Gewapend Tsiecho-Slowakije Dc strife! in het verre Oosten ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Waar de Kanonnen geladen zijnen gericht De vestinggordel aan de grenzen (Van onzen militairen medewerker). De spanning nadert haar hoogte punt, en aller oogen zijn gericht naar Praag, dat in koele bereke ning de kansen weegt. En de kan sen kunnen gewogen worden! Want niet voor niets komen op het budget van Tsjecho-Slowakije meerdere millioenen voor ten be hoeve van de bewapening, voor forten, luchtmacht en luchtaf weer Wie in deze dagen het Tsjecho-Slowaak- sche leger overziet, kan moeilijk geloo- ven dat deze macht iets meer dan twintig jaar geleden gegroeid is uit troepjes over- loopers, die uit het Oostenrijk-Hongaar- sche leger deserteerden, en in Frankrijk, Italië en Rusland de z.g. Tsjechische le gioenen vormden. De strijdwaarde was gering. Maar de verziende politicus Masa- rijk wist in December 1917 toch van Poin- caré gedaan te krijgen dat er een zelf standig Tsjecho-Slowaaksch leger werd opgericht. In 1919 kwam de opbouw van het le ger in handen van een Fransche missie, en de chef van deze Militaire missie Ge neraal Mittelhauser, was tevens chef van de Tsjecho-Slowaaksche Generale Staf. Maar toen het Tsjecho-Slowaaksche leger groeide en sterker werd, trokken de Fran- schen zich uit de leidende posities terug. Zware lasten drukten op de bevolking om het leger in stand te houden en volwaar dig te maken. Maar de huidige gebeurte nissen hebben doen zien, hoe no dig deze lasten waren. Het jaarlijksche contingent. De Militaire Wet legt dertig dienstjaren op waarvan er twee in actieven dienst moeten worden doorgebracht. Het jaar lijksche contingent bedraagt 83.000 man schappen. Het leger telt aldus in vredes tijd meer dan 10.000 oficieren, 9000 be roeps-onderofficieren en 160.0(70 manschap pen. Het leger bestaat uit: 7 legercorpsen 15 Infanterie-divisies 2 berg-divisies 4 snelle-divisies (cavallerie en gemotori seerde troepen) forttroepen en grens- bataillons 4 tankregimenten reserve troepen (artillerie-genie). De luchtmacht omvat: 1 bombardements brigade een jachteskader 3 gemeng de eskaders voor de verdediging van het gebied; in totaal meer dan 700 vliegtuigen. In oorlogstijd kan het aantal eenheden bijna verdubbeld worden. Sommige divi sies zullen echter eerst na een week of 10 dagen gereed zijn. Het opperbevel is in 4 afdeelingen ver deeld: Bohemen (Praag), Moravië (Brno), Slowakije (Bratislava) en Sub-Karpa- tisch Rusland (Kosice). Over de waarde van de luchtmacht valt nog te vermelden, dat Tsjecho-Slowakije met zijn luchtmachtmateriaal op het In ternationaal Concours te Zürich op de eerste plaats kwam," wat betreft leger vliegtuigen in actieven dienst. De waarde van het leger. Hier moet worden vooropgesteld dat het Tsjecho-Slowaaksche leger zich in geen enkel geval kan meten met Duitschiand, wanneer het gaat om een enkelvoudig duel. Maar het brandpunt van de onzekere toekomst ligt juist in die laatste voor waarde. Want er wordt gerekend op hulp van Frankrijk en minstens op Rusland. Men rekent erop, dat Duitschiand niet al zijn materiaal naar de Oostgrens kan stu ren.... er zal nog een andere grens in gevaar zijn! De Tsjechische leiders we ten, dat de Rusische hulp zich in de eer ste tijd zal moeten beperken tot de lucht macht. Twaalfhonderd kilometer liggen tusschen de Westgrens van Bohemen en de Russische grens. Het is een ontdekking van den laatsten tijd, dat de eerste dagen