AGENDA MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij 0112e agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bill seint: Verwachting: Meest matige Noord-Wes telijke tot Zuid-Westelijke wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe ratuur. Hoogste barometerst.: 771.7 te Valentia. Laagste barometerst.: 742.0 te Ingö. In de luchtdrukverdeeling kwam sedert Zaterdag een belangrijke verandering. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan trok zich iets naar het Zuid-Westen terug. De uitlooper over Noordzee, Zuid-Scandi- navië en Oostzee verdween geheel, doch de hooge druk breidde zich over Frankrijk uit. In het Noorden van het waarnemings gebied blijven de depressies elkaar opvol gen. Als gevolg van deze wijzigingen liep de wind in West-Europa naar het Noord- Westen tot Westen om. Geheel West-Euro pa verkeert thans onder invloed van een vochtige, vrij warme luchtstrooming, zoo dat de bewolking zwaar is, met plaatse lijk regen of lichte nevel. Scandinavië ver keert onder invloed van de depressie, langs de Noorsche kust valt regen. In Frankrijk Zuid-Duitschland, Noord- en Midden-Scan- dinavië is de temperatuur onder normaail, overigens is zij meest boven normaal. Voor onze omgeving kan voor morgen nog weinig verandering in de weersgesteldheid verwacht worden, zoodat nog met vrij zwa re bewolking, doch zonder veel regen gerekend moet worden. Ook de temperatuur zal weinig veran deren. De wind zal met matige kracht uit Westelijke richtingen waaien. LUCHTTEMPERATUUR. 17.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 7.55 uur tot Dinsdagmorgen 5.59 uur. HOOG WATER. Te Katkijk aan Zee op Dinsdag 13 Sept. voorm. 4 25 en nam. 4.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16.5 gr. C. Maan op 20.03 uur Maandagavond. Maan onder 10.45 uur Dinsdagmorgen. Officieële Crisispublicaties HET INWISSELEN VAN IDENTITEITS BEWIJZEN, AFGEGEVEN IN VER BAND MET DE GELEDEN SCHADE TENGEVOLGE VAN HET MOND EN KLAUWZEER. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland vestigt er de aandacht van de bij haar georganiseerden op, dat iden titeitsbewijzen afgegeven op grond van de extra toewijzing kalveren voor schade door mond- en klauwzeer slechts door haar kunnen worden ingewisseld, indien deze bewijzen ter inwisseling worden aangebo den door dengene te wiens name zij staan. Al deze indentiteitsbewijzen worden der halve, evenals die afgegeven op grond van de normale toewijzing, waarvan de bijbe- hoorende kalveren werden geschetst bij een gewicht van meer dan 175 K.G., voor zien van een stempel Z. De Districts-Secretarissen verstrekken gaarne nadere inlichtingen. 944 WAT 'N KRUIS ZOO'N WASCH IN HUIS! STUUR 0'R NAAR VEREENIGDE - WASSCHERUEN WITTE SINGEL-13- LEIDEN TELEFOON1206 De regeeringspolitiek inzake de graanprijzen DE NOG STEEDS DOORGAANDE DALING DER GRAANPRIJZEN. Met ingang van 11 September wederom denaturatievergoeding voor rogge. Het A. N. P. meldt: In de communiqué's opgenomen in de bladen van 31 Juli en van 21 Augustus j.l. inzake de verhooging der monopolieheffingen op granen, is ge wezen op de steeds doorgaande daling der graanprijzen en de noodzakelijkheid om, teneinde de in uitzichtgestelde richtprij zen te bereiken, daartegen maatregelen te beramen. De mogelijkheid werd daarbij verondersteld, dat, indien geen wijziging in de beweging der graanmarkt optrad, verdergaande maatregelen zouden dienen te worden getroffen. Rogge. De laatste heffingverhooging van 21 Augustus heeft het beoogde resultaat nog niet doen bereiken. Thans is besloten, speciaal ten aanzien van rogge, met in gang van 11 September nadere maatrege len te treffen. Reeds in bovengenoemde communiqué's werd gewezen op de mo gelijkheid, om op andere wijze dan door wijziging der monopolieheffingen het doel te bereiken. Met ingang van 11 September zal dan ook wederom worden overgegaan tot invoering van een denaturatiever goeding voor rogge. De vele voorbe reidingen, die deze maatregel vraagt, .zullen het niet mogelijk maken om onmiddellijk de gelegenheid tot dena- turatie open te stellen. De Nederland- sche Akkerbouwcentrale zal bekend maken, wanneer en waar de gelegen heid daartoe zal worden