BUITENLAND Het parlement ontbonden BINNENLAND Wijziging ambte naren-reglement De voedsel-voor- ziening in tifd van oorlog WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 FRANKRIJK BETOOGINGEN VERBODEN. In verband met buitenlandsche gebeurtenissen. De Fransche regeering heeft besloten voorloopig alle bijeenkomsten en betoogin gen op den openbaren weg, georganiseerd ir. verband met de buitenlandsche gebeur tenissen, te verbieden. Gistermiddag is ou het ministerie van oorlog een conferentie over de passieve verdediging gehouden tusschen den mi nister van binnenlandsche zaken, den chef van het militair kabinet van Daladier, den prefect van de Seine en den politieprefect. V ITALIË EEN BELANGRIJK ARTIKEL VAN MUSSOLINI TE VERWACHTEN. Volgens een radiomededeeling van gis teravond zal Mussolini in de „Popoio d'Italia" van Donderdag een bedangJrijk artikel over den internationalen toestand publiceeren. DE BUITENLANDSCHE JODEN MOETEN HET LAND VERLATEN. In het Italiaansche staatsblad is thans een wet gepubliceerd betreffende het on langs door den ministerraad genomen be sluit, dat de sinds 1919 in Italië gevestigde buitenlandsche joden het land moeten verlaten. De wet is op 12 September van kracht geworden. Alle Joden, die onder dezen maatregel vallen, zullen vóór 12 Maart 1939 Italië, Lybië en de Italiaansche bezittingen in de Aegeische zee moeten verlaten. ENGELAND LONDEN BERAADSLAAGT. Defensie-ministers en stafofficieren geraadpleegd. Gedurende de bijeenkomst van gister middag zijn de Britsche ministers op de hoogte gesteld van de berichten uit Praag. Zij namen achtereenvolgens kennis van den eisch tot het houden van een volksstem ming en het ultimatum, waarbij opheffing der buitengewone maatregelen werd ge vraagd. Naar aanleiding van dit laatste be richt werden de chefs van den generalen staf in de besprekingen betrokken. Ook de defensieministers, Inskip, Hoare Eelisha, Duff Cooper en Kingsley Wood hebben zich naar Downingstreet begeven, om te beraadslagen met de andere mi nisters. Vanmorgen te 11 uur zou het geheele Britsche kabinet bijeenkomen. PROTEST TEGEN REDE VAN HITLER. Een delegatie van communisten heeft gis teravond aan Chamberlain een boodschap overhandigd, waarin wordt verzocht het parlement weer bijeen te roepen, en waar in tevens geprotesteerd wordt tegen de rede van Hitier. Op Trafalquar Square is een bijeen komst gehouden, na afloop waarvan een deputatie zich begaf naar de Duitsche ambassade om een protest in te dienen tegen de rede van den rijkskanselier, die gericht was tegen Tsjecho-Slowakije, En geland en de democratieën. ZWITSERLAND GEEN VERDERE MAATREGELEN IN ZWITSERLAND. De federale raad van Zwitseland heeft den toestand bestudeerd en is tot de slotsom gekomen, dat er geen reden is voor nieu we ongerustheid. Derhalve zullen geen ar.dere maatregelen dan waartoe reeds be sloten was, genomen worden. POLEN SENSATIE IN POLITIEKE KRINGEN. In November nieuwe verkiezingen. De president der Poolsche republiek heeft gistermiddag om twee uur een decreet uit gevaardigd houdende de ontbinding van het parlement. De verkiezingen voor de Kamer zullen worden gehouden op 6 November, die voor den senaat op 12 November. Het nieuws heeft in politieke kringen te Warschau sensatie gewekt. De ontbinding van het parlement wordt in het decreet van den staatspresident ge motiveerd met de aanzienlijke wijzigin gen, die zich in het binnenlandsche poli tieke leven sedert de laatste parlements verkiezingen hebben hebben voorgedaan en door de noodzakelijkheid, die steeds sterker gevoeld wordt, in breede lagen der bevolking, dat actiever wordt deelgenomen aan den arbeid voor den staat. De presi- RUSSEN IN INDIë HULDIGEN DE KONINGIN. De Russische slachtoffers van de Bols