STADS fXl NIEUWS BINNENLAND Instantine DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 EE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige Westelijke wind, weinig of geen regen, in het Noor den nevelig tot zwaar bewolkt en iets koe ler, in het Zuiden nevelig tot licht be wolkt, en weinig verandering in tempe ratuur. Hoogste barometerst.: 769.8 te Valentia. Laagste barometerst.: 735.6 te Vaassa in Finland. Het gebied van hoogeluchtdruk in het Westen op den Oceaan verplaatst zich iets Zuidwaarts. In het Westen wordt het even wel door een nieuwe storing aangetast. De uitgestrekte depressie in het Noorden werd dieper en trok naar het Oosten. Het cen trum ligt thans over de Botnische Golf. In Zuid-Scandinavië waaien krachtige tot stormachtige Westelijke winden. De be wolking is er zwaar met regen. In Noord- Scandinavië is de wind Oostelijk en zwak, ook hier valt regen of sneeuw. In Schot land, Noord-Duitschland en de Randstaten waait een matige tot krachtige Westelijke wind, met zware bewolking. In het Zui delijk deel van het waarnemingsgebied is de wind zwak en de bewolking licht. Op IJsland, in Schotland, in Zuid-Frankrijk en Noord-Scandinavië is de temperatuur onder normaal, overigens is zij meest bo ven normaal, Voor morgen wordt nog matige Westelijke wind verwacht zonder regen van beteekenis. De nacht zal nevelig zijn, overdag in het Noor den zwaar bewolkt en iets koeler, in het Zuiden licht bewolkt met dezelfde temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 20.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 7.52 uur tot Woensdagmorgen 6.01 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 14 Sept. voorm. 5.55 en nam. 6.20 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 17.5 gr. C. Maan op 20.32 uur Dinsdagavond. Maan onder 11.57 uur Woensdagvoorm. JUPITER HEEFT 11 MANEN. Twee nieuwe zoo pas ontdekt. Reuter seint uit Washington, dat ter Mount Wilson-sterrewacht te Pasadena (Californië) twee nieuwe satellieten van de planeet Jupiter zijn waargenomen. De ontdekking geschiedde door dr. Nicholson in den loop van een observatie der pla neet, welke twee maanden duurde en werd verricht met een telescoop van 100 inch. De beide hemellichamen zijn te licht-zwak dan dat ze met gewone kijkers zouden kunnen waargenomen worden. De nieuwe manen kregen de nummers 10 en 11. Jupiter, de grootste planeet van ons zonnestelsel, was het eerste hemellichaam, dat door een telescoop werd bestudeerd. Met zijn primitief instrument van twee voet lengte ontdekte Galilei in 1610 reeds vier satellieten, die rond de planeet dwaal den. Successievelijk werden nog 5 andere gevonden. DANKBETUIGING DER KONINGIN AAN AMSTERDAM. De burgemeester van Amsterdam zendt ons het volgende schrijven: Ik mocht van Hare Majesteit de Konin gin onderstaand telegram ontvangen: „Bij het einde van de viering ter herden king van mijn 40-jarige regeering, wensch ik u, mijnheer de burgemeester, te verzoe ken, mijn diepgevoelde erkentelijkheid en dank te betuigen aan de bevolking van Am sterdam voor de ontvangst, zoo vol geest drift en uit het hart komend, die zij mij heeft bereid. Wil dien dank ook overbren gen aan de huldigingscommisie en aan al len, die onder hare bezielende leiding en in voortreffelijke samenwerking zich zoo veel moeite hebben getroost en er zoo bij zonder in geslaagd