RIJNSTREEK WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 SASSENHE1M De Koninklijke familie in de optocht. Openluchtspel „De mislukte aanval op Lochem". Dinsdagmorgen: Iedereen weet, dat het weer boven verwachting schitterend was, toen de honderden schoolkinderen naar het plein van het Raadhuis trokken. De orde regeling was schitterend. Allereerst de aubade onder leiding van den heer J. J. M. Keyzer. Wat een verschil bij vroeger; met groote regelmatigheid werden verschil lende liederen ten gehoore gebracht en de keus der zangnummers viel te prijzen. Dat zulk optreden aan voorbereiding veel tijd en moeite kost begrijpt een ieder. De Burgemeester hield daarna een rede. waarbij hij de radio-rede van de Koningin van 1.1. Woensdag als leiddraad nam. Daar na overhandigde hij de vlag aan de depu tatie van de Sassenheimsche jeugd, die deze in A'dam zal vertegenwoordigen. De kinderschaar trok daarna in optocht door het dorp. Leuke, mooie groepen waren in den optocht, zonder andere te kort te willen doen noemen wij: 40 jaren techniek, de Kon. familie, de jaargetijden. De Chr. fröbelschool liet zich door een vrachtwagen rijden. Op het feestterrein opende de heer Bis- schops het feest en dankte vooral God, de Eenige, die zulk weer geven kan. Hij hoop te, dat het feest zoo luisterrijk mogelijk ge vierd zal worden. Daarna begonnen de kinderspelen, waar onder honderden ballons werden opgelaten en hoog in Oostelijke richting afdreven. Tot slot van den voormiddag werd de Uitslag der kinderoptocht medegedeeld: School m. d. Bijbel: groep Sneeuwwitje; Ned. Herv. School: groep meisjes; R.K. Jon gensschool: groep 2de klasse; R.K. Meisjes school: groep steppen met Dahla's; De Vis- serschool: groep: De oogst is binnen. Over het algemeen: 1ste prijs, groep: Flu- weelen Kroon; 2de prijs, groep: Kon. fami lie, beide groepen van de „De VisserschooP'. De jury bestond uit de dames Gouver neur, Hueber Dommissie, le Grand en de heer en dr. Zijerveld en Joh. Speelman. Dinsdagmiddag. Zeer velen, ook niet-ingezetenen, waren aanwezig om het historische openluchtspel: „De mislukte aanval op Lochem" te zien opvoeren. En de uitvoering is geen mislukking ge worden. Integendeel. Anderhalf uur heb ben de „acteurs en actrices" de belangstel ling tot zich getrokken. De edellieden te paard waren dames en heeren van de Leid- sche manege, die o.a. een interessante rij- demonstratie gaven, welke aardig was in- gelascht. Deze edellieden bleken goed op de hoogte te zijn van den modernen tijd: toen men de luidsprekers in werking wil de stellen, riep de Baanderheer: „Wacht even met dat ding". Na afloop werd door mej. Cobie Beye aan elk der dames-ruiters een fraaie bou quet anjers aangeboden. De heer M. J. A. Post, regisseur, heeft groot succes gehad, zijn moeite, alsmede die van alle medespelers, is door het welsla gen beloond. Ook den heer D. v. d. Bosch, die zijn stal len en schuren beschikbaar stelde, ontving een verdiende dankbetuiging. Daarna werd de firma Wesseling, houd ster der „Speelmanbeker" voor het touw trekken door groepen onttroond. De strijd was zeer spannend en daardoor zeer lang durig. Uitslag: 1. Gebr. Plagmeyer, 2. Gebr. van Zonneveld, 3. Wamaar en Co. Deze eerste goed-geslaagde dag was hiermede of ficieel ten einde. VOORHOUT De gemeenteraad bijeen. Een bloemencorso voor de kleintjes. De nationale festiviteiten alhier zijn in den vooravond ervan ingezet met een of- ficieele opening en toespraak door den Bur gemeester mr. G. F. W. v. Berckel, gevolgd door een openluchtvoorstelling van de cabaret-revue van De vier van Tholen en Van Lier. Jammer genoeg droeg het weer het zijne niet bij om te spreken over een geheel geslaagden