Academienieuws l/&(koitdli£4d*qrfept Aspirin BINNENLAND AGENDA NIEUWS WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bü onze agenten 20 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN DOCH ZACHT. De Bilt seint: De verwachting: Meest matige Zuid-Oos telijke tot Zuid-Westelijke wind, gedeelte lijk bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen vooral in het Westen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets koeler. Hoogste barometerst.: 773.4 te Sortavala (Finland). Laagste barometerst.: 741.3 te Vestmanoer. In den toestand komt weinig verandering De depressie ten Zuiden van IJsland werd niet dieper en blijft stationnair, langs haar Oostrand trekken secundaire storingen van de Golf van Biscaye naar de Noord zee, die langs hun baan plaatselijk zware regens geven, (te Calais en le Havre in den nacht 18 en 21 m.m., te Rennts 20 mm.). Het gebied van hoogen luchtdruk over Finland blijft eveneens stationnair. Een strooming van warme lucht beweegt zich over Frankrijk en onze omgeving en Scandinavië naar het hooge Noorden. In dit gebied is de temperatur boven normaal, in Noord-Zweden tot boven acht graden, te Maastricht tot zes en in West-Frankrijk tot vijf graden boven normaal. In Enge land en Ierland veranderde de tempera tuur weinig, in Zuid-West-Duitschlond was de nacht koel. In Centraal-Europa en in Zwitserland houdt het zomersche weer aan en de hooge alpentoppen melden zeer hooge temperaturen. Jungfraujoch min 1 graad, Saentis plus 6 graden. Ook op IJsland en in de Poolzee blijft het tot op hooge breedten warm. In het Westen van IJsland viel veel regen (21 m.m. te Seydisford). Voor onze omgeving is op zwaar bewolkt tot betrokken weer te re kenen, met tijdelijk regen in het Westen en zachte temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 21.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Woensdagnamiddag 7.33 uur tot Donderdagmorgen 6.14 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Donderdag 22 Sept. voorm. 1.50 en nam. 2.14 uur. Maan op 4.58 uur Donderdagmorgen. Maan onder 18 uur Donderdagavond. EEN MOTORFIETS GEVRAAGD. Vorig bedrag 12.00 V. 1.00 M. J. P. 2.50 Mej. L. 11.00 N.N. Ter navolging 1.00 Mevr. de U. 1.00 NN. 1.00 C. v. N. te Oegstgeest 1.25 20.75 Voor 20.75 kan ook een missionaris geen motor koopen. Er. op 6 October vertrek ik reeds. Zou voor dien dag de motorfiets er zijn? Geeft U het antwoord op de vraag. Mijn adres is Witte Rozenstraat 5. Father C. Juffermans. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter K, mej. C. Th. A. de Jongh, Was sen a a r en de heer B. Kok, Noordwijk Economisch doctoraal examen Indologie: de heer G. J. Seegeler, Velp. één stapl Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on middellijk Aspirin nemenl HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 20 tabletten in een buisje 75 cent. EERSTE KAMER. EEN OPENINGSREDE VAN DEN VOORZITTER. Gisteren te half vier is de Eerste Kamer in vergadering bijeen gekomen. De griffier doet voorlezing van het K.B. tot benoeming van mr. W. L. baron de Vos van Steen wijk tot voorzitter der Kamer. Deze zegt daarna o.m. het volgende: Nog geheel onder den indruk van het korte dagen geleden gevierde, grootsche nationale feest, vat de Kamer haar taak weder op. Wel bestond er reden om, met dank aan God, te juichen. Immers mochten wij het feit herdenken, dat onder den scepter van Koningin Wilhelmina, in tegenstelling met elders, het volksleven zich gedurende 40 jaren in volle vrijheid welke ongebon denheid uitsluit op godsdienstig, staat