zijn, om deze week van mijn verblijf te maken tot een aaneenscha keling van luisterrijke plechtigheden en feesten, die, in de schoone omlijsting van de versiering en verlichting der hoofdstad, tot een niet te vergeten schouwspel ge worden zijn, en mij het treffend bewijs zijn geweest van de liefde en eensgezinde aan hankelijkheid van Amsterdam voor mij en mijn Huis. WILHELMINA". Toen ik eenige jaren geleden mij ver oorloofde, Hare Majesteit uit te noodigen, het jaarlijksche koninklijke bezoek aan Amsterdam in 1938 te doen samenvallen met het 40-jarige regeerings jubileum, meende ik daarmede uiting te geven aan den wensch, die in de Amsterdamsche bur gerij leefde. Dat ik mij daarin niet heb vergist, is wel overduidelijk gebleken. De bijzonder hartelijke medewerking uit alle lagen der bevolking, de onvergetelijke wijze, waar op haar eenheid werd gemanifesteerd in de gevoelens van haar groote liefde voor en verknochtheid aan de Koningin en aan het Huis van Oranje, waren grootsch en indrukwekkend. Het is derhalve met de meeste voldoe ning, dat ik gevolg geef aan den wensch onzer Koningin, den inhoud van dit tele gram openbaar te maken en gaarne voeg ik hieraan toe mijn persoonlijken harte- lijken dank aan geheel de burgerij en aan allen, die tot het welslagen van deze her- denkingsweek op zoo treffende wijze heb ben bijgedragen. Leve de Koningin! KONINGIN BEZOEKT WEESP. H. M. maakt een korte wandeling langs het Weesper Zandpad. Voor de bewoners van het Weesper Zand pad was het Maandagmiddag een onver wachte verrassing, toen eensklaps de auto met den koninklijken standaard voorop in zicht kwam. Degenen, die dit gewaar wer den, haastten zich, om de voorbijrijdende Koningin te begroeten, doch het waren er niet velen, die. hieraan konden deelnemen, omdat niemand hierop was voorbereid. Even tevoren had de Koningin, toen de auto de Bijlmerbrug bij Dieven gepas seerd was, den wagen verlaten, waarna Zij. vergezeld van een hofdame en gevolgd door een lakei, een korte wandeling heeft gemaakt. Het was op dit oogenblik zeer rustig langs het Weesper Zandpad en daarvan heeft Hare Majesteit klaarblijkelijk eens willen profiteeren. Zij volgde nabij de vee voederfabriek van den heer Eikelhof het oude weggetje langs de Gaasp, doch inmid dels was reeds ruchtbaar geworden, wie de eenzame wandelaarster was, zoodat zich nabij de Gaasperbrug al weer verscheide ne menscheii hadden opgesteld, om de Ko ningin toe te juichen. Toen is Hare Majesteit teruggekeerd naar den auto. Voorafgegaan door twee man schappen van de Amsterdamsche motor brigade werd de tocht voortgezet. Bij de Geinbrug deed zich echter iets onver wachts voor. De motorbrigade was klaar blijkelijk nog niet bekend met het bestaan van de nieuwe brpg over het Merwedeka- naal, zoodat zij het oude Weesper Zand pad volgde, met het resultaat, dat men even later vóór het Merwedekanaal kwam te staan, waar echter.... geen brugver- binding meer bestaat. Toen moest dus weer rechtsomkeert worden gemaakt en via de nieuwe Merwedebrug bereikte men nu den Gooilandschen weg. Hier sloeg de koninklijke auto den weg in naar het oude Weesper Zandpad, waarlangs Weesp werd bereikt. Zoodra de Weesper burgerij bemerkte, dat de auto met den koninklijken stan daard naderde, kwamen van alle kanten belangstellenden aanrennen, doch ook hier was het bezoek