MIJNSTREEK Huize St. Angela te Nïeuwveen RECHTZAKEN Academfenieuws FAILLISSEMENTEN MARKTBERICHTEN DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Een nieuw paviljoen geopend Op dezen eersten herfstdag, met een nog zomersche sfeer is het een dag vol vreug de en blijdschap in Huize „St. Ursula". Zoowel de zusters als beschermelingen zijn in blijde stemming, nu vandaag het nieu we paviljoen officieel geopend zal wor den. De wintertuin, aan het paviljoen aan gebouwd ,is in feestdos gestoken en kwis tig met bloemen getooid. De genoodigden hebben zich in dit van zon en lucht vol- stroomende lokaal verzameld. Door Hector G. v. d. Burg worden de genoodigden. hartelijk begroet. Op de eerste plaats meent Z.Eerw. allen hartelijk wel kom te mogen heeten als vrienden van het misdeelde kind. De aanwezigheid en be langstelling van zoovele autoriteiten pleit voor het bewijs, dat hier iets groots tot stand is gekomen in het belang van het misdeelde kind. Dan richt spr. zich tot de vertegenwoor digers der verschillende instanties en spreekt op de eerste plaats een hartelijk welkom aan de afgevaardigde van Gedepu teerde Staten Spreker moet dikwijls bij 'dit lichaam aankloppen. Wanneer de eene hand ter begroeting wordt toegestoken, wordt de andere reeds voor te verleenen hulp aangeboden. Spr. is blijde voor deze komst waarmede belangstelling voor het werk wordtt getoond, waarvoor hartelijk dank. Vervolgens heet spr. welkom den afgevaardigde van het departement van Justitie, Burgemeester en Wethouders, als mede den secretaris der gemeente Nieuw- veen, den Pastoor en kapelaan der Paro chie, doktoren en overige genoodigden. Dan spreekt mr. Bolsius, aan wien de opening van het nieuwe pavilloen is opge dragen, een rede uit. Het Provinciaal Bestuur toont gaarne waardeering voor het werk, wat hier is tot stand gebracht voor het misdeelde kind, dat door de offervaardigheid der eerw. zusters hier in zoo" hooge mate een zorg volle verpleging vindt. De provincie heeft te zorgen voor de verzorging van de kin deren uit de provincie zelf, in inrichtingen in eigen godsdienstige sfeer. Het was nood zakelijk voor de 900 misdeelde kinderen, die hulp behoeven, verpleging en verzor ging te vinden. Ook voor de katholieke ■meisjes en jongens moesten maatregelen gevonden worden, om ze in eigen gods dienstig milieu op te voeden. Voor enkele jaren ontbrak nog een inrichting voor jon gens. In Nov. 1933 mocht het eerste con tact plaats vinden, echter moesten velen wegens plaatsgebrek in Huize „St. Angela" te Den Haag worden afgewezen, waardoor het reeds aangeleerde door het te vroeg verlaten der inrichting verloren ging, waar van dikwijls het gevolg was, dat zij ten slotte in een krankzinnigen-gesticht moes ten worden opgenomen. Bij Koninklijk besluit van 1935. is Huize „St. Ursula te Nieuwveen aangewezen voor de verzorging,, niet alléén voor jon gens maar ook voor meisjes. Op het oogenblik zijn er plannen voor den bouw van een paviljoen voor meisjes. Deze plannen sluimeren nog. Spr. meent echter te mogen zeggen, dat in de naaste toekomst deze plannen tot uitvoering zul len komen. Thans is een nieuw gebouw verrezen voor jongens, dat heden zal worden over gegeven. Van de Eerw. Zusters, met de verzorging belast, gaat uit een daad van liefde en toewijding voor dit zware werk. Met w'arme liefde zal worden voortge gaan geluk aan de kleine misdeelden te schenken. Met de opening van dit nieuwe paviljoen is een blijde dag voor de Eerw. Zusters aangebroken. Dat Gods zegen op gebouw en arbeid moge rusten