Vandaag begint de Duitsche bezetting van het Sudetenland Heeft Tsjecho-Slowakye nog bestaansrecht ZATERDAG 1 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Een maand van spanning De thans voorloopig geëindigde crisis begon haar ernstig karakter te vertoonen, toen op 14 Augustus de Duitsche manoeu vres aanvingen, waarbij naar gangbare schattingen meer dan anderhalf millioen man betrokken zijn. Er kwamen berichten, dat abnormale maatregelen genomen, 750.000 reservisten opgeroepen, de nor male diensttijden verlengd en requisities geschied waren van voedsel, paarden en motorrijwielen, enz. Sindsdien heeft de toestand zich als volgt ontwikkeld: 31 Augustus. De Tsjechische regeering geeft haar toestemming tot een stelsel van zelfre- geering volgens kantons voor de min derheden. 2 September. Henlein ontmoet Hitier te Berchtesga- den. 4 September. Fransche militaire maatregelen, intrek king van verloven. 5 September. De Tsjechoslowaaksche regeering doet nog verdere concessies. In Frankrijk worden reservisten opgeroepen tot vol ledige bezetting van de Maginot-linie. 7 September. De Sudetenduitschers onderbreken de onderhandelingen met Praag onder voor wendsel van ongeregeldheden te Ostrau. 9 September. De Britsche admiraliteit laat mijnve- gers, -leggers en torpedobootjagers in gereedheid brengen. 10 September. Göring doet in een rede te Neurenberg een feilen aanval op Praag. 12 September. Hitler's rede op het congres te Neuren berg, waar hij de Sudetenduitschers hulp belooft. 13 September. Het Sudetenduitsche ultimatum, waar bij van de Tsjephoslowaaksche regee ring intrekking van alle bijzondere maatregelen wordt geëischt. Henlein ontbindt zijn delegatie voor de onder handelingen. Italië en Japan scharen zich achter Duitschland. 14 September. Chamberlain stelt Hitier voor naar Duitschland te komen om te trachten-een vreedzame oplosing te vinden. Mussolini vraagt een volksstemming voor alle streken in Tsjechoslowakije met een minderheid. 15 September. Chamberlain verneemt te Berchtesga- den Hitler's eischen. Henlein procla meert de afscheiding van het Sudeten land. 16 September. Chamberlain keert terug en ontbiedt Runciman en Ashton Gwatkin te Lon den. 17 September. Het Britsche kabinet vergadert en be sluit de Fransche ministers te raadple gen. 18 September. Daladier en Bonnet komen te Londen en stellen met de Engelschen een plan op tot afstand van de streken met een over wegend Duitsche bevolking. 19 September. In Duitschland wordt een vrijcorps van 40.000 Sudetenduitschers opgericht. Hodzja wijst een volksstemming van de hand 23 September. Praag besluit tot mobilisatie en stuurt zijn troepen naar het Sudetenland. Chamberlain keert onverrichterzake uit Godesberg terug. Troepen bewegingen in Duitschland. Litwinow verklaart, dat Rusland bereid is Tsjechoslowakije te helpen. 24 September. Het blijkt, dat Hitier gedreigd heeft 1 October het Sudetenland te bezetten. Frankrijk breidt zijn partieele mobilisa tie uit. Engeland neemt verdere voor zorgsmaatregelen. België mobiliseert zijn technische troepen. 25 September. Daladier en Bonnet begeven zich op nieuw naar Londen. De Tsjechoslowaak sche regeering wijst de Duitsche eischen van de hand. 26 September. Na overleg met de Fransche ministers zendt Chamberlain Sir Horace Wilson met een persoonlijke boodschap naar Hitler. Roosevelt doet een beroep op Hitler en Benesj. Hitier spreekt voor de radio en handhaaft zijn ultimatum van 1 October. Engeland waarschuwt, dat Frankrijk gehouden is Tsjechoslo wakije te hulp te komen en dat Enge land en Rusland Frankrijk zullen steu nen. 27 September. Chamberlain stelt zich garant voor een snellen afstand van het Sudetenland, mits geen geweld wordt gebruikt. Wil son brengt Hitler's antwoord over, dat nog slechts een kleine kans laat op een regeling. Te Berlijn loopt het gerucht, dat Duitschland, als den volgenden dag om 2 uur geen bevredigend antwoord uit Praag is binnengekomen, bevel zal geven tot mobilisatie en den 29en het 20 September. Praag aanvaardt in principe het En- gelsch-Fransche voorstel. 