OMGEVING RIJNSTREEK Dc nieuwe weg Leiden-Oude Wetering WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 KATWIJK AAN ZEE Duinbrand. Door tot heden nog on bekende oorzaak is ten Zuiden van het dorp, in de z.g. Zuidduinen een duinbrand uitgebroken. Bijna een halve H.A. duin beplanting ging verloren. Met vereende krachten wist men verderen voortgang te stuiten. Melkoorlog. Alhoewel de melkpro ductie door het heerschende mond- en klauwzeer vermindert en de kans be staat dat dit verminderen nog eenigen tijd zal doorgaan en de mogelijkheid be staat dat de verminderde melkproductie moeilijkheden kan gaan opleveren, blijft de melkoorlog onverzwakt doorgaan en duurt de strijd tusschen de georganiseer de melkhandel en de zelfventende boeren met onverflauwde ijver voort! De melk prijs is hier nog steeds 5 ct. per liter. Dat de huismoeders zich in zulk een oorlog verkneukelen laat zich gemakkelijk be grijpen. Ook in Katwijk-Rijn is de toe stand precies hetzelfde. LEIDSCHENDAM Rectificatie. In het verslag over de beide feestdagen Dinsdag en Woensdag j.l. kwam de mededeeling voor, dat de eerste Hulpverleening op het feestterrein in handen was van de drie samenwerken de vereenigingen, n.l. Roode Kruis, Ned. E.H.B.O. en R.K. E.H.B.O. „St. Lucas". Vermeld dient echter te worden, dat de officieele eerste hulpverzorging in han den was van het Ned. Roode Kruis, afdee- ling Leidschendam, in samenwerking met de R.K. E.H.B.O. „St. Lucas". NOORDWIJKERHOUT DE JUBILEUMFEESTEN De Oranjefeesten in ons dorpj zijn gis termiddag ingezet met het houden van kin derspelen voor kinderen van alle lagere scholen, terwijl in de café's reeds volop werd gedanst. We hebben gistermiddag en -avond eens een kijkje genomen naar de versieringen in de verschilelnde straten. Nu we kunnen wel zeggen, dat de Noordwij- kerhouters him best hebben gedaan en prachtig vor den dag komen. Er is deze week hard gewerkt aan de versieringen om den laatsten band er aan te leggen. Op verschillende punten zijn prachtige eere- bogen opgericht, de een al mooier dan de ander. Van de verlichting is eveneens veel werk gemaakt voorzoover we gisteravond bij het proefbranden konden nagaan. Ook vele particulieren hebben aan de huizen veriseringen aangebracht,e hetgeen een mooi effect sorteert. De volgende straten zijn versierd: de Dorpsstraat, Zeestraat, Ha venstraat, Heerenweg, Schoolstraat, Nieu we Duinstraat, Emmastraat, Havendwars straat, Julianastraat, Julianaplein, Lange- velderweg. Ook is aan het gemeentehuis een smaakvolle versiering van groen met oranje-bloemen aangebracht, terwijl dit gebouw gedeeltelijk met oranjelampjes des avonds is verlicht, wat mooi uitkomt. Wan neer het weer wat medewerkt en het ziet er wel naar uit, belooft het een prettig en mooi jubileumfeest te worden, vooral de groote feestdag, Donderdag a.s. .Aan het oranjefeest is nog een flinke kermis ver bonden, zoodat ieder kan genieten! De optocht van morgen Omtrent den optocht van morgen kun nen wij het volgende mededeelen: De opstelling van den stoet zal geschie den op het St, Bavo-plein en op den Lan- gevelderweg. Om kwart vóór 9 moet de stoet opgesteld zijn. Het vertrek zal dan om 9 uur geschieden. De route is. Dorpsstraat, Kortenbach- straat, Harde pad, weer de Dorpsstraat, Havenstraat, Schoolstraat, Heerenweg, Ju lianastraat, Emmastraat, Nieuwe Duin straat, Havenstraat, Schoolstraat tot de woning van den gemeentesecretaris. Ver volgens. Heerenweg, waarna ontbinding van den stoet op het Kerkplein. De opstelling van den stoet zal als volgt zijn: eerst de feestcommissie, bestaande