KERKNIEUWS VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 29ste Jaargang No. 9129 3)e £cid<^h^Soii^cmt Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN k Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Pers-vrijheid en Pers-dwang Op het partijcongres te Neurenberg heeft de rijksperschef dr. Dietrich een rede ge houden, waarin hij de persleugen noemde een der grootste gevaren van den laatsten tijd. 't Is waar, dat de pers door het versprei den van leugens veel kwaad, ontzettend veel kwaad kan doen en ook doet. Dat behoeft ons niet gezegd te worden door bovengenoemden Duitschen persleider. Wij weten het allen. En wij zouden wenschen, dat aan het verspreiden van leugens door de pers paal en perk zou kunnen worden gesteld; dat het zou kunnen worden verhinderd. Wij kunnen ten deze echter de pers in de dictatoriaal regeerde landen niet ten voorbeeld nemen. 't Is een feit, dat daar radicaal uit de pers zijn verdwenen alle onware berich ten, alle onware voorstellingen, diede regeering onaangenaam zijn. Maar óók is het een feit, dat de censuur op onwaar heden, die de regeering niet onaangenaam zijn.... lang niet zoo streng is. En óók is het een feit, dat wat volkomen waar is alléén mag worden opgenomen, als de regeering er geen bezwaar tegen heeft, of alleen in den vorm, die de regeernig goed oordeelt. Zóó wordt die pers beheerscht door een consequent-doorgevoerde eenzij digheid, waardoor zij niet is, volstrekt niet is een objectieve bron van waarheid! Wij drukken ons hier zéker niet te sterk uit! Hier dus een vrijwel ongebreidelde pers vrijheid principieel verwerpelijk en feitelijk een kwaad. Ginds een aan-banden-leggen, een vrij heidsbeknotting van de pers, die ook prin cipieel verwerpelijk is en die ook be halve dan voor degenen, die de regee ring Vórmen! feitelijk een kwaad is. De pers-vrijheid in de democratische lan den wordt misbruikt, vaak allerschande lijkst misbruikt. Ook in ons land; wij heb ben herhaaldelijk voorbeelden daarvan ge geven! 't Is de plicht van een regeering, om het mogelijke te doen, teneinde de hier be doelde immoreele misbruiken te voorkomen en te beletten; maar niet op de wijze, zooals in de dictatoriaal geregeerde landen, v/aar van ware persvrijheid geen sprake meer is; waar nu niet meer zoozeer de persorganen misbruik maken van hun vrij heid, omdat zij die niet meer bezitten, maar waar nu vaak de regeering misbruik maakt van de macht, die zij over de pers-organen heeft! De pers-vrijheid in de democratische lan den wordt misbruiktmaar wij hebben hier toch nog altijd de waardevolle vrijheid, om tegenover wat wij achten in strijd met de waarheid onzé eigen meening te zet ten; om tegenover wat wij veroordeel en en en verafschuwen als volksbedrog te plaat sen en te propageer en ons eerlijk, wel overwogen inzicht, de heilige overtuiging van ons verstand, van ons geweten! Met onze pers-v r ij h e i d gaan he laas! ergeniswekkende excessen ge paard, maar wij willen die vrijheid toch nog niet ruilen voor een pers-d wan g, welke wij elders constateeren! HITLER WENSCHT HERVATTING DER ONDERHANDELINGEN MET PRAAG. Hij moet Maandag zijn succes hebben. ..NEURENBERG, 9 September (A. N. P.). Alvorens toe te stemmen in de hervat ting van de onderhandelingen met Praag, zouden de Sudeten-Duitschers naar ver luidt er op aandringen, dat Hitier zijn steun verleent ten behoeve van een zware be straffing van de betrokkenen bij het inci dent van Morawska Ostrava, aangezien zij van oordeel zijn, dat de bij vroegere inci denten betrokkenen een te lichte straf heb ben gekregen. De Duitsche autoriteiten wenschen ech ter een zoo spoedig mogelijke hervatting van de onderhandelingen, teneinde Hitier de gelegenheid te geven om in zijn rede voering van Maandag aan te kondigen, dat een regeling op handen is. V Voor de Jeugd Uit door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde cijfers blijkt de droeve