Europeesche spanning niet verdwenen DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Heftige incidenten in Sudeten-land Hitiers dreigende woorden tegen Praag. STRIJDT Y00R GOD! „ma* DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 29ste Jaargang No. 9132 S)e CcidóoKeSoii^nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven rie pag, A Giro 103003. Postbus 11. V Wij zijn niet anti-Duitsch. 't Zou strijden met gezond verstand, met Christelijke moraal en met traditie, als wij, Nederlanders, anti-Duitsch zou den zijn. En wij z ij n ook niet anti-Duitsch. Volkomen waar de werkelijkheid uit drukkend, schreef dr. S. v. Wijnbergen in ons blad van 20 Augustus j.l.: „De Neder lander kan het met den Duitscher, zeker, wanneer deze Rijnlander of Zuid-Duit- scher is, best vinden en, ofschoon er na tuurlijk altijd bekrompen lieden zijn, die een of ander deel der aarde van hun wel willendheid uitsluiten, kan men niet zeg gen, dat Nederland en de Nederlandsche pers anti-Duitsch zijn". Neen, dat laatste kan men zeker niet zeggen. Wel kan men zeggen, dat Nederland en de Nederlandsche pers anti-nationaal- socialistisch zijn. Burgemeester van Wijnbergen vervolgt dan ook na de hier geciteerden zin in het bedoelde artikel aldus: „Maar de Nederlanders moeten in over- groote meerderheid niets hebben van het nationaal-socialisme en, aangezien er in ons land nu eenmaal een beweging is, die ons het nationaal-socialisme wil opdrin gen, nemen zij daartegen stelling en zijn anti-nazi; van harte en met overtuiging''. En, deze gedachte nader uitwerkend, gaat de schrijver verder: „De Nederlander is niet anti-Duitsch; hij reist gaarne in Duitschland, verheugt er zich over de mooie natuur en bewon dert met vreugde de kunstwerken, die in dat land in de loop der eeuwen ontston den, maar hij komt in verzet tegen al te veel, wat thans door het Duitsche Natio- socialisme geschiedt". „Om maar één ding te noemen, hoe stuit ons de wijze tegen de borst, waarop plichtsgetrouwe, hoogstaande, politieke tegenstanders behandeld worden". Tot zoover baron S. v. Wijnbergen, wiens artikel van 20 Augustus wij hier nog even citeeren, omdat wij het van het zeer groot belang achten, dat klaar wordt uitgesproken, wat waar is: wij, Nederlan ders, zijn niet anti-Duitsch, maar wij zijn anti-nationaal-socialistisch Aansluitend aan den laatsten geciteer den zin, willen wij hier een der jongste voorbeelden geven van de wijze,, waarop onder het nationaal-socialistisch regiem hoogstaande intellectueel en moreel tegenstanders worden bejegend: weerzin wekkend plat en ruw en grof. Na het „Schware Korps", het hoofdor gaan van de S.S., heeft nu ook „Der S.A. Mann" een aanval gedaan op het Herder lijk Schrijven van Fulda. In een artikel onder den titel „Tegen het kanselgedon- der", wordt eerst „de heilige man in Rome" beschimpt, en de oude Hetzleugen duikt weer op, dat Achilles Ratti van Joodsche afstamming is. Op welke solide studie deze bewering berust, blijkt wel uit het feit, dat verteld wordt, dat de H. Vader „bisschop van Siëna" geweest is.. De bisschoppen, die het Herderlijk Schrijven van Fulda onderteekend hebben, worden „kanseldonderaars" genoemd, „die met politiek theater-blik Vaticaansch gerommel maken". Na deze geestvolle en voor de nationaal-socialistische cultuur kenmerkende polemiek, wordt eenvoudig ontkend, dat de Kerk ergens in Duitsch land vervolgd wordt. Veel meer kan na dit Herderlijk Schrijven geconstateerd „dat de hooge vertegenwoordigers van de allerchristelijksten godsdienst gekant zijn tegen het nationaal-socialisme en daar door tegen de 99 procent van de Duitsche natie, die het nationaal-socialisme hebben goedgekeurd". Hierdoor kan het blad dus bewijzen, dat er in Duitschland een „politiek ka tholicisme" is, „dat relaties met het bols jewisme onderhoudt". Ja wie gelezen heeft en genoten het in waardige kalmte gesteld schrijven van het Duitsche Episcopaat, waarin de verontwaardiging en verbol genheid, met" de volkomen zelfbeheer- sching van moreel-hoogstaande persoon lijkheden, in toom werden gehoüden, moet toch wel brutaal zijn, als hij de Duitsche Bisschoppen „kansel-d onderaars" noemt vóóral als hij de wijze