Het volk jubelt zijn leiders toe )m den vrede, dien zij* gered hebben „Leve Daladier" ATERDAG 1 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ONBESCHRIJFELIJKE GEESTDRIFT VOOR CHAMBERLAIN Iflnchen was slechts het 'oorspel voor een breedere regeling „GOED ZOO, NEVILLE, GOD ZEGENE O". De Engelsche minister-president Cham- Irlain is gisternamiddag om tien minuten eer half zes op het vliegveld Heston ge lid. De eerste minister werd door de aan- vzige ministers omringd, terwijl een mi- ntenlang aanhoudende gejuich losbarstte. Gamberlain bleef toen een oogenblik vor de menigte staan en toonde den jui- cenden menschen het document met zijn hndteekening en die van Hitier. Duzenden Londenaren hadden uitdruk king gegeven aan hun gevoel van opluch ting pver de redding van den vrede, door Chanberlain een grootschen ontvangst te berejlen. In groote stroomen waren de be lang ellenden naar het vliegveld Heston gekoien om bij de eersten te behooren, die (jiamberlain zouden toejuichen. Langs den leg, die naar het vliegveld leidt, ston den }weehonderd knapen van het Eton- collele opgesteld, die spontaan hadden aang Doden den premier, die oud-leerling van ton is, op deze wijze in te halen. Oo in Downingstreet stond een groote menite opgesteld, evenals voor het Buc king] am Palace, waar men getuige wilde zijn van de aankomst van den premier voor :ijn eerste bezoek aan den koning. Nate zijn verwelkomd door den minis ter lgde Chamberlain een korte verkla ring f, waarin hij o.m. zeide: „Ei zijn slechts twee dingen, die ik wil zeggei. In de eerste plaats wil ik verkla ren, at ik evenals mijn vrouw gedurende al dc,e gespannen dagen een onnoemelijk aanta brieven heb ontvangen, brieven van steun goedkeuring en dankbaarheid. Ik kan niet zeggen, welke steun dat voor mij geweest is. Ik wil het Britsche volk dankzeggen voor wat het heeft gedaan. Tï de tweede plaats wil ik verklaren, dat de regeling van het Tsjecho-Slo- waakscbe probleem, die thans tot stand is gebracht, naar mijn opvatting slechts een voorspel is voor een bree- derfe regeling, waarin geheei Europa den vréde zou kunnen vinden. Vanmorgen heb ik nog een bespreking gevoerd met den Duitschen rijkskanselier Hitier en hier is een papier, dat zijn naam draagt zoowel als den mijnen. Sommigen uwer hebben misschien reeds gehoord wat het behelst, maar ik zou het toch nog wil len Noorlezen". Nadat Chamberlain den inhoud van de reeds bekende verklaring had voorgelezen, barstte een wild gejuich uit, waarbij kre ten als: ,,goed zoo, Neville, God zegene u", konden worden onderscheiden. Chamberlain wuifde de menigte toe en stapte vervolgens in zijn auto, die echter nog geen honderd meter opgereden was, toen de menigte reeds door de afzetting heenbrak en den wagen zoo dicht omring de, dat er geen doorkomen aan was. Men klopte op de ruiten van de auto en zong uit volle borst, terwijl de aanwezige mi nisters, diplomaten en belangstellenden mee instemden, het lied: „For he is te jolly good fellow". Minstens tienduizend personen stonden voorts nog buiten het vliegveld te jui chen en met vlaggen te zwaaien. Cham berlain leek bijna overstelpt door de har telijkheid van deze ontvangst. Ten slotte baande de politie een weg voor den premier door de menigte, zoodat hij vertrekken kon naar Buckingham Pa lace. Na zijn bezoek aldaar werd om ze ven uur een kabinetszitting bijeengeroe pen. CHAMBERLAIN BIJ DEN KONING. Precies om 19 uur verschenen de ko ning, de koningin, Chamberlain en mevr. Chamberlain op het balkon van het pa leis, waar zij gedurende vier minuten ble ven staan. De koning beduidde Chamber lain naar voren te treden en gedurende enkele oogenblikken stond de eerste mi nister vooraan op het balkon, terwijl de geestdrift van het publiek tot een