werkelijkheid, dat de misdadigheid onder de jeugd voortdurend toeneemt; dat het aantal economische en sexueele misda den, door jeugdige personen bedreven, zich in een steeds stijgenden lijn bevindt. Dit feit kan worden verklaard uit de tij dsomstandigheden. Maar met een verklaring zijn we er niet! Als wij een verklaring hebben gevonden hebben wij niet gedaan, wat van ons wordt verlangd, wat onze plicht is Onze plicht is, alles te doen, wat wij kunnen, om de jeugd in dezen vóórhaar speciaal zóó moeielijken, zóó angstigen tijd te leiden op het rechte pad, te leiden naar een toekomst, waarin zij zullen beant woorden aan de verwachtingen, welke men hebben mag van „de hoop des vader lands"! En daarom moeten w ij allen onze daadwerkelijke sympathie geven aan de jeugdorganisatie, die een degel ij ke vor ming van de jeugd beoogt en nastreeft, aan onze Katholieke jeugdorganisaties. (Gaarne herinneren wij hier nog even aan het giro-nummer van rector Beune, dezer dagen in onze courant vermeld bij een oproep om geldelijken steun: 69230, adres Zoeterwoudsche Singel 33, Leiden). PE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Het probleem der Sudeten- Duitschers blijft de meest belangwekken de kwestie. Zelfs het partij-congres te Neurenberg schijnt slechts te bestaan voor zoover het betrokken is bij de oplossing van de Sudeten-Duitsche kwetsie. Te Lon den confereeren de Engelsche minister^ en tegen Maandag is een kabinetsraad bijeen geroepen. Lord Halifax heeft zijn vertrek naar Genève er voor uitgesteld. Men ver onderstelt, dat de Britsche regeering een nieuwe stap te Berlijn voorbereidt, waarbij zij krachtig zou aandringen op matiging. Hoe de situatie zich zal ontwikkelen is on mogelijk te voorspellen. Verwacht werd, dat de onderhandelingen tusschen de ge delegeerden der Sudeten-Duitschers en de regeering te Praag vandaag hervat zou den worden, doch deze hoop is ij del ge bleken. Het Tsjecho-Slowaaksche probleem blijft natuurlijk in de buitenlandsche pers een punt van levendige beschouwingen. Zoo schrijft Bourgues in de „Petit Pari- sien": „Wanneer het om normale onder handelingen ging tusschen twee partijen, zou een accoord reeds thans volkomen mo gelijk lijken. De Sudeten-Duitschers stre ven er niet bijzonder naar opgenomen te worden door het rijk, waarin zij verdron ken zouden zijn in de nationaal-socialisti- sche massa, zooals de bittere ervaring der Oostenrijkers bewijst. Zij geven er den voorkeur aan, volledige autonomie te ver werven binnen het kader van den Tsjecho- Slowaakschen staat, waarin zij natuurlijk groepen zouden zijn de belangrijkste rol te spelen. Om diezelfde reden voelen de Sudeten-Duitsche leiders geen enkele geestdrift voor de gedachte van een plebesciet, dat door de Hitleriaansche kringen in Duitschland bepleit wordt. Er kan hierover geen enkele twijfel bestaan, aangezien zij zelf dit verklaard hebben te genover bevoegde personen." In de „Epoque" schrijft de Kerillis: „Zoo lang het nog tijd is, tot de laatste minuut en met al onze krachten, moeten wij Hit- Ier waarschuwen. Zijn vergissing zal ont zaggelijk zijn, wanneer hij zijn politiek grondvestte op het ingebreke blijven van Frankrijk. Frankrijk zal in 1938 evenmin als België in 1914 in gebreke blijven, en Engeland zal volgen en anderen zullen eveneens volgen." In de „Humanité" schrijft Peri tenslotte: „Men kan Tsjecho-Slowakije niets meer vragen. Alle Fransche ministens zijn het, naar wij veronderstellen, daarover eens. Nog iets meer vragen zou beteekenen te Praag een nationaal-socialistische burge meester aan te stellen of een schijnregee- ring, die gehoorzamen zou aan de bevelen van Berlijn. De dag, waarop men dat zou doen, zou de eerste dag zijn van den oor log. Dien dag zou Duitschland gelooven, dat het alles veroorloofd is en wij zouden een tijdperk binnentreden van omverwer pingen en avonturen. Wanneer men dat deed, is niet meer duidelijk wie nog