BUITENLAND DE „MILLIOENEN-NOTA Uit de begrooting Economische Zaken 1939 De vrijwilligers in Spanje VERZEKER U van "n gezei- ligen winter!! BORDUURATELIER Cordineeren, DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De voorgestelde belasting-verhooging VOLKENBOND Spaansctie regeering bereid ze terug te zenden MEDEDEELING VAN NEGRIN TE GENèVE. De linksch - S paajisc he premier Negrin heeft in de vergadering van den Volken bond te Genève medegedeeld, dat de Spaansche regeering heeft besloten de on verwijlde terugtrekking van alle nict- Spaansche strijders aan de zijde der link- sche regeering te bevelen. Negrin verklaarde voorts, dat het be sluit zijner regeering geldt voor buiten- landsche vrijwilligers van welke nationali teit ook, zelfs voor degenen, die sedert het uitbreken van den burgeroorlog de Spaan sche nationaliteit hebben aangenomen. De regeering wil dbor haar besluit een bij drage tot een algemeene ontspanning le veren. Negrin heeft na zijn verklaring in de Assemblée de volgende motie ingediend: „De Assemblée, in kennis gesteld van het besluit der Spaansche regeering tot het on middellijk terugtrekken van de buiten- landsche strijders, onder toezicht van een internationale commissie, er nota van ne mende, dat de Spaansche regeering zich verplicht deze commissie alle waarborgen en faciliteiten te verleenen, besluit gevolg te geven aan het verzoek der Spaansche re geering en maatregelen te nemen tot het instellen van deze internationale commis sie". Commentaar van Radio Nacional. In de uitzending van Radio Nacional is het volgende commentaar geleverd op de verklaringen van Negrin te Genève: De houding van Negrin is volkomen be grijpelijk, want enkele dagen geleden heeft Negrin aan een correspondent van de bui- tenlandsche pers verklaard: Indien er geen Europeesche oorlog uitbreekt, zijn wij ver loren. Nu de oorlogsdreiging afgewend schijnt, begint Negrin met andere wapens te strijden en zoekt hij bemiddeling. Dit is een nieuwe manoeuvre. Doch Negrin dient niet te vergeten, dat er slechts één vrede is, slechts één overwinning: de vrede en de overwinning van Franco. SCHERPE CRITIEK VAN LITWINOF. Tsjecho-Slowakije in den steek gelaten. In een in de Volkenbondsvergadering uit gesproken redevoering heeft de Russische afgevaardigde Litwinof over het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk verklaard, dat het noodzakelijk was alle middelen uit te put ten, welke in staat zouden zijn een gewa pend conflict te bezweren. Wij zijn van meening, dat een maatregel, aan dit doel beantwoordend, zou zijn direct een confe rentie der groote Europeesche mogendhe den en andere belanghebbende landen bij een te roepen, om een eventueelen collec tieven stap voor te bereiden. Nog geen drie dagen geleden heeft de regeering van Tsjecho-Slowakije de Sovjet- regeering gevraagd of zij, overeenkomstig het Sovjet-RussischTsjecho-Slowaaksche pact, bereid was haar onmiddellijke en doeltreffende hulp te verleenen in geval Frankrijk, getrouw aan zijn verplichtingen, hetzelfde zou doen. Hierop gaf de Sovjet- regeering onmiddellijk een volkomen dui delijk en positief antwoord. Litwinof oefende scherpe critiek uit op den Volkenbond, die, naar hij zeide, zijn verplichtingen niet nakwam: Abessinië, Oostenrijk, Spanje en China zijn reeds in den steek gelaten. Een vijfde staat, aldus voegde hij hier aan toe, Tsjecho-Slowakije, ondergaat nu inmenging in zijn binnenlandsche aangele genheden, van de zijde van een nabuurstaat en bevindt zich thans onder bedreiging van een op luide toon uitgesproken agressie. Wij achten het