R.K. VOLKSBOND Nieuwe uitgaven ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN AFSCHEIDSAVONP SENIOR. De Senior van de afdeeling Gezellen van de St. Josephsgezellen-vereeniging gaat on ze stad binnen afzienbaren tijd verlatey. Heel veel jaren is hy lid geweest van onze beweging, verschillende bestuursfuncties heeft in die jaren vervuld, en de laatste vijf jaren was hij onze actieve Senior, de rechterhand van den v-praeses, de oudste broeder van onze Kolpingsfamilie. Heel be grijpelijk is het, dat wij hem maar niet zoo mogen laten vertrekken. Onze Kolpingsfa milie heeft daarom een intiemen afscheids avond belegd. Zondag a.s. 's avonds om half negen worden daar verwacht de leden van den Raad van Bestuur, de gehuwde Ge zellen en vanzelfsprekend alle leden van onze ongehuwde afdeeling. Wij rekenen op een goed bezette zaal. H. SCHRAMA, V.-Praeses. RETRAITECLUB „ST. CLEMENS". Zondag 11 September kwamen de trouwe oud-retraitanten bijeen in de Lodewijks- kerk, ter viering van hun jaarfeest. De vi- ce-Praeses der Gez. Ver. droeg er het H. Misoffer op a.' een met roode rozen zeer fijn versierd altaar; en na de H. Mis gin gen allen ter H. Tafel. Te half tien zat men aan het feestelijk ontbijt, dat altoos verzorgde deel, waar de echte gezinsgeest overheerschend is. Na dit ontbijt volgde te half elf de jaarvergade ring, die geduurd heeft tot 12 uur! En met succes. Na een openinswoord kwam in bespre king de stand der clubfinanciën. Een gedo cumenteerde uiteenzetting van bestuurs zijde lokte geen verzet, maar begrijpende instemming bij alle aanwezigen. Zoodoende werden de volgende besluiten genomen: een retraitant, die wil deelnemen aan een retraite, geeft een garantie a 1.50 voor dit jaar, doch 2.50 't volgend jaar. Dit be drag wordt door het bestuur, zoo noodig, aan huis geind. Er wordt een ledenlijst vastgesteld en vortaan contributie geheven, 25 cent per jaar. En bij hen, die niet in de zaal sparen, wordt het geld aan huis ge haald. Ten bate van de onbemiddelde Gezellen werd het bestuur gemachtigd een loterij van 1000 loten te organiseeren vóór Dec. van dit jaar. De jaarverslagen volgden dan en de be noeming van een kascommissie voor het volgend jaar. Benoemd werden P. Vree burg en H. Nyhuis. Van de kascomm. 1937 was bericht ontvangen, dat alles goed in orde bevonden is. Keuze van bestuursleden blyft altijd iets aparts. In de vac.-W. Boogers werd de af tredende met alle stemmen vóór herbe noemd. In de vac. van clubvoorzitter koos men A. v. Remundt, als nieuw lid J. Bent veld. Dankwoorden sprak de vice-praeses tot den afgetreden clubvoorzitter voor het geen hij in die 11 jaren heeft verricht; Steph. Menken zeide hierop, dat hij het gaarne heeft gedaan, steeds geholpen door een besten penningmeester en geschraagd door de vriendschap van de leden der mooiste onderafdeeling. Hierna volgden rondvraag en sluiting. DINGEN VAN BELANG. Retraite en recollectieclub. Zondagmor gen kwamen de leden van de retraite- en recollectieclub bijeen voor de jaarvergade ring; het was een zeer geanimeerde verga dering. De besprekingen liepen vlot, besluiten werden genomen. Vol goeden moed gaan wij de toekomst in met een actief bestuur en actieve leden. Dit jaar moeten wij Gezellen van Leiden, de Kerstretraite volmaken zonder hulp van ai.dere vereenigingen. Gezellen geeft u nu reeds op bij den huismeester. Wilt gij u een plaats verzekeren, begint dan te sparen. Kerngroep. Maandagavond kwamen de kernleden bijeen. Bijna allen waren pre sent. Het geheel had een goed verloop. V.