beslissend zijn. Madrid en Sjanghai hebben geleerd, dat een oorlog, die niet in enkele weken tijd gewonnen is, óf een verloren oorlog is, óf joo uitputtend, dat van een Pyrrhus-over- winning gesproken zou kunnen worden. Welnu, de Tsjechische leiders zijn ervan overtuigd en deze overtuiging steunt niet op zelfoverschatting dat het le ger, aan zichzelf overgelaten, minstens een maand, hoogstens vier maanden stand zou kunnen houden. Hierbij wordt veel steun verwacht van de Vestingen aan de grenzen. De Fransche invloed op het Tsjechische leger heeft zich niet beperkt tot de op leiding van militairen in de eerste jaren na het ontstaan van de Tsjecho-Slowaak sche republiek. Langs de Duitsche en vroegere Oosten- rijksche grens is een vestinggordel ver rezen (gedeeltelijk in de grond gebouwd) die een niet toevallige gelijkenis vertoont met de Fransche Maginot-linie. Alle grens gebieden, die als „invalspoorten" voor een vijandig leger gunstig gelegen zijn, zijn met massale vestingbouwwerken ver sperd. Deze werken werden begonnen in 1935, toen de dreiging van een sterker wordend Duitschiand zich deed gevoelen. Betrouwbaarheid van het leger. De Tsjecho-Slowaaksche republiek kan niet bogen op een homogene bevolking, en dit was veelal aanleiding om te twijfe len aan de betrouwbaarheid van het le ger. Maar is deze twijfel gerechtvaardigd? Het was de Tsjechische regeerirtg langer dan vandaag bekend, dat de Suddten hon derd procent anti-Tsjechisch, en dat de Slowaken niet voor honderd procent pro- Tsjechisch zijn! Dat is geen ontdekking van het buitenland geweest.... En de regeering heeft haar maatrege len desovereenkomstig genomen. In het leger zijn de kaders voor 98 procent Tsje chisch! De speciale troepen in dieinst van de Generale Staf zijn geheel Tsjechisch! Per regiment gaat het Sudeten-D'uitsche element nooit de 15 procent te boven. De Duitsche grens wordt bewaakt door leger eenheden, die voor 100 procent Tsjechisch zijn. De soldaten zijn dapper en volhar dend, en de meesten zijn intelligent. In Bohemen zijn geen analphabeten. Degelijke oorlogsindustrie. Onze moderne tijd kent in oorlogsdagen, nog een ander probleem, het economisch probleem. Op dit gebied neemt Tsjecho- Slowakije in Centraal Europa de tweede plaats in na Duitschiand, en staat zelfs ver boven Italië. De Skoda-fabrieken heb ben vijftigduizend arbeiders in dienst, enkele jaren geleden slechts 10.000. In de wapenfabrieken van Brno wordt op tien voudige sterkte gewerkt. Naast de Skoda- fabrieken bestagn in Tsjecho-Slowakije ongeveer 25 fabrieken, die geweren en kanonnen maken, terwijl negen fabrieken zich gespecialiseerd hebben op de fabri- katie van tanks en gepantserde vracht auto's. De industrieele mobilisatie staat zeker op hetzelfde peil als in Duitschiand, en de controle is uiterst streng. De Skoda- fabrieken zouden verwoest kunnen wor den, zonder dat de fabrikatie van oorlogs materiaal er onder te lijden zou hebben, want bijna de geheele oorlogsindustrie is 'geconcentreerd in een gedeelte van de Karphaten, dat practisch ontoegankelijk is voor de luchtmacht, en waarvan de na tuurlijke verdediging nog verhoogd wordt door een modern luchtafweer-apparaat. Nadruk verboden. De Sudeten-Duitschers in Tsjecho-Slowakije EEN KWESTIE VAN RECHT. De Volkskrant geeft de volgende o.i. zeer juiste beschouwing over de kwestie van de Sudeten-Duitschers in Tsjecho-Slo wakije: Met een enkel woord hebben wij reeds melding gemaakt van de verklaring, welke