avond, evenwel was de feestvreugde van dien aard dat de aan wezigen allen voldaan huiswaarts konden keeren. Gistermorgen werden de feestelijkheden op werkelijk plechtige wijze ingezet. Aller eerst het luiden der klokken, daarna in beide kerken omstreeks half negen uur een plechtig gezongen H. Mis en samenkomst. Om tien uur werd een officieele raads vergadering gehouden, waar we ook aan wezig zagen het geheele Oranje-comité. De burgemeester sprak hier een vurige rede uit en memoreerde o.a. de onverstoorbare vreugde waarin het Nederlandsche Volk het 40-jarig regeeringsjubileum van Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina herdacht. Spr. besloot zijn rede met het gebruiken van deze woorden: ,,'t is Oranje, 't blijft Oranje, 't b 1 ij f t Oranje Boven". Daarna verscheen de burgemeester met de beide wethouders en vervolgens de ge heele raad en feestcomité op het bordes van het gemeentehuis, waarvoor de kinde ren van beide scholen waren opgesteld, met het muziekcorps „St. Caecilia" alhier. Allereerst werd een algemeen „Wilhelmus" aangeheven, waarna door de kinderen eenige toepasselijke vaderlandsche liederen werden gezongen. De burgemeester bracht niervoor een hartelijk dankwoord, aller eerst ook uit naam van onze Koningin Wil helmina. Een driewerf hoera was het slot van deze goedgeslaagde aubade. Nu volgde een van de luisterrijkste fei ten van den dag. De kinderoptocht, met versierde fietsen, autopeds, poppenwagens enz. Schitterend versierde voertuigen kon men in een zeer lange stoet aanschouwen De officieele uitslag der prijswinnaars kon- cen we gisterenavond nog niet bekomen. Na afloop'hiervan werd den schoolkinderen een versnapering aangeboden op het feest terrein. Te één uur begonnen de z.g. volksspelen op het feestterrein, waarvan we, gezien de groote plaatsruimte welke dit in zou ne- men, alléén de prijswinnaars opnamen. Prijsbiljarten: 1. J. v. Dijk; 2. Nic. Post; 3. C. v. Dijk Jzn. Tonknuppelen: (eerste ton) 1. C. Koppe; 2. P. Bakker; 3. H. G. Warmenhoven; (tweede ton) 1. M. v. Werkhoven; 2. J. Hensbergen; 3. A. Langelaan. Behendigheidsfietsen: 1. Th. v. d. Hulst PLzn.; 2. P. v. Kampen Jzn.; 3. P. v. Leeu wen Chr.zn. Hardloopen voor jongens: (Dit spel was in de plaats gesteld voor hei tobbetje ste ken, daar dit spel niet door kon gaan). 1. L Bots; 2. G. B. Voorn; 3. C Langelaan. Hardloopen met hindernissen: 1. B. Voorn; 2. G. v. d. Tang Czn.; 3. J. Jonker. Turfrapen voor meisjes: I. Riek de Boer; 2. Nelly Prins G. M.d.; 3. Bertha Vlasveld. Eierenrapen voor meisjes: 1 Nelly Hoek; 2. Riek de Boer; 3. Ali v. d. Werf. Nu volgde nog een zang- en muziekuit voering door de plaatselijke vereenigingen op de gemeentelijke muziektent, wSarna de avond verder werd voltooid met eigen vermaak. VOORSCHOTEN De inzet: opening van een tentoonstelling. Gistermorgen te 9.30 uur v.m. begaven zich vele personen in gezelschap van hunne dames naar het raadhuis der gemeente. Het bestuur der Koningin-Wilhelminavereeni- ging, de tentoonstellingscommissie, het eere-comité^en de genoodigden. De heer G. Schram a, voorzitter der Koningin-Wilhel- minavereeniging opende deze bijeenkomst met een rede, waarin dank werd gebracht aan den burgemeester en aan de heeren Stants en Wesselo voor hun medewerking en arbeid bij het organiseeren van de ju bileum-tentoonstelling. De burgemeester bracht hulde aan het tentoohstellingsbe- sluur. Spr. stelde vast, dat deze tentoon stelling blijk geeft van een gezonden durf en moedgevende voortvarendheid, van noesten arbeidszin en prijzen waardige vol harding bij onze handels- en zakenmen- schen. Spr. uitte den wensch, dat mede door deze tentoonstelling steeds meer ingezete nen