Een Jachthaven te Sassenheim OMGEVING ZATERDAG 1 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COUR An f VIERDE BLAD - PAG. 16 ALPHEN AAN DEN RIJN Deken J. M. Hellegers bediend De hoogeerw. heer J. M. Hellegers, deken van Alphen aan den Rijn, is hedenmorgen voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden door den Pastoor van Woerden, Pater F. W. Me- gens O.F.M. De geneesheeren achten operatief ingrijpen noodig. Hedenmiddag onge veer 3 uur zal de operatie worden ver richt door dr. de Bruine Groeneveldt. De Deken is goed bij kennis, doch zijn lichamelijke gesteldheid is minder gunstig. De parochianen van Alphen worden opgewekt in deze dagen een hartelijk "gebed voor den Deken te storten. 20-JARIG BESTAAN VAN R.-K. BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS „SINT BONIFACIUS". Eenige jubileerende leden dor hoofdbestuur onderscheiden. Nadat Zondag l.i. plaats had gevonden de kerkelijke herdenking van het 20-jarig be staan van den Bond van Transportarbei ders „Sint Bonifacius", afd. Alphen aan den Rijn, met algemeene H. Communie en een H. Mis in de Parochiekerk opgedragen voor de levende en overleden leden van deze afdeeling. kwamen velen gisteravond met hun huisgenooten in de Sint Josephzaal bijeen voor de meer feestelijke viering van dit feit. De zaal was voor deze gelegenheid sma kelijk versierd met palmen, terwijl op elk der vele tafeltjes een bouquetje bloemen het feestelijk aanzien verhoogde. Voor in de zaal prijkte ter rechterzijde van de be stuurstafel tusschen wat levend groen het prachtige vandel waarop de afdeeling met recht trotsch mag zijn. Aan de tafel hadden naast het voltallig bestuur mede plaatsgenomen de geestelijke adviseur kapelaan C. M. Klaver en de Jansen, voorzitter van het hoofdbestuur. Mede toonden hun waardeerende belang stelling kap. M. van Stee van het dage- lijksch bestuur van den Volksbond, ter wijl kap. C. M, Broers, die een bezoek had gebracht aan den Deken, even later op den avond verscheen. De door omstandigheden kortelings afge treden voorziter, den heer A. Brasker was met familieleden eveneens present. De leiding van dezen avond was iln han den van den nieuwen voorzitter, den heer H van Egmond, die na een korte opening het woord gaf aan den voorzitter van het feestcomité, den heer G. J. de Jong. Deze bracht in herinnering hoe in het jaar 1918 ook door Alphensche R.-K. Transportar beiders is gevolg gegeven aan den roep stem van Z. H. den Paus Leo XIII-Z. en met eendrachtig samenwerken hier heb ben opgericht een afdeeling van den Bond van Transporarbeiders. Spreker was hen hiervaar dankbaar en bracht een eere-sa- luut aan deze pioniers van wie er meerde ren tot heden nog lid zijn. Zij hebben een pracht werk tot stand gebracht en meer nog, zij hebben de afdeeling tot heden in stand gehouden! Hierna voerde het woord de heer Jansen, voorzitter van het hoofdbestuur, die de vraag stelde of het 20-jarig bestaan van een vakbeweging op Katholieken grond slag opgebouwd, wel een feit is om feeste lijk te worden herdacht. Zulks moest toch feitelijk wel een doodgewone zaak ter we reld zijn! Toch is het helaas met onze or ganisaties nog niet overal en in alle plaatsen zóó. Maar Alphen aan den Rijn neemt in deze ook een uitzonderlijke plaats in Daar bevonden zich in 1918 mannen, die gehoor hebben gegeven aan het woord van Rome, die de Katholieken ter wereld opriep om