DE MINDERHEDEN IN CENTRAAL EUROPA De ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije BUITENLAND n sta n tine WOENSDAG 5 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Een onrecht wordt geliquideerd Zelfbeschikking voor de Hongaren Er gaat in deze dagen door de beschaaf de wereld een gevoel véln medelijden met het volk der Tsjechen, dat door den dwang van Engeland en Frankrijk zul'k een groot deel van zijn grondgebied aan Duitschland moest afstaan. Dat gevoel is een menschelijk gevoel, maar tevens een gevoel, dat het verstand overheerscht, indien men zich niet bewust is van de oorzaken, die tot deze gevolgen hebben geleid. Men behoeft slechts de feiten na te gaan in de stichting der Tsjecho-Slowaaksche staat na den grooten wereldoorlog om tot ae overtuiging te geraken, dat dit komen moest, dat een geheele herziening der vredesverdragen zal moeten geschieden, wil Europa weer eenmaal tot rust en vrede geraken. En deze feiten zijn de volgende. Tijdens den wereldoorlog zwierven Masaryck en Benesj door de geallieerde landen om door de hulp van Frankrijk en Engeland te komen tot een eigen Tsjechi sche Staat. Het was 'hun goed recht het volk der Tsjechen te vereenigen en vrij te maken, indien zij zich slechts tot dit volk hadden beperkt. Maar zij speculeerden op de wenschen van Clemenceau, die een grooter plan in den zin had. Clemenceau wilde dé stichting van een groot en sterk rijk, dat de katholieke dubbelmonarchie van haar natuurlijke grenzen de Tatra en de Karpaten zou berooven en eco nomisch onmogelijk zou maken. En is de veronderstelling te gewaagd, dat de twee groote vrijmetselaars, als hoe danig Clemenceau en Benesj bekend ston den, naast de vermeende versterking van Frankrijk door de stichting van dezen Staat, er niet tegen op zagen het katholieke Oostenrijk-Hongarije den doodsteek toe te brengen? Moge niet ter illustratie van Benesj' ge voelens ten deze dienen, hij wordt de grootste vrijmetselaar van Europa ge noemd dat tijdens zijn bewind het aan tal officieele godlóozen in zijn land groèide tot meer dan een millioen? Voor deze verlangens van Clemenceau was het volk der Tsjechen in aantal echter niet toereikend. Er moest dus een agglo meratie van volken worden gevonden, die te zamen den nieuwen Staat Tsjecho-Slo wakije zouden 'bevolken. Dat echter ook Masaryck en Benesj zich vóór het einde van den wereldoorlog reeds in diezelfde richting oriënteerden, bewijst het verdrag van Pittsburg afdoende. Reeds tijdens den wereldoorlog sloten de Tsjechen te Pitts burg in Amerika een verdrag met de Slo waken, die daarbij erin toestemden in den Tsjechisch en Staat te worden opgenomen, maar waarbij tevens aan Slowakije auto nomie werd gewaarborgd, als na tien jaar van voorloopige samenwerking deze niet de gewenschte bevrediging zou schenken. En toen de teleurgestelde en ontgoochelde Mgr. Hlinka, de leider der- Slowaken, op deze autonomie aandrong, weigerden de Tsjechen met de geen commentaar behoe vende verklaring, dat het verdrag van Pittsburg ongeldig was, omdat het op een Zondag gesloten was en volgens de Ame- rikaansche wet overeenkomsten op Zondag gesloten geen rechtskracht bezitten. Hier rijst ook de vraag naar de houding der Slowaken in deze voor de Tsjechen zoo zware dagen, een houding van loyaliteit welke menigeen onbegrijpelijk zal voor komen, indien hij daarbij niet in het oog houdt, dat juist eenige maanden geleden de groote leider der Sowaken, Mgr. Hlinka, stierf. En de veronderstelling welke ons van zeer goed ingelichte zijde reeds werd bevestigd is dan ook niet