De klacht der Oostenrijksche Bisschoppen Instantine Land- en Tuinbouw SPORT MARKTBERICHTEN DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 DE STRIJD TEGEN DE WERKLOOSHEID Regeering zal ook dit jaar weer ten deele in behoefte aan bijzondere bezwaren voorzien. De Regeeringspersdienst meldt: Bij schrijven van 9 Mei heeft de minister van Sociale Zaken zich tot de gemeente besturen gewend met het verzoek, mede te werken aan de uitbreiding van de werk verschaffing. Het is in den afgeloopen tijd gebleken, dat bij verschillende gemeente besturen tegen inwilliging van het verzoek bezwaren bestaan, welke gegrond zijn op overwegingen van financieel-technischen aard. Teneinde de gewenschte uitbreiding met kracht te bevorderen, heeftt de minister van Sociale Zaken thans een circulaire waarin aangaande den financieel-techni schen kant der aangelegenheid nadere ver duidelijkingen worden gegeven, aan alle gemeentebesturen gezonden. De minister deelt daarin mede, dat bij de vaststelling van het bedrag der benoodigde bijzondere bijdragen, c.q. van de in de plaats dezer bijzondere bijdragen tredende rentelooze voorschotten, alsnog* rekening zal worden gehouden met de als gevolg van de uitbreiding der werkverschaffing verhoogde of voor 15 November 1938 als nog te verhoogen raming der kosten voor werkloozenzorg. Gelijk bekend, streeft de regeering naar een uitbreiding der werkverschaffing met 50 pet. In zeer vele gemeenten ontbreekt echter de mogelijkheid om, althans in 1938, de werkverschaffing met dit percentage uit te breiden. Zal het door de reegeering ge stelde doel worden bereikt, dan zullen dus andere gemeenten, welke wel over de noo- dige mogelijkheden beschikken, tot een uit breiding van meer dan 50 pet. moeten over gaan. Ook hiermede kan bij de overweging der te nemen maatregelen door de ge meentebesturen rekening worden gehou den. De minister meent erop te mogen reke nen, dat van de zijde der gemeenten alles in het werk zal worden gesteld om de plan nen van de regeering te helpen bevorde ren. De funeste gevolgen van een massalen lediggang zijn [jenoegzaam bekend. De demoraliseerende invloed der werkloosheid moet met alle krachten worden bestreden en arbeid voor de werkloozen is uiteraard verre te verkiezen boven steun zonder meer. Met een krachtig beroep op de ge meentebesturen, de uiterste krachten in te spannen om te komen tot objecten voor werkverschaffing, besluit de circulaire. R.K. TUINBOUWWINTERSCHOOL TE BEVERWIJK. Voor de cursus 19381939, welke Maan dag 10 October aanvangt, slaagden de vol gende candidaten: P. Alkemade, Noord- wijk, Th. Bakker, Ooster-Blokker, Jac. Broersen, Grootebroek, D. Dam, Heemskerk, J. Güthschmidt, 's Gravenhage, L. Hoogen- boom, Ter Aar, J. Koopman, Venhuizen, P. Koper, Castricum, P. Langendijk, Ven huizen, C. Langendijk, Venhuizen, W. Munster, Obdam, J. Schouten, Wester- Blokker, A. Smal, Wogmeer, D. Weiman, Amsterdam, H. Wulp, .Castricum. ONZE VOORRANGSWEGEN. Voorschriften nog steeds niet algemeen nageleefd. Het is nu bijna anderhalf jaar geleden, dat de voorrangsweg in Nederland zijn in trede deed. In April 1937 werd het eerste gedeelte van den autosnelweg Den Haag Utrecht als voorrangsweg aangewezen;, in Juli volgde een groot deel van het Rijks wegennet