Y00R GOD ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1938 29ste Jaargang No. 9130 Se Êcid<M^SoivtctAtt Telefoon: Redactie 13. Adv. en A bonn.-tarieven rie naar. i Telefoon: Administratie 933. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L Dit nummer bestaat uit vl|l bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Het Sudeten-Duitsche probleem Het Sudeten-Duitsche probleem staat in deze dagen midden in de belangstelling van Europa. Iedereen spreekt over de Sudeten- Duitschers en over hun positie, en het lijkt wel of de wereld geen rustig oogenblik meer beleven zal, alvorens deze kwestie is opgelost. Wat is eigenlijk die kleine, maar rumoe rige groep daar in Bohemen, aan wie het dank zij de hulp van den grooten broer gelukt is, de aandacht van de heele we reld op zich te vestigen en de regeering te Praag te dwingen tot de meest ver-gaande concessies? Eigenlijk is de naam Sudeten de aandui ding van het bergland, dat zich bevindt in het Noord-Oostelijk gedeelte van den muur van gebergten, hetwelk het oude Bohe men aan drie kanten omringt en het af scheidt van Duitschland. Sinds den wereldoorlog noemt men naar dit bergland de ongeveer 3 1/2 millioen sterke bevolkingsgroep van Duitsch-spre- kenden, die in het randgebied van Bohe men wonen, de Sudeten-Duitschers. Vroeger behoorden zij tot de Oostenrijk- sche kroonlanden Bohemen, Moravië en Si- lezië en .zij zijn te beschouwen als stam verwanten van de aan de andere zijde der grens wonende Beieren, Saksers en Sile- ziërs. Zij zijn dus van Duitschen oor sprong, doch zagen zich na den wereld oorlog gebracht in de nieuw gestichte re publiek Tsjecho-Slowakije. Daar zij een zeer belangrijke volksgroep vormden,lag het voor de hand, dat men in Praag er re kening mee zou houden, dat deze Duit- schers een andere geaardheid en cultuur bezitten dan de Tsjechen, die in het mid dengedeelte van het vroegere Bohemen wo nen. Praag zag dat heel goed, maar richtte zijn streven niet naar een tegemoetkoming aan het Duitsche element in het randge bied, doch eerder naar een Tsjechische overheersching, o.a. door het aanstellen van allerlei Tsjechische beambten in zui ver Duitsch gebied, het dwingen tot ge bruik van de Tsjechische taal enz. Daarte gen kwamen de Sudeten-Duitschers in ver zet, doch hun verzet bleef vruchteloos door dat zij in verschillende partijen verdeeld waren. Die verdeeldheid verdween als bij tooverslag na den Anschluss van öosten- .rijk. De nationaal-socialistische partij van Kenlein begon zich toen geducht te roeren, zeker als zij was van den steun van Ber lijn, en het duurde niet lang of de an ders georganiseerde Sudeten-Duitschers slo ten zich bij Henlein aan. Zij formuleerden op een congres, dat te Karlstad op 24 April j.l. werd gehouden en waaraan 500 afgevaardigden deelna men, de bekende acht eischen, welke als volgt luiden: lo. Algeheel herstel der gelijkheid van rechten en status met de Tsjechen. 2o. Erkenning der Sudeten-Duitsche groep als rechtspersoon. 3o. Vaststelling en erkenning van het Duitsche vestigingsgebied. 4o. Organisatie van Duitsch zelfbestuur voor het geheele openbare leven in het Duitsche vestigingsgebied. 5o. Invoering van wettelijk beschermen de bepalingen voor de onderdanen, die bui ten het eigenlijke gebied van hun volk wo- 6o. Herstel der onrechtvaardigheden se dert 1918 tegenover de Sudeten-Duitschers begaan en vergoeding van de door dat on recht berokkende schade. 7o. Erkenning en toepassing van het beginsel, in Duitsch gebied Duitsche over heidsambtenaren. 