Daladier geeft rekenschap van zijn beleid DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Volmachten van het Parlement gevraagd en verkregen Het Italiaansche Imperium erkend BINNENLAND WOENSDAG 5 OCTOBER 1938 30ste Jaargang No. 9150 S)e Ccid6clveSoivtGmt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv» en Abonxu-tarieven zie pag. 2 Giro 103002. Postbus 11. Oorlog een cultureele taak Er wordt onder de sociaal-democraten een strijd gevoerd over de vraag, of een wereld-oorlog noodzakelijk is. Daar zijn er, die deze vraag bevestigend beantwoorden. Zoo schreef prof. Bonger in zeer duide lijke en zeer besliste taal, in de socialisti sche pers, dat de democraten nu het mid del van een oorlog moeten aanpakken, om aldus de vrijheid voor de wereld te redden. Andere sociaal-democraten zijn tegen deze meening opgekomen, o.a. dr. Banning, en propageeren de overtuiging, dat de vrj - de, zélfs de vrede-tot-elken-prijs, verkies lijker is, dan oorlog. Prof. Bonger ziet het fascisme als een roofdier, dat krachtens zijn aard, natuur noodzakelijk, onverzadigbaar is. Hitier, zoo schrijft hij, zal alléén bukken voor geweld en de democratieën moeten bereid zijn, nü hun geweld te gebruiken. Wij kunnen de toekomst niet voorspel len! Wat er in de toekomst nog zal moe ten gebeuren....? Maar nü n u is het beslist de tijd, om alle krachten in te spannen, om de we- reld-vrede te verzekeren, om te trachten, te komen tot een vrede door recht. De volkeren willen zulk een vrede. Dat is in de afgeloopen weken verblijdend- duidelijk gebleken. Als een machthebber in een volk zulk een vrede niet wil, dan is onze hoop er alsnog op gericht, dat hij door den wil van het volk ten slotte zal worden in toom gehouden Wij citeeren in dit verband een zinnetje uit een artikel in dé „Avondpost": „Het fascisme zal door elk volk in eigen midden bestreden moeten wor den, en niet worden bedwongen langs den duivelschen weg van een algemeenen oor log". N u wij herhalen het is het de tijd, om te propageeren, met alle macht: vrede door recht. Dat moet gebeuren, die propaganda mag niet worden verzwakt of gestremd. Op het vrede dcor recht kan betrekkelijk spoedig een nieuwe welvaart verrijzen! Aan dit optimisme mogen ja moeten wij ons nu overgeven. Wij willen niet aanvaarden, dat in het duivelsche werk van den oorlog de cultu reele taak zou liggen. Natuurlijk moet ons optimisme een voorzichtig optimisme blijven. Geen mensch kan nu alreeds denken aan eeni- gerlei ontwapening of vermindering van oorlogsparaatheid! Die tijd is er.... nóg niet! DE MOEILIJKHEDEN DER GRENSAFBAKENING. BERLIJN, 5 Oct. (A.N.P.). Te dertien uur betraden de ambassadeurs van Enge land, Frankrijk en Italië, Henderson, Fran- gois Poncet en Attolico, het ministerie van buitenlandsche zaken om de besprekingen in de internationale commissie, waarvan zij deel uit maken, te hervatten. Op weg naar het ministerie waren zij in een druk ge sprek gewikkeld. Men verneemt, dat het tot dusver niet mogelijk is geweest tot overeenstemming te geraken. Men gelooft, dat de Duitschers hun voorstellen op zoo krachtige wijze heb ben gedaan, dat de onderhandelingen uiterst moeilijk zijn geworden. TREEDT BENESJ AF? PRAAG 5 October. (ANP). De geruch ten, volgens welke president Benesj bin nenkort zou aftreden, worden van uur tot uur sterker. De positie van den president is door de gebeurtenissen der laatste dagen ernstig verzwakt en men zou zich dan ook over een aftreden niet verwonderen. ERNSTIGE TOESTAND IN PALESTINA. tïooge commissaris naar Londen vertrokken JERUSALEM, 5 Oct. (A.N.P.). De hooge commissaris voor Palestina, sir Harold MacMichael, is vanochtend per vliegtuig naar Londen vertrokken. Zijn vertrek was onverwacht. De toestand in Noord-Palestina schijnt ernstig te zijn. Alle telegrafische verbin- ciingen zijn verbroken tengevolge van schade aan de draden. De Britsche auto riteiten blijven voortgaan met de liquida- e