zullen handelen naar des koopmans leus: „Koop elders niet, wat eigen dorp u biedt", opdat zij op hun beurt mogen erva ren de in den loop van vele jaren proef ondervindelijk bewezen waarheid van de stelling: „Koopen bij den Middenstand, brengt welvaart in het land". Aan den voorzitter van de Koningin Wil- helminavereeniging, aan zijn medebestuur ders, alsmede aan de commissieleden, be tuigde spr. warme erkentelijkheid voor de groote toewijding en liefde, bij den ver richten arbeid aan den dag gelegd. Daarna werden eenige ververschingen aangeboden, waarna het gezelschap zich be gaf naar het voetbalterrein van V.V.L., al waar de tentoonstelling wordt gehouden. WARMOND Optocht „voorheen en thans". Een schitterend vuurwerk. Reeds vroeg in den morgen be gaven de schoolkinderen zich getooid met vlaggen en wimpels naar de school. De Oranjecommissie had zich onge veer negen uur verzameld in hotel „De Zon", waar de voorzitter de leden welkom heette. Hierna begaf de commissie zich, voorafgegaan door de muziekvereeniging „St. Matthias" en gevolgd door de War- mondsche Fanfare, naar de resp. scholen, waar de kinderen werden afgehaald om een rondgang te maken door het dorp. Tijdens deze rondgang werden bij het passeeren van de buitenplaatsen van de heeren Menten en Wickevoort Crommelin aan de vele kleintjes door de eigenaresseri dezer buitenplaatsen versnaperingen aan geboden, een attentie die zoowel door de kinderen als door de commissie op hoogen prijs werd gesteld. Toen zij voor het bor des van het gemeentehuis gekomen waren nam allereerst de voorzitter van de Oran- jecommisie, de heer Bergman het woord, waarna de burgemeester een toespraak hield. Na deze toespraak reikte de burgemees ter aan de jeugd-deputatie de gemeente- vlag uit. Hierna werden eenige vaderlandsche lie deren ten gehoore gebracht, waarna de stoet zich in beweging zette om te worden ontboden op de Baan. Na afloop van den optocht begaf de commissie zich naar de resp. scholen, waar de kinderen op een tractatie werden onthaald en waar hun te vens een herinneringsbordje werd uitge reikt. Des middags vond een groote op tocht plaats onder den naam van „Voor heen en Thans". Hierin werd een duide lijk beeld gegeven van de groote tegen stelling op elk gebied tusschen vroeger en nu. Dezen optocht, die keurige groepjes en wagens te zien gaf, trok zeer veel belang stelling. Des avonds vond op het terrein een schitterend vuurwerk plaats aangeboden door eenige notabelen van het dorp en ook hier was de belangstelling buitengewoon groot. Een prachtig programma werd af gewerkt met als sluitstuk „Leve de Konin gin" hetgeen bij de honderden aanwezi gen een spontaan en hartelijk applaus ont lokte. Op het feestterrein was het een en al drukte. Men bleef nog langen tijd gezel lig bijeen terwijl de jongeren reeds vroeg ter kooi waren om des fiever te zijn bij de volks- en kinderspelen, waar op wij nog nader zullen terug komen. Harddraverij. Voor de Kortebaan- draverij (maximum afstand 300 M.), te- houden op 8 September 1938, zijn de vol gende paarden ingeschreven: Maya Todington, eig. mevr. Arbous, ber. J. van Leeuwen Sr.. 295 M.; Woudduifje G, eig. R. W. Laarman, ber. eig., 285 M.; ALPHEN AAN DEN RIJN Optocht van handel en industrie. Een vermakelijke voetbalwedstrijd. De viering van den nationalen feestdag werd gistermorgen aangevangen met een reveille door tamboers en hoornblazers van de Oranje-Garde. Omstreeks 8 uur werd door de plaatselijke muziekkorpsen, onder het luiden der kerkklokken op een drietal verschillende plaatsen in de gemeente ko- raalmuziek ten gehoore gebracht. Daarna had een gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats op het