KERKNIEUWS OPENT REKENING G0ÜRflNT Letteren en Kunst AGENDA WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? KEGEN EN AFKOELING. De Bilt seint: Verwachting: In het Zuid-Oosten meest matige Westelijke wind, meest zwaar be wolkt, weinig of geen regen, iets koeler. Overigens matige tijdelijke krachtige Wes telijke tot Noord-Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met waarschijnlijk regen, koeler. Hoogste barometerst.: 766.3 te Szegedin in Hongarije. Laagste barometerst.: 728.6 te Sodankyla in Lapland. Het gebied van hoogeluchtdruk op den Oceaan nam verder in beteekenis af. In het Noord-Westen op den Oceaan kwam echter een nieuw gebied van hoogedruk- king tot ontwikkeling. De depressie over Scandinavië trok naar het Noord-Oosten af, secundaire storingen lagen hedenmor gen over Denemarken en over Midden-En- geland. Ver in het Westen op den Oceaan kwam een nieuwe depressie tot ontwikke ling. In Scandinavië waait een krachtige Noord-Westelijke wind, het buiig weer. De temperatuur is hier, evenals in Schot land, aanzienlijk gedaald. Op de Britsche Eilanden varieert de wind tusschen Noord en West, met zware bewolking en regen in Midden-Engeland. Ook over Denemar ken valt regen. Langs de Duitsche Noord kust waait een krachtige Westelijke wind. Overigens is op het vasteland van West- Europa de wind meest zwak, de bewolking licht, met echter veel ochtendmist. Voor morgen wordt voor ons land ook afkoeling verwacht, bij matigen, tijdelijk krachtigen Weste lijken tot Noord-Westelijken wind. Regen is waarschijnlijk, uitgezon derd in het Zuid-Oosten van het land, waar de regen vermoedelijk niet van veel beteekenis zal zijn. LUCHTTEMPERATUUR. 17.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Woensdagnamiddag 7.50 uur tot Donderdagmorgen 6.02 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 15 Sept. voorm. 6.35 en nam. 7 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 17.5 gr. C. Maan op 21.06 uur Woensdagavond. Maan onder 13.08 Donderdagmiddag. V Klein en ergerlijk Wij nemen in dit nummer een artikeltje over uit de „Maasbode", waarin wordt ge wezen op het feit, dat in het „Nationale Dagblad" is verzwegen het bezoek van Prinses Juliana aan „De Joodsche Invali de" te Amsterdam. Dit verzwijgen is ergerlijk. De lezers van het „Nationale Dagblad" mogen niet wéten, dat, terwijl in de fas cistische landen Joden worden vervolgd en verjaagd, Oranje de Joden opzoekt, om hen te troosten in hun leed. Dat de Koningin op haar tocht door de versierde „Jordaan" speciaal gelast heeft, daar langzamer te rijden, om den Joden in die buurt aldus een bewijs te geven van haar waardeering en erkentelijkheid, heb ben wij ook niet vermeld gezien in het „Nationale Dagblad". 't Is alles klein, heel klein, 't Is ergerlijk! In dit verband maakt de „Avondpost" de juiste opmerking, die wij hier willen over nemen: „Maandag riep Hitier uit, dat God ook de Sudeten-Duitschers geschapen heeft, en dat zij niet verdrukt mogen worden. Heeft God ook niet de Joden geschapen? Waar om dan opzettelijk te verzwijgen, dat Oranje den zieken en armen Joden met christelijken zin tegemoet treedt?" Minister Patijn over de sancties Een uiteenzetting te Genève De Nederlandsche minister van Buiten- landsche Zaken, mr. J. A. N. Patijn, heeft gistermiddag in de vergadering van den Volkenbond het Nederlandsche standpunt in een rede uiteengezet. Toen de Volkenbondsvergadering al dus mr. Patijn twee jaar geleden be sloot een bijzonder comité in te stellen voor de bestudeering van de toepassing van de Volkenbondsbeginselen, dacht men aan de mogelijkheid, dat men zou komen tot voorstellen tot wijziging van het pact. Het samenvattend rapport van dit comité be vat echter geen enkel voorstel in dien zin. Wat betreft de houding, aan te nemen tegenover art. 16 hebben de meeningen in verschillende landen een ingrijpende wij ziging ondergaan. Met name omtrent