uit het Oranje-comité. Daarna de muziek ver- eeniging van het St. Bavo-gesticht; ver volgens versierde autopeds van de meisjes van de St. Joseph-school, een wagen van de bakkers, een wagen van de kruideniers een wagen van de groentenhandelaren, een wagen van de schoenwinkeliers, de muziek vereniging St. Jeanne d'Arc, versierde autopeds van de jongens van de St. Joseph- school met de leerlingen van die school, vervolgens een wagen van de vereeniging van Bloembollencultuur, een wagen van de L.T.B., een wagen van de V.V.V., versierde dames- en heerenfietsen, een wagen van de B.V.L., een wagen van de Kruisvaart, en voorts nog wagens van enkele firma's en autopeds van de leerlingen van de Chr. school en de leerlingen. Het slot wordt gevormd door de muziek vereeniging „De Harpe Davids". Ontheffing Winkelsluitingswet. In verband met de Oranjefeesten is door het gemeentebestuur voor 14 en 15 September 1938 algemeene ontheffing verleend van alle verbodsbepalingen der Winkelsluitings wet. ;Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer is in deze gemeente de laatste dagen sterk toegenomen. Reeds 20 flinke veestapels zijn door de ziekte aangetast. Viaduct over den Langeweg Maandag 12 dezer is, zooals gemeld, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aanbesteed het maken van een verkeers weg op de voormalige spoorbaan Leiden RijpweteringOude Wetering en het aan brengen van eenige verbeteringen aan den bestaanden weg LeidenRijpwetering, Nieuwe Wetering met bijbehoorende wer ken volgens bestek no. 27 van 1938. De nieuwe weg zal, zoo schrijft de A.N.W.B., geheel de voormalige spoorbaan volgen vanaf het punt, waar deze ten Noord-Oosten van Leiden den bestaanden weg kruist tot den Ringdijk van den Haar lemmermeerpolder bij Oude Wetering. De spoorbaan zal worden verbreed en verkrijgt een gemiddelde kruinsbreedte van 11 M., waarvan 6 M. is bestemd voor de rijbaan, terwijl aan elke zijde daar van een onverharde berm komt ter breedte van 2.5 M. De verharding van de rijbaan zal bestaan uit een fundeering dik 25 cm, welke naar keuze van den aannemer mag worden sa mengesteld uit: a. twee vlijlagen van puin met daarop ene stortlaag van puin, diohtgewalst met geklopte puin en steenslag; b. een stortlaag van hoogovenslakken, dichtgewalst met fijner materiaal en ge klopte puin en steenslag; c. een paklaag van natuursteen, gestopt met kleine scherven en dichtgewalst met geklopte puin en steenslag. Deze fundeering wordt afgedekt met een laag steenslag na afwalsing dik 10 cm, welke wordt voorzien van eene oppervlakte behandeling van teer of asphalt. Verschillende in de baan aanwezige kunstwerken zullen geheel of gedeeltelijk worden afgebroken, verbreed, verbouwd of vernieuwd, terwijl een nieuw viaduct van gewapend beton wordt gemaakt over den Langeweg. Het aansluitende gedeelte van den be staanden weg, genaamd Zijldijk, zal vanaf een punt ongeveer 80 M. benoorden de Spanjaardsbrug te Leiden tot de spoor baan worden voorzien van een 2.5 M. breed rijwielpad, terwijl een scherpe bocht nabij de spoorbaan zal worden afgesneden. Het geheele werk zaP \y3 jaar na den datum van aanvang moeten zijn voltooid. OEGSTGEEST St. Joseph-Gezellen. A.s. Donderdag 15 September zal weer de eerste verplich- waarna verschillende volksspelen werden gehouden, opgeluisterd door Valk en burg's Harmonie. De uitslag van schijfschieten was: No. 1. T. Verbeek, 2. H. Ravensbergen, 3. Arie Gravenkamp, 4. H. Impthorn Jz. Ringrijden met paard en tilbury: 1ste prijs Arie Barnhoorn en mej. B. Vecht; 2. C. Boon en