zoo onverwacht, dat maar weinigen Hare Majesteit hebben kunnen be groeten. In kalm tempo werd de Muider- binnenweg gevolgd en langs den bochtigen Korten Muiderweg ging het in de richting Muiden. Bij de nieuwe Vechtbrug heeft de koninklijke auto den weg naar Amsterdam ingeslagen. „Tijd". MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK. Autoriteiten op de Lustrumschouw van de Kruisvaart. Naar wij vernemen, zullen met Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, den Bisschop van Haarlem, verschillende autoriteiten op Zondag 18 September a.s. het défilé in ontvangst nemen en het middagfeest in het circusgebouw te Scheveningen bijwo nen. Aanwezig zullen zijn o.m. Z. Exc. Mi nister C. P. M. Romme, Z. Exc. Luit. Ge neraal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, alsmede de burgemeester van 's-Gravenhage mr. S. J. R. de Monchy. Het moderne middel is Instantine. In Instantine zijn Insldlllilie voortreffelijke werking en ^absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. tv&HL Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! I Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes q 2 tabletten 15 ct. 26 DE PRIJZEN VAN ROGGEBLOEM EN ROGGEMEEL. Naar aanleiding van de afkondiging van regeeringswege van de verhooging met in gang van 11 Septmber j.l. van het mono polieprijsverschil van rogge met 0.50 per 100 K.G. heeft de commissie Gerbrandy, bedoeld in de algemeene verkoopsvoor- waarden voor roggebloem en roggemeel van de fabrikanten van deze producten, gisteren beslist, dat de prijzen van alle rog gemeel, welke na 11 September 1938 te le veren is op grond van voorverkoopcontrac ten, afgesloten vóór deze datum, opnieuw veerhoogd worden, en wel: a. voor zoover betreft roggebloem met 0.75 per 100 KG.; b. voor zoover betreft roggemeel met 0.50 per 100 K.G. DE MINISTERIEELE FOUT. Prof. Slotemaker heeft moeilijkheden met onze taal. De bekende A. B. K. schrijft in zijn ru briek in het „Volle" het volgende: Ieder kent het verhaal van den man, die op volksche wijze zijn zoon de verborgen heden der taal bij wilde brengen en tot hem sprak: „Je zeit: ik sta, ik sting. Nou zou je denken, dat je dan óók moest zeggen: ik ga, ik ging. Néé, ik gong." Als u klaar bent met lachen kunt u van mij de verzekering krijgen, dat er aanmer kelijk méér menschen zijn, die met zulke zonden van een ander den draak steken, dan die zich zelf op hun beurt niet aan de taal vergrijpen. Maar een klein beetje boosaardig leed vermaak heb ik altijd, als de geleerde kampioenen, die 'zoo kloekmoedig pal staan tegen de Marchantsche verwilderin gen (men schrijft dan bij wijze van ironie „Marsjanse", maar bewijst daarmee reeds, de knepen van die spelling niet te kennen), in een onbewaakt oogenblik toonen, dat zij met De Vries en Te Winkel, hun aange beden beschermelingen, om'een haverklap overhoop liggen. 