5PORT 5PEL Jaarvergadering van de R.K.F. te Amsterdam MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BiA/DR33EL Uit het katholieke kamp NEDERLAAG-WEDSTRIJDEN VAN D. O. S. R. De Utrechtenaren nemen elf paar voetbalschoenen mee. Het zijn in werkelijkheid voor D. O. S. R. nederlaag-wedstrijden geworden. Werd de vorige Zondag met 64 van Lisse ver loren, gisteren moesten ze wederom het onderspit delven. Alles by elkaar kan het als een goede repetitie beschouwd worden voor de a.s. competitie, en we twijfelen er ook niet aan, of de Veenders zullen vooral uit dezen laatsten wedstrijd zeer veel geleerd hebben. H. M. S., eerste klas- ser uit Utrecht, tweede op de ranglijst der vorige competitie beschikt over een aan tal zeer goede spelers o. a. Pot en de Hos- son, oud-internationaal. Maar de geheele ploeg is uit snelle spelers samengesteld, waardoor ze meestal een fractie van een seconde voorsprong hadden, en D. O. S. R. geen moment vrij spel toeliet. Hierdoor werd het tempo aanmerkelijk opgevoerd, wat van alle spelers groote krachtsinspan ning eischt, maar welk element voor de toeschouwers een interessante partij ople vert. Nadat de reserves van beide vereenigin- gen een voorwedstrijd hadden gespeeld, waarbij het D. O. S. R. heel goed afging en met 52 won, betraden onmiddellijk daerop de mata doren het veld in de volr gende opstelling: H. M. S.: Doel: Pot. Achter: A. Budel en G. de Bruyn. Midden: L. IJselstein, Hettinga en Macco. Voor: Sinnego, Honakker, R. Budel, Bouman, de Hosson. D. O. S. R.: Doel: J. de Koning. Achter: P. de Koning, L. Hoogenboom. Midden: J. Rietbroek, J. Turk, H. Turk. Voor: Akerboom, v. Es, H. van Velzen, v. Hameren, Rodewijk. De thuisclub speelt met den wind mee en forceert een onbeteekenenden aanval op het doel van Pot. Er volgen een menigte aanvallen der Utrechtenaren, waarop de D. O. S. R.-verdediging moeilijk vat kan krijgen. Als keeper de Koning moet uitloo- pen wordt hem de pas afgesneden, de bal gaat langs hem heen en R. Budel plaatst in het verlaten doel (01). Direct is H. M. S. weer terug, tweemaal .kogelen de rechter-vleugel-spelers op doel; Sinnege schiet 02 langs 's keepers vingertoppen. Deze speler krijgt nog eens een mooie kans, doch onbesuisd vliegt z'n schot hoog over. Als van Hameren aan den overkant vanaf den vleugel zal schieten, blijkt Pot z'n doel goed afgesloten te hebben, voor langs verdwijnt de bal achter. Een inter mezzo: de scheidsrechter rolt tegen den grond en de Hosson vergist zich in de ter- reingrenzen. Een combinatie de Hosson Budel lokt de Koning uit z'n doel, de H. M. S.-midvoor deponeert in het verlaten doel (03). In moeilijke positie geeft L. Hoogenboom corner. Hieruit kopt Budel via P. de Koning onhoudbaar in (04). Nog voor de rust aanbreekt verkleint D. O. S. R. den grooten achterstand: bij een schermutseling, waarbij het binnentrio be trokken was, trapte v. Velzen in (14). De tweede helft heeft zich gekenmerkt door een veel regelmatiger verloop. De Veenders waren er nu veel beter in. En zoo wist v. Es zich na 20 min. geheel vrij te spelen en met een fraai doelpunt den stand op 24 te brengen. Met wisselende kansen verliep de verdere strijd, totdat kort voor het einde Honakker geheel al leen voor den D. O. S. R.