AcacïemSenïeuws Laatste bcFicSiten DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HARE MAJESTEIT. Hedenavond spreekt de weleerw. heer H. de Greeve in de groote zaal van hotel „Den Burcht". Het onderwerp van zijn rede is: „Hare Majesteit". De aanvang is om 8.30 uur. Deze bijeenkomst is een herdenking van het 40-jarig regeerings-jubileum van H. M. de Koningin. Allen, ook de ouderen, worden uitge- noodigd deze bijzondere bijeenkomst bij te wonen. De muzikale opluistering van dezen avond zal geschieden door het muziekge zelschap „Franz Schweitzer". Toegangsbewijzen zijn aan de zaal ver krijgbaar. MOOI EN VRUCHTBAAR LEEKEN- APOSTOLAAT In een dezer dagen gehouden vergade ring van het leeken-apostolaat van de pa rochie O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph werd door den secretaris een jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ont- leenen: Er werden dit jaar circa 8000 Zondag missaais verkocht. Uit de in de kerk han gende boekenstallen werden Bazuin's, boeken en brochures verkocht, ten getale van 290 stuks. De actie voor de R.K. scholen wederom evenals vorige jaren gehouden, had tot resultaat, dat practisch alle kinde ren uit R.K. gezinnen op een onzer scholen gaan. Het huisbezoek aan diegenen, die zich !r. de parochie komen vestigen had aan 352 adressen plaats. Hier komen nog bij de huisbezoeken aan de adressen door de geestelijkheid aan het leeken-apostolaat op gegeven. Het leeken-apostolaat heeft meer dan 100 abonné's op het bekende Apologetisch weekblad „De Bazuin". Op het maandblad „Goed Volk" meer dan 125. Iedere week wordt de gelezen „Bazuin" weer bij verscheidene abonné's opgehaald en aan anderen verstrekt. Het Intronisatie werk wordt op krachtige wijze bevorderd. Vanwege het kosthuizenbureau werden aan ieder, die een R.K. kosthuis zoekt, gra tis adressen verstrekt. Op deze vergadering kwam ook het be sluit tot het weer inwerking stellen van het Informatie-bureau. Aan dit bureau worden gratis alle moge lijke inlichtingen en, wanneer noodig, lec tuur over allerlei vragen of moeilijkheden op godsdienstig en sociaal gebied versterkt. ST. JOSEPHS GEZELLEN- VEREEN1GING. Zondagavond had in een intiemen kring van Praeses, Vice-Praeses. Raad van Be stuur, het Commissariaat van beide afd., genoodigden en gezellen het afscheid plaats van Steph. Menken, als Senior der Gez. Vereeniging. Voorafgegaan door de Kolpings-Lijfwacht trad de Senior nu eens niet in actieven dienst met verloofde en enkele familie leden, de zaal binnen, waarbij het Muziek gezelschap „Frans Schweitzer" het pro gramma inzette. Na een welkomstwoord werd door allen het Vlaggelied gezongen, terwijl door de K. L.'ers een vlaggehulde werd gebracht. Vervolgens nam de Eerw. Praeses het woord en richtte zich tot den Senior, die om stu dieredenen de Gezellen-Vereeniging gaat verlaten. De Eerw. spreker memoreerde het eerste contact als Praeses met Steph. Menken, waar hij vóór een vijftal jaren geleden reeds de functie van Senior vervulde en een daad werkelijke steun was, vooral voor de onder- afdeelingen, die hulp het meest noodzake lijk hadden. Ook als verzorger der Gezellen- rubriek hebben de gezellen hem leeren kennen; begaafd met vele talenten en een goeden kijk op de belangrijkste gebeurte nissen rondom het Centraal Verband en daarbuiten. De Eerw. Praeses zegt hem dank voor al zijn werken, want zulk vereenigings- werk vraagt offers van den persoon, hoe wel het in vele