MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 De Kerkvervolging in Duitschland Vliegtuig stort op straat 29ste Jaargang No. 9125 9e Geidóch^Soti/ïa/nt Telefoon: Administratie 9SS. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103005. Postbus 1L Een verklaring der Beiersche Bisschoppen INZAKE DE AFBRAAK VAN HET KATHOLIEKE ONDERWIJS. Sluiting van tal van kloosterscholen. In anderhalf jaar tijds zijn niet minder dan twaalf honderd religieuse leerkrachten verjaagd. Gisteren is in de kerken van Beieren van den kansel een verklaring voorgelezen van de Beiersche bisschoppen inzake de af braak van het katholieke onderwijs en de verwijdering der religieuse leerkrachten. Wij laten hieronder de voornaamste pas sages uit dit herderlijk schrijven volgen: Tot de bitterste besproevingen en ver volgingen, die de Katholieke Kerk in Duitschland momenteel heeft te verduren, behoort ongetwijfeld de verdrijving der re ligieuse leerkrachten uit het onderwijs en de opvoeding. Met een schrikbarende snel heid schrijdt de afbraak van het Katho lieke onderwijs van maand tot maand voort en deze afbraak heeft bereids dermate ont stellende afmetingen aangenomen, dat de volledige vernietiging van alle klooster scholen en onderwijs-congregaties niet lang meer op zich zal laten wachten. Biféede kringen van ons volk zijn helaas.over deze noodlottige ontwikkeling nauwelijks of slechts onvoldoende ingelicht. Wij, bisschoppen, voelen ons daarom in geweten tegenover onze diocesanen ver plicht, nog eenmaal onze stem te verhef fen, om in naam van de rechtvaardigheid en van den religieusen vrede op het laatste oogenblik nog het halt toe te roepen aan een ontwikkeling, welker doel 'geen ander is dan de verdringing der Kerk en van het Christendom uit de opvoeding van onze Duitsche jeugd. Vooral willen wij u, ge liefde diocesanen, inlichten over de smar telijke gebeurtenissen der laatste maan den. In 126 gemeenten van de Beiersche re- geeringsdistricten is wederom, van 16 Augustus en 1 September af, aan de reli gieuse congregaties, het onderricht aan de lagere scholen ontnomen. Dientengevolge zijn 367 vrouwelijke religieuse leerkrachten werkloos geworden. Tientallen van jaren, in vele plaatsen honderd jaren lang, heb ben deze congregaties belangeloos gewerkt aan de opvoeding van de jeugd. Gedragen door het vertrouwen der ouders en de eer biedige liefde der kinderen hebben zij den zrgen der christelijke opvoeding en vor ming verspreid, een zegen, die zich in de gezinnen als een kostbare erfenis van ge slacht tot geslacht heeft voortgezet. Op de vraag, waarom deze onderwijze ressen een zoo bitter lot treft, weet niemand het antwoord. Slechts één ding wordt haar ten laste gelegd, namelijk, dat zij het reli gieuse kleed dragen en zich krachtens een heilige gelofte in dienst van God en in het bijzonder van de opvoeding der jeugd heb ben gesteld. Meer dan 1200 religieuse leerkrachten zyn op deze wijze in een periode van an derhalf jaar, sedert 1 Januari 1937, uit het onderwijs aan de openbare lagere scholen Verjaagd. Daarbij komt nog het van maand tot maand groeiend aantal der kloosterlin gen, die worden verdreven uit de bewaar scholen en de kinderspeeltuinen. Daarbij komen bovendien nog de kloosterzusters, die de jonge meisjes op vakscholen, naai scholen en huishoudcursussen practisch voorbereiden voor haar latere taak als huis vrouw en moeder. Hoe moet een dergelijk optreden in het teeken der nieuwe volks verbondenheid worden verstaan en ge rechtvaardigd? Ter rechtvaardiging van genoemde maat regelen heeft men er op gewezen, dat deze scholen het eigendom zijn van den staat en de gemeenten en derhalve de verjaging der religieuse leerkrachten geen inbreuk vormt op de rechten der congregaties. Niet vergeten dient echter te worden, dat met Paschen bij besluit van