-keeper komt te staan en van dichtbij inschiet (25). Met dit doelpunt zijn de Utrechtenaren in het bezit van den kostbaren prijs. Jammer, dat D. O. S. R. in de eerste helft het eerste-klasse-spel niet kon door staan en dat vooral de verdediging in deze periode zoo faalde. Tempo, tempo: dit zal ook het parool moeten zijn in de a.s. com petitie. Clubnieuws dep Kath. Sportvereenigingen R. K. Sportver. „Docos". Het is Docos I niet mogen gelukken de finale in de wedstrijden om den Landman beker te behalen. In de voorronde werden zij door Concordia uitgeschakeld. Docos III en IV comb, deed het beter. Zij zond St. Bern. n met een 32 nederlaag naar huis. Woensdag en Vrijdagavond geen trai nen meer, maar er kan Zaterdagsmiddags getraind worden. Leden die mede willen loopen in de es tafette op 3 October kunnen zich opgeven bij het secretariaat: B. Alberts, de Sitter- laan 4. A f d. J u n i o re n De Junioren hebben zich dezen Zondag goed geweerd. De A-boys speelden een fairen wedstrijd tegen Blauw Zwart a en wonnen verdiend met 31. Het B.-elftal trok vol verwachting naar V/assenaar, maar moest in de B.-jun. van El. Zwart hun meerdere erkennen. Blauw Zwart won met 41, alhoewel voor de spel verhouding dit eindcijfer wel iets ge flatteerd genoemd mag worden. De C.-jun. zijn wel klein van stuk maar niet mis, want zij klopten A. V. V. c Boys aldaar met 41, wat hun misschien wel aan een prijsje helpt uit die nederlaagwed strijden. Bravo C-junioren, deze wedstrijd is een goed begin, dat moed geeft voor de a.s. competitie. A.s. Vrijdagavond junioren bijeenkomst met een knalfilm. Niet vergeten hoor en niet wegblijven, want deze jun. bijeen komst is zeker een van de belangrijkste. Niet om die film, maar om het voorpro gramma, weest daarom allen om half acht uur present, in het Gezellenhuis, Rapen burg 52. R. K. Sportver. „Teylingen." Gisteren speelden Teylingen 1 en S. J. C. I op het Sportpark te Noord wijk een oefenwedstrijd voor de komende competi tie. Teylingen II had Blauw Zwart II op bezoek, welke strijd eindigde in een 21 overwinning voor Teylingen. Vervolgens speelde een Teyl. combinatie van derde en vierde elftal tegen de dito's van S. J. C. Hier gaven beide partijen elkaar niet veel toe. Met 3—2 kwam het einde. R. K. Sportver. „Van Nispen.". Het is Van Nispen niet mogen gelukken ook maar een gelijk spel op B. S. M. te veroveren. Wel wist B. S. M. in de tweede helft een tweetal doelpunten te maken in buitenspel positie, welke werden toege kend, maar dit neemt niet weg, dat zij de kansen wisten waar te nemen, hetgeen bij Van Nispen niet het geval was. Wanneer het spel drie minuten oud is, weet een der gastheeren door de B. S. M.- verdediging heen te glippen en onhoudbaar te doelpunten (0—1). B. S. M. komt dan verwoed opzetten, maar strandt op de hechte van Nispen-verdediging. Toch weet de thuisclub voor de rust gelijk te maken. (1—13. Na de rust is het hoofdzakelijk Van Nis pen, dat den toon aangeeft, maar men weet dit overwicht niet in doelpunten uit te drukken. Het geluk is echter aan de zijde van B. S. M., dat kort achter elkaar wist te doelpunten. Van Nispen zakt dan hoe langer hoe meer af, waaraan het toe kennen van eenige buitenspeldoelpunten niet vreemd is. Kort voor het einde weet de B. S. M.