nuttig, aldus Litwinof, dat de zaak voor den Volkenbond wordt gebracht, opdat de openbare meening ge mobiliseerd wordt en de houding van ze kere andere staten duidelijk uitkomt. Het is niet onze schuld, dat onze voor stellen niet aanvaard zijn. Ongelukkig heeft men andere methode gevolgd, die wel moesten leiden tot een zoo ernstige capi tulatie, dat de gevolgen daarvan vroeg of laat volkomen catastrofaal moeten worden. Men handelt niet in Volkenbondsgeest, wanneer men vandaag een problematischen oorlog vermijdt om voor morgen een zeke ren en algemeenen oorlog te moeten ver wachten, vooral als men dat doet om den honger van onverzadiglijke aanvallers te stillen, ten koste van de vernietiging of verminking van souvereine staten. DUITSCHLAND DE THEOLOGISCHE FACULTEIT VAN SALZBURG OPGEHEVEN. „Bij de nieuwe verordening van het Oos- tenrijksche Universiteitswezen", 2ooals de officieele mededeeling verklaart, „is de ka tholieke Theologische Faculteit van Salz burg opgeheven. Deze maatregel wordt on middellijk van kracht". Als reden wordt vermeld, dat de eenige faculteit, die van de oude universiteit van Saizburg is overgebleven, „haar weten- De bladen wijden alle kortere of lan gere beschouwingen aan de „millioenen- nota" in het bijzonder ook aan de in het vooruitzicht gestelde belastingverhoo gd- De Maasbode (R. K.) noemt het brood-noodig: dat wij ons volkomen bewust blijven van het, misschien onvermijdelijke, maar in ieder geval noodlottige van een belastingverhooging bij den reeds bestaanden belastingdruk, die bij her haling, ook van regeeringszijde, als veel te zwaar is gekenmerkt. Ook on danks welgemeende pogingen om den belastingdruk voor het economisch leven te verlichten, blijft deze voor den opbloei van dat economisch le ven een zeer ernstig bezwaar alleen reeds door de aantasting van de deels reeds zoo sterk geslonken koopkracht van de bevolking. En zoo zouden de, mede ten bate van de bestrijding der werkloosheid, zoo hopeloos hoog op geschroefde belastingen, juist deze werkloosheid weer sterk in de hand werken. En zijn overzicht besluit het blad met een opmerking, die ook wij gisteren maak ten: Zuinigheid is dan ook wel een zeer gebiedende eisch, ook op het gebied van defensie; anders zou de zorg voor onze weermacht onze eigenlijke weer kracht ten zeerste kunnen schaden en tenslotte zelfs in den wortel kunnen aantasten. Alleen indien ons volk de volstrek te overtuiging heeft, dat men ook op het gebied van de defensie zich met de vereischte zuinigheid tot het on vermijdelijke beperkt, zal het bereid blijken, de zoo zware lasten te blij ven dragen. De T ij d (R. K.) merkt omtrent de nieuw voorgestelde belasting o.m. het vol gende op: Wat de nieuwe 2 pet.-belasting zelf betreft, die, zooals de idyllische uit drukking luidt „aan de bron" zal worden geheven, is niet recht duid- lijk hoe deze heffing, vooral ten aan zien van kleine en zeer kleine be dragen, zonder enormen ambtelijken rompslomp mogelijk zal zijn. In het systeem van deze heffing kan echter indien men de techni sche moeilijkheden eenvoudig en vooral goedkoop zou weten op te los sen het beginsel schuilen voor een vereenvoudiging van ons geheele be lastingstelsel, waaraan na deze nieu we toevoegingen nog dringender dan vroeger behoefte is. De Rotterdammer (A. R.) vindt het niet volkomen duidelijk, of de nieu we „nationale inkomsten- en winstbelas ting" 2 pet. zal bedragen of gemiddeld 2 pet. (dus met een zekere progressie). Ook wij hebben dat niet goed uit het Staatsstuk kunnen begrijpen. Intusschen schijnt "t ons toch wel toe, dat bedoeld