feestterrein tusschen twee elftallen, gevormd uit de leden van het hoofdcomité en subcommissies. Onder de lustige tonen van een tweetal muziekkorp sen betraden achtereenvolgens de elftallen, onder onbedaarlijke vroolijkheid van de duizende bezoekers, het strijdtooneel. De scheidsrechter wordt op een wagentje waar op een stopbord staat de arena binnenge reden. De elftallen poseeren, staan stram en haie naar de zijde van het publiek, een gefingeerde afdeeling E.H.B.O. komt met de noodige apparaten aansukkelen. De wedstrijd begint. Elftal der hoofdcommissie neemt weldra de leiding 10, direct daar na doet doelman de Haan keurig werk. Hij slaat het ronde ding uit zijn doel. E.H.B.O. moet enkele malen handelend optreden, voor schijn-verwondingen. De midvoor van het subcom.-elftal heeft zoowaar het ge noegen gelijk te maken en dan komt de rust. Even pauzeeren en weer gaat de .strijd verder. Sommige spelers, te veel verhit, worden door E.H.B.O. van een dronk voor zien. Hoofdcomm.-elftal herneemt de lei ding, doelman de Hertog heeft geen schijn van kans (21). Een speler strijkt het vaantje. Hij wordt weer in leven geblazen en speelt verder. Nadat het hoofd-comm.- elftal nogmaals de voorsprong heeft ver groot (31) komt het einde dezer vertoo ning: een geweldige zilveren beker (lees: blik) werd aan het zegevierende elftal uit gereikt. In den namiddag had de aangekondigde groote optocht plaats voor Handel, Indus trie, Sport, e.a. De indeeling en opstelling der talrijke auto's en andere vervoermid delen had plaats op het St. Jorisplein. De kleurrijke stoet werd voorafgegaan door een aantal ruiters te paard, daarna volgde een fraaie auto van den georganiseerden middenstand, een wagen met Transvaalsche boeren, bijzonder smaakvol versierd. In den stoet troffen we verder aan: Pad vinders-organisaties, muziekvereenigingen. Sportvereen., bakkers en slagers, werkzaam in hun volle bedrijf enz. Overal waar de optocht passeerde, verdrong zich een dich te menigte om dit ongewone schouwspel gade te slaan. Op -het feestterrein werden intusschen verschillende volksspelen gehouden, bene vens een ringrijderij met versierde tilbu- rie's. Tijdens het avondfeest gaf „Houvast" eenige oefeningen ten beste, terwijl de vermakelijkheden en het non-stop-cabaret Bartous de vroolijke stemming hoog hiel den. De dag werd met een vuurwerk be sloten. De volgende prijzen werden toegekend: Blaastrappen: le pr. P. Zuidam, 2e. B. Hogendorp, 3e. W. Zuidam, 4e. A. Kranen burg. Zakloopen: le pr. N. v. Egmond, 2e. K. Versluijs, 3e. W. Pont, 4e. K. Smals. Tonnetje steken: le pr. W. Schellinger hout, 2e. A. J. Zuidam, 3e. S. van Rijsdam, 4e. J. Bolding. Stoelendans: le pr. C. v. d. Bijl, 2e. T. Keijer, 3 e. J. Visser, 4e. M. Karten. Boegsprietloopen: le pr. M. Blok, 2e. J. Verbeek, 3e. J. Martens, 4e. S. Dirksen. Koekhappen: le pr. W. de Leeuw, 2e. H. Bos, 3e. J. Verschuur, 4e. M. Mrtens. Wedstrijd op rijwielen: le pr. N. v. Kee- ken, 2e. C. Raaphorst, 3e. J. Mariens, 4e. A. J. van Vliet. Ringrijden voor versierde Tilbury's. Schoonheidsprijzen: le pr. C. van Zwieten, 2e. L. Kwakernaak. Ringsteken: le pr. A. v. Engelen, 2e. G. de Wit, 3e. P. N. de Kwaasteniet Jr., 4e. J. de Jong Szn. Optocht. Reclame-afd. le pr. Bakkersgil- de, 2e pr. Slagersverg., 2e. fa. Ketel, 3e. N.V. Handelsraad. Jeugdafd. le pr. Meisjesverg. „In 't Klei ne getrouw", 2e. Lydia«en Mosterdzaadje, 3e. pr. Oranje-Garde. Sporiafd.: 2e pr. R.K. Sportverg. „Wils kracht", 3e pr. Alphensche Ruiters. Zang: 2e pr. „Sursum Corda". Diversen: le pr. Ned. Chr. Vrouwenbond, 2e pr. Paul Kruger groep; 2e pr. Muziek- negers. Xuthus, eig. Stal Hollandia, ber. W. H. Geersen, afst. 295 M.; Zus