STADS NIEUWS WOENSDAG 5 OCTOBER 1938 f Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? GUUR. De Bilt seint: Krachtige tot matige, tijdelijk wellicht nog stormachtige, Zuidelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, regenbuien, iets kouder. Hoogste barometerst.: 764.3 te Vardoe. Laagste barometerst.: 726.0 te Thorshaven. De diepe depressie vult snel op eri trekt r.aar de Noorsche Zee. Het luchtdrukver- val nam over de Britsche eilanden en onze omgeving af en de winden werden minder stormachtig. Thans komen de zwaarste winden voor in Zuid-Scandinavië en in de Oostzee. Ook in 'het Kanaal en op de Noord zee zijn de winden nog stormachtig. In de omgeving van het minimum en aan de Oostzijde daarvan viel zware régen, poch ook ver van het centrum was de regenval zwaar, zooals bijvoorbeeld in Zuid- en Midden-Frankrijk en in Centraal Europa. Op verschillende plaatsen gingen de buien gepaard met onweer. In onze omgeving en in Frankrijk werd het kouder, evenzoo in Schotland en het Westen van IJsland. In Scandinavië blijft het zeer warm en tot op hooge breedten komen in de Poolzee zeer hooge temperaturen voor. Op den Oceaan is het stormgebied aan ce Zuidzijde begrensd door den 45sten breedtegraad.- Op de Azoren is het weer warm met zwakke winden. Ook in de Alpen is het althans aan den grond windstil, echter met zwaar-bewolkte luchten. Het is te voorzien, dat het buiige weer met krachtige winden en af wisselend tijden van regen en op klaring, nog zal aanhouden. De tem peratuur zal iets lager worden. LUCHTTEMPERATUUR. 11.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnam. 6.01 tot Donderdag ochtend 5.37 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Donderdag 6 Octo ber nam. 12.15 uur. Maan op Woensdagmiddag 15.40 uur. Maan onder Donderdagnacht 2.45 uur. Rheumatische pijnen Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. VEEVOEDERCONTROLE NAAR MAASTRICHT? Centralisatie met bureau voor kunstmestonderzoek. Minister Steenberghe is, naar het Han delsblad verneemt, voornemens uit bezui- nigignsoverwegingen het Rijkslandbouw proefstation voor Veevoederonderzoek te Wageningen per 1 Mei 1939 over te bren gen naar Maastricht, waar het gevestigd zal worden in het te groote gebouw van het Rijksproefstation voor Kunstmest onderzoek. De tegenwoordige directeur, dr. B. R. de Bruyn, zal eerlang wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd den Rijksdienst verlaten. Tevens ligt het in de bedoeling, om in het dan vrijkomende gebouw te vestigen den Dienst der Rijkslandbouwconsulenten onder leiding van den inspecteur van den Landbouw, den heer ir. J. M. L. Otten te Meppel. Het personeel van het Rijkslandbouw proefstation voor Veevoederonderzoek, circa 30 man, zal uit den aard der zaak eveneens naar Maastricht worden overge plaatst. DE STAND DER GROENTEN- EN FRUITTEELTGEWASSEN OP 26 SEPT. De weersgesteldheid in Augustus en de eerste weken van September heeft over het algemeen een goeden invloed gehad op de verdere ontwikkeling der verschil lende groenten-en fruitteeltgewassen. De regenval bedroeg in Augustus 76 mm., tegenover 79 mm. normaal; in de eerste weken van September was de neer slag in de noordelijke provincies normaal tot 30 pet. daarboven, terwijl in de ove rige gebieden de regenval 20—70 pet. be neden normaal is gebleven. De tempera turen bleven in Augustus en de eerste weken van Septemoer gemiddeld 1 tot 1.5 gr. beneden normaal, terwijl het aan tal uren zonneschijn in Augustus 