VREDE RFTFFKFMD Pe MIDZA v5ert feest met plT7RrS MIDZA-GLIËNTEN TEVREOEN-CLIENTEN! I DZA-ZAKEN STADS NIEUWS PRIJZEN Hier zijn de gelukkige prijswinnaars van deze week; Prijzen Guldens-Bons BUITEN ONZE 50 PREMIES I 2e Prijs f. 2.50 Prijzen 50 ets.-Bons Prijzen 25 cts.-Bons blNSDAG 4 OCTOBER 1938 DE LtiW.CHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 WONINGBOUWVEREENIGÏNG „ONS BELANG." Zeer velen hebben Zaterdagmiddag op de receptie van de Woningbouw- vereeniging „Ons Belang" de gelegen heid aangegrepen om van hun sympa thie te doen blijken voor het werk van deze vereeniging, dat zij nu reeds vijf-en-twintig jaar in het midden van onze stad verricht. De receptie-kamer van de Stadsgehoor zaal, waar een en ander plaats vond, was gesierd met talrijke bloemenmanden, die aan het geheel een f eestelij ken aanblik gaven. De voorzitter, de heer J. Gerritsen heette allen hartelijk welkom om dan na te gaan hoe de organisatie is ontstaan, waarbij hij er op wees, dat een en ander zijn aanlei ding vond door de moeilijkheden, die de huurders in den weg werden gelegd. In de vijf-en-twintig jaar van haar be staan heeft de organisatie veel tot stand mogen brengen. Dit blijkt wel uit het aan tal geëxploiteerde woningen, dat thans 165 bedraagt. Het laatste bouwplan werd vol tooid in 1932. In dien tijd werden 28 wo ningen gebouwd. Vervolgens stelde spreker in het licht, zich hier tevens wendende tot de zuster organisaties, dat het heel mogelijk is om door de organisatie saneeringsplannen, die ir> den raad worden genomen, uit te doen voeren. Spr. zette tenslotte nog uiteen, dat het bestuur ook in de toekomst voort hoopt blij ven te gaan met de belangen van „Ons Belang" te blijven behartigen, zulks in het belang van de Volkshuisvesting in het algemeen en van die van de Bouwvereeni- ging in het bijzonder. Spr. hoopte, dat aan de moeilijkheden, die het zesde bouwplan nog steeds in den weg staan, spoedig een einde zal komen. Een uitgebreide rij van sprekers voerde vervolgens het woord. Als eerste spreker richtte wethouder Verweij. namens het Gemeentebestuur, zich tot de jubileerende ereeniging. Supr. zette in zyn toespraak uiteen, dat men bij al het bouwen niet dient te verge ten, dat de volksgezondheid en de verhoo ging van het peil der arbeidende "klasse op het eerste plan dienen te staan. Voorts merkte spr. op, dat indien er t. z.t. weer tot bouwen wordt overgegaan, het z.i. de thans jubileerende vereeniging is, die hiervoor de primeur dient te hebben. Spr. was voor zich de meening toegedaan, dat, wanneer er tot saneering der binnen- stad wordt overgegaan, het zeer best mo gelijk is, dat rekening wordt gehouden met de belangstelling, die bouwvereeni- gingen hiervoor hebben. Namens het ge meentebestuur bracht spr. tenslotte de ge- lukwenschen over. De heer Van Staal, sprekende namens den Nationalen Woningraad, herinnerde in zijn toespraak aan de omstandigheden waaronder „Ons Belang" haar1 jubileum mag vieren. Weinig had het gescheeld of op den dag van het jubileum was een nieuwe wereldbrand uitgebroken. Geluk kig is dit gevaar thans afgewend en kan „Ons Belang" opgewekt haar jubileum vieren. Spr. ging dan na hoe vele jaren geleden de arbeidende klasse in woningen verkeer de, die van krotten zeer veel weg hadden. Thans zien wij daarin een groote verbete ring. Frissche kamers, mooie huizen zijn thans het domein van de arbeidersklasse. Hier schuilt ook een groote cultureele taak achter. Dat brengt spr. in dit verband aan de pioniers, die eens het mooie werk der bouwvereenigingen begonnen. Een omvangrijke taak, aldus spr., is ook door uw bestuursleden en dit geheel Belangeloos