gevallen niet gewaardeerd wordt, of eerst dan wanneer een persoon afscheid neemt. De Paeses meent, dat zulks in de Gezellen vereeniging nooit .is voorge komen, omdat de geest steeds goed was. Er zijn natuurlijk wel eens moeilijkheden, maar deze zijn altijd in de beste verstand houdingen opgelost; waarlijk deze Senior was mijn rechterhand in denken en doen, aldus getuigde spr. Namens de Gezellen bood de Eerw. Prae ses hem een enveloppe met inhoud aan, welke voor aanschaffing van studie-lectuur een herinnering moge zijn van werken en leven met de gezellen. Namens den Raad van Bestuur eveneens een enveloppe en een aardewerk plaquette, voorstellende den H. Stephanus. Met den wensch, dat God hem de kracht moge geven zijn studie te mogen voltooien, besloot de Praeses zijn afscheidswoord. Hierna was het woord aan den Senior, die in het kort de leidende figuren memo reert, aan wien hij zijn leiding te danken heeft, o.a. aan kap. v. d. Ven en den hui- digen Praeses kap. Schrama, alsmede het contact dat hij heeft gehad met de vele onderafd. van gehuwde en ongehuwde ge zellen, het commissariaat en vooral met den huismeester W. Boogers, aan wien hij zeer veel te danken heeft. Afscheid nemen is altijd iets onaange naam, maar een herinnering kan blijven en zal blijven aan de Leidsche Gezellen. Met een vast vertrouwen in de toekomst nam spr. afscheid van allen zonder één uit zondering, met een „Trouw aan Kolping". Hierna verzorgden enkele gezellen het humoristische gedeelte met een griezelig schimmenspel uit de practijk van een dok ter en enkele vlotte voordrachten, waarbij het muziekgezelschap met het eerste optre den van den refreinzanger haar debuut maakte. Alle begin is moeilijk, maar, die waagt.... wint! JUFFROUW SNIP EN JUFFROUW SNAP. Juffrouw Snip en juffrouw Snap twee dames met een nationale reputatie bren gen in deze dagen een officieel bezoek aan Leiden. Het Luxor-theater heeft, haar ten gerieve, twee avonden het film-program ma ter zijde geschoven om de praatzieke radio-tantes aan het woord te laten. Het coquette tweetal in het normale leven de heeren Willy Walden en Piet Muyselaar treedt als een oubbel-ster op in de Luxor-revue. Zooals in iedere revue, wordt- ook in deze opgewekt gedanst, sen- timenteele en levenslustige liederen ge zongen en in enkele korte tafereelen „gek heid" verkocht alles tot vreugde van het publiek. Doch het groote oogenblik Van den avond, en daarop zit ieder te wachten, is de verschijning in levenden lijve van juf frouw Snip en juffrouw Snap. De twee dames vermogen niet, al zijn ze nog zoo fraai toegetakeld, eenig sex- appeal uit te oefenen. Desondanks werden zij zoowel door het mannelijk als-het vrou welijk publiek met een stormachtig applaus ontvangen. Wat juffrouw Snip en juffrouw Snap el kaar te vertellen hebben is roddel-praat van begin tot eind. Het publiek, in plaats van zijn afkeuring daarover te kennen te geven, heeft dit geleuter toegejubeld! De twee vriendinnen hebben vervolgens een gees tige radio-voordracht gehouden vanuit Keulen, Parijs, Londen en Moskou. In een nieuwe rol kon men de dames be wonderen tijdens de slot scène, namelijk als houterige en harkerige acrobaten. Deze slot-scène is het optreden van twee lenige, gracieuse „pantertjes", die door forsche mannen heen en weer gesmeten worden alsof het peper-noten zijn. Daar moesten ook juffrouw Snip en juffrouw Snap het hare van hebben jaloersch als zij waren op de beide pantertjes. Maar de forsche mannen vonden in deze twee dames hun evenknie! Deze allerdwaaste scène deed de deur toe van de jolige Luxor-revue, die uitmuntte door keurige afwerking. Het optreden van de chorus-girls maakt het noodzakelijk een stevig voorbehoud te maken. De voorstelling wordt hedenavond te 7 uur en te half 10 herhaald, waarna de dames Snip en Snap zich weer terugtrekken in de onzichtbaarheid van de radio. DE E. H. D. RUKTE GISTEREN ZESMAAL UIT. 