R.K. VOLKSBOND KERKNIEUWS ZATERDAG 1 OCTOBER 1938DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIG1NG TE LEIDEN VEREENIGINGSNIEUWS. Dinsdag 4 October. Verplichte bijeen komst voor de Gezellen. Denkt aan onze afspraak. Dit jaar is ons propagandajaar, propaganda niet alleen naar buiten, niet alleen aanwerven van nieuwe leden, maar eerst en vooral zorg dragen, dat wij allen zonder uitzondering trouw onze vereeni- gingsplichten nakomen. Een van deze ver- eenigingsplichten is het trouw bezoeken van de verplichte bijeenkomst. Ons parool: „Allen, Altijd, Actief". Woensdag 5 October. Vergadering Raad van Bestuur. Aansporing is overbodig. Zondag 9 October. Onze groote propa- ganda-avond. Onze actie van de afgeloo- pen maand wordt dan naar wij hopen bekroond. Aan 300 niet-leden werd reeds een werk program toegezonden. Commissarissen hebben hen bezocht en gesproken; deze week hebben zij ook nog de propaganda- brochure van het Centraal-Verband ont vangen en komende week ontvangen zij van ons een expres-brief met uitnoodiging voor den Propaganda-avond op 9 October. Laten alle leden in deze week nog eens extra hun best doen om vrienden en be kenden op dien avond naar onze vereeni- ging te brengen. Zondag 9 October 's avonds half negen moet onze zaal vol zijn met niet-leden, de Centraal-Praeses Rector H. Drost spreekt. Zang en muziek zullen dezen avond op luisteren. De komende week bestaat er iederen avond nog gelegenheid zich op te geven voor den danscursus, uitsluitend voor Ge-,, zeilen. Opgeven voor deelname alleen bij E. Castelein, Langebrug, iederen avond na zes uur. Het verleden. In de afgeloopen week kwamen op Maandagavond de leden van onze kern groep bijeen. De opkomst was weer schit terend. Laten wij zoo doorgaan. Een sociaal onderwerp werd door den v.-Praeses behandeld. Hij sprak over de zeer bekende, maar toch niet door allen gelezen encycliek „Rerum Novarum". G. Bot, een lid van de kerngroep, gaf een korte inleiding over „Leiden's ontzet". Wie sluit zich bij deze groep jonge man nen aan? Denkt er aan, het doel van onze vereeni- ging is: Godsdienstige-, Sociale en Cultu- reele vorming. Godsdienstige-, Sociale- en Cultureele onderwerpen worden in onze kerngroep behandeld. Donderdagavond hielden wij de eerste recollectie. Bijna was het om den moed te verliezen. Na zoo'n keurig geslaagde jaar vergadering zou men minstens verwach ten, dat de 30 daar aanwezige leden, die het zoo met het bestuur eens waren, ze ker op dien eersten recollectie-avond aan wezig zouden zijn geweest. De opkomst was bedroevend, 15 leden, meer niet. Waaraan lag dit nu? Want zoo is het nog nooit geweest. Was het de spanning, die ieder deed luisteren naar de radio? Of de voorbereiding misschien op 3 October? Maar wat er ook van zij, jongens, een vol gende keer beter. Allen dan present. De eerstvolgende recollectie heeft plaats 24 November. Toekomstplannen. Na de recollectie-oefening had er een korte bespreking plaats van de bestuurs leden zoo was het immers afgesproken op de jaarvergadering. De instemming van enkele plannen hadden wij op de jaarver gadering reeds van de leden ontvangen; een juistere uitwerking werd aan het be- bestuur overgelaten. Binnenkort ontvangt gij een circulaire van het bestuur, een der bestuursleden komt eens praten, want dit jaar moet onze retraite slagen. Onze Leid- sche vereeniging moet zoo eenigszins mogelijk deze retraite volmaken. Jongens, denkt er eens over na. Voor zooveel dingen bestaat er interesse, voor zooveel zaken hebben vele menschen geld en tijd over, dikwijls is het tijd- en geld verspilling. Somtijds gaat de belangstel ling zelfs uit naar vermaken, welke afkeu renswaardig zijn. Jongens, denkt eraan, wij zijn vóór alles een vereeniging van Katholieke jongemannen, wij streven heel bewust naar godsdienstige vorming en daarom de mooiste onderafdeeling, retrai te- en recollectieclub, moet staan in de be langstelling van iederen Gezel. v.