1 U heeft ook op school geleerd, dat „rui- schen" gespeld moet worden met een sch maar „bruisen" met een enkele s. Laat Marchant er naar wijzen en hij is een kind des doods. Maar nu heb ik een feestartikel gezien ter eere van het regeeringsjubileum en daarin werd „bruisend" geschreven met sch, alsof De Vries en Te Winkel geheel vergeefs gestreefd, ja. geleefd hadden. Een drukfout misschien, zult u zeggen. Maar niks hoor! Vanwege de hoogheid van den schrijver hier aan het woord, werd diens bijdrage in zijn eigen handschrift afgedrukt. Er helpt dus geen lievemoede ren aan. En wie was deze overweldiger der ons overgeleverde en dus rechtmatige spelling? Het wasminister Slotemaker de Bruine zelf. Is dat kostelijk of niet? DE BRUG TE DORDRECHT. Zal omstreeks 1 Mei a.s. in gebruik kunnen worden genomen. In zijn antwoord op de vragen van het Twede Kamerlid, den heer Van Sleen, be treffende het tijdstip van aanbesteding en van oplevering van het viaduct over de spporweghaven te Dordrecht in verband met den bouw van de brug te Dordrecht, heeft de Minister van Waterstaat geant woord, dat buiten onvoorziene omstandig heden, de brug te Dordrecht omstreeks 1 Mei a.s. in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Bezoek van den lord mayor aan Rotterdam gaat niet door. In verband met het overlijden van den burgemeester gaat het voorgenomen be zoek van den lord mayor van Londen aan Rotterdam, zoomede de soiree musicale in het stadhuis op Zaterdagavond 17 Septem ber a.s. niet door. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN. Heden herdenkt de bankwerker in de Centrale W. F. Libochant den dag, dat hij vóór 25 jaren bij dat bedrijf werd aange steld. Na eerst door de Directie te zijn gecom plimenteerd, mocht hij daarna de gelukwen- schen van zijn directe chefs en het Centrale- personeel in ontvangst nemen, die dit ver gezeld deden gaan van een stoffelijk blijk van belangstelling. DE V. V. S. L. Bij de Ver. voor Vrouwelijke Studenten alhier, hebben zich tot op heden dit jaar 135 nieuwe leden laten inschrijven tegen 120 in het vorig jaar. MILITARIA. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de heer In den Bosch, alhier woonachtig, toegelaten als cadet bij de Kon. Militaire Academie en bestemd voor het leger hier te lande. Bij den dag van zijn aankomst bij de K. M. A. op 15 Sept. a.s. wordt hij aangesteld als cadet-sergeant- titulair en geplaatst in het tweede studie jaar. JEUGDIGE AUTODIEVEN. Gisteravond omstreeks 11 uur reed op den Lammenschansweg een auto in de heg langs den weg. De inzittenden, in- plaats van te trachten den wagen weer in het rechte spoor te brengen, namen de bee- nen en dit vonden twee toevallig passee- rende rijksveldwachters wel zoo verdacht, dat zij de heeren aanhielden. Het bleken te zijn de 18-jarige H. v. d. L., steenhouwer van beroep en de 19-jarige C. N. S., beiden alhier woonachtig. Zij bekenden de auto op den Haagweg te hebben gestolen ten na- deele van den student B. D. H. Beide aan gehoudenen zijn in arrest gesteld. Damescongregatie St. Petrusparochie. Hedenavond zal de Damescongregatie der Petrusparochie niet worden gehouden. Buurtvereeniging D. V. V. Opgericht is de buurtvereeniging „Door Vriendschap Vereenigd". Deze vereeniging stelt zich ten doel het organiseeren van kinder- en volks spelen op dagen, waarop leden van ons Koninklijk Huis verjaren en het versieren van de straten Koningstraat en Prins Frederikstraat. Als leden van het bestuur zijn gekozen de heeren H. Lina, voorzitter; W. I. Riet hoven, 1ste secretaris; J. H. K. Crama, lste penningmeester. In Leiden gevestigd. S. Aboechaer, H. Rijndijk 126 L. MerzAhn en fam., Lammenschansweg 4 C. P. Andrea, leerl. instr. maker, Lok horststraat 16 R. A. Asman, Vreewijk- straat 6 W. v. d. Berg, instrumentma ker, Magd. Moonsstraat 74 G. J. Beu- mer en