't Is gisteren een drukke dag geweest voor den Eerste Hulp-Dienst, wijl niet minder dan zesmaal hulp moest v/oidcn verleend bij ongevallen binnen eea tijds ruimte van 7 uur. Te half een geschiedde zulks voor de eerste maal, toen in de Kolfmakerssteeg de 34-jarige bloemist B. v. d. R., wonend aan den Nieuwe Rijn met zijn broek tus- schen de ketting en het tandwiel van zijn fiets vastraakte. De man viel en brak dén rechterpols Te 1.50 uur viël: de 11-jarige H. S. uit de Doelensteeg op de Pieterskerk straat van een ijscowagen, waardoor hij vieeschwonoen aan de linkerknie opliep. Te 2.15 uur is de 14-jarige loopjon gen P. M. uit de Tollensstraat toen hij over het hek bij de Pieterskerk was ge klommen aan het linkergedeelte van zijn zitvlak verwond. Te 4.30 uur werd- de 10-jarige I. V. van de Oranjegracht op het veilingter rein aan den Zoeterwoudschen weg door een paard in de zijde getrapt, toen jon gens met steenen naar het dier hadden gegooid. Hij kwam er gelukkig met eenige ontvellingen af. Te 4.45 uur is de 50-jarige E. T. uit de Timorstraat op een bouwwerk achter de Balistraat van een stelling gevallen en met het linkeronderbeen op een hei blok terecht gekomen. De dokter van den E.H.D. constateerde, dat het been uit de kom was geschoten en dat het vermoe delijk gebroken was. Te 7.10 uur is het 5-jarig meisje N. G. J., op de Mare wonend, toen he.t met de autoped plotseling aldaar den weg overstak door een onbekend gebleven wielrijder aangereden, waardoor het kind verschil lende verwondingen opliep. In alle gevallen werden de slachtoffers naar heb Acad. Ziekenhuis vervoerd. DE L.P.S.V. EN HET H.L.O.-DIPLOMA. Sinds eenige weken zijn onder leiding van den Inspecteur G. H. van der Ham een 36-tal politiemannen, leden van de Leidsche Politie Sportvereeniging, waar van de jongste 22 en de oudste 45 jaar is, in training gegaan, teneinde deel te kun nen nemen aan de proeven, welke van wege de Nationale Vereeniging voor Har monische Lichaamsontwikkeling door het Werkcomité Oegstgeest-Leiden omstreeks half October a.s. te dezer stede zullen worden afgenomen. JAARBOEK LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij H. E. Stenfert Kroese's Uitgevers- Mij. alhier is verschenen het Jaarboek 1938 der rijksuniversieit alhier. Het lijvig boek werk bevat weer allerlei gegevens omtrent de Universiteit en haar talrijke instellin gen. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 6733. Leiische Specerij- handel, Leiden, Leeuwerikstraat 10. Wijziging. 