gewaagd, dat den Slowaken nu nieuwe beloften en toe zeggingen zijn gedaan, welke een zoo snelle verandering in hun houding hebben teweeg gebracht. Indien Mgr. Hlinka nog had geleefd, zou het zeker zijn gegaan naar autonomie voor de Slowaken, zooals het hu ook met de Ruthenen schijnt te zullen gaan. De laatste berichten maken intusschen reeds melding, dat een groote groep Slo waken zich met de oude eisch van autono mie hebben afgescheiden. Toen kwam 1918 met de feitelijke be zetting en 1920 met de officieele vernieti ging van Hongarije door de vredesverdra gen. Wilson had zich daartegen tot het uiterste verzet en mèt de Hongaren op zelfbeschik kingsrecht aangedrongen, maar - zooals later uit de memoires van Lloyd George bekend werd Clemenceaü spuwde hem in het gezicht. Ontgoocheld keerde Wilson naar zijn vaderland terug. Duitschland ver loor 13% van zijn gebied, bij het verdrag van St. Germain, Bulgarije 8% bij het ver drag van Nueilly, Hongarije 71,4% bij het verdrag van Trianon. En ten opzichte van het onrecht, dat toen geschiedde, is wel merkwaardig de verklaring van den Tsjecho-Slowaakschen senator Medinger: „De Tsjechen waren door deze vaststelling der grenzen wel zeer verrast, toen zij bij de vredesconferentie vernamen, zulk een groot deel van het Hongaarsche gebied te zullen krijgen. De Tsjechen hebben toen hun voorstellen in belangrijke mate uitgebreid, daar ter vredesconferentie bij gebrek aan kennis der omstandigheden alle verlangens werden in gewilligd". En de Franschman de Monzie schreef in het voorwoord van het werk: „La Hongrie mutilée" van de hand van zijn landgenoot aen oud-deputé Charles Tisseyre: „Door welke dwaling hebben dezelfde menschen, die. door heel de wereld het recht der ras sen en nationaliteiten verkondigden, aan de Hongaren steden ontnomen, waar alle inwoners op enkele uitzonderingen na, Hon- gaarsch spreken, van Hongaarsche afkomst waren, Hongaarsch in hart en cultuur? Waarom, ja waarom?" Op zulk een onrecht werd Tsjecho-Slo- wakije gesticht. Niet op de feitelijke argu menten welke Clemenceau voor zich hield, n.l. een sterke hulp voor Frankrijk in de rug van den Duitschen vijand waarbij men de steun van Roemenië en Joego slavië, die nog grootere stukken van Hon garije kregen toegewezen, niet diene te vergeten maar op het argument van een noodzakelijke oplossing der minderheden- kwestie in Hongarije. Wat dit argument waard was, blijkt wel uit het feit, dat er toen in drie landen een minderhedenkwestie ontstond n.L in Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Joego-Sla- vië, en bleek ook uit de op verlangen der Hongaren in 1922 eindelijk uitgeschreven proefvolksstemming in de Duitsche stad Sopron, waarbij verreweg he.t meerendeel voor Hongarije stemde. Moest de onderdrukking der minderheden in deze drie Staten in strijd met het Vol kenbondspact en welker schendingen de Hongarije vóór en na 1918 Minderheden in Centraal-Europ I. Albaniërs 2. Bulgaren 3. Kroaten 5. Duitschers 8. Hongaren 9. Polen 10. Roemenen 12. Ruthenen 13. Slowaken 14. Slovenen 15. Turken 16. Oekraïners Van boven af links rond kreeg 1. Tsjecho- Slowakije 63.000 k.m.2, 2. Oostenrijk 4000 k.m.2, 3. Servië 63.000 k.m., 4. Roemenie 102.000 k.m.2. Volkenbond alle rustig naast zich niet leiden tot een bedreiging van den vrede in Europa? Kan er ooit vrede ge dijen op de basis van onrecht? Duitschland, dat militair sterk genoeg werd onder het nationaal socialisme, vatte de zaak aan met het beroep op 3 1/2 mil lioen Sudeten-Duitschers, die in onder drukking leefden. Maar de vraag rijst