Leiders der Europeesche politiek spreken Europa bereidt zich op het ergste voor. Chamberlain waarschuwt Duitschland voor het laatst De houding van Hitler is onredelijk. België wil neutraal blijven Vredesoproep aan Hitier. Hitier tracht de schuld van zich af te schuiven Militaire voorzorgsmaatregelen. De strijd in het verre Oosten WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 IK KAN MOMENTEEL NIETS MEER DOEN. CHAMBERLAINS REDE. Gisteravond hebben de luisteraars in Engeland, in de Vereenigde Staten en op de geheele wereld geluisterd naar de rede, welke de Britsche minister president, Chamberlain, in zijn werk kamer in Downingstreet no. 10 voor de microfoon heeft uitgesproken. Chamberlain kondigde aan, dat hij van daag in het parlement een verklaring af zou leggen over de gebeurtenissen, welke hebben geleid tot den huidigên angstigen en critieken toestand. Hij voegde hieraan toe: „Het was niet mogelijk eerder een ver klaring af te leggen, toen ik heen en weer vloog over Europa en de toestand zich ieder uur wijzigde. Doch vandaag is er een kalmte ingetreden, en ik wensch een paar woorden te zeggen tot de jonge mannen en vrouwen van Engeland en het Britsche Rijk, en misschien ook wel tot anderen. Eerst moet ik iets zeggen tot hen, die mij of mijn vrouw hebben geschreven in deze weken, om ons te zeggen, dat zij dankbaar waren voor mijn pogingen, en ons hun hoop op mijn succes uitspraken. De meeste van deze brieven waren af komstig van vrouwen, moeders en zusters van onze eigen landgenooten; doch er waren ook ontelbare brieven van anderen, behalve uit Frankrijk, België en Italië; zelfs uit Duitschland. Het was hartver scheurend de groeiende belangstelling, welke hieruit bleek, te lezen, en de groote opluchting, wanneer zij te vroeg dachten, dat het gevaar voor oorlog geweken was. Op het oogenblik zie ik niet, wat ik mogelijk nog zou kunnen doen door bemiddeling." Met merkbare ontroering vervolgde de minister-president: „Hoe verschrikkelijk, hoe ongeloofelij k fantastisch is het, dat wij loopgraven graven en gasmaskers be proeven, omdat volken in een afgelegen land twisten. Volken, van wie we niets weten. Het schijnt bijna onmogelijk, dat een twist, welke in beginsel reeds is bij gelegd, een reden tot een oorlog zou wor den. Ik kan begrijpen, waarom de Tsjechi sche regeering zich niet in staat achtte de voorwaarden aan te nemen, welke haar zijn voorgelegd in het Duitsche memoran dum. Ik voel evenwel, na mijn besprekin gen met Hitier, dat, indien slechts tijd werd gelaten, het mogelijk zou zijn een regeling te treffen. Ge weet reeds, dat ik alles heb gedaan, wat een man- kan doen, om dezen twist bij te leggen. Na mijn bezoeken aan Duitschland voel ik zeer goed, hoe Hitier zich voelt. Hij moet de voorvechter zijn van de zaak der Duit- schers, Hij heeft mij persoonlijk gezegd, en Maandagavond heeft hij het herhaald, dat, wanneer het vraagstuk der Sudetén geregeld zal zijn, de territoriale eischen van Duitschland in Europa vervuld zullen zijn. Na mijn eerste bezoek aan Berch- tesgaden begreep ik de voorstellen van de Tsjechische regeering, waarin werd gegeven, wat Hitier verlangde, en ik was zeer verrast, bij mijn terug keer in Duitschland te vernemen, dat hij verlangde, dat het gebied onmiddel lijk aan hem zou worden overhandigd en onmiddellijk door de Duitsche troe pen zou worden bezet. Ik moet zeggen, dat ik deze houding onredelijk vindt. Indien de reden hiervan is, dat Hitier twijfelt aan de bedoeliugen van de Tsjechische regeering in het uitvoeren van de belofte en het overgeven van het ge bied, dan heb ik aangeboden om uit naam van de Britsche regeering de woorden van de Tsjechische regeering te garandeeren