Hitier fulmineerde te Neurenberg Felle aanval op Praag en op president Benesj Als de Sudeten geen recht krijgen, zullen wij het hun verschaffen „Het blaifen onrustbarend, maar het bijten uitgesteld" BUITENLAND DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 6 Zelfbeschikkingsrecht voor 3Y2 millioen Sudeten geëischt In de congTeszaal te Neurenberg heeft de Fuehher en Rijkskanselier, Adolf Hitler gisteravond zijn met groo- te spanning verbeide rede gehouden. Hitier herinnerde allereerst aan de eer ste partijcongressen te Neurenberg en aan het ontstaan der nationaal-socialistische beweging. Hij zeide, dat er een diepe haat tegen de partij heeft bestaan doordat zij van geen compromis wilde weten. Vooral de strijders in de tegenwoordige Ostmark hebben veel moeten lijden. In het groote wereldgebeuren herhaalt zich thans, wat de partij vroeger in het eigen volk be leefd en verdragen heeft. Hitier hield zich daarna bezig met wat \ij noemde den onduldbaren toestand in Tsjecho-Slowakije. Men heeft de overwe gende meerderheid van dezen staat ge dwongen zich in dit staatsverband te voe gen. Men is begonnen haar te onderdruk ken en haar de vitale rechten te ontne men. Men heeft getracht de wereld de opvat ting op te dringen, dat deze staat een bij zondere politieke en militaire missie te vervullen heeft. Die taak is echter in te genstelling met de levensbelangen van de meerderheid der inwoners van dezen staat. Men gaat niet uit van volksrechten, maar van politieke doelmatigheden voor de on derdrukkers. Wie zich daartegen verzet, wordt beschouwd als staatsvijand. Onder de meerderheid der onderdrukte nationaliteiten bevindenz ich 3 1/2 millioen Duitschers, ongeveer zooveel als de bewo ners van Denemarken. Zij zijn schepsels van den Almachtige en Deze heeft hen niet geschapen om hen aan een vreemde macht te zien overgeleverd. Hij heeft de zeven millioen Tjsechen niet geschapen, opdat zij de 3 1/2 millioen Duitschers zouden be voogden, controleeren en kwellen. De el lende der Sudeten-Duitschers, aldus ver volgde Hitler, is nameloos. Men wil de Su deten-Duitschers vernietigen. Ik kan zoo zeide Hitier den de- mocratischen staten slechts zeggen, dat dit alles ons niet onverschillig is. Aan de rechteloosheid der Sudeten-Duit schers moeteen einde komen. Ik heb dat reeds in mijn rede van 22 Febr. van dit jaar gezegd. Ik verzoek den buitenlandsche staten er van over tuigd te zijn, dat mijn verklaring van toen geen pharse was, toen ik zeide, dat het Duitsche Rijk niet meer de ver volgelingen van Duitschers zonder meer zal willen dulden. Het rijk heeft voor den Europeeschen vrede reeds vele offers gebracht. Het heeft van Elzar-Lotharingen alleen afgezien om den Europeeschen vrede een dienst te be wijzen en een einde te maken aan den eeuwigen twist met Frankrijk. Ook aan an dere grenzen heeft het rijk offers gebracht om den weg te effenen voor de verzoening der volkeren. Hitier stipte daarbij het vlootverdrag met Engeland aan en ver klaarde, dat de Duitsche overeenkomsten met Polen van meer belang zijn dan alle gepraat over den vrede. Ik ben, aldus Hitier, niet bereid in het hart van Europa een tweede Pa lestina te laten ontstaan. De arme Ara bieren zijn misschien weerloos en ver laten. De Sudeten-Duitschers echter zijn noch weerloos noch verlaten. Duitschland is niet bereid onverschillig te blijven staan tegenover het leed van BENESJ, president van Tsjecho-Slowakije. HITLER, de Führer der partij. drie en een half millioen Duitschers. Dat is zeker niet in het belang van den we reldvrede. Wij begrijpen dat Engeland en Frank rijk voor hun belangen in' de wereld opko men, maar de staatslieden in Parijs en Londen moeten begrijpen, dat er ook Duit sche belangen in de wereld zijn, die wij onder alle omstandigheden wenschen te verdedigen (daverend applaus). Benesj voor leugenaar uitgemaakt. Het is bekend, partijgienooten, dat er in het begin van dit jaar in Tsjecho-Slo wakije gemeenteraadsverkiezingen zou den plaats vinden. Men was echter bang voor den uitslag. Men meende tot bijzon dere maatregelen te moeten overgaan om zoo het resultaat van de stemming te kun nen vervalschen. Tegenover de Sudeten-Duitschers werd geweld gebruikt om hun vrees aan te jagen, Benesj vond de leugen uit, dat Duitschland troepen had gemo biliseerd en van plan was Tsjecho-Slo wakije binnen te vallen. Hiertegenover verklaar ik het volgende: Ik kan u verzekeren, dat op dat oogen- blik geen enkel regiment aan de grens stond en geen enkele Duitsche soldaat ge mobiliseerd was. Desondanks is men met dez propaganda voortgegaan. Een tweede maal zal een groote staat als Duitschland een dergelijke leugen en een dergelijke beleediging niet meer aanvaarden. (Langdurig applaus). Ik heb derhalve hieruit de noodige con sequenties getrokken. Als nationaal-socia- list ben ik gewend, op iederen aanval te rug te slaan, iederen aanval met een aan val te beantwoorden. Versterking van de legermacht. Ik heb in Mei besloten, het leger en de luchtvloot te versterken en aan deze be velen is onmiddellijk gehoor gegeven. Te vens heb ik bevel gegeven, onze verde digingslinie in het Westen te versterken. Ik kan u verzekeren, dat sedert 28 Mei aan deze grensversterkingen met grooten spoed wordt gewerkt. (Langdurig applaus). Op het oogenblik werken er 278.000 Duitsche arbeiders aan de Westgrens. Bo vendien 100.000 van den arbeidsdienst, tal rijke pioniers en infanteriebataljons. De Duitsche Westgrens zal nog voor het aanbreken van dezen winter volkomen ge reed zijn. Achter dit front van staal en be ton staat het Duitsche volk straks aaneen gesloten (daverend applaus). Ik ben niet van plan een verdere on derdrukking van het Duitsche volk in het Sudetengebied kalm aan te zien. Men kan niet eeuwig blijven onderhandelen. Het Duitsche volk eischt zelfbestemmingsrecht. Wanneer de democratie denkt, dit volk eeuwig te kunnen onderdrukken, dan zal dit ernstige gevolgen hebben. Ik eisch slechts, dat aan de onderdruk king van drie-en-een-half millioen Sude ten-Duitschers in Tsjecho-Slowakije einde lijk een einde komt. Ik verlang voor deze Duitschers zelfbestemmingsrecht. Het zou ons leed doen, wanneer wij hiervoor met andere staten in moeilijkheden zou den komen. Het is echter mijn zaak en ons aller zaak, er voor te zorgen, dat ons dit recht niet wordt ontno men. Ik. weet, wat het beteekent van het moe derland gescheiden te zijn. Ik zeg dat in dit congres, waar voor de eerste maal ook Oos tenrijkers aanwezig zijn. Men is geen Duit- scher, wanneer men niet bereid is hieruit de consequenties te trekken. Hierna maakte Hitier nog een korte ver gelijking tusschen Duitschland en Italië. Eeuwenlang heeft Duitschland gesluimerd, doch eindelijk is Duitschland ontwaakt. Mogen de buitenlandsche mogendheden eindelijk er toe kunnen komen de geschie denis van een hooger standpunt te bezien. Het nieuwe Italië en het nieuwe Duitsch land zijn verschijnselen, waar men reke ning mee moet houden. Men behoeft hen niet te beminnen, doch moet er rekening mee houden, dat zij er zijn. Nationaal-socialisten, aldus Hitier tot slot, onder deze omstandigheden loopt het huidige partijcongres ten einde. Wij heb ben met elkander gezien een demonstratie van kracht en van eenheid. Gij hebt het recht, Duitschers, naar huis terug te kee- ren met opgeheven hoofden. Hierna zong de menigte het Deutsch- landlied gevolgd door het Horst Wessel- lied. WAT HET BUITENLAND ERVAN ZEGT DE INDRUK TE PRAAG. Deur voor onderhandelingen niet gesloten. Men was gisteravond te Praag van oor deel, dat er, ofschoon de toestand hoogst ernstig geacht moet worden, toch nog ruim te