Nederland huldigt zijn Koningin De concessies van Praag gepubliceerd Indrukwekkende manifestaties te Amsterdam Op nationaal, taal- en economisch gebied WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De Nationale hulde betooging op de Dam Een kaleidoscoop van volkskracht en volkswaarde. De nationale huldebetooging, welke gis termiddag op den Dam te Amsterdam is gehouden, is een zeldzame uiting geweest van volkskracht en volkswaarde. Van volkskracht door het in beeld bren gen van industrie, landbouw en visscherij van volkswaarde door het zich geven !n eigen aard, in eigen dracht of zoo de deelnemenden stedelingen waren door uitbeelding van groepen, welke van voortreffelijken smaak getuigden. Het moet voor de koninklijke familie een onvergetelijk uur zijn geweest, dat deze ongeveer tienduizend vertegenwoor digers van het kleine acht millioen Neder landers binnen onze grenzen, op deze ma nier en met deze hartelijkheid Koningin Wilhelmina op den verjaardag van haar kroning hebben willen huldigen. Waardig was de heele stoet van alle elf provincies. Men was zich bewust van de beteekenis van het oogenblik. Men toonde het zich een onderscheiding te achten op dezen dag langs den jubileerende vorstin te mogen defileeren. Er werd goed ge marcheerd op de maat van een der vele muziekcorpsen, en met blijde fierheid schreed men voorbij de vorstelijke perso nen, die van het balcon van het paleis, waar zich ook de commissarissen der Ko ningin in de elf provincies bevonden ter voorlichting van H. M., den stoet met groote belangstelling gade sloegen. Tusschen al die kleurige en fleurige groepen, die het landschap of de produc ten van den bodem en van de zee in beeld brachten, schoten de witte kappen <ter vrouwen en de zwarte mutsen der man nen, die hun kleederdracht bewaarden, naar voren. En zij, die in „burgerkleeding" waren de handelsreizigers natuurlijk in ambtscostuum: met regenjas en koffer liepen in het woud van vaandels en ba nieren. De provincies waar universiteiten en hoogescholen zijn gevestigd, openden hun afdeeling met een groep hoogleeraren in toga en baret. Zoo waren alle rangen des volks, van den hooggeleerde tot den eenvoudigen ambachtsman in zijn werk pak, vertegenwoordigd om eensgezind hun aanhankelijkheid en erkentelijkheid jegens Koningin Wilhelmina te betuigen. Rijk aan kleur, maar ook rijk aan zin, was deze grootsche huldebetooging: allen een voor Koningin Wilhelmina. De Ministers der Kroon, de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, de Vice- President van den Raad van State, de In dische Vorsten en de Burgemeester van Amsterdam, sloegen uit de vensters der Mozeszaal den hoogst interessanten stoet gade. Na het huldigingsdefilé ontving H. M. deputaties van alle provincies. De verte genwoordigingen waren vergezeld van den commissaris der Koningin in de be trokken provincies, die de leden der de putaties aan H. M. voorstelden. De Jeugd trekt langs haar Vorstin Op onvergetelijke wijze heeft de Nederlandsche jeugd gisteravond Hare Majesteit de Koningin gehuldigd. Zij heeft op het aloude plein, staande voor het machtige bouwwerk van Jacob van Campen, getuigd van een groote en hartelijke liefde, aanhankelijkheid en trouw aan ons Vorstenhuis. De schitterend verlichte en versier de Dam bood een imposant schouw spel, een fraaie omlijsting van Neer- lands jeugd met haar vlaggen en vaan dels, bijeen om onze Vorstin spontaan, eerlijk en recht uit het hart te huldi gen, zoodat dezen avond voor duizen den een onvergetelijke gebeurtenis zal blijven. Tegen negen uur ariryeert de stoet, die in het stadion is gevormd en onder een overweldigende belangstelling langs de Amsterdamsche straten is getrokken in de nabijheid van het paleis. Enkele oogenblikken later marcheert het eerste muziekcorps het middendam plein, dat vrijgehouden is, op, gevolgd door deputaties van landelijke jeugdver- eenigingen, studentenorganisaties, de Graalmeisjes in kleurige kleeding, pad vinders, de vrijzinnig christelijke jeugd organisaties, kortom te veel om afzonder lijk te noemen. Boven iedere