5PORT 5PEL Buvoeqsel De wereldkampioenschappen te Valkenburg MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 DE CAUBERG RICHTTE EEN SLACHTING AAN Slechts acht van de zes en dertig beroepsrenners bereikten de finish Marcel Kint en Knecht de kampioenen BE STRIJD DER AMATEURS Het wereldkampioenschap op den weg voor amateurs over 170 K.M. is op het circuit van Valkenburg gewon nen door den Zwitser Hans Knecht in den tijd van 4 uur 51 min. 59 4/5 sec. Deze overwinning werd behaald in de sprint op zijn landgenoot Wagner. Derde werd onze landgenoot Dem- menie met ongeveer 1/2 minuut achter stand. Vierde werd de Belg Bruneel, vijfde was de Nederlander Engel, zes de opneiuw een Nederlanders, n.l. de Hoog. Drie Nederlanders hebben zich dus tusschen de eerste zes geplaatst. Een wandelingetje langs de tribnues brengt de merkwaardige ontdekking, dat deze eigenlijk maar matig bezet zijn. Er zijn vele tribunes Uie voor de helft of meer leeg waren. Het schitterende weer heeft de liefhebbers klaarblijkelijk niet kunnen overhalen om af te stappen van hun voornemen in ieder geval de profes sionals te gaan zien rennen, omdat de amateurs als regel niet zooveel belang wekkends bieden. Spoedig begint te blijken, dat de moord dadige Cauberg voor vele renners een har den dobber zal zijn. Het beklimmen van den stellen heuvel wordt al moeilijker en het peloton raakt in de zevende honde uit een. In de tiende ronde komt de Engelsch- man Holmes in een van de bochten te val len, terwijl ook den Nederlander Hofste de hetzelfde lot treft. Zijn zal blijkt zoo belangrijk te zijn, dat gezegd kan worden: Hofstede is uitgeschakeld. In de zestiende ronde viel practisch de beslissing. Het tempo was geweldig snel. Demmenie wist te ontvluchten met de beide Zwitsers Wagner en Knecht aan zijn wiel. De Zwitsers klommen uitstekend en bij het passee- ren van de tribune hadden zij een klei nen voorsprong op Demmenie, omdat de laatste op den Cauberg niet meer over die macht beschikte, welke hij in de vorige ronden had laten zien. Bo vendien had hij kleine moeilijkheden met zijn versnellingsapparaat. In de laatste ronde kon Demmenie geen aan sluiting meer krijgen: hij had te veel van zijn krachten gevergd. Zoo werd de strijd beslist tusschen de beide Zwit sers, van wie Knecht in de eindsprint de snelste bleek te zijn. Tweede werd zijn landgenoot Wagner en met bijna een minuut achterstand volgde Demmenie als derde. In de daarop volgen de groep, welke met 1 min. 18 sec. achter stand op Knecht en Wagner binnen kwa men wist Bruneel in de sprint te winnen. Op de vijfde plaats kwam Engel en op de zesde plaats alweer een Nederlander. De Hoog. Het was buitengewoon jammer, dat Demmenie in de laatste twee ronden het tempo niet heeft kunnen volhouden, im mers Engel en De Hoog mochten in de tweede groep niet extra hard er aan trek ken, omdat zij anders die tweede groep op de drie leiders zouden hebben gebracht en daar zat Demmenie immers in. Intusschen was het succes van de Nederlandsche ploeg toch bijzonder goed, omdat met een derde, vijfde en zesde plaats ons land een zeer eervol resultaat heeft weten te beha len. De officieele einduitslag werd: 1. en wereldkampioen: Knecht Zwitser land). 2. Wagner (Zwitserland). 3. Demme nie (Nederland), 4. Bruneel (België), 5. Engel (Nederland), 6. De Hoog (Nederland). 