DINSDAG u SEPTEMBER 1938 29ste Jaargang No. 9126 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SZEZZ"*'' H.M. de Koningin, vergezeld - van Prinses Juliana en Prins Bernhard, hedenmorgen op weg van het Paleis naar de Nieuwe Kerk te Amsterdam Kardinaal Innitzer protesteert tegen maat regelen van de Nazi-regeering Naar de Weensche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, is j.l. Zondagmor gen in alle Katholieke kerken van Oosten rijk een herderlijk schrijven van het Oos- tenrijksch episcopaat voorgelezen, onder teekend door den aartsbisschop van Wee- nen, Z. H. Exc. Kardinaal Innitzer. In dit schrijven komen de bisschoppen uit religieuse overwegingen op tegen be paalde opvattingen der nazipartij. Er moet, naar zij verklaren, onmiddel lijk protest worden uitgebracht tegen twee maatregelen, door de Duitsche regeering tegen de tradities van de Katholieke Kerk in Oostenrijk toegepast. Het schrijven teekent op de meest na drukkelijke wijze verzet aan tegen de secu larisatie van het huwelijk. Het huwelijk, zoo zeggen de bisschoppen, is naar de op vatting der Kerk een Sacrament en alle Ka tholieken, die burgerlijk gehuwd zijn, moe ten kerkelijk trouwen, wil het huwelijk door de Kerk erkend worden. Zij, die al leen voor den burgerlijken stand getrouwd zijn, zullen niet de Sacramenten der Ster venden ontvangen en niet kerkelijk begra ven worden. Ook kunnen er geen H.H. Missen worden opgedragen voor hun izele- rust. Op de tweede plaats protesteert het schrjjven krachtig tegen de uitsluiting van het onderwijs, of van de verpleging in een ziekenhuis of andere openbare instelling. Mr. P. Drooglever- Fortuyn f Burgemeester van Rotterdam plotseling overleden Hedenmorgen, terwijl de Maasstad met het geheele land deelde in de feestvreugde om het regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin, werd plotseling de ontstellende tijding be kend, dat de zoo populaire burge meester van Rotterdam, mr. P. Droog- leever Fortuyn, na een korte onge steldheid, die zich in het geheel niet ernstig liet aanzien, hedenmorgen vol komen onverwacht zacht en kalm is overleden. De geheele Rotterdamsche bevolking- is diep getroffen door dit plotselinge heengaan, dat een te tragischer karak ter krijgt door de schrille tegenstel ling, dat het juist geschiedt terwijl de stad volop in feeststemming is. Door zijn bekwaamheid als magistraat, zijn bescheiden en vriendelijken aard en zijn nauwgezetheid in de verschillende belangrijke functies welke hij heeft be kleed, wist mr. Droogleever Fortuyn zich reeds spoedig na het aanvaarden van het burgemeesterschap de sympathie der be volking te verwerven, een sympathie, die gedeeld werd door allen ook buiten Rot terdam, die met hem in aanraking kwa men. Een ongesteldheid, die aanvankelijk niets ernstigs deed vermoeden, noopte hem ertoe op 29 Augustus j.l. een kort ziekenverlof te nemen, waarvan hij helaas niet zou terugkeeren. Met leedwezen trok hij zich, naar ieder hoopte slechts voor korten tijd, waar in hij zelfs Rotterdam niet dacht te verlaten, terug op het moment, dat de stad het feest van het regeeringsjubi- leum zou vieren en moest hij tevens, afzien van het ontvangen van het Ko ninklijk gezin bij het bezoek, dat Vrij dag j.l. aan Rotterdam werd gebracht, in zijn gemeente. Pieter Droogleever Fortuyn werd op 28 December 1868 in de gemeente, welker hoofd hij werd en waarbinnen hij gestor ven is, geboren. Hij bezocht het gymnasium te Rotter dam en liet zich in 1887 als student in schrijven aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1894 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen. Hij vestigde zich als advocaat te 's-Gravenhage, waar hij in 1897 directeur werd van de N.V. de Stedelijke Hypotheekbank, en waar hij tevens actief lid was van de Liberale Par tij, welker beginselen hij steeds was toe gedaan. In 1912 werd hij gekozen tot lid van den Haagschen gemeenteraad, wat hij tot zijn benoeming tot burgemeester van Rotterdam zou blijven. Reeds een jaar na zijn raadslidmaatschap werd hij gekozen in het dagelijksch bestuur der gemeente 's-Gravenhage en van 1913 tot 1919 was hij wethouder van Financiën, waarna hij van portefeuille wisselde en tot 1923 wet houder was van openbare werken en volkshuisvesting, waarbij hij zich vooral verdienstelijk maakte door zijn organisee- renden arbeid toen hij gedurende de oor logsjaren belast was met de leiding van crisis- en distributiezaken. In 1924 maakte hij voor verschillende doeleinden een groote wereldreis, waarbij hij o.a. Indië, China, Japan, Amerika en Canada bezocht. Na zijn terugkomst werd hij in 1925 voor den Vrijheidsbond geko zen tot lid van de Tweede Kamer, waar van hij deel bleef uitmaken tot de verkie zingen van 1929. Zijn werkzaamheden waren ook buiten 'Nederland niet