wW OMGEVING RIJNSTREEK BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 LISSE Harddraverij. Op haar bekende, mooie grasbaan houdt ,de harddraverij-vereeni- ging voor Lisse en Omstreken op 29 Sep tember a.s. haar jaarlijksche groote inter nationale harddraverij, waarvan de eerste prijs, in verband met het verrijden van het kampioenschap van Zuid-Holland ƒ500. bedraagt. Inrichting van de baan en de organisatie voldoen aan de hoogste eischen, waarom het bezoek aan deze draverij steeds zeer groot is. De draverij vangt aan om één uur. Om aan de wenschen van de vele paarden sportliefhebbers tegemoet te komen, wordt in den voormiddag om half tien ruiter sport gegeven en heeft een springconcours' plaats. De jentreebewijzen zijn zoowel voor den voor- als namiddag geldig. Zonder twijfel zal deze belangrijke course aan het einde van he seizoen zich wederom in de belangstelling van een wijden kring mogen verheugen. LEIDSCHEN DAM Bouw nieuw Raadhuis. Ten einde de noodige voorbereidingen te treffen om te komen tot de bouw van een nieuw Raad huis voor deze Gemeente, achten B. en W. bet gewenscht, dat overgegaan wordt tot instelling van een commissie van voorbe reiding, bestaande uit de leden van het college van B. en W. en twee leden van den Raad, zoomede de gemeente-secretaris en de gemeente-architect als ad viseer ende leden en B. en W. stelien den Raad der halve voor uit hun midden twee leden aan te wijzen om deel van deze commissie uit te maken. Onbewoonbaarverklaring woningen. Door den heer M. G. Ammerlaan, alhier, wordt verzocht om den ontruimingstermijn voor de hem in eigendom toebehoorende on bewoonbaar verklaarde woningen Vliet- weg nos. 2 en 6 met drie maanden te ver lengen, omdat de bewoners nog geen ge schikte woningen hebben kunnen vinden. B. en W. kunnen geen vrijheid vinden den Raad in overweging te geven op het verzoek gunstig te beschikken, daar de wo ningen bouwvallig zijn en door de reeds toegestane verlenging van den ontruimings termijn reeds ruimschoots de noodige wel willendheid betoond is. Voor het perceel Vlietweg 2 kan het ver zoek als vervallep worden beschouwd, daar deze woning met het oog op instortingsge vaar reeds wordt gesloopt. In de gemeente zijn nog voldoende woningen beschikbaar. B en W. stellen voor te besluiten overeen komstig het ontwerpbesluit. NOORDWIJKERHOUT St. Victor-schoolfeest. In verband met den 60sten verjaardag van Pastoor Wester - woudt hadden de kinderen van „De Voor zienigheid" Dinsdag feest in het patronaats gebouw. Om kwart over tien arriveerde de Pastoor in de zaal, die geheel gevuld was met jongens en meisjes. De kinderen van de hoogste klassen daden voordrachtjes en zongen op het tooneel. Allen werden op chocolade getracteerd en hadden verder vrijaf. Het was een fijne dag voor de klei ne gasten! NOORDWIJK Staatspartij. Dinsdagavond hield in hotel „Royal" de R.K. Staatspartij een bui tengewone vergadering voor alle katho lieke kiezers van Noordwijk, uitgeschre ven door het bestuur van den Kamerkies kring Leiden. De opkomst was maar zeer matig, waarover de voorz., de heer P. Heemskerk, bij de opening zijn leedwezen uitsprak. Nadat spr. het doel van dezen avond, om eenige politieke doeleinden voor de toekomst te bespreken, had uiteengezet, verleende hij het woord aan den heer Th. P. J. Eisen, lid van het partijbestuur der Staatspartij, voor het uitspreken zijner rede over „Eenheid onder Katholieken". Spr. wees op het groete belang van 'het bewaren der politieke eenheid onder de Katholieken van Nederland. Want al heb ben wij samenwerking met de andere chr. partijen, toch zullen wij voor