S.D.A.P. en N.V.V. bij monde van het dage lij ksch bestuur van den algemeenen raad ten aanzien van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk hebben afgelegd. De verklaring, waarin de dringende wensch werd geuit, dat de regeeringen der democratische en vredelievende staten hun uiterste krachten zouden inspannen „om Tsjecho-Slowakije voor onrecht en onder gang te behoeden en Europa voor den oor log te bewaren". Met dezen wensch zooals hij daar staat kunnen allen instemmen: wie toch zou te genover welk land onrecht willen zien ge pleegd, de ondergang van een land 'wen- schen, een Europeesche oorlog willen zien uitbreken? Wat wordt intusschen met den wensch van sociaal-democratische zijde bedoeld? Klaarblijkelijk, dat in Tspecho-Slowakije, met inwilliging van ettelijke wenschen der Sudeten-Duitschers, alles zal blijven zoo als het is. Nu sta voorop, dat slechts weinigen de manier waarop de Duitsche rijkskan selier is opgetreden, het systeem van in timidatie en bedreiging, zullen goedkeu ren: dit doen, voor zoover wij weten, alleen onze nationaal-socialisten. Strenge afkeuring verdient het ver zet, de opstand der Sudeten-Duitschers tegen de regeering te Praag. De afkeuring is te meer gerechtvaar digd, wijl onderhandelingen gaande zijn en van Engelsche zijde te hunnen be hoeve is en wordt opgetreden. Wat wij in Tsjecho-Slowakije zien gebeuren is revolutionair. Hiernaast staat intusschen de kwestie van het recht. Om die rechtvaardig te beoordeelen moet men teruggaan in de geschiedenis, wat van sociaal-democratische en communistische zijde liefst wordt vermeden. Het tegenwoordige Tsjecho-Slowakije is door de winnaars van den wereldoorlog ge sneden uit het gebied der dubbele Donau- monarchie: een groot stuk van Oostenrijk, een kleiner van Hongarije. Gedurende de wereldoorlog pleegden de leiders der Tsjechen en vele hunner aan hangers verraad aan hun vaderland, heul den met den vijand en droegen zoo tot de nederlaag bij van het land waaraan ze trouw hadden gezworen. Als belooning voor hun verraad werd de nieuwe staat Tsjecho-Slowakije gevormd met een bevolking van sterk uiteenloopen- de nationalisten. De Sudeten-Duitschers verzetten zich daartegen zoo goed als de Hongaren, maar hun verzet was machteloos: het trio Cle- menceau, Lloyd George en Wilson besliste. Men had Tsjecho-Slowakije noodig als bolwerk tegen Duitschiand, en daarom moest het een sterke staat worden met een talrijke bevolking. Zoo zijn de Sudeten-Duitschers tegen hun zin in het nieuw gevormde land opgeno men. Ter wille van het nationaliteiten-beginsel werden Oos£enrijk-Hongraije uiteenge- scheurd en versnipperd, maar de overwin naars keken niet zoo nauw of millioenen te recht kwamen bij een volk van andere na tionaliteit. Wij willen hiermee maar zeggen, dat de grondfout van alle ellende waarvan we nu getuige zijn schuilt in de manier waarop de Donau-monarchie werd verdeeld onder de vrienden: de ergerlijkste domheid die de overwinnaars van den wereldoorlog hebben begaan in hun zucht om Duitschiand met een krans van vijanden te omringen. Ter wille van de rust en de vrede in Euro pa zou men gewild hebben, dat in de faits accomplis ware berust en dat de regeering te Praag uit eigen beweging of op aandrang van haar buitenlandsche vrienden aan de Sudeten-Duitschers recht had laten weder varen, zooals men dat zou wenschen voor Hongaren, die onder het bewind van Bal- kan-staten zijn geraakt. Praag heeft dit twintig jaar lang ver zuimd. Kunnen