Dagboek- krabbels P A R IJ S DE SPAANSCHE BURGEROORLOG BUITENLAND SPROOKJESTOCHT ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 uit III ZONDAG, 21 Augustus. Varvdaag had ik het genoegen, eens wat intiemer met een Katholieke Fransche fa milie kennis te maxen. Zij wonen in Ver sailles: ik was er al eens eerder geweest, cm den zoon van eer goeden vriend, die €T eenigen tijd verblijft om Fransch te ieeren, te bezoeken. Natuurlijk maakte ik ioen ook kennis met de familie: ik werd terstond uitgenoodigd eens 'n Zondag te komen dejeuneeren. (Ja, dejeuneeren: het middagmaal heel in Parijs déjeuner, het avondmaal diner; s morgens vroeg neemt men een „petit dé;ouner"). Dezer dagen kreeg ik nog eens extrr 'n brief van Ma dame, om me aan die uitnoodiging te her inneren: ik zou dan tevens haar man, die de eerste maal af .vezig was, kunnen ont moeten. „Mon mari" schreef ze met echt Fransche gastvrijheid „me charge de vous aire que notre maison est la vötre et que vous serez toujours le trés bien venu". Vanmorgen ben ik dan naar Versailles gegaan; op twee minuten afstand van ons kloostertje ligt het station ClichyLeval- iois. Ik ging maar >p goed geluk af: er gaan treinen in overvloed Inderdaad hoefde ik maar drie minuten te wachten. Het was een prachtige dag en het is een heel bij zondere tocht, omdat men buiten-om langs Parijs rijdt. Men stap* eerst over in Becon- Bruijères, later in St. Cloud. Parijs duikt ap uit een kraag van groen, het is het ge weldige Bois de Boixlogne, een der groote stadsparken, dat niei langs de Seine de stad begrenst. Boven de grauwe huizen zee maakt de Eiffel toren z'n resoluut ge- caar, men krijgt van hieruit ook een goed idee, hoe grootsco de Are de Triomphe eigelijk wel is: hij rijst een heel eind boven ae daken uit. Op ier achtergrond ligt het omhoogloopende Quartier de Montmartre met ais bekroning de Basiliek. In Versailles ga ik eerst nog 'ns even wat ronddwalen op het voorplein van het wijdsche paleis, rond het ruiterstandbeeld van den Zonnekoning. Ruimte, ruimte, is hier het parool geweest, ik geloof dat er op dit voorplein wel plaats is voor vijf honderd duizend menschen; als men terug blikt naar de stad ziet men de drie groote Avenues, van St. Cloud, van Parijs en van t.ceaux naar den horizon schieten. Dit is inderdaad voor een koning gemaakt, naar menschelijke opvatting wellicht de meest koninklijke koning, dien Europa ooit ge kend heeft. Vandaar ga ik aaar den Kathedraal van Versailles om mijn brevier af te bidden; wat later zoek ik door enkele stille ach terstraten mijn weg naar het bevriende Luis. Dit is de vierde maal, dat ik in Frankrijk ben: ik was er ooit voor vier weken, ook als 'n voor 'n uag of tien en ben er nu al ruim 'n maand: en dit is de eerste maal, cat ik met eigenlijk familie-leven in aan raking kom. Zoo moeilijk is het, in Frank rijk met de familie contact te krijgen. „De Franschen", aldus mijn gastvrouw, „slui ten hun huizen goed af, men komt er niet gemakkelijk binnen'Men zal ze in veel gevallen geen ongelijk kunnen geven! Maar heeft men eenmaal het vertrouwen van een familie gewonnen, dat staat de fransche gastvrij he'd op zeer hoog peil. Men wordt inderd tad als een lid van de familie beschouwd. Het is een leerzame dag geweest. Mijn gastheer is een goede vijftiger, niet groot, niet bijzonder gezet, een sterke, sportieve figuur. Een vol, op^n gezicht, resoluut, met iets van die verrukkelijke bravour, die voor de Franschen zoo kenmerkend is. Het is een zeer ontwikkeld man, die kan mee praten over