-tfnidvoor den stand op 41 te brengen, waarna de scheidsrechter einde floot. Van Nispen n speelde thuis tegen Lisse IV en wist met een 44 uitslag de puntjes broederlijk te verdeelen. De junioren speelden thuis tegen de dito Lissers en wisten een 43 overwin ning te behalen, hoewel beide partijen niet voor elkaar onder deden. Ook scheids rechter B. Nederstigt deed zooals het be hoorde. R. K. Sportver. „Meerburg". De R. K. S. V. Meerburg heeft beslag weten te leggen op een mooi en gunstig gelegen terrein in het centrum van Zoeter- woude (Hooge Rijndijk). Hoewel aan het veld zelf nog veel moet gebeuren om het voor voetbal geschikt te doen zijn, hopen we toch met aller medewerking het terrein zoo spoedig mogelijk gereed te hebben. Als dus alles goed gaat zal Meerburg na de feestviering van het 10-jarig bestaan een nieuwe periode ingaan en het bestuur ver trouwt, dat de bloei van de Roomsche Sportbeweging in Zoeterwoude door haar streven zal toenemen. Zij die zich alsnog wenschen op te ge ven als lid, worden verzocht, dit met het oog op de a.s. competitie ten spoegiste te doen aan onderstaande adressen: F. Zand bergen, Hoogmadenscheweg 40, Leider dorp; P. Niekerk, Hooge Rijndijk F 96a, Zoeterwoude; J. P. Stikkelman, Ommedijk- scheweg F 177, Zoeterwoude. R. K. Sportver. „Concordia". Bij Concordia speelden D. E. S., V. V. S. B., Docos en eerstgenoemde eenige aar dige wedstrijden om den Landmanbeker. Om half twee werd reeds aangevangen met D. E. S.Bavo, waarbij Bavo met een snellen aanval al spoedig de leiding nam. Dan raakt D. E. S. echter beter ingespeeld en nog voor de rust is de stand gelijk. Hier na gaat het nog een kwartier met wisse lende kansen, doch dan komt D. E. S. los en met harde schoten van beide vleugels is het binnen 10 min. 41 voor D. E. S. Hierna komt Concordia tegen Docos in het veld. In dezen wedstrijd zit direct veel meer gang. Wel speelt Docos iets sterker maar gevaar in him aanvallen zit maar een enkele maal, en de Conc. doelman is in grootschen vorm. Bij een aanval van den linkervleugel kopt de midvoor van Concordia enkele c.m. naast wat evenwel slechts uitstel blijkt te zijn, want bij een gelijken voorzet plukt een Docos-achter- speler den bal onnoodig uit de lucht, waar na de strafschop precies in den hoek wordt geschoten. Na een doelwisseling komt Do cos sterk on den aanval en met lange pas ses is het Concordia-doel herhaaldelijk in gevaar, totdat een verdediger een doelpunt slechts weet te voorkomen door den bal met z'n handen uit het doel te werken, waardoor Docos ook door een strafschop de partijen op gelijken voet brengt (11). De strijd om de leiding wordt nu interes sant. Concordia is het meest in den aanval, doch voor doel lukt het niet, tot kort voor het einde een der spelers er zich plotseling doorheen wringt en Concordia de overwin ning bezorgt. Na een korte afwisseling van muziek, welpen en adspiranten komen nu de beide winnaars D. E. S. en Concordia tegen elkaar. D. E. S. is een stevige 2de klasser uit het Amsterdamsche met een schotvaar- dige voorhoede en een stel pootige backs. Wel stelde Concordia in den aanvang nog alles in het werk, om de verhouding in evenwicht te houden, doch al spoedig heeft een scherp schot van den D. E. S.- linksbuiten succes. Concordia werkt in deze periode wel hard, maar herhaaldelijk wor den de aanvallen met harde trappen afge slagen en direct gevolgd door een vlotten aanval, welke meest gevaar en nog 4 maal succes opleverde. Het geheel was een ge zellige sportieve middag, aan het eind waarvan de Geest. Adv., kap. Schneiders de prijzen uitreikte. De R. K. Harm. Cres cendo zorgde den geheelen middag voor pittige muziek. R. K. Sportver. „Foreholte". Gisteren waren we aan de laatste vriend schappelijke ontmoetingen. Ons le elftal speelde in Voorschoten tegen V.V.L. II 33. De Voorhouters kwam met 10 man en vele invallers uit. Thuis ontving Foreholte n N.V.C. II (C2). Hier was het niet veel beter. Fore holte telde vele Junioren-invallers. We hopen, dat de a.s. competite steeds volledig zal zijn. Er kunnen zich nog enkele nieuwe leden opgeven aan het secretariaat: 's-Graven- damsche weg 33. R. K. Sportver. „Leimuiden." Gisteren was het een mooie sportdag voor Leimuiden. De junioren speelden om 1 uur tegen de D.E.S.