jewistische revolutie hebben reeds meer malen blijk gegeven oprecht mede te le ven met het wel en wee van Nederland en het Huis van Oranje, schrijft het „Soer. Hdbl.". Ook ditmaal geven de Russische uitge wekenen in Indië weer op allersympa- thiekste wijze van dat medeleven blijk. Zij hebben aan Hare Majesteit een tele gram gezonden dat als volgt luidt: Majesteit, Russische uitgewekenen wien in Ne- derlandsch Oost-Indië eene door hen zoo hoogelijk gewaardeerde gastvrijheid wordt verleend, oprecht samen met het Neder- landsche volk deelnemend in gedenkwaar dig jubileum Uwer regeering, bieden U eerbiedig hunne gelukwenschen aan. God zegene U en Uw Koninklijk Huis nog vele jaren tot ons aller geluk. Namens mijne Russische landge- nooten de bewaarder der archie ven van het Russische keizerlij ke consulaat te Krian, WLADIM3ROFF. TELEGRAM AAN DEN MINISTER INZAKE VERHOOGDEN MELKPRIJS IN Z.G. WETTELIJK GEBIED. Het hoofdbestuur van den R. K. Dioce- sanen Land- en Tuinbouwbond te Haar lem heeft het volgende telegram verzon den aan den minister van economische zaken: „Het hoofdbestuur van den L.T.B. verzoekt uwe excellentie dringend de prijs voor de melk in het z.g. wettelijk gebied op korten termijn met een cent te ver- hoogen. De financieele omstandigheden van de consumptiemelkers maken dit dringend noodzakelijk". DE „GRAAL"-BEWEGING IN ENGELAND. Een katholiek werkkamp geopend. In Engeland werd onlangs het eerste katholieke werkkamp geopend, en wel voor meisjes. Op verzoek van den Kardi naal Aartsbisschop van Westminster Mgr. Hinsley, werd dit kamp door de bekende Graalbeweging georganiseerd. Meer dan honderd meisjes van 16 tot 20 jaar komen hier bijeen voor gemeenschappelijk werk en onderricht. RECTORAATSOVERDRACHT KATH. ECONOMISCHE HOOGESCHOOL. Op Maandag 19 September a.s. zal ten 4 uur de rector-magnificus, prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen, het rectoraat der Ka tholieke Economische Hoogeschool te Til burg overdragen aan zijn opvolger, prof. dr. J. E. de Quay. Des morgens wordt te half elf in de St. Jozefkerk ter opening van het cursusjaar 19381939 een plechtige H. Mis opgedra gen door den curator, den hoogeerwaar den zeergeleerden heer mgr. dr. Th. J. F. Verhoeven. TENTOONSTELLING GOUDSCHE GLAZEN. Het feit,(dat de tentoonstelling Goudsche glazen wordt gehouden in de St. Jans- kerk, die geregeld in gebruik is voor den Hervormden Eeredienst brengt zijn eigen aardige moeilijkheden mee. Op Woensdag 14 dezer zal de kerk in gebruik zijn voor kerkelijke inzegening van eenige huwelij ken; daardoor zal van omstreeks half twaalf tot omstreeks half zes alleen het koor van de kerk toegankelijk zijn. Ge lukkig bevinden zich daarin juist de mooi ste ramen en ook het belangrijkste ge deelte van de tentoonstelling. CONFLICT VOORKOMEN. Nieuwe loonregeling bij Braat te Delft aanvaard. Een conflict bij de koninklijke fabriek F. W. Braat te Delft is vermeden, doordat de personeelsvergaderingen de nieuwe loonvoorwaarden hebben aanvaard. De lonen worden met een of twee cent ver hoogd en er wordt een gratificatieregeling ingevoerd. dent zegt: „Ik achtte mij verplicht de Ka mers te vernieuwen, opdat het nieuwe par lement een betere weerspiegeling kan zijn van de stroomingen in het land". Het nieu we parlement zal zich over de nieuwe kies wet moeten uitspreken. Gistermiddag is het kabinet in vergade ring bijeengekomen. PALESTINA TWAALF REBELLEN OMGEKOMEN. Een door vliegtuigen ondersteunde mi litaire expeditie heeft een bende terroris ten achtervolgd, die tusschen Jeruzalem en Hebron een auto-karavaan hadden over vallen. Twaalf rebellen kwamen bij de achtervolging om het leven. Een kon. besluit, waarbij wijziging wordt gebracht in het algemeen rijksambtenaren reglement, luidt als volgt: Artikel 97b van het algemeen rijksamb tenarenreglement wordt gelezen als volgt: 1. Aan den ambtenaar kan eervol ont slag worden verleend, indien, naar het oordeel van het gezag, hetwelk tot het verleen en van het ontslag bevoegd is, uit zijne gedragingen van een zoodanige ge zindheid blijkt, dat geen voldoende waar borg aanwezig is, dat hij zijn plicht als ambtenaar onder alle omstandigheden getrouwelijk zal volbrengen. 