Praag legt zich thans bij het Londensche voorstel neer Donderdagmiddag tweede ontmoeting tusschen Chamberlain en Hitler Vreemde cheques ^81* en bankpapier BUITENLAND Hongaarsche ministers bij Hitier Polen en Tsjecho- Slowakije WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 TE GODESBERG AAN DEN RIJN De spanning, die gisternamiddag plotseling wederom sterk steeg, toen be kend werd, dat het bericht, volgens hetwelk Praag zou hebben toegegeven, voorbarig was, is thans geweken. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft, na den geheelen nacht te hebben beraadslaagd, hedenmorgen het door Frankrijk en Engeland te Londen opgestelde voorstel aanvaard. De vergadering der politieke ministers was tegen 6 uur in den ochtend afgeloopen. De besprekingen hadden 2Vz uur geduurd. Om 6 uur kwamen de ministers in kabinetsraad op het kasteel te Praag bijeen. Gisteren had de regeering te Praag een antwoordnota gezonden aan Lon den, waarin gezegd werd, dat het Praagsche kabinet zich met de Fransch- Britsche voorstellen, die zonder zijn toestemming waren opgesteld, niet kon vereenigen. Derhalve werd verlangd, dat het conflict tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitschland overeenkomstig het tusschen beide landen bestaande verdrag van 1926 aan arbitrage zou worden onderworpen, en dat de regeeringen te Londen en Parijs de kwestie opnieuw in studie zouden nemen. De Fransche en Britsche gezanten ondernamen daarop onverwijld geza menlijk stappen bij Bcnesj en na druk geconfereer tijdens den nacht gaf Praag ten slotte toe. Officieel wordt nu ook medegedeeld, dat Chamberlain en Hitier besloten hebben, de te Berchtesgaden begonnen besprekingen Donderdagmiddag 3 uur te Godesberg te hervatten. Vernomen wordt, dat Chamberlain wederom vergezeld zal zijn van Ho race Wilson en Strang. Hitler en von Ribbentrop zijn gisteravond te 23.15 uur reeds per trein naar Godesberg a. d. Rijn vertrokken. DE FRANSCHE PERS WAS BEZORGD. De „Figaro" schrijft vóór het bekend worden van Praags toegeven het volgende: De Britsche ministers hebben gisteravond in een sfeer van groote verontrusting ver gaderd, want bij de nieuwe moeilijkheden door het antwoord van Praag, voegen zich thans nog andere, die nog zorgwekkender zijn. In de berichten uit Berlijn is duide lijk te lezen, dat Hitier, na zijn onderhoud met Chamberlain, tot de conclusie is geko men, dat het mogelijk is den prijs van het accoord nog te verhoogen, en dat hij het Fransch-Britsche ontwerp onvoldoende zou achten. Het zou er thans om gaan, Tsjecho- Slowakije van de l^aart van Europa te doen verdwijnen, en men verwacht in Londen, dat Hitier zich thans zal opwerpen als de beschermer der andere minderheden en de Tsjechische minderheid, autonoom en ge ïsoleerd, in het hart van het herstelde Oos- tenrijksch-Hongaarsche rijk zal overlaten. De „Petit Parisien" schreef: Het is te hopen, dat de bedenkingen en vragen der Praagsche regeering geen poging vormen om de zaak op de lange baan te schuiven, in de hoop, dat de toestand beter wordt. De toestand kan eerder slechter worden. 25 Duitsche divisies staan gereed om Tsjecho- Slowakije binnen te rukken, indien niet spoedig een vreedzame oplossing tot stand komt. Madame Tabouis schreef in de „Oeuvre": Leidende Engelsche kringen denken-, dat Hitier vooral een algemeene overeenkomst in Europa wil, een definitieve regeling van alle sinds jaren met Frankrijk en Enge land hangende kwesties. Duitschland, zoo zegt men te Londen, wil een pact van vier, na regeling der kwesties in Centraal Euro pa, in Spanje, alsmede der koloniale kwes tie. Tevens wil het een luchtpact, en een bewapeningsovereenkomst. De „Epoque" schrijft: Polen en Hongarije worden gedreven en gesteund door Duitsch land en Italië. De bedoelingen van Duitsch land schijnen geen twijfel meer open te laten, want Hitier zoekt in alle haast naar bondgenooten. Het gaat erom te