van op treden van deze Bisschoppen vergelijkt met.... het houden van een redevoering door Hitier! Een dergelijk optreden tegenover hen, die voor him overtuiging en voor het Noodtoestand afgekondigd FELLE TAAL VAN HITLER LOKTE OPSTAN DUIT. PRAAG, 13 Sept. (A. N. P.). In de Sudeten-Duitsche gebieden heeft de redevoering van Hitier volgens Havas de uitwerking gehad van een oproep tot opstand. Vannacht zijn bij incidenten drie personen gedood en is een aantal ge wond. De incidenten hebben zich in den afgeloopen nacht als op een sein vermeerderd. De incidenten zelve heb ben ook ander karakter gekregen. Voor den eersten keer heeft men opge merkt, dat van vuurwapenen werd ge bruik gemaakt; aanvallen werden ge daan op spoorwegstations, politiebu- reaux en postkantoren. Bij een aanval van dezen aard werd de directeur van het postkantoor te Triksaifen bij Joachimsthal aan de Saksisch-Boheemsche grens gedood. Te Krasne Brezno (Schoenpreisel) in Noord-Bohemen stonden groote groe pen Tsjechen en Duitschers tegenover elkander. Uit de Duitsche menigte werd geschoten, doch niemand werd getrof fen. Aan Tsjechische zijde werd het vuur beantwoord. Er zijn twee dooden. DE MINISTERS BERAADSLAGEN. Als gevolg van de incidenten van den afgeloopen nacht zijn de ministers van ochtend bijeengekomen. De Ininisterraad zal de maatregelen nemen welke worden vereischt door den ernst en den aard dezer incidenten. De Sudenten-Duitsohe afgevaardigden Kundt en Rosche zullen overigens over deze aangelegenheid door minister-presi dent Hodza worden ontvangen. De regee ring zou inderdaad wenschen maatregelen van buitengewonen aard te nemen in over eenstemming met de verantwoordelijke Su deten-Duitsche leiders. NOODTOESTAND IN VIJF DEPARTE MENTEN AFGEKONDIGD. PRAAG, 13 Sseptember. (A. N. P.). De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft besloten den noodtoestand in vijf departementen af te kondigen. PRAAG, 13 September. (A. N. P.). Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat de regeering heeft besloten in alle ge bieden, waar de openbare orde en vei ligheid wordt verstoord, het stand recht af te kondigen. Voorloopig is besloten dezen maat regel uit te vaardigen voor Eger, Neu- deck, Pressnitz, Ellbogen en Kaaden. DE INCIDENTEN. Een paar dooden en gewonden. PRAAG, 13 Sept. Havas meldt de volgende bijzonderheden over inciden ten, welke zich gisteren hebben voorge daan. Te Schoenpreisel hebben eenige honderden Sudeten-Duitschers Tsjechi sche voorbijgangers aangevallen. Zij heb ben de ruiten van Tsjechische zaken ver nield.'Vervolgens kwam het tot een waren slag tusschen de Tsjechische en de Duit sche menigte. Een Tsjech werd doodelijk gewond aangetroffen in de vitrine van een winkelzaak. Tijdens dit gevecht werd ook een Sudeten-Duitscher gewond. Te C h e b (Eger) heeft een menigte van 800 tot 1000 personen geprobeerd het volkshuis der socialistische partij te be stormen. Na de ruiten te hebben vernield van de eerste en tweede verdieping wilden de betoogers de deuren forceeren, doch zij werden teruggedrongen door de arbei ders, die zich in het gebouw bevonden. Het gevecht duurde drie kwartier. De Sudeten-Duitschers hebben meer dan twintig schoten gelost. De Tsjechen verdedigden zich met stokken en stoelen. In denzelfden tijd reden mannen der F.S. op motorfietsen door de straten. Hun rijwielen waren voorzien van haken kruis vlaggen. recht opkomen met wettige middelen en op wettige wijze, is éên der dwingende gronden, waarom wij, hoewel niet anti- Duitsch, afkeuren en ons sterk kanten tegen het Duitsche nationaal-socialisme. De rede van Hitier, gisteravond te Neurenberg gehouden, heeft de Sudeten- Duitsche kwestie niet nader tot een oplossing gebracht. Zij was fel en aggres- sief; zelfs direct beleedigend voor de Tsjechen en voor president Benesj per soonlijk. Hitier zeide, dat het Duitsche rijk niet eindeloos zou dulden, dat de Sudeten worden vervolgd. Als hun geen recht geschiedt, zal Duitschland hun dat verschaffen. Maatregelen zijn echter niet aangekondigd, noch is aangegeven, wat hij precies verlangt met het zelfbeschikkingsrecht, dat hij voor de Sudeten opeischte. De deur is derhalve niet