8o. Volledige vrijheid zich uit te spre ken ten gunste van de Duitsche nationali teit en de Duitsche wereldbeschouwing. Bij een eenigszins aandachtige beschou wing van deze acht eischen, zal men ge makkelijk inzien, dat zij weliswaar rekbaar zijn, maar toch zoo zijn gesteld, dat zij uiterst moeilijk aanvaardbaar zijn door een regeering, die nog op dien naam prijs stelt. Wanneer de Sudeten-Duitschers voor zichzelf de vrijheid opeischen om nationaal- socialist te zijn, dan kunnen zij niet an ders dan een z.g. totalitair bewind voeren, ondergeschikt aan de bevelen van den Führer. Maar hoe kan een onafhankelijke staat toestaan, dat binnen zijn grenzen een deel van zijn gebied zich stelt onder de be velen van Berlijn? Eén van de onderdeelen der Sudeten- Duitsche eischen is, dat in het Duitsche ge bied slechts Duitsche ambtenaren en dus ook slechts Duitsche politie-agenten kun nen worden aangesteld. „Hoe ook de hervormingen, waarover men thans wil onderhandelen, mogen uit vallen, schrijft terecht de „N. R. C." zoo lang de Duitsche gebieden deel blijven uit maken van den Tsjecho-Slowaakschen staat, zal deze staat moeten beschikken over een politie-orgaan, om te zorgen, dat de grondwettige vrijheden, welke in een democratischen staat moeten heerschen, ook in de Duitsche kantons worden gehand haafd. De Duitschers eischen, misschien niet geheel ten onrechte, ook voor de Duit schers in Tsjechische gebieden waarborgen van vrijheid en veiligheid. De Tsjecho-Slo- waaksche regeering is verplicht te zorgen, dat deze vrijheid ook geldt in de Duitsche kantons, niet alleen voor de Tsjechen, die daar woonachtig zijn, maar ook voor die Duitschers, die niet met het nationaal-so- cialisme mee wenschen te gaan. Van het begin af aan is dit voor de re geering een der grootste moeilijkheden ge weest." Wij voor ons begrijpen niet, hoe de kwestie kan worden opgelost, als de Duit schers blijven vasthouden aan deze 8 eischen van Karlstad. Daar zij herhaaldelijk verklaard heb ben, dat deze eischen niet het maximum maar integendeel het minimum zijn, kun nen zij ze moeilijk laten varen, daar zij hun schepen achter zich hebben verbrand. De eenige oplossing is, dat een formule ge vonden wordt, waarvan de Sudeten-Duit schers kunnen verklaren, dat zij beant woordt aan de 8 eischen zonder dat de on juistheid daarvan al te zeer in de gaten loopt. Dat is het moeilijke en veel tact ver- eischende werk van Runciman. Het ziet er naar uit, dat de Engelsche re geering* al haar gewicht zal moeten aan wenden om Runciman's advies den door slag te doen geven. V De Vrijdenkers in Londen Van gisteren af tot Dinsdag a.s. wordt er in Londen gehouden een internationaal vrij denkers-congres men kan ook zeggen: een internationaal godloochenaars-congres, want wie het bestaan van God wil looche nen zegt „vrij" te denken en wie „vrij" wil denken zegt het bestaan van God te loo chenen. De erkenning van Gods bestaan sluit in, dat men ook zijn denken richt op God en onder Gods afhankelijkheid weet; en dan is men dus niet „vrij" meer. Degene, die zijn denken niet wil leggen onder een dwingende logica, die dus „vrij" wil denken, zal het bestaan van God, die het logisch denken mèt de consequenties ervan als moreelen plicht oplegt, móeten looche nen. Het feit, dat internationaal de „Vrijden kers" samenkomen, om te beraadslagen over hun internationaal te voeren strijd.tegen God, is allerdroevigst. Toch is er een groot internationaal ver schijnsel in de wereld, dat nóg droeviger is. En dat is het feit, dat er zoovelen zijn, die God zij dank niet zoogenaamd vrij denken, die het geluk hebben, Gods bestaan te zien en te erkennen, en die leven, die handelen, voortdurend en dag-in, dag-uit, alsof er geen God bestaat Het Vrijdenkers-congres in Londen kan deze lichtzijde hebben, dat die gelooven die per gaan inzien, dat een geloof zonder daden is een dood geloof; dat zij uit de Gods-er kenning dagelijks en door heel het leven consequenties moeten trekken Vandaag vergaderen de „Vrijdenkers" in Londen. Bidt voor hen en brengt eerherstel. DOODELIJKE VAL UIT EEN PAAL Bij het verwijderen der straatversiering te Den Burg (Texel) is de heer W. Bruin, wonende aldaar, uit een paal gevallen. Met een