Japansche afdeeling ver nietigd LUCHTVAART OMGEVING RIJNSTREEK ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 -^TaT'SCLICHEFflBBIEK \{j^^^^'TEL.2257 RQPENBURG 26 CHINEEZEN IN DEN AANVAL. Naar het Chineesche persbureau meldt, zijn de Chineesche troepen er in geslaagd, onder dekking van geschut en luchtmacht, een geheele Japan sche afdeeling, die twee heuvels tus- schen Hwangmei en Soesoeng bezet hield, te vernietigen. Hos jan ten Zuid-Westen van Loen is door de Chineezen ontruimd. Op 30 Aug. hebben de Japanners weer gebruik ge maakt van gifgassen, met het gevolg, dat de manschappen van een Chineesche com pagnie aan den Westelijken oever van de rivier de Pi om het leven gekomen zijn. Aan het front tusschen Kioekiang en Nants- jang zijn 300 Japanners ingesloten, de helft daarvan sneuvelde, terwijl de rest in verwarring vluchtte. De Japansche troepen lijden zware ver liezen. Naar schatting worden dagelijks 1000 tot 3000 gewonden van Kioekiang naar Sjanghai vervoerd. In het Oosten \an Honan zijn uitgebrei de oppervlakten overstroomd door het water van de Gele Rivier, dat zich hierheen een weg gebaand heeft. Bevestigd wordt, dat de kleine en onbe- teekenende stad Tsjingsjan, ten Westen van Hankau, tot een ruine is herschapen door de Japansche luchtaanvallen van 29 Aug. Door het bombardement der 50 vliegtuigen zijn 400 inwoners gedood of gewond. Twee duizend huizen werden vernield. Vele bur gers zijn in de vlammen omgekomen. IERSCHE MISSIE VERWOEST. Z. H. Exc. Mgr. Edward J. Galvin, die aan het hoofd staat van de Iersche mis sies in China heeft oericht ontvangen, dat de missiestatie van St. Columbus te Kings- jan op 60 mijl van Hankau gisteren tij dens een luchtaanval geheel werd ver nield. De daar verblijvende missionaris Father Rimley is echter ongedeerd geble ven. Mgr. Galvin voegt daar aan toe, dat Kings jan van niet het minste strategische belang kan geacht worden. Wfmg OP ELKE ÉÜSIEN BON VOOR GESCHENKEN WATERHOOZEN VOOR DE ENGELSCHE KUST. Voor de kust van Bexhill, Sussex, heeft men gisteren zes waterhoozen uit de zee zien oprijzen. De dichtstbijzijnde bevond zich op nog geen mijl van de kust. De grootste er/an bereikte naar schatting een hoogte van 350 meter. Waterhoozen komen in de noordelijke wateren zelden voor, doch in de tropische zeeën bereiken zij soms een groote hoogte en vormen een bedreiging voor de scheep vaart. Zij gelijken op waterkolommen, doch bestaan in werkelijkheid uit een fijnen ne vel, die door plaatselijke wervelwinden uit de zee wordt opgezweept. De hoogste waterhoos, die ooit voor de Engelsche kust is waargenomen, werd drie jaar geleden nabij Beachy Head gezien. Deze bereikte naar schatting een hoogte van 600 Meter. JAPANSCHE ZEE-OFFICIEREN BIJ ONGELUK GEDOOD. Naar het Ministerie van Marine mede deelt is een Japansch marinevliegtuig, dat van een vlucht naar het front terugkeerde, op 40 K.M. afstand ten Z.W. van Anking tengevolge van motorstoring neergestort. Daarbij zijn vice-admiraal Kato en drie andere hooge zee-officieren gedood. „L. Crt.") waarin hij schreef: „Het Cen traal Boekhoudkundig Bedrijfsbureau heeft een contract aangegaan met het comité, waarbij het Centraal Bureau voor slechts vijf gulden per jaar de boekhouding voert van de leden." Afgezien van het feit, dat het concept op 6 Augustus nog niet in mijn bezit was laat staan bestudeerd was en het ver melden van een contract als eert feit dus misleidend was, wil ik thans wel mededee- len, dat het ontworpen contract verschil lende voor mij totaal onaanvaardbare clau sules bevatte. M.i. mag een studie-commis sie b.v. geen financieele betrekkingen on derhouden met een