DINSDAG 4 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Het Rijksmuseum van Oudheden Meesterwerken der Egyptische Kunst te Leiden door Dr. W. D. van Wijngaarden. Leiden, Sijt- hoff, 1938. „Het is zeker waar, dat men, om onder den indruk te komen van de grootschheid der monumenten, welke het oude Egypte ons heeft nagelaten, niet beter doen kan dan naar Egypte zelf te gaan. Dit is ech ter niet beslist noodzakelijk. De groote musea in de Europeesche hoofdsteden bie den ook daartoe gelegenheid te over. Wie, die Parijs of Londen bezoekt, zal verzui men de Egyptische collecties van het Louvre en het Britsch Museum te gaan zien? En het aantal Nederlanders, dat lie ver in het buitenland zijn dorst naar ken nis zoekt te bevredigen, zal wel altijd vrij groot blijven; zij zien daarbij echter over het hoofd, dat zij in eigen land aan die behoefte kunnen voldoen. Want wie een dieperen indruk wil krijgen van de grootheid en schoonheid der Oud-Egypti sche monumenten en van de bekwaamheid en den smaak van het oude volk aan den Nijl, wie zich wil inleven in een verba zend rijke omgeving uit de Egyptische oudheid zelve, wij kunnen hem geen be teren raad geven, dan een bezoek te bren gen aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, een nationaal bezit van inter nationale beteekenis, waarop wij met recht trotsch mogen wezen. Hoe wei nigen, die er een reis naar Parijs voor over hebben om het Louvre te bezoeken, hebben een zooveel kortere reis naar Lei den over voor een bezoek aan dit mu seum, dat toch een Europeesche vermaard heid heeft. Nu toch kan men ook hier in een kort bestek een heel duidelijk beeld krijgen van de Egyptische beschaving in de verschillende op elkander volgende bloeitijden, die het Egyptische volk gedu rende 3000 jaren heeft doorleefd, zoodat men zich eenigermate kan verplaatsen in die reeds lang ondergegane wereld en met eerbied vervuld wordt voor hetgeen door dit oude cultuurvolk met vaak uiterst be perkte middelen werd tot stand ge bracht". (v. Wijng. bl. 13). Het boek van Dr. van Wijngaarden heeft een dubbel doel: allereerst den band tusschen museum en publiek te verster ken, maar ook om als een aandenken mee naar huis genomen te worden na een be zoek aan deze schatkamer der oudheid. Daartoe dienen niet het minst de 72 af-», beeldingen, die natuurlijk slechts een greep zijn uit datgene, wat het museum biedt, terwijl ook nog lang niet alles is tentoongesteld, in tegenstelling met an dere musea, Want de Egyptische verza meling te Leiden is op de eerste plaats een kunsthistorische collectie, wat ook begrijpelijk is, wanneer men weet, dat zij in de eerste helft der vorige eeuw ont staan is, toen juist de belangstelling naar schoone dingen uit Egypte uitging en het nog een heel menschenleven zou duren, voordat men de archaeologische waarde van voorwerpen en zaken, die niet mooi waren, ging begrijpen. Daardoor is het ook te verklaren, dat men soms van be langrijke stukken niet of slechts bij be nadering de oorspronkelijke vindplaats kent. De huidige vindplaats is echter voor ieder Leidenaar gemakkelijk te kennen: want iedereen kent tenminste het Rijks museum van Oudheden op het Rapenburg van den buitenkant. Laten de velen, die het museum nog nooit bezochten, dit ein delijk eens doen. De entree van een dub beltje zal slechts voor weinigen een be zwaar kunnen zijn, terwijl het ook 's Zon dagsmiddags toegankelijk is. Tevens zijn er een aantal dames, die u gratis rondlei ding en verklaring der voorwerpen aan bieden. Daar moet u zeker bij een eerste bezoek gebruik van maken. Nu nog iets over het boek zelf: na een overzicht van het ontstaan, de beteekenis en het doel der Leidsche Egyptische ver zameling en van de Egyptische geschie denis (37 eeuwen in 3 bladzijden gecon denseerd!) komen de twee en zeventig af beeldingen op kunstdrukpapier, die wij echter bij een nieuwen druk in deze stad van rotogravure gaarne door koperdruk vervangen zagen. Tenslotte volgt een be schrijving der platen. Zeer geschikt als herinneringesalbum aan genotvolle uren in het museum doorgebracht wenschen wij het in de handen van velen. J. J. LEIDSCHE EXPOSITIES NELLY BODENHEIM. Wie de tentoonstelling van Nelly Boden heim bezoekt, moet zich wachten al te snel ten oordeel uit te spreken. Zeer waarschijn lijk zal hij/zij dan bemerken, dat de be langstelling en waardeering groeien, naar mate de rondgang over de tentoonstelling vordert. Een van de gewaarwordingen, welke men bü deze rondgang krijgt is die van de ge weldige werklust van deze vrouw, die een otuvre heeft, bijna omvangrijk genoeg voor een behoorlijk menschenleven, al is het na tuurlijk zeer wel mogelijk, dat het hier tentoongestelde werkelijk een arbeid van vele jaren is. Een tweede gewaarwording is die van groote veelzijdigheid en daarin een derde die van geest en fantasie. Br is heel wat te zien op deze tentoon stelling, wat de veelzijdigheid van Nelly Lodenheim bewijst. De eerste indruk is te ooen te hebben met een kunstenares, die oe kinderziel terdege aanvoelt. Dat doet zij ook, getuige de tallooze door haar ge il us tr eerde kinderboeken waaronder de be kende Handjeplak, Luilekkerland, ABC, sprookjes, rijmpjes en raadsels met kleu- ren-teekeningen of fijne silhouetten. Zij zijn overbekend. Daarbij liggen zelfont worpen geestige kaartspelen, boekomsla gen en een nieuw ontwerp voor een pren tenboek. Maar even verder blijkt, dat haar fan tasie toch ook ver boven het kinderlijke uitgaat. Zoo is er een prachtig „Vruchten- mandje", een map met teekeningen van vruchten en niets anders dan vruchten, die door geestige bijpassende rijmpjes contact krijgen met ons leven door woordspelingen, toepassingen op de werkelijkheid of anders zins. Zij teekent bijvoorbeeld een Spaansche peper in /ie slanke figuur van een chique vrouw met de Spaansche mantilla en zet ei het frappante, rake onderschrift bij: Pas op, dweper! Spaansche peper! Dat kon niet korter en niet raker. Zij viert haar fantasie bot op de natuur en plaatst die in de werkelijkheid. Zij teekent jeneverbessen en zet er bij: Blauwzwarte jeneverbessen, Zag ik je niet in gezelschap van flesschen? Van messen! Het zelfde doet zij met dieren, maar het liefst met de kleinste en nietigste, met mug gen, slakken en luizen. Er zijn menschen, die boeken schrijven en doen uitgeven. Nelly Bodenheim geeft serviezen uit, compleet 'met sauskommen en vleesch- schaaltjes. Dat servies „De familie kakel bont" is gebakken bij de Société ceramique te Maastricht. Dit servies is een prentenboek van de familie haan en kip, die op alle stukken oorkomen en weer met alleraardigste rijmpjes als: Ik neem een bril, zegt de oude hen, Ik geloof, dat ik wat kippig ben. En de op dat bord geteekende haan is waarlijk even geeestig. Of dit: Mijnheer van den Toren, kunt u ook kraaien? Neen ik kan alleen maar draaien. Dan zijn er nog de zeer fijne illustraties van oude volksverhalen als: waarom de vlooien in de stad en de vliegen in het land wonen; waarom de kanarievogels geel zijn enz. Het is teveel om op te noemen. Haar groote werk dat voor het kleine njet onderdoet is haar doorstopwerk, een zeer speciale vrouwenhand-arbeid, maar waarin zij een hoogte heeft bereikt, welke moeilijk