wensch ik U van ganscher harte toe. Spr. verklaarde hiermede het nieuwe paviljoen geopend. Dr. Pameijer noemt het een geluk, dat in de provincie een dergelijke inrichting is tot stand gekomen. Daardoor worden ouders en familie in de gelegenheid ge steld hun kinderen gemakkelijker te be zoeken. Spreker roemt de prettige samen werking met den Directeur en eerw. Zus ters, alsmede met de architecten Ir. H. Thunnissen en J. H. Hendricks. Spr. weet, dat het Bestuur en Eerw. Zusters genegen zijn alles in het werk te stellen het misdeelde kind te verzorgen. De afgevaardigde van het departement van Justitie Van Siperda noemt het een dag van blijdschap voor de Eerw. Zusters, alsmede voor de voogdij kinderen, die hier zoo voortreffelijk worden verzorgd. De liefde van de Zusters voor haar bescher melingen is voor buitenstaanders niet te peilen, en niet genoeg bekend. Hun taak is zwaar, hun liefde en opoffering zeer groot. Spr. hoopt, dat het gebouw in alle opzich ten zal voldoen. Vervolgens brengt Burgemeester J. A. Bakhuyzen dank voor de uitnoodiging, waarvan hij als vertegenwoordiger der ge meente gaarne gebruik maakt. Met be langstelling en welgevallen wordt de ont wikkeling van Huize „St. Ursula" gade geslagen, Meermalen heeft spr. met zijn echtgenoote het genoegen gehad, de in richting te mogen bezoeken en gezien hoe de kinderen verpleegd worden. Dit is een werk van liefde. Liefde die U van God gegeven moet zijn. Wij wenschen U kracht en genade om dit werk onver moeid voort te zetten. Na de rij van deze sprekers neemt ten slotte Rector G. v. d. Burg het woord, om allen dank te zeggen voor het hartelijk be wijs van medeleven bij de opening van dit nieuwe paviljoen. Vervolgens wordt een rondgang door de gebouwen gemaakt. Het paviljoen is ver deeld in verschillende afdeelingen. In de ruime frissche slaapzalen kan lucht en zori in volle maten binnen-vloeien. Een gedeel te van den wintertuin is ingericht als weef klas, waarin de jongens het weven van fantasiekleedjes wordt bijgebracht. Indien men alles van nabij kan beschou wen, dan ontwaart men pas, hoe alles in het; werk wordt gesteld om deze misdeel den al het mogelijke bij te brengen. In de werkklas ziet men de jongens bezig met het vervaardigen van matten, borstels, zwabbers en dergelijke en men is ver wonderd te zietn hoe handig het velen nog afgaat. Maar boven alles wordt de grootste aan dacht geschonken aan de godsdienstige vor ming van deze misdeelde kinderen. Hoe hun de handelingen van het H. Misoffer worden bijgebracht is waard er kennis van te nemen. Zij leeren God hun Schepper beter kennen en dienen, en ook zij vinden m de godsdienst hun blijheid. Alles wordt in het werk gesteld om hen tot een steeds hoogere graad van godsdienst op te voeren, dit alles onder leiding van de zich geheel opofferende Zusters. Thuis kan men de kinderen niet geven, wat zij hier in Huize „St. Ursula" genie ten. Thuis kan men door de huishou delijke beslommeringen niet steeds met hen bezig zijn. Ofschoon misdeeld naar den geest, zijn zij gevoelig naar he' hart. In Huize „St. Ursula" is alles geordend, daar is afwisseling van bidden, leeren wan delen in het aangrenzende bosch, daar is het speelterrein met autopeds, wip en glij baan, daar heerscht een prettige stemming. Ook daar waardeeren de misdeelden vol gens hun bevattingsvermogen de liefde en toewijding, die hen door de Eerw. Zusters wordt gegeven. In Huize „St. Ursula" voe len de kinderen zich neit ongelukkig. Thans zijn 106 jongens geplaatst. Ook wij vcegen onze wensch bij