NIEUWS Naar de Jordaan BINNENLAND STADS Kwaliteitsnaaimachine C. F. Ü1EERP0EL Alléén: BHEESTRAAT 171 ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? BETROKEN. De Bilt seint: Verwachting: Meest zwakke later wel licht toenemende Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijke wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, later opklarend, wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 768.» te Valentia. Laagste barometerst.: 754.9 te Röst. LUCHTTEMPERATUUR. 16.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 8.14 uur tot Zon dagmorgen 5.44 uur; van Zondagnamiddag 8.12 uur tot Maandagmorgen 5.45 uur. Maan op 16.14. Maan onder 0.38 uur. en het LUCHTVAARTFEEST op SCHIP HOL op de NATIONALE GEDENKDAG Dinsdag 6 September en volgende dagen per Luxe Touringcar, Een tocht vol be koring en voldoening. PRIJS PER PERSOON t I - Vertrek vanaf Beestenmarkt v.m. 9 uur Terug in Leiden 6 uur. Plaatsbespr. gratis ELTAX 666 Stationsweg 47a Kinder-ver lamming Inspecteurs van de Volksgezondheid zijn in vergadering bijeen geweest onder lei ding van den Hoofdinspecteur. Op deze vergadering is ook de kinderverlamming ter sprake gekomen. Zijdelings vernamen wij, dat er sprake van zou zijn, dat de vacanties, met het oog op de kinderverlamming, verlengd zouden worden. Dat dit gerucht voorloopig van allen grond ontbloot is, en dat er op dit qrogen- blik nog heelemaal geen. reden is, zich on gerust te maken, bleek wel uit hetgeen dr. G. D. Hemmes uit Utrecht, Inspecteur van de Volksgezondheid voor Utrecht en Over ijssel, tot wien wij ons om inlichtingen wendden, ons mededeelde. Dokter Hemmers zei ons, dat wegens het voorkomen van een besmettelijke ziekte, alleen op advies van de inspecteurs der volksgezondheid door de burgemeesters de sluiting van scholen bevolen kan worden. Art. 10 van de Besmettalijke Ziekte-Wet regelt deze materie. Van onze kant, aldus dr. Hemmes, is een advies aan de burge meester om scholen wegens de kinderver lamming te sluiten, niet te verwachten. Al leen bij een optreden dezer ziekte van eeni- ge beteekenis, zou hiertoe kunnen worden overgegaan, doch de Inspectie zou dan de overtuiging moeten hebben, dat sluiting beslist noodzakelijk is. Op het oogenblik zijn slechts in ongeveer negen gemeenten scholen wegens kinderverlamming geslo ten. Onrustbarend is de ziekte dus aller minst. „Vooruit". In verband met het voortduren der be smettelijke ziekte kinderverlamming zul len alle bewaarscholen en lagere scholen te Gouda, welke aanvankelijk gesloten zijn verklaard tot 5 September, voorloopig ge sloten blijven tot 12 September. Een geval van kinderverlamming is ge constateerd bij een kind van landbouwer D te Ruigezand, gem. Oldehove. KONINGIN EN PRINSELIJK PAAR TE ROTTERDAM. De schitterende Rivierverlichting werd bezichtigd. Het hoogtepunt van de feestelijkheden, die te Rotterdam gehouden worden, werd gisteravond gevormd door de komst van de Koningin, de Prinses en den Prins, die naar Rotterdam gekomen waren, in het bij zonder om de verlichting op de rivier in oogenschouw te nemen. Een geweldige menschenmassa was op de been gekomen. Vele tienduizenden bewogen zich al vroeg in den avond in de richting van de rivier. De politie had uitgebreide maatregelen ge nomen. De Kievitslaan werd om zeven uur reeds voor voetgangers afgesloten en het autoverkeer werd om acht uur gestopt, teneinde te voorkomen, dat de drukte op de Westerkade al te overstelpend zou wor den. Ruim half negen arriveerde de koninklij ke familie aan de grens der gemeente, waar de loco-burgemeester, wethouder A. B. de Zeeuw en de