geopend. Men mag aannemen, dat overal binnen 14 dagen daartoe de gelegenheid zal be staan. Het ligt daarbij in de bedoeling om de monopolieheffing voor ongedena- tureerde rogge met ingang van 11 September te verhoogen met 0.50 per 100 K.G., terwijl de denaturatie- premie wordt vastgesteld op 1.50 per 100 K.G. Hierdoor wordt in de praktijk bereikt, dat de monopolie heffing op gedenatureerde rogge en mais even hoog wordt. De verlaging van den prijs van de voer- rogge zal een grootere vraag naar dit ar tikel doen ontstaan, zoodat verwacht mag worden, dat de binnenlandsche prijs voor rogge meer in overeenstemming met den wereldmarktprijs voor rogge plus heffing zal komen, waardoor voor de verbouwers meer kans bestaat den hun in uitzicht ge stelden richtprijs te bereiken. Gerst. De heffing op gerst blijft onveran derd. Aan te nemen is, dat de gerst- prijs na verloop van eenigen tijd zich zal stellen op den buitenlandSchen gerstprijs plus monopolieheffing. Het ligt niet in de bedoeling voor gerst wederom een steun door dorschbij- slagen in te stellen. Wel wordt aan de mogelijkheid gedacht, mocht de aan passing van den binnenlandschen prijs aan dien van de importgerst plus mo nopolieheffing onvoldoende snel ge schieden, om door andere middelen daarin verbeterig te brengen. Hierbij kan worden gedacht aan aankoop door of vanwege de Nederlandsche Akker bouwcentrale. De regeering hoopt met deze maatrege len uiteindelijk de toegezegde prijzen voor rogge en gerst te doen bereiken. Mocht de algemeene daling op de graanmarkt zich doorzetten, dan zal zij den maatregel, welken zij dan het meest juist zal achten, toepassen. De omstandigheden zullen moe ten beslissen tot welken maatregel de re geering haar toevlucht zal moeten nemen. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. JONGERENAFD. R. K. STAATSPARTIJ. Henri de Greeve opent het seizoen. Dinsdag 20 September a.s. des avonds 8.30 uur, houdt de Jongeren Afdeeling der R. K. Staatspartij alhier haar eerste ver gadering in dit seizien in de groote zaal van hotel „Den Burcht''. Deze bijeenkomst zal een herdenking van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zijn. Als spreker treedt dien avond op de weleerw. heer H. de Greeve, die spre ken zal over: „Hare Majesteit". Deze vergadering is openbaar, en kan door ie d e r e e n, dus ook niet-leden, be zocht worden. Bewijzen van toegang zijn te verkrijgen bij Zandvliet's Boekhandel en de fa. Geijer, tegen den prijs van ƒ0,25. DE KUNST VOOR DE JEUGD. Het is een mooie geste geweest van de R. K. Tooneelvereeniging „Vondel", onder- afdeeling van den R. K. Volksbond, om een tooneeluitvoering te geven waarvan de haten geheel ten goede komende aan de K.J.C. (Parochie Hartebrug). En het ver heugt ons te kunnen constateeren, dat vele tooneellievenden deze daad np prijs heb ben weten te stellen door H grooten ge tale bijeen te komen in het St. Antonius Clubhuis om te kunnen genieten van het bekende tooneelspel in vier bedrijven van G Nielen „Wat niet sterven kan". En onder de bezielende regie van den heer J. P. Mank hebben de spelers van „Vondel" allerdui delijkst blijk gegeven, dat zij aanvoelen hoe zulk een moeilijk „stuk" uitgebeeld moet worden om tot de verbeelding van de toe schouwers (sters) te spreken. Het doet goed weer eens een spel te kun nen aanschouwen met een diepere betee- kenis, een moraal, die je als katholiek zoo duidelijk laat zien en voelen hoe het katho liek geloof en gevoel mógelijk tijdelijk door dwang uit de omgeving schijnbaar op den achtergrond gedrukt kan worden, maar dat trots alle onderdrukking, verdacht- makerij, belachelijke voorstelling, minach ting, godloochende congressen, paradepas, arbeidsdienst, Jügendformaties en concen tratiekampen, op zeker moment de geloofs uiting aan komt zwellen als huizenhooge golven, zoo zelfs, dat dictatoren het hoofd zullen moeten buigen voor Hem, voor wie de grootste machthebbers op dit onder in aansche niet meer dan een stofje zijn. Dit waren zoo de indrukken die zich van zelf ophoopten als men het diepere be- giijpt van „Wat niet sterven kan". En na dezen kleinen zijsprong belanden we weer in het St. Antonius Clubhuis. Een beschrijving van het spel