog tijd, dat wij de werkzaamheden weer op nemen. Ons wacht immers een druk jaar en het is zaak, dat we tijdig beginnen, op dat* we het werk over een zoolang mogelijke periode kunnen verdeelen. De ervaring leert nu eenmaal, dat een opeenhoping van werk gedurende de laatste dagen niet be vorderlijk is voor een goeden gang van zaken. Dus nu beginnen! En wel allemaal! Met ijver en opgewektheid! Moge de e.k. vergadering dit bewijzen. Het Bestuur van Dr. Schaepman. SLUIT U AAN.... Wij worden overrompeld met slagwoorden en leuzen en weten geen weg meer in de doolhof van richtingen en stroomingen. Reeds duizenden jongeren bleven zich zelf niet meer, schaarden zich' onder een aanlokkelijk vaandel. En als de ontgoocheling kwam, ontbrak het hun aan durf om terug te keeren naar de idealen van hun jeugd. En zij leven hun leeg leven voort... Maar midden in de stroomingen van dezen tijd staat als een hecht bolwerk: De Katholieke Jeugdbewe ging. Sluit je daar bij aan. Ook jouw plaats is in onze rijen. Nu of nooit! Als ons Katholiek volksdeel, als de jeugd van vandaag haar taak niet begrijpt, dan kunnen de gevol gen ook in Nederland schrikwekkend zijn! Er is ontzaggelijk veel te doen. Dat is niet het werk van den enkeling. Ook niet het werk van enkelen. Maar al 1 e n moeten zich aaneenslui ten. Waarom zou jij ten achter b 1 ij v e n Je bent tevreden met je-zelf, met de indeeling van je tijd, met je werk, je ontspanning. Maardenk eraan, je bent niet al leen op de wereld! J ij hebt ons noodig. W ij hebben jou noodig. Je jeugdige geestdrift, je jeugdige energie, je jeugdig idealisme. Stel die in dienst van an deren! De oogst is wel groot, maar arbeiders zijn er slechts weinigen! Wij doen een dringend en ernstig be roep, ook op jou! En vragen: dat je je persoon in dienst zult stellen van de gemeen schap, dat je komt versterken je eigen Katholieke jeugdbe weging, dat je lid wordt van de St. Josephsgezell en Ons program is van dezen tijd. Wij willen je opvoeden tot bewust Christendom, dat het leven beïnvloedt en vormt. Wij willen je bijbrengen het begrip: beroepsarbeid in tegenstelling met het begrip van arbeid-alleen-om-loon, waar mede onze beweging den moreelen grond slag legt van een nieuwen opbouw van het economische en sociale leven n.l. op het beginsel van beroepsstanden. Wij willen werken aan je godsdienstige en sociale vorming. En daarom, kom b ij ons, wordt lid van onze St. Josephsgezellen. Zondagavond worden jullie allen verwacht in de zaal van de St. Josephsgezellen. Onze groote propaganda-bij eenkomst heeft daar plaats. Op alle jongemannen van den werkne- menden stand wordt gerekend. Wij hebben een plaats voor je gereser veerd. Kom dus. Propagand a-a c t i e. DENKT ER AAN.... Zaterdagmiddag komt de auto voor. Gij hebt nog enkele dagen tijd om bruikbare kleeren of huisraad op te zoeken. Kijkt in deze dagen nog eens goed na, wat gij niet meer gebruikt of gemakkelijk kunt missen. Het is alles zeer welkom. Zaterdag begint de actie in de St. Pe trusparochie. Het moet een goede buit worden. H. SCHRAMA, pr. OEFENING HEILIG UUR. Hedenavond van half negen tot half tien heeft in de Parochiekerk van den H. Leo- nardus a P. M. aan den Haagweg de oefe ning van het Heilig Uur plaats. Heel in het bijzonder worden de leden van den Vrien denkring ter Eere van het Allerh. Sacra ment hieraan herinnerd. BIJ EEN KOPEREN JUBILEUM Heden 6 Oct is het 1234 jaar geleden, dat de Missie Naai-Vereeniging „Franciscus Xaverius" werd opgericht. Leden van bestuur en werkende leden, die mee jubileeren, hartelijk gefeliciteerd en nog veel goeds toegewenscht in volgen de jaren! Mogen allen Leidenaars beseffen, dat deze vereeniging moet blijven bestaan, en de zakjes, welke door de dames gebracht en gehaald worden, mogen met milde gift be dacht worden! DE COLLECTE VOOR DE 3 OCTOBER- KLOK. Onder betuiging van grooten dank aan de Dames van de V.VS.L. en van de Da mes Gymnastiekvereeniging „Brunhilde", die behulpzaam geweest bij de op 3 Octo ber gehouden collecte voor het Leidsche Carillon deelt het Bestuur der 3 October - Vereeniging mede, dat deze collecte opge bracht heeft 888,94. Ingezameld werden: 2 B.B. ad 10.