183, in de eerste weken van September 58 be droeg, tegenover 192 respectievelijk 65 normaal. Sinds de vorige berichtgeving is dan ook eenige verbetering in den stand der gewassen merkbaar geweest. Groententeeltgewassen. A n d ij v i e. Van andijvie wordt een goede oogst verwacht, behoudens in Noord-Holland, waar het gewas zich slechts matig heeft ontwikkeld. Snijb.oonen vertoonen onder glas over het algemeen een matig tot goeden stand, behoudens in Noord-Holland, waar het gewas er zeer matig voor staat. Bloemkool. In West-Friesland zijn de verwachtingen goed tot zeer goed, in het Westland goed en in de overige ge bieden matig, in verband met het voorko men van het draaihartigheidsverschijnsel. Boerenkool staat er goed voor. Koolrapen vertoonen eveneens een goede ontwikkeling van het gewas. Roode kool. Aan den Langendijk en in West-Friesland, zoomede in de overige gebieden, koestert men ten aanzien van den oogst matig tot goede verwachtingen. Savoyekool zal over het algemeen een goeden oogst geven, behoudens in het Zuiden des lands, waar de ontwikkeling een matig verloop heeft. Witte kool £taat er aan 'den Langendijk goed voor; in West-Friesland is de stand matig en in de overige gebieden matig tot goed. Spruitkool. Behoudens in de pro vincie Utrecht, waar de stand van het ge was matig is, wordt een goede oogst ver wacht. Prei. In Noord-Holland en Noord-Bra bant staat de prei er goed tot matig voor; elders verloopt de ontwikkeling bevredi gend. Schorseneeren, uien en wit- lof geven alle zonder uitzondering een goede ontwikkeling te zien. Fruitteeltgewassen. Appelen. Over het algemeen -al de oogst matig uitvallen, hoewel van som mige variëteiten nog een goede opbrengst verwacht wordt. Zoo beloven Groninger Kroon en Sterappel en nlaatselijk ook de Bellefleur nog een goeden oogst. Wat de Schoone van Boskoop (Goudreinetten) be treft, zijn de vooruitzichten zeer uiteen loopend. Zoo is de stand in de IJsselstreek en Limburg slecht, daarentegen op de Zu'dhollandsche eilanden goed. Peren. De vooruitzichten ten aanzien van den perenoogst zijn slechter nog dan die ten aanzien van den appelenoogst, hoewel plaatselijk ven sommi?e variëtei ten, zooals Nouveau Poiteau, Gieser Wil deman, Beurré Clairg^au en Doyenne du Cornice, nog een goede oogst verwacht wordt. De stand der stoofperen is over het geheele land matig. Druiven. De „koude'' druiven heb ben zich goed ontwikkeld, vooral onder invloed van de gunstige weersgesteldheid der laatste weken. De qualiteit van het product laat niets te wenschen over. DE SPOORWEGOVERGANG AAN DE KLEVERLAAN TE HAARLEM. Dr. A. de Vletter, rector van het Kenne- mer lyceum te Overveen, heeft den minis ter van Waterstaat verzocht maatregelen te nemen, die een einde zullen maken aan den wantoestand in de verkeersregeling bij de spoorwegovergang aan de Klever laan tusschen de gemeenten Haarlem en Bloemendaal, aangezien de situatie ter plaatse het gevaar met zich medebrengt dat doodelijke ongelukken kunnen gebeu ren. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN SEPTEMBER 1938. Mededeeling van het K.N.M.I. te de Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in September de ochtendtemperatuur 11/2 graad boven normaal, in de drie decaden respectievelijk 1 graad beneden, 1 graad boven en 5 graden boven normaal. In de derde decade was over het geheele land de temperatuur op alle dagen boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 18en en den 28sten, resp. 3 1/2 graad beneden en 6 graden boven normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur was 1 graad en het gemiddel de dagelijksche minimum 2 graden boven normaal. Van den 19den af was de temperatuur zeer gelijkmatig hoog, het maximum was op twee dagen boven 19 1/2 graad, op de overige boven 20 graden, maar op alle twaalf dagen beneden 25 graden. De regenval was in Groningen, Fries land en het Noorden van Noord-Holland ongeveer 20 pet. beneden normaal, overi gens in Noord-Holland ongeveer normaal en in het overblijvende deel van het land 30 tot 50 pet. beneden normaal. Te de Bilt werden 149 uren zonneschijn waargenomen, tegen 151 uren normaal. CE LEIDSCHE COURANT AFSCHEID VAN EEN MISSIONARIS Waarde vrienden. 't Is morgen 6 October. Ik ga u verla ten. Morgenochtend om half zeven zal ik in de Petruskerk de H. Mis opdragen voor de geestelijke en tijdelijke belangen van al diegenen, die mij dierbaar zijn, en hier toe behooren ook, ik behoef het haast niet te zeggen, alle goede missie vrienden, be kend of onbekend, die mij op de een of andere wijze hebben geholpen. Het is de beste afscheidsgroet, die ik u kan geven. Ik hoop, dat het spreekwoord: „Uit het oog, uit het hart'' in ons niet zal worden bewaarheid. Ik zal a dagelijks in de K Mis blijven gedenxen, en, wanneer ik mijn toekomstige neger-christenen zal vertel len van uw missieliefde, dan zullen ook zij voor u bidden, en al uw belangen den goeden God aanbevelen. Ik weet, dat ik niet overdrijf, als ik hun allen zal ver tellen, dat de katholieken van Leiden en omgeving veel voor de missie voelen. Dat is me gebleken bij mijn persoonlijke be zoeken, dat is mij gebleken uit de tallooze hartelijke brieven, die ik van velen uwer mocht ontvangen. Maar tegelijkertijd heb ik daarin beluisterd en gelezen uw zor gen en moeilijkheden, uw wenschen en verlangens, voor uw zaken, uw familie leden, uwe kinderen. Ik zal voor u blijven bidden, maar dan vraag» ik u een ding: „KATHOLIEK LEIDEN" Het R.K. Winterprogram. Gisteravond heeft de vereeniging „Katho liek Leiden" met de afgevaardigde der aan gesloten vereenigingen de vergadering ge houden ter bespreking van het tweede R.K. Winterprogram. Van den geestelijk adviseur, den hoog- eerw. heer deken A. H. J. M. Homulle en enkele afgevaardigden was bericht van ver hindering ingekomen. De voorzitter, de heer W. J. Kriek, heette de aanwezigen hartelijk welkom en memo reerde o.m. den gehouden Gala-avond in de Stadgehoorzaal. Het grootste gedeelte van deze vergade ring was gewijd aan de bespreking van het a.s winterprogram. Als eerste avond voor het a.s. seizoen zal de Christus-Koning-herdenking plaats heb ben op Zondog 30 October, waar als spre ker zal optreden de zeereerw. pater F. Otten, O.P., uit Huissen, de bekende radio spreker van het vrag en-half uurtje. Voor het tweede R.K. Winterprogram werd het volgende programma samenge steld: Eerste avond: Jan Musch; tweede: een filmavond; derde: Pierre Balledux. Dit beloven weer drie schitterende avonden te worden. De totaal-toegangsprijs voor de drie avonden bedraagt slechts 1.25. Van deze drie avonden zuilen er twee zijn met bal na. Op den eersten avond, door Jan Musch te geven, zal worden opgevoerd het schitte rende blijspel: „De Sabijnsche Maagden roof".' Deze uitvoering vindt plaats op Dinsdag 25 October a.s. in de groote Stads gehoorzaal. De compote programmaboekjes met 3 toegangsbewijzen (dus voor 3 avonden) zijn a 1.25 te verkrijgen bij wed. Huiberts Haarlemmerstraat