RIJNSTREEK OMGEVING Voortzetting Lager- huisdebat Naar betere betrek kingen met Engeland Doodelijke aanrij ding te Sassenheim DE LAATSTE LES VAN LANGELOT WOENSDAG 5 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 ENGELAND OVER CHAMBERLAINS BELEID. Een Labour-amendjement op de regeeringsmotie. Bij de voortzetting van het debat oefen de Morrison kritiek op Chamberlain, die, zooals hij zeide, als smeekeling met Hitier nad gesproken. Hij zeide: „In plaats van ce vrij nerveuze woordvoerder van een Engeland in een toestand van zwakheid had hij de redelijke maar krachtige ver tegenwoordiger van Engeland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Rusland en misschien nog andere Europeesche mogendheden kun nen zijn". Hitler en Mussolini zijn wellicht even bevreesd geweest als Chamberlain. Nu heeft men alleen het woord der beide dic tatoren, maar Hitier heeft bij vorige ge legenheden zijn woord vrijwel steeds ge broken. Het fascisme, aldus Morrison, acht het dwaas woord te houden, wanneer men een goede kans heeft zijn woord met voor deel te breken. De minister van Verkeer, Burgin, zeide, dat Morrison niet de feiten beschouwde, maar een aanval deed op de buitenlandsche politiek der regeering. De „man in the street" zegt, dat wij ons geplaatst zagen tegenover den grootsten oorlog, dien de wereld ooit gekend heeft, en hij heeft het scherpzinnige vermoeden, dat de tijdens het weekeinde ingetreden verandering het gevolg is van de daden van één man. (Ap plaus). Sprekende over het 'bezoek aan Berch- tesgaden, zeide Burgin, dat er onmiddellijk gevaar van een gewapende bezetting van Tsjecho-Slowakije bestond. Het afwenden •van dit onmiddellijke gevaar en het tot stand brengen van een verstandige bespre king was het eerste van de vele wonderen, oie de minister-president heeft gewrocht. Burgin herinnerde er vervolgens aan, hoe Chamberlain op 29 September de bespre kingen heeft afgebroken, toen Hitier on verwacht de bezetting van het Sudetenland door Duitsche troepen eischte. Met dezen stap, aldus spr., heeft de minister-president op de bres gestaan voor de democratie, waardoor zijn prestige bij de onderhande lingen werd vergroot. Labour vraagt wereldconferentie. De parlementsfractie der arbeiderspartij heeft besloten een met redenen omkleed amendement op de motie der regeering, die een goedkeuring van de buitenlandsche politiek bevat, in te dienen. In het door de arbeiderspartij ingediende amendement wordt gezegd, „dat het Huis, hoewel het zeker verlicht is door de ge dachte, dat de oorlog voorloopig is bezwo ren, niet een politiek kan goedkeuren, welke heeft geleid tot het opofferen van Tsjecho-Slowakije onder de bedreiging met wapengeweld, tot vernedering van ons land en tot het in gevaar brengen daarvan. In het besef, dat alle volken oprecht verlan gen naar een duurzamen vrede, vraagt het Huis steun voor de methoden van collec tieve veiligheid door middel van den Vol kenbond en een onmiddellijk initiatief van de Britsche regeering voor het bijeenroe pen van een wereldconferentie, die moet streven naar de verwijdering van econo mische en politieke grieven, welke den vrede bedreigen". BALDWIN SPREEKT IN HET HOOGERHUIS. Hulde aan Chamberlain. Lord Baldwin, die gisteren zijn eerste rede in het Hoogerhuis hield, zeide o.m. „Ofschoon ik weinig weet van hetgeen tusschen de kanselarijen in Europa is af gehandeld, weet ik genoeg om te kunnen zeggen, dat, toen de minister-president het 'besluit nam om naar Berchtesgaden te gaan, er niets ter wereld was, dat hij an ders kon doen en ik dank God, dat hij het heeft kunnen doen". Spr. was vol lof voor Chamberlain. „Ik zou, zeide hij, niemand kunnen aanwijzen, die zou hebben kunnen doen wat hij deed toen hij in Duitschland besprekingen ging voeren. Het was een prestatie, waarvoor dit land hem veel verschuldigd is. Toen men het deed voorkomen alsof het niet in den haak was, van aangezicht tot aangezicht met de dictators te spreken, had hij zich afgevraagd of men er zich wel van bewust was, dat een der