en enkeel maanden daarna vrij- od voodoamo 3 wco wel alle verdere belangrijke Rijkswegen. Het was te verwachten, dat de wegge bruikers zich in het begin nog met de nieu we voorschriften vertrouwd moesten ma ken en dat de eerste tijden daartegen nog al eens gezondigd zou worden. Minder voor de hand liggend is het, dat men thans, na een ruim tijdsverloop, nog dagelijks de voorrangswegbepalingen ziet overtreden. Het blijkt, 'dat velen nog on voldoende aandacht wijden aan de aandui dingen welke op voorrangswegen betrek king hebben. Daarnaast zijn nog tal van weggebruikers onvoldoende bekend met het begrip voorrangsweg zelf en met de beteekenis der aanduidingen. De instelling der voorrangswegen beoogt in hoofdzaak een verhooging der verkeers veiligheid, doch deze kan slechts worden verkregen, wanneer ieder zich aan de be treffende bepalingen houdt. De voorraangsweg zelf wordt aangegeven door oranje koppen op de langs den weg geplaatste afstandspaaltjes of door het op zijn punt gestelde vierkante oranje bord met witten rand. Het verkeer in beide rich- tingen op dezen weg heeft bij kruisingen en ontmoetingen met andere wegen voor rang boven het andere verkeer. Nadert men „Droeve dingen dwingen ons klare taal te spreken" Zooals reeds in enkele woorden werd gemeld hebben de Oostten- rijksche bisschoppen een herder lijk schrijven uitgevaardigd, waar uit duidelijk blijkt dat ook in Oostenrijk reeds een Kerkvervol ging woedt. Eerst thans zijn wij er na zeer veel moeite in geslaagd om de volledige authentieke tekst in ons bezit te krijgen. Wij achten dit document van des te meer be lang omdat daaruit blijkt dat over al waar het Nationaal-Socialisme ■haar schreden zet de onverzoen lijke strijd met de Kerk wordt aangebonden. Oostenrijw bewijst dat het niet aan de houding der bisschoppen of geestelijkheid ligt dat er moeilijkheden met de Natio naal Socialisten rijzen. De houding der Oostenrijksche Bisschoppen is waarlijk toegevend genoeg ge weest. We laten thans de meest be langwekkende passages uit dit historische document volgen, dat in alle kerken van het voormalige Oostenrijk werd voorgelezen. net Herderlijk Schrijven der Oosten rijksche Bisschoppen bestaat uit twee deelen. In het eerste hoofdstuk wijden de bisschoppen hun bijzondere aandacht aan de nieuwe situatie die in het leven is ge roepen door de wet van 8 Juli 1938, waar bij het Burgerlijk Huwelijk als verplichtend werd ingevoerd. De Oostenrijksche Kerk vorsten stellen de leer der Kerk over het Christelijk Huwelijk in een helder licht. Tegenover de zuiver biologische functie van het huwelijk, zooals die in de Nattio- naal Socialistische huwelijkswetgeving tot uiting komt, leggen de bisschopp-.n er den nadruk op, „dat het huwelijk voor iederen katholiek is en blijft een stuk van de Schepping Gods, ingesteld door den Dric- eenigen God op den vroegen morgen van de geschiedenis der menschheid. Het huwe lijk is door God ingesteld als een onver- bi eekbare band, tusschen man en vrouw tot het vervullen van totaal heilige plich ten en dit huwelijk werd door Jqzus Chris tus, den Verlosser, tot de waardigheid van een Sacrament verheven. De eenheid, on ontbindbaarheid en het sacramenteel ka rakter van het huwelijk zijn de grondsla gen, waarop