alles wat hoogere geestesbe schaving betreft, 'n Liefhebber van mu ziek, met 'n bijzonder zwak voor Beet hoven, 'n kenner van de Fransche litera tuur, ook de moderne, maar bovenal een bon chrétien" We hebben heel wat on derwerpen aangeraakt, o.a. ook de politiek. Hij bleek een overtuigd aanhanger van de parti populaire francais" van Jules Doriot. Van het huidige regiem moest hij niet veel weten. Hij noemt het 'n kliek, die onder z n vriendjes de baantjes verdeelt. Hij ver telde me o.a. dat Leon Blum zich eens heeft laten ontvallen- „Een ding heb ik al vast bereikt: ik heb de middenstand kapot gemaakt!" Blum is vooral het zwarte schaap: „het is 'n schande voor Frankrijk, zegt hij, dat die man hier eerste minister geweest is". Ik vertel die dingen zonder commentaar; voor n buitenstaander is het tenslotte zeer moedijk, zich 'n eigen oor deel te vormen. Ik het b.v. ook 'n Katholiek ontmoet, die over cte sociale maatregelen van Blum zeer te spreken was en het alleen maar jammer vond, dat ze door een figuur als Blum genomen moesten wor den. Vooral het Doek over het huwelijk, dat Blum dertig jaar geleden geschreven heeft, maar in 193* opnieuw heeft uitge geven, heeft de menschen zeer tegen hem ingenomen. Zelfs heb ik iemand hooren beweren, dat Blum, juist door dat boek, ook bij veel arbeiders z'n aanzien verloren Leeft, wat tenslotte aldus m'n zegsman, zijn de meeste Fransche arbeiders toch nette menschen. We hebben ook nog 'n oogenblik over literatuur gesproken. Mijn gastheer bleek over boeken een zeer beslist en helder oor deel te hebben Het „vi de Jésus" van Mauriac was hem niet bevallen: „als het over Christus gaat, zei hij, vraag ik iets anders dan 'n roman". Toevallig noemde ik den naam van Tean Cocteau, die inder tijd, 'n jaar of tien terug, in Holland veel genoemd werd. „Zwijg over Jean Cocteau, zei hij, ik ken hem persoonlijk. Het is een man z.g. „zonder leeftijd". Hij is gepoederd over zijn geheele gezicht heen, doet zich ge weldig druk voor: iemand, die zich interes sant wil maken. En voor de rest „pourri" (rot)." Ik heb tot nog toe alleen over m'n gast heer gesproken, ik moet echter ook iets over de andere huisgenooten vertellen. De gastvrouw, van denzelfden leeftijd als Laar man, is een zeer eenvoudige, bemin nelijke verschijning altijd gedistingeerd zonder ooit gemaakt te zijn. Zij is een Nor- mandische. Evenair haar man is ze zeer ontwikkeld: zij zelf geeft aan de vreemde kinderen, die ze hier hebben, Fransche les. Vroeger waren ze schijnbaar zeer goed ge fortuneerd, men ziet dat aan de prachtige kunstschatten, die ze nu nog bezitten: een echter Ruijsdael, een echte Pieter Breugel, een echte Velasquez- een ivoren madonna uit de 14e eeuw, om alleen het allervoor naamste te noemen. Maar met den oorlog hebben ze zeer veel kapitaal verloren; om zich staande te houden, nemen ze buiten- landsche kinderen (vooral Engelsche) in huis, om Fransch te leeren. Merkwaardig is de indruk, die ze daardoor van Engeland gekregen hebben: zij meenen, dat de zede lijke toestanden in Engeland op zeer laag peil staan: de meeste Engelsche meisjes, die ze gehad hebben hadden op zedelijk gebied ontstellende opvattingen. Ze ver telde me b.v. dat ze een meisje van 16 jaar gehad hebben, dat haar over voorbehoed middelen sprak, waar ze nooit van gehoord nad! Van de 60 Engelsche meisjes, die ze daar gehad hebben, waren er maar 'n vijf tien, die werkelijk, goede, zuivere opvat tingen over het leven hadden. Een van haar, 'n zeer hoogstaand meisje, dat op het ^ogenblik nog daar