verricht. Steeds was er ook met den Nationalen Woningraad, een pret tige samenwerking. Spr. besloot met den wensch, dat het bestuur nog vele jaren het mooie, belangrijke werk, in het belang der arbeidende klasse begonnen, mag blijven voortzetten. Namens de Prov. afd. van den Bond van Woningbouwvereenigingen, bracht de heer Gooses de gelukwenschen over. Spr. vond hierbij tevens de gelegenheid om er op te wijzen, dat het van de bouwvereenigingen zoo goed gezien is, dat zij er voor zorgen dat idieele woningtoestanden ontstaan. Voor den Raad van Commissarissen voer de de heer J Zitman het woord, die er op wees, dat „Ons Belang" steeds de zaken prachtig weet te heheeren en geregeld van groote energie blijk geeft. De architect der vereenieing. de heer C. Ponsen de felicitaties aanbiedende, stond nog een oogenblik stil bij de taak der woningbouwvereenigingen. waarbij hij o.m. wees op het mooie ideaal: de arbeiders voor de arbeiders. Namens de Federatie bracht de heer De Jong een gelukwenschen over. waarbij snr. den wensch uitsprak, dat de toekomst niet ver meer moge zijn, dat „Ons Belang" aan haar verdere plannen uitvoering zal kun nen geven. Nadat de heer Poelijoe een woord van gelukwensch en waardeering namens de woningbouwvereniging „De Eendracht" had uitgesproken, deed dit de heer Schul- ler voor de Commissie van Fabricage, die den wensch uitsprak, dat „Ons Belang" nog jaren in het belang van de volksontwikke ling mocht werkzaam zijn. Achtereenvolgens brachten nu de geluk wenschen over de heeren Van Helden na mens de Woningbouwvereniging „De Tuin stadwijk", Noteboom voor „Ons Doel", Wassenaar xoor „De Eendracht", Holm voor „Buitenrust" te Oegstgeest, dr. Rijk mans voor „Spinoza" te Rijnsburg, Gal- jaard, jury-lid van de „Tuintjes-vereeni- ging", Streefland voor de „„Tuintjesver- ceniging „Ons Belang", Verlint voor de Speltuinvereeniging „Westerkwartier" en als leverancies de heeren Arnoldus, Ger ritsen, Harting en Jansen. Alle sprekers boven fraaie bloemstukken of geschenken aan. In een hartelijk dankwoord richtte de voorzitter aan het einde der receptie zich tot allen, die op een of andere wijze van hun belangstelling bij dit jubileum hadden blijk gegeven. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING Propaganda-avond der afd. Leiden De kleine zaal van de Stadgehoorzaal was Vrijdagavond gevuld met burgers, die, deels onder den druk van de omstandig heden der laatste dagen, de noodzakelijk heid van het organiseeren van een luchl: beschermingsdienst inzien. De bijeenkomst, welke georganiseerd was door het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst, commissaris Meyer, in samen werking met de afdeelingen Leiden van de N.V.L., werd geopend door den voorzitter der afdeeling, den heer N.C.F. van Gin- kel. Daarna sprak commissaris Meyer, die niet naliet te wijzen op het feit, dat de Leidsche burgerij allerminst gereed was ge weest op den moeilijken 23sten September, om de meest geringe maatregelen voor zelf bescherming te nemen. De heer Meyer be sloot met de burgerij op te wekken om deel te nemen aan de plannen, die de volgende spreker zou ontvouwen, omdat die plannen de meest volledige zelfbescherming aan de burgerij verzekeren. De heer dr. J. J. van Eek gewaagde van de ontspanning, welke nu is ingetreden in den intemaionalen toestand; spreker meent, dat verwikkelin gen zooals de laatste Septemberdagen te zien gaven, zich steeds opnieuw kunnen voordoen, waarbij de afloop wellicht niet altijd even gunstig zal zijn. Dan ontstaat gevaar voor de burgerbevolking, die op dat moment weinig of geen bescherming van de overheid te wachten heeft; spr. werkte dit