2. Een gedraging, als bedoeld in het eer ste lid, is onder meer aanwezig, wanneer een ambtenaar lid is van een vereeniging, waarvan onze minister, voorzitter van den raad van ministers, verklaard heeft, dat zij om de doeleinden, die zij nastreeft, of de middelen, die zij aanwendt, de behoor lijke vervulling van zijn plicht als amb tenaar kan in gevaar brengen of scha den, of wanneer hij op eenigerlei wijze medewerking of steun verleent aan een zoodanige vereeniging of van haar uit gaande actie. 3. Voor een ontslagverleening, als be doeld in het eerste lid, is de medewerking of machtiging vereischt van onzen minis ter, voorzitter van den raad van minis ters. Deze is gehouden, te voren het ad vies in te winnen van een commissie, be staande uit vijf leden en vijf plaatsver vangende leden. Van de leden wordt een lid als voorzitter en een als plaatsvervan gend voorzitter aangewezen. 4. De leden en plaatsvervangende le den van de in het vorige lid bedoelde commissie worden door ons benoemd, op voordracht van onzen minister, voorzitter van den raad van ministers. 5. Op deze commissie is niet van toe passing het bepaalde in hoofdstuk IV. 0. Wij stellen regelen vast voor de werk wijze van deze commissie. Aan artikel 115 van het algemeen rijks ambtenarenreglement wordt, met vernum mering van het bestaande tweede en der de lid tot onderscheidenlijk het derde en vierde lid, een nieuw tweede lid toege voegd luidende: 2. Ten aanzien van de bijzondere com- KOSTPRIJSVERLAGING VAN MELK. Algemeene vergadering van de F. N. Z. te Nijmegen. In het Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen heeft gisteren de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) een al gemeene vergadering gehouden. De voorzitter de heer Butzel gaf een overzicht van de afgeloopen vijf jaar. Bij de bespreking van hetgeen dé F. N. Z in het verleden voor de aangeslotenen heeft bereikt, constateert spr., dat het fe deratieve karakter van den bond, al moes ten sommige kwesties daardoor wel eens blyven liggen, in het algemeen de ontwik keling gunstig heeft beinvloed. Ten slotte duidde spr. de voornaamste geschilpunten aan, die zich thans in den F. N. Z. voordoen. Hoe betreurenswaard het feit ook is, aldus spr., de aangeslotenen van de leden der F. N. Z. zijn in twee kampen verdeeld. In het eene kamp bezit men op grond van zijn verleden exportrecht en wenscht dit, het zékere voor het onzekere, te be houden. Het andere kamp heeft vóór de crisis zich niet met den export bemoeid, maar heeft zijn producten aan den handel verkocht en heeft geen goed verleden om thans te mogen export°eren. Daarbij doen zich dan verschillende nuances voor, al naar het de verschillende producten betreft of de landen waarheen geëxporteerd wordt. Naïist al deze uitsluitend door de crisis veroorzaakte beroeringen, zijn er aangele genheden, 4ie r«eds korter of langer de aandacht hadden. Een en ander achtte spr. voldoende om aan te toonen, dat het in de organisatie thans niet geheel goed loopt. Dit moet, zoo zeide hij, anders worden en met den mees ten aandrang wekte hij de bonden op ern stig te beraadslagen over hetgeen gedaan moet worden om zoo spoedig mogelijk we der te komen tot een zoo groot mogelijke eenheid in de algemeene organisatie. Dr. ir. H. J. Frankema van het rijksland bouwproefstation