Het uur der bezetting heeft geslagen dagen Historie ZATERDAG 1 OCTOBER 1938 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Britsche troepen zullen helpen Poolsche elschen aanvaard Grensbeveiliging opgeheven Niet verschijnen 30ste Jaargang No. 9148 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. Schoten kondigden om 1 uur hedennacht het uur van de ontruiming der Tsjechische grens aan. De Sudeten-Duitsche voorposten rukten op. Zij hadden echter consigne, om zonder opdracht van het commando van het Sudeten-Duitsche vrijcorps afzonderlijk noch in verband de grens te overschrijden noch binnen te marcheeren. De eerste Duitsche troepen zouden omstreeks middernacht de grens moeten overschrijden om de eerste etappe van het Sudeten-Duitsche ge bied ten Noorden van de lijn PassauLinz te bezetten. Er schijnen echter weinig teekenen te zijn yan ontruiming door de Tsjechen van aan de grens gelegen stellingen Franzensbad en Oberlohma, Vernomen wordt, dat zes bataljons Britsche soldaten naar Tsjecho- Slowakije gezonden zullen worden om daar ingevolge het accoord van Muenchen te helpen bij het handhaven van de orde. De troepen zullen waarschijnlijk een dezer dagen vertrekken. In welingelichte kringen te Berlijn wordt vernomen, dat de Duitsche troepen de eerste zóne in het Sudeten-Duitsche gebied reeds zijn binnen gerukt. DE INTERNATIONALE COMMISSIE HEEFT REEDS VERGADERD Naar van semi-officieele zijde verluidt, is gistermiddag de internationale commissie, die gevormd zou worden volgens het te München opgestelde protocol, voor de eerste maal te Berlijn bijeengekomen. Tegen vijf uur arriveerden bij den staats secretaris van het departement van buiten- landsche zaken, von Weizsaecker, de am bassadeurs van Italië, Engeland en Frank rijk. Even vóór zes uur arriveerde op het vliegveld te Berlijn de Tsjecho-Slowaaksche gezant Mastny, die voor Tsjecho-Slowakije zitting heeft in de internationale commis sie. Ook hij begaf zich naar het gebouw van buitenlandsche zaken. Naar voorts verluidt, hebben de leden der commissie gisteren beraadslaagd over de entruiming van zone 1 en 2, ten einde een wrijvinglooze uitvoering van de inbe zitneming van .het Sudetenland door Duitscliland te bewerkstelligen. EEN BEROEP OP DE SUDETEN- DUITSCHERS. De Tsjecho-Slowaaksche radio-omroep heeft zich gisteren tot de Sudeten-Duit- schens ge.wend met een oproep, waarin on der meer gezegd werd: „Tsjecho-Slowakije heeft ten gunste van den vrede het grootste offer gebracht, dat de geschiedenis kent. Het heeft afstand ge daan van streken, die langer dan duizend jaar tot Bohemen en Moravië behoord heb ben. De regeering wilde zoo ook u bewaren voor het verlies aan menschenlevens, dat een oorlog gebracht zou hebben. Sudeten-Duitschers! Toont, dat -gij als mannen het leed kimt eerbiedigen van een tegenstander, die evenals gij van zijn va derland houdt". Hulde voor Chamberlain Een aantal Rotterdamsche jongeren uit handels- en beurskringen heeft het initia tief genomen tot het vormen van een com missie, met het doel minister Neville Cham berlain te huldigen voor het grootsche werk, dat hij in het belang van den wereld vrede heeft verricht. Na onderling over leg zal worden vastgesteld, waaruit dit huldeblijk zal bestan. Gedacht wordt o.a. aan het oprichten van een gedenkteeken in de buurt van het vredespaleis. Kleine bedragen voor dit doel kunnen worden gestort op postrekening nr. 4400 ten name van de Nederlandsche Bank te Amsterdam, onder vermelding „ten gunste van de Bijbank der Nederlandsche Bank te Rotterdam voor huldeblijk minister Cham berlain". De voorloopige Rotterdamsche commissie bestaat uit de heeren A. F. Ebeling, jhr. mr. D. P. M. Graswinckel, mr. I. J. Ha- velaar, mr. A. C. de Kanter, E. P. de Mon- chy Jr., M. M. A. Offers, mr. P. A. Offers Jr., A. Overeynder Wfzn. en J. A. M. Prinz. Adhaesiebetuigingen kunnen worden ge richt aan den heer M. A. Offers, Glasha ven 3, die ook bereid is nadere inlichtin gen te geven over eentueele samenwerking met andere commissies. De kantoren der K.L.M. in verschil lende plaatsen van ons land ontvingen gis teren pakketten bestemd voor den Engel- schen minister-president. Zoowel op Waal haven als op Schiphol werden herhaalde lijk bloemstukken ingeladen, welke reeds DOCH ONDER PROTEST. PRAAG, 1 Oct. (A. N. P.). Officieel wordt medegedeeld, dat de Tsjecho- Slowakijsche regeering de voorwaar den van de Poolsche nota aanvaard heeft, doch dat deze beslissing onder protest genomen is. enkele uren later op Downihgstreet 14 Wa ren bezorgd. Eenige Groningers hebben hun blijd schap getoond door minister Chamberlain een groote Groninger koek te zenden. Per vliegtuig is deze origineele hulde gister middag naar Londen gestuurd. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft aan den Britschen minister-president een telegram gezonden, om hem geluk te wen- schen met den gelukkigen uitslag zijner onvermoeide pogingen om aan de volke ren den gruwel van een nieuwen wereld oorlog te besparen. Ook uit handels- en beurskringen zijn telegrammen gezonden aan Chamberlain. Het hierboven genoemde initiatief van Rotterdamsche jongeren uit handel en beurskringen is sympathiek. Maar o.i. zou het beter zijn, als die jongeren zich hadden gewend tot de Vredesbonden in ons land, om dezen te verzoeken, het genomen ini tiatief uit te werken. 5 October groot vertol! De regeeringspersdienst meldt: Het ligt in het voornemen om, aan vangende Maandag 3 October, de maat regelen, welke voor de grensbeveili ging zijn genomen, geleidelijk op te heffen. Dien dag zal worden begonnen met het ongedaan maken van de verrichte werkzaamheden. Indien deze arbeid en vervolgens het terugkeeren naar de mobilisatie-centra, het inleveren van wapenen en uitrusting enz. vlot ver loopt, kan worden verwacht, dat de dienstplichtigen, die ingevolge de „bui tengewone oproeping-uiwendige veilig heid" thans nog in werkelijken dienst zijn, op WOENSDAG DEN 5en OCTO BER in den namiddag met groot ver lof zullen kunnen vertrekken. Voor het afwikkelen van de admi nistratieve werkzaamheden zullen commandanten van oorlogsonderdeeïen, enkele officieren benevens het admi nistratieve kader eerst eenige dagen later in het genot van groot verlof kun nen worden gesteld. Een sensatiespel van de eerste rang. De vrede is gered, maar tot welken prijs. Was Hitier tot oorlog bereid of was het bluf? Het groote lichtpunt. Sensatie-spel! Onder regie van Hitler is in de afgeloopen weken op het internationale tooneel van de wereldpo litiek een drama opgevoerd, zóó vol span ning en sensatie, afgewisseld met echt Shakespeareaansche intermezzo's van ont spanning, als nog nimmer in het brein van een tooneelschrijver is opgekomen. Het is in waarheid een drama geweest, al heeft het. ten slotte een blij einde genomen, in dezen zin althans, dat de wereldvrede ge red is en de dreiging van het oorlogsmon ster geweken is. Voor het slachtoffer van dit drama, het kleine land Tsjecho-Slowa kije, over wiens lot beslist is zonder dat het gehoord is .en dat slechts één voor middag den tijd gegeven werd om „ja" te zeggen, daar een „neen" toch uitgesloten moest zijn voor dit slachtoffer is de af loop hoogst tragisch. Om wille van den wereldvrede heeft Tsjecho-Slowakije zich de grootst mogelijke vernedering moeten getroosten. Het is niet alleen de afstand van grondgebied; weliswaar is het Sude tenland een gebied rijk aan mineralen en rijk aan natuurschoon, maar de bevolking was door de golf van Pari-Germanisme, die het overspoeld had, zóó vervreemd van het overige deel van het land, dat deze „Ab- trennung" voor Tsjecho-Slowakije nauwe lijks meer een verlies kan worden ge noemd. Maar het pijnlijkste is de manier, waarop deze gebiedsafstand is afgedwon gen. Het was een ongehoord schandaal, dat een staatshoofd een naburig staats hoofd in het openbaar heeft staan afblaf fen. Welk een pijnlijke vernedering, nau welijks voor het gevoel- der Tsjechen ver goed door de manhaftige doch vruchteloo- ze mobilisatie, dat de vier groote staatslie den („the big four") zonder de Tsjechen over de Tsjechen het lot wierpen, en Praag maar had te slikken. De vrede is gered. Voor het oogenblik ten minste. Want dezelfde situatie, welke nu met zoo'n ontstellende dynamische kracht de wereld aan den rand van de zelfvernieti ging bracht, kan straks opnieuw ontstaan, zcodra Hitier zichzelf of de Duitschers in een of ander opzicht verongelijkt gevoelt. En dat zal des te eerder gebeuren naar mate het succes van deze manoeuvre groo- ter is geweest. Oorlogbereid. Wat wij nimmer zullen vergeten, bij al onze vreugde