— 20.— 8 Rijksdaalders 20. 132 Guldens 132.— 800 kwartjes 200. 2800 dubbeltjes 280. 1180 stuivers 59. 2080 2 1/2 cent-stukken 52. 12556 centen 125,56 76 halve-centen 0,38 888,94 STUDENTENJOOL EN DE GEVOLGEN.. Gisteren werd de politiebrandweer op gebeld, dat er brand zou zijn in een leeg staand pand in de Groenesteeg.Een dichtbevolkte buurt.oude huizen een stevige winddus toog onze brand weer met groot materiaal uit. Bij het bewuste pand gekomen kreeg men verwonderde gezichten te zien. Wat was het geval? Studenten hadden het leegstaande huis gehuurd om er een poosje gezellig te ver te even! Er was geen licht in het huis, maar de studenten wisten hierop raad. Kaarsen wer den in flesschen gestoken en ontstoken en de flapperende schijnsels wekken den in druk van brand Zoo ging dez ebrand als een nachtkaars uit. GEMENGD KOOR „SURSUM CORDA" Tot opheffing besloten Naar wij vernemen heeft het gemengd koor „Sursum Corda" in zijn laatst gehou den vergadering tot opheffing der vereeni ging besloten. Voor het muziekleven in Leiden is dit zeker een ernstig verlies. In haar 32-jarig bestaan heeft S. C. onder lei ding van zijn opvolgende dirigenten Louis Robert, Hubert Cuypers en zeker niet het minst de laatste jaren onder leiding van den eminenten organist-dirigent Ant. v. d. Horst, een bexangrijke plaats in het Leidsch muziekleven ingenomen. Door de weinige belangstelling echter hier ter stede, voor het streven van S. C. om steeds mees terwerken te brengen op het gebied der toonkunst, is een einde gemaakt aan het baanbrekend werk door S. C. verricht en een voortreffelijk koor voor Leiden verlo ren gegaan. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN" De beroemde Poolsche pianist Stefan As- kenase, die op Dinsdag 11 October a.s. een piano-avond zal geven voor bovenstaande vereeniging, werd in 1916 in Lemberg ge boren, studeerde in Weenen bij Emil Sauer, was van 1922 tot 1925 als professor verbon den aan het Conservatorium te Cairo, waar na hij zich in 1925 in Brussel vestigde, van welke stad uit hij zijn groote buitenlandsche tournee's onderneemt. Stefan Askenase concerteerde in vrijwel alle belangrijke muziek-centra van Europa met de meest beroemde orkesten. In ons land gaf hij meer dan 100 concer ten, speelde zevenmaal als solist met, het Concertgebouw-orkest o.l.v. Mengelberg, van Beinum, Montex e.a. en was 13 maal solist in het Kurhaus te Scheveningen, waar hij ook dezen zomer wederom een éla- tant succes verwierf. In 1939 zal Stefan Askenase eveneens een tournee maken voor de Ned. Indische Kunstkringen. MILITARIA Met ingang van 10 October a.s. wordt de sergt. maj. instr. J. Blokker van I 4 R. I. gedetacheerd bij het Korps motordienst te Haarlem om t. z. t. bij dit Korps te wor den ondergebracht; in verband met de ont stane vacature wordt de sergt. maj. instr. J. F. Lingeman van II 20 R. I. op dit datum onvergeplaatst bij I 4 R. I. Met ingang van bovengenoemden datum wordt de sergt. Ie kl. N. J. van Riet van het 4e Reg. Inf. aangesteld tot sergt. maj. instr.; zijn indeeling bij I 4e R. I. blijft, in afwachting van een definitieve indeeling, gehandhaafd. Voor de Haagsche Rechtbank is heden behandeld de instorting, die heeft plaats gehad in het Noordeinde op 23 April J.I. Men zie het verslag van deze zitting op pag. 10. De heer Chr. Stokhuijzen administra tief ambtenaar aan het Universiteitsbureau alhier, is met ingang van 1 November be noemd tot pedel aan de Nederl. Handels- hoogeschool te Rotterdam. De heer Stok huijzen is 31 jaar oud. Binnenland DE HOOGE COMMISSARIS VAN PALESTINA TE AMSTERDAM. Per K. L. M. van Lyddah naar Londen. Met het K. L. M.