7. Diggelman (Zwitserl.), 8. Ericsson (Zweden), 9. Heller (Duitsch- land), 10. Vock (Zwitserland), 11 Meurer (Duitschland), 12. Irrgang (Duitschland)., 13. Torchio (Italië), 14. Napierale (Polen), 15. Fancourt (Engeland), 16. De Stefanis (Italië), 17. Muller (Frankrijk), 18. Ras mussen (Denemarken), 19. Dorgebray (Frankrijk), 20. Geus (België), 21. Rozvo- da (Tsjecho-Slowakije), 22. Kaiak (Po len), 23. Jones (Engeland), 24. Bruckel Luxemburg), 25. Soerensen (Denemar ken). DE NEDERLANDER VAN NEK, die de vierde plaats bezette bij de beroepsrenners DE STRIJD DER PROFESSIONALS Gisteren om half twaalf startten 36 professionals voor het wereldkampioen schap op den weg over een afstand van 270 k.m. Toen wij vlak voor den aanvang het circuit rondreden, bleek ons, dat er zeer veel toeschouwers zich langs de afzettin gen hadden geschaard of op de tribunes hadden plaats genomen. Hun aantal kan men schatten op hon derdduizend. De weersomstandigheden waren uiter mate gunstig, er stond weinig wind en het was ook niet te warm. Onmiddellijk na het vertrek werden er reeds enkele uitlooppogingen gedaan. Reeds in deze eerste ronde deed zich het incident met Montero voor. De koerscommissaris van den weg, Schwartz, had den Spanjaard voor den aanvang er op gewezen, dat op zijn shirt reclame stond, hetgeen vol gens de reglementen bij de wereld kampioenschappen niet is toegestaan. Aangezien er geen ander shirt aanwe zig was, werd de reclame bedekt. Tij dens de eerste ronde bleek evenwel, dat Montero de reclame toch duidelijk zichtbaar droeg. In overleg met zijn medecommissarissen, den Belg Baudot en den Zwitser Fleury, besloot de heer Schwartz Montero uit den koers te ver wijderen. De Spanjaard protesteerde natuurlijk, doch dit protest werd afge wezen. En zoo vonden wij hem vlak bij de finish huilend langs den weg staan: de lange reis van zijn land naar Valkenburg was voor niets geweest. En dan nog een man met merkwaardig goede klimcapaciteiten, welke in een koers als deze van zoo groot belang kunnen worden geacht. Het tempo in deze eerste ronde was vrij snel. Enkele uitlooppogingen werden er wel gedaan, doch in het algemeen mocht men deze niet als ernstig beschouwen. In de tweede ronde werd de Geulemer- berg, de lange afdaling met de verschil lende moeilijke bochten in razendsnel tempo gedaan: op sommige momenten be droeg de snelheid 75 a 80 km. Bij Valken burg hadden zes renners een voorsprong van ongeveer honderd meter genomen, doch de Italianen zorgden er voor, dat het peleton spoedig weer bijkwam. Nu was het Majerus, die uitstekend klom, terwijl Bartali, de groote favoriet voor dezen wed strijd, evenals in de eerste ronde, een der laatsten was. Slechts langzaam kwam er teekening in den strijd. In de vierde en volgende ron den vormde zich een groep van ongeveer tien renners, waarin zich ook onze land genoot Braspenninx bevond, verder Vicini, Meulenberg, Amberg, en Litschi, die een flinken voorsprong nam op de tweede groep, waarin o.m. Bartali zat. Zoo bleek na de vijfde ronde, dat de leidersgroep 25 seconden voorsprong had op het tweede peleton en 48 seconden op een derde groep, aangevoerd door den Deen Petersen. In de zeste ronde werd de kopgroep gevormd door Frechaut, Meulenberg, Vicini, Egli, Amberg, Braspenninx en Litschi en deze groep had achthonderd meter voorsprong op het tweede peleton met Bartali. In tusschen hadden Martin, Schild, Cosson en Neuens zich losgemaakt van Bartali c.s. en slaagden er ten slotte in de leiders te bereiken. In de zevende ronde gaf Umben- hauer den strijd op. Na 70 km. was het overzicht al duidelijker: bij het passeeren van de tribunes aan de finish lag de kop groep van tien man met 34 seconden voor sprong op Schild en drie andere renners in den strijd. Op 45 seconden lag Middel kamp alleen, op 50 seconden het peleton met Bartali, op 1 min. 22 sec. Reed Arents en op 1 min. 25 sec. de beide Denen Jacob- sen en Petersen alsmede de Duitscher Scheller. In de negende ronde trokken de leiders er buitengewoon hard aan. Vicini en Am berg trachtten herhaaldelijk weg te ko men uit de leidersgroep en toen zij boven op den Cauberg waren demarreerden zij en bleken 7 seconden voorsprong te heb ben op een groep