deze wijziging en omtrent het standpunt, dat mijn land op het oogenblik ter zake moet innemen, zou ik gaarne enkele opmerkin gen maken. In art. 16 van het Pact hebben de leden van den Volkenbond, wenschende be stand te verleenen aan een land, dat slacht offer zou zijn van een eventueelen aanval, zich verbonden, deel te nemen aan een gemeenschappelijke actie tegen den staat- aanvaller. Van den aanvang af heeft men echter onderscheid gemaakt tusschen eener zijds de economische en financieele sancties, en anderzijds de militaire sancties. Indien er een aanval zou plaats hebben in den vorm van het pact, zouden de economische en finan cieele sancties verplicht zyn; ten aan zien van de militaire sancties echter behielden de leden zich hun vrijheid voor. De minister herinnerde er vervolgens aan, dat die verzwakking van het artikel betreffende militaire sancties door een zich vormende gewoonte geschraagd werd. Toen in 1935 voor de eerste maal het stel sel der sancties in toepassing moest wor den gebracht, heeft Nederland niet geaar zeld zyn plicht te doen en zijn medewer king te verleenen aan de voorgestelde maatregelen. De toepassing heeft niet het beoogde doel gehad. Op 1 Juli 1936, toen de mislukking duidelijk was, heeft de Ne derlandsche delegatie aan de pers een me- dedeeling doen toekomen, waarin o.m. ge zegd werd: „Naar onze meening is het niet toelaat baar, dat zekere artikelen van het Pact, met name het artikel nopens de verminde ring der bewapeningen, een doode letter blijven, terwijl andere wel worden toege past". In de twee jaren, die sinds deze gebeur tenis zijn verloopen, heeft de internatio nale gemeenschap zich op zoodanige wijze ontwikkeld, dat een doeltreffende toepas sing van de in het Pact voorziene sancties in werkelijkheid niet mogelijk is geworden. Verschillende leden, en onder hen groote mogendheden, hebben een einde gemaakt aan hun deelneming aan het werk van Ge nève, en het ideaal van de universaliteit van den Bond is meer en meer op den ach tergrond geraakt. Thans zou deelneming aan de sancties een geheel ander karakter hebben dan zij, die het iniatief namen tot het Pact, en de staten, die van den aanvang af zijn toegetreden, zich voor oogen had den gesteld. PATER DR. P. RDTTÈN. Op 14 September viert de hoogeerw. pa ter Dr. P. Rutten, procurator-generaal der Kruisheeren te Rome, zijn 25-jarig profes- siefeest. De jubilaris werd geboren te Uden, 18 Ju li 1894. Na zijn gymnasiale studies op het College der Kruisheeren in zijn geboorte dorp trad hij in de Orde van het H. Kruis en legde daar op 14 September 1913 zijn kloostergeloften af. Op 25 Mei 1918 werd hij door Z.H. Excellentie Mgr. A. F. Die pen tot priester gewijd. Na voltooiing van zijn philosophische en theologische studies te Diest en St. Agatha, studeerde pater Rut ten te Freiburg en aan St. Ongelicum te Ro me, waar hij in 1922 „magna cum laude et accessu" doctoreerde in het Kerkelijk Recht. Na zijn promotie was dr. Rutten tot 1928 professor van het Kerkelijk Recht, ge durende een jaar novicenmeester en vier jaar prior in het klooster St. Agatha. In 1928 zonden zijn oversten hem naar Rome als procurator-generaal der Orde, welk ambt hij sindsdien bekleedde. In Januari vorig jaar benoemde de H. Vader Dr. Rutten tot Consultor van de H. Congregatie der Sacramenten, wat betreft huwelijkszaken. MISSIE NIEUWS. Uit het Missiehuis Sparrendaal, Vught, vertrokken Zondag 11 September, met be stemming voor de apostolische prefectuur van Makassar, Celebes, de Paters Dr. G. Giezenaar, uit 's Heerenberg, N. Schnei ders, uit 's-Gravenhage, beiden oud-leera- ren aan het missiecollege „Sparrendaal", A. v. d. Krabben, Uit Helvoirt, en A. Ver voort uit Eindhoven. het beproefde middel tegen verkoudheid Let op O r n e b a na en Bayerkrul»» 15 Onlangs in de conferentie van Kopen hagen, in Juli 1.1., heb ik, aldus mr. Patijn, mij als minister van Buitenlandsche