de zeer vele, dat Huize „St. Ursula" moge groeien en bloeien, en alom oprechte waardeering moge ondervinden. ALPHEN AAN DEN RIJN DEKEN J. M. HELLEGERS. In de ongesteldheid van den Deken, den hoogeerw. heer J. Hellegers, waarin vori ge week eenige achteruitgang werd be speurd, is thans weer verbteering te con- stateeren. Het algeheel herstel zal echter nog eenigen tijd vergen. Collecte. De gisteren gehouden As terdag ten bate der Chr. Wijkverpleging heeft ruim 193.opgebracht. Jubileum. Op 5 October herdenkt P. Dirkzwager zijn 25-jarig jubileum bij de N.V. Oosthoek en Zn. alhier. Geboren: Hendrika Wilhelmina d. van Johannes Raatgever en Hendrina Ca rolina Louisa Kirchberg Geertje Alida d. van Dirk van der Ham en Mobilia Ja- coba Schellingerhout Lijntje d. van Jo hannes de Kleijn en Jacoba Maria Mun- nik. Overleden: Grietje Goedhart 75 j., wede. van Meiten de Ridder Arend van den Berg 3 j. BOSKOOP DE JUBILEUMFEESTEN. „Oranjeboom in Hollants tuin" een spel van Leo Boekraad. Een Oranje-dorp met vroolijke Oranje- menschen was het wat- de stralende Sep- tember-zon op dezen laatsten dag van den zomer kwam belichten. Want de feesten waren ingezet en on danks het vroege morgenuur waren de straten reeds druk bevolkt met men- schen, did door de reveille uit hun bed gelokt waren. Het vroolijke gebeier van de diverse kerkklokken bracht de stemming er reeds vroeg in terwijl echter een stemmige ko- raalmuziek er zorg voor droeg, dat een al te uitgelaten stemming achterwege bleef. We kunnen de Chr. Harmonie „Con cordia" welke ook de reveille heeft ver zorgd de welverdiende eer toezwaaien, dat zij hierin uitstekend is geslaagd. Intusschen waren ook de schoolkinde ren op het appèl verschenen en hadden zich bij het Gemeentehuis opgesteld om de aubade te brengen. Achtereenvolgens werd op keurige wijze het Jubileumlied, een Oranjeliedje en het Wilhelmus ge zongen. Deze aubade, welke ieder jaar bij gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin wordt gebracht, heeft ieder jaar weer opnieuw een bijzondere aan trekkelijkheid en wanneer ze niet zou worden gehouden, zou dit werkelijk een berooving van 'n apart en niet alledaagsch genot zijn. Deze massale zang kon niet te lang duren; een nieuwe attractie stond op het programma: De Kinderoptocht. Deze optocht was werkelijk een streeling voor het oog en tevens een stuk bewonderens waardige arbeid van de leiders en het schoolpersoneel. Verscheidene aardige groepen trokken de aandacht van het pu bliek o.a. een Middeleeuwsche school, waar de meester met de „plak" voorop ging, -gevolgd door zijn vlijtige leerlingen met de lei onder den arm. Een groepje sneeuwwitte verpleegstertjes vormde een frissche afwisseling evenals een troepje „hazen". Ook het bruidspaar van den dag. in miniatuur, ontbrak niet op het appèl en alles bij elkaar genomen, de kleurige kleedij en de vroolijke blije kinderge zichten met oranje-appel-wangetjes, wa's deze optocht in de versierde straten een onvergetelijke aanblik. Na afloop van de optocht werden de kinderen op school getracteerd en werd aan allen een herinneringsbeker uitge reikt. Intusschen hadden zich op de Zijde de diverse Jeugdvereenigingen opgesteld om voor de Burgemeester op het Raadhuis plein te defileeren. Een bonte mengeling van vlaggen en vaandels gaf, beschenen door de Oranjezon, een kleine weergave van de Jeugdhulde te Amsterdam. Deel nemers aan dit défilé waren: de Geref. Knapen- en Meisjesvereeniging, Geref. Jongelingsvereen. „Onderzoekt de Schrif ten", Geref. Meisjesvereen. „Maria", Kin