van twaalf renners, waarbij ook onze landgenoot Braspenninx zat. De belangstelling voor dezen wegwed strijd was inmiddels zoo groot geworden, dat politie en marechaussée de grootste moeite hadden de orde te bewaren, opdat de wedstrijd een regelmatig verloop zou kunnen behouden. De stand in de tiende ronde luidde, dat aan den kop Marti, Egli, Amberg, Litschi, Neuens, Clemens, Majerus, Frechaut, Cosson, Neuville, Meulen berg, Vissers, Van Nek, Braspen ninx en Vicini lagen. Onder leiding van Bartali kwam de tweede groep op den» Cauberg er bij. Dit waren o.m. Kint, Schuit e, Middelkamp, Mersch en Laurent. Bini, die veel werk voor Bartali had gedaan, moest op den Cauberg lossen en ook Magnani hield het tempo niet bij. De strijd kon nu met 23 renners in de kopgroep op nieuw beginnen. Maar in de elfde ron de werd de strijd nog interessanter. Egli, Neuville en Vicini ontsnapten uit het groote peleton en met een voor sprong van 52 seconden gingen deze renners na de elfde ronde voorbij de officieele tribunes. Een zware onweersbui. Het was ruim half drie, toen een zware onweersbui losbarstte boven de heuvels van Zuid-Limburg. Het publiek zocht zoo goed mogelijk onderkomen, de renners moesten doorgaan, drijfnat, vuil en bemod- derd. De wegen werden glad en buitenge woon moeilijk te berijden. Neuville, Vi cini en Egli vergrootten nog hun voor sprong. Maar in het peleton werd hard ge werkt om de drie vluchtelingen in te ha len. Na de twaalfde ronde hadden deze drie renners een minuut voorsprong op Frechaut, Neuens en Van Nek. Nu bleek ook, dat het peleton weer geheel uiteen gevallen was. De strijd was fel, zoo fel, dat verscheidene renners den strijd moes ten staken. Egli, Vicini en Neuville wisten hun voorsprong in de dertiende ronde te behouden. Egli zag toen zijn kans en ging er alleen tusschenuit. Hij nam honderd me ter op zijn beide concurrenten en ondanks de felle achtervolging van dit tweetal, vergrootte de Zwitser zijn voorsprong. Achter hem joegen even later Neuville, Vicini, Schulte, Braspenninx en Van Nek. De drie Nederlanders zaten dus wel bui tengewoon goed in den koers. Bartali was 2 y2 minuut achter. Men moest bewondering hebben voor het prach tige rijden van Egli, die in zijn eentje niet alleen zijn voorsprong op acht achtervol gers wist te behouden, doch zelfs te ver- grooten. Maar het sprak vanzelf, dat Egli dit niet kon volhouden. Na de vijftiende .ronde lag Egli nog op kop met 1 minuut voorsprong op Van Nek. Na de zestiende ronde, dus na 160 k.m. was de voorsprong van Egli nog slechts zeven seconden. Aan den kop werd de strijd in de zeven tiende en achttiende ronde fel voortgezet. Na 180 km. lagen Neuville en Egli voorop met 20 seconden voorsprong op Van Nek, 35 seconden op Vissers en Amberg, 40 se conden op Schulte, Frechaut, Kint, Neuens en Middelkamp, 1 min. 3 sec. op Mersch, terwijl Bartali in gezelschap van Martien, reeds vier minuten acht sec. achterstand heeft. Het was in de negentiende ronde, dat de eerste Nederlander opgaf. Baspenninx staakte nl. den strijd. Egli, Neuville en Van Nek behielden de leiding, en achter hen kwamen Amberg, Frechaut, Middel kamp, Kint, Vissers en Neuens. Aan het einde van de negentiende ronde hadden de drie leiders een voorsprong van 1 min. 52 sec. Bartali en Martin hadden nu een ach terstand van 5 min. 53 sec., Bizzi was 7 min. 15 sec. Laurent, een der Fransche renners, staakte thans ook den strijd. In de 20ste ronde deed Van Nek goed werk, terwijl Neuville aan den kop slechts zel den trok. Op dat moment lagen er nog veer tien renners in den strijd, wel een be wijs, hoe zwaar dit wereldkampioen schap is, indien men bedenkt, dat er 36 in de morgenuren waren gestart. In de 21ste ronde bleek, dat, Fre chaut moeilijk meer mee kon, ook Schulte