6819. Meyer en Co. Voor schoten, Papelaan 108. Handel in tuin- en landbouwbenoodigdheden en -machines, enz. Door uittreding van den beheerenden vennoot J. P. Meyer, is de vennootschap en commandite ontbonden, met ingang van 25 Juli 1938. Het bedrijf wordt voortgezet door W. Hölscher, als eenig eigenaar, onder den naam: Meyer Co. Volmacht verleend aan: Chr. A. Holthuizen. (B.P.). VER. TOT BEVORDERING VAN DE OPLEIDING TOT INSTRUMENTMAKER. Geslaagd zijn voor: leerling-instrument maker: de heeren P. G. Farber, Amsterdam, W. Duk, Leiden, A. Reynen, Amsterdam, A. Kuperus, Amsterdam, E. Koebrugge, Deventer, B. de Ligt, Amsterdam, S. Meyer, Amsterdam, H. Kort, Amsterdam, Tj. Zon dervan, Elim bij Róogeveen, W. J. J. Po- lanen, Leiden, J. Besselsen, Ermelo, W. van Beelen, Katwijk aan Zee, M. W. Galjaard, Leiden, J. B. Veldhoen, Deventer, J. W. Breedveld, Rotterdam, J. Chr. Zijdeveld, Rotterdam, S. van Gijn, Leiden, P. G. Spie renburg, Hazerswoude, W. Brinks, Leiden, J. Hoogwerf, Den Briel, allen leerling van de Leidsche Instrumentmakersschool. Gezel-Instrumentmaker: de heeren B. van Wamelen, Delft; H. J. Herfst, Amster dam; G. W. A. van den Broek, Utrecht; W. Momberg, Leiden, B. Kool, Utrecht; W. de Bruyn, Rotterdam, de laatste vier van de Leidsche Instr.makr. School. Leerling-Glasslijper: de heeren: S. P. Robbers, Leiden; J. W. Wassenaar, Leiden, Leidsche Instr.mkr. School. Leerling-Glasblazer: de heeren: T. van Vulpen, Amsterdam; F. Farber, Amster dam; B. Jansen, Amsterdam; J. G. A. Les- terhuis, Amsterdam; K. de Jong, Zaandam; J. W. de Kruyff, Amsterdam; H. van Da len, Delft; J. Roele, Amsterdam; W. van Gellicum, Amsterdam J. van der Linden, Leidsche Instr.mkr. School, Leiden; R. Lefebure, Leidsche Instr.mkr. School, Mon- tréal. Gezel-Glasblazer: dë heeren G. Ti'gche- laar, Amsterdam; C. M. van den Bosch, Amsterdam'; W. J. Oosterling, Delft. Onder leiding van den secretaris den heer J v. d. Linden en den penningmeester, den heer J. Sloot, .maakten de dames der leden van de Leidsche afdeeling van den Centr. Bond van Werkmeesters een excursie naar de Levers Zeepfabrieken, de bekende Sun light Zeepfabrieken'te Vlaardingen. Voor dezen keer gingen de dames der leden op reis. Aan de zeer goéde stemming van deze groep was het kennelijk merkbaar, dat dit uitstapje zeer naar aller genoegen was. Te 11.20 uur arriveerde men per auto aan de fabriek, alwaar een hartelijke ontvangst wachtte. Hierna werd de fabriek bezichtigd en een kijkje genomen in dit groote be drijf. Aan het slot sprak de secretaris J. v. d- Linden namens de excursisten zijn dank uit voor den genotvollen dag. De reis werd hierna voortgezet naar Hoek van Holland, het Westland en Den Haag. CORRESPONDENTIE. Redactie-adres van „Katholieke Vrouw" is: mej. Irma Meyer, Lange Nieuwstraat 63 a, Utrecht. OMGEVING OEGSTGEEST DE SCHOLEN OPEN. Be burgemeester heeft bepaadl, dat alle scholen voor lager onderwijs Don derdag weer zullen worden geopend. De burgemeester geeft echter in over weging de kleuterscholen en kinderbe waarplaatsen nog gesloten te houden. LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen Indisch Recht de hee ren A. H. Metzelaar (Den Haag), N. F. v. d Berg (O egstge est). Binnenland DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. IN DE RIDDERZAAL. Ter aanvulling van ons verslag in het tweede blad, meldt men ons o.m. nog de volgende bijzonderheden: Tegen twaalf uur begon de Ridderzaal zich te vullen met Kamerleden en genoo digden. De groote gdthische hal, die straal de van de honderden lichten der kroonluch ters, bood den feestelijk-bonten aanblik van vele in gala gekleede hoogwaardigheidsbe- kleeders, die zich in druk gesprek door elkaar bewogen en elkander begroetten. Reeds vroeg verschenen de hier te lnade vertoevende Indische vorsten in hun prach tige gewaden en namen de zetels in voor het gestoelte van den voorziter. In de uni form van oud-minister verschenen