kundig, wetenschappelijk en kunstgebied veelzijdig heeft kunnen ontplooien. Des te indrukwekkender was dan ook de allerwege hooggestemde eensgezindheid, waaruit duidelijk sprak, dat onze van oor sprong en in wezen vrije natie in haar ge heel van een onbeteekenend aantal af- zijdigen gezwegen de zoo gezegende be staande monarchaal constitutioneele instel lingen waardeert en vastbesloten is ze te handhaven. Daaraan gedachtig, mogen wij, niettegen staande de storing in den algemeenen wereldtoestand en onze eigen ontzettende economische en financieele zorgen, met ver trouwen de toekomst tegemoet treden. Groot is echter de verantwoordelijkheid, welke in den huidigen, zoo ernstigen tijd op volk en vertegenwoordiging beiden rust. Het is de plicht van allen niet alleen in hoogtijden, maar bovenal „ten dage der wolke en der donkerheid" naar zoo groot mogelijke eendracht te streven. Het aanzien, het voortbestaan ook van het parlement is er .mede gemoeid. Wij hebben daaraan te voldoen. Het landsbelang zij ons wit. Partijbelang telle niet. De Eerste Kamer der Staten-Generaal vertoone naar de apostolische exhortatie, in aansluiting aan de herdenkingsfeesten, een beeld van hooge nationale eensgezind heid. Alsdan mogen wij Godes zegen op onzen arbeid inroepen en verwachten. De rede van den voorzitter werd staande aanhoord en met applaus beantwoord. De voorzitter herdenkt vervolgens het overleden lid der Eerste Kamer mr. P. Droogleever Fortuyn. De vergadering wordt geschorst en de af deelingen komen bijeen tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters en van vijf leden der commissie van redactie van het adres van antwoord. De vergadering wordt dan heropend. Medegedeeld wordt dat 'benoemd zijn tot voorzitters resp. ondervoorzitters van dè eerste afdeeling de heeren Diepenhorst en Moltmaker, van de tweede afdeeling de heeren Brièt en de Savornin Lohman, van de derde afdeeling de heeren Vorrink en Hiemstra, van de vierde afdeeling de hee ren van Lanschot en van Citters en van de vijfde afdeeling de heeren Michiels van Kessenich en Kolff. Benoemd zijn tot leden der commissie van redactie van het adres van antwoord de heeren Kranenburg, van Asch van Wijck, Vorrink, Barge en Ter Haar. De vergadering wordt daarna gesloten. TWEEDE KAMER. NOMINATIE VOORZITTERSCHAP. De minister van financiën, mr. de Wilde, biedt de ontwerpen van wet betreffende de riiksbegrooting voor 1939 met de gebruike lijke nota omtrent den toestand van 's lands financiën, aan de Kamer aan. Aan de orde is daarna het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap der Kamer. Voor de eerste plaats worden 85 stemmen uitgebracht, waarvan 80 op mr. R. H. van Schaik, 3 op den heer W. Drees (S.D.) en 2 blanco, zoodat mr. van Schaik weder no. één op de voordracht zal zijn. Voor de tweede plaats worden 87 stem- mm uitgebracht, waarvan 61 op den heer Smeenk (A.R.), 23 op den heer Drees (S.D.), een op mr. Terpstra (A.R.) en een op dr. van den Tempel (S.D.)., zoomede een blan co stem, zoodat de heer Smeenk als no. 2 op de nominatie is aangewezen. Voor de derde plaats worden 88 stem men ingeleverd, waarvan 67 op den heer Drees (S.D.), een op elk van de heeren Oud, van den Tempel, Serrarens en Diepenhorst en 17 blanco, zoodat als no. 3 de heer Drees is aangewezen. De voordracht zal schriftelijk aan H. M. de Koningin worden aangeboden. De voorzitter verdaagt te kwart voor vijf de vergadering tot Donderdag a.s. te één uur. KATHOLIEKE NEDERLANDSCHE BOEREN- EN TUINDERSBOND. BELANGRIJKE BESPREKINGEN. Dezer dagen kwam het dagelijksch