God het huwelijk voor alle tijden gesteld heeft. Volgens de leer der Katholieke Kerk is het huwelijk een Heilig Sacrament, dat aan man en vrouw over vloedige genaden geeft. Sacramenten kun nen echter slechts door de Kerk beheerd en uitgedeèld worden. Krachtens de macht die Christus aan de Kerk heeft gegeven, heeft zij ook het recht en de plicht voor haar geloovigen voorschriften uit te vaar digen betreffende het ontvangen van het Sacrament des Huwelijks. Daar wij door God als de rechtmatige bewakers zijn aan gesteld over het Kerkelijk Recht, be schouwen wij het als onzen plicht de ge loovigen er op opmerkzaam te maken dat het Kerkelijk gesloten en voltrokken hu welijk onontbindbaar is en blijft en slechts door den dood van een der echtelieden ontbonden kan worden, ook al wordt door de huwelijkswetgeving van den Staat van 6 Juli 1938 op verschillende gronden moge lijk gemaakt het huwelijk nietig te ver klaren, te ontbinden of echtscheiding uit te spreken voor zoover de rechtsmacht van den Staat op het huwelijk betrekking heeft. Vervolgens wijzen de Oostenrijksche Bisschoppen op de kerkelijke gerechtelijke gevolgen bij het niet-in-acht-nemen der kerkelijke voorschriften betreffende het sluiten van een Huwelijk. Het tweede gedeelte van het Herderlijk Schrijven heeft betrekking op het ont nemen van de rechtspersoonlijkheid der Katholieke Bijzgndere Scholen in Oosten rijk. Hierover wordt gezegd: „Droeve ge beurtenissen uit den laatsten tijd dwingen ons in dit verband tot de geloovigen van onze bisdommen klare taal te spreken. Door bijzondere bepalingen werd aan de Katholieke Inrichtingen van Middelbaar Onderwijs de rechtspersoonlijkheid ont- van een gewonen weg een voorrangsweg, dan vindt men op korten afstand vóór den" voorrangsweg een op de punt geplaatsten witten driehoek met rooden rand. Deze be duidt dus: geef bij de naderende wegont- moeting voorrang, zoowel aan het van rechts als aan het van links komende verkeer. Van groot belang is het ook dat men, op' een voorrangsweg rijdende, zich reken schap geeft wanneer de voorrang daarop eindigt. Dit wordt aangegeven door het driehoekige waarschuwingsbord met alge meen gevaarteeken een verticale balk en daaronder het opschrift: „Einde voor rang. m", een ongelukkigerwijs weinig opvallend sein. Tenslotte is het goed er op te wijzen, dat degenen, die krachtens de wettelijke bepa lingen voorrang heeft, daarom toch niet ontheven is van de verplichting zorg te dragen, dat hij de veiligheid van het ver keer niet in gevaar brengt. Met andere woorden: ook op voorrangswegen mag men niet zonder meer gedachtenloos doorrijden, ook daar houde men terdege rekening met het andere verkeer, en betrachte men bij ontmoetingen met andere wegen de noodi- ge voorzichtigheid. i, terwijl 'hun vaak verboden werd nog leerlingen voor de eerste klasse aan te nemen. Daardoor worden de bijzondere gymnasia, waarin ook de toekomstige pries terstudenten hun voorbereidende opleiding ontvangen, en de confessioneele scholen van religieusen of broeders, ten zeerste getroffen, ja, zij zijn zelfs gedoemd om hun scholen te sluiten. Door deze bepalingen werd ook een groot aantal religieusen, zoowel mannen als vrouwen, het eerlijk verdiende brood ont nomen, terwijl een aantal oudere