Braun, eig. Stal Valkenveen, ber. idem, 280 M.; Zoo Door- looper, eig. H. van der Pol, ber. idem, 290 M.; Princess, eig. Stal R, ber. L. En- sing, 290 M.; Johanna M, eig. J. Vrij landt, ber. P. van Bennekom, 300 M.; Nora Scott, eig. J. Vrijlandt, ber. P. van Beenkom, 300 M.; Aura V, eig. J. Haan Jzn, ber. J. Ver gay, 285 M.; Y Kernei, eig. J. Haan Jzn., ber. J. Vergay, 280 M.; Fatima, eig. J. de Haan Jzn., ber. Jb. Haan, 300 M.; Uile- spiegel, eig. J. Haan Jzn., ber. Fr. Broers, 290 M.; Xilandra G, eig. J. Klarenbeek, ber. J. de Vlieger, 280 M.; Determination, eig. J. de Vlieger, ber. idem, 290 M.; Pin kerion, eig. mevr. C. Jacobs ber. K. Bak ker, 290 M.; Sister Bond, eig. mevr. C. Ja- cobse, ber. K. Bakker, 295 M.; St. Bernard, eig. P. van Leeuwen, ber. J. van Leeuwen Jr., 295 M.; Zonnestraal, eig. Ph. Knijnen- burg, ber. idem, 285 M.; Fanfare, eig. Pih. Knijnenbrug, ber. idem, 300 M.; Bleu Band, eig. Ph. Knijnenburg, ber. idem, 275 M.; Barones Spears, eig. Ph. Knijnenburg, ber. idem, 275 M.; Quita, eig. S. van der Oord, ber. idem, 300 M.; Young Ooststar, eig. K. Boer, ber. J. Kruithof 285 M. De Hollandsche maagd in de modder. Tijdens den optocht deed zich aan 's Mo lenaars een incident voor, dat nog goed af liep. Een vrouwelijke ruiter, voorstellende de Nederlandsche Maagd, geraakte aldaar met haar bruintje te water. De gemodderde dame werd gelukkig spoedig op het droge gebracht. Op het feestterrein nam tijdens de ringrijderij een viervoeter de beenen. De wagen werd vrijwel vernield en het paard, dat heel wat consternatie teweeg bracht, werd gegrepen. Diefstal. Uit een lichtzuil aan de Wil- helminastraat zijn gisteravond drie electri- sche lampen ontvreemd. AARLANDERVEEN Ongeval. Toen gistermorgen" de zoon van den veehouder K. zich met paard en wagen naar het land begaf om te melken, schrok het paard voor een paar schapen, welke op den afrit lagen, zoodat het heele gerij in een naast den afrit gelegen mest put terecht kwam. Alle opzittenden kwa men met den schrik vXj, behalve de ar beider Boogaard, die zich inwendig had be zeerd. BODEGRAVEN De film van de Oranjefeesten. Nadat Maandagavond de film, welke met de Oran jefeesten van Bodegraven gemaakt is, spe ciaal voor genoodigden gedraaid was, werd gistermiddag om vier uur in Hotel van Rossum voor alle belangstellenden deze prachtige film vertoond. Elke voorstelling duurde een uur, waarvoor telkens een groo te belangstelling bestond. Tot 's avonds elf uur ging men door met de vertooning. De toegangsprijs was door he Oranje-comité zeer laag gesteld, zoodat het voor niemand een bezwaar was om gedurende een uur de herinnering aan de Bodegraafsche feesten weer eens levendig voor den geest te ha len. Volksbond. Woensdag 14 September a.s. zal er om half acht in het Parochiehuis een feestvergadering voor de leden van den R.K. Volksbond worden gehouden. In de vergadering worden na de opening -en het lezen der notulen van de vorige vergade ring de ingekomen stukken behandeld en eenige mededeelingen gedaan. Hierna zal aan de aanwezigen door het bestuur koffie worden aangeboden, waarna er herinnerin gen van twintig jaren terug zullen worden opgehaald. Na de rondvraag zal men onder attracties en gezellige muziek bij «elkaar blijven. Voor het welslagen van dezen avond looft het bestuur verschillende prijzen uit aan degenen, die de gezelligheid met voor drachten, zangnummertjes e.d. zullen ver- hoogen. Deze vergadering wordt gehouden ter ge legenheid van het twintig-jarig bestaan van den Volksbond in Bodegraven, waarover we te zijner tijd ook onzen lezers een en an der zullen vertellen. LEIDERDORP Een schoone optocht. Avondfeest. Het programma voor den feestdag was