onze eigen katholieke belangen moeten blijven vech ten. Niet genoeg kan spr. roemen het groo te apostolaat, hetwelk van onze K.R.O. uit gaat. Met groote eerbied moeten wij opzien naar het pionierswerk van Pastoor Perquin z.g., waardoor duizenden in den lande een geheel ander inzicht hebben gekregen in het Kath. geloof. Dit mogen wij een zegen noemen, want het anti-papisme is in ons land nog lang niet verdwenen. Spr. wees in dit verband op de zeer unfaire affaire te Oss. Dat de Staatspartij in den goeden zin werkelijk democratisch is en tot doel heeft het algemeen welzijn van het Nederland- sche volk te bewerkstelligen zette spr. in een keurig betoog uiteen. Met nadruk wees spr. er op, dat de Katholieken op geen en kel gebied zich de luxe mogen veroorloven om in de politiek allerlei experimenten uit te halen. Ook in Noordwijk niet. Want vroeg of laat zal dit zich zeker wreken. Daarom: blijft „een" en houdt hoog wat onze voorouders voor ons bevochten hebben. De voorz. bracht dank aan den spr. voor zijn begeesterend woord en kon ten volle onderschrijven, wat y>r. naar voren heeft gebracht, n.l. dat men vertrouwen moet stellen in de leiding van de R.K. Staats partij.' Ook in Noordwijk moet er zijn een goed aaneengesloten „eenheid". Het kring- bestuur heeft hiervoor in de laatste weken gewerkt en zou nu gaarne het meer inten sieve werk overlaten aan de afd. zelf. Spr. DOODELIJK ONGELUK in SMEDERIJ Te Zoelermeer In de smederij van de carrosserie- fabriek L. te Zoetermeer had Dinsdag middag 4 uur een ernstig bedrijfson geval plaats met doodelijken afloop. De 50-jarige, ongehuwde smid G. S. was bezig op een amarylsteen met het slijpen van materiaal. Door onbekende oorzaak is de steen uiteen gesprongen, waarvan S. een gedeelte tegen het hoofd kreeg. Ernstig aan het hoofd verwond viel S. neer en overleed eenige oogen- blikken nadien. Door dokter Palte werd de eerste hulp verleend. Door de po litie en door de Arbeidsinspectie werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis St. Antonius-hove te Voor burg vervoerd. kon met genoegen mededeelen, dat het ge lukt was een nieuw bestuur te formeeren, hetwelk bestaat uit de heeren H. v. Berghe, H. Th. v. Bourgondiën, J. de Haas, A. Mes kers, A. Witteman, P. Smit en J. Zwarts, terwijl er 2 vacatures blijven, welke in de toekomst kunnen worden aangevuld met personen uit den stand welke in deze for maties nog niet vertegenwordigd is. Zon der besprekingen werd deze voordracht aanvaard, waarvoor aan den Kamerkies kring allen dank bracht. Hierna werd de vergadering onder dank gesloten; het nieu we bestuur besprak in comité-generaal de richtlenen voor de toekomst met het be stuur voor den Kamerkieskring. OEGSTGEEST Cursus E.H.B.O. Men verzocht ons erop te wijzen, dat binnenkort wederom ene ucrsus E.H.B.O. zal worden gegeven in het patronaatsgebouw. Het nut van een dergelijken cursus mag zeker wel als be kend worden verondersteld. Tevens zal voor hen, die reeds het diploma heben be haald, een vervolgcursus worden gehouden. Beide cursussen zulen worden geleid door dr. Hendr. Leemhuis. Voor bijzonder heden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 21 Septem ber, des avonds te 8 uur. 1. Notulen. 2. In gekomen stukken. 3. Openingsbalans cen trale boekhouding. 4. Landweg. 5. Vaststel ling uitkeering artikel 86 lager-onderwijs- wet 1920, jaar 1936, te betalen door an dere gemeenten. 6. Vaststelling vergoeding artikel 101 lager-onderwijswet 1920, jaar 1936 (lager onderwijs). 7. Vaststelling ver goeding artikel 101 lager-onderwijswet 1920, jaar 1935 (n.l.o.). 8. Conversie an- nuïteitsleening woningbedrijf. 