religi- euse leerkrachten, die niet meer in staat zijn om te werken, en waarmee de jongeren het levensonderhoud deelden, een droevige en kommervolle levensavond bezorgd wordt De Bisschoppelijke Ordinari aten hebben tegen deze bepa lingen bij de desbetreffende autoriteiten met klem gepro testeerd. Reeds tientallen van jaren heeft het Ka tholieke volk z'n jongens en meisjes toe vertrouwd aan deze godsdiensttige inrich tingen van onderwijs, omdat hen daar waar borgen geboden werden voor een volwaar dige, harmonische vorming van geest en hart. Wanneer men hieromtrent een zuiver oordeel wil vormen, moet men een diepe ren blik hebben geslagen in de ziel van de jeugd, dan moet men den hartslag van dui zenden ouders beluistèrd hebben en de ge hechtheid aan deze godsdienstige inrich tingen, die iedere gewone maat overtreft, van nabij hebben gadegeslagen. Dat in deze inrichtingen de opvoeding tot vaderlandslievende gezindheid niet te kort werd gedaan, blijkt wel uit het feit, dat deze godsdienstige inrichtingen mannen en vrouwen hebben afgeleverd, wier offer vaardigheid en dienstvaardigheid voor vaderland en volksgemeenschap algemeen bekend is en algemeen vol lof gewaardeerd werd. Mogen deze geestelijke opvoeders en leeraren, zoowel van de mannelijke als vrouwelijke religieuse Orden en Congre gaties, in deze droeve ure, getroost worden door de dankbaarheid die wij jegens hen in naam van het Katholieke volk uitspre ken. Wij betreuren het ten zeerste en met ons het geloovige Katholieke volk, dat deze katholieke inrichtingen het recht om onder wijs en opvoeding te geven ontnomen wordt, dat de religieuse onderwijzers, meestal broodeloos zijn gemaakt en dat zelfs vele katholieke ouders in hun vrij heid betreffende de keuze van een inrich ting voor Onderwijs voor hunne kinderen benerkt worden. Wij beschouwen het als onzen plicht om U, beminde Diocesanen, met aandrang te smeeken de zoo zwaar getroffen klooster zusters over hun eersten nood heen te hel pen. De religieuse zusters die uit de scholen verbannen zijn, zullen een andere bezigheid moeten zoeken om in hun karig levensonderhoud te voorzien. Thans moe ten er bewijzen gegeven worden van Ka tholieke offervaardigheid en christelijke naastenliefde. En iedere gelegenheid moet benut worden om hen in den echten geest van Duitsche volksgemeenschap bij te staan. Geen der kloosters die getroffen zijn, door de nieuwe onderwijsbepalingen der autoriteiten, mag in nood verkeeren, door dat het Katholieke volk in het beoefenen der christelijke naastenliefde tekort zou schieten. Tienallen jaren lang toen er nood heerschtte, hebben honderden dadelijks aan de poorten dezer kloosters gestaan en heb ben daar brood en soep gehaald. Wanneer thans in deze huizen der Barmhartigheid zelf de zorg om het dagelijksche brood haar intrede heeft gedaan, dan mogen zij dit tcch niet moeten derven omdat het Katho lieke volk geen medelijdend hart voor hen bezit. Katholieke Ouders: daar gij thans in de gegeven omstandigheden velerlei hulp bij de opvoeding uwer kinderen moet ont beren, zoo rust thans een grootere last en verantwoording op: U. Doch wilt daarom niet versagen! Ons heilig geloof brengt U in herinnering Gods Voorzienigheid, Zijn Liefde, Zijn Almacht en Wijsheid. Wat gij