21 September. De Hongaren bepleiten hun zaak bij Hitler, die verklaart de Hongaarsche en Poolsche eischen te zullen steunen. Praag aanvaardt definitief het voorstel, doch de Duitsche eischen gaan al weer verder. 22 September. Chamberlain ontmoet Hitler ten tweeden male te Godesberg. Hodzja's ministerie maakt plaats voor een nationale con centratie onder generaal Sirovy. De Tsjechische overheid begint het Sude tenland te ontruimen. Sudetenland zal binnenrukken. De En- gelsche vloot wordt gemobiliseerd. Cham berlain verklaart in een radiorede, dat Duitschland's houding onredelijk is, en waarschuwt voor de gevolgen van een oorlog. 28 September. Engeland en Frankrijk wenden zich op nieuw tot Hitler met denkbeelden voor een vreedzame regeling van het Duitsch- Tsjechoslowaaksche conflict. Engeland doet een beroep tot steun op Mussolini. Roosevelt wendt zich nogmaals tot Hit- Ier. Hitler noodigt Mussolini, Chamber lain en Daladier uit tot een bespreking te München. 29 September. De vier staatslieden komen te München tot overeensetmming. BIJ DE ILLUSTRATIES: Links boven: De handelsstad Eger, door de incidenten over de geheele wereld bekend geworden en tot voor kort de zetel der Sudeten- Duitscbe partij. Rechts boven: Fraai gezicht op Brünn en de St. Peters- kirche. In deze stad der gothische kerken bloeien weef- en metaalindustrie. In het midden: Olmütz, het centrum, van Noord-Moravië, waar ruim 60.000 Duitschers wonen. De vesting der stad is bproemd. Links onder: Boerenwoning uit de omgeving van Karlsbad. Dit type huizen is kenmerkend voor Egerland. Een goede economische toekomst ligt in het bereik der mogelijkheden PRAAG, 30 September 1938. De „Vrede van München" brengt voor Tsjecho-Slowakye mede, dat dat het belangrijke grensstroken, bewoond door meer dan 3 millioen menschen aan Duitschland zal moeten afstaan. Verder zullen ook de Hongaarsche en Poolsche pro blemen opgelost moeten worden, wat wellicht tot een nog groote ren gebiedsafstand zal leiden. Van verschillende zijden, ook wel van Tsjechische, wordt nu be weerd, dat de Tsjechoslowaaksche republiek na deze amputatie reeds zuiver economisch geen bestaans mogelijkheid meer zou hebben. Dit is echter, naar in onderstaand ar tikel wordt uiteengezet, geenszins juist. Men kan overal de ervaring opdoen, dat gebieden, die voor een land economisch be langrijk zijn, in hooger bloei staan dan de minder belangrijke gebieden. Wanneer nu het Sudetenduitsche gebied voor de Tsje chen en Slowaken van overheerschende be- teekenis ware geweest, zou in deze stre ken het economisch leven ook in een bij zonderen bloei hebben moeten staan. Zoo zou bijvoorbeeld het percentage werkloo- zen in deze gebieden kleiner geweest moe ten zijn dan in de zuiver Tsjechoslowaak sche gebieden. Maar het tegendeel is het geval. In de ze gebieden wodt minder- gewerkt dan in de overige deelen van Tsjecho-Slowakije. Daaruit is te concludeeren, dat de Sudeten duitsche gebieden niet zoo'n groote eco nomische beteekenis hebben, als soms wel wordt aangenomen. Dit wordt trouwens door deskundige Tsjechische kringen ook niet tegengesproken. Vele industrieën verplaatst. Overigens hebben de Tsjechen alles ge daan, wat in hun vermogen lag, om belang rijke, in het Sudetenduitsche gebied liggen de fabrieken meer naar het centrum van het land, dus naar de zuiver Tsjechische en Slowaaksche