9. Wijziging arbeidsovereenkomstenbesluit. 10. Ambts woning gemeente-bode. 11. Vergoeding ex artikel 13 lager-onderwijswet 1920 (P. A. K^dé). 12. Controleur voor de steunver- leening en werkverschaffing. 13. Comptabi- liteitsbesluiten. 14. Rondvraag. Mond- en klauwzeer. De ziekte onder het vee breidt zich nog steeds uit alhier. In het begin der vorige week waren alhier 52 gevallen, terwijl nog 15 nieuwe gevallen werden aangegeven en 3 gevallen zijn her steld bevonden, zoodat in totaal op het einde der week 64 gevallen van mond en klauwzeer waren. ZOETERMEER INBRAAK. In den nacht van Maandag op Dins dag j.l. is men binnengedrongen ir. de woning van den heer W., aan de Roele- veen, alhier. Door het verwijderen van een ruit in een bezoek gebracht aan het achterhuis, alwaar men een drietal rij- wielbelastingmerken buit maakte. Vervolgens is men door het openen van een ruitje in de woonkamer geklom men, waarbij alles is doorzocht. Het op verschillende plaatsen verborgen geld is meegenomen, zoodat de gedupeerde, zonder contanten zat. Van een en an der is bij de politie aangifte gedaan. IN VEILIGHEID Die laatste twee woorden heeft de wijsgeer vergeten, maar voor de meeste men- schen op straat kan het geen kwaad om ze er nog even bij te zetten! AARLANDERVEEN L.T.B. Maandagavond vergaderde de R.K. Land- en Tuinbouwbond in de zaal van W. v. d. Berg onder presidium van den heer C. J. Kempen, die de vergadering met den chr. groet opende en het bestuur en leden welkom heette. Aanwezig waren de geestelijk adviseur, het bestuur en 10 leden. De notulen werden door den sécr. voorgelezen en na een op merking van den heer L. de Jong over het schapenweiden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken wa§ een schrij ven om jaarlijks 1 te willen storten in het Dr. Ariëns-fonds, waartoe werd besloten. Punt 4 der agenda was het indienen van voorstellen voor de Districtsvergadering, welke op Donderdag 29 Sept. te Leiden ge houden wordt. Vanuit de vergadering kwa men 3 voorstellen. Als eerste om bü de L.C.O. aan te dringen om extra kalver- schetsen voor 1938, ter gemoetkoming voor de sterfgevallen door mond- en kauwzeer, b.v. 1 op 10 stuks melkkoeien. Punt 2: Verhooging der kaassteun en van de varkensprijzen, gezien de hooge heffin gen op de graanprijzen. Aan de te houden Boete-processie naar Heiloo zal door 12 leden worden deelgeno men. Daar van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt, bedankte de voorzitter de aanwezige leden voor hun opkomst en sloot de vergadering met den chr. groet. BODEGRAVEN Land- en Tuinbouwbond. Maandag avond vergaderde deze bond om 8 uur in het Parochiehuis. Nadat de voorzitter, de heer A. de Vos, de vergadering met den Chr. groet ge opend had, werden de notulen voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. De voorzitter deed vervolgens eenige mede- deelingen over het nieuwe vaandel van den L.T.B. en aangezien de kas door de aanschaffing hiervan aanmerkelijk verdund was, sprak de voorzitter toch zijn vreugde erover uit, dat de kas er weer eenige jaren bovenop was doordat men nogal fortuin lijk is geweest met de schapepweiderrij Ook deelde de heer de Vos mede, dat er Dinsdagavonds en Vrijdagsavonds voortaan •vter landbouwcursus zal worden gegeven in de school alhier door den heer Joh. Ver- r.ooi. De actie om meer leden te werven mag in alle opzichten geslaagd heeten, daar er in Bodegraven en omgeving slechts 2 boeren buiten onze afdeeling staan, die op at ie manier door afwezigheid schitteren. Spr. hoopte, dat allen lid waren geworden, omdat het de uitdrukkelijke wensch is van de