Groote beroering in Praag „Wij willen militaire dictatuur" Wat Praag moet prijsgeven.... Het beraad te Godesberg Niet eens met Chamberlains politiek Dc strijd in het verre Oosten LUCHTVAART DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De rijkdommen der Sudetenduitsche gebieden. Een centrum voor toerisme en industrie. Gisteravond hebben te Praag verschei dene duizenden personen, onder wie vele vrouwen, gedemonstreerd op het hoofd plein en voor de buitenlandsche gezant schappen. Er werd geroepen „Leve het le ger". „Wij willen een militaire dictatuur". „Wij willen geen duim grond afstaan". Ook werd de kreet gehoord: „Weg met Frank rijk en Engeland". Nu en dan werd het volkslied gezongen. Omstreeks 19 uur groeide de op het hoofdplein betoogende menigte nog steeds aan. Men zong het volkslied en hief de rechterarm om trouw aan de republiek te zweren. Er werd geroepen: „Wij verdedi gen onze grenzen en onze grensbewakers". Steeds luider werd om een militaire dicta tuur geroepen. Te 20 uur naderde de me nigte de gezantschappen, die echter door een driedubbel politiecordon bechermd werden. Er werden kreten geuit aan het adres van de gezantschappen van Frank rijk, Duitschland en Rusland. De politie moest tusschenbeide komen, doch er zijn geen berichten over ernstige incidenten ontvangen. Een dubbel politiecordon bewaakte ho tel Alcron, het hoofdkwartier van Runci- man, en er ontstonden eenige vechtpartij tjes, toen betoogers tot het hotel tracht ten door te dringen. De menigte in de om geving schreeuwde anti-Britsche leuzen en gaf uiting aan haar ontstemming jegens Runciman. Om tien uur slaagde de menigte, die zich rond het slot van den president bevond, er in, den tuin binnen te dringen, onafgebro ken roepend: „Leve Sirovy, leve het le ger". Om kwart over tien verscheen gene raal Sirovy op het balkon van het slot, en zich tot de menigte richtend zeeide hij: „Ik dank u voor uw uiting van liefde voor het leger en voor den president der republiek. In de ernstige oogenblikken, die de repu bliek doormaakt, dient de kalmte bewaard te worden. Slechts de discipline van het geheele volk kan ons helpen bij 't tot stand brengen van hetgeen wij noodig hebben. Gij kent niet de redenen, die de regeering er toe gebracht hebben, de jongste beslis singen te nemen. Ik houd evenveel van de republiek als gij. Ik ben mij van mijn ver antwoordelijkheid bewust. Heb vertrouwen in mij. Een dictatuur zou ons niet helpen. Wij kunnen het volk niet tot zelfmoord brengen. De menigte riep daarop: „Wij willen zelfs zelfmoord. Wij willen strijden". De generaal spoorde daarop de menigte tot kalmte aan. Betoogingen van dezen aard, zeide hij, komen slechts aan Hitler ten goede. Tot vannacht 1 uur is in de straat van Praag tegen het „vredesplan" betoogd. De tram- en autobusdiensten hadden het ver keer gestaakt sinds des avonds 10 uur. Later in den nacht gingen de meeste menschen echter naar huis en toen de stra ten voldoende ledig waren, hervatten de openbare middelen van vervoèr hun dienst. De betoogingeu vanochtend hervat. Vanochtend vroeg zijn de betoogingen te Praag hervat. Verwacht werd, dat zij vandaag op grooter schaal zouden plaats vinden dan gisteren, aangezien de leiders tijd hebben him volgelingen te organiseeren. De menigte blijft weliswaar ordelijk, doch is niet zoo goed gestemd als gister avond. Vele fabrieken in de buurt van Praag zijn gesloten en de arbeiders begeven zich naar de stad. De politie is waakzaam, doch er was tot nu toe nog geen reden tot in grijpen. In de grensdistricten is de nacht betrek kelijk kalm voorbij gegaan, afgezien dan van enkele aanvallen op douane- en grens- kantoren, doch er zijn geen dooden en ge wonden. Te Marien bad hebben de Sudeten het politiebureau bezet en de daar aanwezige wapens in bezit genomen. Na onderhandelingen met de Tsjechische autoriteiten hebben zij echter het gebouw rustig