deputatie wappert een vlag of een vaandel. Dan volgen koloniale vlaggen, van 23 Indische gemeenten, van Suriname en Curagao, gedragen door pad vinders. De gemeentelijke deputaties loo- pen in provinciaal groepsverband in al- phabetische volgorde. Drente opent de rij met de gemeentevlag van Anloo. Zoo mar- cheeren de honderden deputaties met hun vlaggen den Dam op. De vlaggen zijn sa mengesteld uit de provinciale vlaggen, waarop in den linkerbovenhoek het plaat selijke wapen prijkt. Intusschen is het kwart over negen ge worden. Het centrale deel van den Dam, waarop de delegaties met hun vlaggen en vaandels staan opgesteld, is daghelder ver licht door batterijen sterke lampen. Het opmarcheeren is in een uiterst vlot tempo verloopen, binnen een half uur hebben de ruim 6.000 deelnemers hun plaatsen inge nomen. De muziekcorpsen die aan het hoofd van de af deelingen loopen, spelen vroolijke vaderlandsche liederen, liederen, die in de provincies als volksliederen worden ge speeld en gezongen. In den stoet zijn ook de Nederlandsche kleederdrachten vertegenwoordigd; de kleurige Friezinnen met hun gouden oor ijzers, de donkere dracht van de Veluwe- naren, de fleurige kleeding van de Noord- Hollandsche boerinnen, dat alles geeft kleur en stemming aan het grootsche schouwspel. Het is tegen half tien, de muziek zwijgt, de Nederlandsche jeugd staat gereed om haar geliefde Vorstin een warme hulde te brengen. De vleugeldeuren gaan open. Hare Ma jesteit de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bemhard betreden het balcon. De Prins is gekleed in de marine-uniform. Ovaties. Een hartelijk en spontaan gejuich, dat aanzwelt tot een daverende ovatie, begroet de Vorstin en haar kinderen. Een oogenblik is het stil; bazuingeschal weerklinkt. Dan zingt Nederlands jeugd de Vorstin het plechtige „Wilt heden nu treden" toe. Het is een indrukwekkend oogenblik en de Vorstin luistert naar dit oude vader landsche lied uit Valerius gedenckklank, dat van duizenden jonge menschen de ge voelens van liefde, eerbied en verknocht heid aan ons Vorstenhuis vertolkt. Oorkonde aangeboden. Nadat de laatste klanken verstorven zijn, begeeft de hoofdstedelijke burge meester, dr. W. de Vlugt, zich naar het balcon. Daar wordt een deputatie ontvan gen bestaande uit de dames mej. E. J. van Rijckevorsel (Meisjes Studenten Vereeni- gingen in Nederland), mevr. I. van Dijk (Nationaal Jongeren Verbond), mej. M. W. Barger (Federatie van Chr.' Vereeni- gingèn van en voor vrouwen en meisjes). Zij bieden H. M. een oorkonde aan, waarop de woorden gegraveerd staan: „Majesteit, trouw aan U, Oranjevorstin, betuigen wij blijdschap op uw feest, ook ons feest, wij jeugd van Nederland". Woorden, die door een spreekkoor wor den gezegd. Dit spreekkoor, ingezet door Pom Voorthuyzen, klinkt dan helder op uit de monden van de duizenden op het door magnesiumfakkels helverlichte plein. H. M. overhandigt wimpel. Glimlachend en wuivend dankt de Vor stin Neerlands jeugd. De deputatie van de Drentsche gemeen te Anloo wordt vervolgens op het balcon ontboden. Het is de gemeente, die den stoet van deputaties opende en de drie jonge mannen, die dit kleine landelijke plaatsje, genieten de hooge eer uit de han den van de Vorstin een Oranjewimpel te ontvangen, die zij aan de vlag hecht. Op datzelfde plechtige oogenblik wor den op den Dam aan alle vlaggen aronje- wimpels bevestigd. Minutenlange ovaties heeft de Konink lijke familie op dit historisch moment in ontvangst te nemen. Weer zetten magne siumfakkels het plein, dat zooveel lief en leed heeft aanschouwd, doch dat thans geheel gevuld is met Neerlands dankbare jeugd, in een hel licht. Het Wilhelmus wordt ingezet als besluit van deze plachtig geslaagde hulde van de eensgezinde jongeren uit heel ons land. De deputatie van het kleine Anloo blijft met haar vlag nog eenigen tijd op het balcon. Na het Wilhelmus weerklinkt een forsch en langdurig gejuich, besloten door een spontaan „lang zal zij leven in de gloria". De deputatie vertrekt van het balcon. H. M. neemt met een handruk van de Drentenaren