der officieele bureaux, die nog in de :tandige districten bestaan. Hoe de vrede gered werd Nadat Maandag de Engelsche minis ter-president Chamberlain in het Brit sche Lagerhuis verantwoording van zijn beleid had gegeven, heeft gisteren ook de Fransche minister-president Da ladier zijn politiek verdedigd. Gistermiddag hebben minister-president Daladier in de Kamer en Chautemps in den Senaat de volgende verklaring van de regeering voorgelezen: „In de afgeloopen weken heeft de we reld zich met angst af kunnen vragen of zij niet in een oorlog gewikkeld zou wor den. Op het oogenblik komen wij u reken schap afleggen van onze werkzaamheid en wij kunnen u zeggen, dat wij den vrede hebben gered". Dat de vrede tenslotte gered is, is te danken aan het feit, dat men niet zijn toe vlucht heeft genomen tot de geheime diplo matie, doch onder het oog der volken be sprekingen heeft gevoerd. Men stond voor een alternatief: ofwel neen te zeggen tot de Sudeten en te komen tot een gewapend conflict, dat zou hebben geleid tot de ver nietiging van Tsjecho-Slowakije, ofwel men moest zoeken naar een compromis. Men heeft den vrede gekozen, de Tsjechi sche regeering heeft het FranschBritsche plan heldhaftig aangenomen. Daladier zétte vervolgens den toestand uiteen, zooals deze was bij het vertrek van Chamberlain uit Godesberg. Op 28 September werd de conferentie te München gehouden. In den nacht van 27 op 28 September kreeg de Fransche am bassadeur te Berlijn opdracht zich persoon- lenk tot Hitier te wenden, en de ambassa deur te Londen kreeg opdracht Lord Hali fax te vragen door middel van den Brit- schen ambassadeur te Rome den Duce te verzoeken het denkbeeld van een bijeen komst te steunen. Het gevolg hiervan was een uitstel van 24 uur van de Duitsche mo bilisatie en de uitnoodiging tot de bijeen komst te München. De beteekenis der conferentie te München. De Fransche minister-president heeft deze uitnoodiging aangenomen. Er was geen sprake van een formule of van voor stellen, doch er was sprake van het redden van den vrede. Daladier heeft geen spijt van zijn handelwijze. Liever zou hij gezien heb ben, dat alle betrokken mogendheden aan wezig waren geweest, doch er was geen tijd voor uitstel. De uitslag van de besprekingen te München is bekend. Uit de ontvangst, welke den vier staatslieden in hun respec tievelijke hoofdsteden is bereid, blijkt wel, dat de volken den vrede wenschten. De overeenkomst van München1 was ook een groote winst op het memorandum van Go desberg. Tsjecho-Slowakije heeft internatio nale garanties gekregen. Frankrijk en En geland hebben de nieuwe grenzen gegaran deerd tegen een niet uitgelokten aanval, Duitschland en Italië zullen garandeeren zoodra het vraagstuk der Poolsche en Hon- gaarsche minderheden geregeld zal zijn. Verder is een internationale commissie in gesteld tot regeling van de verschillende vraagstukken. Indien de Fransche en Brit sche legereenheden morgen geroepen zul len worden om in de gebieden, waar een volksstemming zal worden gehouden, de orde te handhaven, dan zullen zij dit doen in het bewustzijn, dat zij dezen gebieden en de geheele wereld een oorlog hebben bespaard. De overeenkomst van München zal het gebied van Tsjecho-Slowakije ver kleinen, doch de republiek zal vrij blijven leven. Thans vredes-mobilisatie! Nu de vrede gered is, moet het land nieu we energie toonen. Men moet den vrede weten te bewaren en op onwrikbare grond vesten plaatsen. Dit is mogelijk, aangezien te München in enkele uren het aanschijn der wereld geheel is gewijzigd. Het zou in Frankrijk thans een misdaad zijn de polemieken te hervatten, welke voor de oplossing werden gevoerd. De minister president heeft reeds verklaard, dat de beide stroomingen, welke in het land tot uiting kwamen, voortkwamen uit denzelf den wil. Hij wil ze thans niet meer onder scheiden. Zij zijn samengevloeid in de be wonderenswaardige beweging, welke alle zonen