-Praeses. TOONEEL. De tooneelclub vangt heel spoedig haar repetities aan. Hard moet er gewerkt wor den en vooral in goeden geest voor de aanstaande- uitvoeringen op Zondag 13 en Dinsdag 15 November. Ook voor de jongeren wordt zoo spoedig mogelijk de gelegenheid opgengesteld om zich te bekwamen. Op Donderdagavond zullen onder leiding van den regisseur W. Goddijn de bijeenkomsten plaats hebben. Men kan zich de komende week reeds hiervoor opgeven bij den v.-Praeses of bij den waarnemenden Senior, C. v. d. Meel. Wanneer wij beginnen wordt nog wel na der bekend gemaakt. BIBLIOTHEEK. Wü zijn dezer dagen overgegaan tot de aanschaffing van een 60 nieuwe boeken. Na de feestelijkheden in Leiden zal de bi bliotheek weer geopend worden. Een nieu we catalogus is in voorbereiding. NEDERLANDSCHE AFDEELING LEIDEN PLAATSELIJKE CENTR. R.K. ARBEIDERSBEWEGING HERZIENING STATUTEN EN REGLEMENT VAN DEN NED. R. K. VOLKSBOND. 28 November a.s. zal een buitengewone vergadering worden gehouden waarin de nieuwe Statuten en Reglementen zullen worden behandeld, en goedgekeurd, doch niet alvorens deze in de afdeelingen zullen zijn onder de loupe genomen met de moge lijkheid daarop amendementen in te die nen. Daartoe wordt Woensdag 12 Oc tober a.s. in het Bondsgebouw, Steenschuur 15 een Bestuursraad gehouden,, waartoe alle bestuursleden zijn uitgenoodigd, terwijl ieder bestuur een ontwerp Statuten en Reglementen werd toegezonden, ter behandeling in een bestuursvergade ring. De gronden waarop deze statuten-wijzi ging zijn gebaseerd kunnen wij als volgt samenvatten: le. de wenschelijkheid van eenige meerdere zeggenschap van het Cen traal Bestuur in de plaatselijke vereeni ging; 2e. de onwettige toestand, welke is ontstaan, doordat verschillende nieuwe plaatselijke Volksbonderj niet de vereisch- te koninklijke goedkeuring hebben aan gevraagd en diverse oudere deze erken ning niet hebben doen verlengen; 3e. de practische onmogelijkheid in grootere plaatselijke Volksbonden de wetgevende macht te laten aan de algemeene ledenver gadering; 4e. de ontwikkeling van de werkzaamheid der standsorganisatie, wel ke de persoonlijkheidsvorming meer op den voorgrond stelde of minstens een hel derder inzicht in de gevorderde werkwijze bracht; 5e. Het beter inzicht in het wezen van de standsorganisatie. De huidige organisatievorm van den Volksbond kent plaatselijk zelfstandige Volksbond, die federatief in den Diocesa- nen Bond zijn verbonden. Alhoewel deze verbondenheid goed heeft voldaan, heb ben de ondervindingen der laatste jaren toch overduidelijk aangetoond, dat recht streeks ingrijpen van het Centraal Be stuur in het leven der plaatselijke afdee lingen mogelijk moet kunnen zijn. De ver andering, welke thans wordt voorgesteld, beteekent, dat de leden van den bond niet langer vereenigingen zijn, doch dat de in- dividueele personen, gegroepeerd in plaatselijke afdeelingen (art. 9) voortaan gezamenlijk den Ned. R.K. Volksbond zul len vormen. Om aan den onwettigen toestand, waarin afdeelingen