be stuur van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond te Utrecht in ver gadering bijeen. Aanwezig waren de heeren A. N. Fles- keiis, voorzitter, prof. A. H. P. Cleophas, geestelijk adviseur, C. A. J. van Baar, ir. J. B. H. Bemelmans, Jac. Groen Az., G. W. Kampschöer, C. Th. L. Moors, H. Ruijter, L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, deken H. A. P. C. van der Waarden en mr. H. van Haastert, secretaris. Besloten werd, om tot het vijfde interna tionaal graslandcongres, dat in 1940 te Scheveningen zal worden gehouden, toe te treden als donateur. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan de gevaren, die kartel- leering meebrengen voor de produ centen in den land- en tuinbouw. Hierbij stond de Unilever, die nog onlangs in een geruchtmakend ar tikel in de „Zuid-Limburger" werd aangeduid als „de poliep in de va- derlandsche trekvaarten" in het middelpunt der belangstelling. In studie zijn maatregelen om dit maatschappelijk euvel te bestrijden. Over verschillende aangelegenheden be treffende het onderwijs in den land- en tuinbouw en de voorbereiding hiervan werd van gedachten gewisseld. Besloten werd eenigen hiervan betreffende het volgen van land- en tuinbouwcursussen door dienst plichtigen en betreffende uitbreiding van het herhalings-vervolgonderwijs in aanslui ting op de land- en tuinbouwcursussen in de drie centrale landbouworganisaties te bespreken. In verband met het voornemen van den minister van economische zaken, om de graanpolitiek aan het oordeel eener com missie te onderwerpen, werden hierover discussies gevoerd. Als vertegenwoordiger van den K.N.B.T.B. in deze studiecommis sie werd de voorzitter, de heer A. N. Fles- kens, aangewezen. De vraag werd gesteld, of het niet moge lijk en wenschelijk zou zijn, om evenals dit nu voor den tuinbouw is geschied ook voor de veehouderij, den akkerbouw en het gemengde bedrijf vaste-lasten-com- xr-issies in het leven te roepen. Deze aan gelegenheid zal in de eerstvolgende verga dering van de dagelijksche besturen der drie centrale landbouworganisaties aan de orde worden gesteld. Aan deze zoo uitermate nuttige vereeni- gang „Landbouwfonds katholieke studie- belangen" werd een belangrijk bedrag ter beschikking gesteld. Ondanks den aan den tuinbouw verleen den bedrijfssteun en aan de kleine tuin ders verleende hulp, verkeeren enkele ca tegorieën tuinders nog steeds in uitersten nood. Besloten werd om te bestemder plaat se besprekingen te voeren teneinde na te gaan of hier geen effectieve hulp zal kun nen worden geboden. De door den minister vastgesteld dena- turatieregeling voor consumptieaardappelen is niet zonder teleurstelling ontvangen. Evenwel werd begrip getoond voor de moei lijkheid, om bij den te verwachten aanzien lijken oogst en de uiterst geringe vooruit zichten op export een regeling met hoogere denaturatiebedragen te financieren. Van verschillende zijden was de vrees te kennen gegeven, dat de zware varkens, die de Nederlandsche veehouderij-centrale tus- schen 15 Augustus en 15 October zou af nemen en waarvan men bij de zaakvoer ders opgave heeft kunnen doen, niet zouden v/orden afgenomen, omdat men thans nog steeds niets had afgenomen, na informatie te bevoegder plaatse kon worden medege deeld, dat voor deze vrees geen enkele reden bestaat. Met de afname zal nu spoe dig worden begonnen. OFFICIEEL BEZOEK VAN Z.K.H. PRINS BERNHARD AAN RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM. Gistermiddag heeft Z.K.H. Prins Bern- hard een officieel bezoek gebracht aan het rijksmuseum. Om