ernstige schedelfractuur en her- schudding werd de ongelukkige opgeno men en naar zijn woning vervoerd waar hij hedenmorgen is overleden. DE WERELD 1W VOGELVLUCHT PRAAG: Er is vandaag weer eenige ont spanning in de situatie rondom het Sudeten- Duitsche probleem merkbaar. De Sudeten- Duitsche afgevaardigden hebben gister avond het incident van Morairsch Ostra voor geliquideerd verklaard en medegedeeld, dat zij heden de onderhandelingen met de re geering te Praag zouden hervatten. Tevens heeft de Engelsche regeering besloten Ber lijn te laten weten, dat zij bij een eventueel gewapend conflict met Tsjecho-Slowakije niet neutraal zou blijven, maar met Frank rijk en Rusland, die door een verdrag tot bijstand aan Tsjecho-Slowakije verplicht zijn, eveneens zou ingrijpen ten gunste van Tsjecho-Slowakije. Daarmede is de dreiging van een geweld dadig ingrijpen van Duitschland aanzienlijk op den achtergrond gedrongen. Parijs heeft bovendien verklaard, dat het niet zal aan dringen op verder gaande concessies van de zijde der Praagsche regeering, omdat het van meening is, dat deze concessies zooda nig zijn, dat onmogelijk verder kan worden toegegeven. Waarschijnlijk zal dit alles er toe leiden, dat de Praagsche voorstellen, waarvan nu een nadere uiteenzetting in de tails wordt gegeven, in een meer welwil lende overweging zullen worden genomen. De Tsjechische bladen, die vandaag een sa menvatting publiceeren van de regeerings- voorstellen, zijn het er over eens, dat het hier gaat om een werkelijk rechtvaardig en eerlijk aanbod ten behoeve van een ver zoening, waarboven de Tsjecho-Slowaak- sche regeering niet kan uitgaan, wanneer zij de onafhankelijkheid, onaantastbaarheid en eenheid van den Tsjecho-Slowaakschen staat wil behouden. Overigens stellen de bladen zich voor het oogenblik tevreden met oppervlakkige over wegingen, aangezien zij nog niet den tijd hebben gehad voor een gedetailleerde be studeering. „Rond het vorstenhuis past geen politieke verdeeldheid" Aldus de socialistische Zaan- damsche burgemeester Bij het overhandigen van de gemeente- vlag aan de Zaandamsche jeugdorganisa ties heeft burgemeester In 't Veld o.a. de volgende opmerkelijke woorden gesproken: „De motieven, die mij er toe bewegen mijn bescheiden plaats in te nemen onder hen, die dit jubileum met blijdschap willen ge denken, zijn waarschijnlijk niet geheel ge lijk aan de uwe. Maar zij zijn er niet minder oprecht om. Ook wie in beginsel voorstander is van den republikeinschen staatsvorm, zal gaar ne erkennen, dat de rechten en vrijheiden van het volk in ons land onder de constitu- tioneele monarchie beter zijn gewaarborgd, dan in eenige republiek. En minder nog dan in vroegere jaren zal hij thans een wijzi ging in ons staatsbestel urgent achten. De kleine landen mogen zich dan de gevaren, die hen in dit tijdsgewricrt bedreigen, ter dege bewust zijn. Gepleit wordt reeds voor grootere staatkundige eenheden, die aan de kleine landen geen plaats meer laten. In den strijd tusschen de reuzen dreigen de dwergen te worden verpletterd. Alles in ons komt daartegen in opstand. Het is waar, wij verwachten uitkomst uit den baaierd van heden alleen van de vorming eener vol kerengemeenschap, maar deze verliest voor ons alle bekoring, wanneer zy aan elk volk zelfs het kleinste niet zou laten zijn eigen karakter, zijn eigen wezen. In dat vurig verlangen, ons zelf te willen zijn en blijven, vinden w-ij elkaar als eens- willende Nederlanders. In ons allen leeft het besef, dat wij meer dan ooit op elkaar zijn aangewezen, om onze onafhankelijk heid te bewaren en van tyrannie verschoond te blijven. Innerlijke verscheurdheid in een volk is onder de huidige internationale ver houdingen niet minder dan een ramp, omdat zij machtigen naburen het voorwendsel le vert, voor interventie. Vandaar het toene mende begrip voor de beteekenis van het Staatshoofd als