verkeeren, een einde te ma ken door geen Kon. goedkeuring te bezit ten, wordt door bovengenoemden vorm van organisatie een einde gemaakt, en zijn zelfstandige afdeelingen overbodig. Het spreekt vanzelf, dat de opheffing van de autonomie der plaatselijke vereenigin gen formaliteiten zal vorderen. Voor on roerende goederen, welke de plaatselijke vereeniging bezit, is deze modus te vinden, dat ze, voor de aanvaarding der reglemen ten bij besluit der ledenvergadering aan den Ned. R.K. Volksbond worden overge dragen. Deze oplossing is echter niet aanvaard baar voor onroerende goederen, gebou wen e.d., in welke omstandigheid ook Lei den verkeert, waarbij de Avondteeken- school mede een belangrijke factor vormt, waardoor er moeilijkheden dreigen door het niet meer bezitten van rechtspersoon lijkheid. In het Utrechtsche Diocees is een oplos sing gevonden door het Bondsbestuur, na overleg met den rechtskundigen adviseur, dat tot de volgende conclusie kwam, welke eveneens voor de afd. Leiden uitkomst zou kunnen brengen en welke wij in zijn ge heel laten volgen: „De vereenigingpn, die vaste goederen bezitten en derhalve voor het verrichten van handelingen, die daarmee annex zijn, hun rechtspersoonlijkheid blijven behoe ven en nog rechtspersoonlijkheid bezitten, blijven voortbestaan onder hun huidigen koninklijk goedgekeurden vorm tot het jaar, waarin deze koninklijke goedkeuring afloopt; voor de afdeelingen. die geen rechtspersoonlijkheid meer bezitten, doch wel beschikken over vaste goederen, wor den statuten ontworpen, welke die plaat selijke afdeelingen maken tot vereenigin gen, indentiek met de plaatselijke afdee lingen van den Diocesanen Volksbond. Zulks zonder dat de bond finantieel aan sprakelijk wordt voor handelingen of ver richtingen in verband met die vaste goe deren". Voor de plaatselijke afdeelingen is het practisch onmogelijk de wetgevende macht te laten bij de algemeene ledenvergadering, omdat in de practijk een gering percenta ge der leden de beslissingen neemt, waar bij de mogelijkheid van toevallige meerder heden, gemakkelijk opzettelijk te vormen, niet is uitgesloten. Om deze reden werd art. 11 sub 2 in de nieuwe statuten opge nomen. Met deze korte uiteenzetting der Statu tenwijziging meenen wij te kunnen vol staan, wellicht kan men er zijn voordeel mee doen bij de besprekingen op den Be stuursraad, te houden 12 Oct. a.s. Ieder bestuur neme de moeite het toegezonden rapport goed te bestudeeren, het bevordert de besprekingen op dien avond. HET SECRETARIAAT. Ter voorkoming van stagnatie van be handeling van in te zenden brieven enz., wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit voorkomen kan worden door alle stukken te zenden aan het privé-adres van den se cretaris: Verl. Bloemistenlaan 45. DE SPAARKASZITTING. Deze heeft hedenavond geen doorgang in verband met de te houden taptoe, als in leiding van het 3 October-feest. DE AANGEKONDIGDE BELASTINGDRUK. De millioenennota onlangs verschenen heeft weer eens een keer te meer bewe zen, dat de fiscus velen weet te bezoeken op een manier, waarop Alva met zijn be ruchte tiende penning jaloersch zou kunnen zyn. Als men bedenkt, dat thans reeds belastingen worden opgelegd, welke van dien aard zijn, dat zij een bedenkelijk karakter hebben aangenomen en zelfs in vele gevallen boven de draagkracht der betrokkenen uitgaan, moet het wel zeer teleurstellend genoemd worden, te moeten gewagen van een voorgenomen heffing van twee procent