weten, of men Duitschland en zijn bondgenooten de vrije hand in Midden-Europa zal laten. DE MEENING IN DE VER. STATEN. Te Washington neemt men in toenemen de mate een terughoudend standpunt in ten aanzien van de politieke crisis in Europa, daar men in regeeringskringen vreest, dat de toestand eerder erger dan beter wordt, nu behalve Duitschland ook Hongarije en Polen met hun eischen komen. Een inmen ging, in welken vorm ook, wordt ten stel ligste afgewezen. De „New York Times" drukt een ge- heele pagina af met commentaren van bla den uit alle deelen der Ver. Staten over den toestand in Europa. Deze commentaren, zegt de „New Yok Times", onthullen het gevoelen, dat Tsjecho-Slowakije door Frankrijk en Engeland is verraden, dat de oorlog slechts is uitgesteld, maar' niet vermeden, en dat de Vereenigde Staten zich er volkomen buiten moeten houden. UITTOCHT VAN TSJECHISCHE INDUSTRIEELEN? De beide laatste dagen, aldus het Duit sche Nieuwsbureau, heeft men op het vlieg veld MuenchenOberwiesenfeld een zeer sterk luchtverkeer Praag—Zuerich kunnen k waarnemen. Talrijke Tsjechische industriee- len verlaten met hun gezinnen én hun geld reeds in extra vliegtuigen hun land om zich naar Zwitserland te begeven. Deels zijn de vliegtuigen speciaal daartoe uit Zwitserland naar Tsjecho-Slowakije ge bracht. HET SUDETEN-DUITSCHE VRIJKORPS. - Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „De toevloed naar het Sudeten-Duitsche vrij korps heeft een grooten omvang aangeno- mën, dat op het oogenblik onmogelijk alle manschappen uitgerust kunnen worden. Het commando heeft daarom het volgende medegedeeld: Sudeten-Duitschers, die in Duitschland werken, kunnen zich voor het vrijkorps aanmelden, doch moeten op hun werk blijven of daartoe terugkeeren, tot zij opgeroepen worden. DE BESPREKINGEN TE PRAAG. Om negen uur vanochtend werd de com missie van twintig bijeengeroepen. Deze commissie, bestaande uit leden der regeeringscoalitie, vergadert in het kabinet van den minister-president onder leiding van de voorzitters van Kamer, en Senaat,, Malypetr en Soukup. De politiek'e beraadslagingen zouden waarschijnlijk den geheelen ochtend voort duren. Buitenlandsctie berichten MASSAMOORD VAN EEN CUBAANSCHEN BOER. Negen menschen onthoofd. In de Oostelijke provincie van Cuba heeft een boer met een kapmes zijn moe der, zijn oom' en zijn zeven broers ont hoofd, en daarna de boerderij in brand ge stoken. Politie en militairen zoeken de om liggende velden af om den massamoorde naar op te sporen. DE SPOORWEGRAMP IN DE VER. STATEN. Volgens de laatste berichten zijn bij het spoorwegongeluk bij Tortuga (Ver. Staten) elf menschen om het leven gekomen en meer dan honderd gewond. Van vele ge wonden is de toestand ernstig. HEVIGE REGENS IN AMERIKA. Uit Boston wordt gemeld, dat het sedert vier dagen onafgebroken heeft geregend. In Massachussets is aanzienlijke schade aangericht. Bij verkeersongelukken zijn tien personen om het leven gekomen. IUITSCHLAND BESPREKINGEN OVER TSJECHO-SLOWAKIJE. De Hongaarsche minister-president, Im- redy, heeft gisteren in gezelschap van den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, Kanya, den chef van den Hongaar schen generalen staf, generaal Keresztes- Fischer en staatssecretaris Fataky, een be zoek gebracht aan den Fuehrer en rijks kanselier te Berchtesgaden. Ook de Duit sche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, was bij het onderhoud op den Oberzalzberg aanwezig. Besproken zijn de onhoudbare toestanden in Tsjecho-Slo wakije, meldt het Duitsche Nieuwsbureau. Terwijl de Fuehrer een uiteenzetting gaf van de Duitsche vraagstukken, spraken de Hongaarsche ministers uitvoerig over de eveneens onwrikbare eischen van het ge- heele Hongaarsche volk tot het verkrijgen van zelfbeschikking voor de onderdrukte volksgenooten in Tsjecho-Slowakije. Het 'bezoek van de beide Hongaarsche ministers is zoowel in Duitschland als