en ik ben er zeker van, dat de waarde van onze belofte nergens wordt onder schat. Ik zal de hoop op een vreedzame regeling niet opgeven, noch zal ik mijn pogingen voor den vrede opgeven, zoolang hoop bestaat. Ik zou niet aar zelen een derde bezoek te brengen aan Hitier, indien ik zou meenen, dat het iets zou helpen, doch op het oogen blik zie ik niet, wat ik verder voor nuttigs zou kunnen doen op den weg van bemiddeling. Toch zijn er enkele dingen, welke wij kunnen en moeten doen, thuis. Nog steeds worden vrijwilligers gevraagd voor de verdediging tegen aanvallen uit de lucht, voor brandweer en politie .en de territo riale eenheden." De minister-president vroeg vervolgens mannen zoowel als vrouwen him diensten aan te bieden. „Weest niet bevreesd, wanneer ge hoort van mannen, die onder de wapenen zijn geroepen voor de verdediging tegen lucht aanvallen of om de schepen te bemannen. Dit zijn slechts voorzorgsmaatregelen, welke de regeering in tijden als thans moet nemen. Zij beteekenen geenszins, dat wij besloten zijn oorlog te gaan voe ren of dat de oorlog voor de deur staat. Wij moeten evenwel sympathie gevoe len voor een klein land dat door 'n groo- ten, krachtigen buurstaat wordt bedreigd. We kunnen evenwel niet in alle omstan digheden het geheele Britsche imperium in een oorlog storten alleen voor dit land. Als we moeten strijden, dan moet het om belangrijker redenen zijn. Ik ben zelf een man des vredes in het diepst van mijn ziel. Het conflict tusschen mogendheden is voor mij een nachtmerrie, doch wanneer ik overtuigd zou zijn, dat eenig land voornemens was om de ge heele wereld te regeeren door de vrees voor zijn kracht, dan ben ik van mee ning, dat tegenstand moet worden ge boden. In een dergelijke overheersching zou het leven van volken, die in de vrijheid gelooven, het leven niet waard zijn. Oorlog is evenwel een vreeselijk ding en we moeten wel overwegen, voor wij ertoe overgaan, dat werkelijk groote belangen op het spel staan en dat de roep, om alles te riskeeren in de verdediging, onweerstaanbaar is, na dat alle gevolgen zijn overwogen. Op het oogenblik vraag ik u, wacht zoo kalm als ge kunt op de gebeurtenissen van de eerstkpmende dagen. Zoolang de oorlog nog niet is begonnen, is er nog hoop, dat hij voorkomen zal worden; en ge weet, dat ik tot het laatste oogenblik voor den vrede zal werken. DE RADIOREDE VAN SPAAK. In de radiorede, die de minister van bui- tenlandsohe zaken, Spaak, gisteravond ge houden heeft, zeide hij o.im.: Donkere wolken hebben zich aan den Europeeschen hemel samengepakt. De men- schen van 1914 maken opnieuw de uren door, die zij meenden voor altijd te hebben kunnen vergeten. President Roosevelt heeft een prachtige boodschap van vrede en verzoening de we reld ingezonden. De 8 millioen Belgen scharen zich bij de 130 millioen Amerika nen. Hoe rechtvaardiger een zaak is, hoe min der geweld noodig is om haar te doen zege vieren. Laten zij, die op dit uur het lot van hun volk en van de geheele menschheid in oe hand hebben, zich door deze gedachte laten leiden. Laten zij een laatste poging doen, den vrede te redden. De geheele we reld zal aan hun zijde staan. In deze weken van ernstige internatio nale spanning, heeft België zich steeds aan zijn onafhankelijkheidspolitiek gehouden en deze versterkt. Thans richten de Belgen dankbaar den blik naar den koning, die twee jaar ge leden duidelijk den weg heeft gewezen, die gevolgd diende te worden. De Belgische regeeringen, die elkaar sedertdien zijn opgevolgd, hebben alle een Door den Bond zonder Naam Gisteravond heeft de Z.Eerw. Heer H. de Greeve als leider van den Bond zonder Naam aan Fuehrer en rijkskanselier Hitier een telegram