hoofdcommissris van politie, mr. L. Einthoven, ter begroeting aanwezig waren. De Koningin en het Prinselijk Paar wa ren in een auto gezeten, die werd gevolgd door de auto's van de leden van de hofhou ding. Voorafgegaan door motorpolitie reed d* stoet in een snel tempo naar de Wester kade. Overal langs den weg stonden de menschen rijen dik opgesteld. En de ko ninklijke familie werd telkenmale enthou siast toegejuicht. Vooral aan de Westerka de was de belangstelling bijzonder groot. Velen hadden zich voorzien van een peris coop om een glimp van de vorstelijke per sonen te kunnen opvangen. DE LEIDSCHE JUBILEUMFEESTEN Het was gisteren een rustige dag in de week van Leidsche feestelijkheden. Slechts de avond werd op bijzondere wijze gevuld door het houden van een National en Liede- renavond op „Den Burcht". Dit zangconcert vormde eigenlijk de inleiding van de Leid sche feestviering, wijl het vandaag d e feest dag voor Leiden is. Deze zangavond werd verzorgd door de Christelijke Zangvereeniging Kerkkoor „Ex Animo" met haar onderafdeeligen Kinder koor en Kleuterkoor, directeur de heer H. W. de Wolff uit Rotterdam. Als pianiste trad op mevr. M. de GraafSchroot uit Rotterdam, terwijl medewerking werd ver leend door het Chr. Muziekgezelschap „Symphonie" onder leiding van den heer J. J. v. Waas. Een uitgebreid programma van muziek, gemengd en kinderkoor tezamen of afzon derlijk, werd ten gehoore gebracht. De be langstelling op „Den Burcht" was niet zoo groot als verwacht mocht worden, maar niettemin hebben toch zeker velen van de uitvoering kunnen genieten, wijl zij door de fa. P. J. J. van Remundt middels loud speakers van de gebouwen der fa. Vroom en Dreesmann en De Faam tot ver over de stad werd uitgderagen. Een nummer, dat het best deed, was het zangstukje „Concert", voor klein kinder koor, waarbij de U-jarige H. v. d. Vos, ge kleed in zwarten jas en met hoogen hoed, den dirigeerstok zwaaide. Reveille. De feestdag-aanvang voorspelde weinig goeds. Het ochtedgloren ging vergezeld van plasregen, die het ergste deden vree zen. Gelukkig hield de regenstroom te plm. half zeven op en de hoop op 'n drogen dag werd weer levendig. De lucht bleef echter zeer bewolkt, zoodat het ons zal meevallen, of we het er vandaag zonder regen zullen afbrengen. Te 7 uur in den ochtend begon de groote reveille, ingeluid door de kerkklokken der stad. Zwaar klonk het gebeier over de nog grootendeels in slaap gehulde Sleutelstad, doch allengs kwamen er meer menschen op straat en zij verzamelden zich op het plein van „Den Burcht", waar het Leidsch Politiemuziekgezelschap onder leiding van den directeur, den heer M. Bolderdijk, een muziekprogramma ten gehoore bracht zoo dra het gedreun der klokken had opgehou den. Aubade. De reveille werd te 8 uur gevolgd door een aubade van 'n 600-tal schoolkinderen uit alle inrichtingen van Lager Onderwijs hier ter stede, onder leiding van den heer N. J. Swierstra. Ook nu weer droegen de luidsprekers het geluid verder door en vooral op de Hoog straat stond menigeen naar den zang te luisteren. Daarna ving te 10 uur de Jubileumronde der wielrenners aan Huldetelegram aan H.M. de Koningin. Door de Jubileum-commissie der Leid sche feesten is het volgende telegram ge zonden aan H.M. de Koningin: Aan H.M. Koningin Wilhelmina, De Leidsche burgerij, feestelijk herden kend uw 40 jarig zegenrijk bewind, betuigt uwe Majesteit en haar Koninklijk Huis haar oprechte aanhankelijkheid en onwrikbare trouw. Moge uwe onvolprezen regeering tot heil ook van onze stad tot in lengte van ja ren bestendigd blijven. De