mej. J. Rijnsburger; 3. H. de Vries en mej. v. d. BergNagel. De uitslag der Stoelendans: Eereprijs Antje v. d. Nagel, 1ste pr. Anna de Vries, 2de pr. Geertje Postmus, 3de pr. Johanna Rijnsburger. Tobbesteken: 1ste prijs P. Noort, 28e pr. C. Rijnsburger, 3de pr. mej. M. Ouwer- sloot. Ringrijden per fiets: 1. N. Ouwersloot, 2. M. Bakker, 3. L. Rijnsburger Lz., 4. J. v. d. Nagel Jz., 5. Jac. v. d. Zwart Jz. De prijzen voor de versiering der til bury's werden gewonnen door: 1. C. v. Donk en mej. M. Los; 2. C. Kromhout en mej. Fr. de .Vries; 3. C. Boom en mej. Jo Rijnsburger. De wielerwedstrijd kon wegens onvol doende deelname niet doorgaan. te bijeenkomst plaats vindt. Zij zal daar om een feestelijk karakter dragen, waar door het aan gezelligheid niet zal ontbre ken. Bovendien hebben wij veel met elkander te bespreken, nu wij staan aan het begin van onze lustrumviering, waar voor groote plannen bestaan. Ook zal het bestuur worden aangevuld. Wij rekenen dan ook op een zeer groote opkomst. De vergadering begint om half negen; wees dus op tijd! Oegstgeester Sportvereeniging. Langs dezen weg maken wij bekend, dat a.s. Vrijdag de afgesproken vergadering zal worden gehouden, om half negen in het gebouw St. Willibrord. De werkzaamhe den vorderen goed, werkt allen mede om propaganda te maken opdat wij spoedig een flinke vereeniging bezitten, die goed voor den dag kan komen. Wij rekenen op de opkomst van allen, die zich als lid voorloopig hebben opge geven, maar ook op vele belangstellen den, die hiertoe nog niet besloten zijn; vooral bij de Senioren verwachten wij een grootere belangstelling. VALKENBURG Jubileumfeest. Beter laat dan nooit, zoo denkt men hier. In aansluiting op de Valkenburg- sche paardenmarkt van 12 Sept. hadden hier de feestelijkheden ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum plaats op Dinsdag 13 Sept. Den avond te voren was er als inzet een lichtstoet geformeerd waaraan een twintigtal wagens deelna men. Er waren veel prachtige wagens bij, b.v. voorstellend de elf provinciën, de Ne- derlandsche Maagd, Kabouters, enz. Er waren meerdere prijzen voor uitgeloofd. De wagen „Elf Provinciën" verwierf de eerste prijs; Pyramide de 2de, Kabouters de 3de. Dinsdagmorgen te 8 uur zetten de feestelijkheden in met koraalmuziek Vermelden we tenslotte nog dat nog prijzen werden gewonnen door „Bloe- menfee", Aafje Ouwersloot, en voor de versierde Bokkenwagen in de kleinere groep bij de Lichtstoet. De geheele feestviering werd begunstigd door prachtig weer zoodat het aan de feestelijke stemming niet ontbrak. Des avonds het gebruikelijke concert met de noodige rondedansen. Valkenburg heeft, zooals het te doen gebruikelijk is, op mooie, grootsche en waardige wijze het feest van het regeerings jubileum meege vierd. Het bestuur der Oranjevereeniging heeft heel Valkenburg aan zich verplicht. Burgerwacht. Gisteren hield de Val- kenburgsche Burgerwacht de j aarlij ksche schietwedstrijd op de banen te Katwijk a. d. Rijn. Er werd geschoten op schijf Burgerwacht. Maximum aantal punten 100. De uitslag was als volgt: 1ste pr. H. van Iterson 89 punten, 2de pr. H. Impt- hoorn 85 p., 3de pr. A. de Vries Cz. 85 p., 4de pr. J. van Dijk 84 p., 5de pr. Joh. van der Meij 80 p. De heer H. v. Iterson had het grootste aantal rozen en verwierf de rozenprijs terwijl dezelfde schutter ook in het bezit kwam van den zilveren wis selbeker, geschonken door Burgemeester Stijn reikte onder toepasselijke woorden Stij nreikte onder toepasselijke woorden de prijzen uit. WASSENAAR DE GEMEENTERAAD EN DE HEER IDENBURG. In de heden gehouden Raadsvergade ring had o.m. de benoeming plaats voor de diverse raadscommissies. Alle aftredende leden werden herkozen met uitzondering evenwel van den heer Idenburg (C.