op huren en loonen. Wat de 2 pet. heffing op de loonen als nationale inkomstenbelasting betreft, deze doet maar al te zeer vreezen, dat kleine en middelbare inkomsten bovenmatig zwaar worden getroffen. Als we hierbij herinne ren, hoe vele personen van een klein inko men moeten leven, dan wordt des te meer aangevoeld wat de voorgenomen heffing voor dezen zal beteekenen. Wij wil len aannemen, dat meerdere inkomsten voor het land dringend gewenscht en noo- dig zijn, maar of de wijze, waarop een heffing van 2 pet. op de loonen en de huren wordt doorgevoerd, de juiste zal blijken, meenen wij te moeten betwijfelen! Het Centraal Bureau der K. S. A. tc Leiden, tegemoet komende aan hen, die gaarne een cursus zouden willen volgen, doch door te hooge kosten daarvan moes ten afzien, opent de mogelijkheid de cur sussen te volgen in clubverband, waarvoor zich wel het meest de cursus in Sociologie leent. Voor andere cursussen wordt echter ook de mogelijkheid opengesteld. De voorwaarden en de gang van zaken voor bedoelde cursussen in clubverband zijn de volgende: Wanneer een club zich laat inschrijven betaalt zij eenmaal bet cursusgeld, d.i. dus voor den cursus Socio logie 17.50, voor de cursussen Volkshuis- i udkunde en Staatsinrichting f 25.ex clusief het voorgeschreven leerboek. Bo vendien is er verschuldigd zoovele malen 2.50 als er personen zijn, die aan den cur sus meedoen. Zijn er dus 10 deelnemers aan den cursus Sociologie, dan is daarvoor verschuldigd 17.50 plus 10 maal 2.50, plus ƒ6.voor het leerboek der Sociolo gie, in totaal dus ƒ48.50. Naar aanleiding van deze tegemoetkoming door het Cen traal Bureau, vragen wij ons af of het niet mogelijk zou zijn in den Volksbond 10 per sonen te vinden, die zoo'n cursus zouden willen volgen? Sympathie-betuigingen worden gaarne ingewacht: Verl. Bloemis tenlaan 45. Over de 3-jarige cursus van hetR.K. Werkliedenverbond een volgende keer. DE SPAARREGELING. De indertijd geuite vrees, als zou, door de invoering der spaarregeling, als com pensatie-middel bedoeld door Minister Romme van de B-steunregeling, deze laat ste in het gedrang komen, wordt wel het best weerlegd door het uittrekken van eenige millioenen in de millioenen-nota voor deze spaarregeling, naast de B-steun- regeling. Hoewel de spaarregeling bij de invoering velen niet sympathiek was, heeft deze toch bewezen in een groote behoefte te voorzien en wij kunnen niet anders dan ons verheugen, dat deze regeling een lan ger leven beschoren is. Een soepeler bepa ling voor deelname, ten opzichte van hen die wel willen maar niet kunnen toetre den als spaarders, blijft echter nog steeds tot onze vrome wenschen behooren. Wel licht wordt voor dezulken in de toekomst ook de gelegenheid opengesteld!? Deze commissie met afgevaardigden hield Zaterdag 24 Sept. in het Bondsge bouw te Leiden een vergadering. Deze bij eenkomst werd door afgevaardigde uit 11 afdeelingen bezocht en stond in het tee- ken van de bespreking der voorbije En cycliekherdenking te Voorhout, en die wel ke het volgende jaar te Zoeterwoude Dorp gehouden zal worden. Men kwam op die vergadering tot de conclusie dat in de toe komst het organiseeren van de Encycliek herdenkingen in een anderen vorm gego ten moesten worden, n.l. door er de jeugd en de St. Josephsgezellen in te betrekken, waardoor, en dit werd als het grootste be lang aangevoeld, er meer eenheid van han delen ten gunste van de Katholieke arbei dersbeweging zou worden tot stand ge bracht, welke