is, vertelde, dat haar ouders haar van ie Universiteit hadden weggenomen om de ergerlijke toestanden die er heerschten ;n de waanzinnige opvat- .ingen, die er gepr >pageerd werden. Naast mijnheer er. mevrouw zelf woont ei nog 'n ongehuwd»- dochter in huis, die aan de kinderen les geeft in Fransche lite ratuur en geschied-nis. Er was ook 'n ge trouwde zoon over met twee van z'n jon gens; het is werkelijk verrassend hoe deze menschen zich allen tot de jongsten toe, voor kunst interesseeren. Ze zeggen me, dat dit typisch Fransch is en dat het hun vaak zoo tegenval* als ze bij de Engel- oche meisjes geen o langstelling voor die dingen kunnen we -eken. Tot vijf uur 's middags ben ik gebleven: ze hadden me zoo graag nog voor het diner gehouden. Als ik weg ga, moet ik beloven, dat ik voor m'n vertrek naar Holland nog eens terug zal komen. DINSDAG, 23 Augustus. Gisteren heeft Lier in de regeering 'n kleine verandering plaats gehad. Twee ministers hebben cedankt, ze zijn terstond door twee nieuwe vervangen. Het geval is aldus aangekomen: Zondagavond heeft Daladier voor de radio een rede gehouden, over den toestand in Frankrijk en gezegd, dat het in het belang van het land noodig zal zijn, om een regeling te treffen voor de 40-urige werkweek, die indertijd onder Blum is ingevoerd. Het gaat erom, de franc te redden (overal aoorde men geruchten van een nieuwe devaluatie) en vooral ook de nationale verdediging beter op peil te brengen. Ramadier, de minister van ar beid, en Frassard. minister van publieke werken, zijn daart^ger in verzet gekomen en hebben hun ontslag ingediend, klaar blijkelijk met de noop, Daladier daardoor in moeilijkheden te brengen. Maar de eer ste minister heeft sten zien wie hij is. Gistermorgen om elf uur heeft hij het ont slag aanvaard: drie uur later had hij de opvolgers voor de afgetreden ministers al gevonden: een telefoontje was voldoende om hun toezegging te ontvangen. Het aar digste is, dat hij ze gekozen heeft uit de zelfde partij, waartoe ook de twee voor gangers behoorden, de U.S.R. (Union so- cialiste et républiiaine). Men kon van te voren voorzien, dat er oppositie zou komen: die is dan ook niet uitgebleven. De communisten en de socialisten en ook de C G.T. (Confederation Generale du Travail) hebben zich opgeworpen als de verdedigers van "de handhaving der sociale wetten. Maar nagenoeg alle andere partijen hebben zich achter Daladier geschaard. Het is zeer in teressant, de verschillende kranten te lezen. Ze komen er allen op neer, dat deze maatregel noodig was, wilde Frankrijk niet ten gronde gaan Daarbij heeft Daladier niet verklaard, dat hij ie wet der 40 uren wil opheffen: hij wil alleen een regeling tref fen, die het mogei'.jk maakt, dat er in de fabrieken, waar het werk het vraagt, ook langer gewerkt kan worden. Dat dit hoog r.oodig is moge blijken uit enkele feiten, die men in de pers naar voren brengt. Een groote zijde-fabriek in Lyon kreeg een be stelling uit Amerika van 15 milloen francs, die echter op een bepaalde datum moest worden afgeleverd. Omdat men met de be perkte werktijd geen gelegenheid zag, de bestelling op de vereisebte datum te leve ren, vroeg men aan den inspecteur van arbeid om vergunning tot verlenging van werktijd. Deze meende'ze niet te kunnen geven. Het gevolg was, dat de order aan een Milaneesche iirma werd opgedragen. In Calais werden Engelsche en Amerikaan- sche orders voor "rule geplaatst. Ook hier werd aan de arbeidsinspectie om verlen ging van werktijd gevraagd. Ook hier werd ze geweigerd en