-H.), die aftredend was voor de commissie van bijstand in het beheer der gemeentefinanciën en voor de commissie voor de strafverordeningen. In diens plaats werden resp. gekozen de heeren Breedveld en v. Bemmelen. Deze. geste van den Raad ten aanzien van den heer Idenburg zou, naar wij vernemen, verband houden met diens houding in een aangelegenheid be treffende den vorigen burgemeester. Wassenaar en Omstreken. In het Wa pen van Wassenaar hield de tuinbouwver- eeniging Wassenaar en Omstreken onder voorzitterschap van den heer P. Zegwaard haar maandelijksche ledenvergadering. Na vaststelling van de notulen werden 2 nieu we leden voorgedragen waarna door den secretaris mededeelingen werden gedaan omtrent de op Vrijdag 16 dezer te houden middagexcursie naar Overveen. Door den voorzitter werden vervolgens dank gebracht allen die hadden deelgeno men aan de versiering van De Princeha- ven en ook voor het meegebrachte mate riaal. Verder deelde hij mede, dat de wagen door eenige leden versierd voor het ge houden bloemencorso ter gelegenheid van dc Koningin Wilhelminafeesten was be kroond geworden met een derden prijs. Tot leden van de jury om het ingezon- dene te keuren werden vervolgens benoemd de heeren D. de Rooij, W. van Tol en mevr. Muller geb. Idzerda. Hierop werd door den heer C. van der Salm Jr. een interessante en leerzame le zing gehouden over den snoei van hees ters. Allereerst werd door spreker een kor te uiteenzetting gegeven waarom snoei moet plaats vinden waarbij moet worden afgevraagd, met welk doel de bewuste heesters zullen worden gebruikt, voorts speelt de .standplaats een voorname rol en een der redenen is dat de tuin vaak te klein is om de heesters vrij uit te laten groeien, zoodat snoei ook gebruikt wordt om de struiken binnen bepaalde en meer nette vormen te houden. Voorts toonde spreker aan, dat hoe meer een bepaalde soort is veredelt hoe meer deze den steun van den tuinman zal be hoeven om tot groei en grooten bloei te kunnen geraken. Aan de hand van een keurcollectie ver schillend materiaal liet spreker voorts zien hoe vele struiken zelf aantoonen wat wel en hoe er gesnoed moet worden. Met een BOSKOOL Gemeenteraad. Maandag 19 Sept. a.s. des namiddags 7 uur zal de Raad der gemeente ten gemeentehuize bijeenkomen in openbare vergadering. De punten van behandeling zijn: 1. Openmg. 2. Vaststelling van de notu len van de vergadering van 29 Juli 1938. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Voorstel tot benoeming van twee gede legeerden der gemeente in de badhuis- commisie. 6. Voorstel tot benoeming van gedelegeerden der genieente in de bestu ren van de woningbouwvereenigingen en stichting. 7. Voorstel tot benoeming van 2 leden van de commissie van toezicht op de tuinbouwcursus. 8. Voorstel tot benoe ming van drie leden en een plaatsvervan gend lid der raadscommissie voor het on derzoek van begrootingen en rekeningen. 9. Voorstel tot verhuring van de percee- len Kerkstraat 10 en 12. 10. Voorstel tot verhuring van groenteland aan de Zuid kade. 11. Voorstel tot verhuring van een perceel kweekerijland aan de Zijde. 12. Voorstel tot verhuring van de woning Burg. Colijnstraat 43. 13. Voorstel tot ver huring van de perceelen C. en D. aan de Zuidkade. 14. Voorstel tot verhuring van grasland gelegen op het gem. bouwterrein. 15. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening tot verdeeling der gemeente in stemdistricten voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer, der Prov. Sta ten en van de Gemeenteraad. 16. Voor stel tot goedkeuring van de rekening van inkomsten en uitgaven van het Burg. Armbestuur over het jaar 1937. 17. Aan bieding ter voorloopige vaststelling van de balansen en winst- en verliesrekenin gen der gemeentebedrijven over het jaar 1937. 18. Aanbieding ter voorloopige vast stelling van de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1937. 19. Voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting voor den dienst 1938. 20. Rondvraag. Boskoop zal feest vieren. Dat Bos koop feest zal vieren wisten we al, maar hoe? Juist dat „hoe" heeft alweer vele voe ten in de aarde gehad, want zoowel in de Tuinstraat als in de Rozelaan, de Burg. Colijnstraat, de Nieuwstraat en enkele andere straten is men tot het besluit ge komen, dat een buurtvereeniging nood zakelijk was, gezien de prestaties, welke andere plaatsen op dit gebied leverden. Dezer dagen werden circulaires rondge stuurd, waarna inschrijvingslijsten de ronde deden. Het resultaat is nog niet geheel be kend doch, waar door het uitstellen der feesten de particuliere versieringen het gevaar opleverden van vroegtijdig ver droogd en verkleurd te zijn, zal dit een prikkel zijn om massaal een afdoende ver siering aan te brengen. .Nationale film. Door de zorg van het Oranje-Comité, zal de Nationale film „Veertig jaren" binnenkort hier worden vertoond. Speciale voorstellingen zullen voor de schoolkinderen worden gegeven. Tuinb. en Plantkunde. Verslag van de bijeenkomst der leden van de Kon. Ned. Mij. van Tuinb. en Plantkunde afd. Boskoop op 12 Sept. j.l. in Hotel „Neuf". Nadat de Voorzitter de heer G. van Noordt de vergadering geopend en den talrijke aanwezigen een hartelijk welkom geroepen had, wordt overgegaan tot het lezen der notulen, welke, behoudens een paar kleine wijzigingen, onder dankzeg ging voor de nauwkeurige weergave, werden goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot behande ling van de ingekomen stukken, waarvan het belangrijkste was, een schrijven van het hoofdbestuur, dat er voor de afdee- lingen lijsten beschikbaar waren van boe- warm applaus beëindigde spreker zijn le zing. Na de pauze bracht de jury verslag uit van de gehouden keuring. Voor de prijsvraag: 3 perkplanten in pot gekweekt behaalde J. van Biezen met 27 pnuten le prijs, tï. Verlind met 24 p. 2e pr. en J. Hermsen met 18 p. 3e prijs. Voor prijsvraag II 3 variëteiten Decora tieve, 2e var. Cactus of semi-cactus en 3 andere dahlia's behaalde de heer J. Herm sen 22 p. of 3e prijs, terwijl aan een an dere inzending geen prijs kon worden toe gekend daar deze niet was ingezonden vol gens de uitgeschreven prijsvraag. Ingezonden waren voorts een 4-tal prach tige bloemstukken bestaande uit dahlia's. Deze werden door de aanwezigen gekeurd, le pr. verwierf C. van Vulpen, 2de pr. P. Kelderman, 3e pr. J. R. Laarman en 4e pr. C. van Tol. Door mevr. MullerIdzerda werd de toe zegging gedaan van het beschikbaar stellen van een wisselbeker voor volgende jaren voor deze prijsvraag. Mededeeling werd vervolgens gedaan door den secretaris dat voor het spaarfonds geen liefhebbers waren, zoodat dit foids geen doorgang kan vinden. Ter tafel werd vervolgens gebracht me degebracht materiaal door den heer Jansse n.l. een nieuwe var. Pignonia die in tegen stelling met een oudere variëteit Radikans, reeds vroeg bloeit en laagblijvend is, zoo dat deze variëteit zeer zeker aanbeveling verdient meer aangeplant te worden. Hierop