particuliere instelling. Terwijl de zaken zoo stonden, werd mij medegedeeld, dat het Boekhoudbureau tal rijke propagandisten het land instuurde, die op provisie-basis trachtten de tuinders te bewegen een overeenkomst met het boek houdbureau aan te gaan. Zij gebruiken daarbij ten onrechte de naam van het co mité en mijn persoonlijke naam, terwijl zelfs hie r en daar schijnt te zijn beweerd, dat het bureau een min of meer officieuze instelling zou zijn. Het ligt voor de hand, dat ik onder deze omstandigheden geen en kele verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor het doen en laten van het comité en dat ik met de meeste nadruk moet laten uitkomen, dat tusschen mij .en het boek houdbureau geen enkel verband bestaat. Het comité ontbonden. Ik betreur overigens deze gang van za ken ten zee. te, aangezien ontbetwistbaar door de tot hiertoe gevolgde werkwijze van het comité, belangstelling is gewekt voor d* buitengewoon moeilijke positie, waarin de koude-grondtuinderij verkeert. Overi gens is mij gebleken, dat alle destijds in Amsterdam aangewezen leden met uitzon dering natuurlijk van den heer Duynstee mijn standpunt deelen. De heeren G. Schrama, G. van Rooyen, J Hogenbirk, J. van der Voort en Veltrop, hebben mij gemachtigd mede te deelen, dat ook zij geen verantwoordelijkheid voor den brief aan den Rijksbemiddelaar, noch voor de verdere publicatie en verrichtingen van bovengenoemd boekhoudbureau wenschen te dragen, en dus evenals ik hebben beslo ten uit te treden. Aangezien de heer Duynstee door dit be sluit nog als eenige van de in Amsterdam aangewezen leden overblijft (de andere le den zijn later in goed vertrouwen toege voegd), kan hiermee het comité als opge heven worden beschouwd. Wat denkt u nu verder te doen? Dat is een kwestie apart, waarover we ons nader zullen beraden, aldus besloot v. Dok het onderhoud. NOORDWIJK Jubileumfeesten. De beide Noord- wijken spannen zich in om a.s. Dinsdag de Nationale feestdag ter gelegenheid van het 4 -jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin waardig te vieren. Het programma voor Noord wij k-Binn en u als volgt: 8.15 uur rondgang van 12 tam boers door het dorp, 8.39 uur ontvangt der gemeentevlag door de jeugd voor de jeugd hulde te Amsterdam, 9.30 uur Tobbesteken, 10 uur Spijkerslaan, naar de slaapkamer, naar den trein, 12 uur estafetteloop, 2 uur optocht van versierde voertuigen, 4.30 uur Touwtrekken en des avonds lichtoptocht met voertuigen en groepen tevens zal er een wedstrijd zijn in straat- en gevelver sieringen. Te Noordwijk aan Zee 8.30 uur deelname optocht jeugdhulde, 9 uur koraalmuziek van den toren, 9.30 uur optocht der school kinderen, 10.30 uur volksspelen voor de jongeren op de Noord-Boulevard, 2 uur deelname aan de gezamenlijke optocht, 4 uur wedloop rondom Noordwijk aan Zee plm. 3 K.M., 4.30 uur touwtrekken, 5 uur Behendingheidswedstrijd op de fiets voor bakkers, slagers enz., 7 uur Zang aubade ir» de Hoofdstraat, 8 uur Feestconcert en muzikale rondwandeling. BOSKOOP Geslaagd. Voor het diploma „voor huishoud en lingerie" in de R. K. Huis houdschool te Bergen (N.H.) van de Zrs Urselinen slaagden mej. Alie Bontekoe en Stiena Vermeulen. Verkooping. Op de gehouden verkoo- ping ten overstaan van Notaris Houtzagers, alhier, zijn de perceelen van den heer J. C Vermeulen te Maarsen t.d. het dubbel woonhuis, tuinveld, kweekkassen en de loods, gelegen aan de Zuidkade. gegund aan den heer A. Rijkaart Azn. te Hazerswoude voor de som van 12.351. Speldjesverkoop. De j.l. gehouden speldjes verkoop ten bate van Boskoops Oranje-Comité heeft de som van 87.73 1/2 opgebracht. De feestelijkheden. De