gezonden, waarvan we de ver taling laten volgen: Herr Führer und Reiohskanzler: „Maak geen oorlog. Doe toch alles, wat in Uw vermogen ligt om den oorlog te voor komen. Denk aan de ellende der gezinnen, van de ouden van dagen, vrouwen en kin deren; aan alle verschrikkingen, welke Gij zelf als frontsoldaat in den wereldoorlog zoo bloedig aan den lijve ondervonden hebt. Verschrikkingen, welke in een nieuwen technisch vervolmaakten oorlog duizend voudig zullen terugkeeren, over Duitsch land, over geheel Europa, wqjlicht over de geheele wereld. In naam van honderden millioenen vra gen wij U nog alle pogingen in het werk te stellen om deze verschrikkelijke catastrofe van de menschheid af te wenden. Wie zal overwinnen? Niemand. Behalve het bolschewisme. Dat zal winnen". DE NEDERLANDSCHE BOND ZON DER NAAM, MET HONDERDDUI ZENDEN LEDEN. De ZeerEerw. Heer H. de Greeve noodigt alles vredesbewegingen en andere organi saties in binnen- en buitenland uit, soort gelijke telegrammen zoo spoedig mogelijk te verzenden. ZIJN ANTWOORDT AAN PRESIDENT ROOSEVELT. De leider en rijkskanselier, Adolf Hitler, heeft gisterochtend een telegram gezonden aan president Roosevelt, in antwoord op diens oproep den vrede te bewaren. In dit telegram zegt de Fuehrer o.a., dat hij de denkbeelden van Roosevelt over de or afzienbare gevolgen van een oorlog deelt en juist daarom moet hij iedere ver antwoordelijkheid van de hand wijzen, wanneer de ontwikkeling van de zaak zou leiden tot vijandelijkheden. Hierna gaf Hitier een overzicht van het ontstaan van het Sudeten-Duitsche pro bleem sedert 1918. De regeering te Praag bleek niet geneigd rekening te houden met de meest elementaire rechten van de Sude- ten-Duitschers en heeft steeds getracht met geweld de Sudeten-Duitschers tot Tsjechen te maken. Hitier verklaarde, dat hij ervan over tuigd is, dat indien president Roosevelt de geheele ontwikkeling van het Sudeten - vraagstuk bekend zal zijn, hij zal erken nen, dat Duitschland geduld heeft gehad en een oprechten wil tot een vredelieven de regling. Niett. Duitschlane draagt de schuld van het Sudeten-Duitsche vraag stuk. Het lot van de betrokkenen laat een verder uitstel niet toe. De beslissing ligt in de hand van de Tsjechische regeering. realistische en tegelijkertijd eerlijke bui- tenlandsche politiek gevoerd. Zij hébben gewild, dat België in West-Europa zijn tra ditioneel© en vreedzame rol speelt. Al haar pogingen zijn erop gericht geweest, dat ons grondgebied: niet nogmaals het slagveld! van Europa wordt. Hiervoor is het noodig, dat wij onafhankelijk en sterk zijn. Dit zijn wij thans. Onze groote naburen hebben onze poli tiek begrepen en haar goedgekeurd. Alle inlichtingen, die wij den laatsten lijd ont vangen hebben, stellen ons in staat te zeg gen, dat de verplichtingen, die zij op zich genomen hebben, zullen worden nageko men. Van onzen kant zijn wij vastbesloten ons grondgebied tegen iederen aanval te ver dedigen en niet toe te staan, dat het een doorgangsweg wordt. Ons prachtig leger is op het oogenblik werkelijk het bolwerk van onze onafhankelijkheid, zoowel als onze vredeskans. Minister Spaak 'besloot met het volk tot eenheid aan te sporen en de overtuiging uit te spreken, dat België deze moeilijke uren goed zal doorkomen. EEN VERKLARING VAN DAL AD IER. De Fransche minister-president Dala- dier heeft gisteravond de volgende verkla ring afgelegd: Aan het einde van dezen nieuwen crisis dag zou ik twee feiten willen vaststellen: Op binnenlandsch gebied zou ik nog eens willen wijzen op de volkomen orde, die in het land heerscht, op de koelbloedigheid van de natie en den regelmaat, waarmede de veiligheidsmaatregelen, die wij hebben moeten nemen, worden