volgde sluiting van deze mooie vergaderavond. ken betreffende de Tuinbouw en Plant kunde. Deze lijsten zijn zoo volledig mogelijk, en het bestuur zal er een paar aanvragen, zoodat de leden welke een boek betref fende het vak zoeken, deze lijst kunnen raadplegen. Verder waren er nog enkele stukken van huishoudelijken aard. Daarna werd overgegaan tot het be spreken van het medegebracht materiaal, wat gezien de tijd niet zoo omvangrijk was. Veel planten zijn uitgebloeid of niet mooi, terwijl de vrucht en besdragende planten nog niet rijp zijn en de herfst kleuren in de bladeren pas in het begin stadium zijn. Wij zagen dan achtereenvolgens: Phy- tolaca, een hardgroeiende vaste plant, met donker rood tot zwart gekleurde trossen vruchten, zij doen veel denken aan donker-roode maiskolven, de besjes heb ben een wrange smaak en worden alleen gebruikt voor het kleuren van wijn en vruchtensappen. Escalonia Floribunda, wit. Cotoneaster bullata, Cotoneaster rasimiflora, en Coto neaster applinata, deze waren allen reeds dicht bezet met licht tot donkerroode bessen. Buddleya Davidii lie de France en Budd- leya atropurpurea zijn een paar mooie sterk groeiende struikheesters welke in geen enkele flinke tuin mogen ontbreken, zij geven mooie trossen blauwe en lila gekleurde bloemen, zijn zeer bloeirijk en groeien bijna op elke grond. Clematis tangutica (syn, eriopoda) met gele klokvormige bloemen, de gele kleur onder Clematis is zeer zeldzaam. Clema tis Lord Nevill, zacht lila-kleurig. Clema tis Lady Northcliff, licht blauw. Clematis Beauty of Worchester, een kl. bloemige, rijkbloeiende helder blauwe clematis. Cle matis Lazurstern, grootbloemig, licht blauw. Clematis coccinea, orange-roode klokvormige bloem, welke nooit geheel open komt. Clematis coccinea, Countes of Onslow, karmijn rood, iets grooter dan voorgaand soort en komt ook verder open. Malus John Dawni, een sierappel welke nu reeds vol hangt met orang,-gele vruch- jes. Taxus baccata fructo lutea, een laag blijvende Taxus welke gele vruchtjes draagt, wat een zeldzaamheid is bij Taxus daar de vruchtjes meestal rood zijn. Een paar zaailingen van Althéa, waarvan één enkelbloemige, groot en wit met zacht rood hart, de ander ook enkelbloemig, lila met purper hart, een paar mooie aan winsten. Catastigma Willmothianum, een plant met donker groene blaadjes en aan het eind der takjes een trosje gentiaan-blau we bloemen. Tenslotte als curiositeit nog een tak van Rosa cinemonea, de ouderwetsche kaneelroos, welke vroeger in Boskoop als onderlaag gebruikt wordt. Bij de rondvraag vroeg de voorzitter aan de gondelvaartcommissie, hoever zij reeds gevorderd waren met hun plannen. De penningmeester deelde mede dat zij reeds een vartuig had en een mooi plan, (hetwelk wij hier niet beschrijven zullen, omdat dit voor het publiek een verras sing moet zijn bij de feesten welke op 20 en 21 September te Boskoop gehouden zullen worden) maardat de benoo- digde som nog niet geheel bijeen is, maar de penningmeester had goeden moed omdat nog een twintigtal leden niet be zocht was, zoodat het benoodigde bedrag wel bij elkaar zal komen. Enkele leden zegden nog versieringsma teriaal toe. Daar de rondvraag verder niets ople verde, sloot de voorzitter deze geani meerde bijeenkomst met een woord van dank aan de medebrengers van het ma teriaal Ivorol is tandpasta en mondwater tegelijk, want het overvloedige, desinfecteerende schuim reinigt niet alleen Uw tanden, maar óók Uw geheele mond. Ivorol (Nieuw recept). Tube 60-40 en 25 ct.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7