Officieele Hulde aan de Koningin in de Residentie RADIO-PROGRAMMA'S DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 LUISTERRIJKE OPTOCHT. ZEGETOCHT DOOR DE STAD. Terwijl de parade op het Malieveld nog aan den gang was, werden gistermiddag reeds de voorbereidingen getroffen voor het hoogtepunt van de viering van den ge boortedag van H. M. de Koningin, n.l. de samenstelling van den luisterrijken op tocht, die in den namiddag door de resi dentie zou trekken. Om ongeveer half één arriveerden de eerste praalwagens, waarna geleidelijk een begin werd gemaakt met de samenstelling van den stoel. Naarmate de tijd verstreek, nam de drukte toe. Om drie minuten over tweeën kwamen de zes herauten in beweging, waarmede de stoet werd geopend, gevolgd door een mailcoach, waarin het comité van den op tocht had plaats genomen. Hierop volgde de vrijwel eindelooze rij van praalwagens, de een al fraaier dan de ander. Het publiek applaudisseerde telkens weer. Een zeer fraaie wagen, voorstellende de Haagsche stedemaagd opende de groote rij. Hierop volgden, met telkens muziekcorp sen en groepen van loopende deelnemers praalwagens van diverse vereenigingen. De tweede afdeeling, die hierop volgde, werd gevormd door de leden van de Prin- cevlag, dragende de wapens van de ver schillende Oranjevorsten, geflankeerd door twee pages ieder en gevolgd door leden der vereeniging met vlaggen. Daaronder was ook het wapen van Prin ses Juliana, geflankeerd door een Roode Kruissoldaat en een verpleegster, terwijl dit gedeelte werd besloten door het wa pen van Prinses Beatrix, geflankeerd door twee in het wit gekleede meisjes en ge volgd door een groot aantal praalwagens. Het vijfde gedeelte, dat hierop volgde, was de Indische afdeeling, die wel het hoogtepunt in den stoet vormde. Ruim 900 personen namen hieraan deel, bijna alle gekleed in inheemsche costuums. Voorafgegaan door praalwagens, voorstel lende de rijkseenheid, Neptunus en de ver binding tusschen moederland en overzee- sche gewesten, volgde een kleurrijke stoet, waarin wagens met symbolen van de lucht- verbinding, radio, posterijen, enz. Stram marcheerde hierin de afdeeling welke het oude Indische leger en de mari ne voorstelde. Gekleed in de oude unifor men, boekte deze afdeeling een groot suc ces. Ook de andere afdeelingen van deze groep trokken echter ten zeerste de aan dacht. De verschillende inheemsche cos tuums, de prachtige wagen met de cere- monieele danseressen, en zoovele andere, ontlokten telkens uitroepen van bewonde ring. Ook een fraaie wagen van de vreem de Oosterlingen verdient vermelding. Nadat nog de verschillende bevolkings groepen van Oost- en West-Indie hadden gedefileerd, waarbij ook diverse Indische producten werden meegèdragen, sloot deze afdeeling met een praalwagen van de Ko ninklijke Petroleum Mij. in beel brengend de aardolie-industrie. Het vertrek van den grooten stoet, die bij hét Malieveld ongeveer drie kwartier vroeg om voorbij te trekken, verliep, dank zij de getroffen maatregelen, in de beste orde en zonder eenigen wanklank. De aangesloten seriehuldigingen voor H. M. de Koningin werd voortgezet met een grootsche demonstratie, waaraan de ge- heele Haagsche burgerij haar medewerking heeft verleend. 's Ochtends was het weer eenigszins on zeker, maar later op den dag kwam de zon door de wolken en verhoogde het feestelijk aanzien van de stad. Van het Vredespaleis naar Scheveningen stonden de vereenigingen langs den weg geschaard in 18 'groote groepen. Een in drukwekkend gezicht, deze duizenden, die geschaard stonden, ontelbare rijen dik, met hun vaandels en banieren, in afwach ting van het moment waarop de konink lijke stoet zou passeeren. Het spreekt vanzelf, dat het groote mo ment van den middag bij het Vredspaleis was, waar de Koningin het voorbijtrekken van den stoet zou gadeslaan. Hier was een baldakijn opgericht. Ter weerszijden van het- koninklijk pa- viljoen hadden een groot aantal genoodig- den een plaats gekregen. Onder hen waren de ministers Goseling en Weiter, de vice- president van den Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. van Karnebeek, oud-minister, jhr. De Geer, oud-gouverneur Fock, de president van den