is voor een weinig hoop. De deur is niet gesloten voor de mogelijkheden van onder handeling. Hitier heeft geen volksstemming verlangd, doch practisch heeft hij de Su deten-Duitschers uitgenoodigd, er een te eischen. Hitier heeft geen onherstelbare woorden gesproken, hetgeen veel gewonnen is. Men voegt hieraan toe, dat deze rede gevaar lijker is voor den binnenlandschen toestand in Tsjecho-Slowakije dan voor den inter nationalen toestand, en dat zij ongetwij feld de Sudeten-Duitschers in hun onver zoenlijke houding zal stijven. Direct na afloop van de rede is de mi nisterraad bijeengekomen, doch tot dusver is tot geen enkelen buitengewonen maat regel besloten, daar de ministers het wen- schelijk achten, de uitwerking van de rede in het Sudeten-Duitsche gebied af te wach ten. „Niet veel nieuws", zeggen de Tsjechische bladen. Alle Tsjechische bladen wijden heden artikelen aan de redevoering van den Duit- schen rijkskanselier. De „Lidove Novinye" (linksch onafhan kelijk) veroordeelt de „beleedigingen van Hitier jegens Benesj en de regeering". De „Bohemia" (onafhankelijk) schrijft: Men moet constateeren, dat Hitier alleen heeft geëischt, dat de regeering te Praag onverwijld een accoord met de Sudeten- Duitschers sluit. De „Narodny Noviny" schrijft: De crisis duurt voort, Hitier bedreigt Tsjecho-Slowa kije, maar is het ermede eens, dat de on derhandelingen tusschen de Sudeten en de regeering worden voortgezet. Het „Prager Tageblatt" is van meening, dat zich niets nieuws heeft voorgedaan, en voegt hieraan toe: Hitier wil geen volks stemming, omdat hij de onderhandelingen tusschen de Sudeten en de regeering heeft goedgekeurd. Tenslotte merkt de socialistische „Pravo- lidy" op: De hevigheid der rede zal een bron worden van nieuwe incidenten. Hitier heeft niets nieuws gezegd, en de redevoe ring heeft den toestand niet doen opklaren. VIER BRITSCHE MINISTERS BLEVEN VERGADEREN. „Niets verder gekomen", meent Londen. Reuter verneemt, dat in den Britschen kabinetsraad van gisteren besloten werd, dat de vier ministers, die de ontwikkeling van den toestand van uur tot uur gade slaan, n.l. Chamberlein, Halifax, Simon en Hoare, gisteravond weer in Downingstreet zouden bijeenkomen. De vier minister zijn tot 22.40 uur bijeen gebleven, om de belangrijkste deelen van Hitiers rede voorloopig te bestudeeren. Men achtte het gisteravond echter nog te vroeg om definitieve conclusies te trekken. De voorloopige indruk is echter, dat de rede in geen enkel opzicht als constructief •kan worden gekenmerkt. In vele opzichten kan het tegendeel gezegd worden, aange zien niets blijkt van een streven, de beide partijen in Tsjecho-Slowakije allieen tot elkaar te laten komen om te trachten een regeling te verkrijgen. Indien deze rede in deze taal twintig jaar geleden was gehouden, zou zij de wereld met afgrijzen hebben vervuld. Doch heden ten dage geven de waarnemers met droefe nis toe, dat de tegenwoordige tijd meer ge wend raakt aan ruwe woorden dan de zich beter gedragende generaties van vroeger. Een punt, dat niet uit het oog wordt ver loren is, dat terwijl Hitier Tsjecho-Slo wakije aanvalt naar aanleiding van toe spelingen op de Duitsche mobilisatie in Mei j.l., het weinig zegt over de thans in Duitschland aan den gang zijnde manoeu vres, waarbij anderhalf millioen man on der de wapenen zijn, en welke nog enkele weken zullen voortduren. Zoolang zij niet achter den rug zijn, en zoolang de stem ming in Duitschland blijft zooals zij nu is, kan, zoo oordeelt men, geen realist geloo- ven, dat het gevaar voorbij is, of dat de bedreiging van den Europeeschen vrede niet aanhoudt. „Onzin" zegt de „Times". De redevoering van Hitier heeft de we reld in twijfel gelaten over zijn bedoelin gen. Aldus is het algemeene gevoelen der Engelsche bladen, welke meerendeels