en op luchting over 't wijken v. d. oorlogsdemon is deze passage uit de redevoering, welke de Engelsche minister-president Chamber lain Woensdagmiddag in het Engelsche Lagerhuis hield: ..In mijn eerste onderhoud met Hitier (in Berchtesgaden dus) werd mij duidelijk, dat de toestand dreigender was dan ik dacht. Hitier zette in beleefde bewoordin gen uiteen wat hij verlangde. Hij voegde hieraan toe, dat hij, liever dan te wach ten, bereid was een wereldoorlog te ris- keeren." Welk een mentaliteit blijkt uit deze so bere mededeeling! Welk een perspectief opent zio-h hier op onze toekomst! Er zijn twee mogelijkheden: ofwel Hit- Ier heeft de waarheid gesproken en is wel degelijk van plan geweest, alles te riskee- ren om zijn zin door te drijven; ofwel hij heeft Chamberlain slechts in den waan ge bracht, dat hij vastbesloten was, met de bedoeling hem „einzuschüchtern". In het eerste geval weten we, wat wij te duchten hebben van een politiek, die om wille van 3 millioen Sudeten-Duitschers wier „onderdrukking" vreeselijk overdre ven is en die toch maar 20 jaar dat „juk" gedragen hebben zonder er aan ten gronde te gaan bereid was een slachting te ris- keeren, waarbij de groote wereld-oorlog nog maar kinderspel zou zijn. In den we reldoorlog zijn in ronde cijfers 9.500.000 mannen gesneuveld! En nu het tweede geval: Hitier heeft het niet ernstig gemeend; hij wilde Chamber lain slechts intimideeren, om hem bereid te maken tot een interventie ten gunste van gebiedsafstand. Hij wilde het onderste uit de kan hebben en heeft als goed koopman zijn tegenpartij er onder gemanoeuvreerd. Maar als dat waar zou zijn, dan zijn wij er allemaal in gevlogen. Dan hebben mil- lioenen eenige weken in angst geleefd. Dan zijn milliarden uitgegeven aan nood-maat regelen, duizenden en nog eens duizenden militairen zijn uit hun werk gehaald, posi ties zijn geschokt of ernstig geschaad, heel de wereld is op stelten gezetalleen omdat Duitschland zijn zin wilde hebben voor 100 pet. en wel terstond. Een lugubere grap. Een lichtpunt. Wij zien in deze heele historie één lichtpunt en dat is, dat er in de algemeene opluchting na de zwa re oorlogsdreiging een algemeene willigte is ontstaan. De volkeren hebben duidelijk getoond, dat zij den oorlog niet willen en dat zij geen haat tegen elkander koesteren. De En- gele en Fransche eerste-ministers Cham berlain en Daladier zijn in Duitschland ontvangen met een warmte, welke hen ver rast heeft en de staatslieden zijn uit elkan der gegaan met het gevoel, dat er heel wat te bereiken is, wanneer zij elkander ont moeten en met elkander praten. Chamber lain en Hitier hebben zelfs een gemeen schappelijke verklaring opgesteld, dat zij de nog hangende kwesties tusschen hun beide landen in onderlinge besprekingen zullen oplossen en dat zij nimmer oorlog tegen elkander willen voeren. Indien een toenadering tusschen de vier groote landen in Europa tot stand zou ko men en de huidige periode van gewapende vrede en versnelde herbewapning zou plaats maken voor een hartelijke verstand houding, gebaseerd op een wederzijdsch begrip en onderlinge waardeering, indien Duitschland nu blijk geeft aan het einde te zijn van zijn aspiraties en in samenwer king met de rest van de wereld wil mede werken aan het economisch herstel en daardoor ook aan zijn eigen welvaart dan is de vrede niet te duur gekocht. Dan kan de wereld een tijdperk van wel vaart en heropbloei tegemoet gaan. Dan hebben wij daar graag een beetje spanning voor over. Dan kan uit den barensnood van de afgeloopen weken een verjongd leven te voorschijn zijn gekomen. Maarzoo gaat het met ieder jong le ven: elk kind, hoe veel belovend ook, moet zijn waarde bewijzen tijdens zijn groei en zijn ontwikkeling. Laten wij afwachten in hope. BINNENLAND DE KONINGIN NAAR SOESTDIJK. De Koningin is gisternamiddag tegen half zes per auto van het Huis ten Bosch naar het paleis Soestdijk vertrokken. DIENSTPLICHTIGEN DER LICHTING 1923. Overgang naar de aanvullingsreserve opgeschort. De regeeringspersdienst meld: De over gang naar de aanvullingsreserve van dienstplichtigen der lichting 1923 en van dienstplichtigen van andere lichtingen, die met de lichting 1923 de eerste oefening hebben volbracht, wordt tot nader order opgeschort. In verband hiermede wordt de inneming van