gesloten voor onderhandelingen, maar de be dreiging met geweld blijft bestaan, zoolang er geen regeling is getroffen, welke de Duitschers bevredigt. De indruk, welke de rede in het buitenland heeft ge wekt, wordt het best getypeerd door een Amerikaansch blad, dat schreef: „Het blaffen was onrustbarend, doch het bijten is tenminste uitgesteld". Inmiddels zijn in verschillende plaatsen van het Sudeten-Duitsche gebied incidenten uitgebroken, welke zulke dreigende vormen aannemen, dat de Praagsche regeering in 5 departementen den noodtoestand heeft afgekondigd. Later vernielden de betoogers de rui ten van verscheiden winkelzaken. Te Asch werden de straten door de F.S. afgesloten. De Sudeten-Duitschers hebben er de kruispunten van wegen be zet. Een nationaal-socialist probeerde te schieten op den secretaris der socialisti sche partij, die voorbijkwam op zijn mo torfiets. Te Nydeck (Neudeck) hebben 4000 leden der Sudeten-Duitsche partij de rui ten vernield van de arbeiderscoöperatieve inkoopvereeniging. Zij hebben de deur van het volkshuis der socialistische partij ingeslagen. De arbeiders, die zich van nacht naar hun werk in de fabriekèn be gaven, werden aangevallen door leden der partij van Henlein. Tegen middernacht kondigden sirenes het einde aan van de „oefening" aldus Havas. Te Ustinadlabem (Aussig) werd een hakenkruisvlag geheschen op het bal kon van café Falk. Te Jablonec (Gablonz) hebben de aanhangers van Henlein een optocht ge vormd, waaraan meer dan 10.000 personen deelnamen. De menigte riep „Heil Hitier". Van het stadhuis wapperde de hakenkruis- vlag. De politie was onmachtig de orde te herstellen, zoodat militairen tusschen- beide moesten komen. Een F.S.-man ver nielde den band van een militaire auto. Hij werd door de politie gearresteerd. Tij dens het verhoor stond een geweldige menigte voor het politiebureau. De toe stand was zeer gespannen. Men vreesde bloedvergieten. Een beambte, die een betooger wilde ondervragen, werd gedwongen hem los te laten, nadat hij slechts zijn naam had op geschreven. De politie en het leger zijn thans te Gablonz in alarmtoestand ge bracht. Zij bezetten het centrum van de stad. 15 SEPTEMBER EEN CRITIEKE DAG? PRAAG, 13 September. (A.N.P.) De algemeene opvatting hier is, dat 15 Sep tember, de datum waarop te Aussig het congres zal worden geopend, de volgende critieke dag zal zijn. Indien dan nog geen regeling zal zijn tot stand gekomen, zal de kwestie van het plebisciet zeer zeker formeel aan de orde worden gesteld. FRANSCHE MINISTERRAAD NEEMT VOORZORGSMAATREGELEN. UITVOER VAN BELANGRIJKE STOFFEN STOPGEZET. PARIJS, 13 September. (A.N.P.) Om tien uur vanochtend heeft president Le brun den ministerraad geopend. Met het oog op den tegenwoordigen in ternationalen toestand heeft de regeering het besluit genomen den uitvoer van ze kere producten, welke van belang zijn voor de landsverdediging, te verbieden. .Het betreft: ruwe wol en huiden, be werkte huiden, zijde, lappen katoen, lin nen, hennep, jute, sisal, ijzer, blik, staal, enz. HITLER NAAR BERCHTESGADEN. BERLIJN, 13 September. (A.N.P.) Hitier heeft zich naar Berchtesgaden be geven. PATER J. DITO O.P. VOORZITTER VAN DEN K.R.O. In de vergadering van het hoofd bestuur van de K.R.O., Maandagavond te Hilversum gehouden, is met alge meene stemmen tot voorzitter geko zen, zulks ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van pastoor L. H. Perqquin O.P. z.g., pater lector J. Dito O.P. De nieuwe voorzitterwerd 9 October 1904 te Santpoort geboren, studeerde 1916 tot 1922 aan het Sint Dominicus college te Nijmegen, deed daarop zijn intrede in de Dominicaner-orde, werd geprofest in 1923 en ontving in 1929 uit de handen van wijlen mgr. H. van de Wetering de wijding tot het H. Priesterschap. In 1930 behaalde pater Dito het lecto raat (doctoraat) in de theologie, op stel lingen en proefschrift, het laatste hande lende over Maria Middelares („De media- tione beatae Mariae Virginis"). Reeds als student ging zijn belangstelling uit naar de radio, als het groote middel om de katholieke gedachte te verspreiden en bijzonder trok de radio hem als een modern apostolaat en bevorderaar van den vrede tusschen