-junioren. Dit was een mooie wedstrijd. Leimuiden was voor de rust wat in de meerderheid. Bij het keeren v/as de stand voor Leimuiden 10. Na rust was D.E.S. de kluts kwijt. Ze konden ter nauwernood de eer redden met 16. Hierna speelde Leimuiden II tegen Geel Zwart n. Er werd aardig gespeeld, doch met weinig spanning. Leimuiden was wat sterker. De midvoor scoorde tweemaal ach ter elkaar, waarna Geel Zwart een beurt kreeg om een puntje te zetten. De midvoor van Leimuiden bracht echter spoedig den stand op 31, waarmee de rust intrad. Na de thee doelpuntte elke ploeg nog eenmaal, zoodat het einde kwam met 42. Een ver diende overwinning voor Leimuiden. De clou van den middag was de vinnige wedstrijd tusschen Leimuiden I en Geel Zwart I. Deze kamp was spannend van het ifcegin tot het einde. Er werd mooi spel te zien gegeven. Er werd bijzonder vlug ge speeld. Mooi voorzetten, mooie doorbraken van weerszijden, doch geen doelpunten, 't Doel scheen te klein. Beide clubs waren aan elkaar gewaagd. De rust kwam met dubbelblank. Na rust werd weer met vollen moed begonnen. Het spel verplaatste zich snel. Na een poosje spelen gelukte het ein delijk aan den rechtsbinnen van Leimuiden met een mooien kopbal de leiding te nemen. Geel Zwart liet zich nu ook niet onbetuigd en bracht met drie mooie goals den stand voor zich op 31. Dit gedoogde Leimuiden echter niet en achtereenvolgens scoorde zijn midvoor tweemaal en wist zijn rechtsbui ten met een prachtigen bal de leiding te nemen (43). Weldra scoorde Geel Zwart den gelijkmaker. Leimuiden zette nog eens alle zeilen bij en de midvoor en de links buiten maakten elk nog een mooi puntje. Even voor het einde gelukte het Geel Zwart nog den achterstand te verkleinen. Toen de scheidsrechter einde blies had Leimuiden verdiend gewonnen met 65. De suppor ters hadden genoten. KON. NED. VOETBALBOND. De uitslagen. De resultaten van de gisteren gespeelde wedstrijden zijn: AFDEELING II. 2e klasse A: QuickOvermaas 01. In het teeken van vooruitgang In de bovenzaal van Hotel „De Roode Leeuw" te Amsterdam, had Zondag de algemeene jaarvergadering plaats van de R. K. F. onder voorzitterschap van den Heer Ir. H. F. Hopster. Na een woord van welkom aan alle aan wezigen, stelde de Voorzitter voor een telegram van hulde te zenden aan Hare Majesteit de Koningin, van den volgenden inhoud: „Hare Majesteit aanvaarde van de Federatie van R. K. Voetbalbonden in Nederland, te Amsterdam in algemee ne vergadering bijeen, de eerbiedige gelukwenschen bij Haar regeerings- jubileum en betuiging van oprechte hulde en aanhankelijkheid." In het openingswoord van den Voorzitter was een tevreden toon te bemerken, omdat niet alleen aan innerlijke kracht is ge wonnen, maar omdat ook het aantal leden met 1600 is toegenomen, en dicht de 50.000 nadert. Het grootste gedeelte van het ope ningswoord was gewijd aan de reorganisa tieplannen, en Ir. Hopster legde er den nadruk op, „dat bij de huidige organisatie verhoudingen van een krachtige algemeene leiding geen sprake kan zijn." Er is behoef te aan een sterke landelijke eenheid, naar de oplossing van dit probleemm door vol ledige centralisatie in één enkele lande- lijken bond leek