- praeses behandelde een godsdienstig on derwerp, een belangrijke vraag: „Wat dunkt u van den Christus". Een der leden gaf een korte, maar goe de inleiding over het communsme. Een debat volgde, maar gelukkig kwa men de beide leden tot overeenstemming. Ieder lid van de St. Josephsgezellen is van harte welkom by deze groep jonge en frissche kerels, die begrepen hebben, dat juist deze kerngroep iets medegeeft voor het leven. Hier vooral vindt gij, wat de Gezellen nastreeft: godsdienstige, sociale en cultureele vorming voor den jongeman. Verplichte bijeenkomst Onze eerste bij eenkomst voor gehuwden en Gezellen ligt weer achter ons. Dinsdagavond waren zij bijeen. De opkomst was goed, maar zou, denk ik, nog beter hebben kunnen zijn. De Centraal-Praeses sprak dien avond. Hij deed dit naar aanleiding van ons verschenen werkprogram, waarin zoo dui delijk uitkomt het doel van de St. Joseph's- Gezellen. Besproken werd de actie, welke in heel ons bisdom wordt gevoerd. Eigen vereeniging op leil brengen en zoo naar buiten toonen het groote belang van onze beweging, zoodat zij, die nog buiten staan, toetreden. Dit jaar moeten wij alles op alles zetten. Wij hebben ons program, hetwelk ge dragen "wordt door de richtlijnen van de Gezellenbeweging: godsdienstige, sociale en cultureele vorming. Centraal-Praeses wees ons op den groo- ten plicht van iederen gezel. De gezel moet in dezen tijd van opper vlakkig leven, van gemakzucht, van genie- fen van ongepast vermaak zyn een ernsti ge, go4sdiensüge jongeman, die zich ook weet te ontspannen, maar altijd op gepas te wy ze, hij moet niet alleen zyn gods dienst belyden, maar vooral beleven. Wij moetep in dezen tijd zyn de sociaal- aanvoelende menschen, juist in dezen tijd van egoisme en individualisme. Niet allen profiteeren van wat anderen hebben be reikt, niet alleen parasiteeren en het wel gelooven, alleen maar plukken. Wij zijn door ons lidmaatschap van de St. Josephs- Gezellen lid van onze stadsorganisatie, maar moeten ook lid zijn van de vakor ganisatie. Zoo dienen wy de gemeenschap, zyn wy echt sociale wezens. Cultureel moeten wy ons ontwikkelen. Wy moeten zijn de beschaafde menschen; wy ipoeten smaak krijgen voor datgene, wat ons verheft. Wij mogen ons niet tevre den stellen met al die banaliteiten, laag bij ae grondsche-, oppervlakkige aardigheden, waar zoovelen in onzen modernen tyd zich tevreden mede stellen. Na de keurige, begeesterende rede van den Centraal-Praeses werden nog enkele belangrijke zaken voor de vereeniging be sproken. Het punt financiën zal wel voor vele le den een openbaring zijn geweest. Duidelijk werd aangetoond, dat de uit gaven grooter zyn dan de inkomsten en de maatregelen, welke in het verleden reeds zyn genomen, alleszins redelijk en verklaarbaar zijn. Besloten werd tot het houden van een loterij, van een speldjes dag en binnen afzienbaren tend moet het Kempermanfonds nieuw leven worden in geblazen. Het punt financiën zal nog wel eens in deze rubriek worden besproken Geen bijeenkomst. Dinsdag aanstaande vervalt de verplichte bijeenkomst. Dit is ons verzocht. Bij uitzondering geven wij daaraan gehoor. Dien avond worden alle Gezellen verwacht op de bijeenkomst van de jongeren der R.-K. Staatspartij. De wel eer w. heer Henri de Greeve spreekt. Vele Gezellen zijn reeds lid van de jongeren der R.-K. Staatspartij. Wij bevelen het lid maatschap zeer aan. Dansclub. In het komend seizoen zal er door den heer Evert Castelein een club worden rgevormd van uitsluitend Gezel len. Deze club is geen onderafdeeling, de v.