zeer uitvoerig. Het eerste nummer hiervan was de Koraalmuziek en zang des morgens om 8 uur in het plantsoen voor de Ned. Herv. School. Onmiddellijk na deze uitvoe ring werd in de Acacialaan de optocht ge formeerd van de deelnemende vereenigin gen aan de jeugdhulde. Volksspelen werden gehouden op het ge- meendlijk sportterrein in „De Munnik" Het belangrij kste van het geheele pro gramma was de Nationaal-Historische en Allegorische optocht. Voor de opstelling hiervan hadden de heer Vromestein en het Kinderhuis „Voordorp" welwillend en be langeloos gebouwen en terreinen ter be schikking gesteld. Deze vormden samen een uitstekende gelegenheid om de optocht keurig in elkaar te zetten. De organisatie was in goede handen en zoodoende kon het vertrek precies op het vastgesteld uur, des namiddags half twee, plaats hebben. Aan het hoofd van den stoet reden in en kele rijtuigen de burgemeestei en de voor zitter der feestcommissie met hunne echt- genooten, voorts de leden van het eere comité en eenige leden van de feestcom missie. Hierna volgde het Jiistorische ge deelte bestaande uit de groepen,, Frederik Hendrik" en „Pieter van der Does". Het allegorisch gedeelte werd gevormd door: I. De bruidsstoet van Kloris en Roosje. Het bruidspaar alsmede Thomasvaer en Pieternel waren gezeten in fraai versierde Tilbury's Een talrijke schare bruiloftsgas ten volgde, deels in versierde boerenwa gens, deels te voet. II. Een praalwagen „De Oogst" waarop Ceres, de Godin van de Landbouw, omgeven door zingende en bloemenstrooiende kin deren. III. Een praalwagen waarop de Neder landsche Maagd, omgeven door de elf pro vinciën. Beide praalwagens werden getrokken door een bespanning van het 6e Reg. Veld artillerie te Leiden, 't welk ook trouwens het grootste deel der andere gebezigde paarden ter beschikking had gesteld. Bij het gemeentehuis werd even gepau zeerd en werd de burgemeester toegespro ken door iemand, zich noemende „De oud- te burgemeester des lands" Burgemeester Brug beantwoordde deze toespraak, waar op de schare een driewerf „Leve de Ko fi ir.gin" liet volgen. Mevrouw Brug ontving hier een bloemenhulde. Eenzelfde hulde viel „Pieter van der Does" ten deel van de zijde van de Doesbewoners, toen de optocht daar langs trok. Overal waar de optocht langs kwam is #§g\1 Nazien van v L uitlotingen 813 zij door de vele toeschouwers hartelijk toe gejuicht. In het centrum der gemeente was de belangstelling enorm. Ook vele bewoners van Leiden en Zöeterwoude H.R. waren hier onder de kijkers. Van de versiering was door particulieren en buurtvereenigingen veel werk gemaakt, zoodat hier de fraaie optocht uitstekend tot zijn recht kwam. Dit punt van het pro gramma, waarover wij vele uitingen van waardeering mochten opvangen, is dan ook uitnemend geslaagd. De Chr. Muziekver. Devote" en de Leidsche Chr. Harm, ver- eeniging zorgden voor de muzikale opluis tering in de stoet. Het Avondfeest werd weer evenals des voormiddags de volksspelen, in „De Mun nik" gehouden. De Leidsche Chr. Harmonie gaf hier een populair concert. Ook werd een filmvoorstelling gegeven. De belang stelling was hier wederom zeer groot en er heerschte een voorlijke stemming, vooral onder de in dichte rijen om de muziektri- bune hossende jeugd. Voor de feestcommissie was deze belang stelling ook daarom zeer welkom, daar de kaartverkoop nog een flink bedrag op leverde. Vanavond worden de feestelijkheden be sloten imet een optoCht van de jeugdver- eenigingen, die de gemeentevlag aan het Raadhuis terug zullen brengen. ROELOFARENDSVEEN Zanghulde door de schoolkinderen. Plechtige raadsvergadering. Begunstigd door een echte Oranjezon werden Dinsdagmorgen reeds vroeg de