aan Uwe kinderen bewijst, dat doet gij toch altijd voor den Goddelijken Heiland zelf. Onder Gods zegen zal het U mogelijk zijn Uwe kinderen op te voeden volgens den Wil van God en hen te behouden voor het geloof. Door de H. Communie, vooral door de Communie van het geheele gezin, zal de arbeid der ouders, de zorgen van den vader en de liefde van de moeder, telkens op nieuw gezegend worden, zoodat niets het geluk van Uw gezin en het levensgeluk Uwer kinderen zal kunnen verduisteren. Iedere tijdsperiode heeft haar groote taak; de tijd waarin wij; thans leven heeft de zeer groote taak om den echt-katholieken geest te behouden in het huisgezin en bij het probleem van de opvoeding der kin deren; hoe grooter die taak is, des te groo- ter zal ook de genade zijn die God in Zijn oneindige goedheid ter beschikking stelt. Er is geen enkele periode in de geschie denis waarin men niet zichzelf kan heiligen en waarin men niet gezegend zou kunnen worden, waarin men niet een heldhafttig geloof aan den dag zou kunnen leggen en waarin niet den rijksten zegen in breederen kring zou kunnen, worden verspreid. Dit echter moet vooral tot uiting komen in het christelijk huisgezin. Het Herderlijk Schrijven wordt besloten met de Bisschoppelijke Zegen van alle Oostenrijksche Kerkvorsten. Overtuig II zelf dat Instantine helpt! I 2 tabletten zijn reeds voldoende de pijn te verdrijven. I Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen f Doosjes 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. Baltenlandsche berichten INSTORTINGSONGELUK IN ITALIë. Acht arbeiders bedolven- In een der grootste steengroeven van Marino bij Rome zijn door een steenstor ting acht arbeiders bedolven. ZWARE STORM IN BUENOS AIRES. Minstens 14 slachtoffers. De stad en de provincie Buenos Aires zijn gisteren door een hevigen storm geteis terd. 14 personen werden in hun slaap door instortende muren gedood. Het totatle aan tal slachtoffers is nog hooger, doch officiee- le inlichtingen ontbreken, daar de tele foonleidingen grootendeels vernield zijn. De aangerichte schade is zeer groot. JUWEELEN UIT EEN VERONGELUKT VLIEGTUIG. Te Napels zijn twee personen gearres teerd, die juweelen bij zich hadden ter waarde van vijf millioen francs. Zij hadden deze voor een spotprijs gekocht van boe ren, dié de kostbare voorwerpen gevonden hadden in de buurt van Napels, op een plek, waar eind April j.l. een vliegtuig is verongelukt dat personen naar Rome terugbracht, die hadden deelgenomen aan het huwelijk van koning Zogoe van Alba nië. Men zal zich herinneren, dat hierbij 19 inzittenden om het leven kwamen. In het toestel bevond zich bovendien voor een waarde van 10 millioen francs aan juwee len, welke een Parijsche firma aan ko ning Zogoe ter gelegenheid van zijn hu welijk had gezonden, en welke de vorst met het vliegtuig naar Parijs terugzond, na zijn keuze gemaakt te hebben. OVERVAL OP EEN MEXICAANSCH RAADHUIS. Dertig gewapende lieden hebben in het plaatsje Tepojuna in den Mexicaanschen staat Puebla een aanval ondernomen op het raadhuis, om dén burgemeester in han den té krijgen. Er ontstond een schietpar^ tij, waarbij het hoofd der politie en een politie-man gedood werden. De burge meester wist zich in veiligheid te bren gen. Andijvie. Door het bestuur der Groenten- en Fr.