fam., Stieltjesstraat 14 A. C. Boetes, Vreewijkstraat 24 G. F. Bon- gers, verpleegster, Rijnsburgerweg 10 H. Boot, adj. inspect, levensverz., Bree- straat 4 L. "M. FaselBoot en fam., Breestraat 4 P. C. Bosman, Noordeinde 52 K. Ciggaar, part. verpleegster, Co- betstraat 33 A. Dragten, Boerhaave- laan 26 G. W. J. Drewes en fam., hoog leeraar, Gerecht 8 L. v. Driel, Jan v. Goyenkade 2 S. Dubbelaar, kapper, B. Ballotstraat 37 P. Franzen, Rijn en Schiekade 125 H. Gautier, H. de Groot straat 22 S. P. J. de Groot, koopman in bloemen, Breestraat 4 A. Z. Huisman, leerares Germ, taal, de Sitterlaan 96 A. H. Huijsman, Brederodestraat 22 C. Th. A. de Jongh, Rijnsburgerweg 77a M. Kampman, Roodborststraat 52 J. Kelbling en fam., lithograaf, H. de Vries- straat 78 W. Klijmeij, kantoorbedien de, Witte Singel 81 G. J. J. Kramer, Vree wijkstraat 13 T. H. Kramer, win- keljuffr., Morschweg 98a W. L. Kruijt, Rijn en Schiekade 1 B. Kurrelmeijer, Stationsweg 35a M. L. Kuyt, Rijnsbur gerweg 77a H. v. d. Kwaak en fam., los werkman, Morschweg 104 P. M. Langezaal, dienstbode, Rapenburg 15 W. G. Lansink, verkoopster, Stille Rijn 7 M. v. Leeuwen, Heerengracht 41 A. Luttekes, Brouckhovenhof 8 A. Mer- kelijn, miss. predikant, Lorentzkade 36 H. Ch. Meijer, leerl. verpleegster, Rijns burgerweg 10 J. Meijer, Vree wijkstraat 10 H. J. de Mooij, dienstbode, Rood borststraat 46 M. A. Mulder, verpleeg ster, Breestraat 70 C. G. B. Neijzen, Rijnsburgerweg 137 M. Ottevanger en fam., Fruinlaan 8 H. Penninkhof, dienstbode, Fruinlaan 8 D. M. Plate, Hoogstraat 5 J. B. Poggemeier, leerl. verpleegster, Rijnsburgerweg 10 A. Post, verpleegster, Rijnsburgerweg 10 E. H. M. Pijnenburg, K. Galgewater 12a M. W. Saarloos, dienstbode, K. Rapenburg 2 P. A. Schneiders, broodbakker, H. Rijn dijk 252 J. C. v. Sisseren, instr. maker. Gemeentel. Aankondigingen TJITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat op 21 September 1938, des voormiddags 11 uur in een der vertrekken van het Gemeente huis zal worden overgegaan tot de uitlo ting van 35 obligatiën a 1000— en 5 obligatiën a 500—, in de 3 y2 pet. geld- leening der gemeente Leiden van 1937 I, groot 1.500.000.—. •Leiden, 13 September 1938. A. VAN DE SANDE BAKHUYZENU, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 976 Driftstraat 75 S. Sjardijn, Pioenstraat 29 J. Smit en fam., ontvanger D. B., Const. Huygenslaan 45 J. J. D. Snoek en fam., sergeant kok, Noordeinde 37 H. G. B. Vermeer, winkeljuffr., Geere- gracht 41a J. Vermeer en fam., koop man in kousen, Haarlemmerweg 20 M. J. JanssenVooijs, Haarlemmerweg 71 J. T. v. d. Werf, schoenmaker, Hooigracht 4 Wed. M. B. WalenWtenweerde, Steenschuur 8 J. Wijnia, Breestraat 114. Uit Leiden vertrokken. J. Abspoel naar Oegstgeest, Endegeester- straatweg 5 K. N. G. Altena naar Vlis- singen, Spuistraat 22 b J. Been naar Zwolle, Melkmarkt 23 W. J. v. Berge Henegouwen naar Enschede, Beekerstr. 