het departement van onderwijs met één slag de sluiting of het trapsgewijze afbreken van niet minder dan 84 kloosterscholen en van 64 hoogere onderwijs-inrichtingen voor de vrouwe lijke- en 20 voor de mannelijke jeugd werd ingeleid, scholen, die geheel en al het eigen dom zijn van de religieuse congregaties. Reeds geruimen tijd was deze sluiting voorbereid door maatregelen, die steeds grooter lasten legden op de kloosterscho len. In het voorjaar b.v. is het aan kin deren van ambtenaren en employé's in overheidsdienst verboden, deze klooster scholen te bezoeken. Ter motiveering van deze maatregelen is den directies der kloos terscholen slechts medegedeeld, dat aan het langer geopend zijn van haar onderwijsin richtingen geen behoefte meer bestaat. Aangezien intusschen voor de 16.000 leer lingen, die deze scholen bezochten, vrijwel geen lokalen ter beschikking waren, heeft men de gemeenten verplicht, ten spoedig ste nieuwe scholen op te richten en haar door een speciale wet gemachtigd, zich in het bezit te stellen der kloostérscholen en lokalen, zoo noodig door middel van ge weld. Door deze maatregelen wordt het budget van den staat en van de gemeen ten uiteraard jaarlijks met uitgaven van millioenen belast. Kort geleden is officieel verklaard, dat men noch tegen de persoonlijke achtens waardigheid en beroepsbekwaamheid der ontslagen religieuse leerkrachten noch te gen de werkzaamheid harer scholen in het verleden iets kan inbrengen. Uit het huidi ge onderwijs worden zij hierom verdreven, wijl ze de wereldbeschouwelijke eischen van den huidigen staat op het terrein der Duitsche jeugdopvoeding krachtens haar kloostergeloften niet kunnen verwezenlij ken. Met een verwijzing naar de bepalingen van het concordaat inzake de opvoeding van de jeugd en het volgende gebed: Wij bid den U, o Heer, neem ons vaderland in Uwe voortdurend en bescherming en ver licht zijn Fuehrer met het Licht van Uwe wijsheid", besluiten de Beiersche bisschop pen him verklaring. De „Osservatore Romano" brengt hulde aan het herderlijk schrijven der Duitsche bisschoppen, dat in de conferentie van Ful- da is opgesteld en wijst op den grooten in druk, welke dit schrijven heeft gemaakt op de Duitsche Katholieken. Het blad prijst de kracht, waardigheid en moed, waarvan de bisschoppen het be wijs hebben geleverd. Nooit is de rechtvaar digheid van de christelijke zaak zoo duide lijk gebleken. In Salzburg is reeds een vierde natio- naal-socialistische kostschool opgericht, daar de Katholieke internaten niet konden voldoen aan den eisch, die gesteld werd om onderwijs te geven in nationaal-socialisti- schen geest. In de provincie Salzburg zijn onlangs in acht dorpen de Katholieke scholen, die door vrouwelijke religieusen bestuurd wor den, opgeheven en in algemeen openbaar nationaal-socialistische lagere scholen om gezet. DE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Een der directe medewerkers van Runciman heeft tegenover den ver tegenwoordiger van Havas verklaard: „Gwatkin heeft van zijn bespreking met Henlein een bevredigenden indruk gekre gen. Natuurlijk moet men zich voor over dreven optimisme wachten, maar de voor uitzichten, welke zich openen na den te rugkeer van Henlein uit Berchtesgaden zijn niet zonder hoop." Welke de mededeelingen geweest zijn, welke dit optimisme in het leven hebben geroepen, is nog niet bekend, maar de ver klaringen van het Sudetenduitsche Ka merlid Wollner, afgelegd tijdens een gis teren in het district Asch gehouden oogst feest, wijzen niet op eenige concessie van de zijde der Sudeten duitschers. Wollner verklaarde, dat de partij zal vasthouden aan de eischen van Karlsbad en dat de Tsjechen, die zich na 1918 in het Sudeten- gebied hebben gevestigd, naar hun oor- spi'onkelijke woonplaatsen moeten terug- keeren. Een regeling tusschen de