van het land naar hun vaandels deed stroomen, ongeacht sociale omstandighe den, godsdienst of persoonlijke overtui ging. Op het oogenblik moeten alle Fran- schen, die het wel van den staat willen, zich beschouwen als in staat van permanen te mobilisatie voor den dienst des vredes en het vaderland. Het land moet een moreelen ommekeer ondergaan. Tijdens de dagen van de mobilisatie is de eenheid hersteld en men moet zich niet verliezen in nieuwe twisten. Om dit tot stand te brengen moet de regeering kunnen handelen en derhalve heeft zij besloten het parlement te verzoe ken haar de middelen hiertoe in de hand te geven. „Het is aan u ons deze middelen te geven, of ze te weigeren", zoo besloot Da ladier zijn verklaring, „doch weet wel, dat het gaat om het belang en zelfs het leven van het vaderland". DE VOLMACHTENWET De Fransche regeering heeft gister bij het parlement een wetsontwerp voorgesteld, waarin volmachten wer den gevraagd voor het onmiddellijk treffen van maatregelen tot herstel van den financieelen en economischen toestand, welke zijn noodig geworden door de buitengewone gebeurtenissen van den laatsten tijd. Den geheelen nacht is over dit wets ontwerp gedebatteerd. Nadat minister-president Daladier de kwestie van vertrouwen gesteld had, heeft de Kamer het wetsontwerp tot het verleenen van volmachten aan de regeering hedenmorgen goedge keurd met 331 tegen 78 stemmen. De volmachtenwet omvat slechts een ar tikel, dat als volgt luidt: De regeering wordt gemachtigd tot 15 November 1938 bij decreet, overwogen en aangenomen in den ministerraad, maatre gelen te nemen tot onmiddellijk herstel van den financieelen en economischen toe stand des lands. Deze decreten zullen kracht van wet hebben en zullen vóór 1 Januari 1939 ter ratificatie aan de Kamer worden voorgelegd. VERDEDIGING VAN DALADIER De minister-president heeft het wets ontwerp verdedigd De regeering, aldus zeide hij, doet een beroep op den goeden wil .van ieder. Zon der de gevraagde volmachte» zal het haar niet mogelijk zijn ook maar één minuut haar arbeid voort te zetten. Daladier ver klaarde een heftig tegenstander te zijn van controle op de wisselmarkt, die de kapitaal- vlucht bevordert en twee valuta's schept: één voor het binnen- en één voor het bui tenland. Verder zeide hij vijandig te staan tegenover een gedwongen conversie, welke tot nadeel zou strekken van de menschen, op wie men in ernstige omstandigheden al tijd een beroep doet. Herwaardeering van den goudvoorraad kan morgen taak der re geering zijn. Alle Franschen moeten toe stemmen in een offer, dat noodzakelijk is voor het welzijn van allen. Eén millioen menschen, aldus de premier, toonden zich bereid hun bloed voor dat welzijn te ge ven, wie zou zoo laag zijn een lichter offer voor hetzelfde doel te weigeren? De opof feringen moeten natuurlijk niet van één groep gevraagd worden, maar de sociale wetten kunnen slechts gehandhaafd wor den door den arbeid van allen. Ik wil, al dus Daladier, een beroep op de arbeiders doen voor de noodzakelijke vergrooting der nationale productie. Ik richt mijn op roep tot de geheele Kamer en het geheele land. Zij, die geen belang meer hebben, daarnaar te luisteren, zijn degenen, die niets meer voelen voor de republikeinsche idee en het parlementaire stelsel. Daladier's rede werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Herriot las het eenig artikel van het ontwerp voor, waarna ge stemd werd. Te 5.35 maakte Herriot het resultaat bekend: van de 409 stemmen wa ren 331 vóór en 78 tegen het ontwerp uit gebracht. Volgens de eerste inlichtingen in de wandelgangen hebben 73 communisten tegengestemd. De socialisten en 25 leden van de republikeinsche federatie hebben zich onthouden. De vergadering werd gesloten, de Kamer komt vanavond te 21 uur weer bijeen. FRANKRIJK ERKENT HET ITALIAANSCH IMPERIUM. Stefani meldt uit Parijs: Gister kort vóór den aanvang van de buitengewone zitting