onderwerp in het kort uit en stipte aan, welke gevaren zich voordoen. Ook de maat regelen ter bescherming besprak dr. Van Eek in het kort, daarbij den nadruk leg gende op de mogelijkheid, die moet be te zoeken. Hoofdzaak is echter, dat diege nen onder de burgers, mannen en vrou wen, die in tijden van dreigend gevaar in de stad moeten blijven, de gevaren vooraf leeren kennen en geleerd hebben samen te werken. Daartoe moeten in de verschil lende wijken van de stad afzonderlijke co- mité's worden opgericht, die de gedachte van zelfbescherming door samenwerking propageeren en onder leiding van het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst en met steun van de vereeniging oefenen. Spreker wekte de aanwezigen op zich te laten in schrijven voor deze buurtorgani saties. Een aantal studenten, ter vergade ring aanwezig, noteerde vervolgens vele namen. Enkele aanwezigen stelden vragen, wi.ilke dr. Van Eek bereidwillig beant woordde, waarna de heer Van Ginkel de vergadering sloot. De secretaris van de afdeeling Leiden deelt mede, dat nu alle namen van hen, die belangstelling toonden voor luchtbe scherming, hetzij als cursist, door aanmel ding op 28 en 29 September en door aan melding ter vergadering op 30 September, worden gerangschikt naar de wijken, waar deze belangstellenden wonen. Al deze per sonen ontvangen een persoonlijke oproe ping, wanneer in de komende dagen en weken de wijkorganisatie wordt ter hand genomen. „St. CHRISTOFFEL. Het centraalbestuur van „St. Christoffel" heeft op 7 Oct. a.s. een speciale propagan da-avond uitgeschreven voor alle R.K. Handelsreizigers en -agenten in Leiden en omgeving. Deze propaganda-avond wordt gehouden in „De Harmonie", Breestraat al hier, aanvang half negen. Op dezen avond zal het program van ac tie, dat 15 punten omvat, worden uiteen gezet door den 2den secr. van het centraal bestuur, den heer Petit. Het spreekt van zelf, dat ieder lid van „St. Christoffel" de zen avond aanwezig is. Maar wat niet van zelf spreekt, maar niettemin hoogst nood zakelijk is, is dat ieder lid der afd. Leiden een ongeorganiseerd collega meebrengt. Niet mogelijk denkt u? Helaas is het wel mogelijk. Er zijn in onze goede Sleutelstad nog heel wat R.K. handelsreizigers en han delsagenten, die alleen maar profiteeren van de resultaten van de organisaties, die blijkbaar de duidelijke taal onzer Bisschop pen niet verstaan, die alleen maar opposi tie kunnen voeren en steeds maar verge ten, dat zij bij zich zelf moeten beginnen en dan tot de ontdekking zullen komen, dat zij persoonlijk toch eigenlijk niets hebben gedaan om de maatschappelijke en sociale misstanden, waaraan ons beroep zoo rijk is, uit den weg te ruimen. Het minste wat zij daaraan kunnen doen, is lid zijn van de organisatie waar zij thuis hooren „St. Christoffel". Thans wordt aan allen de ge legenheid geboden, hun echte of vermeen de bezwaren bekend te maken aan hen, die bevoegd zijn, daar een oordeel over uit te spreken en daarin van advies te dienen. Derhalve verwachten wij alle leden, maar ook alle R.K. ongeorganiseerde reizigers en agenten Vrijdagavond in „De Harmo nie". Het parool is. Ieder lid maakt een lid. J. A. BIERLAAGH, Voorzitter, afd. Leiden. HET LEIDSCHE DIERENASYL Vorige week hield de vereeniging „Het Leidsche Dieronasyl" haar jaarvergadering waarin werd uitgebracht over het afge- loopen jaar. Hieruit bleek, dat de ver eeniging nog gebukt gaat onder de ge volgen van de malaise, waardoor het aan tal leden en contribuanten is gedaald, ter wijl het publiek ook door de malaise nog veelvuldiger het Asyl te hulp roept dan in vroeger jaren het geval was. Er werden dan ook plannen