Tsjechen en Sudeten-Duitschers, aldus spreker, is slechts mogelijk op grond van de acht punten van Karlsbad. Voorwaarde daar voor is echter, dat alle Tsjechen, die pas na 1918 in het Sudeten-Duitsche gebied zijn geimmigreerd, naar hun eigen gebied terugkeeren. Na zijn redevoeringen, bestemd voor de openbare publiciteit, niet altijd een be trouwbare maatstaf, terwijl het bovendien een klein kunstje is, om te verklaren, dat de voorstellen van Praag thans werkelijk beantwoorden aan de genoemde eischen. NEURENBERG: Vandaag begint te Neu renberg het partij-congres, waar de Su- deten-kwestie natuurlijk wel een belang rijke plaats zal innemen. Hitier komt van middag te 4 uur in de stad aan. Hij zal het woord voeren tijdens de ont vangst, welke te zijner eere op het stad huis zal worden aangericht. Behalve de traditioneele proclamatie, Dinsdag op het congres voor te lezen, zul len de belangwekendste redevoeringen van den Fuehrer ongetwijfeld die zijn tij dens de bijeenkomst voor de cultureele aangelegenheden op Dinsdag en de slui tingsredevoering op 12 September. TIEN DOODEN TE BETREUREN ONTZETTEND ONGELUK IN LONDENSCHE VOORSTAD In de Londensche voorstad Edmonton is gisteren een ontzettend vliegongeluk ge beurd, dat tien menschen het leven gekost heeft, terwijl dertien personen ernstig en twaalf lichter gewond zijn. Een legervliegtuig verloor hoogte, toen het boven de dichtbevolkte wijk vloog. Het stootte tegen een huis, kwam vandaar op straat terecht, waar een spelende jongen ge dood werd, verhief zich toen weer, om te gen het dak van een ander Ruis te botsen en in brand te geraken. In een der huizen, die brandschade opliepen, werd een vrouw ge dood, terwijl haar man een kinderen ern stige brandwonden bekwamen. In den loop van den avond zijn eenige der ernstig gewonden overleden. Ook het acht jarig zoontje van de vrouw, die zich in het huis bevond, toen dit door het vliegtuig werd verwoest, waarbij zij om het leven was gekomen, is overleden. Het aantal doo- den bedraagt thans tien. Het lijk van een piloot is onherkenbaar verminkt. EUROPEESCHE ATHLETIEK- K AMPIOEN SCHAPPEN TE PARIJS Osendarp Europeesch kampioen op de 100 en 200 M. Op de Zaterdag en Zondag te Parijs gehouden Europeesche athletiekkam- pioenschappen is het Osendarp gelukt de Europeesche titels op de 100 meter en op de 200.. meter te bemachtigen. Zijn titel op de 100 meter heeft Zater dag echter aan een- zijden draadje ge hangen. Na drie zenuwsloopende races heeft Osendarp met groote moeite Ma- rianni, Strandberg en Van Beveren kunnen overwinninen, niet dan nadat hij in de halve beslissing ten offer was gevallen aan de „raket-finish" van den Zweed. Deze 100 meter was niet de race van een enkel athleet: Osendarp, maar het was een race van vier mees ters van de sprint, die allen naar de kroon grepen, die ten slotte Osendarp ten deel viel. Ook de overige Nederlan ders behaalden prachtige resultaten, waaronder twee nieuwe Ned. records. DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN WIELRENNEN OP DEN WEG Kint (België) en Knecht (Zwltzerland) wereld kampioen Het wereldkampioenschap op den weg voor professionals over 270 K.M. is gisteren gewonnen door den Belg Mar cel Kint in de sprint vóór Egli (Zwit serland), Amberg (Zwitserland) en Piet van Nek (Nederland) De tijd van den wereldkampioen bedroeg 7 uur 53 min. 25 sec. Als vijfde kwam aan Vissers met 1 min. 18 sec. achterstand. Zesde was Neuville, eveneens een Belgische ren ner. Bij de amateurs werd wereldkam pioen de Zwitser Knecht vóór zijn landgenoot Wagner en den Nederlander Demmenie. Deken J. M. Hellegers ongesteld Feestviering afgelast De Deken van Alphen aan den Rijn, de hoogeerw. heer J. M. Hellegers, is Zaterdag in het St. Elisabeth-gasthuis te Leiden opgenomen. Ofschoon, naar ons werd medege deeld, de ongesteldheid