onopgemerkt gebleven en zoo werd hij in 1925 o.a. aangezocht door den Volkenbond om zitting te nemen in de commissie tot onderzoek van de geschil len tusschen Griekenland en Bulgarije. In 1928 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Rotterdam, in welke func tie hij ten volle zijn bestuurskwaliteiten en zijn bijzondere inzichten op het gebied van de gemeentehuishouding kon ont plooien en uitwerken. Hij heeft Rotterdam bestuurd gedurende een periode, waarin de crisis het gemeentebestuur dikwijls voor nijpende moeilijkheden plaatste, en als Rotterdam zich desondanks heeft we ten te handhaven en heeft weten te pro- fiteeren van het eerste vleugje van op leving, dat zich in de wereldscheepvaart voordeed, is dat mede te danken aan het beleid van mr. Droogleever Fortuyn. In 1932 werd hij voor de Liberale Staatspartij den Vrijheidsbond gekozen tot lid van de Eerste Kamer. In hetzelfde Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Praag bereid tot belangrijke concessie, neerkomend op inwilliging der acht eischen van Karlsbad. (1ste blad). De partij-dag te Neurenberg. (2de blad). Opstandige beweging in Santiago de Chili onderdrukt. (2de blad). Binnenland HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. PLECHTIGE HER DENKING TE AMSTERDAM (2de blad). Tilbury op onbewaakten overweg te Hasselo door trein gegrepen. Drie men- schen gedood. (1ste blad). De burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn is plotseling overle den. (1ste blad). Sport en Wedstrijden De Europe esche athletiekkampioen- schappen te Parijs geëindigd. Geen Neder- landsche successen. (3de blad). jaar werd hij in de algemeene vergade ring der vereeniging van Nederlandsche gemeenten tot voorzitter van deze voor naamste organisatie van gemeentebesturen in Nederland gekozen. Trouw heeft hij altijd op de bres gestaan voor de zelf standigheid der gemeenten, welke hem ter harte ging als een der grondpijlers, waarop ons staatsbestel rust, en mede door zijn initiatief was dan ook de enkele maanden geleden te Heerlen gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, de laatste die door hem werd gepresideerd, gewijd aan het behoud van deze zelfstandigheid. Veelzijdig als hij was, trokken alle uitin gen van het maatschappelijk leven hem aan en toonde hij belangstelling zoowel voor kunst, als sport, welke hij vanwege de opvoedende waarde en als lichamelijke opvoeding voor de volksgezondheid van groot sociaal belang achtte. Zelf was hij in zijn jeugd een enthousiast sportbeoefe naar, waarbij vooral het toen nog jonge voetbalspel zijn belangstelling had, zoo dat hij een der eerste voormannen was van den Nederlandschen Voetbalbond en na den oprichter en eere-voorzitter W. J. H. Muiier het tweede eere-lid van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond was. Van de verschillende publicaties, welke van zijn hand verschenen, noemen wij o.a. zijn in 1923 uitgegeven werk „Het Orga nisme van een Groote Stad". DE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Onder den dubbelen druk den dreigenden en min of meer oorlogs- zuchtigen druk van Duitschland, en den vredelievenden druk van Engeland, schijnt Praag gisteren te hebben toegege ven aan de Sudeten-Duitschers en bereid te zijn tot concessies, welke volgens Reu ter zouden neerkomen op volledige inwil liging van de acht eischen, welke Henlein te Karlsbad had geformuleerd. De druk van Duitschland schijnt wel groot geweest te zijn, want nadat de Fransche minister van buitenlandsche zaken Bonnet Zondag ochtend bij de onthulling van het monu ment voor La Fayette nog eens uitdruk kelijk verzekerd had, dat Frankrijk zijn verplichtingen tegenover Tsjecho-Slowa- kije volledig zou nakomen, heeft de Fran sche regeering gisteren alle reserves voor de Maginot-linie opgeroepen. Wat niet an ders kan worden opgevat dan als een waar schuwing, dat het Frankrijk ernst is met zijn verzekering van hulp aan Tsjecho- Slowakije. Wij zullen thans de definitieve voorstellen van Praag moeten afwachten. In officieele kringen te Praag is men er zich van bewust, dat de algemeene toe stand zóó critiek is, dat Tsjecho-Slowakije een bijdrage moet leveren tot de zaak van den vrede, zelfs wanneer dit zware offers met zich mede brengt. Deze bijdrage is volgens de berichten uit Praag, een plan tot regeling, dat de eischen van Henlein zoo ver tegemoet komt, dat men van gevoe len is, dat er geen moeilijkheid zal bestaan ten opzichte van de aanvaarding van dit plan door de Sudeten-Duitschers als grond slag voor besprekingen. Het partij-congres te Neurenberg kan dan in het teeken staan van de overwin ning. „Neurenberg is de tot steen gewor den uitdrukking van de Duitsche kracht", zeide Hitier bij de opening van dit con gres.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1