nieuw hoogtepunt steeg. De ontvangst, die Chamberlain bereid werd, toen hij het paleis was binnengetre den, was wellicht de hartelijkste, die ooit een bezoeker aldaar ten deel is gevallen, zelfs het huishoudelijk personeel van het paleis rende naar buiten, toen zijn auto naar binnen reed en de bedienden juich ten den eersten minister tezamen met de steeds toenemende menigte voor het pa- Jeis toe, terwijl honderden auto's hun claxons lieten loeien. Chamberlain en zijn vrouw vertrokken om 19 uur 12 van het Buckingham Palace en ook ditmaal werd de auto weer om ringd door de jubelende menigte, zoodat bereden politie een weg moest banen. Om 19 uur 15 arriveerde Chamberlain in Downingstreet. Ook hier was de ont vangst onbeschrijfelijk geestdriftig. Reeds twee uur voor zijn aankomst hier waren groote menigte samengestroomd, in hoofd zaak bestaande uit vrouwen, die onver droten bleven wachten, ondanks den re gen. Enkele seconden na zijn ambtswoning te zijn binnengegaan, verscheen Chamberlain met zijn vrouw voor een van de vensters, waarop een nieuwe uitbarsting van jube lenden geestdrift volgde. De bekende schrijver Lawrence Szabo schrijft in de „Azest", dat hoewel reeds vele waardige personen den Nobelprijs voor den vrede hebben gekregen, de Noor- sche autoriteiten moeten overwegen dezen thans aan Chamberlain toe te kennen, want hij heeft een werk verricht, dat mil- lioenen malen grooter is, dan hetgeen de anderen hebben gedaan. REEDS DEMOBILISATIEMAATREGELEN IN ENGELAND. Het Britsche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat tot zekeren omvang de manschappen der luchtafweer- en kustver dedigingseenheden, die de laatste week onder de wapenen geroepen waren, hun posten weer mogen verlaten. De kroon op het werk van Neville Chamberlain in dienst van den vrede. - Het oogenblik, waarop de Engelsche premier zijn handteekening onder de te München gesloten overeenkomst zal zetten DALADIER EN BONNET GEHULDIGD. Gisternamiddag te tien minuten vóór vijf is de Fransche minister-president Da ladier op het vliegveld Le Bourget ge daald. Een groote menigte was aanwezig om hem toe te juichen en de menschen braken door de afzetting heen en omring den de auto, waarin de minister-president naar Parijs terugkeerde. Voortdurend hoorde men kreten „Leve de vrede'', „Leve Frankrijk", „Leve Daladier" „Leve Chamberlain" en werd de „Marseillaise" gezongen. Te Parijs zag men hetzelfde tooneel. Een groote menigte wachtte op den aankomst van den minister-president en zoodra hij verscheen barstte men in toejuichingen uit en zwaaide men met vlaggen en hoe den. De auto kon slechts zeer langzaam voorwaarts gaan. Gistermiddag te half zes is de minister raad onder voorzitterschap van president Albert Lebrun bijeengekomen. President Lebrun dankte namens het geheele volk Daladier voor het vervullen van de delicate opdracht. Minister-presi dent Daladier bracht verslag uit van de besprekingen te München, waarna de ge heele ministerraad zich vereenigde met de woorden van den president om Dala dier te danken. De minister-president dankte hiervoor en vroeg ook minister Bonnet niet te vergeten. Het is namelijk de minister van buiten- landsche zaken, die op 27 September aan sir Eric Phipps had verzocht, er bij zijn regeering op aan te dringen, dat een nieuwe poging zou worden ondernomen om tot een minnelijke schikking te gera ken. Bonnet heeft, in nauwe samenwer king met den minister-president, instruc ties opgesteld voor den ambassadeur te Berlijn. Deze ontving opdracht, den Füh- rer met nadruk te wijzen op den grooten ernst van den toestand en te doen uitko men, dat er voor Duitschland geen rede nen bestonden, den Europeeschen vrede in het geding te brengen en daardoor het gevaar te loopen, dat de