de orders gingen naar Crefeld in Duitschland. Een zeer teekenend staaltje vertelde me ook een arbeider, die fcan een groote autcfabriek verbonden is. Wie daar een auto bestelt, moet vijf, zes maanden wachten, eer hij bediend wordt: men is op het oogenblik 18000 wagens ten achter en het wordi steeds erger! Aanvankelijk lieden de protesten tegen de aangekondigde maatregelen zich beden kelijk aanzien: het schijnt echter op een sisser uit te loopen vooral het feit, dat Frankrijk" het vraagt, doet velen tot be zinning komen. „La France au travail" is de leuze, die Daladier in zijn rede heeft ingezet. Toen ik vanmorgen in ie buurt der groote hal- ien liep, was daar een man bezig, leege groenten-kisten op t< stapelen. Een jonge tje van 'n jaar of tien was hem met ver woeden ijver aan t helpen. En een oude heer, die passeerde, constateerde met ken nelijke voldoening: „Voila, la France au travail!" DONDERDAG, 25 Augustus. Hier in de straat woont een Vlaming, die in 1914 naar Parijs gekomen is en hier is blijven hangen. Het is een brave kerel (ik zie hem bijna iederer morgen aan de Com muniebank en 's Zondagsmorgens dient hy me de Mis); hij heeft me uitgenoodigd, tijdens z'n vacantiedagen eens samen naar Notre-Dame de Lo^gpont te gaan. Ik heb -.at heel graag aangenomen en vanmiddag 2yn we samen op stap gegaan. Het was prachtig weer, zomersch, zonder al te heet te zjjn. We hebben eerst de metro genomen naar Denfert-Rocnereau. Daar vindt men bussen van Citroën, die het verkeer met de zuidelijke omtrek var. Parijs onderhouden. We nemen 'n bus, dif naar Arpajon voert. Eerst rijden we de Zuidelijke Banlieu door, Montrouge, Arcucil. Na 'n kwartier zijn we geheel buiten de stad en rijden we iangs het golvende land, waar hier en uaar nog koren aan schoven staat. Het is .-eerlijk, dit Fransche landschap met z'n breede welving, die op verrassende wijze door bosch en struikgewas doorbroken wordt. Hier en daar liggen geheel nieuwe dorpen tegen de hading, witte zomerhuis je^ met roode daken toevluchtsoorden van de Parijzenaars. We stappen uit in Mont- Ihéry, een dorpje met een oude geschie denis. Veel is er niet van over. De kerk is wel grootendeels var de vorige eeuw en bezit geen enkel iing van waarde. Boven op het hoogste punt van het dorp staat een oude toren, iaatste rest van een be roemd kasteel. We zijn er bovenop ge klommen: men heeft een prachtig uitzicht over den verren omtrek van dit golvende and. Bosschen, groene valleien, roode dorpjes. Dichtbij ligt het klooster der As- sumpionisten van Longpont, iets verder de Basiliek. We dalen af, brengen een kort bezoek aan het klooster (waar ik tever geefs naar een oud'1 studiegenoot vroeg) en bereiken ten slotte de oude Lieve Vrouwe-kerk, met een gevel uit de 12e en de 13e eeuw. Weer zoo'n oud stukje Fran sche gothiek. Eer, merkwaardige, 12de eeuwsche klokkentoren, massief, maar laag, met hooge, open ga m-gaten. En een rijk versierd portaal He: heeft veel geleden, de beelden aan de flanken zijn grootendeels geschonden. En toch blijft het 'n weelde om te zien, dit grijze, eerbiedwaardige por taal, met de statige madonna aan de pijlen tusschen de twee leuren. Het oude beeld van Notre Dame de uongpont (volgens le legende nog afkom stig uit den Druiïdcn-tijd) is tijdens de Fransche revolutie verbrand: achter het hoogaltaar troont thans een nieuw beeld. In de sacristie wordt nog 'n ander Maria beeld bewaard, de „Zwarte Lieve Vrouw" uit perenhout vervaardigd, dat bijna zwart geworden is. Men gebruikt het, om er de pelgrims