afscheid. Ten slotte defileeren de deputaties langs het paleis, een défilé, dat nog geruimen tijd in beslag neemt. Onvermoeid wuift Hare Majesteit en de Prinses de jonge menschen met hun vaandels en vlaggen toe. De Prins brengt den militairen groet. Te ruim tien uur behoort deze schoone huldiging van de zijde van de jeugd weer tot het verleden. De leden van het uitvoe rend comité worden door H. M. op het pa leis ontboden en aan haar voorgesteld, waarbij H. M. haar hartelijken dank be tuigt voor de haar gebrachte hulde. GELUKWENSCH VAN Z. H. DEN PAUS. Z. H. de Paus heeft gisteren aan H. M. de Koningin het volgende telegram ge zonden: Op dezen zeer gelukkigen datum, wel ke voor Uwe Majesteit het providentieele feit van veertig jaar regeeren afsluit, ja ren, geleefd in een volledige toewijding aan bloei en welzijn van het Nederland sche volk, is het Ons een zeer aangename taak, Onze levendige gelukwenschen Uwe Majesteit te doen toekomen en tot God de beste wenschen te richten voor het persoonlijk geluk van Uwe Majesteit en voor dat der edele Nederlandsche natie. (w. g.) PIUS XI. Het Wilhelmus In een te Rotterdam gehouden rede con stateerde prof. Molkenboer O.P., dat in het Wilhelmus zich hervindt het heele Nederlandsche volk „van wélk geloof, van welke richting, van welk ras ook". En hij vervolgde: „Zelfs de lippen, die een tijdlang slechts de Internationale schenen te kunnen zin gen, zingen thans hun Wilhelmus. Nooit is het gelukt daarvoor een ander lied in de plaats te doen treden. De schoonheid van het Wilhelmus is, dat het van alle schoon heid, alle pogingen tot literair doen ver stoken is. Over het algemeen kan men zeg gen: Neerlandia non cantat, maar twee strophen van de vijftien kunnen we, zij het een beetje wankel, allen tegenwoordig wel meezingen. Een lied met zulke accenten kan niet anders dan voortechoën in alle Nederlandsche dichters, die Oranje hebben tezongen". ONGEKENDE DRUKTE IN DE HOOFDSTAD. Was het den geheelen dag in de hoofd stad reeds buitengewoon druk geweest in verband met de nationale hulde aan onze vorstin, tegen den avond stroomden onge kende massa's in onophoudelijke drommen naar de binnenstad. Niettegenstaande den exodus naar de binnenstad echter, had de metropool, die uiteraard op dezen dag vele belangstellen den uit de provincie naar zijn feestcentrum had getrokken (van wie velen ook om de te groote drukte him „uitgaan" zullen heb ben betreurd!) nog voldoende reserves om ook de anders kalme wijken in een vreugdig geroezemoes onder te dompelen. Op zeven pleinen in de stad werden in mu ziektenten door fanfarecorpsen vroolijke wijsjes ten gehoore gebracht, die tal van danslustigen tot zich trokken en in een be trekkelijk rustige omgeving een centrum van feestvreugde en vermaak schiepen. In den Jordaan, waar met eenvoudige middelen slingers sparregroen met guir landes en rood-wit-blauwe vlaggetjes een vroolijke decoratie was aangebracht, was het ook reeds vroeg in den avond druk. Zoo heerschte er vroolijkheid in Amster dam, vroolijkheid op dezen zesden Septem ber, nu de Koningin weer in de Hoofdstad is en geheel het land in onze Vorstin de belichaming en de zichtbare zekerheid ziet van veiligheid en nationale saamhoorigheid. HET LUCHTVAARTFEEST OP SCHIPHOL. Als onderdeel van het programma der feestelijkheden, ter gelegenheid van het 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin, is gistermiddag op Schiphol een luchtvaartdienst gehouden, dat heden her haald zal worden en waarvoor buitenge woon groote belangstelling bestond. Het paddock en de tribunes, welke op Schiphol waren opgeslagen, waren dan ook tegen half drie, toen de demonstraties zou den beginnen, tot de laatste plaats bezet. Naar schatting waren meer dan 20.000 be zoekers aanwezig, waarvan velen in den loop van den middag bovendien een rond vlucht maakten. Met de twee F. 22 en eenige Douglas- toestellen waren tegen zes uur reeds meer dan 1200 rondvluchten gemaakt. Een groote teleurstelling was echter, dat op het laatste moment alle nummers uit het vliegprogramma, waaraan de militaire