zij die de rol van Masaryk en de zijnen tijdens de wereldoorlog goedkeu ren, het verraad der Tsjechen aan hun landsvorst toejuichen, er thans bezwaar te gen hebben dat de Sudeten-Duitschers, nu ze de kans schoon zien, het juk der Tsjechen pogen af te werpen? Is wat voor Tsjechen recht heette, geen recht voor de Sudeten-Duitschers? Mën kan in aangelegenheden als deze maar één maatst? aanleggen, niet twee. En daarom vragen wij of men tegenover Tsjecho-Slowakije van onrecht kan spre ken .indien het land gedwongen werd aan de Sudeten-Duitschers, die onder Oosten rijks bewind met hun positie zeer tevreden waren, hun vrijheid te hergeven? Met deze vraag heeft het optreden van den Führer en hebben allerlei gewenschte of ongewenschte omstandigheden niets te ma ken: het is eenvoudig een kwestie van recht. En een kwestie van consequent zijn. Transfer-regeling Tusschen Nederland en Duitschiand De parlementaire redacteur van de T ij d geeft bij deze regeling het volgende over zicht: Lang en moeizaam hebben dr. Hirsch- feld en de zijnen in Wiesbaden onderhan deld over de regeling van het betalings verkeer tusschen Nederland en Duitsch iand. Het resultaaat van hun besprekingen, neergelegd in een nieuwe transferover eenkomst en in de onveranderde continuatie van het geldende clearingverdrag voor een jaar, stelt het meerendeel der Nederland- sche bezitters van kapitaal-vorderingen op Duitschiand voor de wel zéér onaan gename ontdekking, dat zij in de naatste toekomst weer iets van hun tóch reeds ver minderde inkomen moeten missen. Alle punten immers, waarop de nieuwe transfer overeenkomst van de oude verschilt, hou den een vermindering van Duitschlands be talingsverplichtingen in. Men vergelijke slechts: Houders van: kregen krijgen vroeger: nu: Obligaties Maximaal Maximaal hypotheken 3 /2 pet. 3 pet. en langloopen- contant contant de leeningen 2 pet. -f 1 l/2pct. Holl.-Mark Holl.-Mark Dividenden: Max. 3 1/2 pet. 33 1/2 pet. 2 pet. contant Holl.-Mark Huren en 80 pet. cont. 70 pet. na pachten -f 20 pet. aftrek van Holl.-Mark kosten Daar komt bij, dat men niet meer, zoo als vroeger, vrij kan kiezen tusschen de Holland A-Mark en de Holland B-Mark door dat deze laatste is afgeschaft. Men kan dus zijn Holland-Marken, tenzij in en kele uitzonderingsgevallen, die nog wor den vastgesteld, niet meer voor 30 pet. van hun nominale waarde aan anderen over dragen, men moet ze persoonlijk de Hol land -Mark staat op naam in Duitsch iand gebruiken. Alleen de houders van winstaandeelen en van stuken Dawes- en Young-leening blijven op het niveau, waarop zij stonden. Dit alle vormt ongetwijfeld een hard ge lag en daarbij strekt de gedachte, dat de handelsdelegaties van andere landen er evenmin in slaagden veeren te plukken van den Duitschen kikker, dat zij zich even eens in steeds ongunstiger regelingen kre gen te schikken, slechts tot schralen troost. Een niet zoo schralen, een zeer reëelen troost kunnen echter de Nederlandsche be trokkenen putten uit het feit, dat onze de legatie, indien zij ook ten aanzien van het niveau iets heeft moeten prijsgeven, ten aanzien van den duur der overeenkomst een belangrijke en vooral een waardevolle concessie heeft weten te verkrijgen. Haar aanvankelijke opzet om althans ten deele tot een definitieve regeling te geraken mocht niet slagen, doch de nieuwe trans fer-overeenkomst heeft een looptijd van bijna drie jaren gekregen, terwijl het clea ringverdrag, dat eerst tegen het einde van dit jaar