zich katholiek te organiseeren in eigen stand en vakor.ganisatcies. Niet al leen om te werken maar ook om te bid den! Nadat spreker een historisch overzicht had gegeven van den groei en de ontwik keling van den Bond als hoofdorganisatie, uit welk oevrzicht duidelijk bleek hoe deze vele moeilijkheden heeft moeten overwin nen en' toch ondanks alle tegenkantingen er gereserveerdheid van eigen menschen in tientallen van jaren gegroeid is van elf honderd leden, waarmede de Bond werd opgericht tot een bijna tienduizendtal le den, werd door dezen met dankbaarheid getuigd van deze afdeeling, welke thans reeds een twintigtal levensjaren telt. Naast de stoffelijke belangen, welke zeer zeker van belang zijn, wees spreker er op, hoe de bond ook strijdt voor de doorvoering van het Katholieke principe en de beleving er van. .Als taaie zwoegers stelde spr. ten voorbeeld aanvele jongeren, die nog bui ten de geledingen staan, het wreken van een drietal pioniers van deze afdeeling, die reeds een vijftiental of meerder aantal ja ren lid zijn van den Bond. Spreker stelde het op hoogen prijs de medejubilarissen de heeren P. Brand, H. Fakkeldij en C. de Bruin bij deze gelegenheid als zoodanig na mens het hoofdbestuur en den Bonds-Advi- seur van harte geluk te wenschen. Met den wensch, dat zij op den ingeslagen weg zul len vortgaan, reikte spr. aan deze elk een diploma uit van het hoofdbestuur. Nog een tweetal pioniers werden met een stoffelijk blijk van waardeering herdacht, daar deze reeds bij een vorige gelegen heid een dergelijk diploma ontvingen. Het waren de.heeren A. Brasker en A. v. d. Sijs. Met een hartelijk applaus stemden al le aanwezigen met deze erkenningen in. Nadat het duo Erdelmande Bont het eerste gedeelte van hun vroolijk program ma hadden afgewerkt, afgewiseld met mu ziek van den heer P. v. d. Stoel, sprak ook de geestelijk adviseur van deze afdeeling, kapelaan C. M. Klaver, een kort woord, die allereerst memoreerde den toestand van den Deken en aller gebed vroeg voor diens spoedig herstel. Het is goed, vervolgde spr. om het nuttige met het aangename te ver eenigen. En toch is er hedenavond bij deze gelegenheid ook plaats voor een ernstiger woord. Twintig jaren organisatie-leven is van groot belang. Dit feit is een sprekend getuigenis van Katholieke Actie. Twintig jaren geleden was dit een zware taak. De Standsorgani saties en vakorganisaties zijn er ook, om te behouden wat wij hebben en onze stof felijke belangen te behartigen, maar meer nog om onze katholieke principen uit te dragen. Dit werk is door deze afdeeling twintig jaren voortgezet. Dit tijdperk is thans voorbij. Een mijlpaal in onze ge schiedenis. Met dankbaarheid richt spr. zich tenslotte tot de pioniers en wenscht hen van harte geluk met hun diploma's en besluit met den wensch, dat zij met de geheele organisatie in de toekomst een evengroote activiteit aan den dag zullen leggen om te bereiken het groote doel: een betere maatschappij. Nadat de voorzitter, de heer H. van Eg- mond, de verschillende sprekers had dank gebracht, deelde deze mede, dat het be stuur besloten heeft mede namens de le den een telegram te zenden aan den De ken, waarin hem een spoedig herstel wortd toegewenscht. Met daverend applaus werd hiermede instemming betuigd!! Tenslotte feliciteerde de heer A. F. Ruijs- senaars, als voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Alphen