- Centrale is besloten het voorgeschreven gewicht van Andijvie te wijzigen. Andij vie, die per stuk moet worden geveild zal thans niet meer 50 K.G. per 100 stuks moe ten wegen wil deze aan de kwaliteits- eischen voldoen. POSTDUIVEN „De Uiver" (Leiden). Wedvlucht van Neufvilles Zondag 18 Sept., los 8 uren. Eerste aankomende duif 9.59.11, laatste aankomende duif 10.26.15 uur. N. De Meij 1, 7, 10, 15; J. Sira 2, 28; J. v. Leeuwen 3, 22, 23, 24; J. v. d. Steen 4, 5, 25; N. Pardon 6, 8; H. Sterk 9, 29; J. Benning 11, 16; N. Hazen voet 12, 17; A. Platet 13, J. v. d. Wijngaarden 14, 26; H. v. d. Zon 18, J. Sülzle 19, A. Fasel 20; F. Wassenburg 21; A. Ouwerkerk 27; K. Stik- kelorum 30. LEIDEN, 20 Sept. Varkensmarkt. Aanver totaal 135. Prijs per K.G. levend ge wicht in centen, Zwaar 5657 ct. Handel goed. LEIDEN, 19 Sept. Groentenveiling. Witte kool 1.90, Roode kool 13.30, Savoye kool 2.804.50, Groene kool 3.50 —4.80, Prei 1.50—3.80. Kroten ƒ1.20—3, Kroten, gekookt 26, Uien 1.803, Peen 2.403.20, Spruiten 7, Oardappelen ƒ2.502.60, Andijvie ƒ2, Sla ƒ2, Druiven 22—28, Snijboonen 528, Stokboonen 1827, Pronkboonen 5—13, Stamboo- nen ƒ1625, Postelein 28, Spinazie 2 —8, Tomaten A ƒ4—5.20, id. B ƒ4—5.20, id. C. 4—4.80, id. CC 4 per 100 K.G. An dijvie ƒ0.501.40, Komkommers ƒ14.20, Bloemkool f 1.5015.90, Meloenen 5 29, Salade ƒ0.30—1.10, Perziken ƒ0.50— 7.90, Knolselderie 3.703.80 per 100 st., Kroten 0.501.80, Pietrselie 0.300.40, Selderie 0.501.10, Bleekselderie f 312, Peen f 2.205.70, Rabarber 1.201.70, Rapstelen 0.40. per 100 bos. ROTTERDAM, 20 Sept. Vee. To taal aanvoer: 2633 stuks. 152 Paarden, 34 Veulens, 433 Magere runderen, 563 Vette runderen, 37 Vette kalveren, 304 Graskal veren, 561 Nuchtere kalveren, 452 Scha pen en lammeren, 2 Varkens, 95 Bokken en geiten. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 74 ct., 2e kw. 64 ct., 3e kw. 4454 ct., Vette ossen 72624656 ct., Stieren 62 5854 ct., Vette kalveren 95856070 ct., Schapen 453530 ct., Lammeren 50 4540 ct., Graskalveren 5343 ct., Nuch tere kalveren 484338 ct., Slachtpaarden 524636 ct. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 25, 2e kw. 20, 3de kw. 17, Lam meren 161310 Nuchtere kalveren 13.509.507, Nuchtere fokkalveren 24 —20—18, Slachtpaarden 215—175—100, Werkpaarden 340—275—180, Hitten ƒ240 —195—100, Veulens 140—110—60, Stie ren 285210150, Kalfkoeien 280220 —150 Melkkoeien 275—220—160, Pin ken 15512090, Graskalveren 5040 30, Bokken en geiten 15105. Vette koeien en ossen aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen stijgende prijzen, koeien tot 78, prima ossen tot 75, Stieren aanvoer klein, handel matig, prijzen hooger. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen als gisteren, prima tot 105. Schapen en lammeren aanvoer minder, handel lui, prijzen niet hooger. Nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer iets klei ner, handel matig, prijzen iets hooger, veu lens aanvoer als vorige week, handel ma tig, prijzen hooger. Paarden aanvoer iets korter, handel redelijk, prijzen slachtpaar den iets stijver, overige onveranderd. Kalf- en melkkoeien aanvoer ruimer, handel iets williger, prijzen prijshoudend. Pinken aan voer gewoon, handel matig, prijzen onver anderd. Graskalveren aanvoer iets kleiner, handel stroef, prijzen iets stijver. Bokken en geiten aanvoer iets kleiner, handel vlot, prijzen iets hooger. ROTTERDAM, 19 Sept. Buitenlandsche granen. (Bericht van de makelaars Ha genbeek van der Schalk). Stemming vast. Rogge: 76/6 K.G. Zuid-Russische dis ponibel ƒ820; 75/6 K.G. Noord-Russische disp. ƒ8.20; Canada No. 2 disp. ƒ8.20; 74/5 K.G. Bahia Blanca disp. 9.50. Gerst: 64/65 K.G. Z.