Hoogen Raad, de gouverneur der residentie, en vele andere autoriteiten. Ook de Indische vorsten waren onder de aanwezigen. Om kwart over drie kwamen H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bern- hard op het Gevers Deynootplein aan. De vorstelijke familie reed in een open calèche, geëscorteerd door den adjudant, jhr. De Jonge van Ellemeet en den ordon- nance-officier, jhr. Van Lawick van Pabst, die beiden in ceremonieel tenue gekleed waren. Het gevolg reed eveneens in open ca lèche. H. M. de Koningin was gekleed in een donker violetten mantel, die bijna geheel schuil ging onder lichtblauwe struisveeren, en had een licht strooien hoed op, getooid met bloemen. De Prinses droeg een zeegroen toilet met een grooten bont over de schouders en een zijden toque op. Prins Bernhard was gekleed in de uni form van kapitein der grenadiers. Stapvoets reed de stoet langs den weg, waar de vele vereenigingen waren opge steld. Tweemaal werd halt gehouden, om Hare Majesteit gelegenheid te geven een zanghulde in ontvangst te nemen. Om precies half vier naderde de stoet het Vredespaleis. Bij het baldakijn werd de vorstelijke fa milie ontvangen door den burgemeester van s-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, die achter de Koningin onder het baldakijn plaats nam, terwijl een enorme mand met oranje bloemen op een klein tafeltje voor de vorstelijke familie werd gezet. Voortdurend juichten de menschen, wuifden met hoeden, zakdoeken en pro gramma's en op verschillende plaatsen te gelijk zette men het Wilhelmus in. Toen 'begon het défilé der praalwagens. Behalve de burgemeester en het gevolg van de Koningin waren ook in het pavil joen aanwezig" gep. generaal-majoor Wag ner en de heer L. P. van der Heyden, onder scheidenlijk voorzitter en secretaris van het comité voor de luisterrijke viering van het regeeringsjubileum. Achter de herau ten. die den optocht openden, reed te paard kapitein Lagerwerff, de leider van den op tocht, die bij het koninklijk paviljoen af steeg en gedurende den geheelen duur van den optocht de Koningin van voorlichting diende. Het voorbijtrekken van den stoet duurde ongeveer veertig minuten. De Koningin zeide tot generaal Wagner, dat zij diep onder den indruk was van het geen zij gezien had. „Ik ben er stil van", zeide Hare Majesteit letterlijk. De Konin gin verzocht generaal Wagner aan de ver schillende vereenigingen, die aan den op tocht hebben medegeholpen, haar bijzon- derén dank over te brengen. Onder daverende toejuichtingen vertrok de Koningin met Prinses Juliana en Prins Bernhard naar den Ruigenhoek. De bewondering van het publiek ging vooral uit naar het Indische gedeelte van den optocht. Het applaus bij het voorbijrij den van de Indische praalwagens was niet van de lucht. De minister van Koloniën, de heer Ch. Weiter, heeft den heer R Zuy- derhoff, voorzitter van „Oost en West", .zijn bewondering betuigd voor het resul taat, dat de heeren F. van Peski en J. G. A. van der Upwich, de leidets van het In dische deel van den optocht, hebben be reikt. EERE-AVOND IN HET GEBOUW v. K. EN W. TE 's-GRAVENHAGE. Eerste vertooning van het tooneelspel 1813. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft gisteren een eereavond der Koningin aangeboden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Tusschen half acht en acht uur vulde de zaal zich met een uit gelezen gezelschap van geüniformeerde of gerokte .heeren met dames in kostbare avondtoiletten. Wie er waren. Op het frontbalcon waren de rijen stoelen verwijderd en daar waren drie zetels ge plaatst, bestemd voor de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard. Achter deze zetels hadden de dienstdoen de dames en heeren van Hr. Ms. hofhou ding plaats genomen en ter weerszijden de overige leden van de Koninklijke hofhou ding, alsmede de burgemeester van Den Haag en mevrouw de Monchy. Naast, den burgemeester en mevrouw de Monchy, ter linkerzijde van de Koninklijke loge, waren gezeten de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de wet houders én de secretaris van Den Haag. In de loges ter linkerzijde van het eerste balson hadden plaats genomen de minister president, dr. H. Colijn, en mevrouw Co- lijn, de leden van het kabinet met uitzon dering van de ministers Slotemaker de Bruine.en Romme, mr. D. Fock, oud-gouv.