vertoonde duidelijke teeke nen van vermoeidheid en ging zigzag den berg op. Van Nek kon het tempo aan den kop niet meer volhouden en na 210 km. lag hij twaalf seconden achter op Egli en Neuville. Middel kamp bezette toen de zesde plaats met ruim drie min. achterstand, Schulte de achtste plaats met 3y2 min. ach terstand. Weer twee Nederlanders uitgeschakeld. Schulte zette de achtervolging op no. 7 Vissers, in. Bijna had onze landge noot den Belg ingehaald, toen hij op den Geulemerberg een lekken band kreeg. Huilend bleef hij aan den kant van den weg staan. De strijd voor hem DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN WIELRENNEN GEËINDIGD De sterkte der landen Nederland eerste Het volgende overzicht kan worden ge geven met betrekking tot de resultaten, v/elke in de wereldkampioenschappen 1938 te Amsterdam en Valkenburg door de ver schillende landen zijn bereikt: Sprintamateurs: 1. Van der Vijver (N e de r 1 an d), 2. Loatti (Italië), 3. D erk sen (Nederland), 4. Ooms (Neder land). Sprint-professionals: 1. v. V1 i e t (Ne derland). 2. Scherens (België), 3. Richter (Duitschland), 4. Gerardin (Frankrijk). Stayers: 1. Metze (Duitschland), 2. Loh- mann (Duitschland), 3. Severgnini (Italië), 4. Wals (Nederland). Wegwedstrijd-amateurs: 1. Knecht (Zwit serland), 2 Wagner (Zwitserland), 3. D e m- raenie (Nederland), 4. Bruneel (België). Wegwedstrijd professionals: 1. Marcel Kint (België), 2. Egli (Zwitserland), 3. Am berg (Zwitserland), 4. Van Nek (Ne derland). Indien men aan den titelhouder vier pun ten geeft, aan No. 2 drie punten, aan No. 3 twee punten, en aan No. 4 1 pnt, dan komt men tot het volgende landenklasse- ment: 1. Nederland 15 punten. 2. Zwitserland 12 punten. 3. Duitschland 9 punten. 4. België 8 punten. 5. Italië 5 pnuten. 6. Frankrijk 1 pnt. was verloren. Middelkamp kon intus schen ook niet meer meekomen, een staakte in deze ronde den strijd, zoo dat nog slechts één Nederlander, nl. Van Nek, in den koers lag. Intusschen had ook Neuens den strijd opgegeven. Op dat moment, 40 km. voor het einde, lagen nog negen renners in den strijd. Het was buitengewoon jammer, dat de politie en de marechaussée op sommige plaatsen de toeschouwers niet van den weg konden houden. De talrijke toeschou wers, die zich op het parcours bevonden, hinderden de renners buitengewoon. In de 24ste ronde kwam Neuville te val len en brak een pedaal. De strijd nam dus nu een sensationeel karakter. Immers na de 24ste ronde, 30 k.m. voor het einde, passeerden Van Nek, Kint, Egli, Amberg, tezamen de tri bunes aan de finish met 58 sec. voor sprong op Neuville en 1 min. 21 sec. voorsprong op Vissers. Aan den kop deden de vier leiders Van Nek, Kint, Egli en Amberg even veel werk. Toch scheen het ons toe, dat Kint en Amberg den meest fris- schen indruk maakten, al hielden Egli en Van Nek uitstekend vol. Op 1 min. 35 sec. kwam na de 25ste ronde Neuville door, op 2 min. 4 sec. Vissers. Op ruim tien minuten lagen nog Bar tali, Mersch en Martien. Bartali gaf op. In deze laatste ronden viel de beslissing. De strijd had tot nu toe een buitengewoon fair karakter gehad. De sterkste renners waren naar voren gekomen, de zwakke ren waren afgevallen, terwijl slechts en kelen door pech werden uitgeschakeld. Bartali zag in deze ronde de onmogelijk heid, zijn achterstand van ruim tien mi nuten nog op te halen. Wij zagen hem dan ook niet meer doorkomen: de winnaar van de ronde van Frankrijk viel, als een der slachtoffers van dit zeer zware circuit, waarin slechts ware wereldkampioenen het tot het einde, de 270 km. vol, hebben kunnen volhouden. Nog slechts acht renners ginnen de laat ste, de 27ste ronde in. Angstvallig be waakten de vier leiders elkaar. Maar zoo als te begrijpen viel moest de beslissing op den Cauberg, den 