te evenaren is. Men ziet hierin waarlijk groote doeken met fantastische figuren, die in alle onderdeelen soms wor den ontleed, zooals het groote doel van Chaplin. Even fantasierijk zijn het groote „Vlinder- bal" en de talrijke vrouwentypen. Het is bijna onbegrijpelijk hoé met dit materiaal zooveel geest en fantasie en hu mor kan worden geuit. Men zie slechts het zeer geestige „Brid ge", „Dancing", „Wintersport", het portret van Julie", om van andere, eveneens zeer goede maar niet eens te spreken. Men kan Nelly Bodenheim het best ver gelijken met Cornells Veth, al vormen zij heiden, zooals mr. Slagter in zijn openings woord opmerkte, een aparte en onnavolg bare school. En toch is bij al haar kostelijke fantasie en humor Nelly Bodenheim cons ciëntieuzer en artistieker. Zij is frappanter vooral, omdat zij haar onderwerpen veel verder uit het gewone leven weg zoekt en toch zoo midden in ons leven staat. Men kan op deze tentoonstelling van Nelly Bodenheim eenige rijk makende uren zoek brengen. Voor den aanvang heeft Mr. Slagter de aanwezigen, waaronder Nelly Bodenheim, verwelkomd. Hij herinnerde aan haar prachtige en bekende kinderboeken, die zoo goed spreken tot de verbeelding van het kind, omdat zij kinderen teekende en geen aangekleede poppen. Daarnaast roem de hij haar andere kwaliteiten, haar geraf fineerde teekenkunst, haar fijn colorisme en haar zeldzame spiritualiteit en fantasie. U ne'emt, aldus Mr. Slagter, in ons land volkomen een eigen plaats in. Hij wenschte haar tenslotte geluk met haar opgewekte, optimistische kunst met de overtuiging, dat nog vele geslachten na ons hiervan zullen genieten. F. S. EEN UUR MUZIEK Men verzoekt opname van onderstaand artikel. Hoe de jeugd tot de muziek en daardoor de muziek tot de jeugd te brengen, is sinds jaren een probleem, waaraan allerlei expe rimenten zijn gewijd, die doorgaans onvol doende aan het beoogde doel beantwoord den. Er is zelfs een „Vereeniging tot bevor dering der muzikale, belangen van de schooljeugd" opgericht, waarvan ook te Leiden een afdeeling bestaat, die door aller lei tegenwerkende omstandigheden nog niet veel heeft kunnen doen. Thans heeft deze Leidsche afdeeling con tact gevonden met de organisatie van den heer Franz Aufrecht te Amsterdam, die zich noemt „Een uur muziek". Reeds eenige ja ren is de heer Aufrecht bezig, alle krachten in te spannen, om zijn ideaal te verwezen lijken: de jeugd vroegtijdig r-p te maken voor de appreciatie van muziek van goed gehalte. Naar zijn inzicht is de eenig juiste weg, dat de jeugd zelf door den werkelijk groo- ten kunstenaar wordt voorgelicht en inge leid tot het leeren aanvoelen en waardce- ren van de werken der toonkunst. Zoo doet de kunstenaar zelf door oog en oor de vonk overspringen van het genie op den muzi kaal zoo ongeschoolden scholier. Hij zal bij den scholier den aanleg, den smaak ont wikkelen om te luisteren met begrip. Het middel? De scholieren verzamelen zich op een bepaalden tijd in de aula of in de gymnastieklokaal. Ze zijn daar thuis in hun eigen vertrouwde omgeving. Met hun leeraren genieten ze samen van een wezen lijk concert. Daar komt een erkend kunste naar: Willem Andriessen, Louis van Tul der, Jaap Stotijn, of een ander op het po dium. Deze leidt zelf mondeling in het stuk dat hij spelen of zingen zal, niet als do cent, doch als kunstenaar, a^s bemiddelaar ten gunste der schoonheid. Het spreekt wel vanzelf, dat dit de jeugd moet pakken, veel meer dan een gewoon concert in de con certzaal. Er is een veel inniger contact met den kunstenaar dan in de concertzaal moge lijken: de jeugd vroegtijdig