feestcommis- missie van Boskoops Oranje-Comité deelt ons nader mede, dat de feestelijkheden, welke zijn uitgesteld (behoudens toestem ming van den burgemeester) zullen plaats vinden op Dinsdag 20 en Woensdag 21 Sep tember a.s. R'INZATERWOUDE Jeugdhulde. Namens de gemeente zal op Dinsdag 6 Sept. aan het défilé te Am sterdam deelnemen de heer A. van der Knijff, wethouder der gemeente. De jeugdvereenigingen zullen uit deze gemeente ook deelnemen aan het défilé metde gemeentevlag te Amsterdam. NIEUWVEEN Voetbal. Nic, Boys I speelt morgen éen vriendschappelijke wedstrijd tegen V.D.O. I. Aanvang half drie. Nic. Boys III speelt vooraf een wedstrijd tegen V.D.O. III. Beiden op het V.D.O.- terrein. De Junioren, welke zich opgegeven heb ben voor de competitie, worden Zondag middag om 3 uur op het terrein verwacht voor het maken van foto's. Denk er aan: allen present. Leden, die hun foto's nog niet hebben ingeleverd, of nog niet hebben, worden dringend verzocht dit zoo spoe dig mogelijk in orde te maken. Ook voor hen is hiervoor Zondagmid dag gelegenheid op het terrein. TER AAR Jonge tuinders paraat. Op initiatief van de besturen van den L.T.B. en Chr. B. T. B. zal dezen winter een tuinbouw- cursus worden geg ven in de koffiekamer van de Centrale veiling. Wij kunnen onze jongeren niet genoeg aansporen dezen cur sus te volgen, wan. niet alleen heeft een dfrgelijke opleiding veel nut voor ons latere icven, maar ook zu.ier de officieele instan ties terdege rekening gaan houden bij het verstrekken van teeltvergunningen, of de o an vrager wel in htf bezit is van een di ploma. Het lesgeld is gering In verband met hiiksbemoeiingen is een vlugge aanmelding 'ij de heeren bestuurs leden van bovengenoemde organisaties zeer gewenscht. Geslaagde tocht. Onder auspiciën van de Ter Aarsche Middenstanders maakte gis teren een gezelschip van honderd perso ren een reisje naar Apeldoorn. Om acht uur vertrokken de 'ouringcars en na een voorspoedige reis arriveerden zij om tien uur te Apeldoorn. Hier werden de deel nemers volop getrac'eerd en in de gelegen heid gesteld de mooie omgeving te bezich tigen. Tegen half vwaalf kwam het gezel schap in een jpge wekte stemming huis waarts; allen war-n voldaaD over deze prettige rit. Zeker zullen de Middenstan ders wel succes hebben met zoo'n actie. ROELOFARFNDSVEEN Jubileumfeesten. Bij de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. onze geëerbiedigde Koningin heeft het bestuur der Oranjevereeniging een proclamatie ge richt aan alle ingezetenen om door een drachtige samenwerking deze bijzondere gedenkdag te vieren. Terwijl op Donderdag 7 September het 50-jarig bestaan van het Roelof ar ends veen- sche muziekcorps „Liefde voor Harmonie" zal worden gevierd, zullen deze twee uit zonderlijke feesten achter elkaar worden georganiseerd. Op den nationalen' feestdag van 6 Sep tember zal in de parochie-kerk „St Pe trus Banden" een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarna „Te Deum". Om half twaalf zal de schooljeugd ip optocht bijeenkomen ten gemeentehuize. Bij deze gelegenheid zal aan een deputa tie, bestaande uit leden van de katholieke en christelijke jongelingen-vereenigingen dezer gemeente, de gemeentelijke vlag wor den overhandigd. Deze vlag zal dien avond meegedragen worden in het défilé te Am sterdam voor H.M. de Koningin, waar alle gemeenten van Nederland op dezelfde wijze vertegenwoordigd zullen zijn. Om 12 uur is er receptie *ten gemeente huize, waar de burgemeester als vertegen woordiger der Koningin de gelukwenschen zal aanvaarden van vereenigingen en orga nisaties, alsmede van particulieren. In den namiddag worden voor