aanzienlijke voordeelen, die het reeds had verkregen, verloren zouden gaan. Bonnet gaf eveneens opdracht aan den ambassadeur te Londen, zich naar lord Halifax te begeven, om te trachten het daarheen te leiden, dat een stap zou wor den ondernomen bij Mussolini, met ver zoek, bij Hitier te intervenieeren ten gun ste van de handhaving van den vrede. Chamberlain stemde in met dit denkbeeld en stuurde lord Perth naar Mussolini, dien verzocht werd, de voorstellen van Roose velt tot het houden van een conferentie der vertegenwoordigers van de betrokken mogendheden te Berlijn te steunen. EINDE VAN DE MOBILISATIE IN FRANKRIJK. De regeering heeft gisteravond maat regelen besproken, welke noodig zijn om de reservisten, die onder de wapenen wa ren geroepen, naar hun haardsteden te doen terugkeeren. Dit terugkeeren zal geleidelijk geschieden en in het tempo, dat noodig is voor de veiligheid van de landsverdediging. DE AANKOMST VAN MUSSOLINI. Gisternamiddag om zes uur is Musso lini per specialen trein in Rome aangeko men, waar hij geestdriftig is ontvangen. Hij begaf zich onmiddellijk naar het Pa lazzo Venezia, waar hij, terwijl de „Gio- vinezza" weerklonk, op het balkon ver scheen. Langen tijd overschouwde Musso lini de onafzienbare menschenmenigte, die voor het paleis was saamgestroomd. Daarop groette hij met opgeheven rech terarm en verliet langzaam het balkon, om spoedig voor den. tweede en een derde maal op het balkon te verschijnen. Eerst toen richtte hij het woord tot de menigte, zeggende: „Kameraden, gij hebt gedenkwaardige uren beleefd. In Mün chen hebben wij voor den vrede der ge rechtigheid gewerkt. Is dat niet het ideaal van het Italiaansche volk?" De menigte antwoordde daarop met een stormachtig geroep: „Ja". De Italiaansche koning was onverwachts van zijn buiten te San Rossore te Florence aangekomen om er op het station Mus solini te ontmoeten. VANDAAG KEERT HITLER TE BERLIJN TERUG. Minister Goebbels heeft een proclama tie uitgevaardigd, waarin de bevolking wordt aangespoord den Führer bij zijn terugkeer te Berlijn, vallend hedenmor gen te 10.10 uur, te begroeten. Op alle openbare gebouwen wordt gevlagd. EINDE VAN DE MOBILISATIE IN BELGIë. Gistermiddag hebben de leden van de Belgische regeering vergaderd. Na de bij eenkomst heeft minister president Spaak verklaard, dat aangezien de internationale toestand aanmerkelijk was verbeterd, de regeering besloten had maatregelen te ne men om het leger weer op voet van vrede te brengen. De regeering brengt hulde aan den geest van vaderlandsliefde, welke het leger bezielt. Zij wenscht zich geluk met de kalmte, waarmede het geheele land de opgelegde lasten heeft aanvaard. Het parlement zal op Dinsdag a.s. in een buitengewone zitting bijeen worden geroepen. De regeering is van plan voor te stellen, dat de gemeenteraadsverkie zingen zullen worden gehouden op 16 Oc tober. GEZANTSCHAPPEN WORDEN AMBASSADES. Op grond van een met de Belgische re geering tot stand gekomen overeenstem ming omtrent de verandering van de we- derzijdsche gezantschappen in ambassa des heeft de rijksregeering een wet opge steld, waarbij Jiet Duitsche gezantschap in Brussel veranderd is in een ambassade. De Führer en rijkskanselier heeft dien overeenkomstig den gezant, von Buelow- Schwante benoemd tot Duitsch ambassa deur in Brussel. Hegelijkertijd is de Bel gische gezant te Berlijn, Vicomte d'Avi- gnon, tot Belgisch ambassadeur in Berlijn benoemd. De populaire Engelsche premier tijdens zijn rede na aankomst op het vliegveld Hesten. Staande op het balcon van Buckingham Palace met zyn echtgenoote en den Engel schen koning had Neville Chamberlain geweldige ovaties van de toegestroomde menigte in ontvangst te nemen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5