het leven en de vrijheden van onze medebur gers zou kunnen beschermen. Londen en Parijs moeten met duidelijke en verstaan bare stem, om door het Duitsche volk ge hoord te worden, zeggen, dat het avon tuur. dat de Fuehrer voorbereidt, tegelij kertijd een misdaad en een zelfmoord voor Duitschland zou zijn." Waardeering wederzijds De anti-revolutionaire „R ij n 1 a n d- sche Courant" toont zich lichtelijk ont stemd over eenige uitlatingen van Katho lieke zijde, welke de schijn wekken, alsof de politieke invloed en de sociale arbeid van de Protestantsch-Christelijke partijen wordt genegeerd. Genoemde citaten doen, zooals zij daar afgedrukt staan in een protestantsch pers milieu, inderdaad eenzijdig aan, doch door deze verhuizing in een protestantsch blad wordt aan de eenzijdigheid toch een tintje gegeven, welke zij op zich niet behoeft te hebben. Wanneer in protestantsche kringen de lof van partijen of organisaties wordt gezon gen, de nadruk gelegd wordt op haar actie en successen, voegt men er toch ook niet steeds bij, dat die actie en successen niet mogelijk geweest zouden zijn zonder de medewerking van (wat de „Rijnlandsche Courant"#noemt): Rome! Bedoelde citaten verlezen hun stekeligheid, indien men ze laat in het blad, waarin zij zich thuis gevoelen of ze hoort met de klemtoon op de juiste onderdeel en! Evenmin als de „Rijnlandsche Courant" gevoelen wfj er echter veel voor om te gaan kibbelen over deze citaten, welke ons blad slechts zijdelings aangaan. De goede ver standhouding met en de waardeering voor onze protestantsche volksgenooten te be vorderen behoort tot de jaren-lange traditie van ons blad en wij mogen het wel zon der kans op tegenspraak zeggen van alle Katholieke bladen. Niet altijd en niet overal dit moet worden toegegeven heeft het Katholieke volksdeel een juiste kijk op het vele en goede, door de Protestantsch-Christelijke bevolkingsgroepen gepresteerd op sociaal, charitatief en cultureel gebied. Gebrekkige kennis veroorzaakt licht gebrek aan waar deering. Anderzijds en in niet mindere ma te stuit men in protestantsche kringen op een gemis aan inzicht van de Katholieke werkdadigheid op velerlei maatschappelijk terrein. Dit wederzijdsch gebrek aan kennis leidt gemakkelijk tot „eigen roem", tot een zelf verheerlijking in eigen kring, waarbij, on bewust en te goeder trouw, aan de ver diensten van anderen te kort wordt gedaan. Door vermeerdering van inzicht in eikaars werkzaamheid zal de onderlinge waardeering tusschen Protestanten en Ka- tholieekn worden bevorderd. R. Auto-tunnel onder Noordzeekanaal Directeur van O. W. te Velsen heeft schrijven gekregen, dat aanleg in de bedoeling ligt. BOUW SPOORWEGTUNNEL WORDT OVERWOGEN. In den Raad van State, afdeeling ge schillen, heeft ir. J. A. Verhoef, directeur van Openbare Werken te Velsen, in ver band met uitbreidingsplannen der ge meente Velsen, o.m. meegedeeld, dat hij dezer dagen van den hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat een schrijven heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat het de bedoeling is, een auto-tunnel onder het Noord zeekan aal ten Oosten van Velsen aan te leggen. Bovendien wordt overwogen, een spoor wegtunnel op een andere plaats te bouwen. Deze plannen zijn thans aangeboden aan- den minister van Waterstaat. Vermindering werkloosheid De directeur va'n den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens hem door het Centraal bureau voor de statistiek verstrekte gegevens, in de week van 22 t/m k7 Augustus 1938 bij gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas waren aan gesloten 565.566 personen (waaronder 75.744 landarbeiders). Van de 489.822 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 22.1 (in de vorige verslagweek, 8 t/m. 13 Augustus 1938, was dit percentage 22.3). In de tweede verslagweek van Augustus was het werkloosheidspercentage voor ver zekerden (zonder landarbeiders) in de laat ste jaren als volgt: 1932 25.8, 1933 23.6, 1934 26.2, 1935 30.