niet anders dan aan een ieder ten goede kan komen. Wij zien de bespre kingen, welke met de betrokkenen in de zen geest zullen worden, gevoerd, met be langstelling tegemoet. De bestuursverkie zing gaf geen verwisseling, daar de aftre denden bij enkele candidaatstelling wer den gekozen. De finantiën vertoonden een batig saldo. Deze prettige vergadering werd door voorzitter v. d. Ploeg, onder dank voor opkomst en aangename bespre kingen, op de gebruikelijke wijze beëin digd. VERGADERING BESTUUR R.K. VOLKSBOND. Voor Woensdag 5 Oct. a.s. is er een ver gadering uitgeschreven voor de bestuurs leden ter behandeling van en onderzoek der nieuwe Statuten en Reglementen van den Ned. R.K. Volksbond, om het Be- stuursstandpunt van onze afdeeling hier over te bepalen. Meerdere belangrijke za ken komen ter tafel, o.a. het a.s. winter- program, enz. enz., doch daarover hoort u later wel meer. COMMISSIE GEBOUW. Deze commissie werd Maandag 19 Sept. 1.1. door den voorz. van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Leiden, geïnstalleerd, N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. Gewone Prefa tie. ZONDAG 2 Oct. Zeventiende Zondag na Pinksteren. Mis: Justus es. 2e gebed v. d. H.H. Engelbewaarders; 3e v. h. octaaf v. d. H. Bavo (Zie het feesteigen v. h. Bis dom op 1 October); 4e voor den Vrede. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Tweevoudig is de verplichting van ons christelijk leven. Vooreerst onderhouden de heilige Wet van God, welke zich laat samenvatten in de twee hoofdgeboden van de liefde tot God en de liefde tot de naaste (Epistel en Evangelie) en vervolgens: de zonde vermijden (gebed) en uitboeten (Stilgebed). Dat vraagt offers van onze bedorven natuur. God echter zal ons hulp zenden, als wij offervaardig en vertrouw- vol tot Hem bidden (Alleluja-vers). Ver sterkt door Zijn hulp zuil en wij in staat zijn Hem onze liefde te geven (Communio) en, hebebn wij ons tijdens ons levert met Hem verbonden door de liefde, dan be hoeven wij Zijn rechtvaardige oordeeglen niet te vreezen. Want degenen, die den weg van Gods geboden bewandelen, zullen eenmaal den Heer als erfdeel bezitten. (In- troitus, Graduale). N.B. Waar vandaag de plechtige uiter lijke viering plaats heeft van het Rozen- kransfeest, moge alle H.H. Missen zijn van dat feest. Mis: Gaudeamus (Zie 7 October) 2e gebed en laatste Evangelie v. d. zeven tienden Zondag na Pinksteren; 3e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Engelbewaarders. 4e (3e) voor den vrede. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. MAANDAG 3 Oct. Mis v. d. H. Teresia v. h. Kindje Jesus: Veni. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. Als negende kind van het dóór en dóór godsdienstige echtpaar MartinGuerin werd Teresia den 2en Januari 1873 geboren te Alengon in Normandië. Op buitengewoon jeugdigen leeftijd trad zij in den Karmel, waar zij negen jaar heeft doorgebracht. Uit de H. Schrift leerde zij, hoe zij een groot heilige kon worden, n.l. door zich in gedachten en handelingen tegenover God vader. Teresia heeft dat gedaan en noem- te gedragen als een kind tegenover zijn de dat „haar kleine weg" en dat kostte haar offers, iederen dag. „Geloof niet", zoo heeft zij gezegd", dat die kleine weg vol gen beteekent: een weg volgen van rust, van zoetheid en van geestelijke troost. Ach, het tegendeel is waar! Men moet er op voorbereid zijn om geslachtofferd te wor den zonder voorbehoud". Iederen dag be haalde zij