grootste moeilijkheden van de laatste vijf jaar het probleem was ge weest, hoe in contact te komen met de dic tators, die de machinerie van de diplomatie hadden afgebroken. Er is, zoo vervolgde Baldwin, nooit een grootere drogreden ge uit, dan de opmerking, die velen thans op ce lippen ligt: „Eens moet ge toch vcehten, vecht daarom nu". Oorlog was op den lan gen duur nooit onvermijdelijk. „Indien er in de toekomst 95 procent kans was op een oorlog, zou ik tot het einde mijner dagen op de 5 procent zetten". ITALIË EEN „GEBAAR" INZAKE DE SPAANSCHE VRIJWILLIGERS. Belangrijke besprekingen. Gemeld wordt, dat de Britsche ambas sadeur te Rome lord Perth, een belangrijk onderhoud heeft gehad met graaf Ciano. Vernomen wordt, dat de gedachten wis selingen tegelijkertijd betrekking hadden KATWIJK Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te komt op Maandag 10 October in open bare vergadering bijeen. Punten van be handeling zullen zijn: 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 10 Augustus 1938, no. 367. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming der leden van de Belasting commissie en de Havencommissie. 4. Voor stellen tot het verkoopen van grond. 5. Voorstel tot conversie van een geldlee- ning. 6. Voorstellen tot wijziging van de Rekening Courant-overeenkomsten met de N.V. voor Nederlandsche gemeenten en de N.V. Rotterdamsche Bankvereeni- ging. 7. Voorstel tot het verleenen van medewerking ingevolge art. 72 L. O. wet 1920 ten behoeve van de school voor Ge reformeerd Onderwijs te Katwijk aan Zee. 8. Voorstel tot het verleenen van een cre- diet ten behoeve van de luchtbescher ming. 9. Voorstel tot verlenging van de huurovereenkomst der Brugwachterswo ning aan den Noordwijkerweg. 10. Voor stel tot wijziging van de Gemeentebegroo- ting. 11. Behandeling belastingreclames. 12. Voorstel tot voorloopige vaststelling van de rekeningen 1937 van de licht- en waterbedrijven en van het Grondbedrijf Kring Katwijk. 13. Voorstel tot voorloo pige vaststelling van de Gemeentereke ning over 1937. 14. Voorstel tot wijziging van de bouwverordening. 15. Voorstel tot vaststelling van een verordening als be doeld in art. 30 der Leerplichtwet. 16. Voorstel betreffende het inbrengen van gronden in het Grondbedrijf. Rondvraag. KATWIJK AAN DEN RIJN Telefoon-centrale. Voor de automa tiseering der telefoon zal door het Rijk een gebouw worden gesticht aan den Zee weg hoek Julianalaan, naast de tuin van het Raadhuis. De omgeving aldaar zal hierdoor ongetwijfeld verfraaid worden. NOORDWIJK Bouwen. B. en W. hebben aan den heer F. P. Bos te Alphen aan den Rijn, ver gunning verleend voor "het bouwen van een Landhuis aan den Atjehweg te Noordwijk aan Zee. Met den bouw is belast de aanne mer H. Oudenes, eveneens te Alphen aan den Rijn. NOOTDORP Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bij eengeroepen tegen Donderdag, 6 October a.s., des avonds acht uur ten Raadhuize. De agenda luidt: Opening; Aanwijzing voorstemmend lid; Notulen; Ingekomen stukken; Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van de raads besluiten in zake de onderlinge hulpverlee ning bij brand; Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het opnieuw vaststellen der beheersverordening van het Electrici- teitsbedrijf; Benoeming van den heer P. H. J. Spieitz tot Ambtenaar van den bur gerlijken stand; Vastelling der verordening op de veldwachters; Schadeloosstelling aan de gemeente Leidschendam ingevolge artikel 15 der grenswijzigingswet; Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wij ziging van het contract, met den monteur van het G.E.D. gesloten; Voorstel van B. en W. tot hemummering der gebouwen; Ge meenschappelijke regeling met Leidschen dam in zeke de openbare school aan den Westvlietweg in die gemeente; Kasgeldlee- ning; Begrootingswijziging 1938; Begro tingswijziging G.E.B. 1937; Rondvraag; Sluiting. OEGSTGEEST Luchtbescherming. Wij verwijzen naar een annonce in dit nummer betref fende een propaganda-bijeenkomst voor de luchtbescherming op