jubileum-commissie, P. C. LINDENBERG, voorz. N. G. GEELKERKEN, secr. Loco-burgemeester De Zeeuw heeft op het plankier aan de Westerkade de beide wethouders Ratté en Brautigam en de le den van de comité's ter behartiging van de nationale belangen en de verlichting op de rivier aan de Koningin voorgesteld. Onder hartelijk gejuich van de aanwezi gen wandelde de koninklijke familie de Westerkade af. Vóór de vorstelijke perso nen aan boord van de „Stad Rotterdam" gingen, werden zij toegezongen door 1200 zangers(essen) onder leiding van mevr. GrimbergHuijser, die een speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde feestcan tate ten gehoore brachten. Na deze zang- hulde koerste de „Stad Rotterdam" in de richting van de Willemsbrug. Op eenigen afstand volgden een schip met leden van den gemeenteraad en de vaartuigen van den rijkshavenmeester en de rivierpolitie. Halverwege de Boompjes werd gekeerd. Er werd nu langs de verlichte „Veendam" van de Holland-Amerika-lijn gevaren. Op dit oogenblik werd van het z.g. bui zenterrein op Katendrecht een vuurwerk ontstoken. Precies tien minuten voor tien meerde de „Stad Rotterdam" weer aan den steiger van het bureau der rivierpolitie in de Parkhaven. Op het open plein voor dit bureau had den zich intusschen de leden van Rotte's Mannenkoor opgesteld. Hier werd de Ko ningin de Piet-Hein-cantate toegezongen. De dirigent, de heer Jos Vranken Jr., werd aan de Koningin voorgesteld. Nadat het zangkoor nog de toast van v. Poppel gezongen had. nam de Koningin af scheid van den loco-burgemeester en de wethouders. De Prinses en de Prins na men nu in een afzonderlijke auto plaats, die hen rechtstreeks naar Soestdijk bracht. De Koningin begaf zich langs dezelfde rou te als in den vooravond naar Den Haag. De tentoonstelling „Leyds Goedt" Gisteren is het aantal bezoekers aan de industrieele expositie „Leyds Goedt" in de Stadsgehoorzaal gestegen tot over de 13500. De 12000ste bezoeker, de heer J. H. Hamel uit Oegstgeest ontving van de fa. Zaalberg een wollen plaid. De tentoonstelling is na hedenmiddag en hedenavond nog geopend op Maandag en Dinsdag. Te verwachten is, dat het aantal bezoe kers de 20.0000 zal overschrijden, een voor een Leidsche tentoonstelling ongekend re cord. Aanbesteding. Op 2 September is door den C. van het 6e Regiment veldartillerie een aanbeste ding gehouden voor de levering van hooi, stroo en turfstrooisel over het tijdvak van 1 November t/m 31 Januari 1939. Benoo- digd: 50.000 K.G. hooi, 2000 K.G. stroo, 90.000 K.G. turfstrooisel. Er waren 9 inschrijvers t.w.: N.V. Veen derij Erven mr. I. A. v. Rooien te Ber- gendheim turfstrooisel ƒ0.115; N.V. Turf- strooisel-kantoor te Rotterdam idem ƒ0.109; N.V. Mij. v. d. Griendt's Hand.-exploitatie te Griendtsveen idem ƒ0.113; N.V. Turf strooisel fabriek „Trio" te Vroomshoop idem ƒ0.111; N.V. Oud Schonebeeken turf- strooiselfabriek te Erica idem ƒ0.109; J. T. H. Wismeyer te Rotterdam hooi ƒ0.321; A. P. Taselaar te Rotterdam hooi 0.53; M. Romijn te Voorschoten hooi 0.354; Huis man en Lankhuyzen te den Haag hooi 0.375; J. T. H. Wismeyer te Rotterdam stroo 0.26. De prijs is berekend per 10 K.G. De levering is voorloopig gegund aan: Hooi en stroo J. H. T. Wismeyer; turf strooisel N.V. Oud Schonebeeken. Bioscopen. Trianon. De hoofdschotel van het menu, dat de directie van Trianon ons deze week voor zet, is zooals bekend de nationale film „Veertig jaar Koningin", de film, die overal in den lande gedurende deze jubeldagen zal worden vertoond en overal de harten ontvankelijk zal maken voor een diep ge voel van dankbaarheid. Wat al reden is er om dankbaar te zijn, dat