-vliegtuig „Reiger" is hedenmiddag te ongeveer kwart voor één de hooge commissaris van Palestina, sir Ha rold Macmichael, vergezeld van zijn secre taris, den heer Harris, op Schiphol aange komen, op doorreis naar Londen, 'waar heen hij, zooals men uit de dagbladen weet, plotseling en tot verrassing van zelfs de merest ingewijden in Palestijnsche krin gen, gisteren is vertrokken. Vanmorgen vroeg vertrok het vliegtuig uit Boedapest naar Schiphol, waar de hoo ge bezoeker werd ontvangen door den stationschef der K. L. M., den heer Thom son. Daar het eerstvolgende vliegtuig naar Londen pas te half drie zou vertrekken, wilde de hooge commissaris van dit korte oponthoud gaarne gebruik maken om, hoe vluchtig ook, iets van Amsterdam te zien en zoo mogelijk wat antiek te koopen. Na tuurlijk stelde de heer Thomson terstond een auto der K. L. M. beschikbaar voor da zen tocht naar en door de stad. LIEFDESDRAMA TE NIEUWENHAGEN. Jongmensch poogt zijn ex-verloofde om het leven te brengen. Gisteravond heeft zich nabij de boerderij Heihof op het grondgebied van Nieuwen - hagen een liefdesdrama afgespeeld, waar van het 21-jarig meisje H. G. uit Schaes- tergen het slachtoffer is geworden. Het meisje was eenigen tijd verloofd met den 20-jarigen H. L. K. uit Heerlerheide, cie aan dezen omgang een einde had ge maakt. Het meisje gaf hepi echter niet op en zoo kon het gebeuren, dat zij elkander gisteravond ontmoetten. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij K. een groot slagersmes te voorschijn haalde en het meisje acht of negen steken, voornamelijk in den hals, toebracht. Na zijn daad nam K., die opzettelijk het mes had meegenomen, onmiddellijk de vlucht. Ondanks haar verwondingen zag het meisje nog kans de boerderij „Heihof", op 200 meter afstand van de plaats van den aanslag gelegen, te bereiken, waar men dadelijk geneeskundige hulp heeft ontboden Het slachtoffer kon echter nog niet ge hoord worden, zij is in den loop van den avond naar het ziekenhuis te Heerlen over gebracht. Haar toestand is wel ernstig, maar niet levensgevaarlijk. De dader is 's avonds nog te Heerlerheide gearresteerd en zal naar Maastricht worden overgebracht. Bij zijn verhoor, hem gisteravond door de politie van Schaesberg en Nieuwenhagen afgenomen, heeft hij bekend de bedoeling gehad te hebben het meisje uit den weg te ruimen. Op de plaats van den aanslag heeft men het mes gevonden. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 75 cent per kg. Buitenland BENESJ CANDIDAAT VOOR DEN NOBELPRIJS. STOCKHOLM, 6 October. (A.N.P.) De pers wijdt treffende artikelen aan het heengaan van Benesj. De strooming, die Benesj den Nobelprijs voor den vrede wil toekennen, wordt steeds sterker. SLOW AKEN NEMEN HUN BESLUIT. Autonomie in een federatieven staat. PRAAG, 6 October A.N.P.De Slowa- ken hebben thans een beslissing genomen in de vraag, w.elk statuut zij wenschen. Zij hebben zich uitgesproken voor autonomie in een federatieven staat. DUITSCHE TROEPEN DRINKEN DEN BIERVOORRAAD VAN EGERLAND OP. LONDEN, 6 October (A.N.P.). De spe ciale correspondent van de „Daily Tele- gtaph and Mornnig Post" meldt uit Eger, dat de bezetting van het land van Eger aoor de Duitschers gisteren voltooid werd. Twee regimenten artillerie onder bevel van generaal von Reichenau, den comman dant der divisie uit Dresden, zijn Marien- bad om acht uur 's morgens binnengetrok