in Hongarije streng geheim gehouden tot de beide Hongaren weer uit Berchtesgaden waren vertrokken. In Duitsche politieke kringen toont men zich zeer gereserveerd ten aanzien van de resultaten der bespre kingen. Men meent in zekere kringen te weten, dat Hongarije geen zuivere gebieds- afstand zou eischen| doch een plebisciet, gevolgd door autonomie in het kader van den Tsjecho-Slowaaksohen staat. Horthy bij Goering op jacht. Maarschalk Goering, die hersteld is, heeft gisteren te Alt-Sternberg een uitvoerig on derhoud met den Hongaarschen rijksbe stuurder Horthy gehad. Horthy verblijft sedert eenige dagen als gast van Goering in het jachtgebied van Sternberg. ITALIË TOESPRAAK VAN MUSSOLINI. Gisteren in den vooravond is Mussolini, begroet door- het gebeier der- klokken, te Udine aangekomen. Staande op het balkon van het regeeringspaleis hield de Duce een toespraak, waarin hij een schets gaf van de Itailaansche geschiedenis der laatste de cenniën. Hij. zeide: „Onze grenzen zijn be veiligd, wij hebben Libye heroverd, wij hebben de diplomatieke kwesties geliqui deerd, die hangende waren gebleven. Wij zijn machtig te land, ter zee en in de lucht. Wij geven er de voorkeur aan, dat men ons vreest". In de laatste zestien jaar, aldus zeide de Duce, hebben andere volken crisis gekend, doch het Italiaansche volk heeft zijn kalmte niet verloren, want twintig jaar strijd en een fascistische revolutie hebben van de Italiaansche ziel een blok metaal gemaakt. Als het volk morgen weer voor een vuurproef zou worden geroepen, zou het geen minuut aarzelen". Mussolini werd voortdurend luide toegejuicht. POLEN DE POOLSCHE AMBASSADEUR BIJ HITLER. De Fuehrer en rijkskansleier heeft gis teren te Berchtesgaden in aanwezigheid van von Ribbentrop den Poolschen am bassadeur ontvangen. In Poolsche kringen te Berlijn wordt ver klaard, dat het bezoek van den Poolschen ambassadeur aan Hitier evenwijdig loopt met de stappen, die op instructie van War schau te Parijs, Londen en Rome zijn ge daan. Het doel dezer stappen is een nieuwe preciseering van het Poolsche standpunt in het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. Het is verder waarschijnlijk, dat Hitier en de am bassadeur de houding -van hun landen in deze kwestie besproken hebben. Ook Moscicki door Goering uitgenoodigd? In welingelichte kringen te Warschau zegt men het zeer goed mogelijk te achten, dat Goering den Poolschen president, Moscicki, tot een jachtpartij te Rominten heeft uitge noodigd. Het bericht is echter niet fofi- cieel bevestigd. Betoogingen in Polen voor den terugkeer van Teschen. Uit alle deelen des lands komen berichten binnen over bijeenkomsten, die gewijd zijn aan het lot van Teschen. In een bijeenkomst van het kamp der nationale eenheid te Gdingen is een reso- lutie.aangenomen, waarin gezegd wordt, dat Teschen, welke ook de loop der gebeurte nissen moge zijn, naar Polen moet terug keeren. De nieuwe verkeersweg onder Bodegraven Het werk aan den Weyweg HET VEEN UIT DEN BODEM WEGGEPERST. De zandafgravingswerken aan den Weijweg voor den nieuwen verkeers» weg no. 12 vorderen goed. In het pol derlandschap bakent het silhouet de zer weg zich reeds zoodanig af dat thans iedere leek kan zien wat het worden moet. Zoo ver het oog reikt is het één uitgestrekte zand ba ap met op verschillende plaatsen de kunstwer ken er tusschen. Op sommige plaatsen is het zand tot op groote hoogte ge stort om het veen maar zoo diep mo gelijk uit den bodem te drukken. De grootste zandtoevoer heeft nu nog plaats bij den Goudschen Straatweg, waar al verscheidene weken tientallen treinen dagelijks het zand hebben vervoerd. Vorige week lag het geheele bedrijf stil, daar toen de vacantieweek voor de arbei ders was aangebroken en er, me't uitzon dering van enkele machine-bankwerkers, niemand werkte. Die week was het op vallend stil. Niets werd gehoord. Het was of alles in diepen slaap was