wij de regeer periode van Koningin Wilhelmina geheel of gedeeltelijk hebben mogen meeleven. Er is vooruitgang geweest op schier elk ge bied; generaties zijn gekomen en gegaan, zij hebben gewerkt en gezwoegd, zij heb ben lief en leed gekend, zij hebben soms gefaald en misgetast; maar aan het eind van een veertig-jarige periode terugziend aanschouwen wij één figuur als het cen trum, waar omheen die geheele wirwar van gebeurtenissen en stroomingen zich be weegt, één centrale figuur als een rots van onvergankelijke toewijding, pal staande en handhavende de vrijheid en het geluk van haar volk; Koningin Wilhelmina. Wat kan er veel gebeuren en veel veranderen in een menschenleeftijd! Een tijdperk van 40 ja ren is een kleine menschenleeftijd, waarin twee nieuwe generaties opkomen, ieder met hun eigen inzichten en strevingen. Wij zien dat zoo duidelijk op deze nationale film, waarin de geschiedenis wordt weergege ven van den jongen, uit Indië repatrieeren- den, militairen dokter v. Meerle, wiens thuiskomst toen nog per zeilboot! samenvalt met de ambtsaanvaarding van de jonge Koningin. Welk een omwenteling heeft zich een kleine halve eeuw later vol trokken, als de dokter nu professor ge worden zijn kleinzoon in Indië te hulp snelt per vliegmachine der K.L.M. Veertig Onze onafhankelijke Inkoop stelt ons in staat ook GOEDKOOP te terkoopen. én toch niet duur! NAAR jaar geleden noemde men een „snelheid" van wel 35 K.M. per uur nog een dwaze waaghalzerij! Veertig jaren vliegen aan onze oogen voorbij in nauwelijks twee maal veertig minuten, veel te kort om al les weer te geven, wat de moeite van de vermelding waard geweest zou zijn. Zoo is het bijv. wel-merkwaardig, dat deze film de opkomst van de film niet heeft aange duid! Maar er was ook zooveel, een mer a boir! Er zijn in dit nationale filmpro duct in ieder geval genoeg aardige momen ten en filmische vondsten, dat men er an derhalf uur met genoegen naar kan kij ken. Bij het Wilhelmus aan het slot ston den allen op en zongen geestdriftig het volkslied mee. Het voorprogramma is ditmaal zeer kleurrijk. Het vangt aan met een natuur opname in kleuren, terwijl later nog een gekleurde film van de paardenraces te San Anita volgt en bovendien één van de twee teekenfilms gekleurd is. Wijst dat er niet op, in welke richting zich de cinematografie in de komende 40 jaar zal ontwikkelen? Ook Poppeye, the sailor, is er weer en eet weer spinazie! Met een uitgebreid jour naal vormt dit voorprogramma een pret tige inleiding tot de jubileumfilm, die zooals gezegd de hoofdschotel van het program is. Casino. Het was weer een vroolijk lachend pu bliek, dat gisterenavond het Casino-theater vulde, en hoe kan dat ook anders met zoo'n dol komische hoofdfilm „De tante van Charlie", naar het beroemde tooneelstuk van Brandon-Thomas. Het is de bekende ge schiedenis van eenige Oxford-studenten, die verliefd zijn op twee meisjes, die bij hun voogd inwonen. Deze voogd, een streng man, waakt er wel voor, dat zijn pleegkin deren niet met twee arme studenten er vandoor zullen gaan. Doch op zekeren dag krijgt Charlie een brief van zijn tante uit Brazilië, waarin zij hem schrijft over te zullen komen en hem te bezóeken. De voogd die nu verneemt, dat Charlie een rij ke tante heeft, wijzigt nu zijn meening en keurt de verhouding tusschen de jonge lieden goed, doch helaas op het laatste moment krijgen zij bericht, dat de tante verhinderd is te komen. Daarom echter niet getreurd, een vriend van Charlie zal de rol van tante spelen en Paul Kemp doet dit op een bewonderenswaardige wijze. Hij doet het zelfs zoo goed, dat de