veel overwinningen op zich zelf in het buitengewoon stipt volbrengen van hetgeen haar dagelijksche plicht was en dat uit zuivere liefde voor O. L. Heer, zon der in het minst zich zelf te zoeken. In tegendeel, zij was een voortdurende of ferande van zich zelf aan God. Maar „ik heb er geen spijt van, dat ik me heb over geleverd aan de Liefde", sprak zij op den laatSten middag van haar leven. Moge de heldhaftige „kleine" Teresia ons helpen haar te volgen in heldhaftigheid op den „kleinen" weg van onze dagelijksche plichten. DINSDAG 4 Oct. Mis v. d. ,H. Francis- cus van Assisië, Belijder: Mihi autem. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo. 3e voor den vrede. Kleur: Wit. In 1182 werd Franciscus te Assisië ge boren als zoon van een rijke lakenkoop man. Ook Franciscus werd voor den la kenhandel opgeleid. Tot op zijn eerste jon gelingsjaren was hij een gewone brave jongen, een beetje lichtzinnig. Bijzonder eigen was hem de milddadigheid jegens de armen. Een ernstige ziekte bracht hem tot dieper nadenken, maar maakte hem nog niet tot de „heilige". De genade Gods treft hem en wel ten volle beslissend bij gele genheid van een feest, waarbij hij, volgens gewoonte van dien tijd, als tafelkoning op treedt. Van dat oogenblik af vindt hij geen smaak meer in aardsche goederen, trekt zich terug en verbindt zich aan Vrouwe Armoede. Zijn geest heeft hij vastgelegd in de Orde der Franciscanen, in 1209 door Paus Innocentius goedgekeurd. WOENSDAG 5 Oct. Mis van een dag on der het octaaf v. d. H. Bavo: Gaudeamus (als op 1 Oct. in het feesteigen v. h. Bis- daarbij de taak uitstippelend welke deze commissie voor zijn rekening zal hebben te nemen. Als voorz. van deze commissie werd benoemd de heer S. P. Strijk, terwijl de heer A. Devilé als rapporteur zal optre den. DE BIBLIOTHEEK. Vermeldden wij in de vorige rubriek, dat deze op heden Za'terdag zou worden opengesteld, thans moeten wij berichten, dat dit geen doorgang heeft. De openings datum is nu Zaterdag 8 Oct. a.s. DE AVONDTEEKENSCHOOL VAN DEN R.K. VOLKSBOND. Bij het vertrek van een tweetal lee raren van de Avondteekenschool, welke als zoodanig eervol ontslag hadden gevraagd en verkregen, zijn door het bestuur tot hun opvolgers benoemd de heeren: H. G. de Lange voor bouwkundig teekenen en W. A. Bonte voor handteekenen. VAN DE REDACTIE. De volgende rubriek verschijnt over 14 dagen. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, moet gezonden worden aan het redactie-adres: Verl. Bloemisten laan 45. dom). 2e gebed v. d. H.H. Placidus en Ge zellen, Martelaren; 3e Concede (ter eere van Maria; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. DONDERDAG 6 Oct. Mis v. d. H. Bruno, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. Tijdens zijn verblijf te Parijs maakte de H. Bruno het volgende voorval mee: Tij dens het bidden van de Getijden voor de overledenen bij gelegenheid van den dood van een professor, richtte de gestorvene bij de woorden: „responde mihi, d.i. ant woord mij", het hoofd op en riep uit: „Ik ben aangeklaagd door een rechtvaardig oordeel Gods". Dit herhaalde zich drie maal. Dit voorval gaf den doorslag aan Bruno's besluit om in het klooster te gaan. De overwegingen over de gestrenge oordeelen van Gods rechtvaardigheid brachten Bruno tot de stichting van de zeer strenge Orde van de Karthuizers. Bruno stierf als eer ste Abt van zijn Orde in 1101. VRIJDAG 7 Oct. Feestdag van den Al lerheiligste Rozenkrans. Mis: Gaudeamus. (alleen in stille H.H. Missen 2e gebed v. d. H. Marcus; 3e v. d. H.H. Sergius en Gezel len, Martelaren); 2e gebed voor den vre de. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. „Verheugen wij ons op dit feest van den Allerheiligsten Rozenkrans, bij het bidden waarvan wij herdenken de Geheimen van leven, dood en verrijzenis van Gods Zoon. Bidden wij den rozenkrans godvruchtig en waardig, opdat onze weesgegroeten zijn als rozen, die geuren voor Maria". N.B. Wegens den eersten Vrijdag Is ge oorloofd een gezongen votiefmis van het H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Glo ria. 2e gebed v. d. Allerh. Rozenkrans; 3e voor den vrede. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Laatste Evangelie v. d. Allerh. Ro zenkrans. Kleur: Wit. ZATERDAG 8 Oct. Octaafdag v. d. H. Bavo. Mis: Gaudeamus. 2e gebed v. d. H. Birgitta; 3e voor den vrede; 4e voor den Paus. Kleur: Wit. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: Het octaaf v. d. H. Bavo wordt niet ge vierd. MAANDAG. 2e gebed v. d. Vigilie v. d. H. Franciscus; 3e voor den vrede. Geen Credo. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. DINSDAG. Hoogfeest van den H. Vader Franciscus, Stichter van de Franciscaner orde. Mis: Gaudeamus. Sequens. Eigen Prefatie v. d. H. Franciscus. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Felix Meda, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 3e v. d. H.H. Placidus en Gezellen; 4e voor den vrede. Prefatie v. d. H. Franciscus. DONDERDAG. Mis v. d. H. Maria-Fran- cisca van de vijf H.H. Wonden, Maagd: Di lexisti. 2e gebed v. d. H. Bruno; 3e v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 4e voor den vrede. Prefatie v. d. H. Franciscus. ZATERDAG.Mis v. d. Birgitta, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 3e voor den vrede; 4e voor den Paus. Prefatie v. d. H. Franciscus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. 231. In een Oudheidkundig museum van een onzer Provincie-steden lazen we eens op een vergeeld perkament een oud spreuk- gedioht, dat om zijn actualiteit gerust nog eens in de courant van vandaag kan wor den afgedrukt. Het kan ons de (ietwat schrale) troost geven dat de Waereld van de „goede oude tjjd" al even onvolmaakt was als de Wereld van de nieuwe spelling. Het „dichtje" is getiteld: 's Waerelds Loop. De Redelijkheid is uit de Waereld, en de Oprechtheid slaapt. De Vroomheid heeft zich verstooken, en de Gerechtigheid kan den weg niet vinden, De Helper is niet te huis, en de Liefde ligt krank. De Goedaartigheid zit gevangen, en het Geloof is merkelijk veranderd. De Deugd loopt beedelen, en de Waarheid.... is reeds lange begraven. Het Crediet is verminderd, en het Geweten hangt aan den wand. Het Geduld overwint alles We moeten dus nog maar wat geduld hebben met onze gebrekkige wereld. God, de Schepper van hemel en aarde, heeft die wereld al zooveel eeuwen in Zijn hand ge dragen. Menschelijk gesproken zouden we zeggen: „Zou God soms geen bekoring krijgen om de handen in elkaar te slaan om dit ondankbare kluitje aarde plat te slaan, zooals wij ons kwaad van een lastige mug ontslaan?" Maar de wereld ligt nog steeds in Gods hand en draait en wentelt en de menschen erop, wriemelen, vechten en krakelen en ballen hun nietige vuist tegen Hem.... En God zwijgt en ziet vaderlijk toe. Geduld overwint alles! FATHER G. v. LEEUWEN, Directeur. St. Bonifacius Missiehuis. Hoorn, Giro 120937.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10