mee te zegenen. Een der vrien delijke „chapelains" van de kapel, een Pre monstratenzer van Menday, was zoo goed ons het beeldje te toonen; hij heeft ook ten geweldige kast geopend, waarin de re- liekenschat van Longpont bewaard wordt. Het is de grootste van Frankrijk, op een na (die van St. Germin in Toulouse). Ik meen dat er 'n driehonderd verschillende relieken bewaard worden, allen in groote schrijnen ondergebracht Groote schrijnen, kostbaar kan men ze niet noemen, de meeste zijn afkomstig uit de vorige eeuw, slechts enkele dateeren uit de 18de eeuw, maar er is eigenlijk geen enkel werkelijk kunstwerk bij. Toch ben ik blij, dat we deze reis gemaakt hebben: ik heb weer 'u oude, Fransche kerk gezien en ben bui ten geweest: op de velden en in een dorp, Vvaar de menschen je vriendelijk goeden dag zeggen. We wandelen van Longpont naar het stationnetje van St. Michel-sui- orge. Om tien over half zeven zijn we aan het Gare d'Orsay na een rit langs een prachtig land, met rustieke dorpjes (Vil- '.emoison, Sairyng, Javisy), en de blinken de Seine, maar die eindigt in een berookte fabriekswijk en een donkere onderaard- sche gang. Want de perrons van Gare d'Orsay liggen, evenals de Metro, onder den grond. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. RUST AAN DE FRONTEN IN SPANJE. Aan alle fronten, zoowel aan dat aan den Ebromond, waar de rechtschen het initia tief hadden hernomen, als aan het front van Estremadura, waar de regeeringstroepen het verloren terrein poogden te herwinnen, heerscht rust. De infanterie rust na de he vige gevechten uit. Ook ten Zuiden van Zujar aan het front van Estremadura is het thans weer kalm. In beide kampen bereidt men zich op nieuwe gevechten voor. De luchtmacht verricht boven verscheidene sectoren ver kenningsvluchten en bombardementen. GAAT HEMMINGS NAAR SPANJE? Bij zijn onderhoud met Maisky, Grandi en de Duitsche en Portugeesche zaakgelas tigden heeft Plymouth de mogelijkheid van een reis van Hemmings naar Burgos en Barcelona naar voren gebracht. De secre taris der commissie zou dan met het be wind van Franco de mogelijkheid van een gewijzigde houding ten aanzien van het Britsche plan kunnen bespreken en te Barcelona zekere onderdeelen van het plan kunnen behandelen. BELGIË DE BUITENLANDSCHE POLITIEK DOOR DE REGEERING GOEDGEKEURD. De begrooting in evenwicht. Na een uiteenzetting van minster-presi dent Spaak over den internationalen toe stand, hebben de leden der regeering una niem de buitenlandsche onafhankelijkheids- politiek, welke België onder de huidige om standigheden moet voeren, goedgekeurd. Vervolgens heeft de ministerraad de be sprekingen over de gewone begrooting wel ke sluitend is op een bedrag van 11 mil liard, voortgezet. DUITSCHLAND VERNIETIGING VAN HET KATHOLIEK ONDERWIJS IN OOSTENRIJK. In Salzburg is reeds een vierde nationaal- socialistische kostschool opgericht daar de Katholieke Internaten niet konden voldoen aan den eisch die gesteld werd om onder wijs te geven in Nationaal-Socialistischen geest. In de provincie Salzburg zijn onlangs in acht dorpen de katholieke scholen, die door vrouwelijke religieusen bestuurd werden, opgeheven en in algemeene openbaar na- tional-socialistische lagere scholen omge zet. FRANKRIJK FRANSCHE MINISTERRAAD BIJEEN. Voornamelijk gewijd aan het bestudeeren der buitenlandsche aangelegenheden. Onder voorzitterschap van president Le brun zijn gisterochtend de ministers bij eengekomen. De vergadering was vooral ge wijd aan het bestudeeren van de buiten landsche aangelegenheden