- gen. van Ned.-Indië, de ministers van staat jhr. van Karnebeek, jhr. de Geer en prof. Aalberse, de vice-president van den Raad van State, de president van en de procu reur-generaal. bij den Hoogen Raad, de voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, de gouverneur der residentie, de chefs van den generalen staf en van den marinestaf, de kanselier der Nederlandsche orden, oud minister prof. Kraus en verscheidene In dische sultans. Ter rechterzijde van de hof- loge waren de plaatsen van den minister van buitenlandsche zaken en mevrouw Partij n, den deken en de leden van het riplomatieek corps. In de eigenlijke hofloge waren gezeten Hr. Ms. gezant" te Parijs en mevrouW Loudon, de vice-president van het permanente hof van internationale justitie, Sir Cecil Hurst, de Chineesc'ne rechter in dat hof, de heer Cheng, en de Nederlandsche rechter prof. van Eysinga, de adjunct-griffier van dat hof, de heer Jorstad, en Hr. Ms. gezant ter beschikking en mevrouw Engelbrecht. In de daarnaast gelegen zgn. bestuursloge waren de plaat sen van de ridders grootkruis, van mr. C. Commelin, secretaris-generaal van het per manente hof van arbitrage, en van den directeur van het kabinet der Koningin, jhr. mr. G. C. W. van Tets van Gou- driaan. In de linker zaalloges waren geze ten eenige leden van den Raad van State, de weduwe varr staatsraad Cort van der Linden en de commissarissen van het ge bouw voor kunsten en wetenschappen. In de rechter "za allo ges waren de overige le den van den Raad van State gezeten en verder de weduwe van mr. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State, mr. Laamn de Vries, staatsraad i.b.d., verschei dene Indische prinsen van den bloede met he hoofd van het kabinet van den minis ter van koloniën, den heer J. Th. Petrus Blumberger, en de commissarissen van de N.V. het Residentietooneel. In het linker- zaalvlak zaten op de eerste rijen de actief dienende en gepensionneerde luitenant- generaal, verscheidene oud-ministers, eeni ge Indische vorsten, de leden van den Hoo gen Raad en de griffier van dat college, de leden van de Algemeene Rekenkamer, van Gedeputeerde: Staten van Zuid-Hol land, de secretarissen-generaal van de de-, partementen van algemeen bestuur, de pre sident en leden van het hoog militair ge rechtshof, de procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshof, de president en de officier van justitie bij de Haagsche recht bank en de kantongerechten. In het rechter zaalvlak hadden, op de eerste negen rijen de leden van den Haagschen gemeenteraad plaats genomen en daarachter mevrouw Bets Ranucci-Beckman en Johan de Mees ter, de schrijvers van het tooneelstuk 1813, en de chef van den regeeringspersdienst, de heer A. J. Liev.egoed. Verder waren aanwezig de voorzitter van de Haagsche Kamer van Koophandel, de heer A. G. Verbeek, leden van kerkeraden en kerkbesturen, de directeur-generaal van de P.T.T. dr. ir. Damme, de griffiers van de beide Kamers der Staten-Generaal, de president van de Nederlandsche Bank, mr. L J. A. Trip, de landsadvocaat, jhr. mr. G. W. van der Does, de deken van de orde van advocaten bij den Hoogen Raadj jhr. mr. E. C. U. van Doorn, de Haagsche hoofdcommissaris van politie, de heer N. G. van der Mey, de burgemeesters van de omliggende gemeenten, verscheidene lei ders van industrieele bedrijven, de thesau rier-generaal, de heer B. J. de Leeuw, hoofdambtenaren van departementen, di recteuren van rijksdiensten, de garnizoens commandant, luit.