rijp te maken mogelijk tusschen jeugd en kunstenaar. Qedurende de loop van het schooljaar worden zes concerten gehouden. Zesmaal „een uur muziek",-waarbij een artistiek programma wordt opgebouwd in sympathie ken vorm, een systematische leergang in de muziek voor naar schoonheid dorstende jon ge menschen, van wie de meesten niet zul len ontkomen aan den veredelenden in vloed en waardoor een groep latere trouwe concertbezoekers wordt gekweekt. Het is de bedoeling, dat in samenwerking met de Leidsche afdeeling van „Muziek voor de jeugd" ook hier pogingen zullen worden aangewend „een uur muziek" te doen slagen. Het initiatief om een proef te nemen is uitgegaan van dr. P. C. van Arkel, die aan zijn inrichting der Christelijke H.B.S. „een uur muziek" heeft vastgesteld op 14 Octo ber, indien er ten minste bij de jeugd vol doende belangstelling is. Doch daaraan valt niet te twijfelen. Optreden zullen dan onze meester-hoboïst Jaap Stotijn en de pianist Cor de Grbot, die voor eenigen tijd een hoofdprijs behaalde bij het internationale pianisten-concours te Weenen. De te spelen werken zullen vooraf door deze heeren op hun sfeer, stemming en artistiek gehalte worden toegelicht. Zeer zeker zou het wen- schelijk zijn dat alle ouders hun kinderen aan „een uur muziek" lieten deelnemen. Het uur valt natuurlijk buiten den gewonen lesrooster. Het ligt verder voor de hand, dat het ka rakter van schoolconcert streng gehand haafd blijft, dat slechts onder bizondere om standigheden volwassen buitenstaanders ders worden toegelaten en dat men door de bizondere inrichting bestaande vereenigin- gen, als Toonkunst e.a. niet in de wielen wenscht te rijden. Mogen andere inrichtin gen van onderwijs spoedig volgen. JUBILEUM J. A. VREEBURG. Zondag werd herdacht het zilveren ju bileum van den heer J, A. Vreeburg als zanger van het koor der St. Petruskerk. Na de plechtige Hoogmis had in de pas torie een huldiging plaats in intiemen kring. De jubilaris werd toegesproken door Pastoor Beukers als voorzitter van het Kerkbestuur, die den feesteling in zéér waardeerende woorden gelukwenscht. Pas toor prees in den jubilaris de voorbeeldige en stipte plichtsbetrachting, zonder éénige pretentie. Namens de koorzangers voerde het woord de heer W. A. Kohlbeck, die zeide, dat een jubileum niet naar de jaren doch naar de verdiensten behoort te worden geteld. En dan is dit eigenlijk een veertig-jarig jubi leum. Als geschenk van de zangers bood spr. een eiken boekenkast- aan; mevrouw Vreeburg werd met bloemen vereerd. Het Kerkbestuur had een bloemenhulde aan huis laten bezorgen. Het feest werd, na het Lof, voortgezet met een gezellige en vroolijke bijeenkomst in de „Harmonie". KATHOLIEKE JONGEREN, KOM HELPEN. Zaterdag a.s. mogen wij door goedgun stige beschikking van ons Gemeentebe stuur een Pijltjesdag houden op de open bare straat. Deze collecte is ten voordeele van al jul lie organisaties, zoowel Josephsgezellen als K.J.M.V., zoowel Graal als Kruisvaart, Ver kenners en S.F.L. en Sportbeweging. Alle leden van deze organisaties kunnen weten, hoeveel hun werk te danken heeft aan de Diocesane leidingen. Wij moeten het een eereplicht achten de ze gelegenheid te benutten, om ons werk, dat in dezen tijd meer presteert dan ooit, maar het ook finantieel moeilijker heeft dan ooit, te helpen. Dit is ons een eereplicht! Dit is tevens jullie eigen belang! Nog veel te weinig collectanten hebben zich gemeld; we hebben er een paar hon derd noodig. De collectanten mogen niet jonger zijn dan 16 jaar wat de meisjes betreft en de jongens niet jonger dan 14 jaar. Natuurlijk wordt de