Zaken vereenigd met de gemeenschappelijke ver klaring, afgelegd door de ministers van de aldaar vertegenwoordigde staten. Onze respectievelijke regeeringen hebben besloten tot handhaving van de door hen gevolgde gedragslijn, waarbij het stelstel van sancties wordt be schouwd als in de tegenwoordigheden, en naar aanleiding van de in de laatste jaren gevolgde praktijk, een niet-bin- dend karakter te hebben verkregen. De wedloop in bewapening en het feit, dat verscheidene groote, sterk bewapende mogendheden zich van Genève afzijdig houden, heeft de gevaren grooter gemaakt die voor verscheidene kleine staten zouden kunnen voortvloeien uit him deelneming aan een krachtens art. 16 van het Pact ondernomen actie. Wat men zou vragen van deze kleine staten zou thans zijn, dat zij in een wereld, waarin de groote mogendheden, tot de tan den gewapend, tegenover elkander zouden staan, zich in één van de twee tegenge stelde kampen zouden scharen. Het is duidelijk, dat dit standpunt a for tiori van toepassing is op het toestaan van doortocht over het grondgebied ten aan zien van de weermacht van ieder lid van den Bond, dat deelneemt aan een gemeen schappelijke actie, als voorzien in art. 16 van het Pact. Dit is een soort sanctie, die de militaire sancties zeer dicht nadert. Voor de toekomst behoudt de Ne derlandsche regeering zich het recht voor, om in ieder bijzonder geval, re kening houdende met den militairen toestand en de geografische ligging van Nederland, te beslissen, of zij al dan niet doortocht van gewapende strijdkrachten van andere Bondsleden over het Nederlandsche grondgebied zal toestaan. Indien de staat-aanvaller een aangren zend land zou zijn, zoodat een doortocht noodzakelijkerwijze zou leiden tot een botsing op dit grondgebied, zou het Neder landsche grondgebied niet slechts zijn een doortochtsgebied, maar zou het onvermij delijk worden tot slagveld. Het is niet in den geest van het Pact, noch ligt het in de bedoeling van de staten, die de verdragen van Locarno hebben on derteekend, dat aldus een staat zou worden gedwongen, zijn eigen bestaan op het spel te zetten. Derhalve erkent Nederland niet een algemeene verplichting om deel te ne men aan een gemeenschappelijke actie of om den doortocht van vreemde troe pen over zijn grondgebied toe te staan. 985 WIENER SANGERKNABEN NAAR NEDERLAND. De beroemde en geliefde Wiener San- gerknaben, die sinds December 1937 geen kunstreis meer ondernamen, zullen gedu rende het a.s. winterseizoen voor de eer ste maal wederom buiten Weenen optre den. Het Instituut, waarvan de leiding nog in dezelfde handen als vroeger berust en dat zijn werkzaamheden onveranderd heeft mogen voortzetten, zal in het a.s. jaar deze kunstreizen wederom onderne men. Hetzelfde koor aangevuld met aller jongsten zullen onder leiding van Kapel meester Tauber met Kerstmis 1938 Ne derland bezoeken, waarbij in een klein aantal plaatsen van ons land een select programma van oude Weensche kerstlie deren, Weensche volkswijzen en een ge heel nieuwe speciaal geschreven opera, waaraan reeds maanden gewerkt wordt, ten gehoore brengen. Leest met aandacht de advertenties ln Uw Dagblad! DE ROTTERDAMSCHE VLIEGVELD KWESTIE. B. en W. van Rotterdam hebben den gemeenteraad in kennis gesteld van een tweetal ministerieele brieven met betrek king tot den verkoop van het vliegveld Waalhaven en de stichting van een nieuw vliegveld. In den brief van den Minister van De fensie van 20 Juli j.L deelt deze mede, dat hij zich niet meer gebonden kan ach ten aan het aankoopen van het vliegveld Waalhaven, zooals in beginsel was over eengekomen. Defensie had belang bij het zoo spoedig mogelijk beginnen met den bouw van hangars en Rotterdam wilde daarvoor geen toestemming geven, zon der dat het rijk vergunning had verleend voor de stichting van een nieuw burger- vliegveld in den Zestienhovenschen pol der. Op 24 Augustus is gevolgd een