spreker niet gunstig. Een geleidelijke verandering is beter. De lan delijke leiding zelf moet sterker worden. De voorzitter deelde mede, dat voor het be- studeeren van deze reorganisatie een com missie zal worden ingesteld. Hierna werden de notulen van de vori ge jaarvergadering ongewijzigd goedge keurd. Het jaarverslag 19371938. Aan het jaarverslag 19371938, dat nu aan de orde kwam,'ontleenen wij het vol gende. Met vreugde wordt geconstateerd, dat met den Ned. Christelijken Voetbal bond, den Nederlandschen Arbeiderssport bond en de Nederlandsche Voetbalfederatie (buiten de K. N. V. B. staande clubs) sa menwerking is gezocht en gevonden. In het afgeloopen jaar hebben een elftal personen den spelleiderscursus te Amster dam gevolgd. Een belangrijk feit was de organisatie van den wedstrijd R. K. NederlandR. K. België te Breda. Breda wees op het succes van het re traitefonds. Den Bosch meldde, dat nog steeds gestreefd wordt naar centralisatie van de bondsadministratie. Limburg con stateerde groeiende belangstelling voor de wedstrijden, Utrecht wees op de actie voor nieuwe vereenigingjen, terwijl Haarlem herinnerde aan den eersten wedstrijd, die ten bate van den Bloedtransfusiedienst werd gespeeld. Het aantal leden is gestegen met 1678, en bedraagt nu 47685, waarvan 31650 senioren en 16035 junioren. Het finantieele boekjaar sloot met een batig saldo van f 802.De begrooting van 2760.voor het komende boekjaar werd goedgekeurd. Naar aanleiding van het jaarverslag werd door den heer Smits op gemerkt, dat de reorganisatie nog geen discussiepunt was, hetgeen de Voorzitter beaamde. De heer Van Veen sprak over de finan tieele aangelegenheden van de missiewed strijden, en meende, dat de terreinonkos- ten te groot zijn en daardoor een te klein bedrag aan de missie kon worden overge maakt. Door het Bestuur werd hierop medege deeld, dat de onkosten inderdaad hier en daar door omstandigheden te hoog waren, maar dat toch uit het oog mag worden verloren, dat dit jaar 3000.in het missiefonds kon worden gestort. De mis siewedstrijden te Breda, Roosendaal en Haarlem geven geen aanleiding tot pessi misme. Het saldo is daarvan het beste be wijs. Bestuursbenoemingen. In het bestuur van de R. K. F. zijn eeni ge veranderingen gekomen, en ziet er nu als volgt uit: van den R. K. V. B., den Bosch: R. J. de Grood en G. Weijers; van den R. K. V. B., Breda: D. Boumees- ter en Wijdicks; van den R. K. L. V. B.: A. Kockelmans en H. Heynen; van den D. H. V. B.: H. Putter en G. Kruyver; van den R. K. U. V. B.: H. Alferink en Oorthuys; van den I. V. C. B.: W. Goorse en v. d. Pol. De Voorzittersverkiezing van de R. K. F. ging voorbij, omdat geen candidaten wa ren ingekomen. Voor de kascommissie werden aangewe zen Haarlem en Limburg. De Commissie van Beroep bleef onveran derd. Met algemeene stemmen werd hierop het voorstel over de stemrechtverandering aanvaard, hoewel besloten werd deze ver anderingen nog niet in de loopende ver gadering toe te passen. Spelgerechtigdheid van spelers. Een ijverige discussie werd gevoerd aan gaande de veranderde bepalingen over de spelgerechtigdheid van spelers, welke be palingen door den heer Kruyver werden toegelicht. In eenigszins gewijzigden vorm werden de bepalingen aanvaard. De voor naamste veranderingen zijn: spelers zijn 7 dagen na hun inschrijving als lid gerechtigd om uit te komen, terwijl leden, die zich na 1 Maart opgeven, niet meer aan de loopende competitie mogen deelnemen. Voorts zijn spelers, die lid