95 G. Bergsma naar Wassenaar Stoep- laan 14 J. Bergen en fam., naar Den Haag, West Duinweg 78 b S. Blonk- Betgen naar den Haag, West Duinweg 78 b J. Beumer naar Dordrecht, Steeg over Sloot 83 J. Beijer naar New York A. Th. L. de Boer naar den Haag, Kastanje straat 19 J. M. Boeré naar Oegstgeest Kempenaerstraat 80 J. Chr. Bosselaar naar Amsterdam, Pr. Hendrikkade 189 A. W. Bouwmeester en Fam. naar Rotter dam, Mathenesserweg 163 B. E. M. v. Hattum-v. d. Brink naar Voorschoten, Leidscheweg 112 H. Brinkgrove naar Voorschoten, Leidscheweg 201 J. Bun schoten naar Ede, Stationsweg 62 D. Cannegieter naar Alphen aan den Rijn, Oudshoornsoheweg 78 Th. J. Dee naar Tilburg, Kromhout kazerne J. Dolleman naar Velsën Wustelaan 59 E. Droog- leever Fortuijn naar Rotterdam, Schie- damschesingel 217 b H. v. Elburg en Fam. naar Kampen, Voorstraat 91 H. G. v. Everdingen naar Voorschoten, Voor straat 16 J. Th. A. Flint naar Winters wijk, Wooldstraat 12 J. Fukken naar Vlissingen, Geraniumlaan 6 N. J. C. Geise naar Ned.-Oost-Indië Jkvr. A. M. J. Gevers Leuven naar Voorschoten, Pape laan 1 J. M. Goosens naar Rotterdam, 's Gravend.wal 122 M. H. Hamerling naar Rheden, Tramstraat 20 A. A. v. Hattum en Fam. naar Voorschoten, Leid scheweg 112 J. H. Chr. Hilgers naar den Haag, Gr. Hertoginnelaan 252 M. Vis-Hoogkamer naar Zoeterwoude F 7 A. Horree naar Loosdrecht, depót politie- troepen Wed. J. E. Hotze-Jansen naar Voorschoten, Leidscheweg 437 L. J. Th. Janssens naar den Haag, ten Hovestraat 25 G. H. Jonkers naar den Haag, Pellenaer- straat 35 A. E. Kauffmann naar Bloe- mendaal, v. Alphenlaan 5 H. J. de Kie- vid naar Maartensdijk (U), Schimmelp.laan 27 G. M. de Klerk naar Nederhorst den Berg, Dammerweg B 62 W. Koek naar Kampen, W. de Zwijgerstraat 6 G. C. M. de Kort naar Nijmegen, Molenstraat 83 A. Kruit en Fam. naar N.O.-Indië H. Kruit naar Delft, Nieuwe Laan 64 M. J. Kuijpers naar Rotterdam, Hoflaan 70 W. M. Langzaal en Fam. naar Zoeterwoude, H. Rijndijk F 155 P. v. Leer naar Am sterdam, Vijzelstraat 924 Th. G. v. Leeuwen naar Alphen aan den Rijn, H. de Grootstr. 20 M. A. Meszner naar Buch- scheiden (Oostenrijk). Jhr. L. A. de Milly van Heiden Reinestein naar Voor schoten, 't Haagsche Schouw A. A. Mul der naar Hoorn, Achterom 15 B. P. Net naar Kampen, L. de Colignystraat 71 A. Nijpels naar den Haag, Noordeinde 47 J. Palland en Fam. naar Breda, Zand berglaan 39 a R. P. Pigmans naar den Haag, Regentesselaan 307 A. E. Sloos- Poelsma naar Eindhoven, Wilgenroosstraat 4 W. Praag naar den Haag, Ruijchrock- laan 134 A. de Roo de la Faille naar den Haag, Danckerstr. 34 W. M. Scheurleer naar Voorschoten, 't Haagsche Schouw B. H. Schultz naar Heemstede, Spaarn- zichtlaan 26 E. Schuurman naar Ottowa P. O. B. 95 W. J. M. Simons naar Weert, Molenstraat 11 M. A. V. Slingenberg naar Haarlem, Florapark 6 P. A. Slin gerland naar Zoeterwoude, Weipoort B 31 A. H. de Smidt naar Enschede, Henge- loosohestraat 29 J. A. M. Spendel naar Rotterdam, Heemraadsingel 62b M. W. Spoor naar den Haag, Oranjeplein 91 A. A. J. Spruijt naar Bloemendaal, Specht laan 7 C. M. Th. Staats naar Heerlen, Putgraaf 19 J. S. v. d. Staden naar Oegstgeest, Endegeesterstraatweg 5 H. G. Terpstra naar Harlingen, KI. Breede- plaats 2 Th. de Tombe en Fam. naar Voorburg, Laan v. Middelburg 25 Th. J. Valk naar Basel, Gemsberg 1 H. F. Ver hoogt naar Tilburg, Tongerl. Hoefstr. 173 E. F. Verstijnen, naar Voorschoten, Voorstraat 16 H. Vogelaar en Fam. naar Wassenaar, Rijkstraatweg 100 J. W. M. v. d. Wal naar Gorinohem, Groote Markt 11 C. J. Westdijk en Fam. naar den Haag v. Zeggelenlaan 120 I. J. Wittig naar Dinslaken, Bergmannstraat 58 A. S. M. Zarse naar Zandvoort, Boul. Barnaard 4 M. I. Zijlstra naar Amersfoort, Arnhern- scheweg 57.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2