of hiermede het on recht is hersteld. Op Duitschland volgde Polen met de „bevrijding" van een paar honderdduizend land genoot en. Maar hoe is nóg de toestand in het ge bied en tusschen de grenzen, geschapen door de vredesverdragen? Tot Tsjecho-Slowakije behoor en nóg ruim 2 millioen Hongaren, 1 millioen Duit schers en honderdduizend Bulgaren, tot Joe- go-Slavië driehonderdduizend Hongaren en voorts Albaniërs, Bulgaren, Kroaten, Slo ven en en Duitschers, te samen 11 millioen, die door een volk van 3 millioen Serven worden geregeerd. En wat te zeggen van het Burgenland, oat Hongarije in 1920 aan Oostenrijk moest afstaan met een bevolking van 125.000 Hon garen. Daarover sprak de reohtvaardige Hitler, die erop uit is om de minderheden te beschermen, niet. Tot deze consequentie kan hij zich schijnbaar niet opwerken. Nu deze droeve zaak is aangepakt, is voorshands deze vraag het meest actueel: Hoe zal het den Hongaren in het Tsjechi sche land vergaan? Tsjecho-Slowakije heeft toegestemd in het verlangen, dat Hongarije reeds 20 jaar heeft doen hooren, het zelf beschikkingsrecht. Maar daarbij valt tevens te hopen, dat deze oplossing niet zóó lang worde gerekt, totdat de Hongaren in een minderheidspositie zijn gedrongen. Het verleden, de stelselmatige onder drukking van Duitschers, Ruthenen en Hongaren, geeft aanleiding tot deze be zorgdheid. Maar nu de Tsjechische Regee- iing in deze voor haar zoo droeve uren hierin loyaal toestemde, mag ook een loyale uitvoering hiervan worden verwacht. Hon garije, dat in 1918 het zwaarst getroffen werd, heeft met het zelfbeschikkingsrecht wel de meest ridderlijke, eerlijke en vrede lievende oplossing aanvaard. Sinds 1918 tot den bedelstaf gebracht, was het trouwens niet sterk genoeg voor dreiging met geweld en bovendien liggen achter Hongarije, Roemenië en Joego-Sla- vië met hun talrijke minderheden, die niet zouden aarzelen in te grijpen, als zij zouden voelen in die minderheden te worden bedreigd. Hongarije kon niet anders doen dan wachten op recht, zooals het twintig jaar lang bij een onmachtigen Volkenbond gevraagd heeft en gewacht. Men beroofde het van zijn natuurlijke grenzen, men be roofde het van het land dat duizend jaar het hare was. Men kan hier tegenwerpen dat ook deze grond in duizend jaren verkregen is door oorlog en verovering, dat deze natuurlijke grenzen even goed kunnen worden aange merkt als de natuurlijke grenzen van het nabuurland. De heele geschiedenis heeft echter oorlogen gekend, strijd en verove ring en dan zou men tot de vroegste ge schiedenis moeten teruggaan om daarna de ontwikkeling te beschouwen der volkeren en het recht of onrecht der gevoerde oor logen om tot een geschiedkundig-recht vaardige vaststelling der grenzen te komen. Een onmogelijkheid dus. Maar vooral: niet de natuur alléén moet de grenzen bepalen, immers dan zou de natuur de oorzaak wor den van voortdurenden strijd om natuur lijke grenzen. Wat het eigendom moet be palen van den grond, zijn de menschen, die dien grond bewonen. Dat is in het be lang van den vrede. Niet de grond is het voornaamste, niet de grenzen, maar de menschen en de vraag of deze menschen op dien grond kunnen bestaan. Zoolang de hebzucht naar rijke bodem de regeerders blijft beheerschen, zal er geen vrede zijn. En onze conclusie kan slechts deze zijn, dat deze gelegenheid moet worden aange grepen om het heele complex van vredes verdragen van 1918 te herzien. Dat is in het belang van den vrede. Maar daarbij mogen wij ook nimmer uit het oog verliezen, dat deze op onrecht gestichte Sirovy hervormt