is. een uniforme heffing van 2 pet. Het antirev. orgaan schrijft o.a.: Deze belasting zal zooveel mogelijk bij de bron worden geheven, dat wil zeggen, dat, voor zoover dit doenlijk schappelijk-organisatorisch verband geheel verloren heeft". Om aan de wetenschappe lijke beteekenis van Salzburg geen afbreuk te doen, zal in de plaats van de theologische faculteit een natuur-wetenschappelijk in stituut „van internationalen rang" naar Salzburg worden overgebracht. De oude Universiteit van Salzburg was in 16-17 door de Confederatie van Benedic tijnen uit Beieren en Zwaben opgericht, en in den Baroktijd verkreeg zij een wereld vermaardheid. Toen Salzburg in den tijd van Napoleon bij Beieren was ingelijfd, werd de universiteit door de Beiersche overheden opgeheven. Eerst in 1850, veer tig jaar na de opheffing, werd het nog be staande Lyceum te Salzburg weer uitge bouwd tot een theologische faculteit, waar aan later nog een pauselijk filosofisch in stituut verbonden werd. Indertijd heeft men gehoopt, dat in Salzburg nogmaals een Katholieke Universiteit voor Duitschland zou worden opgericht, en om deze verwach ting geheel te niet te doen, is nu door de Nationaal-Socialistische autoriteiten ook de Thelogische faculteit opgeheven. POLEN POLEN ZEGT CONVENTIE VAN 1925 MET TSJECHO-SLOWAKIJE OP. Gisteravond heeft de Poolsche gezant te Praag, Papee, aan den Tsjecho-Slowaak- schen minister van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin de Poolsche regeering de verwachting uitspreekt, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering voor de door de Poolsche minderheden bevolkte ge bieden een zelfde regeling zal toepassen als voor de gebieden met Duitsche bevolking. In de nota wordt verder vastgesteld, dat de bepalingen van de PoolschTsjechische conventie van 1925 betreffende de positie der Poolsche bevolking nutteloos geworden zijn, zoodat de Poolsche regeering de con ventie opzegt. is, op den schuldenaar van huren, pachten, renten, loonen en pensioe nen de verplichting wordt gelegd, het bedrag van de door den verhuur der, verpachter, schuldeischer, werk nemer of gepensionneerde verschul digde belasting dadelijk bij de uitbe taling van hetgeen door hem moest worden betaald, in te houden en aan den fiscus af te dragen. Daartoe dient dan deze belasting te worden gesplitst in een vijftal betrekkelijk zelfstan dige onderdeelen, te weten in een huurbelasting en een winstbelasting, die te zamen naar een tarief van 2 procent, terwijl als vijfde onderdeel hieraan zal worden toegevoegd een bijzondere winstbelasting van rechts personen, die, naast de winstbelasting naar een tarief van 2 pet., waaraan zoowel de natuurlijke personen als de rechtspersonen zijn onderworpen, naar een tarief van 8 pet. wordt ge heven van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfswin sten. Volkomen duidelijk is ons niet, wat proportioneele heffing beteekent, ter wijl ook van een tarief van 2 pet. ge sproken wordt. Later zal dit wel na der toegelicht worden. De Nieuwe Rott. Crt. (lib.) geeft naar onze meening van een belangrijk punt in de millioenen-nota een verkeerde voorstelling. Het blad schrijft o.m.: Wat de uitgaven aangaat, vermel den wij nog, dat het aantal tewerk- gestelden bij de werkverschaffing „zoo mogelijk" zal worden uitgebreid tot 90.000 a 100.000 man (totnogtoe was het maximum 75.000 man) en dat ook ten aanzien van de bestrijding der jeugdwerkloosheid een „belangrijke verhooging" zal worden voorgesteld van het bedrag, dat daaraan ten koste werd gelegd. Neen de Regeering heeft toegezegd, naast uitbreiding van de