luchtvaartafdeeling en de marine zouden deelnemen, yan het programma moesten worden geschrapt, aangezien op het aller laatste moment door het departement van defensie was bepaald, dat de militaire vliegers niet aan de feestelijkheden op de zen nationalen feestdag zouden deelnemen, wat echter wel het geval zou zijn, op heden, als het geheele programma, mogelijk dan aangevuld met de zoo attractieve militaire nummers, zal worden uitgevoerd. Er werden talrijke demonstraties gege ven, ook met zweefvliegtuigen. Gunstig ontvangen door de Sudeten-Duitschers Het nieuwe voorstel der Tsjecho-Slo- waaksche regeering werd gistermiddag door Ashton Gwatkin uiteengezet aan de leiders der Sudeten-Duitsche partij, Kundt en Rosche. Vernomen wordt, dat het resultaat gunstig was. Runciman was ook aanwezig en beeft aan de bespreking, die van langen duur was, deelgenomen. Hedenmiddag worden de beide Su- deten-Duitsche gedelegeerden ontvan gen door Hodza om met hem te spre ken over een hervatting der onderhan delingen. De voornaamste punten van het voorstel. ..De voornaamste punten van het nieuwe voorstel der regeering te Praag zijn: 1. De aanbeveling van beginselen voor een evenredige tewerksteling van ambte naren in overeenstemming met de sterkte der bevolkingsgroepen. 2. Tewerkstelling van ambtenaren in hun eigen nationale districten. 3. Gebiedsdeelen zullen politie krij gen van de eigen nationaliteit. 4. Een nieuwe taalwet, gebaseerd op volkmen gelijkheid der talen. 5. Hulp aan industrieën in Duitsche dis tricten, die door de crisis het meest getrof fen werden, in het bijzonder door een lee ning van 700 millioen kronen, welke op voordeelige voorwaarden zal worden verstrekt. 6. Gelijkheid van den nationalen sta tus op de basis van nationale autonomie door de invoering van een stelsel van kan tons. Personen van Duitsche nationaliteit zullen daarbij zelfbestuur krijgen binnen de grenzen der gebieden, waar de Duitsche bevolking de meerderheid heeft. Alle kwesties, niet de nationale eenheid betreffende, zullen plaatselijk worden be handeld. De integriteit van de grens en de staats- eenheid zullen doeltreffende waarborgen krijgen. 7. In alle centrale bestuurslichamen zullen speciale afdeelingen worden in het leven geroepen, waar aangelegenheden de nationaliteit betreffende door leden dier nationale groep zullen worden behandeld. 8. De nationale rechten der burgers worden beschermd door speciale wetten (tegen denationaliseering) en gekozen ver tegenwoordigers van de verschillende na tionaliteiten in de verschillende vertegen woordigende lichamen zullen het recht heb ben, bezwaar te maken tegen eenige in menging in de rechten of belangen van him speciale volksgroep. Voor iedere na tionaliteit zullen speciale registers worden ingesteld. 9. Er zullen direct maatregelen worden genomen op de punten, die geen wetge vende maatregelen vesreischen. Ten aanzien van de noodzakelijkheid van nieuwe wetten wordt bepaald, dat de regeering deze zal voorbereiden in samen werking met de Sudeten-Duitsche partij en deze bij het parlement zal indienen. Zij zullen zoo spoedig mogelijk in werking tre den. ENGELSCHE PERSSTEMMEN. In een hoofdartikel over de Tsjechische voorstellen schrijft de „Times": „Geei^ cen trale regeering zou dien naam nog waar dig zijn, wanneer zij niet in eigen handen hield de defensie, de buitenlandsche poli tiek en de financiën. Er schijnt geenerlei verschil van meening te heerschen over dit beginsel tusschen de regeering en Henlein en wanneer de Sudeten-Duitschers thans meer vragen dan de Tsjecho-Slowaak- sche regeering klaarblijkelijk bereid is te geven in de laatste reeks voorstellen, kan daar alleen uit worden afgeleid, dat de Duitschers verder gaan dan alleen het uit den weg ruimen van diskwalificaties en zich niet op hun gemak voelen binnen de Tsjecho-Slowaaksche republiek." „In dat geval zou het voor de Tsjecho- Slowaaksche regeering de moeite loonen te overwegen, of zij het plan, dat gunstig onthaal gevonden heeft in sommige krin gen en dat ten doel heeft Tsjecho-Slowa- kije te maken tot