derkoor „Klein Hosanna", Jeugdzangver. „De Kleine Stem", Vrijzinnig Chr. Jonge ren Verbond afd. Boskoop, de Katholieke Jeugd Centrale, afd. Boskoop, St. Jozef- Gezellenvereen. en de Ned. Padvinders. Voorop ging de Jeugddeputatie welke in Amsterdam aan de Jeugdhulde hadden deelgenomen. Na eenmaal het Raadhuisplein rond ge marcheerd te zijn besteeg de Jeugddepu tatie de treden van het Gemeentehuis om de vlag met het Oranjevaan aan de Bur gemeester te overhandigen. Bij deze ge legenheid hield de heer J. Ravensberg namens de deputatie de volgende toe spraak: Wanneer wij namens de Jeugd van heel Boskoop op deze plaats en ten aanzien van de gansche burgerij, U de gemeente- vlag komen overhandigen, welke te Am sterdam, bij de Jeugdhulde de Boskoop- sche vereenigingen heeft vertegenwoor digd is het met een gevoel van oprechte blijdschap en gerechtvaardigde trots. Wij brengen u tevens de wimpel van de Jeugdhulde welke te Amsterdam op het meest indrukwekkende oogenblik uit de geschiedenis aan Boskoops vlag is beves tigd. Die wimpel, die als symbool van onze vaderlandslievende jeugd steeds Bos koop zal vertegenwoordigen. Moge het U als burgemeester van deze gemeente gegeven zijn, er tot in lengte van dagen getuige van te zijn, dat Bos- koop's jeugd haar Vorstin op waardige wijze eert en dat deze, uw vlag en ook onze vlag moge wapperen boven Bos koop, het Boskoop van vreemde smetten vrij. Na nog eenmaal gedéfileerd te hebben werd de stoet ontbonden onder een sere nade van Concordia en werd het tevens tijd om het fe^st te onderbreken ter ver sterking van den. inwendigen mensch. be namiddag werd gevuld met kinder spelen in de Tentopnstellingshallen en turndemonstraties van de Gymnastiek vereniging „Hou-Vast". Hier ging het er jolig aan toe en menig kinderhartje klop te van vreugde bij het vooruitzicht een prijsje te winnen. Er was natuurlijk, jam mer genoeg, maar één eerste prijs. De Oranje-avond. Het hoogtepunt .van den dag vormde wel de Oranje-avond, welke in het ge bouw Flora werd gehouden en waar het Oranjespel werd opgevoerd „Oranjeboom in Hollant's Tuin". Dit sybolisch Oranjespel in 12 taferee- len van den heer Leo Boekraad mag met recht een succes worden genoemd. De medewerkende vereenigingen waren: Tooneelclub „Amicitia", R. K. Tooneel- vereeniging „St. Genesius", R. K. Dames- tooneelclub „Klimop", Muziekvereeniging Harmonie „Excelsior", G. en A. V. „Hou- Vast", Chr. Gym. „Hercules", Boskoopsche Burgerwacht, de K. J. C. en de Padvin ders, Gem. Zangevereniging „Zang zij on ze Leus", Chr. Zangvereen. „Sursum Cor- da" en een groep kinderen. Al deze ver eenigingen hebben hun medewerking ge geven op een wijze welke als eerste fac tor voor het welslagen mag worden ge noemd. Wat het spel zelf betreft, dit heeft al ler gespannen -verwachtingen overtroffen. Het was een overzicht in dichtvorm van de 40 afgeloopen regeeringsjaren van H. M. de Koningin welke werd voorgedra gen door een Heraut. De heer P. van Don gen uit Leiden welke deze functie heeft waargenomen, vertolkte deze rol zeer ver dienstelijk en we kunnen den leider van het spel, den heer L. Boekraad, felicitee- ren met die keuze. Het door den heraut voorgedragene werd door de vereenigin gen uitgebeeld oji voortreffelijke wijze. Nemen we maai eens een korte greep: de rythmis'che oefeningen van de gymnastiek- vereenigingen, die onder lichteffecten uit beeldden, dat de bloemen en planten als het ware in Hollant's tuyn tot levende wezens werden. Als tegenstelilng zien we even later de Burgerwacht over het