RADIO-PROGRAMMA'S Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken BINNENLAND KERKNIEUWS RECHTZAKEN DE LAATSTE LES VAN LANGELOT WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1938. Eerste Leidsche GEVESTIGD 1882 G.H.KLEINHANS Pieter de ia Courtstraai 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 Mr. P. DROOGLEEVER FORTUYN. f Mr. Abr. v. d. Hoeven herdenkt den overleden burgemeester. Ter opening van de herdenkings-bij een- komst ter gelegenheid van het 40-jarig re- geeringsjubileum van H. M. Koningin Wil- helmina gistermiddag in de Doelen is door den voorzitter van Rotterdam's Comité voor Nationale Belangen Mr. Abr. v. d. Hoeven de volgende herdenkingsrede uitgespro ken in verband met het plotseling overlij den van burgemeester P. Droogleever For- tuyn. Terwijl alle personen in de zaal zich van hun zetels verhieven sprak de heer v. d. Hoeven ongeveer als volgt: „Hoe gaarne zou ik als voorzitter van Rotterdam's Comité voor Nationale Belan gen op geheel andere wijze deze vergade ring hebben geopend. Dit heeft niet mogen zijn. Wij hebben geen burgemeester meer. Mr. Drooglever Fortuyn is hedenmorgen overleden. Rotterdam's groote vreugde over de herdenking van het 40-jarig regeerings- jubileum van onze geliefde Koningin wordt thans verstoord door groote droefheid over het verlies van onzen burgemeester, die hier zeer geacht, zeer gezien en zeer be mind geweest is. Onze vreugde wijkt terug, ontzetting grijpt ons vast bij de gedachte hoe broos toch het leven is. Het verheugt mij allerminst, dat ik de persoon ben, en het hier thans de plaats is om u uitvoerig te schetsen wat mr. Droog leever Fortuyn voor Rotterdam is geweest. Maar ik mag wel dit getuigen, dat de overledene zeer zeker een belangrijke fi guur was. Begaafd met een zeer helder verstand kenmerkte hij zich door grooten eenvoud en hem nooit verlatende minzaam heid. Vandaag even nadat het bericht be kend was, verzekerde mij nog'één zijner hoofdambtenaren: Elke bezoeker ging te vreden, getroost en, was er reden voor, kal mer van hem weg. Kon de burgemeester hem niet helpen; en bezoek had toch bal sem gebracht. Hij bewoog zich als een ech te, als een geboren Rotterdammer, als één der onzen onder ons. Hij had zijn vaderstad lief, verheugde zich in haar groei. Zijn nagedachtenis zal dan ook tot in lengte van dagen hier blijven doorleven. Een braaf, knap, met zijn burgers mede levend magistraat is van ons heengegaan. Ook was hij een trouw onderdaan van on ze door hem diep vereerde Koningin. Hier van kan ik uit vele jaren van ondervin ding getuigen. Bij onzen eere-voorzitter hebben wij steeds toewijding en steun gevonden. Al tijd stond hij voor ons gereed te helpen. Ons comité is hem zeer groote erkente lijkheid verschudigd en zal zijn nagedach tenis tot in lengte van dagen in eere blij ven houden. Gods besluit hebben wij te eer biedigen. Wij hebben met een betraand oog in feiten als dit te berusten. Onze geliefde burgemeester ruste in vrede. Het orgel begon nu zachtjes te spelen terwijl de vrijwel geheel gevulde zaal staande in eerbiedige stilte toeluisterde. Hierna werd het vastgestelde programma afgewerkt. In verband met het .overlijden van den burgemeester van Rotterdam wordt de ver lichting van het stadhuis achterwege gela ten. De overige verlichting in de stad wordt echter ontstoken. De feestelijkheden van de gemeente uit gaande, waaronder de gemeentelijke mu ziekuitvoeringen op de openbare pleinen enz. zijn afgelast. De door het Rotterdam- sche comité voor nationale belangen ver zorgde feestelijkheden gaan, behalve de straatmuziek, door. De verlichting op- de rivier heeft Donderdagavond voor het laatst plaats. De begrafenis. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. P. Droogleever Fortuyn zal plaats hebben a.s. Zaterdag om half twaalf op de Algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage. SIGARENPRODUCTIE ALS HANDWERK. Organisatie van fabrikanten opgericht. Gisteren is te Utrecht opgericht een bond van Nederlandsche sigarenfabrikanten, voorstanders van handwerk, na een inlei ding van mr. Perrin. Tevens kwam een samenwerking tot stand met den R.K. Zuidelijken bond van klein- en middenstandsfabrikanten en met organisaties te Amsterdam, Apeldoorn en Tilburg. Tot bondsbestuurders werden gekozen de heeren E. J. Boente, Borculo, voorzitter, H. J. Rijswijk, Kampen, secretaris, G. de Gooyer, Oudewater, penningmeester, J. I. v. d. Hoeven, Zwartewaal en H. Kok, Gro ningen, commissarissen. DE FEESTELIJKHEDEN IN BRIELLE AFGELAST. In verband met een geval van kinderverlamming. DE BEVOLKING Is VERBOLGEN. De burgemeester van Brielle, de heer Collette, heeft alle feesten afgelast in ver band mot een geval van kinderverlamming, nadat de inspecteur voor de volksgezond heid hiertoe geadviseerd had. Per radio-centrale en stadsomroeper werd gisteren het besluit bekend gemaakt, hetgeen voor de inwoners van Brielle een groote teleurstelling beteekende. Gisterochtend negen uur is een deputa tie naar den burgemeester gegaan, doch men trok onverrichter zake terug. Het be stuur van de Oranje-vereeniging en nog eenige andere personen zijn hierna nog bij den burgemeester geweest, om hem te verzoeken op zijn besluit terug te komen; hetgeen evenmin succes had. Men heeft vervolgens den burgemeester nog ver zocht alleen de kinderfeesten te laten vervallen, doch ook dat wilde de burge meester niet. De teleurstelling der inwoners ver anderde toen in woede. Zij eischten intrekking van het verbod en school den samen. De politie moest herhaalde malen ruim baan maken. Eén persoon is in arrest gesteld. De heer Collette heeft gisteren tenslotte toegezegd, dat de bevolking, wanneer zij zich kalm hield, 's avonds, als de kinderen op bed liggen, een muzikale rondwandeling mocht maken. De straatversieringen zijn uit protest afgerukt en vertrapt. De burgemeester heeft politie-versterking laten aanrukken. PATER F. DE LANGE. Ccnsultor-genraal van het Gezelschap van het Goddelijk Woord. Pater Franciscus de Lange S.V.D., Con sultor-generaal van het Gezelschap van het Goddelijk Woord is te Rome overle den. Geboren in 1871 te BobbeldijkBerkhout in Noord-Holland, maakte hij zijn lagere studies in het Missiehuis te Steil, de hoo- gere in het Groot-Seminarie van het Ge zelschap van het Goddelijk Woord te Möd- ling bij Weenen en werd daar in 1899 tot priester gewijd. Na zijn priesterwijding werd hij door zijn oversten voor het werk in Noord-Amerika aangewezen. Vooral door zijn toedoen werd Noord-Amerika een eigen regio met een zelfstandig bestuur. Hij werd dan ook tot de eerste regionale over ste benoemd en in die hoedanigheid ver tegenwoordigde de overledene Noord-Ame rika op het generale kapittel dat in het na jaar van 1910 in Steil werd gehouden en waar een opvolger moest gekozen worden voor de overleden Stichter, Pater Arnol- dus Janssen. Op dat kapittel werd ook besloten tot een zelfstandige Nederlandsche provincie, aan welk besluit pater de Lange een groot aandeel had. Toen de Nederlandsche afdeeling ook een eigen koloniale missie kreeg, behoor de Pater de Lange tot de eerste missiona rissen, die voor dat gebied benoemd wer den. Rond 1914 stichtte hij eerst de nieuwe statie Tobakki op het eiland Timor, weid toen door den Apostolischen Prefect Pater Noyon in uitzicht genomen voor de toen nog voor de katholieken gesloten missie op het eiland Soemba. Nadat de regeering niet had toegestaan opnieuw daar het missie werk te beginnen, haalde Mgr. Noyon den stoeren werker naar Ndona, de nieuw op gerichte hoofdstatie van Flores om daar de eerste fundamenten te leggen voor een nieuw christedom tegen het zich opwerken de Mohammedanisme. Maar Ndona en om geving waren niet groot genoeg voor dat missionarishart en hij zwierf evenveel in het Djopoe- als in het Endégebied, ja tot nog geheel onontgonnen Ngadagebied