de school jeugd diverse spelen georganiseerd. Des avonds om 8 uur zullen alle vereeni gingen in optocht ten gemeentehuize bijeen komen, waar een plechtige raadsvergade ring wordt gehouden. Door verschillende geluids-installaties zal iedereen het verloop hiervan kunnen volgen en de verschillende speeches kunnen beluisteren. Om 9 uur mu ziek op den dansvlonder. Woensdag 7 September: om 9 uur gezon gen H. Mis tot dankzegging bij gelegenheid van het gouden feest van „Liefde voor Harmonie". In de optocht, welke hierna zal worden geformeerd, zullen behalve de ju- bileerende vereeniging ook de muziekcorp sen van N.-Wetering, Langeraar en Hoog- made deelnemen. Daarna zal in de St. Pancratiuszaal om plusminus half twaalf een feestbijeenkomst zijn, waarbij het ge schenk zal worden aangeboden. In den middag zullen sport- en volksspe len aan de toeschouwers vele aantrekke lijkheden bezorgen. Des avonds om 8 uur muzikale wandeling en fakkeloptocht naar het feest-terrein. Estafette dwars door R'veen. Heden avond om 8 uur kunnen de leden der Ge zellen vereeniging en van D.O.S. zich op geven in de Pancratius-zaal voor de Esta fette-loop, die op Woensdag wordt gehou den vanaf de Pancratiuszaal naar het feest terrein, als aanvang der volksfeesten. De ploegen zullen van ongeveer gelijke sterkte worden samengesteld. WOERDEN GEMEENTERAAD. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente, De burgemeester was door lichte ongesteldheid verhinderd deze vergadering Oflicieële Crisispubllcatles DENATURATIE VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat met ingang van 4 Sep tember 1938 de mogelijkheid tot denaturatie van veldboonen van den oogst 1938 met recht op vergoeding is opengesteld. Deza vergoeding zal achteraf worden bepaald op basis van den richtprijs, welke zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, bepaald Is op 9.25 per 100 kg. Veldboonen, welke worde i gedenatu reerd door telers, moeten gezond en boe- renschoon zijn; veldboonen, die door lian- delaren ter denaturatie worden aangebo den, moeten tenminste voldoen aan door de Centrale voor de verschillende rassen van oogst 1938 vast te stellen standaardmon sters. Zoolang deze veldmonsters nog niet zijn vastgesteld, dienen de handelaren niet zijn vastgesteld dienen de handelaren er rekening mede te houden, dat geen ver- goeamg zal worden uitgekeerd, indien de ter denaturatie aangeboden partij vuil of een abnormaal hoog percentage afwijkende boon en (piksel) bevat. In gevallen dat de handelaar twijfelt, kan hij, bij wijze van overgangsmaatregel, al vorens tot denaturatie over te gaan, een monster ter beoordeeling aan de Centrale inzenden. De aanvrage tot denaturatie dient op dezelfde wijze te geschieden als het vorige jaar. Hoeveelheden kleiner dan 200 Kg. zullen niet worden gedenatureerd. De berekening van eventueele kosten van toezicht zal op dezelfde wijze plaats vinden als het vorige jaar. 's Gravenhage, 2 September 1938. 757 te presideeren. In zijn plaats zetelde wet houder Sonnevelt, die in zijn openings woord den wensch uitsprak, dat de voorz. weer spoedig hersteld mocht zijn. Dan sprak de heer Sonnevelt zeer waardeerende woorden in verband met het zilveren regee- ringsjubileum van de Koningin en deelde, onder applaus mede, dat een telegram van gelukwensch aan H. M. zal worden gezon den, waarvan de inhoud wordt voorgelezen. De voorz. sprak eenige hartelijke woorden naar aanleiding van het heengaan van den heer v. Doorn als raadslid, die 11 jaar lang met hart en ziel de belangen van de ge meente in de Raadzaal verdedigde. Een aangename taak rustte ook nog op spr. den heer Cnosse geluk te