schrij ven van den Minister van Waterstaat. Deze herinnert er aan, dat de toezegging om de toestemming tot aanleg van een luchtvaartterrein bij Overschie niet lan ger te onthouden, indien mocht worden afgezien van den aanleg van een cen traal vliegveld, was gegrond op de over neming van Waalhaven door Defensie. Nu die grondslag ontbreekt acht de minister zich niet meer verplicht, hoe ook de beslissing omtrent het centrale vliegveld moge uitvallen, mede te werken aan het verleenen van toe stemming tot overplaatsing van de burgerlijke luchtvaart van Waalha ven naar een door Rotterdam te stichten vliegveld. DE „KAREMATA" NOG NIET VERTROKKEN. Van West Terschelling wordt gemeld: De hooge zee en de zeer stijve bries zijn oor zaak, dat het vertrek van de „Karimata" voorloopig uitgesteld moest worden. De baggermolen ligt nog steeds vóór de haven en de sleepbooten „Indus", „Donau" en „Schelde" van L. Smit en Co.'s internatio nale sleepdienst, liggen gereed om hun ar beid aan te vangen. Het wachten is slechts op kalm weer. In Juli naar Ned.-Indië. De baggermolen zal, wanneer het weer dit toelaat, morgen naar Rotterdam wor den gesleept. De molen zal in Rotterdam dokken om een nieuwe Ibitumastieklaag te krijgen. Deze werkzaamheden zullen ongeveer een week duren. Daarna wordt de molen naar J. en K. Smit's scheepwerven te Kinderdijk gesleept. Gedurende den winter zal de Karimata te Kinderdijk blijven. Vermoe delijk in Juli (dat is de gunstigste tijd) zal de sleepreis naar Ned.-Indië aanvan gen. DE GRAFKELDER DER NASSAUERS TE BREDA. Een eenvoudige sluitingsplechtigheid in de Groote Kerk. In het gerestaureerde gedeelte van de Groote of Onze Lieve Vrouwe-kerk op de Markt te Breda heeft vandaag een bijzon-, dere plechtigheid plaats gehad. De grafkelder van de laatste leden der geslachten van Nassau en Oranje-Nassau is in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten gesloten met een nieuwen sluitsteen, welke thans duidelijk de plaats aangeeft, waar de stoffelijke resten van de laatste Nassau's zijn bijgezet. Men zal zich herinneren, hoe het zoeken naar onderaardsche gangen en gewelven in de Groote Kerk leidde tot de ontdekking van een grafkelder, waarin drie groote en een kleine kist werden aangetroffen. Deze kelder bevond zich onder het grafmonu ment van Engelbrecht III en diens gema lin, doch na uitgebreid historischen ana tomisch onderzoek bleek, dat in den ont dekten kelder niet de overblijfselen van Engelbrecht en" zijn gemalin waren ter aarde besteld. Toen eenmaal de toegangstrap tot den kelder was blootgelegd, vond men, dat de kelder bestond uit twee gedeelten: een groote kelder en een kleine, op welken laat- sten het gramonument was opgericht. De plaats, waar de trap zich bevond, was aan gegeven zoo ontdekte men later door een vloertegel, waarin een kruis was uit gehouwen. In den eersten kelder lagen op ijzeren rekken de kisten met de stoffelijke overblijfselen van Hendrik Hl, graaf van Nassau en een vriend van Karei V, die in 1538 is overleden, en van renée van Cha- lon, prins van Oranje, graaf van Nassau, die in het jaar 1544 is ontslapen. De kleine grafkelder onder het monument bevatte de overblijfselen van Anna van Egmond, gravin van Buren, eerste gemalin van prins Willem van Oranje, die in 1558 over leed, en van haar dochtertje Maria, het eerste jong gestorven kind van Prins Wil lem I. Met de uiterste zorg heeft men deze bei de kelders gerestaureerd, in zooverre dit noodig was, want omdat de kelder inder daad hermetisch gesloten was, is alles bui tengewoon gaaf be ward gebleven. Om de looden kisten met de stoffelijke westen der overleden voorouders van ons vorstenhuis waren eikenhouten sierkisten gemaakt.