Minister-presi dent Daladier zette den algemeenen toe stand uiteen en na hem bracht minister Bonnet verslag uit van de huidige diplo- matieek besprekingen. De minister van arbeid, de Monzie, deel de mede, dat een overeenkomst tot stand was gekomen tusschen de mijncommissie en de mijnwerkers. De minister van financiën, Marchandeau, heeft geen uiteenzetting gegeven, aange zien de begrooting voor oorlog en lucht vaart eerst na 15 September gereed zal zijn. Ook zijn de vertegenwoordigers van Frankrijk in de komende vergadering van den Volkenbond benoemd. Er is geen datum vastgesteld voor een nieuwe bijeenkomst, aangezien de presi dent der republiek gistermiddag om vier uur naar Rambouillet is vertrokken. BETOOGING TEGEN DE AANTASTING VAN DE VEERTIGURENWEEK. Het verbond van vakvereenigingen in het district Parijs heeft gisteravond in het sportpaleis een betooging gehouden, waar aan bijna 1300 personen hebben deelgeno men. Alle sprekers maakten zich tot tolk der protesten in de arbeidskringen over het decreet inzake een verzachting van de wet op de veertigurenweek, doch zij deden al len tevens uitkomen, dat bij den dreigenden internationalen toestand de arbeidersklasse al zijn koelbloedigheid en'kalmte moet be waren. De betooging werd besloten met een mo tie van vertrouwen in de C.G.T. STAKINGEN IN HET NOORDEN. De secretaris van de departmental or ganisatie van textielarbeiders heeft mede gedeeld, dat de arbeiders heden of Maan dag in staking zullen gaan. Vandaag heb ben 2500 arbeiders in één fabriek het werk neergelegd. De staking in de jute-industrie is algemeen: het aantal stakers bedraagt 14.000. De fabrieken zijn bezet, doch tot incidenten is het niet gekomen. De textiel staking berust op een loongeschil. DUITSCHE DESERTEURS OVER DE GRENS. Fransche douanebeambten hebben bij Forbach twee Duitsche deserteurs aange houden, die op Duitsch gebied bij hun de sertie gegrepen waren en zich na een kort gevecht weer bevrijd hadden. Een der de serteurs was in volledige militaire uitrus ting. POLEN PROTESTEN TEGEN DE AANGEKONDIGDE VERGADERING DER DUITSCHE NAZI'S. Verscheidene duizenden Poolsche bur gers hebben gisteravond in de straten van Bielsko, bij Katowits betoogd om te protesteeren tegen een door de Jungdeut- sche Partei, een Duitsche organisatie van nationaal-socialistische strekking, tegen Zondag a.s. aangekondigde meeting. Groepen Poolsche studenten hebben in den namiddag vlugschriften verspreid, waarin de bevolking werd uitgenoodigd te fcetoogen. In deze vlugschriften werd met name ge zegd: „Polen is geen Tsjecho-Slowakije". op HEDEN, Maandag 5 en Dinsdag 6 September, Schitterende avondtour naar Den Haag en Rotterdam. Feeërieke verlichting, imposante tafreelen, o.a. 1 K.M. langs de rivier de Maas en de omgetooverde Schiedamsche Dijk. Copie Piet Hein- vloot, Zilveren vloot en K.L.M. route. Prijs per persoon f. 1.50 Vertrek 7.30 n.m. vanaf Beestenmarkt Plaatsbespreken gratis ELTAX 666, Stationsweg 47a Van acht tot tien uur trok een menigte door de straten, welke vaderlandsche lie deren zong en kreten liet hooren, welke vijandig waren tegen het Derde Rijk en het nationaal-socialistische regiem. Tijdens de betooging werden de ruiten ingegooid van de woningen van senator Wiesner, den leider der Jungdeutsche Par tei, en van den vice-burgemeester van Bielsko. Op het groote plein werden tal van Duitsche bQeken en bladen ver- bi and. Op verscheidene plaatsenontstonden vechtpartijen tusschen Polen en leden der Duitsche minderheid. Een tiental personen werd