toegepast. Op internationaal gebied is de strijd voor den vrede nog niet geëindigd. De onderhan delingen gaan voort. Gelooft niet, dat onze diplomatie werkloos blijft. Zij is nog van daag tot uiting gekomen in talrijke hoofd steden. Als oudstrijder is het mij een be hoefte te verklaren, dat de regeering, waar van ik de leiding heb, geen enkele moge lijkheid om den vrede in eer te handhaven, zal verwaarloozen. VANDAAG ALGEMEENE MOBILISATIE IN DUITSCHLAND? Gisteravond werd de toestand in wel ingelichte kringen te Berlijn ernstig ingezien. Men meende te weten, dat, indien de Duitsche regeering heden middag om twee uur nog geen gunstig bericht van Praag zou hebben ontvan gen, algemeene mobilisatie zou vol gen. Dit bericht wordt echter te Berlijn weer tegengesproken. Toch zijn gisteren gedurende meer dan vijf uur tusschen 16 en 21 uur gemotoriseer de troepen van alle wapens door Berlijn getrokken. De soldaten droegen noch op de kraag, noch op de pet een nummer. Ook de nummers van de auto's waren bedekt. De talrijke menigte op de trottoirs sloeg dit ononderbroken voorbijtrek ken der oorlogsmachines zonder geest drift en zelfs met ongerustheid gade. Onder de bevolking neemt de bezorgd heid van uur tot uur toe, en de aankondi ging van de rede, die Goebbels heden in den Lustgarten zal houden, op dezelfde plaats waar in 1914 een soortgelijke betoo ging in tegenwoordigheid van den keizer werd gehouden, draagt er niet toe bij, deze bezorgdheid weg te nemen. DE ENGELSCHE VLOOT GEMOBILISEERD. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat besloten is, bij wijze van voor zorgsmaatregelen de Engelsche vloot te mobiliseeren. Het besluit tot mobilisatie van de vloot is in de gisteravond gehouden zitting van het kabinet genomen. In een verklaring van de admiraliteit wordt gezegd, dat tot de vlootmobilisatie zuiver bij wijze van voorzorgsmaatregel is besloten, waarop dan de instructies volgen, die hedenochtend, nadat de koning de ko ninklijke proclamatie, waarbij de reservis ten van de marine worden opgeroepen, had uitgevaardigd, ter algemeene kennis wer den gebracht. Uit de door de admiraliteit gegeven bij zonderheden blijkt, dat het geen totale mo bilisatie is, daar een aantal reservisten nog niet wordt opgeroepen. Echter is de reser ve der klasse B. of de koninklijke vlootre- serve, die thans moet opkomen, veel be langrijker dan de koninklijke marine re serve, die pas in het uiterste geval en als aanvulling wordt opgeroepen. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft voorts nog medegedeeld, dat besloten is een organisatie voor vrouwen op te richten, die in een tijd van nood zekere hulpdien sten zal verrichten, in samenwerking met het geregelde leger. In vredestijd zal de organisatie voor ver schillende hulpdiensten worden gebruikt. Voor de organisatie zijn noodig 25.000 per sonen, hierbij inbegrepen 2000 officieren. De organisatie zal den naam dragen „auxiliary territorial service". HONGARIJE MOBILISEERT. Hongarije is begonnen te mobilisee ren. Er speelden zich dezelfde too- neelen af als in Tsjecho-Slowakije, doch op veel kleiner schaal, terwijl elke geestdrift ontbrak. Er heerscht geen oorlogskoorts in het land en dé openbare meening is zelfs ge drukt in verband met de luchtbescher mingsmaatregelen. ..DE BELGISCHE VOORZORGS MAATREGELEN. Zes lichtingen van 45.000 man. De Belgische kabinetsraad was om twee uur gistermiddag geëindigd. Na afloop van de vergadering werd het volgende communiqué uitgegeven: „De regeering heeft besloten de reeds genomen militaire voorzorgsmaatregelen te voltooien. Zij heeft bepaald, dat het leger gebracht zal worden op versterkten vredesvoet. Dit besluit wordt slechts ingegeven