wenschen met zijn pas ontvangen Koninklijke onderscheiding. De heer Zon, die wegens verhindering afwezig was, had een schriftelijk voorstel ingediend, waarin hij een aparte regeling der electriciteitstarieven voor winkels en kleinbedrijven voorstelde. Dit stuk zal naar de commissie worden verzonden. Verschil lende ingekomen stukken gaan dan zonder verdere bespreking onder de hamer door. Een ingekomen stuk, waarin gevraagd werd adhaesie te betuigen aan een verzoek tot de regeering tot verlaging der leerlin- genschaal werd door B. en W. ontraden aan te nemen. De heer Snel begreep dat niet. Na eenige discussie werd besloten het bewuste adres niet te steunen, ofschoon de geheele Raad ervan overtuigd was, dat deze leerlingenschaal verbetering behoefde. De geloofsbrieven van den heer v. d. Heyden, die zijn benoeming als raadslid aanneemt, worden hierna onderzocht en in orde bevonden. Precies een uur na de opening wordt be gonnen met de bespreking van punt 2 (schoolgeldverordening). Op het ontwerp dient de heer Lunenburg nog een wijziging in, die een bevoordeeling van de groote ge zinnen behelst, en hetwelk door den heer Snel eveneens vurig verdedigd wordt. De heer Cnosse verklaart zich wel voor het groote gezin, maar ziet een dubbele be voordeeling in deze wijziging. De heer Cnosse kan dan ook niet de idee van den heer Snel betreffende het groote gezin ge heel volgen. Hierna wordt besloten met 11 tegen 1 stem dit ontwerp te aanvaarden, op voorwaarde, dat bij de begrooting eenige herzieningen alsdan onder de loupe te nemen. Een verzoek der hotel- en caféhouders tot restitutie vermakelijkheidsbelastingen gedurende de jubileumfeesten tot 50 pet. wordt met 9 tegen 2 st. goedgekeurd. Een voorstel tot verhuring van de nieu we doodgraverswoning voor 3 per week wordt goedgekeurd. Met 8 tegen 3 st. wordt hierna ook een wijziging loonverorderting, daarna de vast stelling spaarregeling aangenomen. De wijziging van het Ambtenarenregle ment lokte weer besprekingen uit, maar werd tenslotte goedgekeurd, alsmede de voorloopige vaststelling der bedrijfsreke- ningen. Punt 9 werd aangehouden. De aanvrage om gordijnen enz. voor de Christelijke school, alsmede de in gebruik geving schoollokaal Openbare School voor Chr. U.L.O. worden na eenige discussie toegestaan. De andere punten der agenda behoeven weinig bespreking. Bij de rondvraag vraagt de heer Snel, wat de houding van de gemeente zal z(jn t.o.v. de gemeentewerklieden op 6 Sept. De voorzitter antwoordt, dat deze zaak geregeld is. Tenslotte volgt sluiting te 10 u. Ivorol - Oranje - Blanje - Bleu zijn de kleuren van de verpakking. Haal dit echt Nederlandsche kind Uw huis binnen en het zal 's morgens en 's avonds op koninklyke wijze Uw mond en tanden verzorgen. Buifenlandsche berichten DE GEVOLGEN VAN DEN TYPHOON IN JAPAN. Officieel wordt medegedeeld, dat tenge volge van den typhoon, welke Tokio en Noordwest-Japan heeft geteisterd, 99 per sonen om het leven zijn gekomen; 69 men- schen worden vermist, 77. zijn gewond. Circa 140.000 huizen zyn overstroomd en 6300 zoodanig verwoest, dat zij onbewoon baar zijn. Er zijn 163 bruggen vernield, 71 schepen zijn gestrand. GEVECHTEN TUSSCHEN INDIëRS EN BIRMANEN. Gisteravond is het in verschillende dee len van Rangoon tot botsingen gekomen tusschen Indiërs en Birmanen. Twee personen werden gedood en zes tien gewond. Een der ernstig gewonden is intusschen overleden. Direct na het bekend worden van de on geregeldheden rukten militairen uit. Dit incident heeft zich voorgedaan na een tijd van rust, welke gevolgd was op gods diensttwisten tusschen Boedhisten en Mo hammedanen. In de stad heerscht een