gewond. De politie trad op, doch er wordt niet gemeld of er arrestaties werden verricht. DE DUITSCHERS IN POLEN. De senator Wiesner, leider der jong-Duit- sche partij, heeft den Poolschen minister president een nota overhandigd, waarin ge protesteerd wordt tegen het ontnemen van de verkoopsvergunning voor tabak, alco hol en lucifers aan vijfhonderd Duitschers in de laatste maanden. Gevraagd wordt, dat de regeering de schade, hieruit voort vloeiende, zal vergoeden. ITALIË DE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN. Besluiten van den Italiaanschen ministerraad. De Italiaansche ministerraad heeft een decreet aangenomen, waarbij wordt verbo den, dat Joden* les geven aan scholen, wel ke op eenigerlei wijze onder controle van den staat vallen. Ook mogen deze scholen geen Joodsche leerlingen hebben. De telling der Joden in Italië is bijna ge ëindigd. Tot nu toe zijn 84.000 Joden ge- ia entificeerd en men schat het totale aan tal op ruim 85.000. Naar schatting zijn se dert 1919 20.000 Joden Italië binnengeko men en zij zullen dus volgens de nieuwe de creten Italië binnen zes maanden moeten verlaten. De meesten van hen zijn Pool sche Joden, anderen zijn Duitschers, Hon garen en Oostenrijkers. De meeste Joden, die het land zulen moeten verlaten, zijn werkzaam in den handel, op banken en in de vrije beroepen. De verscherping van het antisemitische karakter der regeeringsmaatregelen „ter verdediging van het ras" en in het bijzon der de bepalingen, volgens welke, Joden worden uitgesloten van onderwijs en uni versiteit, hebben veel opwinding in Italië veroorzaakt, niet alleen bij degenen, die er onmiddellijk bij betrokken zijn, maar ook bij de Joodsche handeldrijvende kringen. Men kan zelfs zeggen, dat in deze krin gen een paniekstemming heerscht en de algemeene indruk is, dat het Italiaansche racisme strenger zal zijn, dan het Duitsche, hoewel men verklaart geen Jodenvervol ging te willen. Grooten indruk hebben de maatregelen vooral gemaakt in de streek van Triest, waar vele Italiaansche en bui tenlandsche Joden wonen, die belangrijke posten in handel en zeeverzekeringsbedrijf bekleeden. Zij hebben er vaak groote kapi talen belegd, waarvan het opnemen netelige kwesties kan doen ontstaan. Vele Joden schijnen het plan te hebben naar Noord- en Zuid-Amerika te verhuizen. EEN ITALIAANSCHE AANVAL OP BLUM. De oud-minister-president als benzine magnaat. Een speciale verslaggever van de „Popo io d'Italia" in het Spanje van Franco schrijft over leveringen van Fransche ben zine aan de regeering te Barcelona. De ben zine, aldus deze verslaggever, wordt in het bijzonder over Perthus vervoerd. Tankwa gens nemen lading in te La Nouvelle, waar aanzienlijke voorraden zijn opgeslagen door een groote Fransche maatschappij, aan Barcelona. De naam van de maatschappij is „Blum Montel en Co." en de voornaam- steaandeelhouder is oud-minister-presi dent Léon Blum. Deze omstandigheid, al dus vervolgt de Italiaansche verslaggever, verklaart, waarom de Joodsche millionnair Blum voorstander is van inmenging, zelfs van oorlog, daar hij daarvan groote win sten voor zijn onderneming verwacht. AMERIKA ROOSEVELT BLIJFT DICHT BIJ HUIS. Met het oog op den moeilijken interna tionalen toestand heeft president Roose velt medegedeeld geen uitnoodigingen te kunnen aanvaarden, die hem zouden nood zaken, ver van Washington weg te gaan. Hij heeft besloten slechts aan de verkie zingscampagne deel te nemen in de staten dicht bij Washington.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6