verlaten en de wapens overgege ven. Alle bladen doen uitkomen, dat de re geering door den druk der Westersche mo gendheden werd gedwongen deze voor waarden in te willigen om den vrede te redden. Zij constateeren met een ontzag lijke verbittering, maar een even diepe waardigheid, dat het uur gekomen is, waarop Frankrijk en Engeland hun jegens Tsjecho-Slowakije aangegane verplichtin gen niet konden nakomen. Toch heeft Tsjecho-Slowakije steeds een rechtvaardi ge politiek gevoerd, dikwijls juist onder invloed van genoemde mogendheden. Zij geven aan, dat Tsjecho-Slowakije zich bukt voor een grooter kracht, maar zich niet laat afslachten. HAKENKRUISVLAGGEN IN SUDETENLAND. Na de aankondiging, dat de Tsjecho-Slo- waaksche regeering had ingestemd met de voorstellen van Engeland en Frankrijk, zag men in de steden van het Sudeten-Duitsche gebied de nationaal-socialistische vlaggen aan de huizen verschijnen. Hoewel de berichten, als zouden de Tsjechische autoriteiten te Eger zijn afge treden, niet juist zijn, zijn de Sudeten- Duitschers toch feitelijk heer en meester in de stad. Een opgewonden menigte Hen- leinjsten heeft een aanval gedaan op het Tsjechische douane-kantoor te Asch, de ambtenaren ontwapend en naar Duitsch land vervoerd. Voorts is het politiebureau in beslag genomen. Op de grens tusschen de Sudeten-Duit sche plaats Batzdorff en de Duitsche plaats Marienthal heeft vannacht, volgens het Dupitsche Nieuwsbureau, een Tsjechische gewapende overval plaats gehad. Toen twee personen uit Batzdorf zich op Duitsch ge bied wilden begeven, werd op hen gescho ten en werden zij op Duitsch gebied ach tervolgd. Ook werd een handgranaat naar een brug geworpen. Een der leden van het Sudeten-Duitsche vrijcorps, die ter onder steuning van de Duitsche douanebeambten op Duitsch gebied zijn gestationneerd, dien den van repliek en dreven de Tsjechen op hun gebied terug. Het aantal Sudeten-Duitsche vluchtelin gen bedroeg Woensdagavond 113.600. Ook Dinsdag en Woensdag hebben dus weer ruim 10.000 vluchtelingen de Duitsche grens overschreden. LUCHTAFWEERMAATREGELEN TE PRAAG. De autoriteiten te Praag hebben maatre gelen genomen om de hoofdstad te be schermen tegen eventueele luchtaanvallen. Op de hoeken van sommige straten ge ven bordjes de plaats aan, waar zich schuil kelders bevinden. De politie heeft de uitgave van extra edities der dagbladen verboden. Eveneens mogen de couranten voorloopig geen in gezonden stukken opnemen. De Nationale Bank van Tsjecho-Slowa kije heeft gisteren besloten het opvragen van geld bij de banken, spaar- en coöpera- tiebanken te beperken. Slechts drie procent der deposito's mag maandelijks worden op gevraagd, uitgezonderd wanneer het be stemd is voor het salaris van bezoldigd per soneel. Troepenbeweging aan de Hongaarsche grens? Uit een inspectie aan de grens van Tsjecho-Slowakije en Hongarije en uit ge sprekken met de bewoners van de grens districten kan worden opgemaakt, dat de Tsjechen de door Hongarije opgeëischte gebieden niet zonder strijd zullen afstaan. Aan de Tsjechische zijde van de grens heerscht een groote militaire bedrijvigheid. De treinen vervoeren veel materiaal. Des nachts wordt het geronk van vliegtuigen vernomen, welke, naar de autoriteiten ver klaren, een nieuwen grensweg fotografee ren. Onder de bevolking heerscht groote ongerustheid, en de spanning wordt ver hoogd door het feit, dat vele gezinnen over twee landen verdeeld zijn, de ouders bijv. in Tsjecho-Slowakije wonen en de volwassen zoons eenige kilometers verder, doch in Hongarije. De Hongaarsche grens- verdediging trekt niet zoo sterk de aan dacht, hoewel ook op Hongaarsch gebied troepenbewegingen plaats vinden. HITLER TE GODESBERG AANGEKOMEN. De Fuehrer en rijkskanselier is vanoch tend om tien uur per extra trein te Godes berg aangekomen. Toen Chamberlain om half tien vanoch tend van Downingstreet vertrok, zag hij er ?eer