hulp van ouderen ook graag aanvaardt. In elk geval vragen wij de ouders hun kinderen aan te sporen ons te helpen. Wie ook maar een enkel uurtje a.s. Za terdag voor dit doel over heeft, geve zijn naam en adres op of wél aan ondergetee- kende ofwel aan het Graalhuis Hooigracht 31. Een briefje in de bus is voldoende en U hoort er wel meer van! In ieder geval moef deze opgave van avond of morgen gescheiden. Zoeterw. singel 33 L. BEUNE, KATHOLIEKEN VAN LEIDEN EN OMGEVING Het magazijn bestuur der al oude St. Vincentius Vereeniging komt wederom een beroep doen op uwe medewerking om den nood der armen te verlichten voor den a.s. winter, wij vragan geen geld, dat is de taak der diverse conference's maar kun nen U wel mede deelen, dat geen der con ferenties een cent in kas heeft. (Wellicht is er nog iemand, die zijn testament moet laten maken of veranderen denkt s.v.p. even aan bovengenoemde ver eeniging). Maar wij willen U vragen om gedragen goederen, zoowel dames als heeren klee ding maar vooral kindergoed enz knappen schoenen zijn zeer 'welkom. U be grijpt wel, wij kunnen alles gebruiken wat in een gezin noodig is. De vraag naar dekens en kachels voor den a.s. winter begint nu reeds. U heeft er misschien wellicht zelf thuis ook al over gesproken, nu het weer slechter wordt, om de kachel en dekens voor den dag te halen. Maar nu onze arme gezinnen, die zulks niet hebben, of een kachel die in elkaar zakt, wat dan? Een beroep op de St. Vin centius Vereeniging, en wij hebben ze ook niet! Nu, den moed niet verliezen, wij zullen onze actie beginnen onder Gods zegen en onder uw aller medewerking, dan moet deze slagen. By voorbaat onze dank in naam der armen. U krijgt nog wel even bericht wan neer de wagen komt om het te halen, de verkenners en padvinders zullen ons wel weer helpen. Wilt u al iets kwijt, even een boodschap af opbellen aan onderstaande adressen: Kamerlingh Onneslaan. 10, telef. 2938; Hooge Morschweg 112, telef. 4165; Oude Vest 101, telef. 9729; Oude Rijn 91, telef. 633; Bei v. Streefkerkstraat 17, telef 979 en Hooglandsche Kerkgraoht 32. (VOOR VERVOLG STADSNIEUWS ZIE PAG 15). RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Verzekeringsagent benadeelde een juffrouw uit Oegstgeest voor 900. Voor de Haagsche rechtbank moest heden morgen terecht staan de Haagsche verzeke ringsagent W. J. M. thans ged. in het Huis van Bewaring terzake hij mevrouw B. G. H. uit O e g s t g e e st benadeeld had voor een bedrag van ruim 900. Verdachte was bij mevr. M. gekomen als verzekeringsagent met het oogwerk, dat zij den lijfrente af zou sluiten bij de Alge- meene Levensverzekeringsbank. Mevr. M. voelde daar wel wat voor en er werd over eengekomen, dat zij 1 October ruim 4000 zou storten. Het geld was echter reeds 11 Augustus bij elkaar gebracht en toen was besloten dat zij het op een bank zou plaatsen. Mevr. M. prefereerde de Twantsche bank, maar verdachte had in verband met de rente de Nutsspaarbank aangeraden. In goed ver trouwen had mevr. M aan verdachte de ruim 4000 overhandigd, maar toen ver dachte het geld eenmaal in zijn zak had, was de verleiding gekomen en hij was hiervoor bezweken en had het geld niet op de spaarbank gebracht maar een gedeelte groot ruim 900.ten eigen bate aange wend. De Officier van Justitie, mr. S. Hoekstra, achtte het ten laste gelegde bewezen en rekening houdende met het feit, dat ver dachte reeds tweemaal veroordeeld is ge weest eischte spr. thans een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. Verdachte vroeg de uiterste clementie en een gedeeltelijk voorwaardelijke straf opdat hij de kans krijge om de benadeelde schadeloos te stellen. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 18 October. Laatste berichten Binnenland TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. De Tweede Kamer der Staten-Generaal k vanmiddag te kwart voor één in open- Lare vergadering bijeengekomen ter be- 1 andeling van een korte agenda, welke ge wijd was aan de regeling van werkzaam heden. Aan de in de afdeelingen te onderzoe ken wetsontwerpen werden toegevoegd het wetsontwerp tijdelijke voorziening tot ver sterking van de middelen tot dekking van cie uitgaven des rijks, voorts een wetont- werp tot goedkeuring van eenige onder la andsche verkoopingen, verder een begro tingswijziging voor 1937 van het Staats- iruntbedrijf en het wetsontwerp tot be krachtiging van het K.B, van 27 Juni 1931 tot regeling van den invoer van papier en papierwaren. Een wet tot naturalisatie van J. M. Daniels en 21 anderen en een tot na turalisatie van F. P. F. Adriaensen en 19 anderen werd eveneens naar de afdeelingen gezonden. Het wetsontwerp tijdelijke voorziening tot versterking der middelen werd verzon den naar de begrotingscommissie voor hoofdstuk 1 der rijksbegrooting voor 1938. Pe Kamer ging daarna in de afdeelingen. De eerstvolgende openbare vergadering is bepaald op 18 October. STORMSCHADE AAN DE ZUIDERZEE WERKEN BIJ LEMMER De storm van den afgeloopen nacht heeft aan de Zuiderzeewerken bij Lemmer schade aangericht. De Karma 2, een der kranen, is, evenals de zandperszuiger „Caspar Robles" ge zonken. De kraan Karma 1 is losgeslagen. Zij dreef naar lager wal tot op de hoogte van het provinciaal stoomgemaal, gelukkig heeft men de kraan, doordat het water werd opgestuwd, weer vlot kunnen krijgen, waarna zij de haven werd binnengesleept. De kraan heeft averij opgeloopen. Vier keileembakken, alsmede een motor- vlet, zijn tegen den in bewerking zijnden djjk geslagen. Eén keileembak ligt tegen den zijkant. De sleepbooten, die hun toe vlucht in de haven zochten, hadden een moeilijke reis. De dijk heeft veel schade opgeloopen. Mgr. WOUTERS VRAAGT ONTSLAG. Naar wij vernemen heeft Mgr. J. A. H. Wouters ontslag gevraagd als pastoor der SI. Servaas-parochie en als Deken der stad Maastricht. Mgr. Wouters is in den afgeloopen zomer Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Hendrik Maria, z. v. H. Groenendijk en *K. Doesburg Lanooy Wilhelmina, d. v. K. Jonkers en H. v. d. Eist Johannes Jonas, z. v. J. J. v. d. Berg en E. v. Wijk Emma, d. v. A. Volkers en C J. Mulder Johannes, z. v. J. Vogelen zang en J. Delfos Teunis, z. v. D. G. v. Vreuningen en W. C. Grootendorst. Ondertrouwd: D. v. d. Burg jm 27 j. en N. J. Nieuwkerk jd 23 j. G. J. v. Houten jm 24 j. en J. M. Zaalberg jd 24 j. W. v. d. Oever jm 26 j. en C. de Haas jd 23 j. J. Brouwer jm 23 j. en J. Kukler jd 20 j. J. J. de Tombe jm 24 j. en M. J. Pillekers jd 24 j. P. Schouten jm 20 j. en J. Boehlee jd 19 j. A. A. Janssen jm 25 j. en A. J. de Wolff jd 19 j. C. C. Ver hagen jm 34 j. en T. Oosterom jd 33 j. Overleden: R. Nuiver hsvr. van J. v. Wijk 55 j. J. Th. G. Hartingsveld zn. 12 j. L. Velleman, hsvr. van B. Neuteboom 71 j. M. Bergman dr. 11 j. 87 jaar geworden. Gedurende 45 jaar is hij' aan de Sint Servaaskerk verbonden ge weest, waarvan 27 jaar als pastoor en acht-» tien jaar als deken der stad. TUINDER DOOR TREIN GEGREPEN. Slachtoffer kort na het ongeluk overleden. Hedenmiddag is er op de veiling „De Tuinbouw", gelegen tusschen Bovenkarspel en Grooteb'roek een ernstig ongeluk ge beurd. Een achttienjarige tuinder uit Lut jebroek was bezig met bloemkool pellen, toen een trein