* Deze bleken echter bij de op graving totaal vergaan. Men heeft thans om deze oude looden kisten nieuwe laten maken van gebronsd roodkoper, waarop in geel-koperen plaatjes de namen der be graven en zijn gegraveerd. Op deze wijze zijn de stoffelijke resten der vorstelijke per sonen voor het nageslacht geconserveerd. Dit nummer beslaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Sudeten-Duitschers hebben gister avond aan de regeering te Praag een ul timatum gezonden, waarin onmiddellijke opheffing van de buitengewone maatrege len werd verlangd. De regeering heeft hierop niet geantwoord. Henlein heeft daarna verdere onderhandelingen voor onmogelijk verklaard. Het Sudeten-Duit- sche gebied verkeert in gisting. Inciden ten hebben gisteren 12 dooden geëischt. (lste blad). Te Londen beraadslagen de ministers met de chefs van den generalen staf. (2de blad). Het Poolsche parlement ontbonden. Nieuwe verkiezingen in November. (2de blad). Binnenland Koninklijk Besluit inzake wijziging van het Ambtenarenreglement. (2de blad). Een wetsontwerp is ingediend inzake voedselvoorziening in oorlogstijd. (2de blad) Een rede van minister Patijn op de Vol kenbondsvergadering inzake de neutrali teitspolitiek van Nederland bij een even tueelen oorlog, (lste blad). De Graal in Engeland. (2de blad). Omgeving Opening van de nieuwe brug te Gouw- sluis. (3de blad). De nieuwe weg Leiden Oude-Wetering. (2de blad). LEIDEN. Woensdag: R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsvereeniging „Sint Joseph", kring Leiden, Café Bremmer, 6 u. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging, bureau-zitting 89 uur n.m. gebouw St. Vincentiusver, Hoogl. Kerkgracht 32. Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. Zondag: 2de To oneeluit voering door „Von del", „Wat niet sterven kon", St. Antonius Clubhuis, 8 uur. Dinsdag, Jongerenafdeeling R.-K. Staats partij: Henri de Greeve over: „Hare Majesteit", „Den Burcht", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Sept. tot en met Vrijdag 16 September waargenomen door de apotheken D. J. v. Driesum, Mare 110, el. 502, en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28. Morgen-(Donderdag)middag geen gele genheid tot het verkrijgen van mondelinge juridische inlichtingen aan ons bureau. STEUN GOEDGEKEURDE POOT- AARDAPPELEN OOGST 1938. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, "ligt het in het voornemen voor goedge keurde pootaardappelen van den oogst 1938 een steunregeling te treffen, welke afwijkt van de regeling, die voor den vorigen oogst heeft gegolden, en wel omdat de ver koop van goedgekeurd pootgoed, vooral wat de prijzen betreft, een minder gunstjg verloop heeft. Vorig jaar werd evenals de jaren daar voor niet eerder steun aan pootaardap pelen verleend dan aan het einde van het seizoen (na 1 April), thans echter zal voor sommige rassen boven de denaturatiever- goeding reeds eerder een toeslag kunnen worden verleend, daar een ministerieele beschikking verwacht kan worden, waar bij van 3 October al reeds gelegenheid wordt gegeven goedgekeurde pootaardap pelen te denatureeren en den steun daar voor te ontvangen. Deze regeling zal echter alleen gelden voor die rassen, welke vorig jaar waren in gedeeld in de rubrieken 2 en 3 (behalve Unicum). Voor de rassen van de rubriek - alsmede Unicum (binnenlandsche consump tiesoorten) wordt dus nog geen extra steun gegeven. De sorteeringsvoorschriften zijn dezelfde als die, welke het vorige jaar golden, een voorraadsopgave behoeft echter niet te worden gedaan. Ook de steunbedragen boven de „gewo ne" denaturatievergoeding zullen geen wij ziging ondergaan: zij bedragen derhalve voor aardappelen goedgekeurd in de klas se A. 1.50, in de klasse B. 1. en in de klasse C. 0.50 per 100 K.G. De denaturatievergoeding krachtens de crisns-steunbeschikking 1938 2 aardappe len (oogst 1938) zal ook worden uitgekeerd voor de goedgekeurde pootaardappelen van de vierkantsmaten 2835 m.M. Nadere inlichtingen zullen door de Ne derlandsche Akkerbouwcentrale ter kennis worden gebracht.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2