strekte zijn apostolischen werkzaamheid zich uit. Het aantal bekeerlingen wordt ge schat op rond tienduizend. Temidden van die bezigheden kreeg hij in 1922 een be roerte, waarbij hij bijna verdronken was, er slechts aan de tegenwoordigheid van geest van een inlandsch onderwijzer dank te hij z'n leven. Dientengevolge moest hij de tropen verlaten en na een kort verblijf in het vaderland vestigde hij zich opnieuw in Noord-Amerika, waar hij tot procura tor der missie werd benoemd en zoo lange jaren de broodvader van de missie was. In 1932 werd de overledene door het Ge nerale kapittel, dat toen in Rome daagde, plotseling tot het eervolle, maar tevens zoo verantwoordelijke ambt van Consultor- generaal naar Rome beroepen, in welke stad hij dan ook de laatste jaren van zijn welbesteed leven verbleef. Losse nummers van DE LFJDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULÏNDE" Heerenstraat S Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLlÉT's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK. Prinsessekade Sigarenmagazijn „DE HALTE" Hoogewoerd 100 HAAGSCHE POLITIERECHTER. De geschoten duif. Een inwoner van Voorschoten is een groote liefhebber van duiven, zoodat het niemand verwonderen zal, dat hij een kop peltje van deze gevleugelde vrienden zijn eigendom kan noemen. Er zijn echter ook menschen, die duiven lastige en nare bees ten vinden en onder deze categorie men schen moet blijkbaar G. van V. uit Voor schoten gezocht worden, gezien het feit, dat hij voor den Haagschen Politierechter verschijnen moest als verdacht van wegens het dooden van een anders dier. Nu betoogde verdachte wel, dat het geenszins zijn bedoeling was geweest om het beest dood te schieten, maar een feit was toch, dat onze duiven vriend een doode duif op zijn erf had ontdekt De Officier wist bovendien nog te ver tellen, dat verdachte bekend staat als een beste schutter en dat hij dus best van te voren kon weten of hij een duif zou raken of niet. Het ten laste gelegde dus bewezen ach tend werd de eisch een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Ook de Politierechter was van meening, dat deze „schieterij" niet door den beugel kon en vonniste conform den eisch. Het rijwiel in huurkoop. W. S., los werkman te Leiden had een rijwiel in huurkoop gekocht, maar na ver loop van eenigen tijd had hij dat rijwiel, terwijl het nog niet afbetaald was, ver kocht en dat mag nu eenmaal niet volgens de wet. Verdachte vertelde, dat hij het wel moest verkoopen, want hij had geen werk en geen geld. Vast kwam evenwel te staan, dat inmiddels allés is afbetaald. De Officier vond hetgeen verdachte ge daan had, toch niet in den haak en vertel de tevens, dat verdachte al eens tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden is veroordeeld. Niettemin wil spr. hem toch nog een kans geven en het nog eens met een voorwaardelijke straf pro- beeren, die hij gesteld wilde zien op we derom zes maanden met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter wilde daar wel met mee gaan en veroordeelde verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Verkoop van een koe met hindernissen. De koopman J. V. uit L e i d e n was bij den landbouwer Visser uit de Haarlemmer meer gekomen om een koe te koopen. Deze transactie was nogal met hindernissen ge paard gegaan, want de koopman uit Leiden had bij deze gelegenheid gezegd, dat den landbouwer uit de Haarlemmermeer een oplichter was. Niet netjes anders. In het verdachtenbankje staande, bekende de koopmaan wel het woord oplichter gebruikt te hebben, maar niet definitief tegen den landbouwer. „Precies heb ik gezegd", aldus verdachte, „als je die elf gulden niet geeft, dan ben je een oplichter". De koopman dacht, dat hij er toen af was, maar de landbouwer gooide roet in het eten door te vertellen, dat hij heel goed gehoord had wat den koopman gezegd had en dat was niet hetgeen hij thans vertelde. De Officier