zijn kabinet ALS GEVOLG VAN HET AFTREDEN VAN CZERMAK. De Slowaaksche minister in het Tsjechische kabinet Czermak, heeft gisteren de bedreiging, welke hij had geuit, uitgevoerd en is afgetreden. De Tsjechische regeering is daarop in haar geheel gisteravond afgetreden. Er is onmiddellijk een nieuwe regee ring gevormd, eveneens onder leiding van generaal Sirovy. De nieuwe regeering is als volgt samen gesteld: minister-president en minister van landsverdediging, generaal Sirovy, minis ter van buitenlandsche zaken Chvalkovsky, minister van binnenlandsche zaken Czer- ny, financin Kalfus, sociale zaken Zenkl, minister zonder portefeuille Bukhovsky, de president der Sokols en drie Slowaken Karvas, Caidad en Sajnor. Het nieuwe kabinet is gematigd. Het heeft geen sterke politieke kleur. De aan wezigheid van drie Slowaken is een con cessie aan de Slowaken, die echter waar schijnlijk niet dé autonumisten bevredigen zal. HITLER IN HET SUDETENLAND. Hitler is gistermiddag per auto te Karls bad aangekomen onder groote geestdrift der bevolking. De Sudetenduitsche afge vaardigde Frank voerde het woord, waar na ook Hitier een toespraak hield. Vervol gens zong de menigte de volksliederen. Komende van Karlsbad over Joachimst- hal, is Hitier gistermiddag de voormalige Tsjecho-Slowaaksche grens bij de douane post van Gottesgab gepasseerd. De autoco lonne van Hitier reed na een korte rust naar Annaberg. Hier nam Hitier plaats in zijn s£ecialen trein. DE BEZETTING EN ONTRUIMING VAN HET SUDETENLAND. In een officieel communiqué deelt het Tsjechische persagentschap Ceteka mede, dat de ontruiming door de Tsjechische troe pen en de bezetting door Duitsche troepen van de derde zone (N.W. Bohemen) zonder incidenten zijn geschied. Volgens telegraafagentschap blijft de Duitsche bevolking in de grensstreken kalm. Daarentegen ontplooien benden z.g. „Ordner" 'n illegale activiteit in Zuidwest- Bohemen, in de gebieden, grenzende aan de streken, die door Duitsche troepen zijn be zet. Te Kasperske Hory hebben „Ordner" eenige openbare gebouwen gesloopt. Een sterke afdeeling gendarmerie en douane ambtenaren en politie der staatsbescher- ming werd belast met het herstellen van de orde in deze plaats. Verdere incidenten hebben zich voorgedaan in Srni, waar de vrouw van een Duitschen burger, die eenige terreinen had verkocht aan de Tsjecho- Slowaaksche autoriteiten, beleedigd werd er. met haar zes kinderen moest vluchten. DE RESTEERENDE MINDERHEDEN. De vertegenwoordigers van Subkarpa- tisch Rusland maken thans gemeene zaak met de Slowaaksche autonomisten. Zij hebben gisteren sommige buitenlandsche legaties opgezocht om hun eisch betreffen de aen plebiciet naar voren te brengen. In een daaropvolgende bijeenkomst met de Slowaaksche autonomisten hebben zij ech ter, naar venomen wordt, er in' toegestemd in het Slowaaksche zog te varen. Hongarije heeft een nota gezonden aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering waarin gevraagd wordt, dat op zijn minst de zui ver Hongaarsche districten in Tsjecho-Slo wakije onmiddellijk aan Hongarije worden afgestaan als teeken van den goeden wil der Tsjechen. Hongarije streeft er naar dit tot stand te brengen, hangende de beslis sing van de gemengde commissie, die de regeling der minderheden in Tsjecho-Slo wakije zal bespreken. MOEILIJKHEDEN BIJ GRENSAFBAKENING. Naar verluidt zijn er moeilijkheden ge rezen bij de onderhandelingen over de af bakening van het Sudeten-Duitsche gebied, dat op 19 October aan Duitschland moet zijn overgedragen. Staat voor de Tsjechen was.hun vader