en den inhoud zullen wij niet geven, het is beter, dat velen Zondagavond a.s. zelf eens gaan zien als „Vondel" nogmaals voor het voetlicht zal treden. De spelers onder de loupe nemen is al bijzonder moeilijk. Allen hebben bewezen, dat zij „tooneelbloed" bezitten. Zeker, hier en daar was wel eens een klein detail, dat beter gekund had, maar resumeerend kun nen wij volmondig verklaren, dat er bij zonder vlot en vaardig geacteerd is. Boven dien kon ieder duidelijk verstaan wat er ge zegd werd. Eén ding was jammer, dat eenige jongelieden, meer achter in de zaal, het noodig oordeelden 'hun particuliere zeken te gaan bespreken, blijkbaar nogal „.belachelijk belangrijke zaken", gehoord het rumoer en gelach, waarbij zij vergaten dat tientallen anderen in hun omgeving daarvan niet gediend waren. Of men moet aandachtig zijn öf wegblijven, want daar speelt „Vondel" te goed voor Voor den aanvang van den avond sprak pater D. van Galen O.F.M. eenige welkomst woorden, waarbij hij „Vondel" hartelijk aank bracht voor dit optreden, dezen dank uitbreidend tot de aanwezigen, die door hun aanwezigheid blijk gaven met de Harte- brugjeugd mee te leven en waarbij door deze medeleving tevens financieele baten ten goede komen aan de jeugd, want het jeugdwerk kost nu eenmaal geld. Dat allen het gebodene op hoogen prijs stelden ge tuigde het spontane en krachtige applaus tusschen de bedrijven en aan het einde. Allen kunnen tevreden zijn; „Vondel" met haar spel, de aanwezigen door het spel en de K.J.C. met de baten van het spel. Laten velen Zondag 18 Sept. ook gaan genieten en alzoo het jeugdwerk steunen. Zij zullen geen spijt hebben. MILITARLA. Bij Ministerieele beschikking zullen de beroepskorporaals Jak et, v. d. Linden, Quik, Sanstra, v. d. Meer en Dieker van 6 R.V.A. op 12 Sept. worden overgeplaatst naar 2 R. V. A. te Den Haag voor het vol gen van een cursus voor naast hoogeren rang. Deze cursus eindigt 25 Febr. 1939. IN ARREST. Door de politie alhier is aangehouden en in arrest gesteld de 40-jarige H. K., die,, toen hij Zaterdagavond te kwart voor twaalf bij kennissen in de Nic. Beetsstraat op be zoek kwam, niet werd toegelaten en uit baloorigheid daarover een ruit vernielde, de deur stuk trapte en de vrouw des hui zes op eenige klappen op het hoofd trac- teerde. Hij zal er voor den rechter wel meer van hooren! DUIM GEBROKEN. Gistermiddag is de 21-jarige mej. J. K. uit Zoeterwoude, toen zij in de Heeren straat reed, door een uit de Leliestraat ko mende auto aangereden. Zij viel en brak den duim harer linkerhand. Na in het Acad. Ziekenhuis behandeld te zijn, kon zij naar huis terugkeeren. TIENJARIG BESTAAN „ONS GENOEGEN" HERDACHT. Met een receptie, een tentoonstelling en andere feestelijkheden. Ter gelegenheid van haar tienjarig be staan heeft Zaterdag en Zondag de volks tuinvereniging „Ons Genoegen" op haar tuinen-complex aan de Timorstraat in De Kooi tal van feestelijkheden gehouden, waarbij duidelijk gebleken is de groote waardeering, welke voor het werk der vereeniging in breeden kring bestaat. In de eerste plaats werd Zaterdagmid dag in het nieuwe clublocaal, dat sinds eenigen tijd het centrum van het vereni gingswerk op de tuinen is, een receptie gehouden, die door velen werd bezocht en waarbij vele sprekers het woord voer den. Er werden ook verschillende ge schenken aangeboden. De voorzitter, de heer K. Mulder, leidde den middag in met een rede, waarin dank baarheid jegens het gemeentebestuur, dat de vereeniging een goed hart .toedraagt, tot uiting kwam. De vereeniging heeft zich in de loop van tien jaar uitstekend ont wikkeld en van aardappelkweekers zijn de leden geworden tot amateur-tuinlieden, die plezier in en liefde voor hun werk hebben. De tentoonstelling dient om meer belangstelling voor het werk te hebben. De eerste spreker van de rij was wet houder J. J. van Stralen namens het ge meentebestuur. Het gemeentebestuur, al dus spr., is overtuigd van het nut van het maatschappelijk werk, door „Ons Genoe gen" verricht. De vereeniging leidt een bloeiend bestaan, gezien de groote activi teit, die zij ontplooit. De vereeniging is het waard waardeering te ondervinden en het gemeentebestuur zal dan ook altijd