te Groningen hield daar na een inleiding over de vraag „op welke wijze kunnen de productiekosten der melk nog worden verlaagd?" Bij de beschouwing van de factoren, die den kostprijs van de melk bepalen, moet worden uitgegaan van een normaal groen- bedrijf. Globaal komt men in Friesland b.v. op de volgende verhoudingen met betrekking tot het aandeel van den kostprijs van de melk; arbeidsloon 28 procent, vee veder 22 procent en pacht 34 1/2 procent, terwijl in het Zuid-Hollandsche weidebedrijf, uitslui tend voor het melkvee, ongeveer de vol gende cijfers zullen gelden: arbeidsloon 19 procent, veevoeder 36 1/2 procent en pacht 18 procent. Het zijn deze drie factoren, die bij het onderzoek naar kostprijsverlaging in aamerking komen. Arbeidsloon. De arbeidsbezetting in een grondbedrijf wordt practisch geheel beheerscht door de arbeidskrachten, noodig voor het melken van het vee. Men moet echter in het oog houden, dat, behalve voor de directe pro ductie, ook werk verricht moet worden om het land in stand te houden. Het is van belang, dat het aantal arbeidsuren boven het noodige personeel voor het melken tot het uiterste wordt beperkt. Dit is moge lijk door arbeidstoppen te vermijden, zoo als b.v. in de hooiing en deze door aange paste maatregelen als inkuilen, voorwei den en stikstofbemesting over een langere periode te verdeelen. missiën voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren, ressorteerende onder het departement van defensie, kan door onzen minister, in overleg met onzen minister, voorzitter van den raad van ministers, van het bepaalde in het eerste lid, onder c, worden afgeweken. Ter verduidelijking. Ter verduidelijking van dit koninklijk besluit een korte toelichting: 1. Tot nu toe was vastgesteld, dat een ambtenaar wegens „revolutionnaire ge zindheid" kon worden ontslagen. Thans is bepaald, dat hij kan worden ontslagen, „indien naar het oordeel van het gezag" een bepaalde, nader omschreven, gezind heid blijkt. 2. Uit deze alinea blijkt, dat er verbo den vereenigingen blijven bestaan. Tot nu toe was er een lijst van voor alle rijksambtenaren verboden vereenigingen. Daarop kwamen S.D.A.P. en N.V.V. niet voor. Er was echter een aparte paragraaf, waarin het verbod, uitsluitend voor de fensie, ook voor S.D.A.P., N.V.V. en ver wante organisaties was vastgelegd. Deze paragraaf is vervallen, waarmee dus het verbod voor ambentaren bij defensie, lid van S.D.A.P., N.V.V. en verwante organi saties te zijn, is vervallen. S.D.A.P., N.V.V. en verwante organisaties komen dus thans op geen enkele verbodslijst meer voor. 3. Met deze alinea wordt de procedure van het ontslag veranderd. Er komt een commissie van advies, en deze moet vóór een ontslag-verleening door den minister worden geraadpleegd. 5 en 6. In hoofdstuk IX worden voor schriften gegeven voor de functionnee- ring van allerlei commissies. Deze voor schriften gelden niet voor de nu in te stel len advies-commissie: de werkwijze dezer commisie zal afzonderlijk worden gere geld. Het nieuw-bepaalde in artikel 115, ali nea 2 kan als volgt worden verduidelijkt: Bij alle departementen bestaan op het oogenblik commissies voor het georgani seerd overleg, bij het departement van defensie op precies gelijke wijze als bij de andere departementen. De nieuwe ali nea 2 van artikel 115 schept de mogelijk heid, voor defensie het overleg op an dere wijze te regelen dan voor de overige departementen. Een verlaging van het loonbedrag door daling van het arbeidsloon per arbeider is haast niet denkbaar, wanneer men de be looning in den landbouw beziet, hoe moei lijk het ook voor «veel bedrijven mag zijn, die loon uit te keeren. Krachtvoeder. De onkosten, besteed aan krachtvoeder, loopen vrij belangrijk uiteen, tengevolge