de volkeren. Zoo kwam dan ook niet onverwaoht, dat in 1930 pastoor Per- quin heiyi uitnoodigde zijn assistent te worden bij den K.R.O. In die kwaliteit was hij practisch werkzaam aan de af- deeling programma en propaganda, in de leiding waarvan hij al spoedig een voor naam en werkzaam aandeel had. Hij was het, die de laatste jaren het contact onderhield als lid van de dage- lijksche leiding van den K.R.O. met de onderscheiden cultureele, godsdienstige en sociale organisaties, als: de St. Gregorius- vereeniging, de Liturgische Vereeniging, de Jeugdorganisaties, enz., wier rubrieken in het programma onder zijn leiding ston den. Hij werd ook de secretaris vaA de katholieke radio volksuniversiteit, nam voor den K.R.O deel aan de besprekingen met de officieele radio-instanties (radio- raad, radio-contact-commissie, Indië-pro- gramma-commissie) en het centraal bureau voor den Omroep in Nederland. Bijzonder ijverde hij voor de radio in- dienst van de Missie, dat bracht hem er ook toe de K.R.O.-werelduitzendingen te beginnen in 1933, die sedert dien onder zijn leiding stonden, Niet alleen leverde hij zijn deel in de groote propaganda- acties, maar voerde ook in tal van plaat sen het propagandistisch woord. De orga nisatie in den lande reorganiseerde hij o.a. door omzetting van de Diocesane Radio bonden in de z.g. Diocesance contactcom missies. Zijn werkzaamheden voor de In ternationale Katholieke Radiobeweging leidden er toe, dat hij directeur werd van het I.K.R. (de Internationale Katholieke Radio-Unie), in welke kwaliteit hij deel had aan de jaarvergaderingen en congres sen, gehouden te Praag, Rome en Poznan. Sedert enkele jaren onderhoudt hij voor den K.R.O. en het I.K.R. het contact met pater Soccorsi S.J., directeur van den Va- ticaanschen Zender, kardinaal Fumasoni Biondi, prefect van de propaganda fide, en, kardinaal Pizzardo, prefect van de Katho lieke Actie. Zijn bemoeiingen op Interna tionaal Radiogebied vonden erkenning in de hem verleende onderscheidingen, ridder in de orde van de Witte Leeuw van Dit nummer beslaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De rede van Hitier te Neurenberg. (2de blad). Heftige incidenten in Sudeten-Duitsch gebied maken afkondiging van het stand recht noodzakelijk. (1ste blad). Binnenland Dankwoord van H. M. de Koningin aan Amsterdam. (1ste blad). Pater J. Dito O.P. voorzitter van den K.R.O. (1ste blad). Nieuwe gevallen van kinderverlamming. (3de en 1ste blad). Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons De Bond der Strijdende God- loozen ontwikkelt een geweldige activiteit, om God te vernietigen. Geld noch moeite wordt gespaard. Millioenen worden daarvoor ten offer gebracht. Op het Congres der Godloozen te Londen worden nieuwe plannen tegen God be raamd. Wat doet gij Strijdt met ons „Voor God Hoe groot was Uw aandeel in deze georganiseerde actie „Voor God" Kinderverlamming NIEUWE GEVALLEN VAN KINDER VERLAMMING TE WADDINXVEE& EN TE GOUDA. In Waddinxveen zijn gisteren vier nieuwe gevallen van kinderverlamming voorge komen, waarvan één met doodelijken af loop. In deze gemeente zijn reeds elf pa tiënten aan deze ziekte lijdende, vijf zijn overleden. In Gouda heeft de kinderverlamming zich weer met één geval uitgebreid. Hier zijn thans sinds het uitbreken van de ziekte negentien gevallen waargenomen. In Moercapelle is aangifte gedaan van een geval van kinderverlamming. KINDERVERLAMMING BIJ EEN 38-JARIGE VROUW TE ROTTERDAM. Bij den directeur van den G. G. D. te Rotterdam is aangifte gedaan van een geval van kinderverlamming bij een acht- en-dertig-jarige vrouw in Hillegersberg woonachtig. De vrouw is in een der barakken te Rotterdam opgenomen. Tsjecho-Slowakije, en in de Hongaarsche onderscheiding „Pro Deo et Patria". De nieuwe voorzitter is nog Maandag avond door den ondervoorzitter, burge meester G. W. Kampschoer en de leden van het dagelijksch bestuur geïnstalleerd en heeft zich hedenochtend in zijn nieuwe functie met een kort woord tot de luiste raars gericht. Van deze toespraak van. pater Dito zal hedenavond te 8.15 uur voor den K.R.O. een herhaling worden gegeven. a9

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1