symbool van de volkseen heid. De tijd, waarin het Koningshuis werd ingezet in den politieken strijd, ligt geluk kig achter ons. De groote meerderheid van ons volk be grijpt het gelukkig, dat rond het Vorsten huis, symbool van volkseenheid, geen poli tieke verdeeldheid past. Daarom kan ook ons volk vrijwel in zijn geheel en in sterke geslotendheid dit jubileum meevieren. En dit te meer van harte, waar het optreden van Koningin Wilhelmina in de afgeloopen 40 jaren niet anders dan waardeering en sympathie kan wekken. Van een tornen aan de grondslagen van ons Staatsbestel is geen sprake geweest. Integendeel, bij her- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Na liquidatie van het incident te Ostrau worden vandaag de onderhandelingen met de Sudeten-Duitschers hervat. Engeland verzekert, dat het niet neutraal zal blijven, (2de blad). De bijeenkomst van den Volkenbonds raad ondervindt weinig belangstelling. (2de blad). Twee kardinalen ten grave gedragen. (2de blad). Binnenland Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. (2de blad). Gevallen van kinderverlamming. (2de blad. Een beschouwing over deze ziekte. (lste blad). haling heeft de Koningin er uiting aan ge geven, dat de erfenis onzer voorvaderen in haar handen veilig is, volgens haar ko ninklijk woord: „Wij willen onszelf zyn en blijven". Daarbij komt de sympathie, die Koningin Wilhelmina als mensch in ons wekt, waarbij wij vooral denken aan de zui verheid harer levensopvatting en de toewij ding, waarmede zij zich geeft aan de vervul ling van haar taak. Zoo groot is deze toe wijding, dat er plaats is voor de vraag, of de ernst niet te zwaar zijn stempel op dit le ven heeft gedrukt. Het was mij een behoef te, mijzelf op dit punt eens onomwonden uit te spreken". LEEGSTRA VERBETERT HET NEDERLANDSCHE HOOGTERECORD. Hoogte van 11.353 M. bereikt. Gp 3 September j.l. deed de heer H. Leeg- stra, een van de fabrieksvliegers van Fok ker, een poging om het Nederlandsche hoog terecord te verbeteren. Sinds 18 Januari 1935 stond dit record ten name van den eersten luitenant-vlieger jhr. mr. R. Wit- tert van Hoogland, die met een Fokker D 17-jager een hoogte van 10.180 meter bereikte. Nu de ingewikkelde correctie-bereke ningen, welke als resultaat de zuiver bereik te hoogte in standaard-atmosfeer opleve ren, zijn afgesloten, is gebleken, dat de heer Leegstra het record op fraaie wijze heeft verbeterd. Hij bereikte met een één-persoons jager Fokker D. 21, uitgerust met een Bristol Mercury VIII motor van 830 P.K. een hoog te van 11.353 meter in standaard-atmosfeer. Deze recordverbetering heeft voor onze militaire luchtvaart een bijzondere waarde, omdat daarbij gebruik werd gemaakt van een normale dienstmachire uit de serie zonder speciale voorzieningen en omdat de vlucht werd uitgevoerd met volledige be lasting als militair vliegtuig. Gewoonlijk wordt namelijk bij dergelijke recordpogin gen met een zoo gering mogelijke belas ting gevlogen. Leiden DE KINDERVERLAMMING. Nu er van overheidswege, ook door het sluiten der scholen, de beste maatregelen zijn genomen, om onze stad te vrijwaren te gen de hier en daar zich vertoonende kin deverlamming, verzoek ik de ouders zoolang de scholen gesloten blijven in de Zondagsmissen hun kinderen, wanneer dat niet noodig is, niet te doen plaats ne men in de z.g. kinderkapellen naast het altaar, doch als zij gevoegelijk kunnen, ze in de kerk te laten zitten. Gedurende bo- vengenoemden tijd is er geen Catechismus voor de plechtige H. Communie, noch voor de kinderen der openbare scholen. Deken A. HOMULLE. In verband met de heerschende kinder verlamming gaan alle kinderkerken, jeugd- samenkomsten, catechisaties en Zondags scholen der Ned. Herv. Gemeente alhier ingaande Zondag 11 September niet door. Deze samenkomsten zyn tot nader order geheel stopgezet.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1