een meer homogenen staat door secessie van dien zoom van vreemde bevolkingen, die grenzen aan een natie, met welke zij door ras vereenigd zijn, wel heelemaal moet uitsluiten." De „Times" besluit: „De voordeelen voor Tsjecho-Slowakije van te worden tot 'een homogenen staat, zouden, naar men zich kan indenken, opwegen tegen de klaarblijkelijke nadeelen van het verlies der Sudeten-Duitsche districten van het grensland". De „Daily Telegraph" juicht Hitiers stil zwijgen te Neurenberg toe en verklaart, dat een ingrijpen in het Tsjecho-Slowaak sche probleem van buiten af slechts na deel zou kunnen toebrengen aan de voor uitzichten op pacificatie. „Stilzwijgen op dit oogenblik kan de periode van spanning verlengen, maar vergroot ook de kansen op een overeenstemmingHitier zal het beslissende woord moeten spreken voor de partijdag te Neurenberg voorbij is. Men mag hopen, dat dit een woord zal zijn ten gunste van overeenstemming en niet ten gunste van eenigerlei gewelddadige poging om den Duitschen wil op te leggen aan hen, die den wede hebben nagestreefd." Buitenlandsche Berichten GRAAF VAN COVADONGA OVERLEDEN TENGEVOLGE VAN EEN AUTO ONGELUK. Oudste zoon van ex-koning van Spanje. De graaf van Covadonga, oudste zoon van den vroegeren koning van Spanje, Alfons XIII, is aan de gevolgen van een auto-ongeluk, dat hem in de omgeving van Miami in Florida heeft getroffen, overle den. Nader wordt vernomen, dat de auto, waarin de graaf een tocht maakte, tegen een telegraafpaal is gereden, doordat een jongedame, die aan het stuur zat, de macht over den wagen verloor, toen zij voor een wachtauto moest uitwijken. De graaf, die aan een chronische ernstige bloedziekte leed, is tengevolge van bloed verlies bezweken. Dokter Lamar, die graaf Covadonga tot in zijn laatste oogenblikken bijstond, schrijft diens dood toe aan traumatischen shock. Hij zeide, dat het bloedverlies kort voor den dood van den graaf reeds gestuit was. Men trachtte den graaf door middel van inhalatie van zuurstof in het leven te be houden, doch tevergeefs. De secretaris van Covadonga, die aan het doodsbed van den graaf vertoefde, zeide, dat diens lijk naar Spanje zou wor den overgebracht voor de begrafenis. De ex-souvereinen van Spanje zijn per kabel van het overlijden van hun zoon verwittigd. De ex-koningin van Spanje kreeg tele fonisch bericht op het eiland Wight, waar zij op het oogenblik met haar moeder ver toeft. Alfonso's oudste zoon was naar lichaam en geest een slappeling. Op 19-jarigen leef tijd openbaarde zich bij hem een ernstige bloedziekte, die hem verscheidene malen aan den rand van het graf bracht. Zoo zwak was de prins, dat hij den win ter doorbracht in het paleis El Pardo, niet ver van Madrid en den zomer in het pa leis van San Ildefonso de la Granja, waar de berglucht en het fraaie klimaat zijn teer gestel sterkten. Na den val van de monarchie begaf de prins zich naar Duitschland, waar hij ken nis maakte met een Cubaansch meisje, voor wie hij afstand deed van zijn rech ten op de Spaansche troon. Hij huwde haar in 1933, waarop een breuk volgde met zijn vader. In Juli 1936 werd dit hu welijk weer verbroken en het volgende jaar trouwde de prins met een andere Cu- baansche, welk huwelijk een paar maan den later werd verbroken. BRANDCATASTROFE IN JAPAN. HALF DORP IN ASCH; HONDERD DOODEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op het schiereiland Noto, aan de West zijde van Centraal-Japan, een geweldige brand uitgebroken, die half Mimimachi, een belangrijk visscherij centrum, verwoest en honderd dooden geëischt heeft. Het vuur, dat pas gisterochtend vroeg gebluscht was, heeft ongeveer 1500 van de 3300 huizen in asch gelegd. Tengevolge van den brand zijn 7000 menschen dakloos geworden. KABEL VAN BERGSPOOR GEBROKEN. Vijf personen gedood. Nabij Neira in het departement Caldas (Columbia) is de kabel van een kabel bergspoor gebroken, tengevolge waarvan verscheidene wagens in de diepte stort ten. Vijf personen vonden daarbij den dood, verscheidene werden gewond.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6