pa niekstemming. Alle winkels in de onrustige buurt zijn gesloten. Vanochtend vonden hier en daar in de stad nog steeds aanvallen plaats, waarbij zes Mohammedanen en een Birmaan wer den gewond. In totaal zijn thans sinds gis teravond vier personen gedood en 23 ge wond. EEN GEHEEL DORP IN POLEN AFGEBRAND. Te Blotowce in Oost-Polen is een brand uitgebroken, die bijna het geheele dorp verwoest heeft. Achttien woonhuizen en 40 schuren met de geheele levende inven taris en den juist binnengebrachten oogst werden een prooi der vlammen. DE KWESTIE DER OMGEKOMEN GEVANGENEN. Tal van personen in staat van beschuldiging. De rechter van onderzoek in de zaak der vier op 24 Augustus in de gevangenis te Philadelphia dood in hun cellen aange troffen gedetineerden heeft Williams Mills, den directeur, Frank C. Raven, den onder directeur, negen bewakers en twee dokters schuldig verklaard aan misdadige nalatig heid. Zij zullen worden vervolgd wegens moord en manslag. Comité voor Koude- grond tuinderij opgeheven Onlangs is de heer W. van Dok, wethou der van Beverwijk, afgetreden als voor zitter van het Nationale Comité tot behar tiging van de belangen van de koude- gionds-tuinders. Het ligt voor de hand, dat het aftreden van Van Dok niet ge schiedde uit de overweging, dat de voor uitzichten van de koudegronds-tuinders zoo ver zijn verbeterd dat het comité zijn taak als geëindigd kon beschouwen, want de toestand in den tuinbouw is minder roos kleurig dan ooit. We vroeger daarom aan Van Dok ons aldus schijft het „Volks blad" te willen mededeelen, waarom hij het voorzitterschap neergelegd heeft. Hoofdzakelijk, zoo antwoordde Van Dok ons, omdat het comité, dat aanvanke lijk als studiecommissie bedoeld was, zich tegen mijn met nadruk kenbaar gemaakt inzicht in, is gaan bemoeien met zaken, die ver lagen buiten zijn opzet en bevoegd heid. Maar hoe was het dan mogelijk, dat het comité deze weg kon inslaan, terwijl de voorzitter het er niet mee eens was? Ja, dat is een eenigszins pijnlijke aan gelegenheid. De oorzaak lag in het optre den van den secretaris, den heer A P. B. J. Duynstee, die zonder mijn voorkennis of goedkeuring stukken ter publicatie door gaf, die de meening'van het comité zouden bevatten, doch in werkelijkheid slechts denkbeelden van den heer Duynstee be helsden. Dit was onder anderen in het ge val met een adres aan den rijksbemidde laar, mr. S. de Vries, in een zoo belang rijke aangelegenheid als het loonconflict aan den Langëdijk, welke zaak uiteraard niet tot het werkgebied van het comité behoort. Verontrustende plannen. Nu is dit geen op zichzelf staand geval. Er waren onlangs ook andere dingen voor gevallen, die mij verontrustten. Zooals be kend werkte het comité samen met een door het comité-lid, accountant C. de Ja ger, beheerd boekhoudbureau. Dit bureau verschafte indertijd zeer waardevolle ge gevens over den toestand van de koude- grond-tuinders. De heer De Jager kwam eenige weken geleden met het voorstel om in samenwerking met een tweeden ac countant, den heer Verhulst uit Leiden, een centraal boekhoudbureau voor den tuinbouw te stichten, dat in sommige op zichten een belangengemeenschap met het comité zou aangaan. Op de laatst gehouden vergadering van het comité, op 22 Juli j.l. werd de heeren in overweging gegeven hun plannen te dezer zake nauwkeurig op papier te zet ten. Als gevolg daarvan ontving ik op 12 Augustus een concept-overeenkomst ter be studeering. Maar inmiddels had de heer De Jager een op 6 Augustus gedateerd ingezon den stuk aan de „Leidsche Courant" ge stuurd (dat niet werd opgenomen. Red.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7