door een verlangen naar veiligheid en vrede. De regeering heeft ook een zeker aan tal economische maatregelen bestudeerd, die door den toestand noodig zijn gewor den. Vrijdagmiddag zal een kabinetsraad woj- den gehouden". Ten aanzien van de militaire voorzorgs maatregelen schrijft de „Dernière Heure", dat zes lichtingen, ieder van ongeveer 45.000 man, dus in totaal 270.000 man on der de wapenen zijn geroepen. Van deze lichtingen bevonden zich reeds 20.000 man onder de wapenen, zoodat 250.000 thans zijn opgeroepen. Het Belgische staatsblad publiceert voorts verordeningen, waarbij de uitvoer van be paalde goederen aan voorafgaande vergun ning wordt onderworpen. ITALIAANSCHE MILITAIREN WORDEN OPGEROEPEN. Ofschoon in Italië officieel nog geen en kele maatregel van militairen aard is ge nomen, zijn talrijke officieren en specialis ten individueel opgeroepen. Voorts hebben de banken order gekre gen, geen butenlandsche deviezen meer te leveren. DEENSCHE LICHTINGEN BLIJVEN ONDER DE WAPENEN. De effectieven van de Deensche kust verdediging en de marine, waarvan de diensttijd zoojuist geëindigd is, zijn voor- loopig onder de wapenen gehouden. PRAAG IN HET DUISTER. Voor Praag is de volledige verduiste ring gelast DE OORLOGSPSYCHOSE WERKTE AL. Duitschers schieten op eigen vliegtuig. Een Duitsch vliegtuig is, toen het over Weenen vloog, bij vergissing door het luchtafweergeschut neergehaald, waarbij de twee inzittenden zwaar gewond werden. Men had het toestel aangezien voor een Tsjecho-Slowaaksche machine. Bootwerkers weigeren Duitsch schip te laden. De havenarbeiders te Kings Lyon heb ben geweigerd een lading van 100 ton giet ijzer aan boord te brengen van het voor Hamburg bestemde Duitsche s.s. „Specht". De havenarbeiders vreezen, dat deze lading „over enkele dagen tegen ons zal worden gebruikt." Amerikaansche kruisers worden voor langen kruistocht uitgerust. Naar gisteravond onthuld werd, worden de lichte Amerkaansche kruisers „Cincin nati", „Trenton" en „Concord" in allerijl uitgerust met voldoende voorraden voor zes maanden. De oorlogsbodems zullen van daag gereed zijn om te vertrekken, doch de bestemming is niet bekend gemaakt. Het aantal Sudeten-Duitsche vluchtelingen. Dinsdag zijn in Duitschland 233.700 Su deten-Duitsche vluchtelingen geteld. Amerikanen wordt afgeraden naar Europa te gaan. De Amerikaansche ambassade te Londen heeft medegedeeld, dat het voor de Ame- kaansche staatsburgers, die geen dringen de reden hebben te blijven, aanbevelens waardig is naar Amerika terug te keeren. Het ministerie van buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten heeft de Ame rikaansche burgers aanbevolen alleen in geval van dringende noodzaak naar Europa te gaan. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G. H.KLEINHANS Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 CHINEESCHE SUCCESSEN. Volgens mededeelingen van het Chinee- sche persbureau, hebben de Chineezen aan alle fronten met succes gestreden. Ten Noorden van Poening is een Japansch re giment in de pan gehakt. Een groote hoe veelheid materieel werd buitgemaakt. Ook ten Noord-Oosten van Woening hebben de Chineezen successen behaald. De Chineesche luchtmacht heeft verder de Japansche stellingen op verscheidene plaatsen krachtig onder vuur genomen. Vervolgens wordt gemeld, dat hevig wordt gestreden aan de grens tusschen Ho- nan en Shansi op den Noordelijken oever van, de Gele Rivier. Hier werden 1500 Ja pansche soldaten gedood. TOEPASSING VAN ARTIKEL 16. De Volkenbondsraad heeft aangenomen artikel 16 van het Handvest toe te passen ten aanzien van Japan in het conflict tus schen China en Japan.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5