de Ka merleden van Lidth de Jeude, Oud, Deckers en van Schaik. In generaalsuni form waren de héér Bajetto en Duymear van Twist, de heer Tilanus verscheen in de uniform van majoor der artillerie. De pro fessoren de Zwaan en Kranenburg waren in toga gehuld, terwijl pater Beaufort in ge kleede jas verscheen. De andere Kamerle den waren ofwel in ambtsgewaad, ofwel in rok, jacquet of colbert gekleed. Van de vrouwelijke Kamerleden waren er mevrouw Bakker-Nort, mevrouw de Vries-Bruins, mej. Pelletier en mevrouw Mackay-Katz. De leden der communistische fracties wa ren afwezig. In totaal waren buiten den voorzitter 121 Kamerleden, inbegrepen de commissie voor in- en uitgeleide, in de zaal. Nadat de voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steen wijk op het voorzittersge stoelte had plaats genomen, deed de grif fier voorlezing van het besluit van diens benoeming tot voorzitter der Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal. De voor zitter deelde daarna mede, wie tot leden der commissie van in- en uitgeleide wa ren benoemd. Het was ongeveer één uur toen de minis ters, eenige oogenblikken daarna door de leden van den Raad van State gevolgd, de Ridderzaal betraden en, na den voorzitter te hebben begroet, zich onder de aanwezi gen mengden in levendig gesprek. Minister Patijn was niet aanwezig. Minister Colijn droeg het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, evenals de voorzitter der vereenigde vergadering, mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk en mr. D. Fock. De heeren van Karnebeek en van Lidth de Jeude droegen het grootkruis der Huisorde van Oranje. Minister Slotemaker de Bruine en mr. Oud het grootkruis van de kroonorde van Italië, jhr. de Geer dat van de Leopoldorde van België, de heeren van Schaik, en Aalberse dat van de Olafs- orde van Noorwegen, de heer Beelaerts van Blokland en Deckers dat van de Eiken kroon van Luxemburg, generaal Muller Massis dat van de orde van het zwaard van Zweden en de ministers Steenberghe en Weiter dat van de orde van Leopold II van België, evenals de Staatsraad mr. Kan. Staatsraad mr. Limburg droeg het groot kruis van de kroonorde van Roemenië. Ongeveer tien minuten over een klopte de voorzitter met den voorzittershamer, ten teeken dat de Koningin in aantocht was. De aanwezigen begaven zich hierop naar hun plaatsen. Voor den voorzitterszetel, te genover den troon, namen de leden van het Kabinet op de eerste rij plaats, daarachter zaten de leden van den Raad van State, terwijl de derde rij door de Indische vorsten werd ingenomen. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, nam zijn traditioneele plaats in op de eer ste rij der stoelen ter rechterzijde van den troon. De Koningin werd naar haar troon be geleid door den voorzitter der commissie van in- en uitgeleide, het eerste Kamerlid prof. de Savornin Lohman. Zij was gekleed in een satijnen gewaad van vieux-rose met goud, met sleep. Zij had een hoed op van dezelfde stof met aigrettes. Als versiering had zij daarbij een paarlen collier, terwijl zij het groot kruis van den Nederlandschen Leeuw droeg. Met zachte, doch heldere stem las de Ko ningin de troonrede. Ongeveer een kwar tier duurde deze voorlezing, die in diepe stilte werd aanhoord. Onmiddellijk na het einde hief generaal Duymaer van Twist een driewerf hoera op de Koningin aan, dat door alle aanwezigen staande werd overgenomen. Terugkomst ten paleize. Omstreeks kwart