twee uur arriveerde de Prins, die vergezeld was door zijn adju dant, kapitein J. K. H. de Roo van Alder- werelt, per auto aan den ingang van het museum, waar hij werd verwelkomd door den hoofddirecteur, dr. F. Schmidt Degener. Bij de hierop volgende ontvangst werd de wetenschappelijke staf van het museum aan den Prins voorgesteld. De Prins heeft eerst een rondgang ge maakt door de historische afdeeling, welke een beeld geeft van onze geschiedenis ter zee en te land. De heer H. P. Baard diende hier den hoogen bezoeker van voorlichting. Z.K.H. toonde bijzondere belangstelling voor de scheepvaart-afdeeling, met name voor de schilderijen van zeegevechten van Willem van der Velde, de relieken van de overwintering op Nova Zembla en in de landafdeeling interesseerde de Prins zich speciaal voor hetgeen betrekking heeft op den Napoleontischen tijd. Vervolgens werden de klassieke schilder stukken in oogenschouw genomen, waarbij de heeren dr. A. F. E. van Schendel en dr. A. P. de Vries toelichtingen gaven. Met groote aandacht bezichtigde de Prins de groote doeken van Rembrandt en de Vermeers en voorts verschillende schilde rijen, behoorende tot de schenking van sir Henri Deterding. Ten slotte bezichtigde de Prins de eere galerij, waar de afdeeling kunstnijverheid is ondergebracht, o.a. omvattende het Delftsch aardewerk der beroemde collectie- Loudon en de collectie zilveren kunstvoor werpen der gemeente Amsterdam. De dames mej. C. J. Hudig en mej. M. Heukensfeld Jansen gaven hier uitleg. Het bezoek duurde ongeveer anderhalf uur. Bij zijn vertrek werd de Prins door het publiek luide toegejuicht. DIENSTPLICHTIGEN. Reeds 71 a.s. recruten hielden een dienst plichtigenretraite te Noordwij kerhout. Meerderen moesten worden afgeschreven. Anderen gaven zich niet op, omdat de da tum van inlijving hun toen nog niet bekend was. De Directie van het Retraitehuis besluit daarom nog een retraite voor dienstplich tigen te doen houden van 8 tot 11 October. Men gelieve zich zoo spoedig mogelijk daarvoor op te geven bij de Directie van het Retraitehuis of bij Aalmoezenier J. J. Brou wer, Huygensstraat 6 te 's-Gravenhage, Tel. 116534, Giro 92320. De kosten bedragen 6.50 en kunnen tijdens de retraite worden voldaan of vóór de retraite worden toegezonden aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toegangskaart met inlichtingen. PARKEEREN LANGS DEN WEG AMSTERDAM—SASSENHEIM. Langs den nieuwen autosnelweg Amster dam Sassenheim 's-Gravenhage vindt men terzijde van de beide rijbanen breede grasbermen, waarop personenauto's en lichte vrachtauto's zoo noodig kunnen par keeren. Zwaardere wagens durven van deze bermen echter geen gebruik te maken, vooral niet, wanneer de bermen door regen doorweekt zijn. Langs autosnelwegen in het algemeen vormen stilstaande wagens, voor al hij avond, een bijzonder groot gevaar. Teneinde dit te ontgaan worden langs der gelijke wegen doorloopende parkeerstroo- ken aangebracht, zoodat stilhouden op de rijbanen overbodig en deswege verboden kan worden. Langs het gedeelte door den Haarlem- LEIDEN. Vrijdag, R.K. Klubo Esperantista, Zita- Vereeniging, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 17 tot en met V r ij d a g 23 S e p t. waargenomen door de apotheek C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeetsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. mermeerpolder van den weg Amsterdam 's-Gravenhage, uitgevoerd volgens een ouder ontwerp, ontbreken deze parkeer- strooen momenteel nog. Op een verzoek van de K.N.A.C. bericht te de