een voortzetting voorzien van het tijdperk van onrust over den Vrede in Europa. Zoo schryft de Times": Hoewel niet ge ruststellend, was de rede niet sterk ver ontrustend. Het doel van Hitler's woorden was blijkbaar den last der regeling op de Tsjecho-Slowaaksche regeering te leggen. Hitier zeide: „7 Millioen Tjechen kwel len 3 1/2 millioen Duitschers". Dit is een absurde verdraaiing van de waarheid, waardoor zijn eigen toegewijde gehoor zich nauwelijks zal kunnen laten beetnemen. Het is werkelijk betreurenswaardig, dat het hoofd van een grooten staat als Duitsch land zulken onzin spreekt. De „Daily Telegraph" zegt: Het is een onaangename gedachte, dat Europa wel licht nog maanden lang in spanning zit, wachtend op het oogenblik, dat Hitier het resultaat der onderhandelingen goed- of afkeurt. PARIJS HEEFT DE REDE KALM OPGENOMEN. „De toekomst blijft dreigend". De rede van Hitler is te Parijs opgenomen met de kalmte, die de openbare meening in Frankrijk steeds behouden heeft sedert de Tsjecho-Slowaaksche crisis in een acuut stadium is gekomen. De commentaren in diplomatieke kringen zijn bijzonder sober. De eerste indruk van de rede is, dat hoe wel Hitier voor geen oogenblik de onge rustheid, die op Europa drukt, heeft weg genomen, hij daarentegen ook niets in den weg heeft gelegd aan voortzetting der on derhandelingen tusschen de Sudeten-Duit sche partij en de regeering te Praag, noch aan de voortzetting der pogingen, die door Runciman in het werk gesteld worden om tot een vreedzame regeling van het geschil te komen. Vastgesteld moet worden, dat de rede in diplomatiek opzicht geen enkel nieuw feit heeft opgeleverd. „Het ergste is niet gebeurd, maar de toe komst blijft dreigend", aldus is de een stemmige reactie der Fransche bladen ten aanzien van Hitler's redevoering. WASHINGTON IS GERUSTGESTELD. „Blaffende honden bijten niet". De bijtende en agressieve toon van Hit- Iers redevoering heeft te Washington een zekere mate van geruststelling gewekt. De menschen gelooven hier, dat de werkelijke mate van bedreiging in de rede omgekeerd evenredig is met den krachtigen toon van de stem van den Fuehrer, die hier op vele belangrijke punten met groote duidelijk heid was te hooren. „Het blaffen was on rustbarend, doch het bijten is ten minste uitgesteld", aldus kan zoo ongeveer de meening te Washington worden weerge geven, ofschoon men wel inziet, dat Europa slechts respijt heeft gekregen van de onge rustheid der paar laatste weken. De „New York Times" schrijft: Hitier heeft niet den oorlog verklaard, maar nie mand, die geluisterd heeft naar die dui delijke, scherpe, uitbarstende stem, kreeg de verzekering, dat hij den vrede be doelde. Met betrekking tot Hitler's belofte de Sudeten-Duitschers te steunen, schrijft de „Times": Dergelijke hevige, onverantwoor delijke eischen en bedreigingen hebben de sympathie der vrije volkeren achter Tsjecho-Slowakije gebracht. Tegen deze uitbreiding der wetten van geweld, onder den schijn van orde, verzet de wereld zich. „EEN ZUIVEREND ONWEER". Aldus verheerlijkt de Duitsche pers de rede. Over het algemeen verheerlijken de Duit sche bladen landurig de „ondubbelzinnige, maar vredelievende taal van Hitier". In enkele zinnen, aldus de „Voelkischer Beobachter", heeft de Fuehrer zijn besluit kenbaar gemaakt, de onderdrukking der Sudeten niet langer te dulden. Het is de taak van Benesj en zijn regeering met dezen eisch rekening te houden en met de Su deten tot een regeling te komen, welke Hitler's eischen bevredigt. Onder het opschrift „Een zuiverend on- weer" schrijft de „Lokal Anzeiger", dat de rede van Hitler in oprechtheid die van Bis marck overtreft in 1888, toen deze ver klaarde: „Wij Duitschers vreezen God en niets anders ter wereld". Thans treedt de waarheid in Europa aan het licht. Tenslotte richt