van den Deken geenerlei reden tot ongerustheid geeft, is de feestviering, welke op Zaterdag a.s. zou inzetten, ter gelegenheid van het zilveren pastoorsfeest van Z.E. uit gesteld tot nader te bepalen datum. Scholen te Leiden gesloten Na overleg met den Directeur van den Geneeskundigen Dienst alhier en met den Geneeskundig Inspecteur der Volksgezond heid in Zuid-Holland betreffende de ook in deze gemeente geconstateerde gevallen van kinderverlamming heb ik besloten de scholen voor gewoon lager onderwijs, bui tengewoon lager onderwijs en voorberei dend lager onderwijs, benevens de kinder bewaarplaatsen, voorloopig tot en met 10 September a.s. te sluiten. Ik wensch er echter nadrukkelijk op te wijzen, dat de te Leiden geconstateerde gevallen van dien aard of herkomst zijn, dat er naar de meening van bovengenoem de autoriteiten geenerlei reden tot onge rustheid behoeft te bestaan en dat ik dezen maatregel uitsluitend genomen heb om de meest vergaande voorzorg in acht te nemen, die te rechtvaardigen valt. In het te Leiden of althans in de onmid dellijke omgeving daarvan voorgekomen geval is gelukkig vooruitgang te consta- teeren. Ten slotte meen ik, als gevolg van den door mij genomen maatregel, wel in over weging te moeten geven om eventueele openbare of particuliere kinderfeesten of andere bijeenkomsten, waar jeugdige kin deren in grooten getale samen zouden zijn, voorloopig uit te stellen. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 5 September 1938. Bedoeld wordt blijkbaar een geval te Zoeterwoude aan den Hooge Rijndijk (Red. L. Crt.). Tuberculose en kanker als belagers van Leiden's bevolking IN 1937 WAS HET STERFTECIJFER AAN TUBERCULOSE IN ONZE STAD ZEER GUNSTIG. Daarentegen was de sterfte aan kanker hoog. Twee ziekten, die in de volksmond te recht als de meest gevreesde belagers der menschheid gelden, zijn de tuberculose en de kanker. Dank zij de vorderingen, die de medische wetenschap in de laatste tientallen jaren gemaakt heeft, en de sociaal-hygiënische verbeteringen, waartoe deze vorderingen mede den stoot hebben gegeven, heeft de tuberculose veel van haar verschrikking verloren, al blijft ze toch een ziekte waar mede de strijd onafgebroken moet worden voortgezet. Vooral in perioden van econo- mischen neergang, waarin de mogelijkheid van ondervoeding een bedreiging van bree- de lagen der bevolking vormt, is ook het gevaar van toeneming van de tuberculose met name onder de jeugd verre van denk beeldig. Van overheidswege en van medi sche zijde wordt aan dit mogelijke „crisis- gevolg* dan ook nauwlettend aandacht ge schonken. Met de kanker staat de zaak minder gunstig. Ondanks den onvermoeiden ar beid van tallooze onderzoekers over de ge- heele wereld is het wezen dezer ziekte nog goeddeels een gesloten boek, en terwijl de sterfte aan tuberculose in het algemeen gesproken afneemt, neemt de kanker als doodsoorzaak in beteekenis toe. Het kan zijn, dat dit een gevolg is van een veelvuldiger voorkomen van deze ziekte in de laatste jaren, maar het kan ook zijn en volgens een deel der deskun digen is het ook inderdaad zoo dat het steeds meer onderdrukken van andere ziek ten als doodsoorzaak wel een relatieve ver meerdering van het aantal sterfgevallen aan kanker veroorzaakt, zonder dat dit nochtans zou wijzen op een algemeener of nóg gevaarlijker worden van deze ernstige aandoening. Ook voor den leek is dit be grijpelijk: alleen reeds de sterke terug gang van de zuigelingensterfte moet nood wendig leiden tot een grooter aantal sterfgevallen aan alle ziekten, die pas op lateren leeftijd optreden. En naar mate weer meer van deze andere ziekten met succes bestreden of voorkomen kunnen worden, eischen de overblijvende uiter aard een grooter aantal slachtoffers. Hoe dit zij, in ieder geval staat vast, dat de sterfte aan