rijksgoederen van deze dienstplichtigen voorloopig gestaakt. DE ORANJE WAARSCHUWING BETREFFENDE VOOR-MOBILISATIE VERVALLEN. De regeeringspersdienst meldt: De minis ter van defensie maakt bekend,, dat zij, die een oranje-waarschuwing hebben ontvan gen om zieti gereed te houden voor on middellijke opkomst bij voor-mobilisatie, kunnen handelen, alsof deze waarschuwing niet was uitgereikt. DENATURATIE ROGGE, AARDAPPE LEN EN VELDBOONEN. Naar ons van bevoegde zijde wordt me degedeeld, is op grond van de gewijzigde omstandigheden besloten met ingang van Maandag 3 October weder gelegenheid te geven tot het denatureeren van rogge, aardappelen en veldboonen. De denaturatieregeling voor goedge keurde pootaardappelen zal, zooals aan vankelijk ook was vastgesteld, met in gang van 3 October in werking treden. DE HUURBELASTING 2 pet. van de netto-huur? In de Millioenennota is, zooals bekend, aangekondigd de heffing van een Nationale Inkomsten- en Winstbelasting van 2 pet., welke zooveel mogelijk bij de bron zal worden geheven.. De heffing „bij de bron" heeft bij veel huiseigenaren de vrees gewekt, dat de 2 pet. zou geheven worden van de bruto-huur, hetgeen voor de huiseigenaren een oneven redig, zwaarderen druk zou medebrengen dan voor de andere belastingplichtigen. Naar „De Telegraaf" nu verneemt, ligt het in de bedoeling der betrokken autori teiten wier onderzoek echter nog niet beëindigd iste trachten zooveel mogelijk te komen tot een vaststelling van een netto- huur als basis van de voorgenomen heffing, d.w.z. na aftrek van bepaalde kosten, rente van schulden e.d. DU nummer beslaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Maandag 3 October, feestdag van Leidens Ontzet, zal „De Leidsche Courant" NIET ver schijnen. De Directie DE ZOMERTIJD EINDIGT Wij herinneren eraan, dat vannacht de zomertijd een einde neemt en dat men dus vanavond de klok een uur terug moet zetten. VOORNAAMSTE NIEUWS Binnenland Bij het schoonmaken van een mitrailleur te Zalk bij Zwolle werd een 13-jarig meis je door een schot in Jiet hart gedood (2de blad). Te Castricum werden drie kinderen uit één gezin door een auto overreden; een meisje werd gedood, een broertje en een zusje gewond. (2de blad). Omgeving Aan den hoogeerw. heer Deken Helle gers van Alphen zijn de laatste H.H. Sa cramenten toegediend. (4de blad). PRINS BERNHARD EN HET REDDINGS WEZEN. Naar wij vernemen heeft Z. K H. Prins Bernhard het eere-voorzitterschap aan vaard van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij te Amsterdam en van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Drenkelingen te Rotterdam. GOLFLENGTEWISSELING. Heden heeft in den Nederlandschen ra dio-omroep de kwartaalswisseling van zen der weer plaats gehad. Dezen keer is daar echter iets ongewoons bij. Immers het pro gramma van Hilversum I, dat is dus nu van den K.R.O. en N.C.R.V., wordt uitgezonden op de beide oude zenders (1875 M. en 301.5 M.) Het programma van Hilversum II (A. V. R. O. en V. A. R. A.) kan men hooren via den nieuwen zender Jaarsveld op 415.5 M., welke hulpzender, dus met ingang vanhe den zelfstandig is geworden. NEDERLANDSCHE KAAS NAAR BELGIë. Beperkende invoer-maatregel geschorst. De Belgische Staatscourant deelt mede, dat is geschorst het Koninklijk besluit van 18 Augustus, dat aan een invoervergunning onderwierp den invoer van weefspoelen, knoopen in corozo en in palmboomhout als mede gegiste kaas met harde of halfharde deeg. PATER DE GREEVE BIJ DE VRIJMETSELAARS Pater Borromaeus de Greeve, die, zoo als men weet, in Indië is aangekomen, zal op 25 October met speciale toestemming van den bisschop spreken voor leden van de vrijmetselaarsloge „De Ster in het Oosten" over „De hoogheid van ons ge loof". DE NEDERLANDERSCHE SPOORWEGEN Benoeming van een president en twee directeuren Naar wij vernemen heeft de te Utrecht gehouden buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Neder landsche Spoorwegen de voorgestelde sta tutenwijzigingen aangenomen. Vervolgens werden benoemd tot presi dent prof dr. ir. J. Goudriaan Jr. en tot directeuren de heeren ir. W. Hupkes, chef van de dienst van tractie en materiaal, en ir. W. F. H. van Rijckevorsel, chef van de dienst van vervoer en handelszaken der maatschappij.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1