desbetreffende Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, dat een bestek voor aanleg van doorloopende parkeerstrooken in: bewerking is en dat aanbesteding er van mitsdien spoedig zal plaats hebben. ZANDVERVOER OP DEN PROVIN CIALEN WEG GOUDA—BOSKOOP. Even ten noorden van de kruising van de spoorbaan Gouda's-Gravenhage en den provincialen weg GoudaBoskoop wordt thans gewerkt aan de constructie van den nieuwen aansluitingsweg naar Gouda. Het zand voor dezen weg wordt aangevoerd aan een kade bij de Gouwe en dan door vracht auto's over eerder genoemden provincialen weg gevoerd, welke weg momenteel even eens gebruikt wordt door het verkeer 's-GravenhageGoudaUtrecht en Rot terdamUtrecht. Een en ander is niet zonder gevaar voor het wegverkeer, aangezien in de practijk is gebleken, dat vele automobilisten niet voldoende op de geplaatste waarschuwings borden reageeren. Op verzoek van de K.N.A.C. wordt thans in samenwerking van Rijksveldwacht en provincialen Waterstaat bij de kade, waar het zand wordt geladen, en den verbin dingsweg naar Gouda een persoon geplaatst met een roode vlag, teneinde eventueel snelverkeer vast te houden, wanneer een zandauto den provincialen weg oversteekt. DE STAATSPARTIJ-JONGEREN OPENEN HET SEIZOEN. Henri de Greeve over Hare Majesteit. Reeds zijn de feestklanken rond het 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin verstorven en is de bevolking weer v/at tot rust gekomen. Maar de Staatspartij- Jongeren hier ter stede hebben daarvan nog een nagalm doen hooren, om ter ge legenheid van d'e seizoen-opening een avond te wijden aan Hare Majesteit, waarvoor als spreker optrad de weleerw. heer Henri de Greeve. De voorzitter der Jongerenafdeeling, de heer M. M. Horikx, heette in zijn openings woord allen hartelijk welkom op deze eer ste vergadering en uitte zijn voldoening over de groote opkomst. Spr. deelde mede, dat bericht van verhindering o.a. was in gekomen van den hoogeerw. heer deken Homulle, van pater dr. Beaufort en van mr. Bolsius, voorzitter der R. K. Staats partij. Hierna verkreeg de weleerw. heer Henri de Greeve het woord, die begon met erop te wijzen, dat we leven in een tijd, waarin een gezond nationalisme aan het opkomen is na een periode, waarin het zoo geleden had. Alles wat leeft in ons volk moeten we kunnen samengevat zien in Oranje, in Hare Majesteit'. Ook het nationaal volksleven heeft zon noodig, het moet geleid worden met tatt, het moet een bron hebben, waaruit alle deelen. kunnen putten. Op de vraag hoe wij tot nu toe in ons land geleefd hebben, zegt spr., dat we eer lijk mogen' bekennen, dat God ons land rijkelijk heeft gezegend en dat we Hem daarvoor dank mogen brengen. We leven hier in geen Rusland, Oekraine of Duitschland, waar men de voorkeur geeft aan kanonnen in plaats van boter; noch in Amerika, waar geen leger capabel genoeg is om met succes op te treden tegen het gespuis. Wij hebben hier een dierbaar plekje grond, waar we mee zijn saamgegroeid, ten bewijze waarvan spr. citeert: „Holland, ik vind je zoo mooi". En in dat landje hebben wij een Konin gin, die heeft feest gevierd ter gelegenheid van het feit, dat zij 40 jaren geregeerd heeft. In al die jaren hebben we geen enkele grief tegen H.M. gehad. Toen in 1918 de revolutie haar kop opstak werd er gezegd, dat Nederland een republiek zou moeten worden, waarvan de Koningin desnoods presidente zou kunnen zijn. Maar, iedereen weet het: president-zijn beteeken t een baantje hebben; Koningin zijn is een gave! Hare Majesteit is samengegroeid met haar volk en haar land, zij gaf er