van het Fransche,parlement, heeft minis ter-president Daladier den Italiaanschen zaakgelastigde bij zich ontboden, om de zen er van in kennis te stellen, dat de mi nisterraad met algemeene stemmen beslo- SALARIEERING RIJKSPERSONEEL EN ONDERWIJZERS. Samenwerking centrales voortgezet. Men bericht ons: Het bureau, ingesteld voor de zes centrales van organisaties van overheidspersoneel, welke zitting hebben in het rijksoverleg, kwam dezer dagen bij een ter bespreking van de salarispositie van het rijkspersoneel en de onderwijzers. In aansluiting aan de bureauzitting had een vergadering plaats van vertegenwoor digers dezer centrales, waarin hetzelfde onderwerp aan een uitvoerige beschou wing werd onderworpen. Algemeen was de teleurstelling over het feit, dat in de on langs verschenen millioenennota geen en kel perspectief ten opzichte van eenige verbetering der salarieering van het over heidspersoneel wordt geopend. Besloten werd, de samenwerking tusschen de zes centrales voort te zetten om op het daar toe geëigende oogenblik gezamenlijk de' noodige stappen te doen, welke tot de zoo noodige verbeteringen in de loon- en sala rispositie van he overheidspersoneel be oogen te leiden. Los van het algemeene vraagstuk der salarieering werd hierna de aandacht ge wijd aan de positie van die overheidsdie naren, die door tewerkstelling op arbeids contract, door aanstelling op niet meer jeugdigen leeftijd, en anderszins, onder wie vele gehuwden, een loon of salaris ont vangen nog lager dan wat *als een uiterst minimum, noodig voor het noodzakelijkst levensonderhoud, moet worden beschouwd en ook door de overheid als zoodanig wordt beschouwd. De zes samenwerkende centrales beslo ten, aan de hand van door het bureau te verstrekken materiaal, spoedig opnieuw in een gemeenschappelijke vergadering aeze aangelegenheid onder de oogen te zien. BESCHERMING POELIERS BEDRIJF. Tijdelijk vestigingsverbod afgekondigd. Nadat de vestigingswet kleinbedrijf 1937 achtereenvolgens toegepast is op het sla- gersbedrijf, bakkersbedrijf, de schoenbe- drijven, den kantoorboekhandel, het krui- deniersbedrijf, het automobiel- en garage bedrijf, is thans een tijdelijk vestigingsver bod afgekondigd voor het poeliersbedrijf. Zooals bekend mag worden ondersteld, geldt dit verbod voor den tijd van ten hoog ste een jaar. Daarna doch eventueel eer der zullen vestigingseischen worden af gekondigd en dan zal men voor het vesti gen van een inrichting de vergunning be hoeven van de Kamer van Koophandel. Onder de uitoefening van het poeliersbe drijf wordt verstaan het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben, of het aan het publiek verkoopen van gedood wild, pluimvee, gevogelte, of gedoode tamme ko nijnen of van gedeelten daarvan, in ver- schen, gekoelden of bevroren toestand. HERHALINGSOEFENINGEN BIJ DE ZEEMACHT. Opkomst op de oorspronkelijk daarvoor vastgestelde data. De minister van Defensie heeft bepaald, dat de opkomst van de zeemiliciens, die dit jaar nog voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, plaats zal hebben op de oorspronkelijk daarvoor vastgestelde datums. Er is alleen een kleine verandering ge komen in de plaats van opkomst van de zeemiliciens, die waren aangewezen om op 10 October bij de schoolcompagnie pon tonniers in werkelijken dienst te komen. Deze zeemiliciens zullen zich op dien da tum, inplaats van te Dordrecht, bij de marinekazerne te Den Helder moeten melden. De voor opkomst aangewezen zeemili ciens ontvangen dezer dagen een nieuwe kennisgeving van oproeping en zoo noo dig een nieuw vervoerbewijs. Zij, die onverhoopt geen vervoerbewijs mochten hebben ontvangen, kunnen dit aanvragen ter gemeente-secretarie hunner woonplaats, bureau militaire zaken. De jongste vergadering der dag. bestu ren van de drie centrale landbouworga- Dit nummer bestaat uit drie bladen. ten heeft, aan Mussolini de gevoelens van groote dankbaarheid van de