bestaande werk verschaffing, een nieuw plan, waarbij 90.000 100.000 man te werk zullen worden gesteld; eeh plan, dat de werkloosheid niet in haar gevolgen maar dat de werk loosheid zelf zal bestrijden, dat naar een blijvende werkgelegenheid zal leiden, een plan n.l. „tot verhooging van het voort- brengingsvermogen van den bodem". Het Handelsblad (lib.) wijst er op, dat men de belasting-verhooging zal moé ten aanvaarden: Zonder nieuwe middelen gaat het helaas nog niet. Deze zullen moeten komen uit de heffing min of meer naar Engelsch voorbeeld van een „Nationale" Inkomsten- en Winstbe lasting, dus een nieuwe inkomsten belasting die naast en boven de reeds bestaande komt, maar op verschillen de punten afwijkt van de Rijksinkom stenbelasting, zoowel wat object als wat wijze van heffing betreft. Het individueele karakter is, behoudens teruggave wegens „kinderaftrek", ver laten; geheven wordt volgens een uni form tarief: 2 pet. van alel huren, pachten, renten (van schulden), loo nen en pensioenen, direct aan de bron (dus het Britsch-Amerikaansche stelsel van income-tax), terwijl bo vendien nog een winstbelasting van niet minder dan 8 pet. van N.V.'s en andere rechtspersonen zal worden ge heven. Deze beide heffingen zullen geljjk boven reeds gezegd een verzwaring van onze directe lasten met 90 jnillioen per jaar beteeken en! Per saldo een aanzienlijke verschui ving van indirecte naar directe be lastingen. Vooral de winstbelasting is een ruwe heffing, welke de innerlijke, voor het bedrijfsleven noodzakelijke reserve--vorming ernstig kan benadee- len tot schade voor de uitbreiding der werkgelegenheid! dus juist wat de minister zegt niet te willen. Maar in dezen tijd moeten wij maar niet te zeer klagen over het feit, dat, nu een verdere opvoering van onze theore tisch wel heel zuiver en fraai uitge sponnen Rijksinkomstenbelasting, niet mogelijk is, wij het roer radicaal om gooien. Er moeten nieuwe middelen zijn voor oogenblikkelijke eischen. Wij zullen dus deze nieuwe zware in komstenbelasting en winstbelasting op N.V. wel moeten accepteeren. De socialistische pers maakt over den vorm van de millioenen-nota deze o.i. zeker niet geheel misplaatste op merking: Daar zoo'n millioenen-nota tenslot te niet uitsluitend wordt geschreven als een veredelde kruiswoordpuzzle voor honderd en vijftig parlementsle den, doch een stuk is, dat het gansche Nederlandsche volk ten nauwste raakt, zouden wij toch wel eens het denk beeld in overweging willen geven, om voor de eindredactie van dit docu ment de hulp in te roepen van lie den, die het vermogen bezitten om zulke weerbarstige stof in een goed leesbare en overzichtelijke vorm op te dienen. Mocht een zoodanige dui delijkheid beneden de waardigheid van het departement liggen, dan zou het in elk geval aanbeveling verdie nen, indien de regeering er toe kon besluiten om, naast de officieele tekst, Voor het dienstjaar 1939 wordt voor den gewonen dienst in totaal meer geraamd 562.241. Een bedrag is aangevraagd om de kosten van eenige nieuwe statistieken te dekken Zoo zijn plannen in voorbereiding een sta tistiek samen te stellen inzake vestiging uit en vertrek naar het buitenland, een statis tiek inzake het hypotheekwezen, enz. De Centrale Commissie voor de statistiek heeft het voorstel gedaan om gelijktijdig met de volks- en beroepstelling in 1940 een bedrijfstelling te houden, evenals in 1930 is geschied. De resultaten van de bedrijfstelling 1940 'zullen in de eerste plaats de proef op de som kunnen leveren aangaande het oor deel, hetwelk men zich op grond van aller lei minder