Vrijdag a.s. in het Patronaatsgebouw. SASSENHEIM Tuinbouw-wintercursus. Uitgaande van de afdeeling Sassenheim der L.T.B. zal te Sassenheim een Tuinbouwwintercursus worden gehouden, gespecialiseerd op het op den internationalen toestand en op de kwestie der Britsch-Italiaansche betrek kingen. De toestand heeft een ander aspect sedert de bijeenkomst te Muenehen en het besluit van Frankrijk een ambassadeur te accre- diteeren bij den koning en keizer, Victor Emanuel III. Het is duidelijk, dat Londen, m overeenstemming met Parijs handelende, de liquidatie wenscht te verhaasten van de •tusschen Engeland en Italië hangende kwesties. Aan den anderen kant heeft Italië het grootste belang bij een spoedig doen toe passen van het op 16 April j.l. door Ciano en Perth onderteekende verdrag. Gezien dit door beide partijen gewenschte resul taat, moet dus.nog slechts een compromis formule gevonden worden o.m. betreffen de het probleem der terugtrekking der bui tenlandsche strijders uit Spanje. In politieke en diplomatieke kringen te Rome is men geneigd te denken, dat Rome en Londen op weg zijn naar een regeling in deze aangelegenheid en men sluit de mogelijkheid niet uit, dat binnen kort een symbolisch gebaar door Italië zal worden gemaakt, ten op zichte van de Italiaansche „vrij willigers" in Spanje. Wielrijder door auto gegrepen. Toen gisterenmiddag te één uur de heer S. Verbij te Sassenheim zich naar zijn werk begaf, werd hij ter hoogte van „Zonnehof" aan de Hoofdstraat aangereden door een luxe auto ge merkt HZ 41538, waarbij V. werd ge schept en in bewusteolozen toestand werd neergesmakt. De auto kwam tegen het h§k aan de overzijde van den weg voor het huis van den heer C. Speel man tot stilstand, na eerst nog een boompje te hebben ontworteld. Volgens ooggetuigen kwamen auto en fietser beiden uit de richting Lei den aan den rechter kant, doch de chauffeur zou geen ruimte genoeg hebben gelaten voor V. Zijn rijwiel werd geheel vernield. Dr. Le Grand en politie waren direct ter plaat se en achtten overbrenging naar het St. Elisabeth-gesticht noodzakeijlk, al waar de heer V. werd opgenomen met een schedelbasisfractuur. Zonder bij kennis te zijn gekomen is V. aldaar in den loop van den middag overleden. Het slachtoffer, oud 50 jaar, laat een weduwe met 9 kinderen achter. De politie onderzoekt de schuldvraag. Bloembollenbedrijf, waaraan personen bo ven de 15 jaar en van alle richtingen kun nen deelnemen, tegen zeer geringe kosten. De eerste les zal Vrijdagavond a.s. half acht worden gehouden in de R.K. Muloschool. Belangstellenden kunnen zich Vrijdag avond nog opgeven. Luchtbeschermingsdienst. Alhier is onder leiding van Inspecteur H. M. Geerts een luchtbeschermingsdienst ingesteld. De geneeskundige dienst is in handen van de plaatselijke .doktoren. Voor den verple gingsdienst is aangewezen Zuster Pijpers. Voor de ontruimings- en bergingsdienst K. W. v. Breda en als plaatsvervanger S. Reeuwijk; voor de Brandweer E. J. Dijk stra. E.H.B.O. Bij genoegzame deelname zal op 14 October a.s. een cursus worden ge geven voor het diploma E.H.B.O., welke cursus wordt geleid door dr. Zeijerveld. Opgaven kunnen geschieden aan het secre tariaat, J. P. Gouverneurlaan 50. STOMPW1JK B. V. L. Heden beginnen de winter- oefeningen weer voor de B.V.L. Alle B.- V.L.ers worden verwacht. Ook nieuwe le den kunnen zich opgeven. VOORSCHOTEN Bouwvergunning. Door het college van B. en W. alhier is vergunning verleend aan de gebroeders Stikvoort alhier voor den bouw van 5 heerenhuizen aan de Be- resteijnstraat en aan de v. Zatskoy Chem. fabriek „Zana" tot oprichting van een in richting voor de vervaardiging van boen was in het perceel Burgemeester de Kem penaarstraat la. WARMOND Staatspartij. Op 9 October a.s. zal mr. dr. P. Witteman, lid van Ged. St. van Noord Holland in een der zalen van hotel „Den Eurcht" te Leiden des voormiddags elf uur een lezing houden getiteld: „Rondom de a.s. Statenverkizeing. „Zij die deze lezing willen bijwonen kunnen gratis een toe gangskaart bekomen en kunnen deze aan vragen bij den heer C. van Leeuwen, secre taris van de afdeeling Warmond alhier. Kaarten moeten tijdig worden aangevraagd dus voor Donderdag a.s. Personalia. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. Parochiale school alhier is be noemd J. W. Stol uit Leiden. De storm. De heer v. d. B. uit Lisse die met zijn rijwiel over den Heerenweg reed werd getroffen door een boomtak die tijdens den hevige storm van een boom viel. Het rijwiel werd zwaar beschadigd en de heer B. liep een bloedende hoofdwonde qp. ALPHEN AAN DEN RIJN Loodsen omgewaaid De storm, welke gisternacht heeft ge woed, heeft ook in deze gemeente schade aangericht. Op het fabrieksterrein van de firma van Dijk zijn twee groote loodsen omgewaaid. Voorts werden verschillende boomen ontworteld. Langfs den Oudshoorn- schen weg viel een boom op het dak van eenwoning, bewoond door de familie R. De serre van het huis werd vernield. Mond- en klauwzeer. Vermoedelijk door gebruik van ongekookte melk is een 2-jarigzoontje van de familie H. door mond- en klauwzeer aangetast. Alphen in het donker. Alphen in het donker voor het houden van een verduiste ringsproef. Klokke half negen gisteravond klonken de sirenes, ten teeken van ge waand luchtgevaar. Op straat veel publiek, om dit ongewone gade te slaan. Politie en burgerwachter doen hun werk voor de re geling van het verkeer. We zien de brand weer uitrukken, een ziekenauto en dokto ren. Ondanks de groote medewerking der inwoners, komt er via de radio-centrale be richt, dat de controle heeft geconstateerd, dat uit sommige panden te veel licht naar buiten straalt. Over het geheel is echter deze proef uitstekend geslaagd. BODF^ 4 VEN De gezonken schepen. De gezonken schepen in den Rijn bij Paardenburgh heb ben al heel wat moeite veroorzaakt, niet zoozeer aan de scheepvaart, als wel aan de eigenaars, die de vaartuigen natuurlijk niet op den Rijnbodem kunnen laten liggen. Reeds eenige weken is men bezig met de pogingen om ze te lichten, wat bij de een gelukt, doch bij de andere heeft het nog niets mogen baten. De werkzaamheden trekken veel aan dacht, het betonstorten voor de brug is nu gereed, de nieuwe schoeiingen voor de Vliet zijn thans in wording. Intusschen is men ook bezig het zand, dat in heele rijen schepen is aangevoerd, tot een stevige ba sis voor den nieuwen weg te maken om het vervolgens te gaan bestraten. Al is het dus nog niet klaar, het einde van het groote werk is nu zoo langzamerhand in zicht. De sultan van Boelangan. Nu de jubi leumfeesten geëindigd zijn, keeren de Indi sche gasten weer huiswaarts. Ook de sultan van Boelongan, wiens eerste bezoek in Ne derland Bodegraven gold, is weer vertrok ken. Voor onzen plaatsgenoot, den heer A. Breekland, was daarbij de verrassing be reid om uit de Middellandsche Zee, van het M. S. „Christiaan Huygens" tot afscheid een radio-telegram van den hoogen bezoe ker te ontvangen met een „tot weerziens". BOSKOOP Het jubileum der Rijkstuinbouwschool. Het 40-jarig bestaan van de Rijkstuin bouwschool zal in de maand November (23 en 24) feestelijk worden herdacht. Het programma van deze festiviteit be staat uit de volgende punten: 23 November 11 uur: Ontvangst der réunisten in Hotel Klaassen. 12.30 uur: Ge zamenlijke koffiemaaltijd. 14.30 uur Be zoek aan de school met overdracht van Te gelomlijsting om de gedenkplaats van het zilveren jubileum. 19.uur Fakkeloptocht door de gemeente Boskoop. 20.30 uur: Feestavond met Bal in gebouw Flora. 24 November: 1.uur Ontvangst der réunisten op het Gemeentehuis. 13.uur: Gezamenlijke koffiemaaltijd. 15.uur Re ceptie in Hotel Klaassen. 