voogd van de twee meisjes op de pseudo-tante ver liefd wordt en haar hand vraagt. Dol zijn de verwikkelingen, die zich hierna voor doen, totdat op het critieke moment de echte tante verschijnt, en alles van deze vermakelijke en niet minder ingewikkelde geschiedenis tot een goed einde en een happy end weet te brengen. Voor de pauze allereerst de film 40 Ja ren Koningin en „de Goudzoekers van Texas" met John Wayne in den hoofd rol. Het is de geschiedenis van een smid in het wilde Westen, die op zekeren dag een paard beslaat en tusschen de hoeven van het paard goud vindt. Hij gaat na waar het beest vandaan komt en vindt dan ook reeds spoedig de plaats waar het goud te vinden is. De opkooper van het goud is 09k wel nieuwsgierig geworden, waar zij dat goud vandaan halen, en gaat de mannen als zij weer gaan delven na. Span nend en adembenemend zijn de verwikke lingen, welke zich hierna voordoen. Wij zullen er hier niet verder over uitweiden, want dan zou de spanning verbroken zijn. Al bij al een gezellig programam voor deze feestelijke weken, het is actueel, span nend en ontspannend. De hoofdfilm „De tante van Charlie" zal de lachspieren zeker ontspannen. Luxor. Er bestond gisteravond voor het bioscoop- programma van deze feestweek bijzondere belangstelling, hetgeen niet te verwonderen is nu de Nationale Film „40 Jaren" de hoofdschotel vormt. Van „40 Jaren" hebben we vorige week reeds een uitvoerige bespreking gegeven, zoodat we hierover eigenlijk niets meer be hoeven te zeggen. De belangstelling voor deze film is zeker gerechtvaardigd. Dat bewees ook het harte lijk meeleven van het talrijke publiek, van jong en oud. Voor de ouderen is het 'n stuk levensge schiedenis, dat hier voor het oog ontrold wordt, want de veertigers herinneren zich ongetwijfeld nog tal van dingen uit hun jon ge jaren en voor de ouderen is het een blad zijde uit het leven, uit hun eigen leven ook, wijl het hier de historie van ons land en het roemrijk regeeren van onze geliefde Vorstinne Koningin Wilhelmina betreft. Dat meeleven was intens, dat voelden we aan. Er was blijheid en vreugde bij de blijheid, welke de film te aanschouwen gaf en de diepe stilte bij de moeilijke of sombere ge beurtenissen uit dit afgesloten tijdperk ver- AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den zal worden waargenomen door de dok ters v. Alphen Kors, Bertél en Winkler, mmmmmmm mmmm mmmm mmumu De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Tel. 1916'. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Z ate r da g 3 Sept; 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 9 Sept. a.s. waar genomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313, echter met dien ver stande dat a.s. Zaterdag 3 Sept. van 's morgens 8 tot 's avonds alléén waarneemt: apoth. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 en Dinsdag 6 Sept. (Nationale feestdag; alléén: apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 552. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wil- helminapark 8 tel. 274. tolkte voldoende, dat het gegevene een dui delijke taal sprak. Deze film is er een van groote waarde voor ons volk, omdat het nageslacht zal kun nen zien hoe de moeilijkheden in de voor bije periode werden overwonnen. 