ontwikkeld om de be langstelling voor Dierenbescherming en Asyl weer te doen toenemen. O.a. zal in November een Bazar worden gehouden en zal op de inwoners van Leiden ook geleide lijk een beroep worden gedaan om zich als lid te willen opgeven. De aftredende bestuursleden mevrouw van Eck-Kisker en de heer Joh. Speelman werden bij accla matie herkozen. De begrooting voor 1938 geeft een cijfer in ontvangst en uitgaaf van 4550. Bij de rondvraag werd van bestuurs zijde mededeeling gedaan over de vorde ringen die de plannen van de vereeniging Nationale Dierenzorg maken. Nationale Dierenzorg zal eerlang een groot asyl stichten aan den Haagweg, waar ook door samenwerking van deze vereeniging met de vereeniging Het Leidsche Dieremasyl de Leidsche huisdieren zullen worden onder gebracht. Waar zoowel in Den Haag als in Wassenaar en Noordwijk reeds met kracht wordt gewerkt om den bouw van het nieuwe Asyl mogelijk te maken, zal ook Leiden zich niet onbetuigd mogen laten. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.79 Berlijn 37.40 Parijs 4.91 Brussel 31.05 Zwitserland 41.93l/2 Kopenhagen 39 30 Stockholm 45.35 Oslo 44.25 New York 1.833/4 Praag 6.35 1e Prijs f. 25.- Mej. J. N. V., Bankastraat 17, Leiden 2e Prijs f. 15.- Mej. M. v. d. B., Gooweg 17, Noordwijk 3e Prijs f. 10. Mevr. A. v. N., Spinozal. 16, Rijnsburg 4e Prijs f. 7.50 TERWAARDEVAN f Mevr. G. R. A. v. d. H., Haarlemmerstr. 199, Leiden Mevr. C. G., Rijnsburgerweg 119, Leiden Mevr. J. C., v. d. Waalstraat 53, Leiden Mevr. J. O., Haarlemmerstraat 166, Leiden Mevr. J., Wasstraat 52, Leiden Mevr. H. E. B., Pr. Hendrikstraat 13a, Leiden Mevr. H. D„ Warmonderweg 49, Leiden ieder een premie van I. 5.— Mevr. L., Genestetstraat 44, Leiden Mevr. S. M. N., Jan Lievensstraat 27, Leiden Mevr. M. V., Janvossensteeg 52, Leiden Mevr. H. R„ Dwarswateringkade 2, Leiderdorp Mevr. C. R. B„ Middelweg 2, Leiden Mevr. Jac. B., D. 71 A, Rijpwetering Mevr. A. van H. Jr., Sumatrastraat 165, Leiden Mevr. P. v. R., Hooge Rijndijk F 35, Zoeterwoude Mevr. H., Sitterlaan 32a, Leiden Mevr. B. Th. v. A., Zeestraat 32a, Noordwijk den Heer M. A., Javastraat 10, Leiden. leder een premie van f. 2.50 DEZE WEEK m VREDES-PRIJZEN EXTRA! HOOPT IN DE BEKENDE EN LEVERT UW BONS IN AAN DE BEKENDE ADRESSEN EN U DINGT MEE NAAR DE 100 MIDZA PRIJZEN 3e Prijs I. 2.50 Mevr. C., Schelpenkade 9, Leiden Mevr. K., Haarlemmerstraat 196, Leiden Mevr. M. S., Hooigracht 68, Leiden Mevr. L. A., Dozystraat 10, Leiden Mevr. W. van B., Haarlemmerstraat 267a, Leiden Mevr. P. J. S., Leliestraat 120, Leiden Mej. M. E. O., Zandstraat 13, Leiden den Heer H. R., Verwerstraat 18, Leiden Mevr. M. L., Oude Rijn 8, Leiden Mevr. M. J. L., Langebrug 1, Leiden Mej. M. J. L., Heerengracht 5, Leiden Mevr. G. L. v. W., Haarlemmerstraat 54b, Leiden Mevr. W. M. R. V., Leidsche weg 255, Voorschoten Mej. A. de H., Oranjeboomstraat 4, Leiden Mevr. v. B. B. H., Sumatrastraat 17, Leiden Mevr. P. v. O. v. d. V., 157, Benthuizen ieder een premie van f. I 1e Prijs I. 5.- Mevr. J. G. v. E., Koning straat 4, Leiderdorp 2e Prijs I. 2.50 Mevr. v. H., Julianastr. 6, Leiden 1e Prijs f. 5.- Mevr. L. S., Haarlemmerstraat 145a, Leiden Mevr. W. E. 0„ Stadhouderslaan 32, Leiden Mej. P. v. W., Bloemstraat 23, Leiden Mej. J. H. H., Mariënpoelstraat 25, Leiden Mej. J. W., Vrouwensteeg 3, Leiden Mevr. L. v. d. L., P. K. Koorsteeg 7a, Leiden Mevr. W. F. S., Pieterskerkhof 22, Leiden Mevr. B., Oude Singel 174, Leiden Mej. A. A., Looierstraat 9a, Leiden Mevr. J. B., St. Jacobsgracht 24, Leiden Mevr. G. V., W. Rozenstraat 27b, Leiden. ieder een premie van f. I.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15