-Russische, aangeko men 154; 64/65 idem idem, stoomend f 154 Amerikaansche No. 3, disp. 153; 62/63 Do- nau disp. 154; 68/69 K.G. Plata gerst disp. 164. Haver: 55/56 dipprd haver disp. 7.40. Mais per 2000 K.G.: No. 2 gele Ameri kaansche disp: 161, stoomend 159, 1 la dend/geladen 156; La Plata stoomend naar aankomst f 163156; Cinquantine mais aangek, 177; gele Braziliaansche disp 156; Mixed Benguala stoomend f 153. ROTTERDAM, 19 Sept. (Weekbericht v. Binnenl. granen en peulvruchten). Officiee- le. noteering. Gerst. Chevalier 7.758,15, idem winter f 7.407.70, haver 66.50, rogge 7.507.75, erwten, kleine groene 9 —10.25, Schokken. Erwten 11.50—13.50 alles per 100 K.G. 's-HERTOGENBOSCH, 20 Sept. Boter- mijn. Aanvoer 11.925 KèG. Hoogste prijs 1.41, laagste prijs 1.37, midelprijs 1.39. BODEGRAVEN, 20 Sept. Kaas. Aangevoerd 335 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 15075 stuks, we gende 135.675 K.G. Prijs met R.M., le srt. 2728.50, 2e srt. 2426, Zwaardere tot ƒ30. Handel matig. BOSKOOP, 20 Sept. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks. Pechtold 20 35 ct., Wendland 4062 ct., Briarclif 40 70 ct., Buterfly 1527 ct., Wilh. Kordes 1221 ct., Rosalandia 1526 ct., Florex 20 35 ct., Phoebe 3052 ct., Vierlanden 30 53 ct., Chas. B. Kilham 1522 ct., Edith Helen 1521 ct., Aug. Noack 1222 'ct., Else Poulsen 2031 ct., Gloria Mundi 15 30 ct., Ellen Poulsen 1321 ct., Paul Gram- pel 1525 ct., Rosa Mudi 2031 ct., Mevr. v. Straaten van Nes 1218 ct., Ingar Ohl- son 1527 ct., Queen Mary 1525 ct., Chry santen, grootbloemig 70 ct., id. tros 610 ct., Physalis Franchettii 815 ct., Clematis Durandii 1530 ct., id. Prins Hendrik 56 71 ct., Le Coultre 58 ct. KATWIJK AAN DEN RUN, 19 Sept. Groentenveiling. Eigenheimes, groote, p. kist van 25 K.G. 0.500.70, Bloemkool I ƒ12—17.50, id. II ƒ6.20—10.90, Bospeen ƒ5 6, Sla 0.701.20 per 100 stuks. Roode kool 2.50—3.50, Gele kool 2.50—3, Groe ne kool ƒ34, Uien ƒ1.202.60, Princesse- boonen 1620, per 100 K.G. Waspeen 50 90 cent, Kroten 4560 ct. jer pist van 20 K.G. HAZERSWOUDE, 19 Sept. Eierenvei- ling. Kippeneieren 4.705.10, eenden eieren 3.353.40 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM, 19 Sept. Groenten veiling. Eng. komkommers le soort 2.10 2.80, 2e soort 1.502, 3e soort 1. Gele komkommers le soort ƒ3.10—4.60, 2e srt. ƒ1.80—2.50, 3e srt. ƒ1.10—1.40. Kropsla le soort 0.601.20, Peen 3.304, Bloem- kool le soort 12.5013.50, 2e soort ƒ5.60 8„ uitschot 2.503.50. Tomaten midd. 22.40, gr. ronden 22.50, 2e soort 22.10, 3e soort ƒ2. Andijvie per 100 ƒ0.501.80. Andijvie per 100 KèG. ƒ2 2.20. Spinazie per 4 K.G. 2440 ct., Poste lein 23.10. Rabarber per 100 bos 23, Snijboonen 1025 ct., Spercieboonen 16 24 ct., Prei ƒ2.70—3, Selderie, ƒ0.70—!, Meloenen 1028 ct., Druiven 13.1014.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7