vertelde, dat hij het verhaal van verdachte niet geloofde en hield zich aan des landbouwers verklaring, waardoor de eisch werd een geldboete van ƒ10 subs. 10 dagen. De Politierechter was dezelfde meening toegedaan en ging met den eisch van den Officier mee, zoodat het vonnis conform werd. Nogmaals het rijwiel op afbetaling. Een inwoner van de Haarlemmer hout zou bij den rijwielhandelaar ter K. uit die gemeente een rijwiel op afbetaling hebben gekocht waar niets op tegen is en dat mag. Wat echter niet is toegestaan is, dat verdachte het rijwiel inmiddels weer had verkocht aan een derde zonder dat het geheel was afbetaald. Verdachte liet verstek gaan, maar de rijwielhandelaar, ter K., was aanwezig om als getuige het zijne te vertellen. De Officier achtte toen de ten laste ge legde verduistering aanwezig en eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak conform. HILVERSUM II. 301.5 en 415.5 M. 8.00— 9.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00— 12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmu- ziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Gramo- foonmuziek. 10.15 Morgendie nst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdien stige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2,00 Voor de vrouw. 2.30 Tewaterlating van de „Oranje" door H.M. de Koningin 3.20 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 „Quin- tolia" en gramofoonmuziek. 6.45 C. N. V.- kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Re portage. 7.45 Reportage, eventueel gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Declama tieclub, Die Haghe-Sangers en het NCRV- orkest. 9.45 NCRV-Harmonie-orkest en gramofoonmuziek. (10.0010.05 Berichten ANP), 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftle zing. HILVERSUM I, 1871 M. Avfeo-Uitzcn- ding. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Het Omroeporkest (opn.). 11.00 Decla matie. 11.30 Het Omroeporkest (opn.). 12.15 Berichten, gramofoonmuziek. 12.30 Het Omroeporkest. In de pauze: Gra mofoonmuziek. 2.00 Zang met pianobe geleiding. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Tewaterlating van de „Oranje" door H. M. de Koningin. Hierna: Reportage van de Vlootrevue. 4.30 Voor zieken en thuiszittenden. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Palladians. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Pianovoordracht. 7.30 Reportage 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8 15 Gramofoonmuziek. 8.25 Het Omroep orkes, -Operette-koor en solisten. 9.25 Veertig jaar Kleinkunst. 10.00 Gramo foonmuziek. 10.30 Reportage. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Harry Calling's orkest. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gramo foonmuziek met toelichting. 12.15 Orgel spel. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Dansmuziek (gr.pl.). 1.50 Het Norris Stanley sextet. 2.20 Pianovoordracht. 2.50 Ernest Leggett en de Continental Players m. m. van solist. 3.35 Het Ste delijk orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.40 De Westminster Players. 6.20 Be richten. 6.45 Cello en piano. 7.20 Fred Hartley en zijn sextet m. m. v. solist. 7.50 BBC-Mannenkoor en solist (met pianobegeleiding). 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Jack Payne en zijn Band. 10.00 Berichten. 10.25 Korte De greep in de jaszak. W. A. V. uit Leiden had ten nadeele van de vrouw van zijn patroon uit een taschje 10 gestolen. Dat was echter nog niet alles, want uit de jaszak van een vriend had hij bovendien, uit een portemonnaie, nog eens ƒ38 genomen. Verdachte bekende volmondig, maar ver telde er bij uit armoede gehandeld te heb ben, want hij had kleeren noodig en geld om deze te koopen had hij niet. De Politierechter torpedeerde dit verhaal absoluut door op te merken, dat verdachte ncgal boven zijn stand wil leven. De Officier legde dit „kleeding-koopen- excuus" van verdachte naast zich neer