ken. Twee uur later was het geheele overige ontruimde gebied in het bezit der Duitsche troepen. Te Karlsbad dreigt een biertekort, tenzij spoedig nieuwe voorraden worden aange voerd. Woensdag was geen Pilsnerbier n eer te krijgen. De correspondent heeft gehoord, dat Dinsdag, de aankomst der Duitsche troepen 10.000 vaten bier waren verbruikt en dat Maandag voor het invallen van den avond al het beschikbare Pilsner bier in vaten was opgedronken. Er is opdracht gegeven in de dorpen nieuwe voorraden op te doen. Naar schatting bedraagt het aantal be zettingstroepen in het land van Eger 60.000 man. De troepen krijgen nog steeds verster kingen. De correspondent telde 115 tanks en zware pantserwagens, terwijl hij boven dien 16 driemotorige Heinkel en Dornier- vliegtuigeh heeft gezien. MOTIE TOT VERDAGING LAGERHUIS AANGENOMEN. LONDEN, 6 October (A.N.P.). De motie der regeering tot verdaging van het Lager huis tot 1 November is aangenomen met 313 tegen 150 stemmen. GEEN DIENSTPLICHT IN ENGELAND. Althans in vredestijd. LONDEN, .6 October. (A. N. P.). Minis ter-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat in vredestijd geen dienstplicht of verplichte staatsdienst zal worden ingevoerd.. BIJEENKOMST VAN DEN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD. Om 10 uur vanavond. ROME, 6 Oct. (A.N.P.) De groote fas cistische raad zal vanavond om tien uur in het Venetiaansche paleis onder voorzit terschap van den Duce bijeenkomen. De volgende punten staan op de agenda: het rassenvraagstuk, de politieke toestand, de kamer der fascia en der corporaties. VALENCIA GEBOMBARDEERD. VALENCIA, 6 October. (A.N.P.) In den afgeloopen nacht is Valencia tot driemaal toe gebombardeerd. Te half één lieten zes vliegtuigen 50 bommen vallen, waarvan er eenige in de haven terecht kwamen. Een kwartier later wierpen drie vliegtuigen dertig bommen op de haven, zonder even wel schade van beteekenis aan te rich ten. Te 1.10 uur liet een toestel acht bom men vallen in de wijk Grao, waardoor vier huizen vernield werden. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Het toestel werd onder vuur genomen en nam de wijk in de richting van Castellon. DE MIJNRAMP IN JAPAN. TOKIO, 6 Oct. (A. N. P.). Nader wordt gemeld, dat tengevolge van de ontploffing in een mijn te Joehbari 300 mijnwerkers bedolven werden. Ongeveer honderd slaagden er in zich te bevrijden, doch het lot der overigen is onzeker. HEEFT MAARSCHALK BLUECHER ZELFMOORD GEPLEEGD? TOKIO, 6 October. (A. N. P.). De „Asahi Sjimboen" meldt, dat maarschalk Bluecher, de opperbevelhebber van het Roode Leger in het Verre Oosten, in een gevangenis te Moskou zelfmoord zou hebben gdpl-ngd. De „Asahi Sjimboen" verklaart dit bericht uit betrouwbare bron" te hebben verno men. WAARSCHUWINGEN AAN WEENSCHE JODEN. WEENEN, 6 Oct. (A. N. P.) Naar de of ficieele woordvoerder van de nationaal- socialistische partij te Weenen meedeelde, zijn zonder speciaal bevel van de autoritei ten, waarschuwingen gericht tot de Joden in verschillende deelen van Weenen, om Duitschland binnen 24 uur te verlaten. Er zouden evenwel, naar de woordvoerder zeide, maatregelen genomen worden, om aan deze actie een eind te maken. S.A. lie den zouden van huis tot huis gegaan zijn, en den Joden hebben aangezegd het land te verlaten, wegens „hun uitdagende hou ding tijdens de politieke crisis." Zij zou den in extra treinen vervoerd worden. De actie heeft groote opwinding onder de Jo lden verwekt. De Gestapo zeide er niets van af te weten. 70.000 JODEN IN ITALIË. ROME, 6 Oct. (A. N. P.). Volgens de j eerste officieele uitslagen van de volkstel- ling wonen er in Italië 70.000 Italiaansche en buitenlandsche Joden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3