aan den Rijn de Transportarbeiders met dit her denken en na eenige raadgevingen te heb ben gegeven speciaal bestemd voor steun- trekkenden, besloot spr. met den wensch, dat de prettige samenwerking tusschen beide organisaties ook in de toekomst moge voortbestaan. Hierna werd het tweede gedeelte van het repertoire door het Duo Erdelman-de Bont afgewerkt en werd besloten met het gezamenlijk zingen van: Roomsche Blijd schap. Vermelden wij nog. dat op voorstel van den voorzitter gebeden werd voor een spoedig herstel van gezondheid van Deken J. M. Hellegers. Verduisteringsproef. Dinsdagavond van 8.309.30 uur wordt in deze gemeen te een verduisterings-oefening gehouden. Geboren: Hendxika Maria d. van Jan van Beusekom en Alida Verdonk. Wil lem Jan z: van David van Heusden en Li- deweij van Zwienen. Jakob z. van Jan Rijvers en Jantje Kramer. Fijtje. d. van Jacobus Marinus van Harskamp en Ger- ritje Schellingehoudt. Jacoba d. van Hen drik van de Meent en van Japina Petro- nella Ketel. Ondertrouwd: Pieter Engel Oude- jans 36 j. en Johanna Cornelia van Riel 23 j. wonende te Uithoorn. Maurits Rei- nier Kroes 33 j. wonende te Woubrugge en Neltje Gerritje van Zwieten. Wilhelmus Johannes van der Woensel 26 j. en Johan na Catharina van Capel 25 j. Jacob Jan de Looij 28 j. wonende te Gouda en Maar- tje van Nood 27 j. Johannes Hogenes, 28 j. woennde te Warmond en Adrana den Hollander 26 j Gehuwd: Wilem van Wageningen 23 j. wonende te Hilversum en Maartje van Niedek 19 j. Wilem Vermeul 26 j. en Neltje Vonk 24 j. BOSKOOP Buurtvereenigingen. Goed voorbeeld doet goed volgen. Vermeldden wij kort ge leden, dat in de Tuinstraat en de Juliana- straat men tot oprichting van een buurt- vereeniging was gekomen, thans hebben ook de bewoners van de Burgem. Colijn- straat de hoofden bij elkaar gestoken en besloten de buurtvereeniging B.C.straat op te richten. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren J. C. Hoogenveen, J. Ferwe- da, A. P. Bongers, W. L. van Wijngaarden, J. A. Susan en C. J. van Vliet. Na stemming om nog een zevende bestuurslid aan te wij zen, werd gekozen de heer W. Kruiswijk. Ook de bewoners van de Dorpstraat O.Z. en van Rijerskoop tot aan de Rozenlaan, welke nog niet tot een definitieve oprich ten hebben besloten, zullen het bestaande comité voorloopig handhaven om bij vol gende feestelijkheden de versieringen te leiden. Ook het gedeelte van af de Rozenlaan tot aan het kantoor van de firma P. van Nes Azn. in Rijerskoop en het gedeelte van de Biezen vanaf de Gouwe tot de Rozennlaan, zal bij de komende feestelijkheden met een Buurtvereeniging present zijn. Het vermoeden is niet ongegrond, dat nog meerdere zullen volgen. Tuinbouwcursus. Met 85 leerlingen is dit jaar weer de Tuinbouwcursus onder de leiding van den deer Zwartendijk, aan gevangen. Wel een bewijs dat de jongere generatie haar toekomst ernstig opvat, en van deze mooie gelegenheid gebruik maakt haar kennis te verrijken. TER AAR Hanze. Groot mocht de belangstelling niet genoemd worden voor de ledenverga dering van de R.K. Middenstandsver. „St. Joseph", welke gisteravond weard gehou den in het café Hoogendijk, onder praesi- dium van den heer G. Verhoef. Na opening en mededeeling dat de Geest. Adviseur we gens ziekte niet aanwezig kan zijn, maakte men het tamelijk tekort bekend van de re clamewagen, zegge dertig gulden. Een on overkomelijk bedrag is dit