opgewekt uit. Bij het vertrek van Chamberlain uit Downingstreet was de menigte merkwaar dig stil. Het is ze?r goed vliegweer. Boven België werd het toestel van den premier geëscorteerd door zes Belgische militaire vliegtuigen. Chamberlain werd om 11 uur op het vliegveld van Keulen verwacht en zou zich per auto naar Godesberg begeven. Het eer ste onderhoud moet om 3 uur in het hotel Dreessen beginnen. Men schijnt te hebben afgezien van de grootsche ontvangst, die Hitler en Cham berlain te Keulen zou worden bereid. Men is ongetwijfeld tot de conclusie gekomen, dat het na de conferentie nog tijdig genoeg zal zijn, den Britschen premier een beeld te geven van het enthousiasme der Duit sche volksmenigte, als de resultaten van de ontmoeting aan de verwachtingen beant woorden. HET GAAT NIET ALLEEN OM DE SUDETEN. Ook andere volksgroepen moeten terug. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt, dat het thans ook om de andere volksgroe pen gaat, en dat dit de Praagsche regeering nu wel duidelijk zal zijn. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat de Poolsche ambassadeur op het foreign office te Londen een uiteen zetting heeft gegeven van de stelling zij ner regeering, volgens welke eenzelfde standpunt ten aanzien van de Poolsche aan spraken op Teschen en Karvina moet wor den aangenomen, indien de BritschFran- sche voorstellen afstand van het Sudeten- Duitsche gebied aan Duitschland beoogen. Diezelfde opvatting is uiteengezet door de Poolsche ambassadeurs te Parijs, Ber lijn en Rome. Varder verneemt men, dat de Hongaar sche gezant gisteren een bezoek heeft ge bracht aan Halifax en hem in kennis heeft gesteld van het standpunt zijner regeering, volgens hetwelk alle minderheden in Tsje cho-Slowakije op dezelfde wijze als de Su deten-Duitsche behandeld moeten worden. GODESBERG HET BEGIN, NIET HET EINDE. Fantastische toekomstperspectieven. Het valt niet aan te nemen, schrijft de „Daily Telegraph", dat de reis naar Godes berg een zuivere ceremonie is om aan Hitier het Sudetenland te overhandigen. Men zal zich derhalve er moede moeten vereenigen, dat dit plan het begin en niet het einde der onderhandelingen is, welke over oorlog en vrede moeten beslissen. Redelijkerwijze kan worden verondersteld en de veron derstelling wordt gesteund door het tweede deel van het communiqué van j.l. Zondag na de bespreking der Britsche en Fransche ministers dat de regeling betreffende Tsjecho-Slowakije den aangewezen vorm en een integraal bestanddeel van de uit breiding der vredesgedachte vormt. De bij eenkomst van Godesberg zal óf het pad naar zulk een vrede effenen, óf in het ge heel geen vrede brengen. De beschuldigingen, schrijft de „Times", dat Chamberlain Tsjecho-Slowakije heeft verraden en zich aan den dictator heeft overgegeven, zijn brutaal en dwaas. Zijn zending was het niet slechts den vrede te bewaren, maar een oplossing te vinden en weerstand te bieden aan elke poging om het geval met geweld te regelen. Volgens Mme. Tabouis in de „Oeuvre" (wier beweringen wij geheel voor haar eigen rekening laten) zouden Hitier en Chamberlain in Godesberg overeenkomen, dat de Duitsche troepen op 1 October het Sudetengebied zullen binnenkomen. Hitier zou voorts het aftreden eischen van de re- geering-Benesj, onder voorwendsel, dat deze de orde niet kan handhaven. Vervol gens zou Hitier, na verklaard te hebben, dat Duitschland de Poolsche eischen onder steunt, hieraan den wensch toevoegen, dat de Ukraine aan Polen en Slowakije aan Hongarije wordt toegevoegd. Tevens zou hij verklaren, dat Duitschland zich verzet tegen de Fransche en Engelsche waarbor gen voor de grenzen van den toekomstigen staat, hetgeen hierop zou neerkomen, dat Frankrijk en Engeland in Midden-Europa niets meer te maken hebben, en dat dit ge heel onder de Duitsche expansie zou vallen. IS NU ROEMENIë AAN DE BEURT? Een Duitsche apologie. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt stelling genomen tegen het bericht van een Fransch persbureau uit Boekarest, volgens hetwelk de aanvallen op de Tsjecho-Slo- waaksche souvereiniteit de allerernstigste gevolgen in het Zuidoosten van Europa dreigen te zullen hebben. Na Tsjecho-Slo- wakije wordt, aldus had dit Fransche bu reau gemeld, Roemenië bedreigd: Duitsch- lnad heeft altijd de Roemeensche tarwe en petroleum begeerd.- Ook Polen en Zuid- Slavië zijn bij de Germaansche expansie betrokken. In Berlijnsche politieke kringen verklaart men ten aanzien van dit bericht, dat het nationaal-socialistische Duitschland er nooit een geheim van gemaakt heeft, hoe het denkt over de toestanden in Tsjecho-Slowa kije en van welken aard de betrekkingen met de regeering te Praag zijn. Evenmin echter heeft het ooit een geheim gemaakt van den vriëndschappelijken aard zijner betrekkingen met de andere staten in het Oosten en Zuidoosten van Europa. Het Fransche bureau onderstelt dus niet meer of minder dan dat de Duitsche politiek over de lijken van haar eigen vrienden gaan wil. EDEN OVER DEN TOESTAND. „Wij glijden naar den afgrond". De Engelsche oud-minister Eden heeft te Stratford on Avon een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de internatio nale toestand nog steeds slechter wordt. Hij zeide: „Ongetwijfeld is het Engel sche volk zeer ongerust over den gang van zaken. De overtuiging wint veld, dat een voortdurend terugwijken slechts kan lei den tot een groeiende verwarring. Men weet, dat men thans stand moet houden, en hoopt, dat het nog niet te laat zal zijn. Er zijn eenige menschen geweest, die ge loofden, dat, indien de onmiddellijke kwes ties konden worden opgelost zonder wa pengeweld, men in ruime mate zou zijn te gemoet gekomen aan de verlangens van alle Europeesche mogendheden en de cri sis voorbij zou zijn. Ik acht die hoop niet gerechtvaar digd. De waarheid is, dat iedere crisis ons dichter tot den oorlog brengt. Wij glijden steed^ meer naar den afgrond af." Eden herinnerde er aan, dat hij in Juni gezegd heeft, dat hoewel men moet stre ven naar ontspanning in den toestand, men toch ergens stand moet houden, om niet het zelfrespect en het respect van an deren te verliezen. Als de gevaren van thans vermeden kunnen worden, zullen er nieuwe oprijzen, omdat het geweld den voorrang heeft en recht en orde op den achtergrond worden gedrongen. CHURCHILL BETREURT DEN GANG VAN ZAKEN. „Een klein land voor de wolven geworpen." Wiston Chürohill, die per vliegtuig uit Parijs teruggekeerd is, zeide tot den ver- Verschillende Duitsche politieke leiders hebben verklaard, dat de Sudetenkwestie voor hen een ge voelskwestie was. Het is niet on waarschijnlijk, maar het is ook mogelijk en wij geven deze mogelijkheid meer kans van waar heid dat er aan deze „gevoels kwestie" nog een grondstoffen- kwestie verbonden is Centraal Europa is door Moeder Natuur zeker niet verwaarloosd. Vele rijkdommen liggen hier in wonderlijke verscheiden heid opgestapeld, en deze rijkdommen zijn niet verborgen gebleven. Groote indu strieën werden geschapen, de gevonden grondstoffen werden in Centraal Europa zelf verwerkt, en uit de schilderachtig ge legen dorpen aan de voet der hellingen en kronkelende rivieren en stille bergmeeren, steken lange schoorsteenpijpen omhoog en rookpluimen vinden hun weg, eerst met dikke wolken, om in de heldere lucht te verdunnen en langzaam te verdwijnen. Tsjecho-Slowakije heeft zijn deel gehad van deze rijkdommen. Er werd veel meer geproducceerd dan het eigen land noodig had, en aldus werd de in 1918 gevormde staat een export-staat, ofschoon de ligging in het midden van Europa, zonder eigen zeekust, wel eenigszins een hinderpaal mocht genoemd worden. Met één slag wordt thans een einde gemaakt aan de gunstge positie van het land, want men behoeft zich niet te ont veinzen, dat de rijkste gebieden van het