feestelijkheden ingezet. Aan alle huizen wapperde de vaderlandsche driekleur en jong en oud was reeds vroeg ter been om niets van het uitgebreide programma, het welk het bestuur van Oranje-vereeniging biedt, te missen. Om 9.30 vond een plechtige gezongen H. Mis plaats in de parochiekerk. Het kerk gebouw was smaakvol versierd. De pastoor der parochie, daarbij geassisteerd door de beide kapelaans, droeg de H. Mis op. In het Priesterkoor had tevens plaats genomen de burgemeester mr. J. W. Peek, in ambts- costuum. Na de H. Mis werd een drie stemmig Te Deurn gezongen, waarna door de geloovigen werd gezongen het lied van Lof en Dank. \an ons muziekcorps trok daarna een stoet van meer dan 400 schoolkinderen naar het Raadhuis om aan den vertegen woordiger van Hare Majesteit de Koningin een aubade te brengen. Nadat de burge meester, wederom in ambts-costuum bij den ingang van -het Raadhuis was verschenen hield de voorzitter van de Oranje-Vereeni- ging, de heer J. J. de Koning, een toespraak. Met een driewerf „Lang leve de Konin gin" werd deze rede besloten Hierna wer den door de schoolkinderen eenige toepas selijke liederen gezongen en nadat de har monie eenige nummers 'had ten beste ge geven nam de burgemeester het woord. Moge God, aldus de burgemeester onze ge liefde Koningin de kracht en de wijsheid schenken ons land goed te regeeren tot in lengte van dagen. Nadat het Wilhelmus was gezongen reikte de burgemeester onder eenige toepasselijke woorden de gemeente- vlag aan een deputatie over. Om 12 uur ving een druk bezochte re ceptie aan. Allereerst kwam het gemeente bestuur, vergezeld van den gemeente-se cretaris zijn opwachting Dij den burge meester maken, waarna alle vertegen woordigers van vereenigingen zich aan sloten. Na het officieel gedeelte van den morgen volgden in den namiddag verschillende kinderspelen. Er werd danig gekampt om de prijzen en de kinderen hebberf zich kos telijk vermaakt. Des avonds om 7.15 vond een optocht plaats, waaraan alle vereenigingen deel namen. Onder de vroolijke tonen van de muziek trok de stoet naar het gemeente huis. Om 8 uur vond de plechtige raadsver gadering plaats. Meer dan 50 genoodigden woonden deze plechtigheid bij. Na een wel komstwoord van den voorzitter mr. J. W. Feek sprak deze een rede uit. Vervolgens gaf de burgemeester het woord aan den heer Lohman, die sprak na mens alle oranje-vereenigingen der ge meente. Spr. achtte het een voorrecht na mens de geheele burgerij der gemeente Al kemade de burgemeester als vertegenwoor diger van het hoogste burgelijke gezag in onze gemeente van harte geluk te wen- sChen met het 40-jarig regeeringsjubileum. Spr. bracht in herinnering 't eedsformulier door de Koningin op 6 Sept. 1898 afgelegd en betoogde dat Hare Majesteit steeds haar eed ten volle gestand heeft gedaan. Na nog gememoreerd te hebben de groote liefde en trouw aan het huis van Oranje welke door de burgers der gemeente Alkemade door alle eeuwen heen is betoond, sloot spr. zijn rede met een aanhaling van Vondel: O hoe salig is te duyeken, onder den Oran jeboom, enz. De Burgemeester dankte den heer Loh man voor zijn rede en deelde nog mede, dat hij den dank en de gelukwenschen namens de burgerij geuit aan Hare Majesteit de Koningin zou overbrengen. Hierna werd de plechtige zitting gesloten nadat door het muziekgezelschap eenige coupletten van het Wilhelmus waren ten gehoore gebracht. De geheele avond heerschte op het feest terrein een recht gezellige oranjestemming. De feesten worden voortgezet mede in verband met het 50-jarig bestaan van het muziekgezelschap Liefde voor Harmonie. We komen hierop nader ter- -.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12