land en dat zij door al die eischen te aan vaarden, door het offer van hun land in het belang van den wereldvrede een daad heb ben gesteld, zooals in de geheele geschiede nis wellicht nog niet is voorgekomen. F. Sch. BELGIË KAMER IN BUITENGEWONE ZITTING Rede van minister-president Spaak Gistermiddag is de Belgische Kamer, die door de regeering in buitengewone zitting bijeen is geroepen, bijeengekomen. Minister-president Spaak betoogde in een rede, dat de onafhankelijkheidspolitiek, die België sedert twee jaar heeft gevoerd, in de angstige uren, die achter den rug liggen, alleszins vrucht heeft afgeworpen. „De ernstige maatregelen die wij hebben moeten nemen, hadden geen ander doel dan het beeld van een onafhankelijk en sterk België werkelijkheid te doen worden, en zoowel in binnen- als buitenland schijnt men dit begrepen te hebben". WAT DE „VOORZORGSMAATREGELEN" HEBBEN GEKOST Eén milliard guldens! Het Belgische blad „De Courant" meldt: Zooals men weet, zijn de kosten van de mi litaire voorzorgsmaatregelen in België ge raamd op 300 tot 350 millioen franken. Pas echter wanneer men nagaat, dat de zeventien dagen van Europeesche crisis in het geheel 16 milliard 150 millioen franken (ongeveer één milliard Nederl. guldens) hebben verzwolgen, kan men zich duidelij ker rekenschap geven van de financieele gevolgen, welke een moderne oorlog zou hebben gehad. Nu reeds heeft het in de verschillende betrokken landen ruim 969 millioen franken (ongeveer 60 millioen gulden) gekost om eenvoudige voorzorgs maatregelen te nemen. Engeland heeft de grootste uitgaven moe- tèn doen, in totaal n.l. 6 milliard 460 mil lioen franken (400 millioen gulden), daar op volgt Duitschland met een uitgave van 4 milliard 199 millioen franken (250 mil lioen gulden). Hierin zijn evenwel, aldus het blad, de kosten verrekend van de groote maneuvres, die anderhalve maand hebben geduurd, de betaling van 270.000 arbeiders, die gewerkt hebben aan de versterkingen van de Sieg- friedlinie en de ondersteuning van 250.000 vluchtelingen uit de Sudeten-Duitsche ge bieden. Frankrijk, van zijn kant, heeft een ex tra-uitgave moeten doen van 1 milliard 873 millioen 400.000 franken of 121 millioen 125.000 franken per dag (8 millioen per dag), terwijl Italië slechts een half mil lioen franken (30.000 gulden) heeft uitge geven. DUITSCHLAND AMNESTIE IN OOSTENRIJK? Behalve voor Schuschnigg! Naar verluidt, overwegen de Duitsche autoriteiten amnestie te verleenen aan alle politieke gevangenen, behalve Schuschnigg, uit vreugde over den terugkeer van het Su- detenland. Het proces tegen Schuschnigg, die nog steeds te Weenen is, zal in ieder geval voortgaan en niet later dan de volgende maand. TERECHTSTELLINGEN Luwdig Maringer uit Bonn, die op 24 Juni wegens landverraad door het Volks gerechtshof ter dood is veroordeeld, is gis teren terechtgesteld. Verder is een 39-jarige vrouw uit het Saarland wegens landver raad terechtgesteld. ZWITSERLAND MAATREGELEN TEGEN DUITSCHE VLUCHTELINGEN. De Zwitsersche bondsraad heeft besloten Duitsche onderdanen, die volgens de Duit sche wetten niet-Arisch zijn, nog toe te staan over de grens te komen, wanneer hun pas reeds een visum inhoudt voor verblijf in Zwitserland of voor reizigers op doorreis. De bepalingen gelden ook voor reizigers uit Italië en Frankrijk. flan- en verkoop vao kerkelijke fondsen Het moderne middel is Instantine. In Instantine zijn InstCUltill6 voortreffelijke werking en absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. Tegen pijnen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5