19.uur Feest maaltijd in Hotel Klaassen. Het jubileum van „Tante Sienjte". Mej. Janssen herdacht gisteren het niet alledaagsche feit, dat zij vóór 40 jaar in dienst trad bij de familie Klaassen als huishoudster. Behalve de welluidende bijnaam „Tante Sientje", heeft zij zich gedurende haar loopbaan groote achting en waardeering verworven. Van alle zijden bestond groote belangstelling voor dit jubileum, wat dan ook de oorzaak was, dat de jubilaresse ruim 20 bloemstukken in ontvangst had te nemen. Weer een nieuwe buurtvereeniging. Gisteren werd opgericht de Buurtvereeni ging „Centrum West". (Vanaf de Hefbrug tot aan het kantoor van de firma D. A. Koster). Hiermede is aan de steeds groeiende lijst weer een nieuwe Oranje lid toegevoegd. In een vergadering daar toe belegd werden tot bestuursleden ge kozen: de heeren T. Goudkade, M. ZOETERWOUDE CH. R.) GOUDEN JUBILEUM. Het echtpaar Martinus GersePetro- nella de Haan hoopt op den 19 en October a.s. zijn gouden huwelijksfeest te herden ken. De bruidegom is geboren te Nieuw- veen 3 Januari 1862, de bruid is geboren te Leimuiden 23 October 1867. Zij wonen thans aan den Hooge Rijn dijk te Zoeterwoude. van Kleef, C. Bontekoe, J. J. van den Broek, C. van Essen, A. J. Paling en C. van der Willik Hzn. Als er nu maar Oranje feest wil komen, dan kan Boskoop de lei ding met een gerust hart aan enthousiaste buurtvereenigingen overlaten en zal het resultaat uitwijzen, dat het verleden on herroepelijk heeft afgedaan en Boskoop ook feest kan houden, als ze maar wil. Personalia. Onze vroegere plaatsge noot, de heer C. Brakman, leeraar aan de Rijkstuinbouwschool alhier, is bij Kon. Be-i sluit benoemd tot directeur en leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Nijmegen. De 10.000ste. De heer D. Loef had Dinsdagmorgen het genoegen, dat op de Bosk.Veiling zijn 10.000ste bos Clematis Durandii werd geveild. Met een kop koffie en een sigaar voor aile koopers moest dit heugelijk feit worden herdacht. KOUDEKERK Oranjevereeniging. In de Maandag avond op- de bovenzaal van Hotel de Breien alhier gehouden vergadering van de Oranjevereeniging werden ter voorzie ning en de bestaande vacutures o.m. tot leden gekozen, de heeren: A. J. Lieverse, D. Reijneveld Klzn, G. Dorrepaal Gzn. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het bestaande saldo bedroeg 198.06. De ontvangsten hadden bedragen 959.64 totaal met het saldo 1157.70. De uitgaven bedroegen 892.48. Batig saldo 2 ƒ65.22. Een commissie bestaande uit, de heeren H. Wille en C van der Bijl, tot onderzoek der rekening, rapporteerde tot goedkeuring. De heer G. Dorrepaal Sr, die 25 jaren zitting had in de Oranjevereeni ging en thans wegens lichaamsgebrek be dankte, werd tot eere-lid benoemd. Met groote blijdschap werd geconstateerd dat het gehouden feest alleszins geslaagd mag heeten. Behalve een 13-tal leden was ook aanwezig de eere-voorzitter burgemeester Kwint. De vergadering werd met een woord van dank door den voorzitter gesloten. Kleibok gezonken. Tengevolge de storm is Dinsdagmiddag een geladen klei bok voor de firma C. M. Oppelaar alhier, ter hoogte van de fabriek middenin den Rijn gezonken. De beide arbeiders die zich op de kleibok bevonden, konden nog tijdig met een schuit van Jac Kraaij, worden ge red. Door tusschenkomst van het personeel van de Prov. Waterstaat, werd bij de ge zonken schuit voor de scheepvaart een teeken geplaatst. De schuit zal zoo spoedig mogelijk worden gelicht. Ongeval. Bij het uitstappen van zijn roeiboot gisteravond had de graanhandelaar C. v. d. B. alhier het ongeluk uit te glijden met het noodlottig giovolg, dat hij met zijn been op de ijzeren roeipen terecht kwam als gevolg waarvan de pen tot diep in het vleesch doordrong. Hij werd door dr. Vlaanderen alhier verbonden. 291. De negers namen hem mee naar hun kamp en daar wou de heele stam hem te lijf gaan. Dat was geen werk, driehonderd negers tegen een kleine jongen, maar de ne gers gaven er niet om dat dat niet eerlijk was. Maar toen ze met hun speren en schilden Langelot te lijf wilden gaan, riep hij de tooverspreuk uit. 292. En daar gingen alle speren en schilden op de loop. De negers waren nu volslagen machteloos en Langelot had alle kans om ongedeerd de kust te bereiken, waar geluk kig niet ver van de wal een schip voor anker lag. Met allerlei kunst en vliegwerk wist Langelot de aandacht van den kapitein te trekken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6