de „Lokal Anzeiger" zich tegen Benesj. Het is goed, aldus dit blad, dat de Fuehrer het kind bij zijn naam ge noemd heeft en Benesj dus betiteld heeft met leugenaar. TSJECHO-SLOWAKIJE VERWERPT EEN VOLKSSTEMMING. Jan Masaryk op het foreign office. Naar het „Prager Tageblatt" uit Londen meldt, heeft de Tsjechische gezant te Lon den, Jan Masaryk, op het foreign office te Londen en nota overhandigd, waarin de Tsjechische regeering verklaart, dat zij een oplossing van de huidige crisis door een volksstemming voor uitgesloten houdt, aan gezien de grondwet van Tsjecho-Slowakije niet in het houden van een volksstemming voorziet. INCIDENTEN TE EGER EN ELDERS. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt uit Eger, dat het aldaar tot een schietpartij is gekomen, waarbij een man werd gedood en drie kinderen ernstig werden gewond. Voor verdere bijzonderheden en nadere mededeelingen zie men pag. 1. VOLKENBOND DE VALERA VOORZITTER DER VOLKENBONDSVERGADERING. In tweede openbare bijeenkomst heeft de Volkenbondsvergadering gisteren een voorzitter gekozen. Voor de stemming werd ook Abessinië opgeroepen. De Ier- sche minister-president, de. Valera, werd gekozen met 39 van de 42 geldige stem men. Er waren 47 stemmen uitgebracht. DUITSCHLAND CONGRES TE NEURENBERG GESLOTEN Hess, de plaatsvervanger van Hitier, heeft het congres te Neurenberg met een toespraak besloten. Henlein is gisteravond per auto van Neurenberg naar Tsjecho-Slowakije ver trokken. Hitier heeft na het verlaten van de congreszaal een bezoek gebracht aan maarschalk Goering. De gezondheidstoe stand van Goering, die gisteravond per trein naar Berlijn is vertrokken, zou tot eenige ongerustheid aanleiding geven. Hitier zou de stad waarschijnlijk heden ochtend verlaten om zich naar den Ober- salzberg te begeven. FRANKRIJK CONFLICT IN DE HAVEN VAN MARSEILLE BIJGELEGD. Het Fransche ministerie van openbare werken deelt mede, dat in het conflict in de haven van Marseille een regeling is tot stand gekomen. ITALIË DE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN In het Italiaansche staatsblad wordt een decreet gepubliceerd, waarbij het buitenlandschen Joden met ingang van heden verboden is, zich blijvend in Libye of de Italiaansche bezittingen in de Aegei- sche zee te vestigen. BRITSCH-INDIË DEFENSIE VAN BRITSCH-INDIë WORDT VERSTERKT. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering, met het doel de ver dedigingsorganisatie van Indië op een meer bevredigenden grondslag te plaat sen, voornemens is de volgende maatre gelen te nemen: Het jaarlijksche defensiecrediet wordt met ingang van 1 April 1939 met een half millioen pond verhoogd tot 2 millioen pond. Een bedrag van vijf millioen pond wordt beschikbaar gesteld voor aanvul ling en vernieuwing van de uitrusting van bepaalde Britsche en Indische eenhe den in Indië. Vliegtuigen zullen naar Indië gezonden •worden voor aanvulling van bepaalde es cadrilles van de luchtmacht. Een deskun dige commissie van onderzoek zal zich zoo spoedig mogelijk naar Indië begeven om de financieele en militaire aspecten van het probleem te bestudeeren. CHINA CHINEESCHE BERICHTEN VAN HET FRONT. Naar het Chineesche persbureau te Hankau meldt, zijn de Chineesche troepen uit Toengkoeling aan den spoorweg Nant- sjangKioekiang teruggetrokken, opdat onnoodig verlies van menschenlevens voor komen worde. Van het front aan de grens tusschen Anhwei en Honan melden de Chineezen successen. Minstens driedui zend Japanneezen moeten daar gesneuveld zijn. De Japansche luchtmacht heeft verschil lende steden aan de Loenghai- en Ping- hanspoorwegen gebombardeerd. Te Hsoet- sjang aan het Zuidelijke gedeelte van den spoorweg PeipingHankau zijn 170 bur gers door de bombardementen om het le ven gekomen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6