niet, want het actieve bestuur heeft reeds middelen ge vonden tot dekking, zonder offers der le den. Met het behandelen der agenda van de Centrale raadsvergadering, kwamen geen nieuwe voorstellen naar voren, terwijl ook Aan het knooppunt Nieuwe Rijksweg- Provinciale weg Toelichting schetskaartje. Op het schetskaartje komt duidelijk uit, de gunstige ligging van de ontworpen jachthaven, aan het samentreffen van den nieuwen Rijksweg met den provincialen weg naar Noordwijk. Het terrein, groot 4.76.20 H.A., is gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het Norremeer en valt geheel buiten de grens van het kooirecht van ae Eendenkooi. De Gemeenteraad van Sassenheim heeft eenparig instemming betuigd met het plan van burgemeester en wethouders tot aan koop van 4 perceelen weiland in. deze ge meente, samen groot 4.76.20 H.A., gelegen aan de Sassenheimervaart, op plm. 195 M. van het Kagermeer. Mede naar aanleiding van de door de Staten van Zuid-Holland bij be sluit van 21 Juni 1938 gewijzigde „Plas sen verordening" wordt met dezen aan koop bedoeld de aanleg en oprichting van een jachthaven met toebehooren, met het oog op de zeer gunstige lig ging aan het knooppunt van de nieuwe autostrada en den nieuwen provin cialen weg, vlak bij de Kagerplassen, en gelet op de zeer levendige en nog steeds toenemende watersport (zeil en motorjachten). In dit plan is een mooi object voor werk verschaffing en werkverruiming gelegen. B. en W. achten het gewenscht, deskun dige voorlichting te ontvangen over inrich ting en exploitatie en over te verwachten financieele resultaten. Tot het verstrekken van advies hebben zich welwillend bereid verklaard de heeren: Professor dr. Chr. K. Visser, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; Mr. Th. H. A. Heere, Burgemeester te Raamsdonkveer; J. M. J. L. A. Speelman, R. de Boer en F. J. M. Wilking te Sassen heim. B. en W. hebben besloten: 1. de aangeboden bereidverklaringen dankbaar te aanvaarden en mitsdien ge noemde heeren te benoemen tot leden van de commissie van advies voor den aanleg van een jachthaven, met aanwijzing van Professor Chr. K. Visser tot voorzitter der commissie; 2. aan de commissie toe te voegen als secretaris, den heer G. Schram, Gemeente- Opzichter te Sassenheim. weinig animo bestond van de zijde der le den, om deze bijeenkomst te volgen. Wanneer nog even het eerste lustrum is aangeroerd van de plaatselijke afdeeling, en wel volgend jaar Mei zulks in ver band met de idee van het Hoofdbestuur tot het houden van een triduum komen wij aan de beraadslaging van al of niet door gaan met de TAMA-actie, onder ouspiciën van het bestuur. Thans was uit deze vereeniging een com missie benoemd, die in samenwerking met de Ned.. Middenstandsbond, de actie regel de, maar de verantwoordelijkheid lag bij het bestuur. Dit strookte niet erg. Toen dit punt de hoofdschotel der agenda van alle kanten bekeken was, werd met alge meene stemmen besloten, de actie geheel buiten de Hanze te houden. Bij de rondvraag kwam het winterpro- gram naar voren en voorts ontspon zich een heel debat over de electriciteits-tarieven, welke zaak reeds aanhangig is gemaakt bij het gemeentebestuur. Hierna sluiting. R.K. Damclub „Ons Genoegen" Te Ter Aar a.s. Maandag zal worden voort gegaan in café Verhoef te Sapenveer met het spelen der onderlinge competitie. De volgende partijen zijn Maandag j.l. ge