volledige gegevens over de ont wikkeling in het thans loopende tijdperk heeft gevormd. In de tweede plaats kun nen zij het basismateriaal leveren waarop een deel van de economische politiek van het volgende decennium kan worden ge fundeerd. De kosten van de bedrijfstelling van 1930 hebben bedragen 398.600, terwijl de raming voor de bedrijfstelling 1940 485.000 bedraagt. De A.N.V.V. zal voortaan een subsidie ontvange, gelijk aan het bedrag, dat deze vereeniging en de bij haar aangesloten ver eenigingen van andere zijde ontvangen, tot een maximum van 100.000. Krachtige industrialisatiepolitiek is een der middelen, waarmede de regee ring een bijdrage zal moeten leveren voor oplossing van de werkloosheid. In dit licht is een aangevraagde verhooging van 62.500 tot 92.500 nog van uiterst bescheiden aard. Er zal op moeten wor den gerekend, dat in de toekomst groo- tere bedragen worden aangevraagd. Ten behoeve van de propaganda voor het Nederlandsche product in den vreemde is het noodzakelijk gebleken de deelneming van Nederland aan daarvoor in aanmer king komende jaarbeurzen en dergelijke meer te bevorderen dan tot nu toe het ge val was. Met het uitgetrokken bedrag ad 230.000 zal de activiteit op het onderha vige gebied op het vereischte peil worden gebracht. Daar mag worden aangenomen, dat het getal cursussen voor den land- en tuin bouw nog geleidelijk zal blijven toenemen en de minister dit streven naar meer ont wikkeling bij de land- en tuinbouwende bevolking zooveel mogelijk meent te moe ten steunen, wordt voor het jaar 1939 een zodanige verhooging aangevraagd, dat ver wacht mag worden, dat aan alle voldoende gemotiveerde subsidie-aanvragen voor in den winter 19391940 te houden cursussen zal kunnen worden voldaan. KLEINE BOEREN EN TUINDERS Voor steunverleening aan kleine boeren bedrijven wordt naar schatting ongeveer 3.500.000 noodig geacht Voor 1938 zijn de kosten van de steun verleening aan kleine tuinders begroot op 600.000 of wel gemiddeld 100 per klei nen tuinder. Uitgaande van de veronderstelling, dat in 1939 een zelfde aantal onder de rege ling zal vallen kan een zelfde bedrag als voor 1938 worden begroot, vermeerderd met de kosten aan de B-tuinders, nu de regeling over 12 maanden zal loopen en niet over 7 maanden, zooals in 1938, ter wijl er rekening is gehouden met verbe teringen, welke in overweging zijn geno men. Rekening houdende met het boven staande, kan het totale bedrag gesteld worden op 810.000 of wél 135 per klei nen tuinder. Het aantal, dat thans als basis dient is 6000, terwijl het nog de vraag is, of dit getal niet te klein is. Het is gebleken, dat sommige dringende en zeer belangrijke cultuurtechnische wer ken niet tot stand kunnen komen met uit sluitend een bijdrage in de arbeidsloonen. Willen deze werken tot uitvoering kun nen komen, hetgeen uit een oogpunt van blijvende werkverruiming of meerdere vestingsmogelijkheden of zelfs ter voor koming van het te niet gaan van werkge legenheid van belang kan zijn, dan dienen daarvoor zoo noodig middelen ter beschik king te zijn. Gewezen wordt hierbij op de wenschelijkheid eventueel maatregelen te treffen ter voorkoming van de verzilting van polderwater Op de Zuid-Hollandsche nog een uitgave ten behoeve van de burgerij beschikbaar te stellen. Over de nota zelf zegt het blad niet zoo heel veel, o.a. dit: Een eigenlijk dekkingsplan voor het tekort geeft de Nota niet. De nieuwe nationale inkomsten- en winstbelas ting die voor loontrekkers betee kent, dat voortaan 2 pet. van hun loon door den werkgever zal worden in gehouden zal, na aftrek van de