en. geen heil ziende in een voorwaardelijke veroordeeling, eischte spr. een gevangenis straf voor den tijd van veertien dagen. De Politierechter wilde verdachte nog een kans geven en veroordeelde hem tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden met een proef tijd van drie jaar. Mee geprofiteerd van gestolen geld. De vorige zaak had nog een staartje, want vervolgens moest terecht staan C. C. H., bakker te Leiden, die geprofiteerd had van het geld, dat V. zich had toege- eigend. Zoo vertelde V., dat hij met mede weten van H. de portemonnaie met 38 uit de jaszak had gehaald. Hij had zelfs te vo ren met H. besproken om de beurs weg te nemen. H. had van het geld een rijksdaal der gekregen en bovendien nog eenige con sumpties. H. gaf dit toe, maar verklaarde erbij, dat hij van V.geld kreeg en dat dit Kerkdienst. 10.45 BBC-orkest. 11.35 Maurice Winninck en zyn orkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10—9.20 en 10.30 Gramofoonmuziek. 12.40 Giardino- orkest. 3.05 en 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Radiotooneel. 7.20 Cellovoor dracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.5012.05 Uitzending uit het Theatre National de l'Opéra-Comique. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmu ziek. 7.30 en 8.50 Omroeporkest. 10.20 Volksliederenconcert 12.20 Concert m. m. v. J. Preissler en zijn solisten. 2.30 Populair concert. 3.20 Rykszenidng: Rijkspartijdag 1938. 6.30 Het Ottersbach- trio. 7.20 Omroeporkest. 7.55 Gramo foonmuziek. 8.30 Omroep-orkest en -koor. 9.20 Rijkspartijdag 1938. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Nedersaksen- orkest. 12.203.20 Danziger Landesor- kest en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Cabaret-ensem ble. 1.00 Omroepadnsorkest. 1.30 Om- roepsalon-orkest. 2.002.20 Gramofoon muziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.23 Zang en piano. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Omroepsymphonie-orkest. 10.10 Gramo foonmuziek. 10.30 Vervolg concert. 10.5011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. I.00 en 1.30 Omroepkleinorkest en Musette- ennsemble. 1.502.20 en 5.20 Gramo foonmuziek. 6.35 Omroepkleinorkest. 8.2010.50 „La Bohème", opera. Hierna: „Caprice espagnol", ballet. In de pauzes: Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Rijkszending: Rijkspartijdag 1938. 10.20 Berichten. 10.40 Trioconcert. II.05 Berichten. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.202.20 Nachtconcert (1.15 1.26 Tijdsein). GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIE BEDRIJF. 3e Programma: 8.00 Keulen. 10.50 Pa rijs Radio 12.0è5 Radio PTT, Nord. 12.20 Parijs Radio. 13.20 Brussel V. 14.20 Brussel Fr. 17.20 Brussel VI. 18.05 Radio PTT Nord 18.20 London Reg. 19.20 Keulen. 20.20 Brussel VI. 22.50 Keulen. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen. 10.35 London Reg. 12.15 Droitwich 19.30 Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen, journalist 20.00 Droitwich. de eenigste manier toas, althans volgens hem, om dit geld te krijgen. De Officier deelde nog mede, dat het rap port niet bijster gunstig is te noemen. Het schetst verdachte als onverschillig over het gepleegde feit. Spr. wil hier een geldboete opgelegd zien, omdat verdachte zoo erg op geld gesteld is en wel een boete van ƒ10 subs. 20 dagen. De Politierechter vond dit ook de beste straf voor iemand, die zoo erg op geld ge steld is en veroordeelde hem conform den eisch. 245. En het rattenmannetje was best voor dat spelen te 246. Maar het pleizier duurde niet zoo heel lang. Een vinden. Hij had altijd graag met kinderen willen spelen, van de kindertjes zag een groote hond, die rechtstreeks op maar zoolang hij een rat was ging dat niet, omdat de men- het rattenmannetje afkwam. Rattenmannetjes, pas op!!!, schen altijd de ratten doodmaken. riep het jongentje uit.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9