verzonken. Nu werkt alles echter weer met volle kracht en is het weer één en al bedrijvig heid wat de toeschouwer om zich heen ziet. Water, zand en dijken. Wanneer men langs de Zuidzijde rijdt en men heeft den toestand gekend zoo als die voor 2 jaar was, dan ziet men te vens hoeveel hier in veranderd. Het groe ne, malsche gras op de weilanden, welke men voor dien had, is veranderd in één groote watermassa. Een gedeelte van den ouden Weijweg is verdwenen en een nieu we weg is weer aangelegd. Voor ons klotst het water tegen de nu nog hooge dijken aan, doch wanneer over enkele maanden het werk zal gereed zijn en het water in dit binnenmeer op gelijke hoogte zal zijn met het water van den Ouden Rijn, zullen voor het oog van den toeschouwer deze dijken tot doodgewone kaden gedegradeerd zijn. De watermassa zal dan echter geweldig zijn en duizenden en nog eens duizenden kubieke meters water zullen tegen de beide wegen aanspoelen. Toen begonnen werd met graven was alleen de bedoeling het gedeelte weiland uit te graven hetgeen door het aanne mersbedrijf der firma Broekhoven was aangekocht en gelegen was ten Oosten van den Weijweg. Het bleek, dat de zand- voorraad in dit gedeelte grond, voorheen toebehoorende aan de wed. G. Rijlaarsdam, niet voldoende zóu zijn, waarom dan ook door de firma Broekhoven een tweede stuk grond, in huur bij den landbouwer H. Schouten, werd aangekocht om dit even eens uit te zanden. Dit gedeelte grond lag wel parallel met het reeds gedeeltelijk uit gegraven gedeelte, doch was gescheiden door den Weijweg. Met hét polderbestuur werd toen een Overeenkomst bereikt om den ouden Weijweg eveneens uit te gra ven en een nieuwe om het uitgegraven ge deelte te leggen. Nr.rdocr kreeg men nu een uitgegraven gedeelte van circa 1 H.A. f 10.000 vierkante meter. Op vele plaatsen is het zand vele meters diep weggegraven en gezogen door een zandzuiger. Nog ligt de zuiger in dit „meer" en geregeld aan De anti-Tsjechische houding in Poolsche politieke kringen, pers en openbare mea ning wordt voortdurend sterker. In een zichtbaar geïnspireerden commentaar schrijft het agentschap „Iskra", dat Polen bereid is 200.000 Polen in Silezië den weg naar hun vaderland te openen. Indien dat riet op andere wijze bereikt kan worden, DE POOLSCHE MINDERHEDEN tN TSJECHOSLOWAKIJE zal Polen het met geweld verwerven. De Foolsche staatsraison is geconcentreerd in de gewapende macht. In Maart van dit jaar v/as het noemen van dat woord reeds vol doende om het conflict met Littauen te regelen. Wij zijn thans evenals toen bereid, schrijft het agentschap. Verder wordt te verstaan gegeven, dat de nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakije niet door Polen ge garandeerd zullen worden, indien Silezië niet aan Polen terugvalt; JAPAN JAPAN VERWERPT ARTIKEL 17. Het Japansche kabinet heeft besloten, de uitnoodiging van den Volkenbond tot toe passing van artikel 17 van 'het Handvest van den Volkenbond, dat door China is ge- eischt, van de hand te wijzen. Officieële Crlsispubllcatles OPENSTELLING GELEGENHEID TOT ROGGE DENATURATIE. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat zij met ingang van Woensdag 21 September 1938 opzichters en kleurders voor het houden van toezicht op de denaturatie van rogge beschikbaar stelt. Aanvragen om toezicht op denaturatie dienen schriftelijk bij de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, Bezuidenhout 15, 's-Gravenhage, te worden ingediend. De handelaren dienen er rekening mede te houden, dat op denzelfden vasten dag als voor hen in 1936 werd vastgesteld, per soneel voor het houden van toezicht be schikbaar zal worden gesteld. Hoofdpijn, Kiespijn. hêipenhiSbj altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Ca chets, genaamd „MijnhardtjeB"2 st. 10ct.Doos50ct. zuigt deze het zand nog dieper op. Voor een groot gedeelte heeft dit uitgegraven gedeelte hierdoor een diepte bereikt