uit de richting Enkhuizen naderde. Vermoedelijk door den sterken wind heeft de jongen den trein niet hooren aan komen en doordat hij zich te dicht bij de rails bevond werd hy door den locomotief gegrepen en met een groote hoofdwond langs de rails neergesmakt. Dokter Steen huizen uit Bovenkarspel verleende de eer ste hulp. Nadat het slachtoffer het H. Oliesel was toegediend, werd hy naar het ziekenhuis te Lutjebroek vervoerd. Onder weg is hy aan de bekomen verwondingen overleden. SASSENHEIM WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Vanmiddag is de vyftigjarige wielrijder S. Verbij in de Hoofdstraat, nabij de R.K. Kerk alhier door een personenauto aange reden, welke uit de richting Leiden kwam. Het slachtoffer, dat geheel rechts van den weg reed, werd tegen den grond gesmakt en ernstig gewond. Nadat dokter Le Grand geneeskundige hulp had verleend, is de man naar het St. Elisabethziekenhuis te Leiden vervoerd. Zijn toestand is zorgwek kend. Het rijwiel is totaal vernield. Buitenland SPLITSING IN DE ABESSIJNSCHE KERK JERUZALEM, 4 Oct. (ANP.) Bisschop Johannes en de andere Koptische priesters, die Haile Selassie trouw zijn gebleven, heb ben de Britsche autoriteiten verzocht den toegang tot de St. Helena-kapel (bij de kerk van het H. Graf) te ontzeggen aan 15 monnikken, die gedreigd hebben zich aan te sluiten bij dat deel der Koptische Kerk in Abessynië, dat zich onder de Italianen geschaard heeft. Hierover is een ernstig conflict ontstaan, daar deze monniken een obpositiekerk onder Italiaansche auspiciën willen stichten. De St. Helena-kapel is een der vele bezittingen der Ethiopische Kerk in Palestina. MANSCHAPPEN VAN HET LEGIOEN NAAR TSJECHO SLOWAKIJE. LONDEN 4 October (ANP). Vandaag is de selectie begonnen van 1000 man van het Britsche Legioen, die naar het Sudoten- land zullen worden gezonden om er poli tiedienst te doen in de streken, waar een volksstemming zal worden gehouden. Er zijn admiraals, generaals, zakenlieden en arbeiders by, die allen op dezelfde wyze gekleed zullen gaan en een armband van blauw met goud zullen krijgen, politiehel- men met een punt zullen dragen en slechts gewapend zullen zijn met wandelstokken. Zij zullen gekleed zijn in blauwe overjas sen. Gehuwden zullen 75 schellingen per week ontvangen, vrijgezellen drie pond. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Oct. Vette Varkens. Totaal aanvoer 119 zwaar 5657 cent per kg. le vend gewicht in centen. Handel goed. - ROTTERDAM, 4 Oct. Vee. Aanvoer: 3153 totaal, 136 paarden, 903 magere runderen, 604 vette runderen, 30 vette kalveren, 814 graskalveren, 735 nuchtere kalveren, 222 schapen en lammeren, 5 varkens, 86 bok ken of geiten, 18 veulens. Prijzen per kg.: vette koeien 76, 65 en 4555 cept, vette ossen 74, 62 en 46—56 cent. stieren 65, 60 en 54 cent, vette kalveren 105, 95 en 70—80 cent, schapen 43, 35 en 28 cent, lammeren 50, 45 en 40 cent, graskalveren 54 en 44 cent, nuchtere kalveren 45, 40 en 35 cent, slachtpaarden 50, 45 en 35 cent, prijzen per stuk: schapen 24—20—16, lammeren f 16 1310, nuchtere slachtkalveren f 139 —7; nuchtere fokkalveren 24—20—18, slachtpaarden 210—170—100; werkpaar den 330—270—180; hitten f 240—195— 100; veulens 130—100—50, stieren 290 215160, kalfkoeien 275220160; pinken 155—125—100; graskalveren 55 4530, bokken of geiten 14105. BODEGRAVEN, 4 Oct. Kaas. Aange voerd: 285 partyen Goudsche kaas, alle met rijksmerk. totaal 12825 stuks, wegen de 115.425 kg. Prijs met Rijksmerk le soort 2728.50, 2e soort 2426 en zwaardere tot 30 per 50 kg., Handel matng.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3