en fa. Geijer, Boter markt, doch niet eerder dan begin van de volgende week. OPGELET. Zaterdagmiddag de groote start. Ver schillende auto's zijn toegezegd; een aan tal jongemannen zullen assisteeren; een 700 adressen zijn genoteerd. Als nu de parochianen van St. Petrus maar klaar zijn met hun pakje, dan kan het niet an ders of deze actie zal slagen. Een groot deel van hetgeen wordt opgehaald, de helft en hoogstwaarschijnlijk meer dan de helft wordt afgestaan aan de St. Vin- centiusvereeniging, het overige is bestemd voor de armen van de St. Petrusparochie. Wij zullen hopen, dat deze actie een groot succes wordt. H. SCHRAMA, pr. PROPAGANDAMAAND. Katholieke jongemannen van Leiden! Zondagavond a.s. is het de groote pro- paganda-avond voor niehwe leden. Alle jongemannen van den werkenden stand behooren lid te zijn van hun standsorga nisatie, de St. Josephsgezellen. Met een groote activiteit is er in de voorgaande weken gearbeid. Commissarissen van de afdeeling Gezellen hebben persoonlijk contact met u gezocht; gij hebt ons werk program ontvangen en vanzelfsprekend doorgezien; gij hebt de propagandabro- chure, welke gij later hebt ontvangen, ge lezen, het kan dus niet anders of gij zijt doordrongen van het groot nut, dat de St. Josephsgezellen u biedt. Deze week ont vangt gij een laatsten oproep thuis en wel om Zondagavond half negen aanwezig te zijn in de zaal van de St. Josephsgezel len, Rapenburg 52. De Centraal-Praeses, Rector H. Drost, komt spreken. Komt allen Zondag 9 October 's avonds half negen luisteren. Er is voor u allen een plaats gereser veerd. dat ook gij mij en mijn werk in uw ge beden blijft gedenken en vooral vraag ik u om het gebed van uw lieve kinderen, die zoo'n machtigen invloed hebben op het Hart van den Goddelijken Kinder vriend. Dan zal ik mij sterk weten, ge steund door uw belangstelling en uw ge bed, gedragen door uw medeleven met mij. Hartelijk dank aan allen, vooral ook aan de redactie van de Leidsche Courant, voor haar vriendelijke medewerking. Ik groet u allen, vaart wel, tot weer ziens. Father C. JUFFERMANS, R. C. Mission Kampala Uganda B. E. Africa. De laatste verantwoording der giften voor een motor is als volgt: Vorig bedrag 225.65 D. v. H. 2.00 V. Groenendijk 1.00 N .N. 1.50 A. H. Zilk 1.00 Fam. S. 10.00 Voor de motorfiets van M. W. 10.00 G. S. 10.00 J. P. A. B. 14.00 Van een onbekencfe ter eere van den H. Clemens 1.00 N. N. 2.00 N. N. 1.00 N. N. 1.00 280.15 VER. St. VERONICA. Morgenmiddag 6 Oct. wordt wederom zitting gehouden in het Vincentiusgebouw Hoogl. Kerkgracht 32 van 35 uur. Daar wij weder aan het begin van een druk sei zoen staan, rekenen wij morgen op een groote opkomst van dames die eenige uur tjes ten bate van de armen productief ko men maken en van dames, die materiaal komen halen om thuis voor ons te werken. Er zal in de komende maanden weer zoo veel nood gelenigd kunnen worden en de zorgen van menige huismoeder worden verlicht, als vele medewerksters ons wil len helpen door haar onmisbare daadwer kelijke steun. Wie geen tijd heeft om ons op deze ma nier te helpen, kan dit ook anders doen n.l. door gironummer 260700 met een overschrijving te verrijken ook dit is hartelijk welkom. HET BESTUUR. GROOTE LANDELIJKE OEFENING VAN HET ROODE KRUIS Op Zaterdag 8 October Naar wij vernemen, zal op Zaterdag 8 October a.s. de groote jaarlijksche oefe ning van het Nederlandsche Roode Kruis gehouden worden, met de Residentie als centrum. Aan deze oefening in groot