afloopt, reeds thans is geconti nueerd. Daarmede wordt in het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschiand al thans de grondslag gelegd van een zekere stabiliteit. De kans, dat een nieuwe her ziening nieuwe verrassingen brengt be staat in het transfer-verkeer de eerste drie jaren niet meer en de bij de clearing be- ti"okkenen hoeven niet tot het laatste nip pertje te wachten om te weten waar zij voor het volgend jaar aan toe zijn. Oók hun, die zich door de bepalingen van de nieuwe regeling min of meer gedupeerd voelen men hoeft overigens zijn geld niet in Duitschiand belegd te hebben om verlaging van het rente-niveau te onder gaan moet het herstel van zekerheid, van stabiliteit, waarnaar zoowel van Ne derlandsche als van Duitsche zijde wordt gestreefd, iets waard zijn. De gevaren eener valsche wereld beschouwing Oproep van het Zwitschers Episcopaat De bisschoppen van Zwitserland hebben een Herderlijk Schrijven uitgevaardigd bij gelegenheid van de biddag die door de Zwitsersche Katholieken gehouden wordt. In dit herderlijk schrijven wordt speci aal de aandacht gevestigd op de geeste lijke verdediging van het land. Op het oogewblik zoo schrijven de Zwitsersche Eisschoppen worden we niet zoozeer bedreigd door gevaren van politieken aard dan wel door de gevaren die ons bedreigen van de zijde eener valsche wereldbeschou wing, door gevaren op cultureel, zedelijk en godsdienstig gebied. Door middel van pers, film en radio dringt de ontkerstening door tot zelfs in het kleinste dorp in de bergen. Is het niet juist het modern-heiden- dom in zijn verschillende vormen, dat de geschikte voedingsbodem is waarop dwaal leer en valsche begrippen zoo welig tieren, zooals daar zijn de rassenwaanzin, het overdreven nationalisme en ce staatsalmacht, die thans verraad dreigen te plegen aan ons vaderland? Gelukkig leeft er nog een christelijke geest in ons volk en bestaat ernog hoog achting voor de menschelijke persoonlijk heid en eerbied voor het gezag, twee fac toren die als steun en grondpeilers zijn van het gezag en van de Staat. De menschelijke persoon is van God afhankelijk en verkreeg van den Schepper onaantastbare en onver vreemdbare rechten. Daarom is bij de vraag van de waardeering van de afstam ming van den mensch het voornaamste en meest doorslaggevende het feit van de af stamming van God. De waardeering overeenkomstig ras en bloed is iets van den tweeden rang en van ondergeschikten aard De gemeenschap der christenen, der gedoopten, is een gemeen schap van een hoogere orde dan de ge meenschap van ras en bloed. De moderne godloozenbeweging, het godloos communis me en het Christus-vijandige Nationaal- Socialisme mishandelen en vernietigen met een nog nooit vertoonde brutaliteit de menschelijke persoon en laten haar ver zinken in de massa, in de klasse, in het ras, in de natie, in den Staat. Vervolgens spreken de Bisschoppen over oe ondermijning van het gezag en speciaal het ouderlijk en kerkelijk gezag. Wie zich gewetenloos vergrijpt aan het gezag der ouders of van de Kerk, of dit klakkeloos becritiseert, bezondigt zich aan het gezag zelf. Tenslotte besluit het Herderlijk schrijven met een oproep om te bidaen voor het 'behoud van de wereldvrede. DE JAPANSCHE OPMARSCH NAAR HANKAU. Japanneezen melden successen. De Japansche troepen hebben bezit ge nomen van Sjangtjen, op 150 K.M. van Hankau, en het meer naar het Noorden gelegen Kwangstjau. Beide steden liggen op den weg, die de Japanneezen bij