too- neel marcheeren, hulde brengend aan het standbeeld van de Nederlandsche Leeuw. Ook de groep Padvinders en K.J.C.'ers die een symbolisch Ridderspel opvoerden was keurig verzorgd, terwijl de zangver- eenigingen aan het geheel vuur en leven gaven. Een van de mooiste scène's was wel, het bloemenspel van de R. K. dames- tooneelclub „Klimop". Twee aan twee kwamen deze als bloemenfee aan de „Da geraad" vragen wat hun taak was als bloem in Hollant's Oranje Tuyn. De schit terende costuums en de lichtschakeerin- gen maakten het tot een onvergelijkelijk schoon sprookje. Zij nog vermeld, dat de leiding van de muziek berustte bij den heer J. van Lom- wel terwijl de heer Max Weil de zang di rigeerde. De Burgemeester, die de avond geopend had met een toepasselijk woordje hield ook bij het slot nog een korte toespraak baarbij hij de spelleiders geluk wenschte met hun welverdiend succes. En zoo behoorde weldra ook deze dag tot het verleden om plaats te maken voor een ander. Met IVOROL poetsen geeft een frissche mond met witte tanden. Ivorol (Nieuw recept). Tube 60—40 en 25 ct. HAAGSCHE RECHTBANK. De brandstichting in de parapluiefabriek „Pluvius" te Leiden. De Haagsche rechtbank heeft eenige maanden geleden den Leidschen fa brikant F. J. S. bij verstek tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld ter zake het weten dat er brand gesticht zou wor den in zijn parapluiefabriek aan de Kraaierstraat te Leiden en van deze we tenschap geen aangifte doen bij de poli tie. Van dit vonnis was S. hedenmorgen in verzet gekomen. Als eerste van de tien getuigen werd gehoord de Haagsche taxi-ondernemer J. H. G., die door de rechtbank reeds tot een langdurige gevangenisstraf is veroordeeld wegens het in brand steken van de fa briek. Deze verklaarde, dat hij in den nacht van 23 op 24 Mei 1934 naar Leiden was gegaan. Bij de fabriek in de Kraaier straat aangekomen had G. met den sleu tel, die in zijn bezit was, de deur ontslo ten en was naar boven gegaan alwaar hij met een sigarenaansteker de gordijnen in brand had gestoken. G. verklaarde Onder eede, dat S. niet geweten had, dat de fa briek door hem (getuige) in brand ge stoken zou worden en dat S. ook niet aan hem gevraagd had om den brand te stich ten. De gewezen vrouw van G., als getuige gehoord, vertelde, dat haar gewezen man en S. dikwijls samen waren en dat er ook over den slechten gang van zaken de fa briek betreffende gesproken was. In den nacht, dat de brand was geweest, was G. om 12 uur van huis gegaan en uren later thuis gekomen. Er was toen over den brand gesproken en G. had aan zijn vrouw gevraagd om alle kranten, die berichten over den brand vermeldden, te verzame len. Hij zelf was naar het buitenland ge gaan. Nog vele andere zaken, welke slechts zijdelings met de brandstichting te ma ken hadden, werden in het licht geplaatst maar konden aan het geheel geen nieuwe aspecten geven. Vervolgens werden tot het stellen van een aantal formeele vragen gehoord de agent-rechercheur te Leiden P. Laven, D. van Lith, makelaar te Leiden, in dien tijd onder-commandant van de Leidsche brandweer, D. Brieër, meubelmaker te Leiden, die bewoner was van de onder gelegen verdieping hoek Hoogewoerd, die ijlings de vlucht had moeten nemen we gens levensgevaar, verder nog de zoon van den vorigen getuige, die daar een beddenmagazijn had, mevrouw Munster man, die in een naastgelegen perceel in de Kraaierstraat woonde tijdens den brand en evenals een medebewoonster het pand ijlings had moeten verlaten. Een getuige a decharge kwam verkla