een bepaald stempel aan. De Koningin is Landsmoeder, zij heeft de droeve en spannende momenten mee geleefd en in alles haar volk bijgestaan. Kort na haar troonbestijging was zij de gastvrouwe van de le en 2e Vredescon ferentie. Daarna volgde de Zuid-Afrikaan- sehe oorlog, gedurende welke zij Paul Kru- ger op een Nederlandsch oorlogschip deed overkomen, toen hij in Europa zijn belan gen wilde bepleiten, een daad, waardoor zij Engeland's toorn trotseerde, een daad ook, welke de keizer van Duitschland niet durfde stellen, dezelfde keizer, die later zelf in het land van Wilhelmina een toe vlucht zocht en vond. Spr. doet dan verder een greep uit de ge schiedenis van die 40 jaren, herinnert aan de moeilijkheden tijdens den Russisch-Ja- panschen en den Wereldoorlog en tijdens dezen laatste aan de mobilisatie, de neutra liteit, de distributie, de duurte en in ver band daarmee aan de oprichting van het Nationaal Steuncomité, waarop haar per soonlijk invloed rustte en waaraan haar steun werd gegeven. Na den grooten oorlog volgde ook in ons land de greep naar de macht en de ge beurtenissen volgden elkaar toen snel op. Echter, men slaagde er niet in de Konin gin los te maken van haar volk, zij was en zij bleef de Koningin van Nederland. Dan schetst spr. hoe Hare Majesteit als mensoh haar rol heeft gespeeld en zegt, dat zij een volkomen voorbeeldige figuur altijd is geweest. Rijkdom en macht zijn zwaar te dragen de voorbeelden daarvan liggen voor het grijpen. Maar Koningin Wilhel mina bleef eenvoudig, vroom en ernstig, streefde niet naar goedkoope populariteit door haar hofhouding ten toon te stellen, zonder nochtans haar koninklijk decorum prijs te geven. Op het Loo moedert zij over haar onderhoorigen, het Kerstfeest viert zij met haar ondergeschikten, in al haar doen en laten komt zeer sterk haar chris telijk karakter naar voren. H. M. heeft altijd een voorbeeld gege ven van werkzaamheid, van waakzaam heid, van nauwgezetheid, van vroomheid. Zij was altijd om en bij haar volk, bij storm- en watersnoodrampen, zij daalde af in de mijnschacht en onder zee, meejui- chend met de vreugde, meerouwend met het leed der haren. In heel de vaderlandsche geschiedenis van Prins Willem van Oranje tot Koningin Wilhelmina ligt één groote lijn en dat is Oranje en daarom zingen wij: „Alle man van Neerland's stam, voelen zich der vad'ren zonen". Zonder Oranje geen Ned. geschiedenis en geen Ned. onafhankelijkheid en geen Ned. gedachte. Aan Oranje hebben we buiten gewoon veel te danken, al zou het alleen dit maar zijn, dat we het voorbeeld hebben van een voorbeeldige Koningin, die 40 jaar als voorbeeldige christin heeft geleefd. In deze dagen van jubileumfeesten heeft het kleine Nederland inderdaad als één groot volk getoond en nergens werd H.M. zoo enthousiast ontvangen als in de Jor- daan, waar zij jaren geleden door het gestook der communisten allerminst vriendelijk was ontvangen. Deze jubileumfeesten zijn voor ons een les geweest, dat tf.l. een volk in de groote oogenblikken van het leven elkaar weet te vinden. Daarom: laten we aan geen op ruiers het oor leenen, vooral niet wanneer het een vajsch nationalisme betreft. Spr. besluit dan met een: „Leve Hare Ma jesteit" en voegt daaraan toe: „Domine, salvam fac Reginam nostram", Heer, spaar onze Koningin". Met een dankwoord van den voorzitter werd de stemming der vergadering zeer juist weergegeven. De avond werd opgeluisterd door het muziekgezelschap „Franz Schweitzer", dat goede muziek ten gehoore bracht.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2