van een verschil in veebezetting en de mo gelijkheid tot het winnen van voeder uit eigen bedrijf. Wil men dezen post verla gen, dan zal aan twee voorwaarden moe ten worden voldaan, n.l. het winnen van een product van betere kwaliteit en zulks tegen een prijs, die per eenheid voeder- waarde beneden den krachtvoederprijs ligt. Bij de maatregelen, die in technisch op zicht genomen moeten worden voor dit doel, kan men drie middelen aangeven, n.l. beter hooi winnen, ensilage en kunstmatig drasdrogen. Bij de eerste komt vooral de winning van het hooi in een jonger groeistadium in aan merking. Het kuilvoederprobleem is door het uit gebreid onderzoek van practijkmonsters in den winter 19371938 belangrijk verder gekomen. Duidelijk is gebleken, dat het bij toepassing van de Finsche methode van in kuilen een uiterst waardevol voeder kan zijn en voor een zeer groot deel de bezwa ren voor de zuivel kunnen worden onder vangen. Het kunstmatig gedroogde gras komt in zijn samenstelling het krachtvoeder nog het meest nabij. Het is technisch heel goed mogelijk, een beter product uit eigen bedrijf te winnen, waardoor de behoefte aan krachtvoeder geringer wordt. De tweede eisch, om ook goedkooper voer te winnen, is moeilijker te overzien. Op grond van verschillende berekeningen blijkt, dat alle drie genoemde werkwijzen de voederwaarde kunnen leveren beneden de krachtvoederprij zen. Uit een vergelijking van een tweetal rant soenen, waarvan het eene gebaseerd is op veel voeder uit eigen bedrijf: hooi, kuil, aardappelen en verder krachtvoeder, en het ander uitsluitend uit matig hooi en krachtvoeder bestaat, blijkt echter duide lijk, dat het eerste belangrijk minder kost. Van de winterbehoefte wordt naar schat ting circa 30 procent uit krachtvoeder ge dekt, in sommige streken zelfs belangrijk meer. Aannemende, dat in het wintersei zoen evenveel noodig is als in het zomer halfjaar, zou de totale productie met cir ca 15 procent moeten worden verhoogd om den krachtvoeder-aankoop ter zijde te stel len. De mogelijkheid daartoe is ruimschoots aanwezig. Dit eerste proefjaar met het kunstmatig drogen van gras heeft reeds getoond, dat met behoud van voldoende hooi en kuilvoer circa 30 ton gedroogd gras verkregen is in de bedrijven, waar nor maal circa 20 ton krachtvoeder werd ge bruikt. Ook de resultaten met een gewijzigd sys teem van beweiding, berustend op het be ginsel van kleine perceelen en korte be weidingsperioden, wijzen er op, dat er nog aanzienlijke productieverhoogingen moge lijk zijn. De pacht. De pacht heeft als derde factor een be langrijken invloed. De groote vraag naar land veroorzaakt een pachtprijs, die in vele Spoedontwerp ingediend betreffende regeling economische verdediging. VOORLOOPIG OP LANDBOUW- CRISISWET GEBASEERD. De minister van Economische Zaken heeft een wetsontwerp ingediend waarin de voedselvoorziening in tijden van oor log, oorlogsgevaar of andere buitengewo ne omstandigheden geregeld wordt. Krach tens dit ontwerp worden de Kroon en de minister van Economische Zaken gemach tigd van de bevoegdheden, hun in de Landbouwcrisiswet 1933 verleend, ook gebruik te maken ten behoeve van de voedselvoorziening in bovengenoemde om standigheden. De uitgaven komen echter niet ten laste van het Landbouwcrisis fonds. De wet zal in werking treden op den dag na haar afkondiging en uiterlijk op 31 December 1939 worden ingetrokken. De regeering erkent in de memorie van toelichting, dat een dergelijk gebruik van de landbouwcrisiswet niet in overeen stemming is met de uitdrukkelijke bedoe ling, waarmee deze wet in het leven is geroepen. Zij acht het echter juridisch verantwoord en verdedigt het op grond van de overweging, dat de Landbouwcri siswet en de daarop berustende voor schriften