speeld. A. HartveldA. Hoogervorst 20 A. HarteveldG. Verhoef 20 W. ZeijerveldJ. Versluis 20 C. EgbertsD. Lelieveld 20 A. HoogervorstC. Versluis 20 Leden zorgt dat gij er allen zijt, daar wij besloten hebben in Den Nederl. R.K. Dambond te gaan spelen, en spoedig een ledenlijst moeten inzenden, waarop de spelers in volgorde zijn opgegeven! Ook spelers, die nog geen lid zijn, zijn van harte welkom. Het is een mooie sport, en het is er buitengewoon gezellig. Geef U spoedig op! Dan kunnen we zeer zeker met twee Tientallen in den Bond gaan spelen! Dus wij rekenen op alle leden, en nog 20 nieuwe leden. Dat is heel niet overdreven voor een plaats als Ter Aar, waar geen andere R.K. Damclub is! De contributie bedraagt een dubbeltje per week! LEIMUIDEN Schaken. De uitslagen van de Maan dag gehouden wedstrijden voor de onder linge competitie der schaakvereeniging „Leimuiden" zijn als volgt: le tiental Wit Zwart. E. J. KoolhaasC. P. Beuk 10 Cas BeukC. P. Beuk 10 Nic. BeukJ. P.. Koolhaas 10 2e tiental Wit. Zwart. T. VastenhoutW. Muys 10 J. M. v. d. KampJ. M. Feenstra 10 Bovengenoemde vereeniging maakt be kend dat ieder die schaken leeren wil, gra tis een cursus kan volgen, welke gehouden zal worden op de wekelijksche bijeenkom sten der club. Deze cursus vangt aan Maan dag 10 October. Men kan zich meldetn bij den heer J. v. Vex. Nieuweweg 209. RMNZATERWOUDE Verduisteringsproef. Donderdagavond heeft in de gemeente Rijnzaterwoude tus schen 9 en 10 uur en in de gemeente Lei muiden tusschen 10 en 11.30 urn: een ver duisteringsproef plaats gehad van den luchtbeschermingsdienst. Even na 9 uur werd de straatverlichting gedoofd en ving de oefening aan. De bur gemeester, de heer J. A. Bakhuisen en de hoofden van den dienst, de heeren J. W. de Ren en J. Bodaan, waren bijzonder te vreden over de wijze, waarop de ingezete nen van beide gemeenten hadden gezorgd dat geen licht van uit de huizen naar bui ten straalde. De belangstelling van het pu bliek op straat was groot. Ons werd ver zocht erop te wijzeni dat dit bij een vol gende oefening anders moet zijn. Het pu bliek moet zooveel mogelijk in huis blij ven. Bij een werkelijken luchtaanval is niest op straat komen immers eerste ver- eischte. De enkele personen, die niet vol doende hun licht afgeschermd hadden moeten er echter aan denken, dat een vol gende keer het niet bij waarschuwingen zal blijven, maar dat dan proces verbaal zal worden opgemaakt. HILLEGOM Uit dankbaarheid. Door de N.V. Bloem- bollenkweekerij en -handel L. Stassen Jr alhier is uit dankbaarheid voor de bereikte overeenstemming een kist Bloembollen aangeboden en verzonden aan de hooge Staatslieden Hitler, Chamberlain, Daladier en Mussolini. Het bereikte resultaat is ook voor den Bloembollenhandel van het groot ste gewicht. Werkeloosheid. Het aantal werkeloo- zen is nog steeds beduidend minder dan vorig jaar: 88 thans tegen 180 per zelfden datum in 1937! KATWIJK AAN DEN RIJN Schade. De bestuurder van een groote vrachtauto had schijnbaar in de straat van den N. Duinweg niet voldoende ruimte. Hij pikte in de haast een bij het gemeente huis staande betonnen lantaarnpaal der electrische verlichting mee. Deze kon daar niet tegen. De botsing had tot gevolg dat de paal met lantaarn enz. aan gruis langs den berm van den weg kwam te liggen. De schade zal aan de gemeente vergoed moet worden. Strandwinst. De opbrengst der ge meentelijke