be reid zijn steun te bieden. De voorzitter van het Algemeen Ver bond van Volkstuinverenigingen in Ne derland, de heer Vroegop, hield een be schouwing over het Leidsche Volkstuin- wrk. „Ons Genoegen" heeft het uiterlijk van de tuinen belangrijk verbeterd. Op de gelukwenschen namens het Verbond volg den die van de Woningbouwvereniging „De Eendracht", uitgesproken door den heer Poelijoe. Van die zijde werd een fraaie beker aangeboden, bestemd als wisselprijs voor een jaarlijkschen wedstrijd in aanleg en onderhoud van tuinen. Ook van andere kanten kwamen prijzen, een enkele beker, lauwertakken en medailles, terwijl vele bloemstukken werden aangevoerd. En het bestuur werd het lof overladen. Zoo spra ken nog: voor de zustervereniging P. C. en L. de heer Harteveld, voor de tuinver- eeniging „Ons Belang" de heer Zonne-» veld, voor de speeltuin vereeniging „Oos terkwartier" de heer Vijlbrief, vertegen woordigers van de loten van de „Ons Ge noegen-stam, als dames-comité, dat de vereeniging met een nieuwe vlag gelukkig maakte, mannen-, dames- en kinderkoren, inkoop-commissie en de heer Dool, voor zitter van het jubileum-comité, die het geschenk van de leden, een verlichtings installatie met toebehooren voor het club gebouw aanbood, de heer v. d. Broek, lei der der koren, de heer van Ginkel, die „Ons Genoegen" welgezind is, en anderen, o.w. mr. van Eek, voorzitter van de so ciaal-democratische raadsfractie, die in zijn rede den wensch uitsprak, dat de be langstelling voor het werk moge toene men, dat de arbeider een deel van zijn vrijen tijd op de tuinen doorbrenge, doch daarnaast vurig hoopte, dat de toekomst velen zal ontheffen van den dwang-vrijen tijd der werkloosheid. Tenslotte sprak de heer Jonker, chef van den Gem. Plant soendienst, die zich verheugde in den bloei van zijn „kind" en den voorzitter huldigde. Onder de aanwezigen merkten wij verder nog op enkele raadsleden, den heer Oostveen, adjunct-directeur van So ciale Zaken en de leden van de jury, be halve de heer Jonker, de heeren Galjaard en Mater. Wethouder van Stralen verrichtte ver volgens de officieele opening van de ten toonstelling van eigen kweekproducten der leden met een korte toespraak en het doorknippen xan een lint, dat de toegang nog versperde. Tot de officieele inleiding van het feest behoorde tenslotte nog de huldiging van den voorzitter, den heer K. Mulder, die als bewijs van dankbaarheid voor zijn op offerend werk, een tuinameublement ont ving. Met zang- en muziekuitvoeringen, ca baret en het optreden van artisten is ver der het jubileum Zaterdag en Zondag ge vierd. Des avonds waren de tuinen feeste lijk verlicht. OPGRAVINGEN TE VECHTEN. Ook dit jaar werden vanwege het Rijks museum van Oudheden te Leiden in de afgeloopen weken weer opgravingen te Vechten, bij Utrecht gedaan. Zooals men weet werden daar reeds in tal van vroe gere campagnes drie Romeinsche castella onderzocht, alsmede een aanlegplaats aan den voormaligen Rijnoever. Thans werd een proefgraving verricht op een terrein waar een, bij de castella behoorende, burgerlijke nederzetting werd vermoed. Dit vermoeden werd ten volle bevestigd. Het terrein bleek, evenals dat, waarop de castella gelegen hebben, in de tweede helft van de eerste eeuw ongeveer een meter te zijn opgehoogd. Onder deze ophooging werden grondsporen van ge bouwen aangetroffen, die blijkens de ge vonden scherven, in de eerste helft der eerste eeuw te dateeren zijn, terwijl op het hoogere niveau tal van grondsporen de aanwezigheid van een dichte bewoning in de tweede eeuw verrieden. Evenals in de voorafgaande jaren stond het opgra- vingswerk onder leiding van dr. W. C. Braat, conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden. LEIDEN. Woensdag: R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsverèeniging „Sint Joseph", kring Leiden, Café Bremmer, 6 u. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging, bureau-zitting 89 uur n.m. gebouw St. Vincentiusver, Hoogl. Kerkgracht 32. Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zóndagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Sept. tot en met Vrijdag 16 September waargenomen door de apotheken D. J. v. Driesum, Mare 110, el. 502, en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28. Oost \0est tkuls best. Jta onze omzioerulri(jen Is ket altijd, toeer behaaglijk „tkuls'. <5n als de uacantletljd uoorbij Is eroarea voe \oeer die voaarkeld La ket genieten oaa ket geheel eigene La dea kring, vaaar ujlj „tkuls" zijn ea La «September uneer beginnen met ket gebruik \xin 'Dralsma uan "Valkenburg's leuertraan. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Vrijdagavond werd door den R. K. Metaal- bewerkersbond een ledenvergadering ge houden in het gebouw van den R. K. Volksbond. Na opening met den chr. groet en een woord van welkom door den voorzitter, wees deze erop, dat dit de eerste verga dering van het winterseizoen is. Men heeft den geestelijk adviseur bereid gevonden dit seizoen te openen met een lezing over „Christus in ons leven". Na de steeds op elke vergadering terug- keerende agendapunten werd bij de me dedeelingen verslag uitgebracht van en kele loopende actie's, waarbij vooral de aandacht trok de actie aan de scheeps- bouwwerf „De Kaag" inzake de doorbeta ling der christelijke feestdagen. Na maan den lang sukkelen, zullen nu 15 Sept. de hoofdbestuurders der drie samenwerkende bonden bij de directie van deze werf op conferentie gaan. Gewaarschuwd werd nogmaals voor contributieschuld; bij eventueele werkloos heid moeten de leden daarvan zelf de wrange vruchten plukken. Zondag 11 December zal voor de kinde ren der leden een St. Nicolaasfeest gege ven worden, terwijl voor het jaarfeest de financiën beschikbaar worden gesteld. Ondertusschen was de geestelijk advi seur, pater H. Ponsioen, ter vergadering gekomen, die door den voorzitter met eenige hartelijke woorden werd verwel komd. Voor het centraal hoofdbestuur werden candidaat gesteld de heeren J. van Kan en N. de Bie. Hierna begon de weleerw. pater H. Pon sioen zijn rede over „Christus in ons le ven". Het was een vreugde voor spreker, dat hij nog een kern van menschen kan vinden, die, ondanks de ellende der crisis, werkloosheid enz. hun geloof in Christus nog niet verloren hadden. Op uitvoerige wijze schetste spreker, dat wij niet alleen des Zondags in de kerk of in huis, maar ook in het openbare leven Christus moeten belijden. Wij moeten geen naam-christenen zijn, die eens per jaar naar de kerk komen, om daardoor aan spraak te kunnen maken op een katholieke begrafenis. Om ons heen zien wij een verwildering op zedelijk gebied, welke zoo verschrikke lijk is, alsof satan uit de hel is losgebro ken. Spreker wijst op den bangen en zwaren tijd, dien wij beleven. Velen om ons heen dolen op dwaalwegen, zijn reddeloos, re deloos en radeloos. Eén slechts kan ons redden en dat is het christendom. Maar hoe zal de Kerk die toestanden kunnen verbeteren? Wij moeten dan ook zijn een lichtend voorbeeld, wij moeten de leer van Christus practisch beleven, met het woord en met de daad, dan is Christus een lichtbaak op onzen levensweg en zijn wij de zoekers tot voorbeeld. Spr. stelde vervolgens het ideaal der eerste christenen tot voorbeeld. Men moet ook van ons kunnen zeggen: ziet hoe zij elkander lief hebben. Niet door de letters R. K. maar door als katholiek te leven moeten wij het moderne heidendom tot voorbeeld strekken. En ondanks gij het door de crisis hard te verantwoorden hebt, aldus spr., blijft niet bij de pakken neerzitten, laat elkander beter waardeeren, weest broeders in Chris tus, strijdend voor het zelfde ideaal, niet oppervlakkig of uiterlijk, maar in onder danigheid en liefde voor Jezus Christus. Na deze rede was de voorzitter zeker de tolk der vergadering, toen hij spreker dank bracht voor zijn leerzame en met aandacht aanhoorde toespraak. Na de rondvraag werd met een woord van dank aan den spreker en de leden voor hun opkomst de vergadering gesloten met den chr. groet Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 7232 Han delsvennootschap „Placo". (B. P.) Voor schoten, Rouwkooplaan 4. Fabricage, im port en export van schrijfbehoeften en meer speciaal vulpotlooden en vulpenhouders. Venn.: H. J. van der Plaats, Voorschoten en S. Loew, Amsterdam. Proc.: H. J. van 1 der Plaats, Voorschoten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2