't Is Jammer, dat van de vertooning zelf geen opname gemaakt kon worden. Anders zou het nageslacht over tien en twintig, over honderd jaar wellicht kunnen zien en hooren hoe spontaan de aanwezigen zich bij het spelen van het Wilhelmus aan het slot der film van hun zitplaatsen verhieven en het aloude volkslied uit volle borst mee zongen. De directie van het Luxor Theater heeft het programma op voortreffelijke wijze aangevuld. Behalve de journaal-films werden twee cultureele films vertoond van groote waar de, zoodat er voor niemand bezwaar kan zijn de voorstelling bij te wonen. De eerste film is de natuurkleurenfilm over „De Dierenwereld op den bodem der zee", waarin er heel wat interessante bij zonderheden om de diepzee-bewoners kun nen bewonderen, terwijl de tweede film eveneens een Ufa-film den toeschouwer het prachtig effect van de „Röntgenstralen" glashelder voor oogen toovert. Alles bijeen een voortreffelijk program ma, waarmede de directie succes zal oog sten. Rex. „San Francisco" is de titel van de waar lijk grootsche film, welke deze week de hoofdschotel vormt van het programma van Rex. Wij hebben deze film vroeger reeds zeer uitvoerig besproken en haar toen ge prezen als een der te weinige films, die een geweldigen en blij venden indruk ach terlaten, een film, die boeit en imponeert om meer dan één reden. Het middelpunt dezer film zijn Blackie Norton (Clark Gable) en Mary Blake (Jeanette MacDonald), tusschen wie zich een liefdesidylle ontspint, welke op zich reeds het onderwerp van een bekoorlijke film zou kunnen zijn. Blackie is eigenaar van een nachtclub „Het Paradijs", een wat ruwe klant zonder scrupules, maar toch met een goed hart. Dat verklaart zijn vriendschap met een priester, door Spen cer Tracy op zeer gelukkige wijze uitge beeld. De priester, die zijn moeilijk werk verricht in deze bedorven stad, is overal en houdt een wakend oog op de onschuld van het zangeresje Mary Blake, welke werkzaamheid in deze omgeving aller minst overbodig is. Het is hem nooit mo gen gelukken om zijn vriend tot andere gedachten te brengen, maar wat de vriendschap niet vermocht, deed de liefde. Als in de onnoemelijke ellende van de aardbeving Blackie zijn meisje weer vindt, en haar in het kamp, waar father Mullin, de priester, zijn heilzaam werk verricht, de ontroerende zang „Nearer to thee, my God" hoort zingen, zinkt hij op de knieën, in dankbaarheid tot God voor de redding. Een bekeeringsgeschiedenis is dus deze film, maar een origineele en een geweldig pakkende en ontroerende geschiedenis die voor ons Katholieken al bijzonder inte ressant is door het sympathieke optreden van den priester, wiens figuur ditmaal volkomen gaaf is weergegeven. Deze nobele film, welke wij overigens om het milieu en de verschrikkingen van de ramp voor volwassenen zouden willen reserveeren, kunnen wij met overtuiging aanbevelen. Het overige programma bevat een zeer komische film De weggeloopen bruid", dat de naam van een schip blijkt te zijn. De bruid zelf wordt na veel dwaze dingen door den minnenden mededinger van de huwelijkssluiting weggesleurd. Verder een zeer mooie gekleurde tee kenfilm en journaal. Lido. „It is all round Orange". Deze kern achtige uitdrukking der Engelschen, komt ten volle tot uiting, als wij de laatste dagen om ons heen zien en het oor te luisteren leggen. Men ziet Oranje, men hoort Oranje, doch hieruit spreekt ook dat men „Oranje voelt". Deze gedachte Oranje-programma van „Lido" danig ver stevigd. Naast de Nationale film, werd hier ook gegeven de indrukwekkende Polygoon-film „Veertig jaren Koningin". Beide films geven een prachtig historisch overzicht van wat er in de 40 jaren, dat H.M. de Koningin regeert, zoo al tot stand is gekomen op cultureel, sociaal en econo misch gebied. Wie goede historische films van zijn Volk en land wil aanschouwen kunnen wij aanraden deze week een be zoek aan Lido te brengen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2