en bepalingen een apparaat vormt, dat een snelle en doeltreffende methode 'waarborgt om in den korst mo gelijken tijd voorraden te vormen. Het ontwerp vormt een onderdeel van de economische verdedigingsvoorbereiding, waaromtrent een ander en uitgebreider wetsontwerp zal worden ingediend. Dat ontwerp zal onder meer aan de regeering de bevoegdheid geven de voorraadvor- ming te bevorderen of te gelasten. In af wachting van de indiening van dat uitge breidere ontwerp wenscht de regeering thans reeds maatregelen te nemen tot re geling van de vorming van grondstoffen- voorraden voor de voeding van mensch en dier. Aangezien gebleken is, dat op sommige tijdstippen de voorraden van eenige onmisbare voedingsproducten hier te lande van onvoldoende omvang waren, acht de regeering het niet langer verant woord het treffen van maatregelen om tot een verplichte voorraadvorming te kun nen geraken, uit te stellen. gevallen niet in overeenstemming is met de uitkomsten van het bedrijf. Een middel, dat den invloed van de pacht kan verminderen, is opbrengstver- hooging. Deze zal zijn te bereiken door hoo- gere productie per dier en door opvoering van de veebezetting per hectare. Beide dingen zijn mogelijk, waarbij voor al nader aandacht besteed moet worden aan de productie in verband met het voe- selverbruik. Dit dient een verlengstuk van onze melkcontrole te worden. Dè grootste productie-vermeerdering is te bereiken door de opvoering van de veebezetting per H.A. Op grond van verschillende berekenin gen kwam spr. tot de conclusie, dat het heele samenstel van maatregelen, in be drijfsverband toegepast, de productie van het grasland met 50 procent kan verhoo- gen. Neemt men een proefbedrijf als basis, dan blijkt er een belangrijke verschuiving in 'de verdeeling van de onkosten te zijn geschied. Het arbeidsloon is gestegen tot circa 34 procent, pacht is gedaald tot 31 procent en veevoeder tot 111/2 procent. Kunstmest daarentegen neemt thans 10 1/2 procent van de onkosten in. De onkosten per H.A. nemen toe, maar daar staat tegen over een opbrengstverhooging van melk, waardoor ten slotte een belangrijke kost prijsverlaging van de melk kan worden verkregen. Men bedenke echter, dat een verdere kapitaalinvesteering en een juiste bedrijfsvoering eerste voorwaarde zijn voor het slagen van dit systeem. Kostprijsverlaging van de melk zal dan verkregen zijn met als gevolg een arbeids- intensieveren weidebouw en hoogere op brengst per H.A. „Tijd". DE UITVOERING VAN DE TRANSACTIE DETERDING. Algeheele overeenstemming verkregen. Dezer dagen heeft naar aanleiding van de nog bestaande verschillen inzake de uitvoering van de z.g. transactie Deter- ding een bespreking plaats gehad, waarbij tegenwoordig waren de ministers dr. Co- lijn en mr. Steenberghe en de heeren dr. Deterding en ir. Louwes. Zooals men weet, ging het hierbij om de vraag, of kon worden aangenomen, dat de eerste besprekingen van den heer De terding met de Nederlandsche regeering in dien geest waren gevoerd, dat dr. De terding met recht aanspraak kon maken op berekening van de laagste prijzen voor het buitenland. In vorengenoemde bespreking is komen vast te staan, dat de zienswijze van den heer Deterding in deze juist is geweest. Doordat een afspraak in dezen geest aan de uitvoerende instantie, het toen malige departement van Landbouw en Visscherij en de daaronder ressorteerende crisiscentrales, niet bekend was, heeft zich het misverstand voorgedaan. Men is bij deze bespreking tot algehee le overeenstemming gekomen, ook wat betreft het eenige nog resteerende prac- tische verschilpunt. Op verzoek van dr. Deterding worden in dit stadium daaromtrent geen verdere mededeelingen verstrekt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6