—, 1936 30.5, 1937 23.5, 1938 22.1. Op 24 Augustus 1938 waren bij de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven 316.767 werkzoekenden, waar van 299.048 werkloos waren. Is er bij een dusdanigen omvang van deze teisterende ramp nog steeds geen reden om te juichen, toch is het een zeer verheugend feit, dat dé dalende tendenz zich weer voortzet, aldus de „Msb.". Steun voor tuinbouw NIEUW BEDRAG BESCHIKBAAR GESTELD. De Minister van Economische Zaken heeft thans besloten uit het Landbouw er isisfonds aan hen, die als teler van ge wassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Graven- hage, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot een be drag van ten hoogste f 1.125.000. Steun wordt verleend over de hoeveel- hedtn van de hierna vermelde rechtmatig geteelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van het jaar 1938 over een erkende veiling of veilinghouder zijn verhandeld, tot de daarbij vermelde be- dargen per eenheid: Bloemkool, 16 Mei12 Juni 0.25 per 100 st., rijsdoperwten 30 Mei26 Juni 2.50 per 100 K.G., peulen 30 Mei26 Juni 0.45 per 100 K.G., Kaskomkommers 28 Febr.1 Mei sorteering A 6.80 per 100 st., sorteering B 5.10 per 100 st., sorteering C 3.40 per 100 st., kaskomkommers 2 Mei26 Juni: sorteering A 3.per 100 st., sorteering B 2.25 per 100 st., sorteering C 1.50 per 100 stuks, platglaskomkommers 28 Maart 26 Juni, sorteering A f 2.80 per 100 st., sor teering B ƒ2.10 per 100 st., sorteering C 1.40 per 100 st., spitskool 2 Mei12 Juni 1.80 per 100 K.G., radijs 25 April12 Juni ƒ0.30 per 100 bos, Knolselderij A 1 Jan.1 Mei ƒ0.45 per 100 st., Spinazie 23 Mei12 Juni 0.65 per 100 K.G. RAUWE EENDENEIEREN. Koninklijke besluiten ter voorkoming van gebruik voor consumptie. Naar aanleiding van ziektegevallen als gevolg van het gebruik van rauwe eenden eieren zijn eenige Koninklijke besluiten uitgevaardigd en in werking getreden ter voorkoming van het gebruik van eenden eieren voor consumptie. Gebleken is na melijk, dat sommige leggende eenden met paratyphus zijn besmet. Het K.B. van 11 Juni 1937 bevat Ihet ver bod van gebruik van eendeneieren bij de bereiding van consumptie- of roomijs, ter- vijl twee koninklijke besluiten, gedateerd 13 Juni, het verbod van het gebruik van deze eieren als grondstof van voedings artikelen geheel verbieden en het voor schrift dat de eieren voorzien moeten zijn van een stempel „eendenei, 10 minuten koken", bevatten. De besluiten laten ontheffing open, na beoordeeling door den directeur van den warenkeuringsdienst. DE APOSTOLISCHE DELEGAAT IN CHINA. Viert zijn zilveren priesterfeest. STIJGEND AANTAL BEKEERLINGEN. Na zijn terugkeer uit Europa heeft Mgr. Zanin, Apostolisch Delegaat in China; en kele dagen doorgebracht in het retraite huis van de Missionarissen van Maryknoll te Stanley waar hij ook zijn zilveren pries terfeest heeft gevierd. Bij de conferenties voor de jeugdige Mis sionarissen van het Instituut sprak Mgr. Zanin o.m. over de beproeving van het Chineesche volk, maar hij merkte op, dat de Kerk, ondanks de geleden verliezen en de verwoesting van vele scholen en andere missiegebouwen, nu door de groo- te meerderheid der Chineezen gekend en bemind wordt. De Chineezen zijn diep ge troffen door de bezorgdheid van de missio narissen voor de oorlogsslachtoffers; hun opofferingen beginnen vrucht te dragen en het aantal bekeerlingen stijgt voortdurend. Opmerkelijk is, dat onder het missieper- soneel slechts weinig slachtoffers te be treuren zijn. In dit verband mag gewezen worden, op hetgeen te Chengchow, een be langrijk spoorwegcentrum op de lijnen PekingHankow en Lung Hei, is geschied. Enkele oogenblikken voordat de Kathe draal door bommen verwoest werd, bevon den zich nog 7000 menschen in het kerk gebouw; Mgr. Calza slaagde erin, hen te doen begrijpen, dat zij in de open lucht minder