27sten Cauberg, val len. Marcel Kint, een der uitblinkers in de ronde van Frankrijk van dit jaar, de man, die drie ritten van dezen wegwedstrijd heeft gewonnen, bleek zijn topvorm te hebben bewaard. Hij klom voor de laatste maal op prachtige wijze den Cauberg op, met de beide Zwitsers Egli en Amberg vlak achter zich. Reeds in de 26ste ronde stond het vast, dat Piet van Nek het in de laatste ronde niet zou kunnen bolwerken. Hij moest op den Cauberg lossen, maar kwam op het daarna licht glooiende gedeelte weer bij. De strijd werd in de sprint beslist, waarin Marcel Kint met vele lengten voorsprong als eer ste over de eindstreep ging. Egli werd tweede voor Amberg, terwijl Van Nek op 200 meter volgde. Slechts acht van de 36 deelnemers, die in de morgenuren gestart waren, slaagden er in na bijna acht uren koers de eindstreep te passeeren. Dat Van Nek hierbij behoort, stemt voor de Nederlandsche wielrensport tot groote tevredenheid. De officieele einduitslag luidt: 1. en wereldkampioen Marcel Kint (Bel gië) tijd 7 uren 53 min. 25 sec.; 2. Egli (Zwitserland); 3. Amberg (Zwitserland), allen zelfden tijd; 4. Piet vanNek (Ne derland) op 200 meter: 5. Vissers (België) op 1 min. 18 sec.; 6. Neuville (België) op 2 min. 45 sec.; 7. Martin (Zwitserland) op 12 min. 53 sec.; 8. Mersch (Luxemburg) zelfden tijd. DE EERSTE REVANCHE DER WERELD KAMPIOENSCHAPPEN SPRINT. Van Vliet vierde. De eerste revanche der wereldkampioen schappen der beroepssprinters is te Charle roi gehouden. Er waren eerst 15 matches a deux, vervolgens twee matches a trois, van welke de derden, tweeden en eersten el kaar nog eens verschillenden malen ont moetten. Van Vliet versloeg zoowel Sche rens als Gerardin en Richter op zeer regel matige wijze, maar werd op zijn beurt weer verslagen door Kaers en Cools. Verder kreeg van Vliet nog een boete, omdat hy volgens de wedstrijdleiding zijn kansen niet genoeg verdedigde. Kaers werd ten slotte winnaar van het sprintnummer met 9 pnt. Tweede werd Gerardin, eveneens met 9 pnt, derde Scherens met 10 pnt., Vierde en vijfde van Vliet en Richter met ieder 12 pnt., en ten slotte Cools met 14 punten. a WORDT WALS BESTRAFT? Naar wij vernemen, overweegt men of het mogelijk is den Nederlandschen stayer- kampioen Wals te straffen voor zijn gedrag in de finale van het wereldkampioenschap achter motoren. Alle bedoelingen van de U.C.I. om het stayerskampioenschap op hetzelfde sportieve peil te brengen als b.v. dat der sprinters, zijn voornamelijk ge strand door de houding van Wals. Het kan den Duitschers Lohmann en Metze, ook indien men absoluut den individueel beste getooid wil zien met de regenboogtrui, nog niet zoo kwalijk genomen worden, dat zij elkander steunden, dan dat Wals de rol van knecht van vertegenwoordigers van een andere wielernatie speelde Lohmann en Metze zijn landgenooten van elkander, hun onderlinge verstandhouding kan men begrijpen. De groote moeilijkheid in het bestraffen van de onaangename kwestie is, dat alle betrokken officials het alleen moeten doen met de heilige overtuiging, dat Wals de sportieve wetten met voeten getreden heeft. Doorslaande bewijzen, die iedere onbil lijkheid zouden uitsluiten b.v. in den vorm van een schriftelijke overeenkomst tusschen de heeren acteurs zijn er na tuurlijk niet. In den boezem van de U.C.I. en N.W.U. heerscht echter een stemming, die weinig goeds belooft voor renners, die de wielersport naar beneden willen ha len. AFTREDEN VERWACHT VAN DEN N.W.U.-VOORZITTER. Naar wij vernemen, zijn er redenen waarom de voorzitter van de Nederland sche Wieier Unie, jhr. v. d. Berg van Heemstede, overweegt om binnenkort af te treden als voorzitter van het leidende lichaam der wielersport hier te lande.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13