ver band zal deelgenomen worden door ruim 300 personen, namelijk ruim 250 leden van alle transporcolonnes uit de provincie Zuid-Holland, een dertigtal helpsters en voorts de noodige artsen/sectiecomman danten. In hoofdlijnen komt deze manoeuvre der Roode Kruis troepen hierop near, dat verondersteld wordt, dat na een gevecht van het Nederlandsche veldleger in de zuidelijke provinciën, een groot aantal zieken en gewonden naar Den Haag moet worden getransporteerd, ter opneming in de aldaar aanwezige ziekenhuizen. In ver band met de oefening begint de doorzen ding van de gewonden enz. vanuit Leiden. Gouda. Rotterdam en Delft. Vanuit Rotter dam en Gouda worden de gewonden en zieken getransporteerd per auto, schip of ander voertuig, terwijl een deel der zieken, welke verondersteld zijn reeds in het zie kenhuis te Leiden behandeld te worden, naar Den Haag moet worden overgebracht, om meer ruimte vrij te krijgen in dat zie kenhuis. COMMISSIE INZAKE LUCHTBESCHER MING VOOR DE SCHOLEN. Meer dan 250 leerkrachten melden zich voor den cursus. Door bovengenoemde Commissie werd een vergadering gehouden voor alle leer krachten, betrokken bij het onderwijs in de aula van het gymnasium onder voor zitterschap van den heer H. A. Vriend, Referendaris-Inspecteur van het onderwijs in de gemeente Leiden. Nadat de voorzitter de doelstelling der Commissie had besproken, en er op gewe zen had, hoe noodzakelijk het is, dat alle leerkrachten toch weten moeten, wat er in tijden van gevaar voor de leerlingen moet worden gedaan, dat het hun dure plicht is, zich op de hoogte te stellen, en dat zij, in nauwe samenwerking met de Commissie veel voor de school kunnen doen, wekte hij hen op, zich te laten voor lichten. Na met klem betoogd te hebben, dat allen een cursus moeten volgen by de Vereeniging voor Luchtbescherming, gaf hij het woord aan den spreker van dien avond, den heer dr. E. J. J. G. Renaud. Deze begon met zijn hartelijken dank te betuigen voor de uitnoodiging om op dezen avond te mogen spreken voor een vergadering van menschen, aan wie het lot van zooveel jonge levens wordt toe vertrouwd, een uitnoodiging, welke hij dan ook gaarne had aanvaard. In de eerste plaats wilde spreker een woord van warme hulde brengen voor r - W uli i tl iLi 'i .X LEIDEN. Donderdag. R.K. Reclasseeringsver., bu reau-zitting in het St. Vincentius- huis, Hoogl. Kerkgracht 32, 8—9 uur n.m. Vrijdag, „St. Christoffel". Prcpaganda- avond. Spr. de heer P. J. M. Petit, „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt V§n Maanaagmorgen 3 Oct. tot en met Vrijdag 7 Oct. a.s., nemen waar de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502 en G. T. Reijst, Steen straat 35, tel. 136. Voor Oegstgeest: Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. de stuwende wyze, waarmede de heer Vriend deze zaak ter hand had genomen. Daarna zette hij uiteen, wat toch wel onder luchtbescherming moet worden verstaan, hoe luchtbescherming ook zelf bescherming beteekent. Hij wees op de groote verantwoordelijkheid der leer krachten, welke in tijden van oorlog nog grooter wordt. Noodzakelijk achtte spreker het. dat leerlingen der scholen voor U.L.O., N. O., M. O. en zelfs leerlingen in de hoogste klasen der Lagere scholen op de juiste en paedagogische manier moesten wor den ingelicht, omdat in zulke droeve tij den ook voor hen een taak is weggelegd. Waar ouderen dan niet aanwezig zijn zullen zij wellicht worden geroepen voor een taak, waaraan in vredestijd niet