land gelegen zijn in de Sudeten-Duitsche gebieden. Terwijl de metaalindustrie vooral ont wikkeld is in Slowakije en in de omgeving van Moravska Ostrava (dat waarschijnlijk aan Tsjecho-Slowakije zal blijven), zijn de Sudeten gebieden vooral rijk aan kolenmij nen; de steenkoolproductie bedraagt jaar lijks ongeveer 15 millioen ton, en de bruin koolproductie ongeveer 20 milliioen ton. Het Sudetenland in het Noorden (Noord- Bohemen en Noord-Moravië) en in het Noord-West grenzend aan de Duitsche provincie Saksen) zijn bijzonder rijk aan steenkolenmijnen. Hier en daar is ook een groote ijzerproductie, zooals b.v. in Brüx en op verschillende plaatsen van 't Sude- ten-gebied in Zuid-Bohemen, grenzend aan de Duitsche provincie Beieren en aan het vroegere Oostenrijk. Van groote beteekenis is de katoenindustrie in Noord-West-Bo- hemen, ofschoon de grondstoffen hiervan moesten worden ingevoerd. De invoer van katoen bedraagt jaarlijks ongeveer 12 pro cent van de totale invoer in Tsjecho-Slo wakije. T De omgeving van Reichenberg, het ge bied gelegen op de grens tusschen Reuzen gebergte en Ertsgebergte, is daarbij rijk aan lederfabrieken. Wereldberoemd is de porceleinindustrie van Nord-West-Bohe- men, vooral bij Karlsbad, waar goede kao- line (porceleinaarde) gevonden wordt. Naast deze porceleinindustrie staat de glas industrie. In Bohemen bevinden zich on- veer 120 groote glasblazerijen, waar alle soorten glaswaren, en het alom bekende „Boheemsch geslepen glas" geproduceerd wordt. De uitvoer van glaswaren bedraagt 6.3 procent van de totale uitvoer van Tsje cho-Slowakije. Ook van deze industrie zal het grootste gedeelte nu in handen komen van het Derde Rijk. Het gebied van de zilvermunt Joachimstal in het Ertsgebergte is sinds vele eeuwen wereldberoemd, want de oor sprong van de industrie in het Boheemsche bergland gaat tot diep in de Middeleeuwen In de 13e eeuw reeds genoten de zilver mijnen van Kuttenberg Europeesche ver maardheid. In de 16e eeuw werkten 12.000 arbeiders in de zilvermijnen bij Joachims- thal, en hier werd de eerste „Joachims- thaler" geslagen, nadien verkort tot „Tha ler" en vandaar de afleidingen „Daalder" in onze taal, en de Amerikaansche „Dollar" De laatste tijd is Joachimsthal echter om iets geheel anders bekend geworden; deze plaats is nu een wereldcentrum van radi- umwinning. De Tsjecho-Slowaaksche suikerfabricatie was voornamelijk geconcentreerd in Noord West-Bohemen; ook het verlies van deze fabrieken is zeer groot, daar de uitvoer wel gedaald was wegens de concurrentie van rietsuiker, maar toch nog altijd 6 pro cent van de totale uitvoer bedroeg. tegenwoordiger van Reuter: „De verdee ling van Tsjecho-Slowakije onder Fransch- Britschen druk staat gelijk met een volle dige capitulatie der Westelijke democra tieën aan de nationaal-socialistische ge- welddreigementen. De weg naar de Zwar te Zee staat voor het triumfeerende natio- naal-socialisme wijd open. Dat Hitiers voorwaarden aanvaard zijn, houdt in, dat Europa is prijsgegeven aan de nazi's, die daar zeker het volle gebruik van zullen maken. Er is daarom niet sprake van een bedreiging van Tsjecho-Slowakije alleen, maar van vrijheid en democratie in ieder land. Het denkbeeld, dat veiligheid ge kocht kan worden, door een klein land voor de wolven te werpen, is een noodlot tig waandenkbeeld. Als de vrede op blij- venden grondslag georganiseerd moet wor den, kan dat geschieden door het samen gaan van alle krachten, welker overtui ging en levensbelangen in strijd zijn met de overheersohing der nationaal-socialis- ten." Sudeten-Duitschland als toeristenland. Met het verlies van de Sudeten-Duitsche gebieden, is Tsjecho-Slowakije wel niet als toeristenland verloren gegaan, wat het be houdt nog prachtige streken als de Hooge Tatra en Karpathenrusland. Maar de Su deten-Duitsche gebieden waren in dit op zicht van de allergrootste beteekenis, om dat