ren, dat S. altijd zijn geldelijke verplich tingen behoorlijk nakwam. De waarde van den voorraad bedroeg 35.000 en het ka pitaal van de fabriek 11.000. De verze kering, waarvan deze getuige accountant expert is, heeft een bedrag van ongeveer 30.000 uitgekeerd. De tweede getuige décharge Somme- ling uit Leiden vertelde, dat hij jarenlang gewerkt heeft op de fabriek „Pluvius", en dat de toestand van de fabriek steeds beter was geworden en voor den brand goed was te noemen. Mej. Smit legde een soortgelijke verkla ring af, waaruit bleek, dat zij ruim 14 jaar daar gewerkt had en dat er van slapte in het bedrijf vóór den brand geen sprake was. Integendeel, er moest dikwijls werk mee naar huis genomen worden vanwege de drukke werkzaamheden. Verdachte, zelf ondervraagd, ontkende ten stelligste iets met den brand uitstaan de te hebben gehad. De Officier van Justitie, Jhr. Mr. van Asch van Wijck het woord verkrijgend kan niet gelooven, dat verdachte niets geweten heeft van de brandstichting. Dat is menschelijker wijze gesproken onmoge lijk. Dit is geen brandstichting uit vijand schap geweest, integendeel juist een van vriendschap. De gewezen vrouw van G. heeft jaren lang gezwegen, maar toen haar man haar had verlaten had zij de politie alles ver teld én dat is bezwarend voor verdachte, want zij had tevens verteld, en dat thans onder eede weer, dat verdachte had ge weten, dat ei brand in zijn fabriek ge sticht zou worden en dat hij gezegd zou hebben dan te zorgen afwezig te zijn. Spr. kan dan ook niet anders zien dan dat verdachte schuldig is aan het hem ten laste gelegde. Het maximum op deze overtreding is zes maanden en alhoewel spr. het voor dit feit veel te licht vindt kan hij niet hooger gaan en vraagt bevestiging van het bij verstek gewezen vonnis zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger Mr. M. H. Huijgens achtte het bewijs niet geleverd en kwam na een uitgebreid pleidooi tot de conclusie, dat hier vrijspraak moest volgen. Uitspraak over 14 dagen. DE STRAFZAAK TEGEN Mr. M. M. ROST VAN TONNINGEN. Uitgesteld tot Zaterdag 24 Sept. Hedenochtend zou voor de Haagsche Rechtbank behandeld worden de strafzaak tegen mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofd redacteur van het Nationaal Dagblad, die in genoemd blad in het nummer van 13 April een artikel had gewijd aan de Ossche affaire, in welk artikel uitdrukkingen voorkwamen welke beleedigend voor Mi nister Goseling werden geacht. Mr. Rost van Tonningen was evenwel niet verschenen en nadat verstek tegen hem was verleend, deelde de Officier van Justitie, Jhr. Mr. van Asch van Wijck me de, dat hij een kleine redactioneele wijzi ging in de dagvaarding wenschte te zien aangebracht. Daar verdachte evenwel niet verschenen was, meet deze wijziging hem eerst beteekend worden, alvorens de be handeling kan plaats hebben. „De verdediger, mr. W. J. C. A. Nijgh", aldus ging mr. van Asch van Wijck voort, „heeft rnjj verzocht deze zaak vier weken te willen uitstellen, omdat hij pas Maan dag j.l. de zaak van zijn collega heeft over genomen en hij in dien korten tijd zich niet voldoende kon voorbereiden. Ik voel heel weinig voor dat verzoek. De Minister is op 13 April beleedigd en toen zou de zaak op 12 Mei behandeld worden. Inmid dels kondigde men in openbare vergade ringen aan, dat men de zaak wilde rekken en dat men er niets geen haast mee had. Het bezwaarschrift, dat tegen de dag vaarding is ingediend heeft alle instanties doorloopen en thans zal de zaak eindelijk dienen. Nu komt de verdediger weer met