van 16 a 17 meter. Circa 2.000.000 kub. meter zand heeft men verwerkt. Dit is alles ver werkt op het gedeelte tusschen de Goud schen Straatweg en tot Woerden. Duizen den treinen zand zijn derhalve vanuit de „put", zooals het in arbeidersterm ge bruikt wordt, vervoerd tusschen dit ge deelte. Dit gedeelte bleek dan ook wel zeer veenderig te zijn. Zand voor veen. Dit veen, dat in den bodem aanwezig is, moet er echter allemaal uit. Om dit er uit te persen, wordt de zandlaag maar steeds toegevoegd zoodat de druk op den bodem zwaarder wordt en het veen naar boven komt. Om dit te verkrijgen moest echter op vele plaatsen 3 en soms meer meters zand gestort worden boven de normale hoogte van den weg. Men bleef op zulk een plaats net zoo lang zand storten, tot het zand niet meer zakte en het veen dus dan geheel uit den bodem verdwenen was. Deze overhoogte van zand moet natuurlijk later weer allemaal weggegraven worden om den weg op juiste hoogte te brengen. Dat het op sommige plaatsen zeer veenderig was is wel gebleken. Men trof soms ge deelten aan waar het zand maar bleef zag- ken. Zoo kon het gebeuren, dat men over een afstand van 4 a 500 meter weken, soms maanden dag en nacht moest storten eer het veen uit den bodem was. Wanneer men een tocht langs dezen baan maakt kan men duidelijk het uitgeperste veen aan weerszijden van den weg zien. Tot groote hoogte is het opgeperst en op sommige plaatsen komt het veen boven den weg uit. Meters hoog is het veen naar boven gekomen. Het is werkelijk een in teressant gezicht te zien de geweldige druk welke het zand op den bodem uitoefent. Nog een half jaar. We schreven reeds, dat het werk vor dert. Toch zal het nog naar onze meening zeker nog wel een half jaar duren eer dat het zoover gereed is. Nog dagelijks rijden de zandtreinen en hoewel het laden nu niet zoo vlug meer gaat, toch gaan er nog vele treinen per dag. Voorheen werden de treinen geladen door een graafmachine, welke in circa 10 minuten tijd een trein van ongeveer 71 kub. meter vol had. Deze machine is enkele weken terug stop gezet om overgeplaatst te worden naar de wer ken onder Utrecht. Nu geschiedt het la den der treinen door een tweetal dreglij- nen, doch dit neemt meer tijd in beslag. Het nieuwe gedeelte Weijweg, hetwelk in deplaats gekomen is van den ouden Weijweg, welke doorgegraven is, is een mooie weg geworden. De weg is aanzien lijk breeder geworden dan de oude was, terwijl de jonge boompjes aan weerszij den van den weg het aanzien geven van een laan. Zoo is veel veranderd en heeft dit alles gedurende geruimen tijd aan vele arbei ders werk verschaft. Tientallen arbeiders hebben nu zoo wat 2 jaar onafgebroken aan dit werk gearbeid, hetwelk voor deze menschen een uitkomst is. Het zal voor velen straks weer minder mooi wezèn als het werk klaar zal zijn, hoewel dit o.i. nog wel een half jaar zal aanloopen. Het is een mooi stuk werk, dat, behalve de verstrekking van het werk aan de arbei ders, ook uit andere oogpunten doelmatig genoemd mag worden. Op de wijze waar op dit alles uitgevoerd wordt blijkt, tevens hoe de firma Brekhoven tegen zijn taak opgewassen is. Zoo'n werk eischt veel ver nuft, doch de vele moeilijkheden wist deze firma immer te overbruggen. Natuurlijk is niet voor allen dit werk een uitkomst geweest. Wij denken hierbij aan de twee arbeiders welke het met den dood hebben moeten bekoopen, een treurend gezin achterlatend. Ook denken wij aan de verschillende arbeiders welke min of meer ernstige verwondingen heb ben opgeloopen. Doch op welk groot werk gebeurt dit niet? Het blijft een werk dat ieders verwon dering afdwingt. Dat kan reusachtig aardig zijn..., op Schiphol of zoo. Maar als u op straal loopt of rijdt en ze dan ziet vliegen... dan ziet u direct daarna dikwijls sterre tjes. En morgen zeggen ze van u.— „hij zèg ze vliegen!" ^jJDT VEILIG 1

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7