geheele geestelijkheid. Dan werden mededeelingen gedaan over de Algemeene Vergadering in November as. te Leiden. Ook kwam de melkprijs nog onder de hamer, waarover men het hoofd bestuur van in kennis zal stellen. Uit de vergadering kwam nog een voorstel om het Bondsblad in verschillende opzichten uit te breiden, de Marktberichten waren zeer onvolledig, aldus de vrager. De voorzitter antwoordde dat een en ander aan het hoofd bestuur zal worden doorgegeven. Voorgesteld werd nog om de vergaderin gen in den voormiddag te houden, daar, aldus de meening van den voorzitter, des avonds de vergaderingen over het algemeen zeer slecht bezocht werden. Dit werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen. Men is voornemens om gedurende de a.s. winter een spreker te laten komen. De geest. adv. zeide hierop, dat men niet al leen op technisch en vakkundig gebeid sterk moet staan, doch ook op socialogisch ge bied. Het is alleen maar jammer, aldus onze kapelaan, dat er gewoonlijk gebrek aan be langstelling is, doch als al de aanwezigen hedenavond er de volgende keer een mee brengen, dan zou de vergadering voortaan goed bezet zijn. Kapelaan de Lange wees tenslotte nog op den bond zonder naam en spoorde allen er toe aan om hieraan met daden mede te werken. De voorzitter dankte voor de zeer ge waardeerde woorden en sloot hierna de ver gadering met den Chr. groet. Vrouwenbond. Op Vrijdag 4 November a.s. zal de zeereerw. heer Henri de Greeve in het Parochiehuis spreken over „De mooie rol der vrouw". Slechts vrouwelijke personen boven de 16 jaar zullen in de gelegenheid worden gesteld om hierbij te genwoordig te zijn. Duivenuitslagen. Deze week werd er voor oude en jonge duiven een wedvlucht gehouden. De duiven zijn om half acht te Neuvilles in België gelost. De afstand be draagt 178 K.M. De eerste duif arriveerde om 9.17.41 uur, terwijl de laatste te 9.40.08 aankwam. De prijzen zijn als volgt behaald: Roel van der Star 1, 2; L. Wolswijk 3, 17; Chr. Oostveen 4, 8, 11, 19; R. Mijderwijk 5, 6, 9, 13, 15, 16, 14; Teun de Jong 7; T. Sterk 10, 12, 20, 24; J. Zeilstra 18, 21; F. Staal duinen 22, 23. BOSKOOP DE VERSIERINGEN. Fantastisch spel van kleuren en licht. Het is iets ongewoons en tevens iets nieuws en interessants wat zeker zonder uitzondering ieder Boskooper dezer dagen heeft ondervonden. En wat is dat dan wel, wordt gevraagd. Hebt u dat niet gemerkt? Hebt u niet ook even uw waardigheid als eerzaam huismoe der of vader, chef of handelaar laten va ren? Hebt u ook niet dat steeds weer nieu we gevoel van vaderlandschen trots en Oranjeliefde gevoeld, uw dagelijksche be slommeringen en zorgen vergeten, uw soep laten overkomen of uw koffie koud laten worden? Natuurlijk! Kijk u maar naar de resultaten. Ziet u daar al die oranje-strikjes aan de gordij nen, die versierde jampotjes, enz. Al die kleinigheden zijn met teedere zorg uitgevoerd. Welke kleine verrassende uit- vindinkjes worden gedaan? De een kijkt het van den ander af, verbetert het met eigen ideeën en ongemerkt ontstaat er een concurrentie-strijd in oranje-ijver. Hoe grappig is de menschelijke samenle ving eigenlijk in elkaar gegroeid. Rang en stand, vriend en vijand, allen werken een drachtig samen om een versiering tot stand te brengen, waartusschen zij voor eenige dagen feest geen vieren. We spraken zoojuist over resultaten.... Welnu, deze hebben alle verwachtingen verre overtroffen. Zelfs de meest sloome duikelaar kwam te elfder ure met een slin ger groen en oranje aandragen om een of ander onderdeel van zichzelf, zijn huis of het algemeen te versieren. Het is de moei te wel waard hier even in bijzonderhe den te treden. En dan beginnen we maar midden op het dorp. In geen jaren is hier zulk een versiering geconstateerd. In het midden boven het kruispunt ZijdeB. C.