-praeses is dus geen voorzitter van deze club, het staat geheel buiten de Gezellen- vereeniging. De heer Castelein heeft de leiding. Uitsluitend Gezellen kunnen daar terecht. Prijzen zijn gereduceerd. De cur sus bestaat uit 18 cursusavonden tegen den prijs van 10.50. Wanneer het noodig zou zyn kan deze prijs bij uitzondering nog worden verlaagd. Verloofden van de Gezel len, zusters van de Gezellen en vriendin nen van de zusters der Gezellen hebben toegang onder bovengenoemde voorwaar den. Nogmaals het initiatief daartoe is uit gegaan van de St. Josephsgezellen, de lei ding berust bij den heer Evert Castelein. De ondervinding van de laatste jaren hebben ons dit plan ingegeven. Wij hopen, dat de ouders van de Gezel len ons hierin zullen steunen en dat de Ge zellen zullen begrijpen, dat zij voortaan dus geen andere dan deze club dienen te bezoeken. Als allen medewerken dan bereiken wij dit, dat voortaan onze leden niet meer zullen gaan naar die cursussen, wa?r zij niet thuis behooren, gemengd danscursus- sen van Katholieken en niet-Katholieken, enz. VOOR HET DISTRICT. Maandag worden alle v.-presidenten om 4 uur verwacht, dus niet 3.30 uur, maar om 4 uur. Aller opkomst dringend gewenscht. De Centr.-Praeses komt. 's Avonds om half negen zijn alle Se nioren van het district present. ROND DE KATH. ACTIE. 3. De leugens der fascisten. Tegenover de waarheid is de leugen het felste wapen. Bij epn vrye pers in vrije lan den is dat zoo erg niet, omdat de waar heid tegenover den leugen geplaatst kan worden. In een land als Italië, met een aan het fascisme vastgekoppelde pers, waar op bevel van boven af de grootste leugens gelanceerd kunnen worden zonder gevaar van bestrijding, daar is de pers een gevaar lijk wapen. De Paus spreekt dan ook over een „vijandige partijpers". Het moet in het eerste half jaar van 1931 zeer bedroevend zijn geweest het geen de Italiaansche pers fantaseerde. De H. Vader zegt er over: „Wij moeten met de diepste bitterheid verklaren, dat wij in de talrijke jaren van Ons leven en van Onze activiteit als biblio thecaris op Onzen weg zelden een zoo ten dentieus document, zoozeer in strijd met de waarheid en de rechtmatigheid ten opzich te van den H. Stoel, de Katholieke Actie en meer in het bijzonder de zoo zwaar getrof fen katholieke vereenigingen ontmoet heb ben." Bij een zoo omvangrijke voorlichting van de kant der fascisten moest het volk, voor zoover het een traditie-katholicisme heeft, wel gaan denken, dat Mussolini en de zij nen gelijk hadden. Dag aan dag stonden er artikelen in de couranten over de Kath. Actie en haar gevaar voor den staat. Want, en daar wrong de schoen, de Katholieke Actie wil het geheele leven, dus ook het staatkundige, gebaseerd zien op 't Christen dom. Dat nu kon het fascisme niet hebben, waar Mussolini had geleerd: gij zy fascist of ge zijt het niet, maar zoo ge het niet zijt hoort ge in ons Italië niet thuis. Het mankeerde er nog maar aan, dat hy er had bijgevoegd: kunt ge ook niet in den hemel komen. De totaliteit van het tijdelijk fascisme NEDERLANDSCHE AFDEELI NG LEIDEN PLAATSELIJKE CENTR. R.K. ARBEIDERSBEWEGING HARMONIE EN OPBOUW Heden ten dage moeten wij, helaas, maar ?1 te vaak constateeren, dat er van een goede harmonie op dit ondermaansche weinig sprake is. De internationale span ningen wisselen elkander in een snel tem po af en steeds weer blijkt, dat de samen werking, welke de basis is waaruit en waardoor harmonie bestaat, verre te zoe ken is. M?ar ook op ander terrein, en dan wil len wij ons bepalen tot de vakbeweging, van welke gezindte ook, hapert er wel eens iets, omdat de samenwerking wel wat