voor twee is de stoet op den terugweg weder bij het paleis aan gekomen. Enkele oogenblikken, nadat de Kóningin het paleis is binnengetreden, verschijnt zij voor een van de ramen op de eerste ver dieping, terwijl het publiek haar een spon tane hulde brengt. Nogmaals weerklinkt het „Wilhelmus" en, eerst als de laatste tonen daarvan zijn verstorven, trekt de Koningin, na hartelijk wuiven, zich in haar vertrekken terug. OUDE MAN DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Vanochtend omstreeks elf uur is twee honderd meter voor den onbewaakten over weg te Gilze-Rijen de 72-jarige J. P. Wil- lems door een trein gegrepen en gedood. De man, die tijdelijk bij familie in Gilze- Rijen vertoefde, was vanochtend gaan wan delen. Om onbegrijpelijke redenen leidde zijn wandeling langs de spoorbaan, welke hij vermoedelijk door een binnenweg be reikt heeft. Hij was doof en heeft waar schijnlijk daardoor den trein niet hooren aankomen. De man werd gegrepen en on middellijk gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje overgebracht. HONDERD JAAR R.V.S. De Levensverzekering-Maatschappij N.V. Rotterdamsche Verzekering-Societeiten (R. V.S.) zal op 24 September a.s. den dag her denken, waarop haar bedrijf 100 jaar gele den aanving. Bij deze gelegenheid heeft de Maatschap pij een herinneringsbord uitgegeven met de beeltenis van Johan de Witt, den grond legger van de Levensverzekeringsweten schap. Dit bord is ontworpen door Jaap Gidding en uitgevoerd door „De Porceleyne Fles" te Delft. Tevens heeft de jubileerende N.V. een boekje het licht doen zien, dat den titel draagt: „Op den drempel der toekomst". Daarin laat de Maatschappij in beeld en geschrift zien, welk een omvang het bedrijf nu na 100 jaar heeft gekregen. Een keurig verzorgde uitgave. Ter herdenking van het 100-jarig bestaan zullen Zaterdagmorgen om 10.30 uur com missarissen, directeuren en personeel in de groote Doelezaal, Coolsingel 36, Rotter dam samenkomen. Des middags wordt receptie gehouden op het Hoofdkantoor der R.V.S.Westerstraat 3 (ingang Zalmstraat), Rotterdam, van 15 uur tot 16.30 uur. Buitenland CHAMBERLAINS VERTREK NAAR GODESBERG NOG NIET VASTGESTELD. LONDEN, 20 September. (A.N.P.) Vol gens de laatste aanwijzingen, aldus de di plomatieke correspondent van Reuter, zul len de schikkingen voor een tweede bezoek van Chamberlain aan Hitier niet worden getroffen, aleer te Londen van de regeering van Tsjecho-Slowakije antwoord zal zijn ontvangen. Om één uur vanmiddag was van de Tsje chische regeering nog geen antwoord ont vangen.' PRAAG HEEFT NOG NIETS TOEGEGEVEN. LONDEN, 20 September (A.N.P.). De legatie van Tsjecho Slowakije te Londen heeft tegenover Reuter de volgende ver klaring afgelegd: „De Tsjechische gezant heeft vandaag omstreeks het middaguur verbinding ge had met Praag en de hoogste autoriteiten gesproken. Er is nog ge en beslissing door de Tsjecho Slowaaksche regeering genomen ten aanzien van het plan. Alle berichten, welke op een dergelijke beslissing vooruitloopen, zijn voorbarig en schadelijk voor den reeds moeilijken toestand in Tsjecho Slowakije. OFFICIEELE MEDEDEELING TE PRAAG. PRAAG. 