strandexploitatie was niet on aanzienlijk. De ontvangsten waren 6425.25, de uigtaven 2707.97; winst 3717.28. Geboren: Nicolaas, z. v. C. Barnhoorn en A. Ouwehand Johannes Jacobus, z. v. G. v. d. Oever en E. Knetsch Wimpje, d. v. H. J. v. Leeuwen en A. Ouwehand. Wilhelmina, d. v. W. Wisser en W. Klok Willem Karei Joseph, z. v. P. J. Lange en M. P. Odijk Hendrik Jacobus, z. v. A. Ouwehand en A. v. d. Plas. Ondertrouwd: G. v. d. Plas en K. v d. Oever N. Plug en M. Spaanderman A. C. v. Schie en M. H. J. v. Rijn A. J. Jonker en M. E. Peet. Getrouwd: A. Spaanderman en D. Noppe R. J. Lamboo en M. Haasnoot J. Remmerswaal en C. W. van 't Hart N. W. v. Beelen en J. Harteveld J. Dijk huizen en M. A. v. Duyn. N, Zwaan en L. Parlevliet A. Meij vogel en C. Twigt. Overleden: Antje Kuyt 80 j. M. Ros 22 j. LISSE Man aangereden. Gisteren reed de on- veer 60-jarige D. uit Leiden op het rijwiel pad, hetgeen is gelegen langs den rijksweg, ter hoogte van de schuur van den heer Tegelaar, alhier, terwijl een auto nog voor hem de inrij inreed. Hierdoor kwam D. te -'allen, met het gevolg dat hij op den grond bleef liggen. Dokter Haase verleende ge neeskundige hulp, bijgestaan door enkele leden van de E.H.B.O., en constateerde een beenbreuk. Na verbonden te zijn werd de getroffene naar het St. Elisabeth-gesticht te Leiden per ziekenwagen vervoerd. De politie maakte van een en ander proces verbaal op. OEGSTGEEST GEMEENTERAAD. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter: Burge meester A. J. Gerrevink. Secretaris: R. Re\tsma. Luchtbeschermingsmaatregelen. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot het nemen van maatregelen in verband met den buitengewonen toestand. Betreft aanschaffing blauwe lantaarns. Voorts wordt een crediet gevraagd van f 1000 voor in orde brenging van een nood-zieken-in- richting aan de Zendingschool. De heer Paa dekooper vraagt naar de kosten der lantaarns, waarop de voorzitter antwoordt ongeveer 400. De heer Sanders zou wenschen, dat van gemeentewege adressen werden genoemd, waar geschikte gasmaskers verkrijgbaar zijn. De heer Bakker is werkelijk huiverig iets over luchtbescherming te zeggen, omdat spreker er weinig van weet; toch wil spre ker zijn stem nog niet zoo maar aan het voorstel geven, tenzij men spreker werke lijk van de noodzakelijkheid kan overtuigen. Van de maatregelen verv/acht spreker niet veel. De heer Kattenbusch licht e.a. nader toe en tracht den heer Bakker duidelijk te ma ken, dat wanneer er gevaar dreigt, ieder een wel maatregelen tegen lucht-aanvallen neemt. Het volk dient echter te worden, voorgelicht. De voorstellen worden goed gekeurd. De gemeenterekening 1937 en de reke ning van het grondbedrijf worden goedge keurd. B. en W. bieden de gemeente-begrooting j 939 aan, die door een commissie uit den Raad, bestaande uit de heeren v. d. Post, Sanders en Bakker zal worden onderzocht. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Nederl. Gemeenteen, in verband met wijziging van de credit-rente. De rondvraag leverde niets op, waarop sluiting volgde. R.K. Sportvereeniging „Oegstgeest", aid. gymnastiek. Vanwege de groote aan vrage zullen do heeren van het bestuur Zondag a.s. na alle H. Missen zitting houden, in 't gebouw „St Willibrord", waar gelegen heid bestaat om zich op te geven als lid van de gymnastiek vereeniging.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 16