kanker ook in Leiden aanmerkelijk hooger is dan aan tuberculose, niettegenstaande door chirurgisch ingrij pen en door bestraling in tal van gevallen goede resultaten bereikt worden. Vergelijken wij de sterftecijfers aan bei de ziekten in onze stad over de laatste drie jaren met het gemiddelde van de geheele provincie, dan komen wij tot een slotsom, die ongetwijfeld de aandacht verdient. Ma ken wij deze vergelijking eerst voor wat de tuberculose betreft. Over 1935, 1936 en 1937 bedroeg de sterf- DII nummer bestaat uit vier bladen. Buitenland Alle Oostenrijksche kloosterscholen geslo ten. (2de blad). Een aanslag op den koning van Egypte? (2de blad). De vooruitzichten in Tsjecho-Slowakije niet zonder hoop, meldt men uit de omge ving van Runciman. (2de blacl). In een Londensche voorstad is een vlieg tuig neergestort, waarbij tien personen om het leven zijn gekomen. (Luchtvaart lste blad). Binnenland Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). De ontvangst van H. M. de Koningin te Amsterdam. (2de blad). Nederlandsche plannen In Argentinië. (3de blad). Gevallen van kinderverlamming, (lste, 2de en 3de blad). Sport en Wedstrijden De wereldkampioenschappen wielrennen op den weg. Knecht wereldkampioen bij de amateurs, Kint bij de profs. Goe de Nederlandsche prestaties. (4de blad). Nederlandsche successen op de Europee sche athletiekkampioenschappen te Parijs. Osendarp kampioen op de 100 en de 200 meter. (4de blad). De Europeesche roeikampioenschappen te Milaan. Een vijfde en zesde plaats voor Nederland. (4de blad). Van Swol en mej. Couquerque tennis kampioenen. (4de blad). Weer een wereldrecord voor Ragnhild Hveger. (4de blad). Hermes D. V. S. cricket-kampioen. (4de blad). D. W. S. wint het A. R. O. L.-tournooi. (4de blad). A. D. O. en Hermes-D. V. S. in den eind strijd van den zilveren bal. (4de blad). Trekvogels wint den Leidsche Courant beker, S. J. C. I den Leidschen Courant Zilveren Bal. (4de blad). te aan de verschillende vormen van tuber culose in Zuid-Holland per tienduizend in woners resp. 4,9, 4,8 en 4.6. Ondanks den slechten economischen toestand zien wij in deze cijfers de daling van voorgaande jaren zich nog voortzetten. Hoe gunstig dit verloop is, wordt duidelijk als daarbij be dacht wordt, dat het sterftecijfer aan deze ziekte omstreeks 1920 nog 7,5 en omstreeks 1890 zelfs 14.per tienduizend bedroeg. In Leiden was de sterfte aan tuberculose in de laatste drie jaar resp. 4,8, 4,2 en 3,3 per tienduizend inwoners. Hier ma nifesteert de dalende tendenz zich dus nog belangrijk sterker dan in het provinciale gemiddelde en komt dientengevolge het Leidsche cijfer steeds verder beneden dit gemiddelde te liggen. Vooral in 1937 werd een zéér bevredigend cijfer bereikt. Helaas kan hetzelfde niet ten aanzien van de sterfte aan kanker worden geconstateerd. Over de genoemde jaren bedroeg de sterfte aan laatstgenoemde ziekte in de provincie Zuid-Holland resp. 12,4, 13,3 en 12,9 per tienduizend inwoners, wat dus bijna drie maal zoo hoog is dan de sterfte aan tuber culose! In Leiden bedroeg het cijfer voor 1935 nog 12,3 per tienduizend zielen. In dat jaar bleef het sterftecijfer aan kanker in onze stad dus nog een fractie beneden het pro vinciale gemiddelde. Dit nog eenigszins gunstige beeld vertoonen de beide laatste jaren helaas niet meer. Integendeel, in 1936 en 1937 is de sterfte aan kanker in Leiden niet alleen hooger geworden, maar is zij zelfs in toenemende mate boven het pro vinciale gemiddelde uitgekomen. De cijfers bedroegen n.l. per tienduizend inwoners 13,6 voor 1936 en 13,9 voor 1937. Maakte de tuberculose in onze stad de laatste jaren dus minder slachtoffers dan gemiddeld in de provincie het geval was, ten opzichte van de kanker toonen de cij fers het tegendeel aan.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1