-kolonel van den Berg van Saparoeea, en andere hooggeplaatste officieren, de deken van 's-Gravenhage, mgr. van der Tuyn, het dagelijksch bestuur van het comité voor de luisterrijke viering van het veertig-jarig regeeringsjubileum van de Koningin, enz. Het tweede balcon bood plaats aan de directeuren en. adjunct-directeuren van grotoe gemeentelijke-bedrijven, aan admi nistrateurs in gemeentedienst, directeuren van gemeentelijke' onderwijsinrichtingen, gemeentelijke inspecteurs van het onder wijs, aan hoofdambtenaren ter gemeente secretarie, afdeelingschefs van de provin ciale, griffie, doktoren van gemeentezieken huizen en van den geneeskundigen dienst en aan bestuursleden van vereenigingen op maatschappelijk gebied. Mede waren aan wezig de referendarissen der Haagsche se cretarie H. Robin en, jhr. mr. W. C. Six en de hoofdcommies mr. E. Heringa, die met de voorbereiding? van den eereavond belast zyn geweest. Op de galerij waren gezeten de ver pleegsters van de Haagsche ziekenhuizen en van den geneeskundigen dienst,, allén in uniform gekleed, en de ridders militaire Willemsorde beneden den rang van offi cier, die in Den Haag wonen. Op de tribune waren de plaatsen van de afgevaardigden van vereenigingen, die in het georganiseerd overleg zitting heb ben, en dé lagere gemeente-ambtenaren. In totaal waren er ongeveer 2000 genoo- digden. De meeste heeren waren van hun dames vergezeld. Precies om acht uur nam de voorstelling een aanvang. Het symphonie-orkest van de Koninklijke militaire kapel, onder lei ding van kapitein dr. C. L. Walther Boer, speelde de ouverture Egmont van L. von Beethoven. Het applaus na deze uitvoering getuigde van grotoe- waardeering. Onmid dellijk daarna begon de voorstelling van 1813, het tooneelspel in vier bedrijven door Bets Ranucci-Beckmann en Johan de Mees ter, door het Residentietooneel. Na het eerste bedrijf, om tien minuten over negen, betraden de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard de hofloge. Het gevolg van de Koningin bestond uit: mevrouw Snouck Hurgronje, dame du pa lais, jonkvrouwe Schimmelpenninck van der Oye, hofdame, vice-admiraal Bauduin, chef van het militaire huis, graaf du Mon- ceau, grootmeester,. Sixma baron van Heemstra, particulier secretaris, graaf van Zuylen van Nijevelt, kamerheer, jhr. de Jonge van Ellemeet, adjudant, en jhr. van Lawick van Pabst, ordonnans-officier. De burgemeester en de wethouders had den de vorstelijke personen in de hall van het gebouw ontvangen. Een kleindochter van den burgemeester bood de Koningin een ruiker orchideeën aan en een klein dochter van prof. van der Bilt, den wethou der van onderwijs, bood Prinses Juliana een ruiker anjelieren aan. Toen de vorstelijke personen hun loge binnenkwamen, zette de kapel het Wilhel mus in en de aanwezigen zongen het volks lied staande mede. De Koningin was gekleed in blauw bro- caat, waarover zij het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw droeg. H. M. had een diadeem in het haar. De Prinses droeg een blauwen fluweelen japon en eveneens het grootkruis van den -Nederlandschen Leeuw. Ook H. K. H. droeg een diadeem. Prins Bernhard was,.gekleed in het groot- tenue van ritmeester van de rijdende artil lerie en droeg, eveneens het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Nadat de Koningin .Prinses Juliana en Prins Bernhard en de leden van het gevolg hun plaatsen hadden ingenomen, werd de vertooning voortgezet. Na het derde be drijf was er een pauze van ongeveer 20 mi nuten, gedyrende welken tijd de vorstelij ke personen in hun loge ververschingen gebruikten. f VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1938 1 HILVERSUM I. 1875 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8,00 Gramo- foonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 9.30 Keukenpraatje 10.00 Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Gramofoonmuziek 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Orgel spel 12.00 „The Romancers" en gramo foonmuziek (Om 12.15 Berichten) 1.30 Orgelspel. 1.45 Het Lyra-Trio 2.30 Causerie „De tuin in September" 3.00 Jonny Kroon's ensemble en solisten 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel. 6.05 Esmeralda-septet 6.30 Grepen uit de vakbeweging. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Causerie „Stad en platteland" 7.20 Berichten ANP 7.30 Berichten 7.35 Causerie „Langs steden en dorpen'' 8.00 Het Hollandsch Trio 8.30 Causerie „De Nederlandsche cultuur in 40 jaar'' 9.00 Avondwijding 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Jazz muziek (gr. pl.) 11.55—12.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n. 301.5 en 415.5 Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.00 9.15 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.15 Be richten 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgel concert en gramofoonmuziek. 