te wenschen overlaat en niet is, zooals zy wezen mpet. Verschillende oorzaken zijn daarvoor aan te halen en het komt meer malen voor, dat deze zyn te onbenullig om er veel pphef van te m?ken, om zelfs oor zaak te zijn van geen goede samenwer king. Wil men een harmonisoh geheel vor men, dan is daarvoor op de eerste plaats, niet alleen gewenscht maar noodzak e- 1 ij k, een goede oprechte samen werking! Dit is een waarheid als een koe!! en zal door niemandf onzer als zoo danig ontkend worden. Doch naast samenwerking eischt de he- dendaagsche maatschappij een hernieuwing- Een hernieuwde opbouw, welke moet be staan uit evenwicht en goede verhouding. Deze beide factoren leggen bij dien opbouw een groot gewicht in de schaal, vandaar, dat wpar onevenwichtigheid bestaat en de goede verhouding ontbreekt, zeer weinig van een succesvollen opbouw terecht zal komen. Daarom is het noodzakelijk, dat allen, zonder uitzondering, medewerken, om, waar het evenwicht niet aanwezig is, dit te helpen herstellen. Daardoor zal mede worden bereikt, dat wederom een goede verhouding ontstaat, welke niet anders dan slechts bevorderlijk kan zijn aan het doel, het doel, dat heden ten dage aan ons, Katholieken, gesteld wordt! Moge toch een ieder begrijpen, wat er van een goede har monie, dus van samenwerking, afhangt, dan zal ook de opbouw door evenwicht en goede verhouding uiteindelijk volkomen tot zijn recht komen. In deze benarde tijden moeten wij, Ka tholieken, allen doordrongen zijn van üe taak, die wij hebben te vervullen. JAARVERSLAG OVER 1937 VAN DEN NED. R.K. VOLKSBOND. Uit dit jaarverslag, hetwelk 77 pag. druks bestaat, een beknopt overzicht. In- de eer ste plaats wordt gememoreerd het 50-jarig bestaan van den Haarlemsehen Bond, het welk feestelijk werd herdacht en waarvan het Centraal Bestuur ter zijner tijd een apart gedenkboek zal laten verschijnen. Met waardeering wërden de pioniers her dacht der katholieke arbeidersbeweging, onder welke omstandigheden zij het zaad hebben uitgestrooid en welke rijke vruch ten dit heeft voortgebracht. Op geestelijk terrein bleek dit wel zeer duidelijk uit de woorden, door Z. H. Exc. mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, gesproken op de Studiedagen te Voorhout, Aug. 1937, waar in hij o.m. verklaarde, dat hij trots op zijn Volksbonders was en het voor een zeer groot deel aan de stoere kracht en de prin- cipieele leiding en volging van den Volks bond te danken was, dat hij nu kon spre ken van een echt degelijk roomsch Neder land. stond hier tegenover de totaliteit van het eeuwig katholicisme.. De Paus kon en mocht niet zwijgen. Het zou n.i. voor geloofwaardig gehouden wor den, al die frasen der fasci-pers. En al troostte het dan te weten dat duizenden wel wisten waarin de waarheid te vinden was, n.l. in de „Osservatore Romano", daar stond tegenover dat tienduizenden onkun dig bleven, daar zij óf het Vaticaansch or gaan niet lazen, óf deze courant door de machthebbers in beslag werd genomen. De Plaatsbekleeder van Christus, die de Paus toch is, zou een onwaardige figuur zijn, indien het zwijgen door Hem gehand haafd werd. „Wie u hoort, hoort Mij wie U vermaadt, versmaadt Mij". En te genover de talrijke bedreigingen der hee- ren fascisten stond de christelijke houding van den Paus en- de Zijnen. Een houding, die duidelijk aantoonde, waar de karakter, de zielekracht, de werkelijke moed en de echte beschaving zijn. Lichtvaardig en dom was het fascisme te werk gegaan. Een heftige campagne had zich ontwikkeld tegen het Vaticaansch or gaan. En wat had de „Osservafore" voor kwaad gedaan? De maandenlange scheldpartij tegen congregaties en patronaten had de redac tie er toe gebracht de kwesties stuk voor stuk en nauwgezet te onderzoeken. Maar de onthullingen van de ^fascisten werden allen weerlegd, tot in de onderdeelen toe. Nog heftiger werd toen de toon, der mate zelfs, dat menigeen zich afvroeg of er dan in heel Italië geen eerlijk Katholiek meer te vinden was. En hoe reageerde de Paus in de Ency cliek? „Het is voldoende zonder kwade tiouw en met het meest bescheiden be gripsvermogen te kunnen lezen." Hier drukt de Paus op den wond der fascisten-logica: de kwade trouw. In dat wankele menschelijke stelsel van het fascisme de zwakste plek. Zoo zwak ja, dat deze kwade trouw voert tot het felste wan trouwen en de laaghartigste trouweloos heid veronderstelt bij hem, die het woord van Christus onderhouden: „Gij zult te gen uw naasten geen valsch getuigenis ge ven." S. M. In de 50 jaren van zijn bestaan kende de bond goede en slechte jaren. 'Steeds wist de Volksbond zich aan nieuwe tijden en behoeften aan te passen. Daaraan is dan ook zyn groei en uitbouw te danken. Zoo kan ook van 1937 gezegd worden, dat er zeer veel werk werd verzet, o.a. het ont wikkelingswerk, de godsdienstig-zedelijke arbeid, het verlichten van den stoffelyken nood, in het bijzonder die der werkloozen, het werk der adviesbyreaux, enz. eyz. Alhoewel er in het begin van het jaar een dalende lijn viel waar te nemen, kwam daarin aan het eind een dusdanige veran dering, dat een winst van 282 leden werd geboekt, waarbij wordt opgemerkt, dat het aantal leden, niet by een vakbond aange sloten, verminderde. Einde 1937 bedroeg het aantal leden 34576, tegen 34254 op 1 Januari van ditzelfde jaar. Na een opsomming te hebben gegeven van den practischen arbeid door den Bond verricht, blykt ten opzichte van het Ad viesbureau welk een onmisbaar instituut dit is. Voor Leiden werden behandeld 227 zaken, terwyl in het geheele Diocees 1818 kwesties de aandacht opeischten. Niet ge noeg kan gewezen worden op het bestaan der Adviesbyreaux. Te Leiden kan ipen iedere Maandagavond daarvoor terecht in het Bondsgebouw, Steenschuur 15, des avonds van 6.308.00 uur. Overzichtelijk en in details wordt men in dit jaarverslag voorts van alles op de hoogte gesteld, terwyl. de statistische ta bellen het hunne er mede toe bijdragen. Het Centraal Bestuur spreekt aan het ein de van dit jaarverslag den wensyh uit, dat dit verslag naast het vastleggen van den verrichten arbeid, tevens zal zyn en sti mulans tot een nog hoogere activiteit! Moge deze in vcryulling gaan. GEWESTELIJKE BIJEENKOMST VAN AFDEELINGS-BESTUREN. Deze werd Zaterdag 10 Sept. j.l-, des nam. te 4 uur in het Bondsgebouw te Leiden ge houden. Oï alle afdeelingen wel vertegen woordigd waren, meenen wij te moeten be twijfelen; ook meerdere bestuurders had den wel aanwezig kunnen zijn?! Het op die by eenkomst verhandelde door den Dis trictsbestuurder, A. Angenent, gaf daar in alle opzichten aanleiding toe. Na te hebben gewezen op het feit, dat hier uit den omtrek het aantal personen, hetwelk deel heeft genomen aan de Studiedagen te Voorhout, niet groot was te noemen, hetgeen voor verbetering zeker vatbaar is, besprak hij het 50-jarig bestaan van den Volksbond en het te dier gelegenheid vervaardigde aandenken, het St. Willibrordus-relief, waarvan de kosten slechts 70 cent per stuk bedraagt. Voorts werd het wnterprogram voor de afd. van den Volksbond besproken, actueele onderwerpen ter behandeling opgesomd en raadgevingen ten dien opzichte verstrekt. Het einde