een verzoek om uitstel, omdat hij niet vol doende ingewerkt is, In het Nationale Dag blad stond evenwel aangekondigd, dat mr. Nijgh op 5 Juli in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam over de Ossche zaak zou spre ken, de zaak welke hij nu zegt niet te be- heerschen. Het verzoek om uitstel is dan ook wel heel ongerijmd en spr. verzocht de recht bank den termijn, noodig om de wijziging van de dagvaarding te beteekenen, zoo kort mogelijk te nemen. Hierna beslistte de rechtbank, dat de behandeling op Zaterdag 24 September a.s. zal plaats hebben. LEIDEN. Geslaagd: Taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer J. W. E. Soleer, Leiden. Uitgesproken: A. Godvliet, kruidenier, Vijfhuizen, Spie ringweg, Haarlemmermeer. Cur. mevr. mr. E. A. ScheltemaConradi, Haar lem. J. Vastenouw, fyandelaar in begonia's enz., H i 11 e g o m., Weeresteynstraat 58a. Cur. mr. J. v. d. Vegt, Haarlem. LEIDEN, 21 Sept. Groentenveiling. Per 100 kg.: wittekool 1.201.90, roodekool 1.003.60, savoyekool 2.403.80, groe- nekool 2.904.40, boerenkool 23, Prei 1.70—3.20, kroten 2.20—3.50, kroten ge kookt 2.006.00, uien 2.103.00, peen 1.104.10, aardappelen 2.80, andijvie 2.sla 2.druiven 2224, snijboo- nen 525, stokboonen 1525, pronk- boonen 39, stamboonen 1221 poste lein 15, spinazie 16, tomaten A 4.00—5.40, idem B 4.00—5.60, idem C 4.004.60, idem CC 4.per 100 stuks: andijvie 0.301.10, komkomemrs 1.00 3.40, bloemkool 1.5014.30, meloenen 527, salade 0.301.00, perziken 0.50 12.50, knolselderie 2.003.30, per 100 bos: kroten 0.50—1.50, pieterselie 3050 cent, radijs 6070 cent, selderie 3080 cena, bleekselderie 310, peen 1.80 5.50, rabarber 0.901.20, raapstelen 40 cent. DELFT, 22 Sept. Vee. Aanvoer: 1 paard, 21 ruideren, 13 veulens. 75 nuchtere kal veren, 364 magere varwens, 270 biggen, 11 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 150 315, nuchtere kalveren 416, magere varkens 1844, biggen 1018, geiten of bokken 314, rundvleesch per kg. slachtgewicht 72, 64 en 54 cent. Boter Aanvoer 11 achtstes en 2 zes tiende vaten boter, wegende totaal 240 kg Prijs 1.451.45 per kg. Handel kalm. GOUDA, 22 Sept. Vee. Aangevoerd in totaal 898 stuks, waarvan 37 slachtvarkens vette 2728 cent per pond, levend met 2 pet. korting, 236 magere varkens 3040, 636 biggen 1015, Geldersche biggen 15 17, 40 nuchtere kalveren 610, 19 bok ken of geiten 26 per stuk, Handel ma tig. Kaas. 396 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk 2729.50, 2e kwal. met rijksmerk 2426, zware tot 31, Crisisaftrek week 1824 Sept. 7.6 cent. Handel matig. Boter. Aanvoer 318 ponden. Goeboter 8085 cent en weiboter 7580 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 133.500 stuks. Prij zen: kippeneieren 4.254.70 en eenden eieren 3.504.00 per 100 stuks. Handel matig. TER AAR, 21 Sept. Centrale Veiling. Spinazie 1430 cent, andijvie 817 cent, sla 0.301.?0, vellen 10 cent, peulen 1.251.80, snijboonen 0.501.60, kas- snijbvoonen 2.352.65, princesseboonen 1.752.10, dubb. stamboonen f 2 05, wit te pronkers 4575 cent, roode pronkers 3045 cent, spekboonen 0 751.10. poste lein 4,00, uien 2.603.50. prei 1.00 1.10, roodeskool f 1.703.00. wittekool 1.301.40, savoyekool 2.503.50. kro ten 1.70, radijs f 0.30. rabarber 0.50 1.30. bospeen 1.506.10, raapstelen 50 60 cent, bloemkool 1.5016.meloenen 616 cent, komkommers 1.002.50. toma ten f 2.002.60, suikermaiskolven 2. Augurken A 1.30—2.30. B ƒ1.00—1.20. C 0.85—1.05, D f 0 75—1.10. E 20—30 cent, AB 60 cent, CD 60 cent.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9