ge dacht zou worden. Reeds bij hen moet worden aange bracht, dat luchtgevaar een groot gevaar is, maar dat er toch middelen zijn, mits op de juiste manier gebruikt, die dit ge vaar tot zijn juiste proporties terugbrengt, waardoor een der meest gevreesde gevol gen, de paniek, vermeden wordt. Willen de leerkrachten dit evenwel den leerlingen duidelijk maken, dan zullen zij zich toch eerst op de hoogte moeten stellen. Met vuur betoogde spreker, dat zij toch alles moesten doen, om het gevaar voor de hen toevertrouwde kinderen zoo gering mogelijk te doen zijn. Als1 vader wist spre ker zich overtuigd van den grooten dank der ouders, indien deze wisten, dat op de scholen alles wordt gedaan, wat in deze zaak maar mogelijk is. En hoeveel geruster zouden zij niet zijn in dagen van spanning en onrust, indien zij de wetenschap met zich droegen: Daar is mijn kind veiliger, dan waar ook, of, daar worden maatregelen getroffen, die ik zelf niet beter had kunnen treffen. Met klem wekte spreker toch allen op, een cursus te volgen bij de Vereeniging voor Luchtbescherming, zoodat allen zijn voorbereid en anderen voorbereid wor den. Een hartelijk applaus beloonde spreker voor zijn boeiende en met gloed voorge-' dragen rede. Nadat nog eenige vragen gesteld en be antwoord waren, bracht de voorzitter na mens de Commissie en alle aanwezigen zijn hartelijken dank aan den spreker voor de manier waarpp en de wijze waar mede hij aller oogen had geopend, en ook aan den Rector van het gymnasium, den heer dr. D. E. Bosselaar voor het beschik baar stellen van de aula voor deze be langrijke vergadering. Hoezeer dr. Renaud de aanwezigen ge troffen had, blijkt wel hieruit, dat zich na de sluiting der vergadering meer dan 250 leerkrachten voor het volgen van een cursus opgaven. MILITARIA. De wachtmeester-cap. Matze van 6 R.V. .A is bij de Rijschool te Amersfoort gede tacheerd voor het volgen van een cursus, gedurende een jaar. De wachtmeester-cap. v. Rijn van 6 R. V.A. is van zijn detacheering bij 1II15 R.I. te Grave bij zijn regiment terugge keerd. Door den Minister van Defensie is be paald, dat de lichtingen 1927 en 1928 van de Infanterie en de Wielrijders, waarvoor de opkomst was bepaald op 10 October a.s. dit jaar niet meer voor herhalingsoefenin gen in werke'lijken dienst zullen komen. Door den commandant van het Veld leger wordt thans overwogen deze lichtin gen voor 1939 voor herhalings-oefeningen onder de wapenen te doen komen. Zoomo gelijk in een gunstig jaargetijde, dan wel vóór of na de opkomst voor herhalings oefeningen der lichting 1919, die in Maart 1939, in een tijdvak, dat bij de I Batal jons der regimenten infanterie geen dienst plichtigen voor eerste oefening onder de wapenen zijn, in werkelijken dienst komen. Het personeel, gedetacheerd bij het kader batoljon dat op telegram A naar de korpsen was teruggekeerd, keert op 10 en 11 Oct. weder naar dat Bataljon terug ter verdere opleiding Gisteren werd door den Garnizoenscom mandant een aanbesteding gehouden voor de levering van aardappelen over het tijd vak van 1 November 1938 to en met 31 Mei 1939. Er waren 7 inschrijvers t.w.: J. Wa genmaker ƒ2.81, G. Brussee f 2.70, W. v. Haarlem 2.67, Joh. Strootman, Emmen Heeten en Zn. f 2.69, Gebr. v. d. Berg, ƒ3.64, F. v. d. Berg, Hafweg ƒ2.82, R. Hoogland, Hoogeveen 2.89. De prijzen per 100 K.G. De levering is gegund aan den laagsten inschrijver, zijnde de Gebr. v. d. Berg.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2