hun opmarsch naar Hankau volgen. Ook de stad Kwangtsjau, halverwege tus schen Koesjih en Sinjang aan het Zuide lijk deel van den spoorweg PeipingHan kau, is door de Japansche troepen geno men na een algemeen offensief. Daardoor wordt de opmarsch naar Hankau vergemak kelijkt. Chineesche oorlogsberichten. Het Chineesche persbureau meldt, dat hevig gevochten wordt aan het Jangtse- front en in Honan, waar de Chineezen hun stellingen konden handhaven, behalve ten Zuiden van den Jangtse, waar zij Joeitsjar.g en de omliggende stellingen moesten ont ruimen om zich naar het Westen terug te trekken. In Honan hebben de Japanneezen heftige aanvallen gedaan en aan beide zij den zijn zware verliezen geleden. VAN HET VATIC AAN DE H. STOEL EN HET TSJECHISCHE CONFLICT. Z. H. de Paus laat bidden voor den vrede. Ook het Vaticaan volgt met groote be langstelling de ontwikkeling van den poli tieken toestand. Het Pauselijk Staatssecre tariaat wordt iederen dag opnieuw op de hoogte gesteld van den loop der gebeurte nissen door de nuntiatuur van Praag. Veel vaker dan anders begeeft kardinaal Pacelli zich naar Castel Gandolfo om den H. Va der uitvoerig in te lichten omtrent den stand van zaken. De H. Vader heeft bevel gegeven, dat er in alle kloosters van Rome gebeden zullen worden verricht om het dreigend gevaar van de menschheid af te wenden. Ofschoon met in Vaticaansche kringen geen officieele verklaring wil afleggen, is men toch optimistisch gestemd en heeft men hoop, dat het complex van vraagstuk ken rond Tsjecho-Slowakije op een vrede lievende wijze zijn oplosing zal vinden. MISSIEVRIENDEN VAN LEIDEN EN OMGEVING Dat de Missie nog volop uw welgemeen de belangstelling geniet is me in deze da gen overduidelijk gebleken. M'n vriende lijk verzoek om gebruikte gramofoonplaten is van alle kanten met veel liefde en of fervaardigheid ontvangen. Zelfs door men- schen, die geen radio in huis hebben, en voor wie ze dus wel waarde bezaten. Ik stel er prijs op langs dezen weg alle ge vers en geefsters zoowel binnen als buiten de stad hartelijk te bedanken. De goede God zal u zegenen en allen, die mijn ge bed hebben gevraagd, zal ik den Gever van alle goed blijven aanbevelen, ook in de Missie. Buiten de velen, die zoo gelukkig waren mij te kunnen helpen, zijn er ongetwijfeld nog verschillende anderen, die met een tikje jaloerschheid hebben gezegd: „Ik zou dien Missionaris ook zoo graag helpen, maar ik heb geen gramofoonplaten. Vroeg hij maar eens iets, wat we wel hebben". Welnu, ook die Missievrienden krijgen hun kans. Want ik heb ook nog iets noo dig, dat voor de zielzorg in Oeganda onont beerlijk is, een motorfiets. U begrijpt, dat ik niet verwacht, dat er aan de Witte Ro zenstraat no. 5, evenveel motorfietsen als gramofoonplaten worden bezorgd. Ik zou er werkelijk geen raad mee weten. Ook verwacht ik niet, dat iemand mij het be- noodigde bedrag in zijn geheel in de hand duwt. (Das war' zu schön um wahr zu sein). Maar vele kleine giften kunnen een heele motorfiets maken. Misschien is er iemand, die een spaak wil geven; iemand anders, die wat meer muzikaal is aange legd, wil mij misschien den toeter bezor gen (noodzakelijk om kippen en varkens van den weg weg te jagen).En, als veel goede vrienden mij op die manier een bij drage voor een klein onderdeeltje bezor gen, zijn we er. U zult misschien denken, dat een mo torfiets voor een missionaris een weelde artikel is, maar niets is minder waar. Het volgende zal u eenig idee, geven