van deze vergadering kwam. nadat de op 28 Nov. te houden buitenge wone Centrale Raadsvergadering, in ver band met de vaststelling van het nieuwe Reglement, onder de loupe was genomen. ONZE BIBLIOTHEEK. Nog enkele weken, en de Bibliotheek wordt opengesteld om de leden met hun huisgenooten gelegenheid te geven zich en hun gezin geschikte boeken te verschaffen. De openingdatum is gesteld op 1 Oct. a.s. Bij deze mededeeling moet ons iets van het hart. Het is onbegrijpelijk, dat van de ruim duizend Volksbonders slechts zoo wei nigen van de Bibliotheek gebruik maken. De oorzaak daarvan moet wellicht geweten worden aan de onbekendheid met de lec» tuur, welke in de bibliotheek aanwezig is. Er zijn ook leden die denken, dat de biblio theek niets anders bevat dan Heiligenlevens en sociale lectuur. Zij, die tot de trouwe lezers behooren, weten echter wel beter. Zeker, ook dergelyke boeken worden bij ons gevonden, maar bovendien zijn er een duizendtal goedgekeurde romans, waarvar. een gedeelte alleen geschitk is voor vol wassenen. Voor dit nieuwe leesseizoen is er weer een aanwinst van ruim honderd werken, waaronder boeken van Antoon Coolen, Eleanor Porter, H. B. v. d. Sande, Marie Koopmans, Peter Kyne, F. de Sinclair, Ed gar Wallace en anderen. Ook de afd. Jeugd lectuur is verrijkt met een flink aantal waarvan we noemen: „Okke Tannema", „Dik Trom", „De jongen uit het circus", „Tooneelspelerskind" enz. enz. Door een groote verscheidenheid is er voor „elck wat wils"! Een catalogus met telkenjare gratis bij voegsel is verkrijgbaar voor 15 cents. Het leesgeld bedraagt 4 cent per deel en per week (werkloozen halve prijs), dus kan voor niemand een beletsel zijn van de bi bliotheek gebruik te maken. De zittingen worden gehouden des Zaterdags van 7 Lot 8 uur nam., te beginnen met Zaterdag 1 October a.s. DE B-STEUN. De Commissie voor den Extra-steun aan Ondersteunde Werkloozen, zal binnenkort met de verstrakking van kleeding, dekking en schoeisel voor het winterseizoen 1938 '39 een aanvang maken, waarvoor thans reeds de benoodigde aanvraagformulieren bij de resp. organisatiebesturen zijn te be komen. Voor een vlugge afwerking zij opge merkt, dat de ingevulde formulieren ten spoedigste weer bij den Soc. Dienst moeten worden ingeleverd. Voorts dringen wij er bij de aanvragers op aan, slechts die goe deren aan te vragen, waaraan beslist ge brek is, en wel in de volgorde van behoef te, door onder 7 op het formulier: „Welke hulp wordt verlangd?" in te vullen: ten le, 2e, 3e enz. Bij eventueele spoedaanvragen wordt verzocht over de geheele voorzijde van het formulier een rood kruis te plaat sen. Men neme ook goede not? van het vol gende: dat ?Reen diegene, die minstens een half jaar in den steun (of steun en kas samen) voorkomen, voor de verstrekking van kleeding, dekking en schoeisel in aan merking kvymen komen. BESTUURSRAAD. Zeer binnenkort zal er een b,e?tunrsr??d worden gebonden, waarop behandeld zal worden het rapport van de Diocesane Re- giements-Commissie van den Ned. R.K. Volksbond. Het ligt in de bedoeling aan de resp, afdeelingen een rapport toe te zenden ter behandeling in him bestuur, waardoor het de Bestuursraad zal worden vergemak kelijkt en de te maken op- of aanmerking grondig bestudeerd kunnen zijn. Het nieu we reglement voor den Ned. R.K. Volks hond verkeerd dus in een vergevorderd stadium. Op een buitengewone Centr. Raadsvergadering, te houden 28 Nov. a.s., zal het rapport benevens de amendementen daarop, in behandeling worden genomen, waarna het Reglement zal worden vastge steld en verkrijgbaar worden gesteld, waar deer in een lang gevoelde behoefte z?l kun nen worden voorzien. COMMISSIE GEBOUW. Deze commissie, welke naar aanleiding van een besluit op de ledenvergadering van 18 Maart IJ. is samengesteld, zal Maandag 19 Sept. a.s. worden geïnstalleerd. Zij be staat uit de volgende personen: A. Ange nent, Devilé, F. van Hees, W. Th. v. Hugten, H. Th. Juffermans, L. J. Streefland en S. P. Strijk.Wij wenschen deze commissie, met het werk dat in de toekomst op h?ar wachi, veel succes toe. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Hetv maandbericht over Augustus ver meldt, dat geheel of gedeeltelijk voor reke ning van „Herwonnen Levenskracht" 16 personen werden uitgezonden naar het sa natorium „Berg en Bosch" te Biltlioven, één naar Hornerheide en twee naar „Ma ria Auxiliatrix". Op 31 Augustus j.l. wa ren in verpleging 89 mannen, 56 vrouwen en 171 kinderen, bovendien nog 21 patiën ten in de nazorg. De jaarlyksche Lotery, waarvan de baten bestemd worden voor het sanatorium „Berg en Bosch", wordt ook dit jaar ge houden. De loten zullen u weldra aangebo den worden, de prijs bedraagt 25 cent. JAARBOEK R.K. WERKLIEDENVERBOND. Daarover is onlangs aan de resp. bestu ren der vakafdeelingen een circulaire ge zonden en tevens een bestelkaart. Tot op heden blijkt er weinig animo te bestaan, want slechts zéér weinigen gaven aan den, oproep gehoor om een exemplaar van dit jaarboek te bestellen. Wilt u in ouwe organisatie, van alles wat het Werklieden- verband betreft op de hoogte zyn en blij ven, dan is dit jaarboek voor u een goede voorlichting. Voor hen, die het nog wen schen te ontvangen is er nog gelegenheid de bestelkaart in te leveren tot en met 21 Sept. a.s. aan het secretariaat: Verlengde Bloernistenlaan 45. ST. WILLIBRORDUS-RELIEF. Dit relief, dat het Centraal Bestuur van den R.K. Volksbond ter gelegenheid van het gouden feest op kunstzinnige wyze heeft laten verzorgen en als aandenken be schikbaar heeft gesteld, is te bekomen tegen den luttelen prijs van 70 cent. Zij, die zich dit relief wenschen aan te schaffen, kun nen dit bekomen bij het secretaraat. VAN DE REDACTIE. De volgende rubriek verschijnt over 14 dagen. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, moet gezonden worden aan het Redactie-adres: Verlengde Bloemisten laan 45. KINDER- EN MEISJES-TOONEEL Achtste bundel leekenspelen. Uitg. Tooneelfonds „Ons Leeken- spel", Busslm. Bij Tooneelfonds „Ons Leekenspel", Bus- sum, verscheen, als resultaat van de in het voorjaar door haar uitgeschreven prijsvra gen, de achtste bundel leekenspelen. Het bekroonde meisjesspel „Daar was lestmaal", van Herman Divendal, een kos telijk spel voor onze meisjes, opent de rij van acht spelen, welke deze bundel bevat. Dan volgt de origineele bewerking van het sprookje „Roodkapje" door Albert Voort man, dat eveneens werd bekroond. In deze bundel treffen wy ook aan een spel van Marie Koenen, voor oudere meis jes, waarin het ernstige, meer symbolische genre zijn vertegenwoordiger vindt. Verder bevat de bundel een bewerking van Tijl Uilenspiegel, Zeven in een Slag, en het geestige gedicht van Guido Gezelle Boerke Naas (een Roover ontmaskerd), een oorspronkelijke kabouter- en poppenspel. Cuno v. d. Steene zorgde voor expressie ve teekeningen en een frissche omsxag: de voorstelling, die de speelsche fantasie van het kind zich maakt op den rommelzolder van het paleis van den prins. Een waardevolle, goed-vevzorgde uitbrei ding van het repertoire voor ons kinder- en meisjestooneel.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10