3.00 Gra mofoonmuziek. 3.15 KRO-Kamerorkest 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO- orkest (5.005.15 Gramofoonmuziek.) 6.05 Land- en tuinbouwcauserie 6.25 KRO-Melodisten en solist 7.00 Berichten 7.15 Luchtvaartcauserie 7.35 Musica catholica 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Melodisten en solist 8.30 Xylofoon ensemble „The'Jolly Boys" met piano begeleiding 8.40 Vervolg van 8.15 8.55 Vervolg van 8.30 9.05 Vervolg van 8.40 9.30 Groninger orkestvereeniging ANP. 10.40 Jean Marcu en zijn Roemensch or kest 11.0512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Militair orkest 12.05 Orgelspel 12.35 Henry Hall en zijn orkest 1.20 Sportreportage 1.50 BBC-Schotsch orkest 2.50 Gramo foonmuziek 3.05 Pianovoordracht. 3.50 Dennis van Thai en zijn orkest en so listen 4.20 Harry Evans en zijn sextet 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Alfredo Campoli Trio 5.50 Sportreportage 6.20 Berichten 6.50 Voor tuinliefhebbers 7.05 Pianovoordracht 7.35 BBC-The- ater-orkest -koor en solisten 8.35 Radio CauserieRoadhouse-orkest 9.20 Billy Gerhardi en zijn Band 10.00 Berichten 10.25 Causerie „Up against it". 10.40 BBG-orkest 11.30 Vincent en zijn orkest 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl). RADIO PARIS 1648 M. 8.10, 9.00, 10.10 en 12.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang 2.05 en 3.05 Gramofoonmuziek. 4.35 Zang 5.20 Kamermuziek. 6.20 Gramo foonmuziek. 7.20 Cellovoordracht 7.35 Gramofoonmuziek. 8.35 Pianovoordracht 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoon muziek. 11.2012.50 Orkestconcert. KEULEN. 456 M. 6.50 Gramofoonmuzieki 7.30 Tentoonstellingsorkest 12.20 Om roeporkest. 2.30 Vroolijk concert 4.20 Danziger Landesorkest. 6.50 Zang en piano. 7.20 en 8.30 Gramofoonmuziek. 9.000 Omroeporkest en -koor en solisten. 9.30 Voor soldaten 10.35 Gramofoon muziek. 10.50 Otto Fricke's orkest en solisten 12.203.20 Omroepdansorkest en Omroepkleinorkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Brusselsch Trio 6.20 Gramofoon muziek. 7.20 en 8.20 Omroeporkest 9.20 Omroepsymphonie-orkest en soliste. 10.50—11.20 Dansmuziek, (gr. pl.). 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepkleinorkest 1.50—2.20 Gramo foonmuziek. 5.20 en 5.45 Kamermuziek. 5.55 Gramofoonmuziek. 6.35 Harmo- nicasoli 6.50 Pianovoordracht 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepklein orkest en solist 10.30 Omroepdansorkest 11.1511.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.20 Kernspreuk, berichten 8.30 Omroepor kest, -koor en solisten. 9.20 Radiotooneel 10.20 Berichten 10.50 Trioconcert 11.05 Berichten 11.20 Blaasconcert (gr. opn.). 12.20—2.20 Nachtconcert (1.15— 1.26 Tijdsein). GEM. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF 3de Programma. 8.00 Keulen 10.20 Radio Parijs 11.20 Droitwich 12.05 Radio'PTT-Nord of di versen 12.20 Brussel VI. 13.50 Droit- wcih 17.50 Keulen 18.20 Droitwich 18.45-Brussel Fr. 19.20 Keulen 20.20 Brussel Fr. 21.20 Brussel VI. 22.50 Keulen. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen 10.35 Londen Reg. 12.50 Droitwich 13.20 Londen Reg. 17.20 Radio Parijs 18.20 Brussel VI. 19.05 Droitwich. Aan het einde van het vierde en slotbe drijf wordt de Prins van Oranje ten huize van Van Hogendorp ontvangen met het Wilhelmus. Alle artisten hieven het volks lied aan, de Kon. Militaire Kapel viel in en onder leiding van Walther Boer nam de geheele zaal dit spontaan over. Terwijl al len zich keerden naar de Koningin en Haar Kinderen, volgde een enthousiaste betoo ging van aanhankelijkheid, waarbij luide „Leve de Koningin" en vervolgens „Leve de Prinses" en dan „Leve de Prins" en ten slotte „Leve Prinses Beatrix" door de zaal schaldeWeer werd het Wilhelmus in gezet. Aanstonds daarna gaf H.M. het sein om de artisten een ovatie te brengen, waar bij het doek verschillende malen moest worden opgehaald. Onder daverend gejuich verliet de Ko ninklijke Familie tenslotte de hofloge, uit geleide gedaan door het college van B. en W. Rijtoer van het prinselijk paar door de verlichte residentie. Na afloop