van een parochie in Oeganda. Als de kerk in Lei den zou staan, zouden de grenzen onge veer als volgt loopen: in het Noorden tot Haarlem, in het Zuiden tot Rotterdam, in het Oosten tot Woerden en in het Westen tot voorbij Katwijk, 30 Kilometer de zee in. In dit gebied wonen, overal verspreid in de dorpen, de Katholieken en de hei denen. De mensch en, die het verst weg wonen, kunnen niet geregeld naar de kerk komen, en moeten dus van tijd tot tijd worden bezocht; vooral de pas-bekeer? den kunnen den steun van den priester niet missen. Maar vooral bij bedieningen bewijst de motor onschatbare diensten. Wanneer een boodschapper zes, zeven uur geloopen heeft om de hulp van den missionaris voor een stervende te vragen, dan is het van het hoogste belang, dat de priester zoo gauw mogelijk ter plaatse is om de H. Sacramenten toe te dienen. Soms is de stervende een heiden, die vraagt in de Kerk te worden opgenomen. Zoo ziet u, dat de moderne techniek uitmuntende diensten kan bewijzen aan het heerlijke werk van de redding der zielen. Bovendien spaart een motor de gezondheid van den missionaris. Sterfgevallen komen niet alleen voor 's nachts, als het frisch is, of 's morgens vroeg en tegen den avond, als de zon nog niet brandt, maar ook midden op den dag, als het vuurballetje recht boven je hoofd hangt te gloeien (Oeganda ligt vlak bij den evenaar). En er dan met een gewone fiets op uit te trekken, in een heuvelachtig ge bied, drie, vier uur lang, is een krachts inspanning, die op den duur het sterkste ge stel sloopt, terwijl het leven en de gezond heid van den misSicnaris toch zoo kostbaar zijn. Mijn bisschop Mgr. Reesinck had dit jaar aan de Congregatie zeven of acht pries ters gevraagd. Maar hij heeft er slechts twee gekregen. Er zijn dus in Oeganda ber gen werk te verzetten, terwijl wij aan den anderen kant uiterst voorzichtig met ons zelf moeten zijn, om gezond en fit te blij ven. Ik hoop u hiermede overtuigd te hebben, dat ik geen overbodige dingen vraag. Er puffen in Oeganda al meer motoren rond, die door de Katholieken van Leiden en omstreken zijn bijeengebracht. Zou er nog niet eentje bij kunnen gaan knallen, tot meerdere eer en glorie Gods en tot heil der zielen? Het moet voor u toch een innige voldoening zijn, te weten, dat gij door uw bijdrage, hoe klein ook, (zelfs een liter ben zine is welkom) hebt medegewerkt om voor een enorme negerziel de genade der laatste H. Sacramenten of van het H. Doop sel te verkrijgen. Op 6 Oct a.s. ga ik Leiden verlaten. Veel menschen in de stad en daarbuiten zijn mij dierbaar geworden; aan heel veel mooie plekjes in en buiten de stad ben ik ge hecht. Dikwijls zal ik in Oeganda nog aan u denken. Father C. JUFFERMANS, Leiden. Witte Rozenstraat 5 N.B. Giften voor dit mooie doel kunnen worden bezorgd bij mij aan huis of bij de „Leidsche Courant". Waardeering voor' Chamberlain's initiatief. De „Osservatore Romano" heeft veel waardeering voor den stap van den Brit- schen premier. De hoofdredacteur van de „Osservatore" wijdde er een beschouwing aan, waarin hij Chamberlain's houding ken schets als wijs en edelmoedig en dit komt te meer tot zijn recht nu deze stap is ge daan bij 'n staatshoofd, dat onalngs te Neu renberg herinnerde aan den vredeswil van zyn land. Waar het om gaat is, dat bij alle par tijen de kracht aanwezig is van het schu wen van geweld, ook metterdaad. Dit wijst niet op zwakheid, maar op groote kracht.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5