kosten van andere belastingmaatrege len (o.a. een nieuwe regeling voor de kinderaftrek), netto een vijftig mil- lioen in het laatje brengen. Daar het echter nog volmaakt onzeker is, wan neer deze nieuwe belasting in werking zal treden, staat het uiteraard even min vast in hoeverre hierdoor het te kort voor 1939 zal worden verminderd. Hetzelfde geldt voor de vijf millioen, die uit een verhooging der invoerrech ten wordt verwacht. In dit opzicht blijft alles dus vaag en onzeker. eilanden, verbetering van de afwatering in enkele deelen van Noordbrabant, enz. Uit getrokken is hiervoor is hiervoor een be drag van 100.000. Het ligt in de bedoeling ook in 1939 aal in de maat van 25—28 c.M. van de vis- schers af te nemen, om deze pootaal daar na weder uit te zetten in de wateren, waarin daaraan behoefte bestaat. Nu teekening in de werkzaamheden en de formatie van het Rijksbureau voedsel voorziening in oorlogstijd V.V.O. is ge komen, wordt de behoefte gevoeld aan de instelling van een afdeeling „voedselvoor ziening in oorlogstijd" bij het departement van Economische Zaken, waarvan het Rijksbureau voorbereidinng voedselvoor ziening in oorlogstijd dan een onderdeel zal uitmaken. VOOR DEN MIDDENSTAND De tot den middenstand behoorende ambachtsleden en kleine industrieelen kunnen wat hun credietbehoefte betreft op het oogenblik niet in voldende mate wor den geholpen. De Nederlandsche Midden- standsbank houdt zich bezig met het kort- loopende middenstandscrediet en de Maat schappij voor Industriefinanciering met het langloopende industrieele crediet. Aan soortgelijke langloopende credietmogelijk- heden, op zuiver zakelijken grondslag, als de Maatschappij voor Industriefinanciering aan de groot- en middenindustrie ver leent, is ook bij de ambachtslieden en klei ne ndustrieelen een sterke behoefte. Het apparaat van de Maatschappij voor Indu striefinanciering is hierop niet ingesteld. De minister heeft gemeend hiervoor een post van 500.000 op zijn begrooting te moeten brengen. De bedoeling is dus aan ambachtslie den en kleine industrieelen langloopende credieten te verschaffen voor het aan schaffen van machines en verbetering hunner outillage in het algemeen. Voor de uitvoering zal gebruik gemaakt wor den van het apparaat van de Nederland sche Middenstandsbank. Aangenomen wordt, dat in 1939 in uit voering zal zijn een twintigtal ruilverka velingen, waarvoor het Rijk op grond van van art. 88 zal meten vorschieten pl.m. 728.000, De beste polis hiervoor is: het volgen van een danscursus bij Evert Castelein de dans school voor de Kath. jonge lui. Gezellige sfeer, superieur onderwijs en aantrekkelijke tarieven, die voor „elk wat wils" bieden. Aarzelt niet langer, geeft U nog vandaag voor een onzer lessen op. U kunt dit doen vanavond 610. Zondag 128 u. N00RDWIJK: Zondag 12-2 in Hotel Royal SASSENHEIM: Aanvang Zaterdag 8 uur, Hotel Het Bruine Paard. ZOETERMEER: Zondag 6.30-7 in Café v. Well. VOORSCHOTEN: heden Don derdag 8.30in het Graalhuis NIEUW VEEN: dagelijks bij J. Stouten en J. de Bruyn VEENENDAAL Stofknoopen enz. Haarlemmerstr. 27, Tel. 1511 Feestartikelen Slingers met Vlaggen, 7 Meter lang, 25 ct. Mutsen vanal 2l/.j ct., Schilden, Confettie, Serpentines, Servetten, Bruidszakjes enz. Steeds de nieuwste Voordrachten en Bruiloftsliedjes Firma G. VAN BRUSSEL HAARLEMMERSTRAAT 267 KLITW0RTEL op Brandewijn tegen b||3haaruitval en roos. fragb-'t Speciaal aangeprezen te90n Haarziekte- H silr ^r'JS f '-50 fl. IgEj™ V CHEMISCHE FABRIEK A.S.CASPERS KERKSTRAAT 21 - NOORDWIJK (B.)

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6