van den eereavond in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te s-Gravenhage, hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard geheel onverwachts een rijtoer gemaakt door de verlichte residen tie. De Prins en de Prinses vergezelden eerst H. M. de Koningin van het Gebouw voor K. en W. naar dén Ruigenhoek en" daarna begaven zij zich op weg om de ver lichting in de residentie in oogenschouw te nemen. Te ongeveer half twaalf vertrokken Prinses Juliana en Prins Bernhard, gezé ten in een gesloten auto, van den Ruigen hoek waarna zij via Pompstationsweg, van Alkemadelaan, Waalsdorper weg, Oostduin- laan, Karei van Bylandtlaan, Laan Copes, Nassauplein, N&ssaulaan Sophialaan, Plein 1813, Alexanderstraat, Mauritskade, Sche- veningsche Veer, Noordeinde, Heulstraat. en Kneuterdijk de binnenstad bereikten. Het spreekt vanzelf, dat de politie inge licht was over deze rit van het prinselijk paar, maar zij had tevens het consigne ge kregen om het publiek niets van de plan nen te laten merken. De menschen even wel lieten zich niet zoo gemakkelijk om den tuin leiden en leidden uit de verkeersmaat regelen van politie en marechaussee oogen- blikkelijk af, dat er iets bijzonders te ge beuren stond. De late wandelaars en café bezoekers vormden prompt een eerehaag achter de agenten en toen de auto van het prinselijk paar op het Buitenhof verscheen, had men alle moeite de doortocht vrij te houden. In snelle vaart reden de auto 's, waarbij er twee waren met het gevolg van Prin ses Juliana en Prins Bernhard. de Grave- straat door, waarna een ronde werd ge maakt om het prachtig verlichte en feeste lijk versierde Haagsche stadhuis. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren hiermede echter nog niet tevreden en zij zwenkten van de Groenmarkt of de Veenestraat in, om door de Spuistraat en over den Hof weg het Binnenhof te bereiken. De route voerden H.H. K.K. H.H. over het Plein, door de Lange Houtstraat over het Lange Voorhout en den Kneuterdijk naar hét Tournooiveld en het prinselijk paar begaf zich wederom naar den Ruigenhoek via den Leidschenstraatweg, Benoordenhout- schenweg en van Alkemadelaan. Op vrywel alle gedeelten van deze tocht werden Prinses en Prins luide toegejubeld door het publiek, dat samenstroomde: de duizendkoppige menigte was evenwel van het Lange Voorhout en van den Vijverberg verdwenen, zoodat Prinses Juliana én Prins Bernhard hier in den vroegen mor gen van den dag, welke volgde op den luisterrijken verjaardag van H. M. de Ko ningin, op rustige wijze konden genieten van de versieringen en de verlichtingen, waarmede gemeente, rijk en particulieren hulde hebben willen betuigen aan Konin gin Wilhelmina. Heden in den namiddag en in den avond zal H. M. de Koningin een rijtoer maken, telkens van een uur. Rijtoer van H.M. de Koningin. Vanavond maakt H. M. een rijtoer van half negen tot half tien door de stad. De lengte van deze route bedraagt 20 K.M. De Koningin zal rijden langs de vol gende straten: Ruigenhoek, Pompstations- weg, Waalsdorperweg, Oostduinlaan, Ca- rel van Bylandtlaan, Laan Copes van-Cat? tenburch, Nassauplein, Nassaulaan, Sophia.- laan, Plein 1813, Alexanderstraat, Maurits kade, Scheveningsche Veer, Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout (rijweg rechts van schelpenpad), Tournooiveld, Lange Vijverberg, Buitenhof, Gravenstraat.; Groenmarkt, Veenestraat, Spuistraat, Spui, Groote Marktstraat, Groot Markt (mid den rijweg), Boekhorststraat, Koning straat, Hoef kade, Vaillantlaan, Overklui zing Vaillantplein, Zuid Binnensingel, Lijn baan, N.W. Binnensingel, Wiedeck Pyr- montkade, Elandstraat, Zoutmanstraat;. Prins Hendrikplein, Laan van Meerder-,; voort, Valkenbóschpleiri, Ieplèan, Höb.t-j rustweg, Pluvierstraat, Tesselscheplemj Tesselschestraat, Nieboerweg, Westdu'in- weg, Badhuisstraat, Marcelisstraat, Nep-; tunusstraat, Stevinstraat, Hasseltsqhe-; straat, Harstenhoekweg. Vreeselijk eenvoudig: 'nV-vormlg verkeers bord beteekentrdat 'n Voorrangsweg - nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van links of van rechts komt. Let op de V-borden "t is voor uw eigen mug»™ veiligheid!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7