Fransche re geering en het Fransche volk te doen over brengen voor het groote bemiddelings- en. vredeswerk, dat hij te München heeft ver richt, alsmede hem in kennis te stellen van den wil van Frankrijk, zonder verwijl de diplomatieke betrek kingen tusschen de beide landen te normaliseeren, en daartoe zonder meer over te gaan tot de benoeming van een ambassadeur bij de regeering van Z. M. den Koning-Keizer Victor Emma nuel. VOORNAAMSTE NIEUWS Binnenland Daladier geeft rekenschap van zijn be leid en verkrijgt financieele volmachten. (lste blad). Frankrijk erkent het Italiaansche Impe rium. (lste blad). Nieuwe regeering in Tsjecho-Slowakije. (2de blad). Voortzetting der debatten in het Lager huis. (2de blad). Naar betere betrekkingen tusschen En geland en Italië. (2de blad). nisaties (Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, Katholieke Nederland- sche Boeren- en Tuindersbond en Konink lijk Nederlandsch Landbouwcomité) te 's-Gravenhage gehouden, nam o.a. de vol gende besluiten. Bestrijding mond- en klauwzeer. Ruil- transactie van buitenlandsch vleesch tegen stroo. Besloten wordt het standpunt in te ne men, dat met een ruiltransactie van bui tenlandsch vleesch tegen stroo buiten de clearing kan worden accoord gegaan, mits de vleeschprijzen hier te lande op behoor lijk peil zijn. Aangezien dit laatste thans niet het geval is kunnen de 3 centrale Landbouw Organisaties zich thans, mede in verband met de rundveeteeltbeperking met een dergelijke transactie niet ver eenigen. In verband met de ernstige gevolgen van het mond- en klauwzeer achten zij het voorts noodzakelijk, dat 3e soort rundvee uit de markt wordt genomen. Land- en tuinbouwcursussen en mili taire dienstplicht. Aangezien door de uitbreiding van den militairen dienstplicht vele jonge boeren en tuinders een land- en tuinbouwcursus niet volledig kunnen volgen, wordt be sloten bij den minister van Defensie te verzoeken aan de betreffende comman danten in overweging te geven om in voorkomende gevallen aan die dienst plichtigen, die hiervoor in aanmerking komen, na dagtaak vrijheid te geven een land- of tuinbouwcursus ter plaatse of eventueel in een naburige plaats te vol gen. Drogen van aardappelen. Besloten wordt te voldoen aan het ver zoek van den minister van Econ. Zaken, om drie vertegenwoordigers aan te wij zen in een in te stellen commissie, welke het vraagstuk van het drogen van aard appelen in studie zal nemen. Prijs veekoeken te hoog? Besloten wordt met de bevoegde instan tie de vraag te bespreken of het juist is, dat bij den zeer lagen prijs van het lijn zaad de prijs van de veekoeken te hoog wordt gehouden ten nadeele van de vee houders, wier productiekosten daardoor te hoog worden bij den tegenwoordigen melkprijs. Radioweerberichtgeving. Besloten wordt met betrekking tot de verbetering van de radioweerberichtge ving verschillende wenschen ter kennis van den minister van Waterstaat te bren gen. Deze wenschen betreffen het uitzenden van een weerbericht op een zoodanig tijd stip in den vroegen morgen, dat met de weerverwachting van den komenden dag nog rekening kan worden gehouden bij de op den dag te verrichten werkzaamhe den in den landbouw, het vervroegen van de middaguitzending van weerberichten en deze op vaste tijdstippen te doen plaats hebben, het in de weerberichten zoo mo gelijk meer rekening houden met de te verwachten weersgesteldheid in de ver schillende landsgebieden en het geven van weervoorspellingen op langeren ter mijn. Export fijne zaden. Aangezien de export van fijne zaden uit Nederland den laatsten tijd in toene mende mate schijnt te worden bedreigd door knoeierijen en door vervangingspro ducten wordt besloten met den directeur- generaal van den landbouw de wensche- lijkheid te bespreken óm deze uitvoer zoo spoedig mogelijk onder controle te stel len op grond van de landbouwuitvoerwet.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1