gevaar liepen, dan nu zij opge propt waren in het gebouw. Nauwelijks was het kerkgebouw verlaten, of de kerk werd grootendeels door bommen vernield. Toen de oorlog uitbrak bevond Mgr. Zanin zich op dienstreis door Binnen-Mongolië. Na het uitbreken der vijandelijkheden vertoeft de Apostolische Delegaat bijna voortdurend te Hankow, waar hij de hulp diensten van de Missionarissen organiseert, en voor geneesmiddelen en verbandstof- fen zorg draagt. Alvorens Hongkong te verlaten heeft Mgr. Zanin de procurators der missionee- rende orde bijeengeroepen, om hun te vragen ook in Hongkong een hulpcomité voor oorlogsslachtoffers op te richten. VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland De toestand te Praag blijft gespannen. Drukke besprekingen te Londen. De onder handelingen met de Sudeten-Duitschers nog niet hervat. (2de blad). Geruchten omtrent ontslag van kardinaal Innitzer tegengesproken. (2de blad). Drastische regeeringsmaatregelen tegen over de stakers te Marseille. (2de blad). Binnenland HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AM STERDAM. (2de en 1ste blad). Vaststelling van steunbedragen voor tuin bouwproducten. (1ste blad). Eenige koninklijke besluiten zijn in wer king getreden ter voorkoming van het ge bruik van eenden-eieren voor consumptie. (iste blad). Blijkens schrijven van den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat iigt het in de bedoeling, een auto-tunnel z an tè leggen onder het Noordzeekanaal ten Oosten van Velsen. (1ste blad). Daling der werkloosheidscijfers in Augus tus. (1ste blad). NIEUWE GENERAAL-OVERSTE DER PICPUS-PATERS. Om gezondheidsredenen heeft Pater Prat S.S.C.C. ontslag genomen als Generaal- Overste van de Congregatie van de Paters der H.H. Harten (Picpuspaters) en in zijn plaats is benoemd Pater d'Elbée. In Parijsche kringen is Pater d'Elbée zeer bekend en zijn intrede in het klooster werd indertijd kort na den oorlog sensationeel genoemd. Hij was gehuwd, met mevr. de Sèze, die eveneens in het klooster trad van de Car- melitessen van Leuven, waar zij priorin is. Pater Elbée werd in 1925 priester gewijd door Kardinaal Mercier. Pater Elbée is 46 jaar oud en was tot op heden Overste van het Noviciaat der Paters der H.H. Harten te Montgeron. BENOEMINGEN PATERS JEZUITEN. Naar wij vernemen, heeft de Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht benoemd tot Pastoor der kerk van den H. Aloysius te Utrecht den Zeereerw. Pater L. Th. M. Bonnike S.J. en tot assistent aldaar den Weleerw. Pater L. A. J. van Gorcum S.J. Ook heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem benoemd tot kapelaan der kerk van den H. Franciscus Xaverius te Amsterdam den Weleerw. Pater A. H. van Zeelst S.J.; tot kapelaan der kerk van den H. Igna>- tius te Rotterdam den Weleerw. Pater P. L. Theunissen S.J. en tot assistent aldaar den Weleerw. Pater A. J. Vermeulen S.J. Te Maastricht werden werkzaam gesteld de Weleerw. Paters M. C. E. Schroder S.J. en J. M. A. Ex S.J., en te Amsterdam Ig- natiuscollege de Weleerw. Pater F. A. Huy- gen S.J. PATER W. A. v. d. HOVEN S.J. f Gisteren overleed in „Maris Stella" te 's-Gravenhage de zeereerw. pater W. A. v. d. Hoven S.J., die 10 Maart 1875 te Rotter dam werd geboren en dus den leeftijd van 63 jaar bereikte. Op 26 Sept. 1893 trad de thans ontslapene in de orde der paters Je- zuieten. Gedurende zijn priesterlijke loopbaan heeft pater v. d. Hoven zich met hart en ziel gewijd aan hef retraitewerk, o.m. te Spaubeek en Venlo. PASTOOR J. DE KROON EERE KANUNNIK. Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogen bosch heeft benoemd tot eere-kanunnik van het Kathedrale Kapittel van St. Jan pastoor J. J. de Kroon, van de parochie „St. Petrus Banden" te 's Hertogenbosch. De nieuw benoemde eere-kanunnik is te vens directeur van het Diocesaan Leid sters Instituut in het bisdom Den Bosch.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1