gebieden te verplaatsen, zulks niet in de laatste plaats op grond van stra tegische overwegingen. Zij zijn daarin ook voor een groot deel geslaagd. Bovendien la gen en liggen de belangrijkste fabrieken der Tsjechische zware industrie in de zui ver Tsjechische en Slowaaksche gebieden. Men behoeft hier slechts te herinneren aan ondernemingen als de Skodafabrieken, die alleen reeds te Pilsen minstens 30.000 man van het land belangrijke werkplaatsen be- in dienst hebben en ook in andere deelen zitten, aan de bekende machinefabrieken te Brünn, de Görzfabrieken te Pressburg en de munitiefabriek Sellier-Bellot. Ook de belangrijkste land- en bosch- bouwgebieden liggen in de zuiver Tsjecho slowaaksche gebieden. Wanneer men met dit alles rekening houdt, is niet goed in te zien, weshalve de Tsjechoslowaaksche republiek door den afstand van het Sudetenduitsche gebied haar economische kracht zou moeten ver liezen. De economische toekomst. De economische toekomst van Tsjecho- Slowakye wordt niet verzekerd door het verblijven van de Sudetenduitsche gebie den in het Tsjecho-slowaakschen staatsver band, maar door geheel iets anders. Want ook in de laatste maanden heerschte hoewel de omstreden gebieden nog in Tsjechisch bezit waren in Tsjecho-Slo wakije een economische crisis, die overi gens niet in de laatste plaats een gevolg was van de politieke onzekerheid. Deze laatste ongunstige factor zal thans komen te vervallen en wanneer de Tsjechische re geering zich bij de feiten neerlegt en wan neer zij verder een verstandige economi sche politiek voort, is zelfs een zeer aan zienlijke opbloei van het economische le ven in het toekomstige Tsjecho-Slowakije mogelijk. Naar de Duitschers verklaard hebben, bestaan er tusschen Tsjecho-Slo wakije en het Duitsche Rijk geen tegen stellingen meer, zoodra de Sudetenduitsche gebieden door de Tsjechen zullen zijn af gestaan. Dan wordt ook een betere samen werking op handelsgebied mogelijk en kan Tsjecho-Slowakije aan Duitschland waren leveren in vaste hoeveelheden en tegen vaste prijzen. Wij zijn er van overtuigd, dat het eco nomische verkeer tusschen Tsjecho-Slowa kije en Duitschland zoodanig kan worden geregeld, dat Praag voor de economische toekomst van het land niet bezorgd be hoeft te zijn. Voor deze overtuiging heb ben wij krachtige argumenten. In de eerste plaats staat Duitschland reeds thans in den buitenlandschen handel van Tsjecho-Slo wakije op de belangrijkste plaats. Het overige deel van den buitenlandschen han del der Tsjechen, met Frankrijk en Enge land b.v., biedt het land economisch geen voldoend sterken ruggesteun. In de twee de plaats behoort Oostenrijk thans ook economisch tot het Groot-Duitsche rijk. In den tijd voor den wereldoorlog beleefden Bohemen en Moravië een tijd van econo- mischen bloei door de omstandigheid, dat zij deel uitmaakten van de toenmalige Oostenrijke monarchie. De uiteenspatting van deze monarchie heeft economisch scha delijke gevolgen voor Tsjecho-Slowakije gehad. Nu Oostenrijk tot het Groot-Duit sche rijk behoort en dit rijk een handels politiek onder de leuze „vaste waren, vas te prijzen", voert, is het mogelijk, dat Tsjecho-Slowakije economisch weer actief wordt op een veld, waarop het voor den oorlog tot zoo grooten bloei geraakte. Uit dit alles blijkt, dat Tsjecho-Slowa- kije's economische toekomst inderdaad niet afhangt van een behoud der Sudetenduit sche gebieden, met den daaraan verbon den toestand van onrust in Midden-Europa. Deze toekomst wordt integendeel verze kerd door den vrede, die men in München heeft weten te bereiken en die een econo mische samenwerking met het Duitsche Rijk zeer zeker mogelijk maakt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13