20 September (A.N.P.). Het officieele Tsjecho Slowaaksche Nieuws bureau heeft vandaag een verklaring gepubliceerd, waarin ontkend wordt, dat eenige beslissing zou zijn genomen ten aanzien van de Engelsch- Fransche voorstellen. HONGAARSCHE MINISTERS TE BERCHTESGADEN. BERLIJN, 20 September. (A.N.P.) Van officieuze Duitsche zijde wordt verno men, dat de Hongaarsche minister-pre sident Imredy en de minister van buiten- landsche zaken, Van Kanya, Dinsdag voor een bespreking met de Fuehrer op den Obersalzberg bij Berchtesgaden heb ben vertoefd. Aan de besprekingen heeft van Duittsche zijde ook rijksminister van Buitenland- sche Zaken, Von Ribbentrop, deelgeno- NIEUWE INCIDENTEN IN HET SUDETENLAND. PRAAG, 20 Sept. Het Tsjecho-Slo- waaksche telegraaf-agentschap meldt: In den afgeloopen nacht hebben uit Duitsch- land gekomen gewapende benden verschil lende aanvallen gedaan op de Tsjecho-Slo- waaksche grenzen. Vanochtend om even over tweeën heeft een bende van ongeveer vijftien man, gewapend met geweren en revolvers, een aanval gedaan op het doua nekantoor te Neusorge bij Braunau. Drie Tsjechische tolbeambten, die zich in wetti gen staat van zelfverdediging bevonden, hebben gebruik gemaakt van hun vuurwa penen en twee handgranaten geworpen. Toen versterkingen waren ontboden, vluchtten de aanvallers naar Duitschland. Een tweede overval werd door onbeken den uitgevoerd bij Dauba. Zij hebben stee nen geworpen naar een soldaat, die licht gewond werd. Tegen drie uur vanochtend heeft een bende van twaalf man, die uit Duitschland waren gekomen, en voorzien waren van wa pens en granaten van Duitschen oorsprong, een overval gepleegd op Ebersdorf bij Friedland. De aanval was eerst gericht op de doua ne en later op het postkantoor. Ten slotte probeerde de bende de plaats te bezetten. Van Tsjecho-Slowaaksche zijde namen een afdeeling gendarmerie, een compagnie soldaten en politie, gesteund door pantser auto's deel aan den strijd. Van de soldaten en beambten werden zes personen gewond. Ook de aanvallers hebben gewonden, doch dezen werden naar Duitsch grondgebied overgebracht. Men heeft vastgesteld, dat de aanval lers leden waren van het Sudeten-Duitsche legioen. Op het oogenblik is het in de plaats kalm. Gendarmerie en militairen hebben ver schansingen ingericht. Vannacht heeft zich nog een vierde incident voorgedaan. Het douanekantoor ta Kleine Aupa (district Marchendorf) werd in brand gestoken. De aanval werd van Duitsch gebied uit geleid en tot twee malen aan toe herhaald. INCIDENT BIJ SCHMIEDEBERG. SCHMIEDEBERG (Silezië), 20 Sept. (A.N.P.) Het Duitsche Nieuws Bureau meldt, dat het Dinsdagochtend te om streeks half vijf tot een schietpartij is ge komen tusschen Tsjechische grenstroepen, die het vuur hadden geopend op Sudeten- Duitsche vluchtelingen en dienstplichtige Sudeten-Duitschers, die zich in uniform en met de wapens van hun troepenafdee- 11 ng hadden verwijderd en met de overige vluchtelingen Duitsch Rijksgebied pro beerden te bereiken. De Sudeten-Duit schers troffen met handgranaten het Tsje chische douanekantoor, van waar uit met machinegeweren werd geschoten. Het ge bouw geraakte in brand en werd in de asch gelegd. De Sudeten-Duitsche solda ten namen een Tsjechischen gendarm en een beambte der douane gevangen. Een gendarm werd gedood. Pas tegen acht uur werd het vuur gestaakt. Tijdens de schiet partij verkeerde een Duitsche douanepa trouille op Duitsch: gebied in levensge vaar. Er zijn drie vrouwen en twee kin deren gewond. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.923'g Berlijn 74.10 Parijs 5.OOI/2 Brussel 31.16 Zwitserland 41.91 Kopenhagen 39.85 Stockholm 46 021/o Oslo 44.85 New York 1.85 Praag 6 39

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3