- straat hangt een prachtige oranje-kroon, welke uit het Kon. Paleis zelf afkomstig is. Want, we behoeven het niet onder stoe len of banken te steken, we hebben het toch maar fijn getroffen, dat alle omlig gende plaatsen reeds feest hebben gehou den, zoodat, met de daar gebruikte, kant en klaar zijnde versieringsmaterialen, sa mengevoegd met de wereldberoemde Bos- koopsche Groenproducten, hier een versie ring tot stand is gebracht, welke haar weer ga niet spoedig zal vinden. Zien we echter naar de B. C.-straat, waar de bewoners evenals vele andere straten, in buurtver- eeniging, zelf en met eigen middelen en initiatief, de versiering ter hand hebben genomen, dan nemen we bescheiden ons petje af, voor de machtige indruk, welke de oranjebloesem in de boomen, de ver lichting er tusschen en de particuliere uit vindingen, op ons maakt. Zoo zouden we nog wel een pagina door kunnen gaan; want de Julianastraat met haar eerepoort en watervallen, oranjegor dijnen en vetpotjes, de geheel verlichte Gouwe en versierde Voorkade, de Biezen en de Rozenlaan kortom geheel oranje Bos koop, alles is zoo in de puntjes gekleurd en verlicht, dat we overal voor nieuwe ver rassingen komen te staan. TER AAR L.T.B. Het is ieder jaar de gewoonte, wanneer de zomercampagne achter den rug is, een Districtsvergadering te houden, waarop de algemeenen toestand van land en tuinbouw met een scherpen blik wordt overzien met behandeling van voorstel len, die uit de afdeelingen zijn gekomen. Heben de voorstellen een gunstig onthaal, dan volgt er praeadvies van het Hoofdbe- stuuh, wat inhoudt een werkplan voor de organisatie. Onze afdeeling hield gister avond haar bijeenkomst in het parochie huis onder praesidium van den heer J. Volgering, uitsluitend ten doel hebbende het wel en wee der tuinders eens sterk onder de loupe te nemen en aanstonds ver vat in voorstelling, het ter kennis te bren gen aan de betrpkken autoriteiten. Na opening met den chr. groet en ver welkoming, bijzonder van den geestelijk adviseur, pastoor Bilars, liet de voorz. in z'n opengsrede uitkomen, dat de resulta ten van de afgeloopen zomer voor velen een teleurstelling zijn geweest, als gevolg van de misoogst van Snijboonen en Augur ken. Voor de organisatie is in deze kom mervolle tijden een massa werk te ver zetten, doch met de medewerking der leden kan veel bereikt worden en zal het bestuur niet versagen. De secr. de heer F. Sassen, leest de no tulen, die onveranderd en onder dank de goedkeuring verkrijgen. Bij de mede deelingen uitte de voorz. z'n vreugde over het groot aantal deelnemers voor de a.s. tuinbouwcursus, 35 leerlingen; ook voor de bloemisterij-cursus bestaat ruim vol doende belangsteling, terwijl voor de be- mestingleer nog wordt gewacht op een paar leerlingen, dan zal ook deze doorgang MAN VERMORZELD te ZWAMMERDAM Door trein gegrepen Terwijl de 40-jarige telegraafwerker M. Mulder, wonende te Hattemerbroek, met eenig ander spoorwegpersoneel bezig was telegraafdraden te spannen langs den spoorweg WoerdenLeiden nabij bet voormalig station Zwammer- dam, bemerkte hij niet, dat de snel trein uit Woerden, welke ter plaatse te plm. 8.24 passeert, in aantocht was. Hij werd door den trein gegrepen en op slag gedood. Daar de trein eerts 100 M. verder tot stilstand kon worden gebracht, was het lijk onherkenbaar verminkt. Men kon dan ook niet veel meer doen dan het geheel in stukken gereten lijk verzamelen. De overblijfselen zijn in het lijken huisje op de algemeene begraafplaats tijdelijk neergelegd. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen na. hebben. Zoodra is bekend geworden, dat het aantal pelgrims voor Heiloo ruim veertig bedraagt, verzegeld gaande met een aansporing van den voorzitter, alle de H. Mis bij te wonen, Donderdagmorgen om half zeven opgedragen in de parochie kerk, komt het ingekomen stuk van het hoofdbestuur ter sprake, waarin beloofd wordt, dat zij steeds haar aandacht zal schenken aan de leemte, dat niet een ver tegenwoordiger uit de Veenstreek is ge plaatst in de Ned. Groenten en fruitcen- trale. En dan zijn wij beland aan het cardinale punt, n.l. indiening voorstellen voor de districts vergadering, welke op 29 Sept. a.s. wordt gehouden te Leiden. Van het be stuur is voorgesteld om de richtprijs uit te betalen tot honderd procent van de wer kelijke kostprijs. Hiermee was de verga dering het roerend eens en tevens werd erbij aangedrongen om de gemiddelde prijs niet landelijk te nemen, doch streke- lijk, althans de veilingen die het grootst aantal k.g. verwerken van een bepaald product, de beslissende middenprijs te geven. Hierop kan niet genoeg gehamerd worden, want de werkelijkheid, alleen is het maar de vraag of rekening wordt ge- houdenn met dit advies. Voorts wilde sommige leden ook een steunregeling scheppen voor de afwijken de producten, doch dit werd ontraden. Trachten de tuinders, die in de C-regeling vallen, op te nemen in de werkverschaf fing, kon insteming verkrijgen. Over de steun kleine tuinders kwamen verschillende klachten naar voren, bijzon der de gezinstoeslag en de regelingen in de A en C-groep. Als niet met plaatselijke omstandigheden uitzonderingen worden ge maakt, zullen de moeilijkheden en scheeve verhoudingen blijven bestaan. De voorz. zegde toe, het een en ander nogmaals te onderzoeken. Inzake de misoogst van snij boonen en Augurken is een gezamenlijke actie aan het werk van de kring de Venenj in overleg met het hoofdbestuur. Cijfers over de laatste drie jaren, waarin de slechte oogst duidelijk naar voren komt, zijn door de veilingen reeds verzonden. Als nog opluchting gegeven is over het feit, dat de afdeeling Langeraar zoo stief moederlijk behandelijk wordt met ver schillende bestuursfuncties en juist Roelof- arendsveen alles opslokt, o.m. een lid in het hoofdbestuur L.T.B., tuindersvakgroep, een lid in de Pachtkamer, werd bij de rondvraag de tweede steunuitkeering be sproken, bijzonder de belachelijke toeslag op de peulen. Het door elkaar haspelen van vervroegde peulen en de gewone volle grond, zal zeker niet vreemd zijn aan een dergelijke toeslag. Voordat de voorz. overging tot sluiting kwam nog een contributie-heffing naar voren hetwelk de aandacht van het bestuur niet zal ontgaan. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor: Een huwelijk in Monte Carlo (Ida Wüst, Theo Lingen, Hans Junkermann). ^00 mannen en ééi meisje (Deanne Dur- bin, Leopold Sto- kowsky). Romantisch humoristisch Komisch lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée. Goedgekeurd Casino: Koningstijger (Ivan Petrovich, Hans Jun kermann). De bende van Rio. (Tom Tyler). Sensationeel Avonturen. lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur, matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: De stervende zwaan. (Yvette Chauvere, Mia Slovenska). Quitte of dubbel. Bing Crosby, Mar tha Raye). Dramatisch Komisch lederen avond 8 uur. Zondag van 27 urn- Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Lido: Afgekeurd Rex: Afgekeurd

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9