zijn van een niet-katholieke voetbalfederatie, onge rechtigd om voor R. K. vereenigingen uit te komen. Een voorstel over promotieregeling van de Diocesane Bonden en de I. V. C. B. werd aanvaard, na ampele besprekingen, waarbij door den heer v. d. Poll werd op gemerkt, dat het voorstel overbodig was ir. verband met de aanstaande reorganisatie De Voorzitter merkte hierbij op, dat deze reorganisatie vooreerst nog niet in kan nen en kruiken is. Bij de rondvraag kwam aan het licht, dat de reorganisatiecommissie nog niet be noemd is. Alle instanties zullen door deze commissie gehoord worden. De Voorzitters der Diocesane bonden maken uit hoofde van hun positie deel uit van deze Commissie. Tenslotte sprak de Vice-voorzitter van den D. H. V. B., de heer H. N. Smit een hartelijk woord tot Ir. Hopster, voorzitter van de R. K. F. en dankte voor diens eminente leiding. De Voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan alle aanwezigen, en met het verzoek aan de journalisten en sportredacteurs om de R. K. F. in de toe komst zooals in het vorige jaar te steunen, vooral nu de moeilijke tijd van de reorga nisatie een aanvang gaat nemen. 2e klasse B: DCLEmma 02. 4e klasse B: AlphiaOoievaars 12. AFDEELING IV. le klasse: BleyerheideNAC 13; NO AD—Willem II 2—2; MVV—LONGA 22; EindhovenJuliana 31; BW Roermond 22. Vriendschappelijk. UVSExcelsior 13. U. V. S.—EXCELSIOR. Als een goede oefening voor de a.s. com petitie speelde U. V. S. gisteren op haar terrein aan den Wassenaarschen weg, tegen de oud eerste klasser Excelsior een nutti gen oefenwedstrijd. De opstelling van bei de ploegen was als volgt: U. V. S.: doel Kramp; achter: Burgy en den Daas; midden: Regeer, v. d. Horst en v. d. Reijden; voor: Oosterom, Weerlee, v. Leeuwen, Platteel en Onvlee. Excelsior: doel: Jonste; achter: Maatje en Niehoff; midden: van Gorcum, v. d. Hoeven en Brugmans; voor: Wigman, Evenwijn, Bal, Maaskant en Nugteren. De thuisclub speelt het eerst met den straffen wind mee, maar het is Excelsior, dat den eersten gevaarlijken aanval op zet. Aan de overzijde schiet Onvlee eens hard in, maar de keeper redt terwijl de terugstuitende bal door Weerlee over wordt geschoten. Even later gaat een schot van v. Leeuwen naast, buiten het bereik van den doelman. Excelsior is over het algemeen iets gevaarlijker, maar de U. V. S.-achterhoede weet steeds op te ruimen. Na 25 min. spelen weet Platteel uit moei lijke positie het eerste doeilpunt te scoren. (10), waarvan Oosterom de grondlegger was. Even later heeft U. V. S. geluk als Kramp uit zijn doel is geloopen, maar het bruine ding gaat voor langs het doel. Een onverwachte kans schiet Weerlee rakelings over. Excelsior komt in de laatste minuten voor de rust steving opzetten en het is de midvoor Bal, die den bal in het doel plaatst (11). Dadelijk daarop is het rus ten. De tweede helft is U. V. S., met wind tegen spelend, aanvankelijk het meest in den aanval. Verschillende schoten worden afgevuurd maar onnauwkeurig richten is de oorzaak van uitblijvend succes. Na een kwartier maakt Maaskant er 12 van. U. V. S. komt dan weer aan bod en eens heef Excelsior geluk als een hard schot van v. Leeuwen voor het leege doel langs rolt. Nadat aan beide zijden nog verschillende kansen om zeep gebracht zijn weet Excel sior door van Nugteren 3 min. voor het einde het derde doelpunt te maken, door dat Kramp uit zijn doel geloopen zijn, het leer over zich heen zag gaan. (13)

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6