hier de wereldberoemde geneeskrach tige bronnen van Bohemen te vinden wa ren. De minerale-bronnen behooren tot de besten van Europa. Verschillende plaatsen zijn wereldberoemde kunstcentra's gewor den met luxe hotels en alle moderne hulp middelen. De badplaatsen zijn zeer gun stig gelegen, want de natuur heeft hier veel bijgedragen om de plaatsen beroemd te maken, en bovendien is het klimaat over het algemeen buitengewoon gunstig. De bronnen van West-Bohemen hebben bijna een vulkanische karakter, en zij zijn sterk radio-actief. De meêst bekende bad plaats is wel Karlsbad, dat jaarlijks onge veer 70.000 kuurgasten herbergt. Voorts bevinden zich warme bronnen in Teplitz- Schönac, en in het kleinere, gemoedelijke platsje Johannisbad aan den voet van het Reur en gebergte. Een gelukkige synthese van natuurschoon, prachtig klimaat en ge neeskrachtige bronnen heeft de opbloei be werkt van de badplaats Mariënbad, een ge liefde zomerverblijf plaats' van Goethe en van den Engelschen Koning Eduard VII. In den zomer kan deze stad vergeleken worden met de Riviera. Ook Joachimsthal deelt als badplaats in de wereldroem van Bohemen. Het mineraalwater van Giess- zübel, Krondorf en Klösterle is op de Europeesche markt welbekend. Het Duitsche Rijk kan met deze nieuwe aanwinst in haar collectie grondstoffen en industriën tevreden zijn EEN CHINEESCHE OVERWINNING GEMELD. Een Chineesch legerbericht van Woens dagavond meldt, dat de Chineesche troe pen na een slag van drie dagen, waaraan alle wapens hebben deelgenomen, de Ja- penscha troepen vlak bij de vesting Tien Tsja Tsjang aan de Yangtze hebben afge slagen. De Japanneezen zouden zich met achterlating van 700 dooden in Noord-Oos telijke richting hebben teruggetrokken. Ook de Chineezen hebben zware verliezen geleden. De Japanneezen hebben verster kingen uit Kwangtsi laten aanrukken. CHINEEZEN VERDRIJVEN JAPAN NEEZEN VAN POETOE. Volgens Chineesche persberichten is een 200 man sterke Japansche landingsdivisie, die de vorige week Poetoe, het aan de baai van Hangtsjau gelegen heilige eiland der Boeddhisten, had bezet, bijna geheel door de Chineesche verdedigers vernie tigd. Verklaard wordt, dat slechts twintig Japanneezen er met behulp van motor booten in geslaagd zijn, zich op hun oor logsschepen in veiligheid te stellen, met achterlating van verscheidene lichte ka nonnen en groote hoeveelheden wapens en munitie. COMMANDANT VAN DE AMERIKAANSCHE LUCHTMACHT OMGEKOMEN. Generaal-majoor Westover, de comman dant van de luchtmacht der Vereenigde Staten, is bij een vliegongeluk gedood. LLEWELLIJN VERONGELUKT. De bekende vlieger David Llewellyn, re cordhouder op den afstand LondenKaap stad, is gisteravond bij een vliegongeluk te Lymphne om het leven gekomen. HET VERTREK VAN IR. DE KOK NAAR INDIë. Voor de tweede maal is'ir. J. E. F. de Kok met den heer H. M. Schmidt Crans heden ochtend van het vliegveld Ypenburg ver trokken, om met zijn eigen vliegtuig naar Nederlandsch-Indië te reizen. Vloog de heer de Kok de eerste maal in een de Havilland Dragon Fly, een toestel van Engelsch maak sel, thans reist hij in zijn nieuwen Koolho ven, een FK 57. Zooals gewoonlijk waren vele familie leden, vrienden en medewerkers van den heer de Kok op het vliegveld om den on- dernemenden sportvlieger goede reis te wenschen. Met een handdruk namen ir. de Kok en de heer Schmidt Crans van allen afscheid. Enkele minuten over acht is de machine van den grond. Met twee eererondjes wor den de achterblijvers bedankt, dan ver dwijnt het vliegtuig in Zuidelijke richting. Aangezien het weer op Ypenburg zeer goed was en ook de binnengekomen weer berichten gunstig luidden, hopen de vlie gers een flinken afstand te kunnen afleg gen. Marseille, Rome of Brindisi? Zij wisten nog niet tot welke plaats zij heden zullen komen. Alles hangt er van af, of het weer goed blijft.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5